Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 EmptyIeri la 7:16 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

+92
Giorgi
gretty
SilviaDumitrescu
Carmencyta
Muravka
Dorulet
danniela
BlueKidoo
mirela mirela
Michelle88
cristianka
crina68
diada
Loredanah
LRodica
Croshetus
nicolae68daniela
mykya
balanescu maria
AITEN
buburuzaroz
greieras
valih
cocav
emilia0458
Darsy
andreea.nechita
sofia.predescu
laurici88
tititzya
An-Ca2811
Maria51
mlizeta
iuliana72
canadianca50
stoy
corina corina
BEBEPETICRISTAL
lacrisel
cica elena
adriana.stancu
nicole24
piciul
Mandana
kmn
bibitu
victoriacus
bumbu antonia
myky7robc
melinda2012
flori de camp
alexandra_cristiana
alessia2007
cozma felicia
dragan mirela
Geta_63
romaya
Greteledelweiss
cristi970
eriliana
emmancita
valentinadof
alban andreea
mishou
emaflu
cristinadumitru1977
mia and me
andas
dorina narita
bisisica bijuterii
Celya_f40
carmensultanescu
fizicuta
Serban Valentina
geanina_scumpica
dannie
lucky
Gabica
claudine
galben emilia maria
lllorena84
GinaP
stephanya
aleirgab
kla78
deealexx
tantza_m
flori balteanu
gabi1972
mari01
mihastef
cld
96 participanți

Pagina 21 din 30 Înapoi  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 25 ... 30  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de cocav Sam 10 Mai 2014, 5:39 pm

Frumos firul, de unde il ai ? Incearca un model plasa cu bucla de cinci ochi, spor !
cocav
cocav
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 229
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 28/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de Greteledelweiss Sam 10 Mai 2014, 5:42 pm

Romaya, ma poti lamuri cu ceva? Nodul lui Solomon merge si cu materiale foarte moi? Se aseaza prin intindere sau doar materialele mai batoase isi pastreaza forma? Mi-e teama sa nu lucrez degeaba, tot am senzatia ca e moale si usor si va sta adunat, nu va avea fermitate sa se intinda frumos ca sa se vada modelul. Oare ma insel sau intuitia mea e buna? Sa va pun o poza sa vedeti cum iese cu Solomon cu bucla mare?
Greteledelweiss
Greteledelweiss
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 606
Varsta : 49
Localizare : ro/ constanta-braila
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de romaya Sam 10 Mai 2014, 5:50 pm

Mi se pare ca Solomonu' merge cu fir pufos ,usor .. mai ales la esarfe sau pentru copii .Eu nu-s "fana" modelului ..deci sunt subiectiva. Smile 
Pune poza sa vedem si noi
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de gretty Sam 10 Mai 2014, 5:56 pm

Asa ceva cauti?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre gretty in Sam 10 Mai 2014, 6:01 pm, editata de 1 ori
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de canadianca50 Sam 10 Mai 2014, 5:59 pm

Gretty ! te rugam si schema !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de gretty Sam 10 Mai 2014, 6:02 pm

Tocmai o gasisem si v-o puneam prin editare dar e atat de simplu modelul...uite aici am gasit-o

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de canadianca50 Sam 10 Mai 2014, 6:03 pm

Multumim !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de Greteledelweiss Sam 10 Mai 2014, 6:19 pm

Ceva de genul asta insa nu asa lunga. Am vazut si schema si am sa incerc sa vad cum iese. Va tin la curent!
PS : Imi pare rau de solomon,dar il voi desira ca nu-mi place, e un amalgam de ate atarnate  zid
Greteledelweiss
Greteledelweiss
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 606
Varsta : 49
Localizare : ro/ constanta-braila
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de mihastef Mier 14 Mai 2014, 11:23 am

Buna ziua dragutelor! prietenie 

Am si eu mare nevoie de sfaturile si de ajutorul vostru.In noiembrie trebuie sa merg la o nunta si imi doresc cu disperare sa imi crosetez rochita asta:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Daca puteti ma ajutati si pe mine cu ceva scheme,mai ales la partea de sus si sa-mi spuneti cu ce fir ar merge cel mai bine lucrata si cam ce cantitate intra la marimea XL.Alize forever credeti ca se preteaza la acest model sau este prea moale?
Asa in mare am idee cum se face,nu am mai facut niciodata rochii pt adulti,doar pt bebelusa mea,cred ca m-as descurca,dar nu gasesc schemele  potrivite pt ea.
As fi putut foarte simplu sa imi cumpar o rochita de la magazin,cum zice mama,ca sa nu mai muncesc la ea,dar imi doresc sa o creez eu,sa fac senzatie cu ceva unic,creat de manutele mele si sa nu mai aibe nimeni la fel,caci mi s-a intamplat odata sa merg la o nunta si o alta invitata sa poarte aceasi rochie ca a mea,numai ca diferea culoarea.Culmea!
mihastef
mihastef
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 146
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/03/2009

http://mihastef.blogspot.com

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de kmn Mier 14 Mai 2014, 8:47 pm

mihastef...vad ca nu ti-a raspuns nimeni pana acum asa ca ma incumet eu la un raspuns...
modelul ales de tine nu are o schema clara publicata, sau eu nu am gasit-o dar nu e musai sa faci ca acolo, te poti doar inspira...cobinatia alb negru este foarte eleganta si la moda mereu!
nu stiu cat de priceputa esti tu la crosetat, dar tehnica folosita aici la partea fustei este a dantelei de Bruges...tiparul rochiei, in forma de A ,avantajeaza si siluetele mai plinute...
la partea de bust poti face orice model vrei, ca sa iti vina bina peste sani, la partea de fusta se lucreaza acele benzi care se prind intre ele lejer prin lant simplu , cu mai putine ochiuri in partea de sus , crescand apoi pentru a da largime la poale...parerea mea este ca ceea ce este lucrat cu negru este dintr-o vascoza sau bumbac ff subtire, partea fustei lucrata cu alb este tot crosetata , dar eu cred ca dintr-un fir mai gros, cu un model mai batut si tivit cu acele rozete...eu as face o dublura dintr-un material lucios si tivit cu dantela...

dupa cum am spus mai sus nu e obligatoriu sa o faci ca in poza, foloseste-o doar pentru a te inspira, croieste un tipar dupa masurile tale sau foloseste o alta rochie cu un tipar asemantor pentru a te ghida, alege la bust un model usor (oricum nu se vede bine datorita captuselii negre) si ..la treaba!
Eu iti doresc mult succes si sa ne arati si noua ce ai facut!

Iti pun cateva modele de dantela de Bruges pentru ispiratie..
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]" />
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]" />
kmn
kmn
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1056
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de bumbu antonia Mier 14 Mai 2014, 9:20 pm

fetelor va rog daca vreti sa ma ajutati cum sa crosetez pas rachy sau rachego
bumbu antonia
bumbu antonia
helper
helper

Numarul mesajelor : 69
Localizare : vulturu
Data de inscriere : 09/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de gretty Mier 14 Mai 2014, 9:27 pm

Este punctul racului, uite

gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de mihastef Mier 14 Mai 2014, 9:58 pm

kmn a scris:mihastef...vad ca nu ti-a raspuns nimeni pana acum asa ca ma incumet eu la un raspuns...
modelul ales de tine nu are o schema clara publicata, sau eu nu am gasit-o dar nu e musai sa faci ca acolo, te poti doar inspira...cobinatia alb negru este foarte eleganta si la moda mereu!
nu stiu cat de priceputa esti tu la crosetat, dar tehnica folosita aici la partea fustei este a dantelei de Bruges...tiparul rochiei, in forma de A ,avantajeaza si siluetele mai plinute...
la partea de bust poti face orice model vrei, ca sa iti vina bina peste sani, la partea de fusta se lucreaza acele benzi care se prind intre ele lejer prin lant simplu , cu mai putine ochiuri in partea de sus , crescand apoi pentru a da largime la poale...parerea mea este ca ceea ce este lucrat cu negru este dintr-o vascoza sau bumbac ff subtire, partea fustei lucrata cu alb este tot crosetata , dar eu cred ca dintr-un fir mai gros, cu un model mai batut si tivit cu acele rozete...eu as face o dublura dintr-un material lucios si tivit cu dantela...

dupa cum am spus mai sus nu e obligatoriu sa o faci ca in poza, foloseste-o doar pentru a te inspira, croieste un tipar dupa masurile tale sau foloseste o alta rochie cu un tipar asemantor pentru a te ghida, alege la bust un model usor (oricum nu se vede bine datorita captuselii negre) si ..la treaba!
Eu iti doresc mult succes si sa ne arati si noua ce ai facut!

Iti pun cateva modele de dantela de Bruges pentru ispiratie..
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]" />
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]" />

Multumesc pt raspuns,kmn. hug 
Nu sunt eu experta intr-ale crosetatului,dar asa cum ai spus tu mai sus,am presupus si eu ca se face,in afara de partea alba.Nu mi-am dat seama ca ar fi crosetata,am crezut ca este doar material cu tiv crosetat.
Poti te rog sa maresti dimensiunea schemelor,sunt prea mici si nu se vad bine. Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 4246

Nu gasesc nici o schema la aceasta rochita,dar cred ca merge cu ceva asemanator cum este schema din mijloc la prima poza.Rochita,asa la o prima vedere nu pare foarte grea,asa zic eu la toate,pana ma apuc de ele.sper din suflet sa-mi iasa.
Multumesc inca o data. kiss 
mihastef
mihastef
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 146
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/03/2009

http://mihastef.blogspot.com

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de bumbu antonia Mier 14 Mai 2014, 10:33 pm

multumesc mult dna Gretty ,sa aveti sanatate multa
bumbu antonia
bumbu antonia
helper
helper

Numarul mesajelor : 69
Localizare : vulturu
Data de inscriere : 09/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de kmn Mier 14 Mai 2014, 10:36 pm

cu placere ...mult spor!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
kmn
kmn
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1056
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de melinda2012 Joi 15 Mai 2014, 6:31 am

superba rochita!
melinda2012
melinda2012
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 60
Varsta : 46
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 27/05/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de gretty Joi 15 Mai 2014, 6:37 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Merge tare greu netul meu azi
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de AITEN Mier 21 Mai 2014, 4:31 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

va rog ajutati-ma sa crosetez aceasta frunza .nu am schema si mai am putin si o iau razna de cand incerc sa o fac............
avatar
AITEN
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 71
Varsta : 67
Localizare : constanta
Data de inscriere : 05/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de gretty Mier 21 Mai 2014, 7:23 pm

Faci intai lantul de pe mijloc, dus si intors, apoi - ca ai revenit jos - faci 5 ochi de lant, 3 pic lucrate impreuna, iar 5 ochi...sus in varf faci 3 astfel de grupuri care vor forma cele 3 petale si te intorci la fel pe partea cealalta. Trebuie insa sa faci inca 1 ochi de lant deasupra petalelor, in varf s-ar parea chiar ca sunt 2 ochi ca sa alungesti grupurile de picioruse. La urma festonezi de jur imprejur cu picioruse scurte.
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de romaya Mier 21 Mai 2014, 7:28 pm

Cum o vad eu :
se incepe de sus cu 4 och. de lant +1 pic. inalt in primul ochi ,intorci lucrul cu 3 och. de lant +1 pic inalt si tot asa de 5 ori - o sa ai o fasie verticala de 5 randuri a cate 2 pic. grupate .Jos te intorci pe-o parte , cu 5-6 och. lant apoi  3 pic.inalte (nervurile) terminate impreuna si luate din capatul fiecarui piciorus din fasia verticala . Urmeaza  4-5 och. lant ,3 pic. terminate impreuna ...etc.  Nervura din varf e un pic altfel : iei pe ac 3 jeteuri ,faci cele 3 pic terminate impreuna si raman pe ac 3 jeteuri din care faci 1 pic inalt din varf .Te intorci pe partea cealalta la fel . Urmeaza tivirea cu un rand de pic. mici ,al doilea rand parca are si pic .mari pe lateralele frunzei ..iar ultimul rand este pasul racului
Sper c-ai inteles ceva din polologhia mea .. Smile
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de AITEN Mier 21 Mai 2014, 7:52 pm

va multumesc ! va multumesc mult de tot, sunteti amabile si dragute ca intotdeauna.
O sa incerc amandoua variante.
avatar
AITEN
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 71
Varsta : 67
Localizare : constanta
Data de inscriere : 05/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de greieras Mier 21 Mai 2014, 9:03 pm

E simplu cum spune Gretty din a doua varianta - fara suparare) eu personal nu am inteles , mi se pare tare complicar.
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de gretty Mier 21 Mai 2014, 9:58 pm

Maia, eu m-am orientat dupa directia picioruselor pe care le vad facute din mijloc spre exterior. Dar am o nelamurire pt fetele care cer ajutor: You tube e plin de modele de frunze de toate felurile, cum naiba nimeresc - saracele - tot chestii ce li se par complicate si la care nu gasesc scheme... nu e necsar sa faci intocmai, la milimetru, un model, mai poti adapta, mai poti schimba, ca doar nu te plimbi cu poza originalului in piept sa vada lumea ca ai facut la fel..

Uite ca inainte sa trimit mesajul am intrat eu pe you tube si ce sa vezi? am gasit exact acest tip de frunza...e o varianta dar incepe la fel...Si pe you tube poate intra oricine, scrie sus "frunze crosetate"si alege...

gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de romaya Mier 21 Mai 2014, 10:29 pm

Da, asa sunt piciorusele ,pornite de la centru si incheiate spre exterior . Modelul se poate face in ambele variante ,nu mi se pare greu ,doar ca eu m-am complicat/pierdut in detalii .. Smile Pana la urma sigur o sa-l dibuiasca
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de andas Joi 22 Mai 2014, 8:42 am

Buna ziua
Cind am aratat bluza mea din fasii, cineva mi-a zis sa pun schema la ajutor. Marturisesc ca n-am ajuns la asa desteptaciune, sa pun altceva decit poze pe forum. Chiar incepuse sa mi se faca rusine ca n-am raspuns, insa intrind in aceasta sectiune, tocmai ce mi-am vazut schema in cele de dantela puse de kmn. E cea din poza de jos, de la mijloc. Oricum, tot de pe-aci de pe forum o luasem.
andas
andas
helper
helper

Numarul mesajelor : 50
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 25/01/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11 - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 11

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 21 din 30 Înapoi  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 25 ... 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB