Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern

+12
ancaanca
ancamm
maddy13
B-Zsu Land
Day
Hope_blue
bisisica bijuterii
darkpoke
Anaderol77
seandreea
piciul
Dragonfly
16 participanți

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern

Mesaj Scris de maddy13 Mar 28 Ian 2014, 5:49 pm

Ancaanca, tare mult imi plac amandoua. Cea de-a doua seamana cu ceva facut de mine mai demult, care cred ca s-ar fi incadrat putin in tema actuala.
Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 DSCF4097
Si am mai faut ceva candva, care a fost oferit drept cadou unei prietene dragi Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 DSCF4145
Sunt vechi a nu le luati drept prospaturi.
maddy13
maddy13
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 982
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 19/02/2010

http://maddyaur.blogspot.com/

Sus In jos

Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern

Mesaj Scris de B-Zsu Land Mar 28 Ian 2014, 8:21 pm

Maddy, chiar daca sunt vechi sunt frumoase, interesante si pot sa zic ca se incadreaza perfect in tema actuala.
Cum e prima, deja imi imaginez ce fain ar arata si pe o culoare, culori mai vii....
B-Zsu Land
B-Zsu Land
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 481
Localizare : Tg Mures
Data de inscriere : 19/10/2013

Sus In jos

Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern

Mesaj Scris de darkpoke Mar 28 Ian 2014, 8:39 pm

am incercat si eu ceva..sper sa se incadreze
ca sa explic...modern este cabochonul..ca si culoare si model..si antic sunt furniturile,modul de asamblare...sper sa va placa
Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 Nm63p
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern

Mesaj Scris de maddy13 Mar 28 Ian 2014, 8:43 pm

Ramona, mie imi place si sa-ti spun ce imi place cel mai mult: faptul ca ai folosit 2 randuri de snur, nu unul, nici 3.
maddy13
maddy13
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 982
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 19/02/2010

http://maddyaur.blogspot.com/

Sus In jos

Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern

Mesaj Scris de darkpoke Mar 28 Ian 2014, 8:46 pm

maddy ai fost simpatica:))
pur si simplu asa mi-a venit
e prima data cand folosesc snururi d-astea
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern

Mesaj Scris de ancamm Mar 28 Ian 2014, 10:08 pm

Stil Darkpoke. Simplu si de efect. Imi place.
ancamm
ancamm
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 636
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 24/05/2011

http://handmadeexperience.wordpress.com/

Sus In jos

Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern

Mesaj Scris de B-Zsu Land Mar 28 Ian 2014, 10:21 pm

Dragut colier, si zic ca se incadreaza. Interesant snurul folosit, asta il face mai deosebit.

Cum discutam de forme bombate si lentile, iata un tutorial f bun,
http://craftartedu.com/judy-belcher-free-basic-hollow-lentil-bead
Tema ma ispiteste de ceva vreme, insa n-am apucat pana acum....
B-Zsu Land
B-Zsu Land
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 481
Localizare : Tg Mures
Data de inscriere : 19/10/2013

Sus In jos

Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern

Mesaj Scris de Day Mar 28 Ian 2014, 10:38 pm

Deci ma suparati!Si eu nu-s in stare sa ma adun si sa fac ceva....Ramona,imi spui si mie de unde ai luat snurul?Pe privat sau cum vrei tu,pe mine fix un snur de-asta ma tine blocata,o clienta vrea ceva pe un snur de-asta.galben,si am turbat cautand.....de 4 zile asta fac,racai internetul si magazinele din oras....si pana nu il gasesc slabe sanse sa ma pot concentra pe altceva zid zid zid 
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern

Mesaj Scris de darkpoke Mier 29 Ian 2014, 9:50 am

doina eu l-am luat de la mercerie
dar se gasesc si pe breslo
uite un exemplu..nu stiu daca gasesti galben..paote auriu
AICI
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern

Mesaj Scris de Anaderol77 Mier 29 Ian 2014, 4:01 pm

In sfarsit am terminat si eu, iaca-ta si colierul meu, clar inspirata de Ronna Sarvas Weltman, mi-a placut mult colierul ei cu os,
desigur ca varianta mea e mult mai butucanoasa. mai mult ancient decat modern, poate sistemul de inchidere e modern Smile, si culorile.
Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 Rmi3
Anaderol77
Anaderol77
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 191
Varsta : 43
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 19/11/2011

Sus In jos

Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern

Mesaj Scris de B-Zsu Land Mier 29 Ian 2014, 4:32 pm

Foarte fain ANa, ma bucur ca ai avut timp pt ea, felicitari!!
B-Zsu Land
B-Zsu Land
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 481
Localizare : Tg Mures
Data de inscriere : 19/10/2013

Sus In jos

Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern

Mesaj Scris de ancaanca Mier 29 Ian 2014, 7:31 pm

Ramona interesant mod de prindere si frumos!
Anaderol, fain!
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern

Mesaj Scris de darkpoke Mier 29 Ian 2014, 7:58 pm

super faine creatiile..toate
vad ca s-a mobilizat lumea..cu toate ca vremea e asa urata
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern

Mesaj Scris de maddy13 Mier 29 Ian 2014, 8:28 pm

B-Zsu Land, nu stiu ce ai facut dar ai mobilizat pe toata lumea, eu care stau prost cu timpul mi-am gasit un moment sa lucrez, Anaderol pe care nu o vazusem de multa vreme pe aici a facut si ea un colier foarte frumos. La inceput eram sceptia avand in vedere ca avem atatea provocari si toate diferite. Bravo fetelor! Eu mai stiu cateva fete harnicute care inca nu s-au prezentat .
maddy13
maddy13
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 982
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 19/02/2010

http://maddyaur.blogspot.com/

Sus In jos

Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern

Mesaj Scris de bisisica bijuterii Joi 30 Ian 2014, 8:46 am

@ B-Zsu Land
crezi ca poti prelungi provocarea pana saptamana viitoare?
Eu nu stiu cand gasiti voi timp sa le imbinati pe toate: serviciu, casa, copil (acolo unde e), fimoit Smile .
Eu cad seara ca soldatul in transee... Sleep ... in weekend ma acapareaza cel mic ... timp ioc!
bisisica bijuterii
bisisica bijuterii
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 369
Varsta : 44
Localizare : neverland
Data de inscriere : 21/10/2012

http://bisisica-bijuterii.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern

Mesaj Scris de B-Zsu Land Joi 30 Ian 2014, 9:01 am

Ma bucur ca am reusit sa va mobilizez, Smile si au iesit lucruru dragute...

Bisisica, eu zic ca se poate prelungi termenul, fac extragerea cand ma intorc, daca restul fetelor sunt de acord. Stiu.... nu-i usor sa le inbini pe toate, norocul meu e ca eu momentan stau acasa....
 
B-Zsu Land
B-Zsu Land
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 481
Localizare : Tg Mures
Data de inscriere : 19/10/2013

Sus In jos

Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern

Mesaj Scris de darkpoke Joi 30 Ian 2014, 9:08 am

eu sunt de acord
fiind o provocare atat de interesanta si poate sceptica la inceput..zic eu ca merita mai multi participanti
deci fa extragerea cand te intorci
PS: cred ca de mult nu mi-am mai dorit sa castig...dar sa vedem daca sortii sunt de partea mea...si nu pt premiu..ci pentru ca as vrea sa imi storc creierii pt o noua tema Smile
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern

Mesaj Scris de Rica Mateiuc Joi 30 Ian 2014, 12:55 pm

Ce bine ca mai asteptati! Azi-maine vin si eu!
Rica Mateiuc
Rica Mateiuc
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 703
Varsta : 49
Localizare : Tulcea
Data de inscriere : 27/01/2012

Sus In jos

Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern

Mesaj Scris de MoniKozi Joi 30 Ian 2014, 2:14 pm

Niste minunatii. Nu stiu care imi place mai mult. Va felicit pe toate!
Mi-au placut tare mult tehnicile doamnei din tutoriale si am incercat si eu si am ajuns pe la genunchiul broastei.
Am facut 5 brose si un pandant (cel din dreapta cu gogoloiul alb) la care mai am sa-i slefuiesc putin agatatoarea, ca am reusit s-o murdaresc cu rosu.
Oricum singura care mi se pare ca s-ar putea incadra putin in tema, ar fi prima brosa din stanga, cu doua semiluni. In cazul in care credeti ca nu ma incadrez in provocare, nu e nici o suparare.

Pun mai jos si dosurile. La cele cu spirala am incercat sa dau cu acrilic negru si respectiv auriu, dar la fete am renuntat. Ma tem ca le stric daca le dau cu negru (pe cele 2 cu dosul rosu ca babuinii Smile)
Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 Pssc

Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 2u8x



MoniKozi
MoniKozi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1004
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/05/2010

http://monikozi.blogspot.com/

Sus In jos

Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern

Mesaj Scris de B-Zsu Land Joi 30 Ian 2014, 2:42 pm

Rica, te asteptam!

Monikozi- lucruri dragute si inainte sa citesc, ziceam, ce zici si tu prima se incadreaza in tema, restul sunt mai mult moderne. Lucrare frumoasa si pe spate, daca faceai numai o gaura si prindeai ca pandantiv, erau pandantive cu doua fete, unul antic, unul modern.

Darkpoke - deja sunt curioasa de noua provocare....
B-Zsu Land
B-Zsu Land
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 481
Localizare : Tg Mures
Data de inscriere : 19/10/2013

Sus In jos

Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern

Mesaj Scris de seandreea Joi 30 Ian 2014, 2:58 pm

Mi-au venit o gramada de idei, asa ca sigur pana duminica fac si eu ceva :D:
seandreea
seandreea
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern

Mesaj Scris de MoniKozi Joi 30 Ian 2014, 3:42 pm

Multumesc si apreciez sinceritatea!
Da, mai degraba m-am axat pe tehnicile respective decat pe tema provocarii :)desi pe cuvant ca mi-am dat silinta :)dar a iesit ce a iesit. Pandantive nu prea am vrut sa le fac pentru ca am avut in vedere si martisorul (de-aia predomina rosul) si de-aia le-am facut brose. Nu sunt extraordinare, dar am invatat niste chestii: acrilicul negru se preteaza mai bine pe fimo decat cel auriu (sunt dina ceeasi gama, cele ce au fost in seturi de tuburi din plastic la lidl). Si a trebuit sa insist cu auriul pe suprafata neagra (cca 3-4 straturi sterse). Apoi, am mai invatat niste mici chestiuni legate de proportii. Piesele sunt toate facute pe fund de doza de suc. Si mergea foarte bine sa le fac cu raza mai mica. Asa sunt cam mari. Sau poate nu. Dar mi-a placut provocarea.
Sporuri!
MoniKozi
MoniKozi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1004
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/05/2010

http://monikozi.blogspot.com/

Sus In jos

Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 30 Ian 2014, 3:57 pm

E draguta cea cu semilunile. Cele rosii parca ar mai merge ceva la ele...
Nu stiu cum sint culorile tale acrilice, dar ale mele cele metalice sint de fapt mediu acrilic amestecat cu pulbere si n-au putere de acoperire (am observat la una decantata), eu am pus de 2 ori cuprul...si tot parca nu se vede.

_________________
peace  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern

Mesaj Scris de ancaanca Joi 30 Ian 2014, 6:00 pm

Monikozi, mie imi place cea cu semiluna si cea rosie cu floricica neagra! Si dosurile...imi plac tare mult! Sper sa te vedem mai des pe aici  Smile Smile 
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern

Mesaj Scris de Rica Mateiuc Joi 30 Ian 2014, 7:04 pm

Gata, am venit! Ce-i drept, pe la pranz eram mai increzatoare, dar va jur ca in realitate sunt mai frumoase decat in poze

Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 <a href=Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 P1300508" />
Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 <a href=Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 P1300514" />
Si asta, care e mai veche, dar care nu se pune!
Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 <a href=Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 PA140134" />
Eu nu stiu sa spun ce e ancient si ce modern in ele, dar asa am vazut eu dimineata tema wink 
Pentru Monikozi: mereu am apreciat "dosurile" tale!
Rica Mateiuc
Rica Mateiuc
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 703
Varsta : 49
Localizare : Tulcea
Data de inscriere : 27/01/2012

Sus In jos

Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr 54 Lut polimeric - Ancient & modern

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB