Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 6
Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 EmptyIeri la 9:51 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 EmptyJoi 25 Iul 2024, 11:07 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 EmptyMier 24 Iul 2024, 9:43 am Scris de vlad_mom

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 EmptyDum 21 Iul 2024, 10:43 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 EmptySam 20 Iul 2024, 5:36 pm Scris de mlizeta

» Fotografia, intre hobby si arta
Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 EmptySam 20 Iul 2024, 5:32 pm Scris de mlizeta

» Frivolite - cap 7
Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 EmptySam 20 Iul 2024, 5:24 pm Scris de mlizeta

» casute de lemn pentru papusi
Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 EmptySam 20 Iul 2024, 5:21 pm Scris de mlizeta

» Pirogravura
Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 EmptyDum 14 Iul 2024, 9:59 am Scris de White_Raven

» Constructie tipare lenjerie intima
Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 EmptyJoi 04 Iul 2024, 11:15 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau


Bijuterii din margele crosetate

+44
SilviaDumitrescu
Floren
AlinaJ.Bijoux
aisha
pd.lavu
stef96
diada
feerya
kabunta
Dionisia
flori de camp
valih
ema
flori balteanu
Greteledelweiss
firicel
cozma felicia
mym
letho
Day
annamaria26985
Gabica
mariposa.romania
Muravka
Admina
Andante
betymi72
emilia-elena
Giorgi
myky7robc
corilex
stoy
Rimmelle
virginia
mari01
Gabiuta
symos
dragan mirela
Angelica18
julix_2007
cld
cris_io_mat
Tache Marilena
gabi1972
48 participanți

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 Empty Re: Bijuterii din margele crosetate

Mesaj Scris de myky7robc Joi 21 Feb 2013, 9:02 am

fetelor, unde sa vad si eu filmulete cu aceste bijuuri crosetate?
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 60
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 Empty Re: Bijuterii din margele crosetate

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Joi 21 Feb 2013, 9:10 am


prezentari grafice
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 Empty Re: Bijuterii din margele crosetate

Mesaj Scris de Gabiuta Joi 21 Feb 2013, 9:23 am

Cred ca se pot face si multicolore la o adica .Fara o schema oarecare.Fir de macrame e ok?tare ma tenteaza seara cind ma linistesc sa fac si eu asa ceva din resturi de margele.
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 Empty Re: Bijuterii din margele crosetate

Mesaj Scris de myky7robc Joi 21 Feb 2013, 9:26 am

ms mult silvia pupi
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 60
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 Empty Re: Bijuterii din margele crosetate

Mesaj Scris de gabi1972 Joi 21 Feb 2013, 9:33 am

Sa stiti ca incerc si eu , acu' sa ma pun pe cautat de margele rade
Fetelor ne-ati "contaminat" cu un nou "microb" kiss
As vrea si eu adresa ptr margele , tks Merci
gabi1972
gabi1972
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 375
Varsta : 52
Localizare : cluj
Data de inscriere : 26/07/2012

Sus In jos

Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 Empty Re: Bijuterii din margele crosetate

Mesaj Scris de Giorgi Joi 21 Feb 2013, 9:46 am

Succes gabi1972 !Imi pare bine ca a avut asa impact tehnica impartasita de mine ! Smile
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 Empty Re: Bijuterii din margele crosetate

Mesaj Scris de gabi1972 Joi 21 Feb 2013, 10:12 am

Si te miri?Ne-ai prezentat niste minunatii Flowers Cum sa nu vrem si noi?Intrebarea e daca v-om reusi wink daca nu macar stiu ca am incercat.
Eu am cochetat o vreme cu "arta" margelitului ,doar in scop personal , am adunat vreo 2 kg de margele pe care le-am tot combinat in fel si chip apoi nu le-am m-ai purtat si le-am dat.
Giorgi , cate pungutze din acelea de 5 g de 8/0 sa cumpar ptr inceput?
gabi1972
gabi1972
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 375
Varsta : 52
Localizare : cluj
Data de inscriere : 26/07/2012

Sus In jos

Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 Empty Re: Bijuterii din margele crosetate

Mesaj Scris de Giorgi Joi 21 Feb 2013, 1:35 pm

Esti o draguta dar nu am niciun merit ,decat placerea de a va fi prezentat aceasta tehnica , bucuria voastra fiind multumirea mea.
Sigur ai sa reusesti daca iti doresti .Nu te las .....de-ar fi sa vin pana la Cluj sau tu pana la Pitesti ! rade
O sa iti spun sigur cate margele iti trebuie ,cand ajung acasa.Calculam!
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 Empty Re: Bijuterii din margele crosetate

Mesaj Scris de mari01 Joi 21 Feb 2013, 2:22 pm

Giorgi ai cumva vreo schema si de floare ceva sa semene a martisor?
Am primit comanda la gradi de martisor pentru o expozitie handmade si ma gandeam ca tehnica asta ar merge si la asta sau nu?
mari01
mari01
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 964
Varsta : 43
Localizare : craiova
Data de inscriere : 04/11/2011

Sus In jos

Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 Empty Re: Bijuterii din margele crosetate

Mesaj Scris de julix_2007 Joi 21 Feb 2013, 2:52 pm

Giorgi a scris:Da,julix ,eu l-am facut intr-o luna ,de ce zici ca a zis "cineva"?.Nu am mai vazut pe aici postari despre acest subiect.
Nu inteleg de ce asa de acuzator reprosul tau caci am spus un adevar.Am explicat la toata lumea ce si cum se face ,nu am incercat sa pastrez pentru mine ,dupa cate stiu eu si ai zis si tu sunt din cei care stiu dar nu vor sa-si impartaseasca tehnicile.E dreptul si alegerea lor.
Asa cum am zis am lucrat cu model ,e mai complicat .Am lucrat printre picaturi ,seara doar.Am lucrat cu 18 margele in cerc ,am desirat de multe ori margelele pentru ca greseam la model sau precum spui nu mi se asezau bine.Vreau ceva profesional ,nu mi-as permite sa folosesc margele de duzina sau materiale de proasta calitate.
Pentru cine a mai lucrat la croseta e probabil mai simplu.
Sunt total diferite lucrarile noastre din punct de vedere al complexitatii.
Nu-ti contest dexteritatea ,felicitari ca esti rapida ,stai linistita ,e loc pentru toata lumea ,sa ne intelegem bine si sa ne impartasim din ceea ce am acumulat.

Multumesc symos ,cuvintele tale sunt bijuteria mea pe ziua de astazi.

1. Stimata doamna, am recitit mesajul si am incercat din rasputeri sa gasesc acel ton acuzator si de repros pe care mi-l atribuiti. Initial am vrut sa va ignor, ceea ce am sa fac dupa ce postez acest mesaj, dar nu vreau sa traiti cu impresia ca m-ati pus la punct. Pronumele "cineva" nu are conotatie negativa si poate fi folosit atunci cand nu retii numele unei persoane. Daca era sa fiu malitioasa foloseam zeflemitor alaturarea "o una" sau "una de pe aici". Ca ati crezut acest lucru e treaba dumneavoastra.
2. Nu mi-am etalat "complexitatea" lucrarilor, dar daca tot am mancat din gura mi se parea normal sa exemplific ce zic, nu sa ma aflu in treaba.
3. Stati linistita, am sa va ocolesc pe acest forum si am sa va las placerea de a va etala maestria si complexitatea artei dumneavoastra. Mai bine stau deoparte decat sa ma trezesc ca mi se reproseaza moartea lui Elvis Presley sau incalzirea globala. TOPICUL VA APARTINE.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 Empty Re: Bijuterii din margele crosetate

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Joi 21 Feb 2013, 6:39 pm

Heeeeeiiiii, heeeeeeiiii, heeeeeeeeeeiiiiiiiiiiiiiiii]
Mai fetelor!!!!! terminati cu prostiile ca e loc pentru toata lumea si chiar nu aveti motive de suparare.
prietenie

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 Empty Re: Bijuterii din margele crosetate

Mesaj Scris de Giorgi Joi 21 Feb 2013, 7:39 pm

gabi1972 ,am ajuns acasa ,am cantarit colierul cel subtire pe care l-am facut eu cu margele de 8/0 , si are 35 de grame cu ata cu tot.Lungimea lui e medie ,nu la baza gatului.
Uite si o socoteala profi:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

mari01 ,nu sunt asa de priceputa in ale crosetatului ,crede-ma .Ma mai documentez si iti spun ,nu stiu daca se pot face si flori cu croseta in stilul asta ,la flori ma pricep cu acul si margele .Poate o alta fata te poate ajuta mai repede,timpul e destul de scurt.
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 Empty Re: Bijuterii din margele crosetate

Mesaj Scris de virginia Joi 21 Feb 2013, 8:09 pm

Giorgi (si nu numai), yo am folosit la o bratara ata de tapiterie - aceea mai subtire. Este foarte rezistenta.
virginia
virginia
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1137
Varsta : 54
Localizare : ITALIA - ANCONA
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 Empty Re: Bijuterii din margele crosetate

Mesaj Scris de gabi1972 Joi 21 Feb 2013, 8:16 pm

Giorgi , saru'mana de socoteala!
gabi1972
gabi1972
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 375
Varsta : 52
Localizare : cluj
Data de inscriere : 26/07/2012

Sus In jos

Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 Empty Re: Bijuterii din margele crosetate

Mesaj Scris de Giorgi Joi 21 Feb 2013, 9:08 pm

Virginia ,cu o ata foarte subtire inca nu ma descurc ,vorbesc de cele care presupun cercuri de la 15 margele in sus .Tu esti mestera in ale crosetatului dar eu sunt in curs de invatare si nu ma las pana nu o iesi perfect.
Deocamdata lucrez cu ce m-am obisnuit ,in felul asta capat dexteritate si astept atele profesionale .
Multumesc frumos.

Gabi ,cu placere.
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 Empty Re: Bijuterii din margele crosetate

Mesaj Scris de Floren Joi 21 Feb 2013, 9:26 pm

Moaaaaama.....m-ati facut cu nervii capului ! Smile Am inceput si am desfacut de cateva ori pana acum , ca nu reusesc sa "vad" pe unde tre sa bag croseta ! zid
35 de grame zici ? Eu mi-am cumparat 235 gr, ca sa-mi ajunga ! Smile
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 Empty Re: Bijuterii din margele crosetate

Mesaj Scris de Giorgi Joi 21 Feb 2013, 9:50 pm

rade Esti o simpaticaaaa !!!
Pai am tot socotit ca babele banii in batista si am pierdut socoteala.
Asa ca am dat fuga cu colierul cel subtire la vecina sa-l cantaresc ,cantarul meu se duse cuiva de suflet ca m-am impiedicat in el !
Lasa ,n-are nimic ,ca faci mai multe.
Nu te lasa ca si eu am trecut prin faza asta ,cel putin la serpalaul la care lucrez acum de multe ori mi se apleaca marginile spre interior si trebuie sa le asez cu mana intai...offf, vai de stele si de cer !

mari01 !!!!Am gasit ceva ,ce zici?
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre Giorgi in Vin 22 Feb 2013, 8:24 am, editata de 1 ori
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 Empty Re: Bijuterii din margele crosetate

Mesaj Scris de corilex Vin 22 Feb 2013, 7:52 am

floren de unde ti-ai luat atatea margele?
am mai terminat si eu doua bratari,dar au si plecat de acasa
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
corilex
corilex
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 799
Varsta : 50
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 29/12/2009

Sus In jos

Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 Empty Re: Bijuterii din margele crosetate

Mesaj Scris de gabi1972 Vin 22 Feb 2013, 8:18 am

Super Corina!
Vad ca esti si tu din Cluj.Mai este pe undeva un magazin de cumparat margele?In afara de cel Mileflori vare imi da ameteli de cap cate ori intru!
gabi1972
gabi1972
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 375
Varsta : 52
Localizare : cluj
Data de inscriere : 26/07/2012

Sus In jos

Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 Empty Re: Bijuterii din margele crosetate

Mesaj Scris de Giorgi Vin 22 Feb 2013, 8:26 am

Cori ,inca nu le pot vedea dar te felicit de pe acum.Bafta multa in vanzari!
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 Empty Re: Bijuterii din margele crosetate

Mesaj Scris de corilex Vin 22 Feb 2013, 8:35 am

multumesc fetele!
gabi despre ce magazin vorbesti,ca eu nu prea stiu magazin in Cluj cu margele de calitate ?scrie-mi pe PM kiss
corilex
corilex
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 799
Varsta : 50
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 29/12/2009

Sus In jos

Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 Empty Re: Bijuterii din margele crosetate

Mesaj Scris de mari01 Vin 22 Feb 2013, 8:47 am

Multumesc GIORGI azi merg sa-mi iau margele si vad ce iese. kiss
mari01
mari01
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 964
Varsta : 43
Localizare : craiova
Data de inscriere : 04/11/2011

Sus In jos

Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 Empty Re: Bijuterii din margele crosetate

Mesaj Scris de Rimmelle Vin 22 Feb 2013, 2:27 pm

ce frumoase sunt, am incercat si eu dar ink nu mi-a iesit, nu am ata potrivita, acul, eu sunt vina...nu stiu dar am de gand sa descopar :-)
Rimmelle
Rimmelle
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 335
Varsta : 36
Localizare : Italia
Data de inscriere : 03/07/2012

https://www.facebook.com/pages/Accesorii-Handmade/243547009098183

Sus In jos

Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 Empty Re: Bijuterii din margele crosetate

Mesaj Scris de corilex Vin 22 Feb 2013, 2:52 pm

Rimmelle, se poate sa fie si ata,acul este indicat de sa fie de 1,am facut si eu cu ceva ata mai subtire si nu imi place cum ies
corilex
corilex
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 799
Varsta : 50
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 29/12/2009

Sus In jos

Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 Empty Re: Bijuterii din margele crosetate

Mesaj Scris de cld Vin 22 Feb 2013, 3:03 pm

vreau si eu timp mai mult!!!!!!
cine are????
imi plac mult! insir acum niste margeluse de nisip un pic mai mari. oare cite imi trebuie pentru o bretara?
cld
cld
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 936
Varsta : 49
Localizare : prahova
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Bijuterii din margele crosetate - Pagina 2 Empty Re: Bijuterii din margele crosetate

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB