Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Bijuterii din sarma 9
Gradina cu legume (5) - Pagina 4 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Gradina cu legume (5) - Pagina 4 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:43 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Gradina cu legume (5) - Pagina 4 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Jucarii crosetate
Gradina cu legume (5) - Pagina 4 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:38 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Gradina cu legume (5) - Pagina 4 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Gradina cu legume (5) - Pagina 4 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:35 pm Scris de mlizeta

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Gradina cu legume (5) - Pagina 4 EmptySam 18 Mai 2024, 8:18 am Scris de Dorulet

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Gradina cu legume (5) - Pagina 4 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Gradina cu legume (5) - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Gradina cu legume (5) - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Gradina cu legume (5) - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Gradina cu legume (5) - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Gradina cu legume (5) - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Gradina cu legume (5) - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Gradina cu legume (5) - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Gradina cu legume (5) - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Gradina cu legume (5) - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Gradina cu legume (5) - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Gradina cu legume (5) - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Gradina cu legume (5) - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Gradina cu legume (5)

+31
marina40
claudiana
Gabica
Admina
oanaraluca
Dorulet
Ducess
cristina07
Celya_f40
victoriacus
corina corina
clodi
valentinadof
ema
greieras
camic
dorinamisov
lennny
myky7robc
lenus70
diblaru maria
silvia s
danniela
GabitzaMami
gloriamix
Gabiuta
AlinaJ.Bijoux
amoni
violetas
T_mihaela
piciul
35 participanți

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 4 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de gloriamix Joi 07 Mar 2013, 2:22 pm

Corina, ce fruuumoss e acolo la tine love

Multumesc mult fetelor, asa o sa fac, pun mai multa ceapa acum si imi pun pastaile dupa ce scot ceapa. ANul trecut nu am stiut si am avut ceapa f. putina, am avut pastai in vara dar am avut pamantul nefolosit in locul cepei. Deci pastai si varza si in plan love
gloriamix
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 141
Localizare : SUA
Data de inscriere : 22/07/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 4 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de victoriacus Mar 12 Mar 2013, 9:48 am

Vai Corina ce frumos si ce bine ca ai tractorasul ala.Te ajuta mult la cata munca ai de facut.
Brandusele sunt superbe.Tot zic ca imi cumpar si eu si mereu uit :P
Am pus si eu samanta de arpagic
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Am mancat prima ciorba de stevie cu primele fire de ceapa din gradina
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Si am pregatit rasadnitele.Saptamana viitoare incep sa scot rasadurile acolo,ca am inceput sa le repic.
Am mai semanat morcov,pastarnac si marar. Urmeaza patrunjelul si la sfarsitul saptamanii incep sa pun cartofii , usturoiul si arpagicul. ca cele puse din toamna abia daca ne ajung pana in vara :P
victoriacus
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 50
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 4 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de corina corina Mar 12 Mar 2013, 10:12 am

Intr-adevar Victoria , nu stiu ce m-as fi facut fara bijuteria asta de gradina ! Ma si gandeam la tine zilele astea , cata munca e la pregatit razoarele . Smile

Si eu repic chiar acum ardeii ... in bucatarie ! ura
Afara ploua si e rece sa scot plantulele , asa ca mi-am adus doua ligheane mai mari in casa , unul cu pamant si unul in care sa ud paharele , apoi in ladite ducem ardeii repicati la rasadnita . I-as fi mai lasat o vreme , dar zilele astea seman si eu rosiile si nu am loc la ferestre la lumina . Acum la treaba cu mine si cand termin , vin cu poze ! dama
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 4 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de victoriacus Mar 12 Mar 2013, 10:35 am

Abia astept pozele Smile Te pup si spor la treaba.
Am inceput si eu repicatul la rosiile puse in 3-4 Februarie.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
vinetele si ardeii le mai las o saptamana si apoi ma apuc de repicat,ca zilele astea se anunta mai frig si nu vreau sa le scot inca in rasadnite ca nu am mai pus balegar proaspat in ele.
Mult spor!
victoriacus
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 50
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 4 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de greieras Mar 12 Mar 2013, 10:40 am

Aseara am venit si eu de la gradina mea de wekend.am continuat cu greblatul in curte dar am si facut la loc caci am taiat doi zarzari, si am facut rumegus si craci pe jos si le-am mai si lasat asa pina vineri cind ne-om duce iar, ca nu am mai avut timp-M-am procopsit si cu durere de mijloc si sold, am fost invitati si la un gratar si uite asa a trecut timpul...sa speram ca data viitoare va fi timp frumos!
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 4 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de valentinadof Mar 12 Mar 2013, 3:58 pm

Ce fete harnice pe-aici!
Ieri am intrat si eu in solar! bucurie Am rasadit vreo 200 fire de salata si am pus un pic de spanac. N-am repicat inca rasaduri,mai astept putin.La mine se anunta un sf de saptamana geros dupa care sper sa se incalzeasca.S-aveti spor in toate!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 4 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de corina corina Mar 12 Mar 2013, 5:23 pm

Hm ! Cam incete rosiile , Victoria . Deja au o luna de la semanat si trebuia sa fie numai bune de repicat , dar sunt cam firave . E clar ca lumina e foarte importanta . Dar daca zici ca le scoti in rasadnita si pui si balegar , cred ca-si vor reveni repede . Si la mine vinetele au evoluat greu , dar eu am semanat la 15 si la 21 februarie . Ardeii s-au prezentat exemplar , dar la vinete am avut cadere . Si eu am fost tentata sa tratez cu Previcur , dar am pus multe seminte si am zis : sa reziste cel mai sanatos !

Azi dupa cum va spuneam am repicat si am dus si ardeii in rasadnita langa laditele cu telina . Eu nu pun balegar , dar sper sa trecem cu bine peste noptile mai reci la 60 de cm in pamant .

Va invit aici sa vedeti poze , ca sa nu mai descarc in Photobucket :

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


M-am intors , ca am uitat sa-i raspund Valentinei ! love
Am citit ca ai fost si tu o harnicuta bee , dar de cand am ...blog , sunt asa incantata sa scriu de toate si acolo ca m-a luat valul ! rade
Doua sute de salate nu-s putine , deci vad ca esti hotarata sa mananci verdeata in primavara asta , nu gluma ! Cu rasadurile , eu zic sa mai astepti . E pacat sa risti dupa ce le-ai ingrijit atata , sa le pierzi intr-o noapte prea rece . kiss
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 4 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de gloriamix Mar 12 Mar 2013, 6:23 pm

Fetelor, ma mut la voi pe bloguri, am tras un ochi deja, adio forum, adio chat, vin sa invat gradinaritul Smile Frumos, frumos tare dar si munca pe masura! Eu am pus ieri calciul pe gradina, azi ploua numai bine, mi-au cazut si mie din rosii, ardeii si vinetele sunt superbe insa rosiile au nevoie de ceva si nu stiu ce, probabil sa pun seminte din nou Rolling Eyes
Oare la repicare merge orice tip de sol? Ma duc sa invat mai multe despre repicare, eu le-as mai lasa asa pt o vreme, nu stiu ce sa fac...
gloriamix
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 141
Localizare : SUA
Data de inscriere : 22/07/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 4 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de lenus70 Mier 13 Mar 2013, 8:42 am

Corina , am repicat si eu niste rosii..dar sunt cam necajita...am pus rosii rio grande din plic, niste cherry si cele mai multe am pus rosii mari roz, din acelea mari si gustoase, aveam din samanta de anul trecut ( cand am avut rosii muuuulte si faine de am dat la toata lumea , ca nu mai reuseam sa fac atatea bulioane )...ei bine astea n-au iesit deloc...si au stat in aceleasi conditii...ma rog, am pus alte seminte, desi e tarziu, deocamdata n-au iesit nici alea...voiam sa intreb cu se sa le stropesc...adica ce sa pun in apa de udat ca sa le ajut? si pe alea care abia trebuie sa iasa , dar si acestea pe care le-am repicat ?... am vazut pe blog rasadurile tale...sunt asa de frumoase....sa-ti mearga bine iti doresc kiss
lenus70
lenus70
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 176
Varsta : 54
Localizare : suceava
Data de inscriere : 19/11/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 4 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de corina corina Mier 13 Mar 2013, 9:04 am

Multumesc , Lenus ! hug
Eu pun semintele la incoltit cu solutie de Atonik . Solutia se face cu 1ml de Atonik la doi litri de apa la temperatura camerei . Cu asta ud si rasadurile in ladite , in pahare la repicare ud chiar abundent , mai ud o data paharele inainte de plantare si in rest ud cu apa curata , dar tinuta in sticle cateva zile , nu luata imediat din fantana . Atonik e un stimulent de crestere natural pe baza de sodiu care ajuta la germinat , la inradacinat si la fructificat . Eu il folosesc doar la rasaduri si la pomi cand e pericol de bruma pentru ca protejeaza florile la temperaturi cu putin sub zero grade .

Citeste pe blogul meu , in februarie '' Semintele'' . Poti sa folosesti tifon in loc de servetel (ca eu n-am stiut ca e mai bine ) si asa iti vei da seama daca semintele tale germineaza . Castigi timp si semeni numai semintele bune care sigur vor rasari . Si eu am rosii roz si le ador !Eu abia azi le pun la incoltit , asa ca stai linistita ca nu e chiar asa de tarziu . Daca germineaza repede , rasar numaidecat si rosiile cresc mai repede ca ardeii si vinetele . La noapte e luna noua asa ca e tocmai inceputul perioadei benefice pentru semanat .

Sa nu uit ! Inainte de a pune semintele la incoltit pune-le in apa vreo zece minute . Cele seci se vor ridica la suprafata si trebuie aruncate . Numai cele care se lasa la fundul vasului sunt apte de germinat . Smile

Gloria , dar ce-au patit rosiile tale de zici sa semeni dinnou ? Sad Pentru repicat poti sa folosesti acelasi pamant in care ai semanat . Nu trebuie un pamant special , doar sa nu fie foarte sarac (de ex . prea bogat in turba ) .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 4 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de lenus70 Mier 13 Mar 2013, 9:43 am

corina, Merci kiss ...iti mai spun ce am facut
lenus70
lenus70
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 176
Varsta : 54
Localizare : suceava
Data de inscriere : 19/11/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 4 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de corina corina Mier 13 Mar 2013, 3:02 pm

Eu am pus semintele la inmuiat pe la unu jumate . Le las cam 3 ore , apoi le asez pe tifon la germinat . Sa stii Lenus ca si la mine semintele de la rosiile roz au fost multe seci . Cam jumate am aruncat . Si le am din 2011 care n-a fost chiar asa de secetos ca anul trecut . Norocul meu ca mereu imi opresc multe seminte din fiecare soi : sa fie acolo ! wink

La pranz am adunat o galetusa de stevie si am facut o ciorrrba ! Mi-a facut pofta Victoria ! rade Am mancat-o cu painea mea cea neagra de tot cu multe tarate si cu ceapa de apa de Buzau . Pai sa tot traiesti cand vine primavara . hug
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 4 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de victoriacus Mier 13 Mar 2013, 10:33 pm

hehe,ma bucur ca ti-am facut pofta :P
Eu am mai cules o punga mare in seara asta,sa ii trimit soacrei mele la Gaesti ca la ea nu a aparut inca in piata.Ii fac o surpriza,dupa ce am facut-o sa saiveze cand i-am povestit ce mancaruri fac Smile
La mine a inceput,in sfarsit,sa rasara tutunul.Credeam ca nu va mai rasari,dar am aflat apoi ca rasare foarte greu daca nu pui semintele intai la umflat,asa ca am asteptat mai bine de 2 saptamani sa rasara.Inca am mai semanat o data peste,ca am zis ca nu mai rasar primele Smile))
victoriacus
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 50
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 4 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de lenus70 Joi 14 Mar 2013, 8:04 am

Mai fetelor, sunteti culmea cu legumele proaspete...la noi e zapada inca!!!! kiss
lenus70
lenus70
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 176
Varsta : 54
Localizare : suceava
Data de inscriere : 19/11/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 4 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de cristina07 Joi 14 Mar 2013, 9:16 am

Buna fetelor!
Nu am intrat pe forum de ceva vreme si am pierdut multe.
Corina ce frumos e la tine!
Si noi pregatim recolta viitoare. Am semanat rosii si ardei in "jife" - pastile de turba. Va pun poza cu ele uscate si "umflate" dupa ce au stat in apa. Stiam de la Corina de Atonik dar nu am gasit si ne-am grabit sa semanam pana a intrat luna in scadere. Am tinut semintele 2 zile in apa si au germinat foarte repede. Am tinut tavile cu jife pe un raft in mijlocul sufrageriei rade pana au germinat (le-am acoperit cu folie peste noapte si le-am lasat la aerisit ziua) apoi le-am mutat la fereastra. Intorc tavitele periodic caci se intind spre lumina.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Ardeii i-am semanat in tavite cu pamant de flori. Le ud cu apa "stata" de pe o zi pe alta si voi incepe sa adaug putin ingrasamant (Ferticare o lingura la 5l de apa) de care folosim vara la udarea cu picatura.
Am pus si afara arbagic, usturoi, putina mazare, marar si patrunjel. Avem si in solar usturoi si ceapa. Mai e si spanac care a inceput sa creasca si au inceput sa rasara laptucile si ridichile - multumesc Corina pupi .
Sper sa fac azi poze si afara.
Cele mai multe rosii sunt un hibrid - rila - dar am si roz, si Sandica, Gorda, si inca niste hibrizi - multumesc Corina kiss
Promit sa intru mai des pe forum si ne doresc la toate sa ne mearga bine gradinile! love
cristina07
cristina07
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 224
Localizare : targoviste
Data de inscriere : 25/11/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 4 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de myky7robc Joi 14 Mar 2013, 9:29 am

mai Corina, da' ce imi place gradina ta cum e ordonata si tu pe tractoras esti o adevarata fermiera.
Aveti totul organizat cu un rost, bravo si felicitari pt munca, iar rezultatele sa va fie pe masura.
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 4 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de greieras Joi 14 Mar 2013, 9:42 am

Ce fete vrednicute pe aici si sint mindra sa " le cunosc".Si intradevar daca nu esti organizat nu prea faci treaba buna desi uneori mai iese cu noroc si ajutor de la Doamne,Doamnea.Va pup pe toate si va urez putere de munca adica sanatate!
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 4 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de corina corina Joi 14 Mar 2013, 9:56 am

Victoria draga , ce faci cu tutunul ? Smile E ceva ce nu ai tu in gradina ? wink

Cristina ! hug Stii ca-mi era dor de tine ! dama

Abia astept sa vad poze cu laptuci si ridichi din seminte plimbate ! Despre rosii ai sa-mi povestesti la vara . Sunt curioasa cum se vor adapta la tine , dar sunt sigura ca-ti va placea gustul lor .

Pastilele de turba sunt foarte interesante si mai ales curate , adica sterile . Tu sigur nu vei avea probleme cu caderea plantulelor . Daca as avea si eu loc pentru cele o mie de fire de rasad care-mi trebuie anul asta... sa le tin in casa pana se fac mari... Si asta pentru ca am hotarat sa pun doar jumatate de gradina cu rosii , ardei si vinete . In cealata jumatate anul asta pun doar salata de vara si de toamna , ca asa mai schimb culturile .

S-aveti spor cu toate , gradinarite frumoase si harnicute ! dama Si sa nu vina zapada ! ura

Multumim , Greieras ! love
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 4 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de victoriacus Joi 14 Mar 2013, 10:06 am

Multumim Greieras kiss
Corina ia citeste putin aici Smile

Infuzia de Tanacetum vulgare. Plantă cu flori galbene dispuse în calatidii spre vârful plantelor; este înrudită cu piretrul de pe coasta Dalmației și combate păduchii de frunze, furnicile, albilița, musca morcovului, a cepei, viermelui mărului și prunului ș.a.

Extract de frunze de tomate și cartofi se recomandă pentru varză, conopidă și alte crucifere, în combaterea albiliței, fiind eficace datorită solaninei.

Plămădeala de pelin se folosește în combaterea păduchilor și omizilor.

Zeama de tutun. O țigară (sau tutunul corespunzător) „dizolvată” în 5 litri de apă timp de 24 ore este un bun remediu contra larvelor, omizilor, gândacului de Colorado și a păduchilor țestoși

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
victoriacus
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 50
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 4 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de corina corina Joi 14 Mar 2013, 10:21 am

Cu ceai de pelin am scapat si eu ardeii de paduchi . Erau inca in pahare si-i napadisera deja . In alt an tot pentru ardei am facut ceai de piper si a fost la fel de eficient . Insa dupa ce plantezi , nu mai e la fel de simplu sa tratezi pe o suprafata mai mare .

Tu solutiile astea le pui in vermorel ? De exemplu , maceratul de urzica... Si eu am avut porniri ecologiste cand m-am mutat la tara , dar cu timpul volumul de munca m-a depasit . Oricum , tratez doar cu zeama bordeleza (cat s-o mai gasi piatra vanata ) pentru mana si insecticide foarte rar si ingras pamantul doar cu rumegus de lemn , gainat de pasare si gunoi de animale .

Dar poate ma molipsesc de la tine dinnou ! wink
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 4 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de danniela Joi 14 Mar 2013, 11:35 am

Corina help!
Nu mai cresc rosiile mele. S-au ingrosat in tulpina si s-au inchis frunzele la culoare dar nu mai cresc. Sa le mut din giveci??? Le-as pune pe vest dar e soare puternic, oare le merge bine??? Nu or sa se arda frunzele???
Ardeii nu au iesit inca si nici restul florilor scratch scratch
Ghiveciul e pe est acuma, rasare soarele pe el dar sta doar un pic ca ori e acoperisul de la rufe ori casa in sine. Sa mut si ghiveciul???
Sa nu razi de mine, am si eu 3 fire si fac galagie de parca as avea 300 boo Embarassed
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 4 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de corina corina Joi 14 Mar 2013, 12:06 pm

Daniela , daca au facut frunze adevarate ai putea sa le muti . Si cred ca au facut sigur ! La lumina poti sa le tii , dar nu in soare direct decat dimineata. E foarte bine ca au ingrosat tulpina si au un verde mai inchis . Asta e semn ca sunt sanatoase .

Ardeii i-ai semanat o data cu rosiile ?
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 4 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de lenus70 Joi 14 Mar 2013, 12:24 pm

...rosioarele incoltesc ...cele puse a doua oara...nu stiu ce am gresit cu primele... ura ...dar invat multe de la voi...multumesc prietenie ...si eu am o gradina mica , doar pentru noi si pun si eu cateva fire ... si doar de doi ani punem legume, invatam din mers...dar acum ca v-am descoperit n-o sa mai fac atatea greseli... Merci kiss ...semintele care germineaza pe tifon as putea sa le pun direct in pahare?...ideea e ca ca nu pun multe...
lenus70
lenus70
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 176
Varsta : 54
Localizare : suceava
Data de inscriere : 19/11/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 4 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de danniela Joi 14 Mar 2013, 1:00 pm

Da Corina, ardeii sunt semanati in acelasi timp. Si sunt cumparati de aici, local. Numai florile is aduse din Romania
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 4 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de cristina07 Joi 14 Mar 2013, 1:08 pm

Revin cu poze din solar asa cum am promis.

Usturoi. A rasarit inca din ianuarie. Cred ca a fost totusi frig pentru el dar rezista si creste vitejeste desi se mai usuca cate o frunza.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

ceapa a iesit mai greu. Printre cepe a aparut si mararul

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

spanac E prima oara cand punem. Nu stiu cat de mare ar trebui sa fie la vremea asta. L-am semanat in decembrie - cred ca a fost cam tarziu

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

laptuci

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

salata pentru rasad:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

ridichi

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

buruienile si urzicile sunt mult mai harnicute rade

si ca sa vedeti ce fac pisicile:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si aici si-a adus contributia si un caine din vecini care sare gardul:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

primele doua poze sunt cu acoperisul solarului. Gaura cea mare e pe laterala. Laterala de sus oricum trebuia schimbata. E cea pe care o deschidem vara si s-a stricat de la manevrat. Cea de jos, stricata de animale mai tinea cel putin o vara. A mesterit sotul meu o cursa cu ajutorul careia a prins si "relocat" 8 pisici ... si tot mai sunt. Se plange deja o vecina ca i-au disparut 2 pisici. Nu stiu cu cainele ce vom face. Din cauza asta nici nu ne vine sa pregatim solarul. Acolo punem rosiile asa ca ar trebui sa fie gata in mai putin de o luna. Anul trecut am schimbat acoperisul si dupa o saptamana era deja gaurit. zid zid zid

Spor la treaba si sa speram ca ne ocoleste "codul galben"! kiss
cristina07
cristina07
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 224
Localizare : targoviste
Data de inscriere : 25/11/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 4 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB