Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 6
Stiati ca... - Pagina 5 EmptyIeri la 9:51 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Stiati ca... - Pagina 5 EmptyJoi 25 Iul 2024, 11:07 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Stiati ca... - Pagina 5 EmptyMier 24 Iul 2024, 9:43 am Scris de vlad_mom

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Stiati ca... - Pagina 5 EmptyDum 21 Iul 2024, 10:43 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Stiati ca... - Pagina 5 EmptySam 20 Iul 2024, 5:36 pm Scris de mlizeta

» Fotografia, intre hobby si arta
Stiati ca... - Pagina 5 EmptySam 20 Iul 2024, 5:32 pm Scris de mlizeta

» Frivolite - cap 7
Stiati ca... - Pagina 5 EmptySam 20 Iul 2024, 5:24 pm Scris de mlizeta

» casute de lemn pentru papusi
Stiati ca... - Pagina 5 EmptySam 20 Iul 2024, 5:21 pm Scris de mlizeta

» Pirogravura
Stiati ca... - Pagina 5 EmptyDum 14 Iul 2024, 9:59 am Scris de White_Raven

» Constructie tipare lenjerie intima
Stiati ca... - Pagina 5 EmptyJoi 04 Iul 2024, 11:15 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Stiati ca... - Pagina 5 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Stiati ca... - Pagina 5 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Stiati ca... - Pagina 5 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Stiati ca... - Pagina 5 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Stiati ca... - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Stiati ca... - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Stiati ca... - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Stiati ca... - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Stiati ca... - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Stiati ca... - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau


Stiati ca...

+69
piciul
Chirrox13
mishou
danniela
nicopop
melus
vero50
ador.mita
Cristache
Steluzza
denis21
corina corina
ivanoiuadela9
ema
samo99ro
zylv
came_lia
Uca
rosita
Cristina_Ionela
veniciuc nicoleta
Floren
jade84
Nicoleta Irimescu
bibitu
margot
CCristinaC
codruta-cosmina
canadianca50
gabi67
mnarcisa
bobitica
adelina24
snoopy
MagdaMarin
luminita_khader
ionela stefan
madalina78
Giobsy
danae
kisslandia
Karina33
olympia
AlinaJ.Bijoux
alexaaa08
livia_iri
Gabyx
SilviaDumitrescu
Ramonica
teisoara
Danielazav
costi_iacob
stella
StMihaela
clodi
tomari
Ania
livia1981
MihaelaT
kitty_1973
Roxy
Clio_Ela
oanabijux
dana_mi16
Admina
Eva
mihatm80
diada
geany
73 participanți

Pagina 5 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

In jos

Stiati ca... - Pagina 5 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de luminita_khader Sam 03 Iul 2010, 9:46 am



* boxul a devenit un sport legal in 1901?
* gura noastra produce 1 litru de saliva pe zi?
* in medie, persoanele isi pot tine respiratia pentru 1 minut? Recordul mondial este de 21 de minute si 29 de secunde, detinut de David Merlini.
* capul uman contine 22 de oase?
* barbatii pierd cca. 40 de fire de par pe zi, iar femeile pierd aproape 70 de fire de par pe zi?

luminita_khader
luminita_khader
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 217
Localizare : BUCURESTI
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 5 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de luminita_khader Mar 06 Iul 2010, 9:18 am

Pe langa gustul nemaipomenit, care satisface si setea, pepenele rosu are si multe beneficii pentru sanatate.

Descriere

Este verde pe dinafara. Face parte din familia cucurbitadae. Partea comestibila este la interiorul pepenelui si are o culoare rozalie spre rosie. Pepenii rosii se gasesc sub mai multe forme. Puteti gasi la supermarket inclusiv pui de pepene rosu, fara seminte.

Istoric

Pepenele rosu a fost cultivat pentru prima data in Egipt. Era un fruct foarte cautat in Egipt. Unele hieroglife sugereaza ca era pus in mormintele unor faraoni. Se crede ca pepenele era atat de ravnit de egipteni datorita continutului ridicat de apa. Hidratarea oferita de pepene este probabil motivul pentru care era privit atat de bine, in conditiile unei temperaturi foarte ridicate, lipsei apei si desertului. Multi oameni depindeau de pepeni ca sursa primara de apa. Pentru ca, pepenele este de fapt 92% apa. Beneficiile asupra sanatatii sunt recunoscute de multi ani. Acestea nu reprezinta o descoperire recenta.

Beneficii pentru sanatate

Furnizeaza energie

Pepenele rosu este foarte concentrat in vitamine din complexul B. Vitaminele B sunt responsabile pentru marea parte a productiei de energie a corpului. Asta inseamna ca pepenele ofera energie in cantitati substantiale. De asemenea, contine si cantitati mari de magneziu si potasiu. Consumul de pepene rosu este o alternativa sanatoasa la bauturile energizante de dinainte de exercitiile fizice. In plus, datorita continutului ridicat de apa, hidrateaza, fata de bauturile energizante pe baza de cafeina, care ne si deshidrateaza.

Contine antioxidanti

Pepenele rosu este o sursa naturala de antioxidanti extrem de puternici. Este o sursa excelenta de vitamina C si A. De asemenea, este si o buna sursa de beta-caroten. Antioxidantii din pepenele rosu ajuta la prevenirea multor lucruri. Reduce riscul aparitiei cancerului de colon, astmului, bolilor de inima, osteoporozei, artritei si cancerului de prostata.

Antioxidantii trebuie sa reprezinte o constanta in dieta fiecaruia. Acestia furnizeaza beneficii pentru sanatate, pe care alti nutrienti nu le ofera. Cand vine vorba de beneficii pentru sanatate, antioxidantii sunt in fruntea listei. Ei sunt mai buni decat vitaminele, mineralele, proteinele, carbohidratii si oricare alti nutrienti, deoarece ei ofera extrem de multe beneficii. Daca nu consumati antioxidanti, indiferent daca prin alimentatie sau pe alta cale, ar trebuie sa va ganditi serios la introducerea in rutina voastra a unor suplimenti cu antioxidanti. Iar continutul lor in pepenele rosu il face sa fie foarte important.

Degenerescenta maculara

Consumul de pepene rosu va poate proteja impotriva efectelor negative ale degenerescentei maculare. Degenerescenta maculara este de fapt un termen pompos pentru pierderea vederii. Pepenele ajuta in lupta impotriva simptomelor legate de inaintarea in varsta cu efecte asupra vederii. Studiile au aratat ca a manca pepeni rosii este mult mai sanatos pentru ochi decat a manca morcovi. Acest lucru este adevarat atat in cazul pierderii vederii pe termen scurt, cat si pe termen lung.

Proprietati de combatere a cancerului

Introducand cantitati mai mari de pepene rosu in dieta voastra veti preveni si combate aparitia cancerului. Iar asta are loc datorita continutului ridicat de antioxidanti. Antioxidantii din pepenele rosu sunt foarte concentrati si omoara radicalii liberi cancerigeni. Acesti antioxidanti ajuta la prevenirea afectiunilor inimii si cancerului de colon. Orice aliment care lupta impotriva cancerului ofera mari beneficii pentru sanatate.

Profil nutritiv per portie:

* Vitamina A: 10%
* Vitamina C: 25%
* Vitamina B6: 10%
* Vitamina B1: 10%
* Magneziu: 7%
* Potasiu: 5%

Beneficiile pentru sanatate sunt atribuite in mare parte nutrientilor continuti. Vitamina C este nutrientul principal din pepenele rosu si este unul dintre cei mai puternici antioxidanti cunoscuti pana acum. Magneziul este unul dintre cele mai importante minerale pentru dieta umana, iar deficienta de magneziu are efecte negative extrem de neplacute.

* de fapt, noi nu vedem cu ochii, ci cu creierul? Ochii sunt camerele creierului
* deschizatorul de conserve a aparut la 48 de ani de la aparitia conservelor?
* vinul este ambalat in sticle colorate pentru ca altfel s-ar strica la expunerea la lumina?
* exista peste 10.000 de varietati de tomate?
* Julius Caesar era recunoscut a fi un foarte bun inotator?

Grasime de origine animala cu un raport intre acizii grasi esentiali echilibrat 3:1 / Ώ 6: Ώ 3. cu o densitate caloric mai scazuta decat cea a uleiurilor vegetale din care se prepara margarina. Astfel, untul slab are 411 kcal %, untul gras are 750 kcal %, in timp de uleiul vegetal se "bucura" de un aport de 899 kcal %.

Cum se consuma untul?
In ciuda numeroaselor retete culinare care recomanda calirea si prajirea legumelor in unt, putini stiu ca acesta se consuma numai in stare cruda, deoarece are rezistenta foarte scazuta la temperaturi inalte, producand astfel toxine.

Cat unt este recomandat?
Untul este el sanatos, insa nu trebuie uitat faptul ca el este totusi o grasime, asa ca sunt admise cantitati de pana la 40 g unt zilnic, nu mai mult. Aceast acantitate aduce organismului circa 100 mg colesterol, 20 gr acizi grasi saturati ci circa 300 kcalorii.

Ce contine untul?
Pe langa colesterol, acizi grasi saturati (acid miristic, acid palmitic, acid stearic) si calorii, untul aduce organismului vitamine liposolubile, minerale si acizi grasi mononesaturati, cum este acidul oleic, gasit si in uleiul de masline.

Acestia nu cresc nivelul colesterolului din sange, sunt usor de digerat si protejeaza organismul impotriva afectiunilor cardiovasculare, prin reducerea formarii ateroamelor, responsabile in totalitate de aparitia infarctului miocardic.

Untul contine si lecitina, recunoscuta drept "motorasul" creierului, care ajuta la buna functionare a celulelor neuronale.

Cum este procesat untul?
Spre deosebire de margarine, care obosesc inutil ficatul in timpul digestiei, untul are un procent de digestibilitate de 99 %, necesitand mai putine saruri biliare si solicitand astfel mult mai putin vezica biliara si ficatul.

Ce contine 100 gr unt de vaca?
-apa – 16 gr (48 gr untul slab)
-proteine – 0,7 gr (7,0 gr untul slab)
-glucide – 0,4 gr (1,7 gr untul slab)
-lipide – 82 gr (42 gr untul slab)
-sodiu – 22 gr (190 gr untul slab)
-potasiu – 12 gr (80 gr untul slab)
-magneziu – 2 gr (8 gr untul slab)
-fosfor – 15 gr (75 gr untul slab)
-calciu – 15 gr (23 gr untul slab)
-fier – 0,2 gr (o gr untul slab)
-vitamina D – 1,3 gr (0,03 gr untul slab)
-vitamina E – 1,5 gr (10 gr untul slab)
-energie – 750 kcal – 3088 kj (411 kcal – 1698 kj untul slab)

luminita_khader
luminita_khader
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 217
Localizare : BUCURESTI
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 5 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de codruta-cosmina Mier 07 Iul 2010, 6:42 pm

Fetelor eu am umezeala in toate colturile exterioare ale casei si urca pina in sus pe pereti.M-am mutat in casa parinteasca dupa decesul tatalui meu sa am grija de mama mea.....aici am copilarit dar eu nu stiu sa fi vazut vreodata ce vad acum.Ma gindesc ca e si din cauza centralei,inainte parintii mei aveau sobe,unde mai pui ca ei stateau intr-o singura camera,in celelalte nu se facea caldura deloc.Nu stiu care e cauza dar...bine nu e de loc,mai ales ptr fetita mea care e mica.Auzisem ca poti face asm de la prea multa umezeala.Si gravida cu ea tot aici am locuit si vad ca e ok....doamne fereste,nu doresc la nimeni probleme de acest fel.Trebuie sa-mi cumpar neaparat un aparat ce masoara umiditatea.....acum m-am speriat si mai tare!!!!dupa ce am citit ce ati scris si voi affraid
codruta-cosmina
codruta-cosmina
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 199
Varsta : 50
Localizare : medias
Data de inscriere : 04/06/2010

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 5 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 16 Iul 2010, 7:14 am

Stiati ca de luna asta se verifica toti pensionarii pe caz de boala?
Eu am un unchi pensionat asa si l-a chemat azi la primarie cu buletinul si
cuponul de pensie.
Uite un articol din ziarul
Evenimentul regional al Moldovei
"14-07-2010
Câmpulung Moldovenesc
Angajaţii Primăriei „recenzează” pensionarii bolnavi

(ASIS)- Funcţionarii Primăriei s-au ales şi cu salariile diminuate, dar şi cu obligaţia „de serviciu” de a face treaba altora şi de a încasa înjurăturile de la populaţie pentru măsuri aberante dispuse de alte instituţii.

Chiar dacă nu au nici o legătură cu această acţiune, ei au fost trimişi pe drumuri de Prefectură şi Casa de Asigurări de Sănătate la vânătoare de persoane pensionate din motive medicale, pe care trebuie să le hărţuiască sub pretextul actualizării bazei de date.

Concret, 600 de pensionari pe caz de boală, fără a fi anunţaţi prealabil de vizita funcţionarilor, trebuie să fie găsiţi la domiciliu cu buletinul în buzunar. Dacă nu sunt acasă, dacă se află pentru o perioadă mai lungă la băi sau în străinătate ori dacă dorm şi nu primesc oaspeţii nepoftiţi, pensionarii primesc adrese ameninţătoare prin care sunt chemaţi obligatoriu în câteva zile la primărie cu actele, în caz contrar fiind ameninţaţi cu anularea pensiei. „Este o porcărie inimaginabilă. Ei uită că nu suntem nici infractori eliberaţi condiţionat şi nici criminali în arest la domiciliu. Suntem bolnavi, dar suntem oameni liberi, avem dreptul să mergem unde şi când vrem şi să răspundem la uşă numai dacă vrem. Dacă au vreo problemă cu cazuri punctuale, să se ocupe de acelea, nu să hărţuiască lumea aşa. Şi nu ştiu ce are primăria cu pensia mea. Eu am avut şi surpriza să răspund la uşă, dar să mi se dea în mână hârtia care spune că nu eram acasă şi trebuie să mă mai şi prezint la primărie. Au întrecut orice limită”, ne-a spus revoltată prof. Gabriel Tănăsan, pensionară din motive medicale.

Am încercat să aflăm la Primărie de ce e nevoie să fie puşi oamenii bolnavi pe drumuri, de ce la bat funcţionarii la uşă neanunţaţi şi care este procedura pentru cei ce se prezintă la sediul administraţiei locale în urma somaţiilor. Ni s-a explicat că întreaga procedură nu a fost iniţiată de Primărie, care doar execută un ordin judeţean, şi că persoanele sunt chemate doar pentru a se vedea dacă locuiesc la adresele ce figurează în evidenţele Casei de Pensii.

Iuliana Tiţă"
Si link
link
catre acel articol.
Atentie celor pensionate pe caz de boala/invaliditate.
Cum eu il duc la primarie ca e departe si nu poate merge atat pe jos o sa va spun ce e cu aceasta convocare de pensionari.

Si inca ceva de ieri asigurarea de casa a devenit obligatorie apasati aici
link

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 5 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de CCristinaC Vin 16 Iul 2010, 7:29 am

Da, e drept ca nu functionarii de la primarie ar trebui pusi sa faca asta, dar si mai drept este ca toti cei cu pensii de boala sa fie verificati. Intr-o comuna aici, in Arges, am auzit ca trei sferturi dintre locuitori sint declarati nevazatori, nu platesc impozite si primesc pensie de boala. Nu mi se pare normal. Si nu mi se pare normal ca in tara sa fii declarat inapt de munca, iar afara sa lucrezi la legat de ceapa, cu mina in apa rece sau la cojit de rosii, in cine stie ce conditii grele si sa beneficiezi de toate reducerile si subventiile care s-au dat in tara. Lasa sa-i verifice. Nu zic ca nu sint unii bolnavi intr-adevar (soacra mea are parkinson, spre exemplu) dar sint si multi "bolnavi inchipuiti"
Parerea mea Smile
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 5 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 16 Iul 2010, 7:49 am

Eu ii las nu ma afecteaza pe mine direct.Stiu ca sunt si inchipuiti destui.
Eu am vrut decat sa atentionez ca cele cu pensii de genul asta sa stie ca vor fi cautate.Eu nu sunt din comisia de pensionare sa decid care sunt bolnave si care nu.Imi pare bine cand se mai descopera nereguli, sa le ceara banii inapoi.Eu una muncesc ca sa aiba pensionarii pensii. zid
Ca nu ma bazez pe cotizatia mea, peste 30 de ani. Sad
Mai vorbim la coffee sau la zid ca aici deja e off topic .

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 5 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de luminita_khader Sam 17 Iul 2010, 9:15 am

Italienii nu sunt cei mai mari consumatori de inghetata...
Multi cred ca mediteraneenii sunt cei mari consumatori de inghetata, insa acestia sunt, in realitate, finlandezii. Se confirma astfel un adevar stiut dintotdeauna: inghetata se poate savura indiferent de temperatura de afara.

Inghetata a existat inainte de secolul al XV-lea, ea fiind mentionata si in vremea romanilor, cand imparatul Nero Claudius Caesar isi trimitea sclavii in munti dupa gheata de care avea nevoie pentru a-si raci si ingheta sucurile de fructe. Secole mai tarziu, Marco Polo aducea din calatoriile sale din Estul Indepartat o reteta asemanatoare cu cea folosita azi pentru sorbet.

Exista aproximativ 1000 de specii de mure...
Murele erau savurate de grecii antici, care le considerau un remediu impotriva afectiunilor gatului. In secolul al XVII-lea, murele erau folosite drept vopsea de par. Sucul de mure era folosit pentru colorarea tesaturilor indigo si bleumarin. Murele negre (rezultate din incrucisarea dintre zmeure si mure) au fost degustate pentru prima data in anul 1893, la New York.

Cel mai vechi soi de portocale din lume se numeste Navel
Odinioara considerate fructele zeilor, portocalele au fost de fapt faimoasele „mere de aur” furate de Hercule. Civilizatiile antice foloseau sucul si coaja de portocale drept antidot impotriva otravurilor. Gustul si aroma portocalelor se pot schimba in functie de locul in care au crescut pe copac. Fructele multor soiuri de portocal plutesc la suprafata apei, insa cele mai dulci se scufunda. Portocalele si florile de portocal erau pe vremuri simboluri ale dragostei.

Secretele racoritoare fac zilele calduroase de vara si mai frumoase, desigur impreuna cu o inghetata delicioasa cu aroma de fructe, lapte, ciocolata sau vanilie. Un lucru este cert, inghetata este desertul vedeta al verii iar fanii ei o savureaza oriunde si oricand.
luminita_khader
luminita_khader
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 217
Localizare : BUCURESTI
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 5 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de luminita_khader Joi 22 Iul 2010, 8:10 am



* sunetul calatoreste prin apa de 3 ori mai repede decat prin aer?
* Leonardo da Vinci nu a construit inventii proiectate de el?
* Regina Elisabeta a Marii Britanii a trimis primul ei e-mail în 1976?
* desertul Sahara se extinde cu aproximativ 1 km pe luna?
* oceanografia, studiul oceanelor, este un amestec de biologie, fizica, chimie si geologie?

luminita_khader
luminita_khader
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 217
Localizare : BUCURESTI
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 5 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de luminita_khader Vin 23 Iul 2010, 8:21 am

7 lucruri pe care nu le stiai despre ceai
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
luminita_khader
luminita_khader
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 217
Localizare : BUCURESTI
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 5 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de MagdaMarin Lun 26 Iul 2010, 1:31 pm

Stiati ca suruburile intepenite se desfac cu spirt sau coca cola?
Contrar intuitiei, surubul intepenit nu trebuie udat cu ulei, ci cu un lichid foarte putin vascos: petrol, benzina, alcool. Uleiul (cu exceptia catorva tipuri pentru transmisie), fiind vascos, nu poate intra pe filetul surubului pentru a usura desurubarea; in schimb, un lichid foarte... lichid reuseste sa patrunda. Chiar daca nu este un lubrifiant propriu-zis, acest lichid usureaza dez-tepenirea surubului.
Pentru prevenirea acestor gripari se va unge filetul cu vaselina inaintea insurubarii. In zonele foarte calde (de pilda, colierele de pe traseul de evacuare) metoda nu tine (vaselina va curge in urma incalzirii foarte mari). In loc de benzina, petrol, alcool o solutie extrem de buna este Coca-Cola. Incercati si o sa ramaneti surprinsi.

Si la ce foloseste Coca Cola?

In America politistii folosesc Coca-Cola pentru a curata petele de sange de pe carosabil.... Cica e singura metoda care indeparteaza complet sangele...


Ce este mai bun decât sa fie însotit prânzul nostru sau pizza de la cina de o Coca-Cola rece ... Racoritoare, digestiva si mai ales ... "fara sa moarte". Nu cumva însa, în spatele acestora = se ascunde ceva ? Exista ceva ce nu stim ? Ce este, în fine, aceasta negru spumant lichid pe care-l numim Coca-Cola ? Cititi ..

- În multe state ale Statelor Unite ale Americii politistii cara doua galoane de Coca-Cola într-un camion ca sa curete sângele de pe drumuri în urma accidentelor.
- Daca puneti o friptura (o bucata de carne) într-un bol cu Coca-Cola va disparea dupa doua zile.
- Ca sa curatati o toaleta turnati în scoica WC-ului o Coca-Cola si lasati "cunoscutul gust" sa stea pentru o ora dupa care trageti apa. Se va fi curatat în mod impecabil si va straluci de curatenie. Acidul citric al Coca-Colei face sa dispara toatele petele colorante de pe suprafetele sticloase si de pe portelanuri.
- Ca sa scoateti rugina de pe aparatoarele cromate ale autovehiculelor frecati cu o bucata de folie de aluminiu mototolita si înmuiata în Coca-Cola.
- Ca sa curatati contactele (polii) unei baterii auto de coroziuni varsati peste acestea o Coca-Cola.
- Ca sa slabiti un surub ruginit (cu piulita) puneti deasupra lui o cârpa înmuiata cu Coca-Cola pentru câteva minute. Petele de rugina, în general, se înlatura dintr-o singura miscare daca puneti peste acestea o cârpa înmuiata cu Coca-Cola.
- Ca sa gatiti o friptura suculenta de porc varsati o Coca-Cola în tava, înveliti carnea într-o folie de aluminiu si asezati-o în tava si apoi puneti-o la cuptor ca sa se friga. 30 de minute înainte de a fi gata scoateti folia de aluminiu si lasati zeama sa se amestece cu Coca-Cola. Sosul care se va crea va fi foarte gustos.
- Ca sa scoateti petele de grasime de pe haine adaugati o Coca-Cola în masina de spalat împreuna cu detergentul si demarati programul normal de spalare. Coca-Cola ajuta la eliminarea petelor. Sau la spalatul cu mâna, varsati Coca-Cola peste pata împreuna cu detergentul si apoi frecati în mod ciclic.
- De asemenea, Coca-Cola ajuta la eliminarea petelor si neclaritatilor de pe parbriz.
- Coca-Cola are acid fosforic cu pH 2,8 (3,4 dupa altii !) Poate sa dizolve un cui în timp de patru zile. (PH-ul are valori cuprinse între 1 pentru acizi si 14 pentru baze. Un pH de 7 se considera neutru.)
- Ca sa se transporte principala solutie concentrata a Coca-Colei ar trebuie ca si camionul-transportor (cisterna) sa utilizeze semnul "Hazardous Material", care înseamna "Produs de mare pericol".
- Firmele care dispun de Coca-Cola o folosesc ca sa curete motoarele camioanelor lor de mai bine de douazeci de ani !

Acest produs îl bem !
Normal ca-l folosim si pentru a curata petele noastre.
Si pe deasupra platim pentru asta ! Corect ?

Informativ :
- Valoarea medie a racoritoarelor gazoase este de 3,4. Aceasta cantitate de acid este suficient de puternica ca sa dizolve dinti si oase ! Corpul nostru înceteaza sa mai "construiasca" oasele aproximativ la vârsta de 30 de ani. Dupa aceasta vârsta oasele încep sa se dizolve în fiecare an prin intermediul urinei noastre, depinzând însa întotdeauna de aciditatea mâncarii pe care o ingeram. Calciul diluat ajunge în artere, în vasele sanguine, în piele, în tesuturi si în diverse organe (în rinichi rezultatul este formarea pietrelor renale).
- Racoritoarele nu au deloc elemente naturale (în comparatie cu vitaminele si apa naturala). Contin mult zahar, au o mare aciditate si coloranti. Multi oameni prefera sa bea bauturi gazoase dupa fiecare masa. Va imaginati care este consecinta ?
- Consecinta ?!
- Corpul nostru are o valoare indicativa de 37 grade Celsius pentru functionarea digestiei enzimelor. Temperatura racoritoarelor gazoase este cu mult mai scazuta de 37, de multe ori apropiata de zero grade. Aceasta diferenta de temperatura are ca rezultat influentarea procesului de prelucrare a enzimelor si generarea stresului în sistemul nostru digestiv si determinându-l ca acesta sa digere mai putina mâncare. În realitate mâncarea fermenteaza. Mâncarea fermentata genereaza mirosuri urâte, gaze, putreziciune si toxine, care sunt absorbite de catre intestine si astfel intra în sânge de unde se distribuie în întregul organism. Aceasta raspândire a toxinelor ajuta la generarea diferitelor boli.

Câteva exemple :
- Acum câteva luni a luat loc un concurs la Universitatea din Delhi : "Cine va bea mai multa Coca-Cola ?" Câstigatorul a baut 8 sticle si a murit pe loc din cauza supra-dozei de "bioxid colorant" (cernelat) în sânge si a lipsei oxigenarii. De atunci, decanul a interzis categoric racoritoarele gazoase la bufetul universitatii.
- Cineva a pus un dinte spart într-o sticla cu Pepsi-Cola în care în timp de zece zile s-a dizolvat ! Dintii si oasele sunt singurele parti umane care ramân intacte destul de mult timp dupa moartea noastra.

Va imaginati ce poate face aceasta racoritoare sensibilelor noastre intestine si interiorul stomacului nostru în ce hal poate ajunge ?


Mai doriti înca sa beti o Coca-Cola sau un Pepsi-Cola ?
Si nu e reclama sau anti reclama.
Text preluat de Aici

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 5 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de margot Mar 27 Iul 2010, 10:55 pm

Va provoc si eu! Cu acest experiment mi-am lecuit fata cea mica de cola (devenise aproape dependenta< sora-sa-i recomanda... perfuzie cu Cola!). Puneti intr-un pahar Cola si-ntr-unul tuica si in ele cufundati cate un ficatel de pasare. Peste o zi veti avea surpriza ca in paharul cu Cola sa nu mai gasiti ficatelul! No comment!
avatar
margot
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 189
Localizare : margareta
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 5 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de bibitu Mier 28 Iul 2010, 11:56 am

am facut acest experiment la liceu,deoarece eram foarte multi colegi care beam cola si cu ness amestecat,si atunci dirigintele a convenit cu noi sa stam la liceu,facand curatenie si sub supravegerea noasta sa nu zicem ca schimba el ceva,timp de 12 ore,din acel ficatel de pui nu a ramas decat jumatate,inchipuitiva ca a doua zi nu a mai baut nimeni nimic deci numai apa plata beam.A fost o idee foarte buna si o experienta de neuitat
bibitu
bibitu
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 460
Localizare : parcare
Data de inscriere : 03/05/2010

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 5 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de CCristinaC Joi 29 Iul 2010, 7:48 pm

legat de ceea ce bem, uitati-va la asta. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dureaza ceva mai mult, dar merita.
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 5 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 30 Iul 2010, 2:21 pm

LEGE - Potrivit unui proiect al Ministerului DezvoltăriiORDONANŢĂ DE GUVERN: DACĂ NU RENOVEZI CASA, FACI PUŞCĂRIE. Oficial guvernamental: cine nu are bani nu este obligat să stea într-o casă pe care nu şi-o permite
de Maria MANOLIU | ieri, 20:48

Ordonanţă de Guvern: dacă nu renovezi casa, faci puşcărie. Oficial guvernamental: cine nu are bani nu este obligat să stea într-o casă pe care nu şi-o permite
"Cine nu are bani să-şi renoveze faţada nu este obligat să stea într-o casă pe care nu şi-o permite. Poate să o vândă. Este adevărat că este o perioadă nepotrivită, în care oamenii nu prea mai au bani, dar proiectul de ordonanţă va produce efecte anul viitor". Sunt cuvintele secretarului de stat în Ministerul Dezvoltării şi Turismului, Ioan Andreica. Conform proiectului de ordonanţă, proprietarii vor putea fi obligaţi să renoveze, printr-o simplă cerere formulată de primărie. Reabilitarea structurală constă în reparaţii la zidării, tencuieli, vopsitorii, înlocuirea tâmplăriei exterioare cu tâmplărie performantă energetic, refacerea învelitorilor, refacerea trotuarelor de protecţie aferente construcţiei etc. În cazul în care proprietarul nu execută astfel de lucrări din proprie iniţiativă, atunci va fi obligat de primării să le facă, în maximum şase luni de la data notificării. Dacă proprietarul nu se apucă de treabă, atunci lucrările vor fi executate de primării, urmând ca banii să fie recuperaţi de la proprietar până la recepţia finală a lucrării. În cazul în care proprietarul nu plăteşte, va fi acţionat în instanţă pentru recuperarea datoriilor şi se poate merge până la executarea silită.


Amenzile aplicate proprietarilor pentru nerespectarea obligaţiei de a-şi renova faţadele sunt cuprinse între 2.000 de lei şi 10.000 de lei. În cazul în care bucăţi din faţadă sau acoperiş produc vătămări trecătorilor, atunci pedeapsa poate fi chiar cu închisoarea.


Potrivit unui proiect de ordonanţă, iniţat de Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului şi obţinut de Mediafax "Reabilitarea structural - arhitecturală exterioară a construcţiei" se va face din propria iniţiativă a proprietarului, pesoană fizică sau juridică, sau la simpla cerere a autorităţilor locale. Reabilitarea structurală constă în reparaţii la zidării, tencuieli, vopsitorii, înlocuirea tâmplăriei exterioare cu tâmplărie performantă energetic, refacerea învelitorilor, refacerea trotuarelor de protecţie aferente construcţiei etc. În cazul în care proprietarul nu execută astfel de lucrări din proprie inţiativă atunci va fi obligat de primării să le facă, în maximum şase luni de la data notificării. Ministrul secretar de stat în cadrul MDRT Ioan Andreica a declarat pentru Gândul că "dacă, după primirea notificării, proprietarul nu-şi reface faţada, atunci lucrările vor fi executate de primării. Se va face un proiect, un deviz şi lucrările de refacere, urmând ca banii să fie recuperaţi de la proprietar până la recepţia finală a lucrării. În cazul în care proprietarul nu plăteşte va fi acţionat în instanţă pentru recupararea datoriilor şi se poate merge până la executarea silită". Somaţia de plată va constitui titlu executoriu şi va fi comunicată, în cazul în care suma nu poate fi recuperată prin plată voluntară sau deducere, organelor teritoriale subordonate Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală, care vor iniţia procedura de executare silită pentru recuperarea sumelor plătite de primărie.

Facilităţi pentru cei care-şi renovează singuri faţadele
Viitorul act normativ prevede ca renovarea faţadelor degradate să fie făcută de proprietari pe cheltuială proprie.


Pentru lucrările de intervenţie, proprietarii vor fi scutiţi de taxa pentru autorizaţia de construcţie şi de la plata impozitului pe clădire, datorat pentru anul fiscal în care au fost executate lucrările. Aceştia mai sunt scutiţi, prin derogare de la lege, de plata cotei de 0,7 la sută către Inspectoratul de Stat în Construcţii şi de 0,5 la sută către Casa Socială a Constructorului şi vor recupera, în calitate de beneficiar al lucrărilor, de jumătate din taxa pe valoare adaugată aplicată asupra preţului materialelor de construcţii folosite.

Amenzi de 10.000 de lei sau închisoare pentru cei care nu-şi refac faţadele

Dacă proprietarul refuză executarea lucrărilor şi nu permite accesul în clădire, primarul va promova o hotărâre de consiliu local prin care lucrările vor fi iniţiate cu recuperarea ulterioară a banilor de la proprietar. Amenzile aplicate proprietarilor pentru nerespectarea obligaţiei de a-şi renova faţadele sunt cuprinse între 2.000 de lei şi 10.000 de lei. În cazul în care bucăţi din faţată sau acoperiş produc vătămări trecătorilor atunci pedeapsa poate fi chiar cu închisoarea.

Viitorul act normativ, obţinut de Mediafax, prevede că "în toate cazurile în care neîndeplinirea sau îndeplinirea necorespunzătoare de către proprietarii notificaţi a obligaţiilor care le revin cu privire la realizarea lucrărilor de intervenţie a produs distrugeri de bunuri materiale, vătămări corporale grave ale persoanelor sau uciderea din culpă, fapta de neîndeplinire sau îndeplinire necorespunzătoare constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau amendă".

Articol preluat de aici link

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 5 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de CCristinaC Dum 01 Aug 2010, 6:50 pm

Am gasit asta pe net. E interesant, zic eu.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 5 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de Nicoleta Irimescu Dum 01 Aug 2010, 7:33 pm

margot a scris:Va provoc si eu! Cu acest experiment mi-am lecuit fata cea mica de cola (devenise aproape dependenta< sora-sa-i recomanda... perfuzie cu Cola!). Puneti intr-un pahar Cola si-ntr-unul tuica si in ele cufundati cate un ficatel de pasare. Peste o zi veti avea surpriza ca in paharul cu Cola sa nu mai gasiti ficatelul! No comment!

Vinovatul in acest experiment e acidul azotic! Cu astfel de acid curatam (se mai curata inca )depunerea de piatra de pe sticlele ( de sticla rade ) de la apa minerala!

Respectivul acid se gaseste in orice suc cola nu doar coca-cola!
Nicoleta Irimescu
Nicoleta Irimescu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1159
Varsta : 54
Localizare : Vatra Dornei - Bucovina
Data de inscriere : 23/07/2009

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 5 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 11 Aug 2010, 7:46 pm

Un secret, la maioneza daca pui un pic de apa in loc de ulei iese mult mai light,nu mai e asa gretoasa.
Si inca un secret eu maioneza o fac cu ASTA.
Nu se taie, desii pun ulei mai mult odata,am invatat-o de la un barbat de pe un alt forum.
Am patit-o odata de revelion a iesit maioneza ''varza''si de oftica am cautat pe net si am gasit un sfat dat de un mascul care a folosit acest aparat.
Eu am 2 modele si cel de mai sus merge perfect la maioneza,iar celalalt la tocat ceapa(nu sunt in stare sa o toc mica zid )

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 5 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de jade84 Joi 12 Aug 2010, 2:59 pm

Foarte utile sfaturile voastre, am mai invatat si eu ceva:)
Vreau sa va intreb ce trucuri folositi voi pentru a avea in casa un miros placut tot timpul. De multe ori in casa noastra este un miros greu (suntem si fumatori amandoi)...si nu stiu cum sa scap de el. Folosesc produse de curatat parfumate, aprind betisoare parfumate, am si ulei esential pe care il aprind aproape zilnic, geamurile stau deschise aproape tot timpul (iarna mai putin).
In unele case miroase numai a flori si a parfum...vreau si eu!
jade84
jade84
helper
helper

Numarul mesajelor : 61
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 21/12/2009

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 5 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de Karina33 Joi 12 Aug 2010, 6:07 pm

jade84 a scris:Foarte utile sfaturile voastre, am mai invatat si eu ceva:)
Vreau sa va intreb ce trucuri folositi voi pentru a avea in casa un miros placut tot timpul. De multe ori in casa noastra este un miros greu (suntem si fumatori amandoi)...si nu stiu cum sa scap de el. Folosesc produse de curatat parfumate, aprind betisoare parfumate, am si ulei esential pe care il aprind aproape zilnic, geamurile stau deschise aproape tot timpul (iarna mai putin).
In unele case miroase numai a flori si a parfum...vreau si eu!

Simplu: nu mai fumati in casa!
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 5 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de jade84 Vin 13 Aug 2010, 3:57 pm

Sa stii ca nu este doar de la fumat. Ne-am lasat in vara asata vreo 2 sapatamani si tot era un aer greu un casa...
jade84
jade84
helper
helper

Numarul mesajelor : 61
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 21/12/2009

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 5 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 13 Aug 2010, 5:25 pm

Incearca sa zugravesti iar se schimba aerul in casa cu noua zugraveala.Si spala tot ce inseamna material textil din casa.Si astea tin fumul si mirosul.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 5 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de Floren Vin 13 Aug 2010, 5:52 pm

Perdelele si draperiile sunt mari retinatoare de mirosuri si fum!Spala-le si limpezeste-le cu balsam de rufe,curata covoarele cu o solutie din apa si otet!
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 5 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 19 Aug 2010, 2:56 pm

Stiati ca daca sunteti in ultimele 6 luni de contract de Clicknet de la Romtelecom va puteti abona la noile abonamente care sunt mult mai avantajoase si si benficiati de preturile mici inca de luna viitoare?
Si nu ma trebuie sa asteptati terminarea contractului actual.
Eu aveam un abonament de 7.5 fara tva si 9.9 cu tva care avea viteza de 2 kb(cel mai mic)acum au facut abonamentul asta de 3.6 cu tva aceeasi viteza.
Practic de 3 ori mai mic.Cand mi-a spus operatoarea ca de luna viitoare platesc mai putin mai aveam un pic si intram prin telefon la ea sa o pup.
Si ce proasta am fost ca nu am sunat inca de acum o luna zid zid ca cu 2 abonamente vechi plateam 1/2 an din cel nou.Si mai aveam 2 luni cu ei pe contractul vechi.
Si mai stiti ca modemul se schimba fara pretentii.Te duci cu cel vechi si-ti da altul nou.
Mult succes.De ce sa platesti 42 ron cand poti plati 15 lei pe acelasi produs?

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 5 Empty scoaterea petelor din tesaturi

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta Dum 29 Aug 2010, 3:13 pm

Am gasit ceva foarte interesant in revista Quelle si vreau sa va impartasesc si voua.Sper sa fie utile.
Albus de ou(bumbac,panza de in,vascoza,lana,matase,acetat)
-mai intai se spala suprafata patata cu apa rece,iar apoi spalati conform instructiunilor.
Bere(bumbac,panza de in,vascoza,lana)
-Inmuiati materialul in apa carbogazoasa apoi spalati.
Cacao(bumbac,panza de in,vascoza,lana,matase lavabila)
-Spalati pata cu apa calduta si sapun
Cafea (bumbac,panza de in,vascoza,lana,matase)
-Indepartati pata cu apa calduta si glicerina.In cazul materialelor din bumbac si in,petele de cafea fara lapte se indeparteaza cu apa fierbinte.
Carioca (bumbac,panza de in,vascoza,lana,matase lavabila)
-Aplicati glicerina pe pata apoi spalati
Ciocolata (bumbac,panza de in,vascoza,lana,acetat)
-indepartati ciocolata cu un cutit curat.Spalati mai intai pata cu apa rece,iar apoi cu apa calda si sapun.
Coca-cola (bumbac,panza de in,vascoza,lana)
-Spalati imediat.Inmuiati petele vechi in detergent enzymatic.Nu inmuiati articolele din lana ci spalati-le imediat ce sau patat.Indepartati petele cu apa minerala.
Crema pentru pantofi (bumbac,panza de in,lana)
-Indepartati crema de pe material,indepartai pata cu terpentina,iar apoi spalati in mod normal.pentru petele mai vechi,utilizati diluant eventual introduceti materialul in apa de javel,cu exceptia lanei.
Fructe (Bumbac,panza de in)
-lasati materialul la inmuiat cateva ore in lapte,clatit si spalati in mod normal.Articolele de culaore alba pot fi inalbite in apa de javel.
Funingine (bumbac,panza de in,lana)
-Aspirati funinginea si indepartati pata cu diluant apoi spalati in mod normal.
Galbenus de ou (bumbac,panza de in,vascoza,lana,matase)
-Presarati un strat gros de sare pe pata,lasati sa se usuce ,periati,apoi spalati.
Gem (bumbac,panza de in,vascoza,lana)
-Inmuiati pata in apa calduta apoi spalati normal.
Grasime (bumbac,panza de in,vascoza,lana,matase,acetat)
-Aplicati detergent lichid pe pata apoi spalati.Pentru petele de pe lana folositi benzina.
Gris cu lapte (bumbac,panza de in)
-Indepartati pata cu un cutit curat apoi spalati cu un detergent enzymatic.
Guma de mestecat (bumbac,panza de in)
-cand guma se intareste,indepartati cu un cutit,apoi tamponati suprafata patata cu diluant si spalati in mod normal.
Iarba (bumbac,panza de in alba)
-Inainte de spalare tamponati pata cu spirt sau alcool.daca este necesar aplicati pe pata,apa de javel sau peroxide de hydrogen conform indicatiilor.
Inghetata (bumbac,panza de in,vascoza,lana,matase,acetat)
-Indepartati inghetata de la suprafata petei si spalati conform instructiunilor.
Lapte (bumbac,panza de in)
-spalati cu detergent enzymatic la 30 de grade,eventual aplicati pe pata o solutie din ammoniac indoit cu apa.
Legume (bumbac,panza de in)
-Mai intai aplicati pe pata detergent lichid apoi spalati in mod normal.Petele intarite de pe materialele albe,pot fi indepartate cu apa de javel.
Lichior (bumbac,panza de in,vascoza,lana,matase lavabila)
-Indepartati cu apa calduta.
Lipici universal (bumbac,panza de in)
-tamponati suprafata patata cu dizolvant pentru oja sau acetone.Nu folositi aceste substante pentru acetat.
Maioneza (bumbac,panza de in,vascoza,lana,matase lavabila)
-Indepartati pata de la suprafata cu un cutit curat apoi turnati detergent lichid pe pata si spalati cu apa calduta.
Make-up (bumbac,panza de in ,lana)
-tamponati pata cu alcool sau tonic pentru fata si spalati in mod normal
Mure (bumbac,panza de in,vascoza)
-Inmuiati pata in lapte acru,clatiti si spalati in mod normal.
Oja (bumbac,panza de in ,lana)
Tamponati pata cu diluant pentru unghi sau acetone si apoi spalati.
Parfum (bumbac,in,lana)
-tamponati pata cu alcool apoi spalati in mod normal
Pix (bumbac,panza de in)
-Aplicati alcool pe pata apoi spalati in mod normal.In cazul articolelor de culoare alba aplicati pe pata apa oxigenata.
Rasina (bumbac.in)
-Aplicati tricloretilena pe pata,apoi spalati in mod normal
Rugina (bumbac,panza de in aba)
-petele de rugi pot gauri materialul.Utilizati solutie pentru indepartat rugina conform indicatiilor,apoi spalati.
Ruj (bumbac,in,vascoza,lana)
-tamponati pata cu alcool sau spirt apoi spalati in mod normal
Sange (bumbac,in,vascoza,lana)
-Spalati materialul in apa rece cu sare.Petele vechi de pe panza de bumbac sau in trebuiesc lasate peste noapte la inmuiat la 30 de grade in detergent enzymatic.
Solutie autobronzanta (bumbac,panza de in)
-Aceste pete sunt foarte greu de indepartat,dar totusi introduceti materialul in apa de javel conform indicatiilor apo spalati normal.
Sos de friptura (bumbac,panza de in,vascoza,lana,matase)
-Aplicati imediat detergent lichid pe pata apoi spalati in mod normal.
Suc de fructe (bumbac,panza de in,vascoza,lana,matase,acetat)
-Indepartati pata cu apa mineral apoi spalati.
Transpiratie (bumbac,panza de in)
-Adaugati in apa de spalat 2 linguri de sare.Articolele din lana si matase trebuie duse la curatatorie.
Unt (bumbac,panza de in,vascoza)
- Aplicati imediat detergent lichid pe pata apoi spalati in mod normal.
Vin rosu (Bumbac,panza de in)
-Presarati imediat un strat gros de sare pe pata apoi turnati apa firbinte.Sau turnati vin alb peste pata.
Vopsea (bumbac,panza de in,vascoza,lana,matase,acetat)
-Curatati pata cu sapun apoi spalati in mod normal.
Vopsea de par (Bumbac,panza de in)
-Indepartati pata cu alcool,in caz de nevoie petele de pe materialele albe se indeparteaza cu apa de javel,apoi spalati.petele de vopsea de par de pe matase si lana nu pot fin indepartate.
Vopsea pe baza de ulei (bumbac,panza de in,lana)
-Aplicati diluant pe pata apoi spalati in mod normal.




Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Dum 29 Aug 2010, 3:52 pm, editata de 1 ori (Motiv : subiect mutat de la croitorie)
veniciuc nicoleta
veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 637
Varsta : 38
Localizare : navodari
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 5 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de Cristina_Ionela Mier 08 Sept 2010, 1:33 pm

fetelor ,aveti mare grija cu mucegaiul in camera pentru ca este foarte toxic pentru plamani ,stiu din sursa sigura ca provoaca astmul mai ales la copii ,de acea este bine sa nu va lasati si sa incercati toate solutiile pena scapati de el
Cristina_Ionela
Cristina_Ionela
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 94
Varsta : 41
Localizare : Apuseni
Data de inscriere : 04/05/2010

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 5 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB