Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 6
Organizarea casei -2 - Pagina 4 EmptyIeri la 9:51 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Organizarea casei -2 - Pagina 4 EmptyJoi 25 Iul 2024, 11:07 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Organizarea casei -2 - Pagina 4 EmptyMier 24 Iul 2024, 9:43 am Scris de vlad_mom

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Organizarea casei -2 - Pagina 4 EmptyDum 21 Iul 2024, 10:43 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Organizarea casei -2 - Pagina 4 EmptySam 20 Iul 2024, 5:36 pm Scris de mlizeta

» Fotografia, intre hobby si arta
Organizarea casei -2 - Pagina 4 EmptySam 20 Iul 2024, 5:32 pm Scris de mlizeta

» Frivolite - cap 7
Organizarea casei -2 - Pagina 4 EmptySam 20 Iul 2024, 5:24 pm Scris de mlizeta

» casute de lemn pentru papusi
Organizarea casei -2 - Pagina 4 EmptySam 20 Iul 2024, 5:21 pm Scris de mlizeta

» Pirogravura
Organizarea casei -2 - Pagina 4 EmptyDum 14 Iul 2024, 9:59 am Scris de White_Raven

» Constructie tipare lenjerie intima
Organizarea casei -2 - Pagina 4 EmptyJoi 04 Iul 2024, 11:15 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Organizarea casei -2 - Pagina 4 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Organizarea casei -2 - Pagina 4 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Organizarea casei -2 - Pagina 4 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Organizarea casei -2 - Pagina 4 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Organizarea casei -2 - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Organizarea casei -2 - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Organizarea casei -2 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Organizarea casei -2 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Organizarea casei -2 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Organizarea casei -2 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau


Organizarea casei -2

+21
danniela
myky7robc
piciul
Admina
AlinaJ.Bijoux
michelinebeaulieu
ema
cris69
geany
diada
valentinadof
fiordaliso
ioana soare
Floren
Uca
greieras
Gabica
alice07
CCristinaC
aurishta
GabitzaMami
25 participanți

Pagina 4 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de danniela Dum 22 Mar 2015, 9:29 am

Mie imi dati impresia ca locuiti in globuri de sticla cand vorbiti despre bacterii!!! Sincer eu usuc rufele afara fara sa ma gandesc ca vin cu aere de la vecini, habar nu am unde si le usuca ei iar seful vine de 3 ori pe an . Am doar doi vecini!!  Si e cald, deci nu cred ca se merita sa cheltui energie electrica, las pt generatia viitoare!!
Admina eu folosesc masina de vase cand suntem multi la masa, fiind numai eu cu fecior acasa, spal ''on demand'', deci cand e necesar!!
Cuptorul cu microunde il folosesc rar, cand incalzesc anumite chestii sau dezghet sau imi fac un ceai, fierb apa in el. Stiu ca nu e sanatos, dar cate nu sunt sanatoase!!!

Curatenie de sarbatori NU FAC, si eu ca multe din voi am sechele din copilarie in care mama dadea tare in ultima saptamana sa vopseasca tot ce era de vopsit, sa spele tot ce era de spalat, pana si niste banale carpe care ar fi trebuit arse demult.... Iar in ziua de sarbatoare, bolea saraca!!!
Nici cu gatitul catitatilor uriase nu ma omor!! Mai putem gati si dupa sau de ce trebuie sa astept sa vina Craciunul sa fac cozonac!!

De ex acum s-a nimerit ca trebuie sa spal perdelele din sufragerie, obligat voi sterge si geamurile, care sunt 6 la nr plus usa de sticla de la terasa. Nu zic cati m de perdea am!!!
Cand fac curat in dormitoare fac asa cu colturi, cu sters de praf de peste tot, imi ia 2-3 ore dar apoi vorba lui Geany, doar trec cu carpa si in viteza!
Pe dulapuri si frigider am pus coli groase de hartie pe care le iau si le scutur de praf, mi-e mult mai usor asa, mai ales pe frigider se depune cu grasime, iau hartia si o arunc, pun alta. Dar se pastreaza frigiderul curat si nu muncesc mult sa inlocuiesc hartia.
In dulapuri eu le tin in cosuri de plastic, chiar daca sunt cutii, cutiute. Sau in borcane mari de sticla cu capac. Nu tin orezul in punga sau zaharul, ci le pun direct in borcanele lor, chiar si spaghetti am borcan special. Asta si din cauza caldurii si a furnicilor!! Dar si a organizarii!!
Masina de cafea am primit-o cadou de la colegul de recamier asa ca...o iau cum e, dupa 2 ani o sa o inlocuiesc ...


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si din casa

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de geany Dum 22 Mar 2015, 3:10 pm

Daniela, nu e vorba de globuri de sticla. Ci diferenta dintre a locui la bloc, unde este umezeala in apartamente de la orice: gatit, uscat haine in casa cand afara ploua sau uscat afara, sarma in sarma cu hainele vecinului (eu am stat la parter, nu aveam balcon), deci trebuia sa spalam in functie de vreme si cand nu mergea altfel trebuiau uscate in casa; era teroare, cum spunea si Admina, intinse peste tot... aici nici eu nu am aceasta problema, insa am alte naravuri... m-am adaptat altui stil de viata si mi l-am ordonat dupa bunul plac, necesitati si posibiltati; dar am privitt si la trecut ce nu mi-a placut si-am adaptat. Si mi-e bine asa, chiar daca necesita vointa sa tin pasul.

Nu sunt de-acord insa cu ideea de-ami lua concediu si sa intorc in acea perioada casa cu susul in jos. Pentru ce... la ce-mi foloseste asta?! Prefer sa fac periodic si in conceiu sa ma ocup de pasiuni, de relax, iar de sarbatori sa le las sa fie sarbatori. Desi sa fiu sincera aici sarbatorile nu mai sunt ca cele pe care le stiam din Romania, poate tocmai din acest motiv, ca nu e acea nebunie cu curatenia generala, gatitul supradimensional si variat... Dar totusi mi-e mai bine!

geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de Admina Dum 22 Mar 2015, 6:16 pm

Cate legume tineti de aveti nevoie de solutii de depozitare? Noi daca luam vreo 2.5kg de cartofi, ultimii fac colti/ muguri si tai mult din ei, nu mai merita sa cumpar ieftin. Mai bine merg saptamanal la marketul de organice, unde pot lua la bucata, cat am nevoie, decat sa iau de la Walmart, la pungi, mai ieftini dar chimizati si se strica prin casa. In rest mai am ceapa in camara (aici avem o camaruta langa bucatarie, problema e ca da in garaj care nu e izolat bine si e vara cald) si mere, portocale daca luam multe. Daca ar fi dupa mine, as lua fructe/ legume doar asa, vrac. Asa iei cate ai nevoie pana data viitoare, cate pui la mancare si nici ambalaj nu iei, pentru ca le pun in pungile de acasa.
Daniela, imi place casa ta, e aerisita si in tema Africii. love Secretul e sa nu ne aglomeram de chestii, decoratiuni si nebunii, cred. Sotul aduna roci, scoici de pe unde merge (le cumpara sau aduna) si e o placere sa stergi biblioteca... Aaa si multe carti, noroc ca ma fac ca ploua si uneori sterge el praful acolo. wink
Si eu tin multe in cutii: orez, malai, zahar, dar faina o am in pungi si cate 2, 3 ca iau tipuri diferite; pentru paste aici nu am cutie, aveam in Romania. Mai am condimente in pungi zip-lock ca le iau la cantitati mai mari, sunt ieftine asa. Dar sigur as gasi borcanele pentru ele si ar trebui etichetate.
De aia zic, multa lume n-ar avea stres sa organizeze condimentele, pentru ca stiu persoane care gatesc doar cu sare si vegeta, fara piper ca nu mananca picant, altceva nu prea pun. Eu am minim 20 de tipuri si mixuri sau imi fac amestecurile mele si sare de mare grunjoasa o rasnesc, piper, enibahar, cuisoare, scortisoara baton, chimen, coriantru, etc. Pun si intregi la muraturi de exemplu, dar si rasnesc si pun in mancaruri.
Pentru fiert apa noi avem fierbator si cred ca e mai economic decat microundele. Cafea fac la ibric aici, pentru ca nu am luat filtru. Beau rar, de cateva ori pe luna si atunci fierb la fierbator si o dau in clocot pe aragaz. Iese ok. In tara am avut un filtru Krups foarte bun, dar l-am dat alor mei, care beau zilnic si mi-am luat unul cu capsule (da stiu ca nu sunt eco Sad ), dar face o cafea asa de buna... Goleam cutiutele de cafea si le clateam, nu stiu daca fac cei de la reciclare ceva cu ele, insa.
Nici eu nu fac curatenie de sarbatori, doar ordine si sters pe jos. Incerc sa le fac pe rand, in timp. Nici cu gatitul nu ma mai omor. Care e rostul sa faci 10 feluri pentru 6 oameni si sa se strice prin frigider, sa ai indigestii si sa inghiti pastile, ca sa-ti revii. zid

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de geany Dum 22 Mar 2015, 6:54 pm

Admina, in general cumparam de la supermarket legume, insa de la o vreme am inceput sa merg eu singura la magazine locale cu produse regionale sa-mi cumpar ce vreau chiar daca mi-e mai greu sa le transport. Tare ma enerveaza nerabadrea lui la cumparaturi si tot pe fuga uit sa iau ce-mi trebuie. Mie-mi trebuie timp sa cumpar cu rost, nu doar asa sa umplu cosul, sa meraga repede. Asta ma enerveaza cel mai rau. Cand intreb ce sa fac de mancare si aud "ceva sa meraga repede" il trimit la Mc Donalds. Twisted Evil Dar oricum, am nevoie de un spatiu organizat pentru radacinoase. Am organizat mult prin sertare, am lasat doar ce-am considerat ca folosesc. Restul dozelor le-am pus in pungi de gunoi transparente (ce urat suna) si le-am depozitat sub ghiuveta, la fel tavi de diferite forme si castroane care le folosesc mult mai rar, dar nu ma pot lipsi total de ele. Amspatiu mare acolo ca este dulap de colt. Asa nu se prafuiesc si asa vad ce e in fiecare punga sa scot la nevoie. Pentru condimente am cutiute din comert, care le cumpar o data si apoi cumpar pungulite, doar sa completez in aceeasi cutie si sunt toate la fel; si eu prefer sa combin diferite condimente la gatit, dar ce pot folosi crud cumpar ghivece cu frunze proaspete (patrunjel, busuioc etc.), iar altele le cumpar congelate tocate marunt (cand am posibilitatea cumpar proaspat si toc singura si congelez). Faina, orez etc. am si eu doze cu capac fara etichete, ca am avut grija sa fie transparente sa vad ce e in ele.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de Admina Dum 22 Mar 2015, 11:04 pm

Eu tin morcov, pastarnac, telina si ale radacinoase in frigider. Si rosiile le mai tin afara, langa fructe.
In Europa se gasesc piete de obicei si merita luat de acolo. Din pacate unele sunt tot din import, chiar si in sezon, dar cred ca se gasesc. Tot auzeam ca fructele si legumele nu au gust in afara dar nu e asa. Am gasit mere bot de iepure gustoase si ionatane, rosiile mici si cele organice au gust si de fapt cam ce e etichetat organic e mai gustos. Ma rog... poate e si pretul mai mare si ma autosugestionez ca e mai gustos. rade Tot pentru comoditate mergem si noi la supermarket, daca ar fi dupa mine le-as mai ocolii, ca au ieftin, mult si prost (daca e mult automat e si vechi).
Intrebati de ce tin cutii si borcane, uite ieri am facut curat in frigider si am facut o supa, am congelat jumatate. La fel si mancarea lui bebe, daca iese prea multa sau luam legume la pungi mari (sparanghel, fasole verde).
In apartamentul in care stam cand suntem in tara nu am solutii, de pastrat legumele sau mai nimic. Nu avem nici masa, de fapt e, dar nu e loc sa o tinem in mijloc si nu incapem la ea. Nu avem nici balcon sa uscam rufele si in curte se umplu de de toate. Le-as usca in curte, dar nu e doar a noastra si in plus e langa o intersectie aglomerata, pana seara se prafuiesc si cine mai stie cine le da pe jos. E aiurea cand lipseste spatiul... De fapt e ceva spatiu, dar aiurea impartit.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de danniela Lun 23 Mar 2015, 4:27 pm

Multumesc Admina!!
He, he, eu nu am bibelouri balerina, betivul si pestele de sticla, va aduceti aminte??? Am scoici si trofeele copiilor de la competitii.

Eu nu cumpar multe legume si fructe ca se strica. Tot de la caldura. Mai tot tin in frigider. In afara de cartofi, ceapa si usturoi. Pe masa tin fructe, avocado in decurs de coacere, mango in decurs de coacere, portocale, banana (pana se strica si le arunc). Restul tot in frigider, am unul urias! Si in frigider totul e in cutii, cred ca sunt mama cutiilor!!! De sticla sau plastic. Mie imi place sa fie mai toate la fel si le cumpar pe toate la fel sau macar capacul la fel.

Geany, cred ca eu am mai mult spatiu si de asta am impresia ca voi sunteti prea drastice cu omoratul bacteriilor. Dar probabil si eu as fi fost la fel daca stateam in Europa. Aici din pacate am muuult prea mult spatiu. E frumos asa foarte frumos, dar credeti-ma ca e foarte greu de intretinut!! Mai ales ca avem casa direct pe malul oceanului, toata briza se aseaza pe geamuri de parca sunt nesterse de mii de ani, praf si nisip ca la nebuni, paianjeni si soparle peste tot, cand ti-e lumea mai draga hop gasesti un gainatz de soparla!!! Cam asa e in Africa!!! rade rade
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de geany Lun 23 Mar 2015, 5:31 pm

Daniela in am si eu spatiu mult acum, dar parca acolo unde mi-ar trebui nu e. Cred ca niciodata nu e totul cum am vrea, ori am eu prea multi pitici pe creier rade

In frigider tin si eu, dar unde sa tin cartofii, ceapa, usturoiul (prazul il mai tin in frigider pana eventual a doua zi cand il folosesc), ceapa verde cumpar de cate ori am ocazia, imi place la salate. Muraturi nu pun si nici nu prea cumpar decat mai rar cate-un borcanel. Am senzatia ca nu place la organismul meu, la fel si portocalele, clementinele, poate sunt nebuna, dar imediat a doua zi am cosuri daca am mancat din ele Embarassed Deci mai rarut ca-i mai dragut. In schimb folosesc lamai pt. ceai sau limonada si n-am treaba. Bananele le tin in folia lor sau le pun eu imediat in punga si de cate ori iau din ele le infasor repede bine-bine. Vazusem un reportaj in care spuneau ca in contact cu aerul de dezvolta o insecta mica-mica si ea ar fi raspunzatoare de acele pete maro... o fi sau nu, ideea e ca rezista mai mult daca le tin impachetate (in frigider sau la dos). Mie nu-mi place sa tin fructele pe masa, nu stiu de ce, dar decat sa bata praful pe ele, mai bine le tin in sertarul frigiderului, de unde scot la nevoie.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de Admina Vin 17 Apr 2015, 12:20 pm

Se da una bucatarie micuta, cum fac sa le ascund, pe unde sa le mai bag? Sa mai arunc din ele? Am cratite si oale cam cate imi trebuie, cand gatesc vreo 2 feluri, mai o praji, mai papa pentru bebe, am nevoie de mai mult de o tigaie/ cratita/ oala. Loc nu mai avem sa punem dulapuri si daca am pune n-am mai avea loc sa intram, dar oarecum imi stau in creier cele puse peste rastelul cu bare de aluminiu si blaturile pline de electrocasnice sau borcane. Am inceput cu kefir si kombucha (daca imi iese) si am doua borcane, am blender mare si nu stiu unde sa-l ascund, masina de paine e enorma.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

p.s. borcanele de gem stau pe calorifer sa nu uit sa mancam din ele, de obicei ce ascund e dat uitarii...

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de ema Vin 17 Apr 2015, 2:44 pm

Si eu am o bucatarie mica si multe hondrobeie Eu am mai ascuns din ele in masina de spalat vase pe care nu o folosesc (la cateva farfurii si cratite cate murdarim noi, nu merita sa o folosesc)
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de ioana soare Vin 17 Apr 2015, 10:12 pm

Admina, eu la apartament, unde aveam spatiul mai mic, tineam masina de facut paine pe frigider si o luam de acolo doar cand o foloseam. La fel si robotul de bucatarie(fara accesorii, carora le gasisem loc in dulap).

Danniela e foarte frumos la tine!
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de Admina Dum 19 Apr 2015, 8:52 am

O sa mai ascund din ele in cuptor si pe frigider, masina de spalat vase nu am aici. Sper doar sa nu uit unde le-am pus, sa cred ca nu am destule si sa iau altele... rade

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de danniela Dum 19 Apr 2015, 9:38 am

Admina, nu ai nici o magazie debara pe langa bucatarie??? Sau pe dulapuri?? Eu le tineam in cutii. Si acum la fel, de ex fripteousa o tin in cutia ei ca o folosesc doar cand am multi musafiri si fac doar cartofi prajiti la ea. Sau aliniaza-le frumos pe blatul de lucru, cratite/tigai agatate nu iti plac???
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Dum 19 Apr 2015, 9:45 am

Unde ai tigaile agatate,admina,ar mai fi loc de un dulap suspendat,eventual mai ingust,dar atat cat sa iti preia tot ce ai nevoie sa "ascunzi".
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de Admina Dum 19 Apr 2015, 10:40 pm

Nu vreau alt dulap, ca daca deschidem usile nu mai e loc sa intram. Doar sa mai ascund din cratiti, oale sa para mai liber, mai ordonat. Dupa frigider sunt doua cutii de la Ikea in care tinem reciclatele.
Daniela, nu e spatiu mult nici pe dulapuri si nici pe frigider ca e camera mica, scunda. Adica incap cutii mici, vreo cratita, dar nu masina de paine sau blenderul cu vas, care sunt inalte.
zid Nu am debara, dulap, balcon, camara. Doar bucataria, lipita de living (open space), langa e camaruta fetei. In living e si biroul sotului si o masa de 6 persoane, la care stau eu la laptop. De cand sunt libera profesionista si nu mai lucrez de la calculator, am zis sa scoatem masa ca si asa nu o folosim ca masa, doar ca birou si e mare si plina de prostii. Ar mai incapea un dulapior aici, daca scoatem masa, dar parca am nevoie de spatiu. In State aveam bucataria enorma, cu insula, breakfast nook (masa cu 4 scaune), mult spatiu pana la un birou incastrat, care era din acelasi mobilier cu bucataria. Aveam si camara si multe dulapuri goale, pt.ca nu aveam ce sa bag in ele si nici nevoie de chestii nu aveam. Aici sunt claustrofoba, deja. Smile
Ma rog, nu ma plang, e ok. Sunt destui care stau in garsoniera si au totul pus la punct si nu se simt sufocati. Eu tin si borcane de gem, muraturi, desi nu le-am inceput. Ar trebui sa tinem in casa doar ce folosim, dar parca e mai comod.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de danniela Lun 20 Apr 2015, 4:50 pm

O alta idee, ca tot citeam este sa ai un dulap ceva in sufragerie unde sa tii farfurii, pahare, gen, adica sa mai eliberezi din bucatarie. Eu am dinning room si parca ma tot bate gandul sa cumpar un dulap. Dar chestie e ca sunt facute din astea ieftine si nu se asorteaza cu masa care e lemn masiv. Masa e de 8 persoane cu 8 scaune. E mare, frumoasa, dar uneori o urasc ca imi ia 5 minute sa o sterg si folosesc doar un colt din ea!!! Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de danniela Lun 01 Iun 2015, 11:32 am

Eu mi-am renovat dormitorul. Aveam o corniza de lmn mancata de carii fix deasupra patului si curgea din ea direct in pat!!
Before:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si after:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Lun 01 Iun 2015, 1:04 pm

F. dragut dormitorul tau Daniela. Carii zici, deastea avem si noi in podul proaspat renpuat, cu lemnul de pe casa schimbat si trebuie sa facem ceva cat de curand.
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de Admina Mar 02 Iun 2015, 12:15 pm

Arata foarte frumos cu vernil, e odihnitor, numai bun in dormitor.
Aveti casa de lemn sau doar cornisa aia era de lemn?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de danniela Mier 03 Iun 2015, 6:34 pm

Doar coniza era din lemn, nu , casa e ciment, casa tipic englezeasca!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de piciul Mier 03 Iun 2015, 8:37 pm

A iesit fain, Danniela! A meritat efortul. Sa te simti ca acasa! Sanatate!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de myky7robc Mier 03 Iun 2015, 11:06 pm

daniela, ce mult imi place vernilul si dormitorul este elegant.
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 60
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de danniela Sam 13 Iun 2015, 9:49 am

Multumesc doamnelor!
Chiar ma simt extrem de bine!!! Aici stam cu chirie si nu ai voie sa schimbi culoarea peretilor decat cu acordul proprietarului, care de fapt nu este de acord niciodata. Insa eu am doi ani de cand stau in casa asta si o sa mai stau probabil inca doi, asa ca mi-am permis. Proprietarul este o companie si nu prea dau ei atentie la casa. Am facut totul pe banii mei!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de LRodica Vin 04 Mar 2016, 9:22 pm

Nu stiu daca pun unde trebuie intrebarea dar nu gasesc un topic mai potrivit. La casa suntem in faza de montat instalatia sanitara si termica.
  Ce parere aveti despre incalzirea in pardoseala. Mi-ar place in sufragerie, bucatarie si baie. Dar am auzit tot felul de pareri pro si contra. Daca aveti puteti, sa-mi spuneti personal ce parere aveti.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3701
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de ioana soare Vin 04 Mar 2016, 10:09 pm

E o investitie mai mare decat stilul clasic , cu calorifere, dar apoi consumul e mai mic. Dar ca sa ai consum mic si eficienta maxima, esti limitata sa alegi anumite tipuri de pardoseala. Teoretic merge si sub parchet, dar e mai eficienta sub gresie. Asta este singurul motiv pentru care eu nu am vrut incalzire in pardoseala. Am vrut neaparat parchet (in afara de baie si bucatarie unde am gresie, desi acum imi pare rau ca nu am pus parchet si in bucatarie), iar sub parchet nu era suficient de eficienta. Dar ea te scapa de multe dureri de cap atunci cand va trebui sa te gandesti unde sa amplasezi caloriferele. Nu mai trebuie sa-ti organizezi aranjamentul mobilierului in functie de ele si nici nu ai pe pereti niste plesti albe urate. In plus mersul la baie  iarna este o experienta senzationala:) Trebuie sa pui totul in balanta si sa te gandesti care se potriveste mai mult cu dorintele tale.
Ambele perechi de prieteni ai nostri care au incalzire in pardoseala au gresie pe tot parterul.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de LRodica Sam 05 Mar 2016, 11:00 am

Stiu ca trebuie gresie, am si vazut ceva ce mi-a placut foarte mult, care imita parchetul; dar ei sunt multumiti? nu se plang de praf.
Auzeam pe cineva care are in toata casa ca sterge cu mopul in fiecare zi alta data si de doua ori pe zi Smile, acum la bloc eu nu sterg in fiecare zi, nu apuc.
Noi in dormitoare nu vrem, acolo calorifere clasice. Ziceai de 'plesti albe urate' am vazut pe net si modele foarte interesante de calorifer, probabil ai vazut si tu, dar preturi mari.
O sa ne mai gandim si o sa-ti spun ce am hotarat.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3701
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB