Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Provocarea 52 Lut polimeric EmptyIeri la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Provocarea 52 Lut polimeric EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Provocarea 52 Lut polimeric EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Provocarea 52 Lut polimeric EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Provocarea 52 Lut polimeric EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Provocarea 52 Lut polimeric EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Provocarea 52 Lut polimeric EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Provocarea 52 Lut polimeric EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Provocarea 52 Lut polimeric EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Provocarea 52 Lut polimeric EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Provocarea 52 Lut polimeric EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Provocarea 52 Lut polimeric EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Provocarea 52 Lut polimeric EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Provocarea 52 Lut polimeric EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Provocarea 52 Lut polimeric EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Provocarea 52 Lut polimeric EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Provocarea 52 Lut polimeric EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Provocarea 52 Lut polimeric EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Provocarea 52 Lut polimeric EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Provocarea 52 Lut polimeric EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Provocarea 52 Lut polimeric

+12
vlad_mom
Dragonfly
Day
Hope_blue
Giorgi
Bijuterii Ramona
ancaanca
danniela
nicole24
darkpoke
SilviaDumitrescu
europolis
16 participanți

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Provocarea 52 Lut polimeric Empty Provocarea 52 Lut polimeric

Mesaj Scris de Day Dum 17 Noi 2013, 8:59 am

Mai intai multumesc Ralucai pentru directia noua pe care a dat-o provocarilor,cu paleta cromatica impusa.Si daca v-am speriat putin(haha),acum va linistesc,nu,nu facem din nou culori impuse  ci margele casablanca Smile
Provocarea 52 Lut polimeric Images?q=tbn:ANd9GcQnfrCThm-gdNtrlTWuf-nw7M9EbE1ayepgqZEFYaX-WGRCbwDF
tutorialul
Casablanca beads
Pai zic sa lucram ceva(nu neaparat bijuterii) folosind tehnica de formare a margelelor,dar folosind alte culori decat in tutorial :P
Sper sa va placa,mie personal imi plac mult margelele astea,sunt foarte de efect,o sa vedeti Smile
La premiu inca nu m-am gandit,o sa-l postez inainte de incheierea provocarii,ceea ce-mi aminteste de perioada de desfasurare:17 nov-6 dec ,eventual putem prelungi pana dupa Mos Nicolae,daca va apuca atunci creatia si avem alte treburi Smile

Spor la lucru,fete cucuiete!
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Provocarea 52 Lut polimeric Empty Re: Provocarea 52 Lut polimeric

Mesaj Scris de Bijuterii Ramona Dum 17 Noi 2013, 7:25 pm

Doamne, cat de greu mi se pare! Ce vad in poza e....mama, mama!!! Ca efect sunt...ireale. Ajuta-ne, Mos Nicolae!
Ideea este ca voi lasa fetele mai intai sa se apuce si sa-mi mai explice si mie. Problema este ca vor trebui slefuite din cate inteleg eu. Sau numai daca nu ies perfecte ca mingea de rugby? Offf...este o provocare - provocare.zid 
Bijuterii Ramona
Bijuterii Ramona
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 235
Varsta : 52
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 15/11/2012

Sus In jos

Provocarea 52 Lut polimeric Empty Re: Provocarea 52 Lut polimeric

Mesaj Scris de europolis Dum 17 Noi 2013, 7:50 pm

Hmmm, interesanta provocare foame 
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3238
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Provocarea 52 Lut polimeric Empty Re: Provocarea 52 Lut polimeric

Mesaj Scris de Day Dum 17 Noi 2013, 8:25 pm

Smile Nu e chiar asa de speriat,Ramona,sunt de facut 3 degradeuri,apoi de rulat si apoi de taiat.De slefuit nu neaparat,dar daca lucrezi cu culori metalice,arata muuult mai bine slefuite Smile
Acum sa va spun si de ce am ales provocarea asta.M-AM SATURAT de Fimo lucrat ca la grupa mare,monocrom,fara nici macar un amestec,cu nuantele scoase direct din pachet.Cred ca Vlad-Mom tot asta a vrut cand ne-a provocat sa scoatem nuantele acelea.Eu vreau degradeuri,vreau efecte subtile,vreau Fimo lucrat la potential maxim.Si asta o sa vreau pana cand Fimo nu va mai fi perceput ca ceva ieftin si usor de facut,bun pentru oricine...stiu ca sunt cam dura,dar asta e motivatia ascunsa in spatele provocarii.Si mai stiu ca suntem aici o comunitate pentru care Fimo inseamna arta,nu kitch,ca doar de-aia ne tot aruncam in provocari,fiindca vrem mai mult .
Na,am zis-o Smile Acum astept rosiile sau shot 
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Provocarea 52 Lut polimeric Empty Re: Provocarea 52 Lut polimeric

Mesaj Scris de europolis Dum 17 Noi 2013, 8:34 pm

Ha, ha, ha, eu sunt pro, imi da-ti voie?
Eu as provoca la tema comuna toate domeniile (crosetat, tricotat, pictat, croitoria, etc) chiar mi s-ar parea bestial. Parca vad ce minunatii s-ar ivi Flowers  si ce greu ar fi de ales castigatoarea rade 
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3238
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Provocarea 52 Lut polimeric Empty Re: Provocarea 52 Lut polimeric

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Dum 17 Noi 2013, 8:43 pm

eu m-as baga la o tema comuna numai sa imi si dai niste exemple cum s-ar putea face asta

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/
album picasa
https://www.facebook.com/silvia.dumitrescu1
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Provocarea 52 Lut polimeric Empty Re: Provocarea 52 Lut polimeric

Mesaj Scris de Dragonfly Lun 18 Noi 2013, 12:00 am

Imi place cum gandesti Doina Merci 
Un mare like pentru " Si asta o sa vreau pana cand Fimo nu va mai fi perceput ca ceva ieftin si usor de facut,bun pentru oricine. " si pentru multe altele.

_________________
.
Nu reusesti sa postezi poze pe acest forum ? Click AICI ! + inca un click pe colajul care se va deschide.

flower Blog Accesorii & Machiaj  : http://dragonfly-accessories.blogspot.com/
Dragonfly
Dragonfly
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1150
Localizare : brasov
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Provocarea 52 Lut polimeric Empty Re: Provocarea 52 Lut polimeric

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 18 Noi 2013, 12:50 am

Oooo, de cind ma tot uitam la tutorialul asta...(tot de-atunci visez si la un rock tumbler :D)...
Eu n-am acelasi brand de lut polimeric ca voi, nu are nici aceasi consistenta si nici aceleasi culori, niciodata nu-l folosesc ca atare, macar o nuanta mai inchisa sau mai deschisa si tot ii fac ceva... Dintre toate materialele cu care ma joc prefer lutul polimeric si culorile acrilice, imi place ca-mi lasa "artistul" din mine sa se manifeste liber...nu ingradit de o anumita culoare, forma si marime (cum sint margelele)...si pentru ca ma provoaca sa gasesc solutii tehnice pentru a obtine ceva cit mai profesional...pentru ca inafara de design, amestec, modelare, vreau sa fie si ceva rezistent (pentru ca inelele si bratarile sint cele mai expuse socurilor mecanice) si aspect ingrijit (exclus urmele sculelor folosite sau ale degetelor)... Pentru mine bijuurile, si nu numai, create din lut polimeric sint inestimabile!
Cu timpul stau tare rau in perioada asta...dar cine stie...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea 52 Lut polimeric Empty Re: Provocarea 52 Lut polimeric

Mesaj Scris de ancaanca Lun 18 Noi 2013, 7:36 am

Faina provocare!
Day, de acord cu "Fimo lucrat la potential maxim" hug Singura problema la aceasta provocare va fi slefuirea (pentru mine), dar solutii exista. Poate transform masina de spalat in rock tumbler Smile daca o stric am pus-o.
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Provocarea 52 Lut polimeric Empty Re: Provocarea 52 Lut polimeric

Mesaj Scris de Day Lun 18 Noi 2013, 7:47 am

Stati asa! Nu mi-o fur?Ma gandeam ca o sa gasesc topicul plin de rosii... dar ma bucur ca nu-i asa! Smile Mi-ati facut ziua,fetelor! pupi Inca mai astept si reactiile negative,dar ma bucur ca vi se pare buna provocarea ,cu toate neajunsurile(ca nici eu n-am tumbler,evident,haha)
Cred ca si eu o sa incerc masina de spalat,dar o sa pun piesele intr-un sacut,cu bumbac,nu le las chiar de capul lor Smile Ia sa vedeti voi ce de inovatii vor aparea din mintile noatre romanesti Smile
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Provocarea 52 Lut polimeric Empty Re: Provocarea 52 Lut polimeric

Mesaj Scris de Bijuterii Ramona Lun 18 Noi 2013, 7:56 am

zid Tumbler? Ce-i ala? Imi explica cineva si mie?
Sa inteleg ca vom spala margelele in masina de spalat???? rade rade P-asta chiar n-am mai facut-o. La mine nu-i problema daca s-ar strica masina de spalat caci e veche si ar trebui schimbata, dar nu cred ca se va intampla asta acum.
Day, mi se pare greu cu taiatul piesei. Nu zic ca celelalte etape nu sunt, mai ales ca am luat masina de paste de cateva luni (vreo 5) si nu am folosit-o niciodata. Mi-a fost mila de ea, de mine (ca va trebui s-o curat si poate nu reusesc s-o fac bine) si tot asa. Dar cred ca este timpul ei.
Oricum stau un pic sa vad ce sfaturi mai dati. Sa nu ma arunc prima in foc , caci oricum ies mototolita si arsa.
Bijuterii Ramona
Bijuterii Ramona
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 235
Varsta : 52
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 15/11/2012

Sus In jos

Provocarea 52 Lut polimeric Empty Re: Provocarea 52 Lut polimeric

Mesaj Scris de Hope_blue Lun 18 Noi 2013, 8:18 am

Ce provocare provocatoare :-)
Aaaa? Masina de spalat pentru ce? Slefuire sau lustruire?
Eu am emotii la taiat, fiindca nu am lama noua.
Si la gaurit. Deci imi trebuiesc macar ace speciale ca sa nu deformez margica, nu?
Si mai am emotii la degradeurile astea atat de inguste si lungi.
Sa vedem ce o sa iasa fiindca la culori deja m-am gandit.
Pupici!
Hope_blue
Hope_blue
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 239
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/02/2013

Sus In jos

Provocarea 52 Lut polimeric Empty Re: Provocarea 52 Lut polimeric

Mesaj Scris de Day Lun 18 Noi 2013, 8:24 am

Aoleu,nu va blocati pe tumbler!Asta e bun sa slefuiasca marginile care pot ramane ascutite la taiere,dar,fetelor,folositi degetelele din dotare sa neteziti muchiile si gata! Despre lama,daca o aveti pe cea flexibila,e perfecta ,doar sa lasati sa se aseze bine minicaneurile(ce cuvant...),blocurile de culoare,la frigider sau peste noapte.Daca nu aveti lama flexibila,folositi o....lama de barbierit,dar atentie la degete Smile
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Provocarea 52 Lut polimeric Empty Re: Provocarea 52 Lut polimeric

Mesaj Scris de Dragonfly Lun 18 Noi 2013, 9:44 am

Daca folositi lama de ras sa o rupeti in 2 inainte, daca e folositi intreaga o sa va intre material in spatiul gol din mijloc.

Grija mea este sa vad cum imi fac o piedica pentru masina de paste , ca sa-mi iasa fasia de material ingusta si la aceleasi dimensiuni. Hmmmmmm....sa caut tutoriale.

Mamica lui Vladut - cum se numeste brandul cu care lucrezi tu ? Ca pret cum e in comparatie cu Fimo/Sculpey/Cernit ? Aproximativ....

Spor !


Ultima editare efectuata de catre Dragonfly in Lun 18 Noi 2013, 10:50 am, editata de 2 ori

_________________
.
Nu reusesti sa postezi poze pe acest forum ? Click AICI ! + inca un click pe colajul care se va deschide.

flower Blog Accesorii & Machiaj  : http://dragonfly-accessories.blogspot.com/
Dragonfly
Dragonfly
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1150
Localizare : brasov
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Provocarea 52 Lut polimeric Empty Re: Provocarea 52 Lut polimeric

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 18 Noi 2013, 9:44 am

Eu ziceam de rock tumbler...ca tot pe acelasi site am aflat despre scula asta...si tare as fi vrut niste margele rotunde slefuite...insa cred ca nu merge cu masina de spalat...s-ar scurge materialul abraziv, spatiu prea mult...si alte inconveniente...plus ca scula asta e buna de slefuit bile, nu alte forme...
Eu zic ca vor iesi frumoase si neslefuite margelele astea, chiar si in culori metalice, un strat de lac si se vad mult mai bine.

_________________
peace  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea 52 Lut polimeric Empty Re: Provocarea 52 Lut polimeric

Mesaj Scris de darkpoke Lun 18 Noi 2013, 9:47 am

felicitari day pt provocare si pentru idei
eu sunt revoltata..as putea zice..de multa vreme pe aceasta tema
si simt uneori ca ma lupt cu morile de vant, pentru ca lumea percepe fimo doar ca acele buburuze si floricele turtite facute de martisor..
chiar am facut un fel de workshop in cadrul noptii albe organizate de Atelierul..unde am prezentat o tehnica invatata aici..la provocari...filigree mokume..o combinatie interesanta de tehnici...care prezinta polimerul in alt unghi..care la fel contine multe degradeuri si nuante..
si de ce sa aruncam cu rosii? cred k toate de aici se lupta cu ideea preconceputa ca o bijuterie din polimer e ceva.."nepretios" ..pe cand in strainatate se castiga bani frumosi din ele
in alta ordine de idei..inca nu am terminat renovatu..bagaje peste tot..etc...sper sa termin pana la finalul provocarii...pt k si eu am margelele astea in cap de mult timp...
aaa si am si aragaz nou..presimt niste arderi in masa..pana ma prind cum sa coc fimo corespunzator
va pup
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Provocarea 52 Lut polimeric Empty Re: Provocarea 52 Lut polimeric

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 18 Noi 2013, 9:57 am

Dragonfly, am postat in acelasi timp cred... Nu are nume polimerul meu, este facut in China, este mai ieftin decit fimo, insa este mai moale ceea ce citeodata ma incurca (taiat cane felii, taiat margele ca acestea...nu ajuta cu mult nici tinutul la frigider) si nu sint atitea culori metalice (doar silver, gold, copper) si translucide (doar alb)

_________________
peace  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea 52 Lut polimeric Empty Re: Provocarea 52 Lut polimeric

Mesaj Scris de europolis Lun 18 Noi 2013, 10:09 am

Dana!Doina mi-s da'mi-e lene sa o deloghez pe Europolis...vroiam sa zic ca eu sa ingustez banda de skinner,folosesc magnetei din aia mici(de hobby),pun unul intr-o margine,apoi inca unul,s.a.m.d pana ajung la latimea dorita Smile
Buuuuun,place disputa Smile Hai la treabaaaa!(ca eu sunt la cafea,la bar,ca fetele hahaha)
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3238
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Provocarea 52 Lut polimeric Empty Re: Provocarea 52 Lut polimeric

Mesaj Scris de ancaanca Lun 18 Noi 2013, 10:29 am

Ma gandesc sa pun margelele intr-un recipient de plastic cu capac infiletat, in care adaug bucatele de smirghel si material bumbac (denim) + ceva de spalat gen covorasul de la baie cauciucat sa nu se dea de toti peretii cutiuta de una singura. In cutie pun putina apa si detergent de vase si fiind inchisa nu se scurge nimic in masina, cu conditia sa nu se desfaca capacul. Mai studiez problema.
O sa fie fara "rock" doar "tumbler" si sper sa functioneza si la forma acesta de margele.
Dar daca tai in forma de minge de rugby si apoi le fac rotunde? Cred ca se pastreaza jocul de culori.
Vom vedea....timp sa am Smile
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Provocarea 52 Lut polimeric Empty Re: Provocarea 52 Lut polimeric

Mesaj Scris de Dragonfly Lun 18 Noi 2013, 10:54 am

europolis a scris:Dana!Doina mi-s da'mi-e lene sa o deloghez pe Europolis...vroiam sa zic ca eu sa ingustez banda de skinner,folosesc magnetei din aia mici(de hobby),pun unul intr-o margine,apoi inca unul,s.a.m.d pana ajung la latimea dorita Smile
Buuuuun,place disputa :)Hai la treabaaaa!(ca eu sunt la cafea,la bar,ca fetele hahaha)
Iti intra destui nu-i asa ? 6-7-8 ? Asta daca mi-am imaginat ce trebuie. Formezi o banda din magneti nu ?
Good to know !


Mamica lui Vlad- speram sa ne spui ca e tare ieftin si fain si....oooh. Asa ma enervez pentru ca noi lucram cu zgarcenie tocmai din motive financiare, pe dincolo vad doamne ce au in stoc zeci de pachete ce asteapta sa fie folosite la discretie. Asa se descopera noi tehnici, lucrand, experimentand....fara grija ca " ah iar o sa stric o gramada de material,  " .

_________________
.
Nu reusesti sa postezi poze pe acest forum ? Click AICI ! + inca un click pe colajul care se va deschide.

flower Blog Accesorii & Machiaj  : http://dragonfly-accessories.blogspot.com/
Dragonfly
Dragonfly
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1150
Localizare : brasov
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Provocarea 52 Lut polimeric Empty Re: Provocarea 52 Lut polimeric

Mesaj Scris de Day Lun 18 Noi 2013, 2:13 pm

Smile Ce-mi place Smile
Dana,da,intra multi,depinde cat de mult vrei sa ingustezi banda(si da,ai inteles perfect )
Vlad-mom...daca-ti zic ca in urma cu vreo 4 ani mi-am facut un rock tumbler dintr-un borcan de mustar(de-ala de plastic)si cu mecanism de masinuta pe baterii,umplut cu pietricele mici adunate de pe malul Dunarii ,si pe care l-am abandonat dupa prima tura de baterii papate intr-o noapte,cu rezultate jalnice...s-ar putea sa-ti treaca Smile
Ancaanca,s-ar putea sa mearga !!! Best luck Smile Fa proba si spune-ne si noua Smile
Darkpoke,bravo ca te apropii de finalizare,am vazut cat ai muncit,dar iese,maica,iese fain Smile Si abia te asteptam la provocare( n-o sa arzi nimic,cuptoarele astea smechere chiar fac treaba)
Deci nu sunt singura satula de sintagma Fimo=ieftin(ca aspect,nu neaparat ca pret),hai sa infiintam miscarea impotriva GABLONZURILOR (alt pitic al meu)din PLASTILINA(asta e ultimul pitic) Smile
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Provocarea 52 Lut polimeric Empty Re: Provocarea 52 Lut polimeric

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 18 Noi 2013, 3:53 pm

Mda, oricum aveam dubii...si mi se pare cam scump aparatul...plus ca nisipul abraziv de diferite granulatii trebuie inlocuit...(si la citi bani am bagat in scule...)
Aaa, Dragonfly, parca m-am plins odata ca am niste fimo metalic de ceva timp si nu se mai comporta cum trebuie, nu se mai aliniaza particulele, zici ca are doar sclipici fin in el si-atit, nu mai reusesc sa scot nimic cu mica shift...la asta din china nu mi s-a intimplat asa ceva si il am mai de demult. (parca vazusem polimer de china pe un site ro)

_________________
peace  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea 52 Lut polimeric Empty Re: Provocarea 52 Lut polimeric

Mesaj Scris de Dragonfly Lun 18 Noi 2013, 8:51 pm

^^^^ Cred ca pe alex.ro ai vazut polimerul (nu stiu daca mai exista magazinul)

_________________
.
Nu reusesti sa postezi poze pe acest forum ? Click AICI ! + inca un click pe colajul care se va deschide.

flower Blog Accesorii & Machiaj  : http://dragonfly-accessories.blogspot.com/
Dragonfly
Dragonfly
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1150
Localizare : brasov
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Provocarea 52 Lut polimeric Empty Re: Provocarea 52 Lut polimeric

Mesaj Scris de Dragonfly Mar 19 Noi 2013, 1:47 pm

Imi explica cineva pasul 7 ?
Nu il inteleg pe deplin. Suprapun toate foile, o margine o aplatizez si apoi le dau prin masina la setarea cea mai mare . Apoi ?

_________________
.
Nu reusesti sa postezi poze pe acest forum ? Click AICI ! + inca un click pe colajul care se va deschide.

flower Blog Accesorii & Machiaj  : http://dragonfly-accessories.blogspot.com/
Dragonfly
Dragonfly
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1150
Localizare : brasov
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Provocarea 52 Lut polimeric Empty Re: Provocarea 52 Lut polimeric

Mesaj Scris de Day Mar 19 Noi 2013, 2:27 pm

Apoi treci prin setarile 3 si 5 ale masinii,adica subtiezi banda,si tai bucati de 9-10 inch(asta ar fi cam 20-25 cm,haha,aproximativ).Din fiecare segment de-asta,de 20 cm va iesi cate o margica.Acum na,o sa vedeti ca sunt destul de mari margelele,si nu trebuie sa respectati intocmai dimensiunea aceata!Doar nu faceti 3 degradeuri pentru 2 margele,nu??Mai ales ca tutorialul nu specifica nici ce cantitati initiale de fiecare culoare sunt folosite,si nici latimea benzilor Smile Eu as imparti lungimea totala a benzii in cate margele vreau si apoi as taia.Si iarasi,nu neaparat le-as duce la setarea 5 a masinii,unde in functie de masina,ar putea sa apara valurlie alea neplacute(incretituri)...acum na,adaptati-va la cantitatea initiala de Fimo folosit Smile
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Provocarea 52 Lut polimeric Empty Re: Provocarea 52 Lut polimeric

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB