Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Gradina cu legume (5) - Pagina 9 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Gradina cu legume (5) - Pagina 9 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Gradina cu legume (5) - Pagina 9 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Gradina cu legume (5) - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Gradina cu legume (5) - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Gradina cu legume (5) - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Gradina cu legume (5) - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Gradina cu legume (5) - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Gradina cu legume (5) - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Gradina cu legume (5) - Pagina 9 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Gradina cu legume (5) - Pagina 9 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Gradina cu legume (5) - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Gradina cu legume (5) - Pagina 9 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Gradina cu legume (5) - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Gradina cu legume (5) - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Gradina cu legume (5) - Pagina 9 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Gradina cu legume (5) - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Gradina cu legume (5) - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Gradina cu legume (5) - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Gradina cu legume (5) - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Gradina cu legume (5)

+31
marina40
claudiana
Gabica
Admina
oanaraluca
Dorulet
Ducess
cristina07
Celya_f40
victoriacus
corina corina
clodi
valentinadof
ema
greieras
camic
dorinamisov
lennny
myky7robc
lenus70
diblaru maria
silvia s
danniela
GabitzaMami
gloriamix
Gabiuta
AlinaJ.Bijoux
amoni
violetas
T_mihaela
piciul
35 participanți

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de greieras Joi 09 Mai 2013, 11:00 am

Hristos a inviat furnicutelor. In gradina mea de vara de la tara-incerc sa fac si eu ce face-ti voi. Inima pun dar se pare ca-i mai multa decit munca care e doar in wichend pentru mine dupa cum deja stiti ca v-am mai spus. Am pus si eu rosii cu o saptamina inainte de Paste si merg foarte bine acestea( de indata ce -mi repar telefonul o sa va pun poze). Acestea merg bine pentru ca mi le-a dat o vecina binevoitoare : 15 pahare cu rosii Cristal asa mi-a spus aratoase iar eu cind le-am transferat in pamint nu le=am deranjat. Alta vecina mi-a dat rasad mocirlit -le-am pus dar vreo 5 fire le-a ros ceva la nivelul pamintului iar celelalte 2o merg si nu prea merg- voi vedea simbata cum au stat saptamina asta- Din rasadul produs de mine in jardiniere pe balcon care e cam desirat dar arata bine nu am pus nimic ca au fost Pastele si nici inainte adica vineri si simbata nu am avut timp/sper ca simbata sa le pun ca dupa aceea cred ca e prea tirziu.Am pus si niste castraveti citiva de la vecina citiva de la mine. Pina am plecat marti de acolo stateau bine dar sa vcad daca mi-au dus dorul .Vecina mea care imi mai da rasad ( si eu ii mai dau plicuri cu seminete) este casnica si are si un solar se vreo 8 metri lungime. dar eu cred ca are miini de aur ca mie mi se pare ca legumele ei cresc mai repede decit ale mele. Ma refer la ceapa si la usturoi-eu le-am pus inaintea ei dar ceapa ei e mai mare. Mie fasolea nu mi-a mers niciodata -in carte scrie ca trebuie in primele 7 zile udata mereu si de aceea nu are cum sa se faca si la mine iar mazare am mai inecrcat si-am putut culege de-o mincare caci restul mi-o culege ciorile.Eu va admir si va citesc cu drag pe toate. Va doresc spor la treaba sanatate multa si sa nu uitati sa traiti si pentru voi!
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de danniela Joi 09 Mai 2013, 12:20 pm

Greieras, fasolea poti sa o pui cu o zi inainte la umflat in apa, asa rasare mai repede, fasolea are coaja foarte tare si ii trebuie multa umiditate sa rasara in timp. Daca nu stai zilnic la casuta de la tara, normal ca nu poti sa le uzi iar daca nu ploua in timpul semanatului....
Eu am abandonat proiectul de gradinareasa Sad Sad
1. Nu cred ca pamantul este bun, trebuie sa cumpar gunoi mult.
2. Rosiile din gradina sunt mai mici decat cea ramasa in ghiveci zid
3. Desi usturoiul s-a facut frumos, a crescut subtire cu 2 frunze si inalt, dar l-am mancat asa.
4. Si cel mai important, ajung noaptea acasa, si tot noaptea am plantat rosiile in gradina in sandalele mele cu toc rade rade
Asa ca dragi gradinarese, va doresc din suflet sa faceti multe legume frumoase si sanatoase, eu ma rezum la piata ....
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de greieras Joi 09 Mai 2013, 12:39 pm

Danniela sa stii ca se gaseste niste pamint la pugi de 5 kg care contine ingrasamint natural obtinut prin tratarea termica a balegarului. am luat si eu si am presarat in cantitati mici asa cum scrie pe eticheta 50- l5o de grame si mi se pare ca dupa doua saptamini se vad schimbari in bine.Se numeste terrafertil si l-am cumparat de la un hypermarket cu materiale pentru casa si gradina. .,cu 4 lei per kg.
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de danniela Joi 09 Mai 2013, 1:46 pm

Greieras, saru mana esti o draguta dar eu stau la Africa.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de greieras Vin 10 Mai 2013, 10:10 am

Dar crezi ca pe acolo nu s-o gasi?
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de danniela Vin 10 Mai 2013, 11:46 am

Ma cam indoiesc....aici florile se vand pe marginea strazii in pungi de plastic nu in ghivece. O sa fac o poza sa va arat in ce fel....
Cat despre gradinarit....cred ca cine vrea sa faca asta cumpara direct de la sursa, adica ferma sau gospodarii gunoi de grajd.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de Gabica Vin 10 Mai 2013, 1:46 pm

greieras, mama mea a pus mazăre în curte şi ca să nu o mănânce ciorile, atunci când începe coacerea, o acoperă cu o plasă subţire, ca o copertină pusă pe nişte picioare de lemn...
încearcă... e păcat să nu mănânci produsul tău...
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de cristina07 Vin 10 Mai 2013, 2:55 pm

Greieras, Terafertil am folosit si noi anul trecut. Am luat de la un magazin specializat pe protectia plantelolor. L-am incorporat inainte de plantare in primavara. Anul asta am luat Orgevit, este obtinut din sterilizarea gainatului de pasari. Noi suntem multumiti de ingrasamintele bio. Nu am mai luat balegar. Ne-am umplut gradina de buruieni si plus ca e foarte greu sa comunici cu carutasii, ba vine, ba intervine ceva important - pentru el - si nu mai vine dar nici nu anunta zid ....
Mazare am pus si noi pe post de ...fruct rade . Nici anul trecut nu am gatit-o. Am mancat pastaile de crude, sunt asa dulci si bune....!

Danniela si noi avem portiuni cu pamant prost. La plantare poti sa faci gropita mai mare si sa pui pamant de flori (daca gasesti) in jurul plantei. Ii va fi mai usor sa dezvolte radacini. S-ar putea ca cea din ghiveci sa iti faca surpriza sa si rodeasca! Cred ca acum doi ani am avut eu rosii speciale de ghiveci. Sunt foarte frumoase iar fructele sunt rotunde si mici ca cele cherry si se pot planta tot timpul anului. Cum la tine e vara mereu, daca vrei mai am pliculetul si ti-l pot trimite cu mare drag.
cristina07
cristina07
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 224
Localizare : targoviste
Data de inscriere : 25/11/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de danniela Vin 10 Mai 2013, 3:12 pm

Multumesc Cristina, esti o draguta, chiar din alea cherry is ale mele, si galbene nu rosii. Da, sa stii ca era inflorita dimineata, avea 3 flori in varf. Am sa ii pun un bat sa nu se indoaie!!!!
La noi pamantul e rosu in strat subtire, sub el este coral.
Sincer m-am gandit sa fac asa cu pamant amestecat cu balegar de oaie, asta e practicat aici la gradinarit, dar inca nu am ajuns sa il cumpar. Am carat un sac de pamant din Nairobi, he, he, dar se pare ca nu e asa ok.
Data trecuta cand am pus flori mi-a cumparat omul din doatre 4 saci de pamant si i-am pus, dar intre timp ne-am mutat asa de des.... asta e
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de gloriamix Lun 13 Mai 2013, 2:10 pm

Sad Sad Mie imi vine sa plang, la noapte s-au anuntat 2C cu bruma iar si deja am rosiile plantate afara. Toamna trecuta am patit-o iar cu bruma timpurie peste ardei si vinete, le-am acoperit eu cumva dar tot au fost afectate. Oare cum sa acopar rosiile acum? SI cu ce? Dati-mi idei va rog din suflet, pana la noapte tre' sa le fac ceva sa le salvez Sad Capsunile vor fi si elel afectate de bruma, astea deja au fructul format zid
gloriamix
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 141
Localizare : SUA
Data de inscriere : 22/07/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de danniela Lun 13 Mai 2013, 2:22 pm

Acopera-le cu o folie de plastic. Face mult!!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de ema Lun 13 Mai 2013, 2:36 pm

Folie de nailon neaparat, zic si eu ca Danni
In Franta se zice ca zilele astea sunt "sfintii de gheata" adica e posibil sa cada bruma sau sa inghete noaptea
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de gloriamix Lun 13 Mai 2013, 2:52 pm

Multumesc fetele love Toamna trecuta am invelit plantele in hartie/ziare si le-am acoperit cu saci de gunoi, dar tot au fost parlite de bruma, insa era toamna si le-am strans oricum. Acum rosiile sunt puse pe suport, o sa incerc sa le invelesc cu o folie mai groasa, stau cu emotii pana maine dimineata Rolling Eyes
gloriamix
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 141
Localizare : SUA
Data de inscriere : 22/07/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de claudiana Lun 13 Mai 2013, 4:18 pm

Salutare fete harnicute!!! Am vazut ce frumos e pe la voi! Nici la mine nu-i urat dar tare mai suferim de sete!! Am populat solarul dar stam cu emotii in privinta apei . Cartofii nu prea mi-au iesit, porumbul destul de greu merge si el , fasolea din camp abia ,abia scoate capul, nu da nimic inainte pt ca nu ploua si de irigat nu avem conditii. Nu stiu buruienile cum de cresc asa mari si asa de repede! Spor la treaba va doresc si vreme buna pt gradinarit! kiss
claudiana
claudiana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 359
Varsta : 42
Localizare : Barsanesti/Bacau
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de greieras Lun 13 Mai 2013, 5:25 pm

Am venit acasa. ,aici sta sa ploua,tuna poate o sa ploua si-n gradina mea de vara de la tara!Acolo era cald soarenu simteam nici oboseala:am si petgrecut la un gratar in vizita la niste rude,Am pus inca rosii care de dimineata erau inca in picioare,fasolea a scos capul la fel ca si cele 4 cuiburi de dovlecei, salata neciuruita de vrabii sau gugustuci se vede frumos,gradina mea de vis! Deja mi-e dor de ea!
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de gloriamix Lun 13 Mai 2013, 5:56 pm

Greieras, ca sa nu ai probleme cu pasarile pune-ti fafurii de AL prin gradina, legate pe unde ai nevoie. Eu asa am, si farfurii si un fel de banda reflectorizanta
gloriamix
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 141
Localizare : SUA
Data de inscriere : 22/07/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de greieras Lun 13 Mai 2013, 6:22 pm

Am pus si eu CD dar s-au spart de la soare ger si alte intemperii.O sa pun altele anul asta. Cind reflecta luna in ele noaptea - tinte efect interesant!
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de gloriamix Mier 15 Mai 2013, 4:35 am

Ema, imi amintesc ca ai mai spus de "ingerii de gheata", suna asa de frumos! AM scapat cu bine de bruma, nu ne-a atins gradina noastra dar campurle erau albe toate, a fost frig, in unele parti a si inghetat. Am folosit pungi de gunoi, galeti si o patura speciala da' am avut emotii pana le-am dezvelit si am vazut ca arata bine. Eram in stare sa pun si plapua pe plantutele mele, rosiile aratau ca niste calai in cu pungile negre in cap rade

Vin cu o intrebare mare mare daca puteti sa-mi dati niste pareri despre zmeura neagra, cam cum e, cat de mare reste, cat de mult rodeste, cum e fructul la gust, cum se intretine, nu stiu daca am mancat vreodata dar am vazut butasi de cumparat si parca parca m-as baga la cativa. Are cineva zmeurica din asta neagra?? Merci
gloriamix
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 141
Localizare : SUA
Data de inscriere : 22/07/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de victoriacus Mier 15 Mai 2013, 9:00 am

Eu am zmeura normala si remontanta rosie, si galbena care este mult mai parfumata decat cea rosie.
Va mai arat si eu cateva poze din gradina mea
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
si floarea mea preferata,clematita Fujimusume
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
victoriacus
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 50
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de corina corina Mier 15 Mai 2013, 4:13 pm

Eu nu mai ajung sa va scriu deloc ! love
Dimineata prin gradina sau la piata si dupa amiaza la umbra la facut legaturi de verdeata pentru a doua zi . Cred ca mai am vreo doua saptamani in stilul asta , dar daca toate au fost intarziate de capriciile vremii , asta e !
Abia am plantat vreo suta de ardei . Rosiile si vinetele ard de nerabdare la pahare , ca si fasolea si castravetii . Trebuie sa termin cu verdeata , sa aram , sa frezam si abia apoi sa plantam . Gradina e numai galerii de cartite si catelul pamantului pe care ii tot vanam cu harletul , dar anul asta sunt exagerat de multi ! zid Vom intarzia cu rosiile , dar daca nu stricam galeriile si plantam asa bine nu le va fi . Pana in toamna gradina va fi la fel de perforata , dar nu avem solutii . Campul e proape si vin mereu . Si cum se inmultesc ca soarecii ... vai de noi .

In rest vanzarea merge bine la piata si noi avem taraba tot mai bogata : loboda rosie si alba , stevie , salata si laptuci , spanac , marar , patrunjel si leustean . Ceva din toate astea tot trebuie sa cumpere omul ! Si am un sot vorbaret si glumet ca toate doamnele cumpara de la el .
Am fost si eu azi la piata dupa multe zile lipsa si toate ma intrebau unde e domnul cu palarie texana . rade Cred ca ar trebui sa stau acasa sa fac legaturi ca gospodinele vor verdeata de la domnu' cu palarie ! Eeee ! rade Fiecare cu farmecul lui : eu sa-mi vad de nasi , de socri mari , gineri si alti petrecareti la evenimenta speciale , nu ?

Claudiana , si eu visez la o ploaie adevarata dar tare mi-e ca am sa raman cu visul . Nu e bine nici la grau , nici la porumb , nici la gradina si parca vad ca iar car apa sa ud nucii mei mititei care au pierit jumate vara trecuta de seceta . In primavara am mai inlocuit din ei si s-au prins , dar cu asemenea vara... In gradina am pus cateva aspersoare la salata si marar , dar tot furtunul face treaba buna .

S-aveti spor fete dragi si sa ne citim cu bine ! dama
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de ema Mier 15 Mai 2013, 5:55 pm

Sunt plecata de acasa dar vorbesc des cu ai mei si chiar imi spunea tata ieri ca tare ar mai trebui ploaie Degeaba uda cu furtunul si stropitorile Tot apa de ploaie e sfanta
Si mai imi spunea ca nici fructe nu vor fi anul asta pt ca florile au avortat (au cazut fara sa lase fruct) din lipsa polenizarii Nici macar albine nu mai sunt ca altadata Il simteam usor descurajat si nu am stiut ce sa-i spun
Corina chiar ma intrebam pe unde ai disparut Ai talent la povestit si de cate ori incepi sa istorisesti cate ceva, reusesti tare bine sa ma "prinzi" si ma intorc cu gandurile acasa la ai mei si la gradinuta mea si de ce sa nu recunosc ca mi se mai umezesc ochii Nici nu stii cat de bine imi face sa te citesc (uneori recitesc din urma)pentru ca prin povestioarele tale ma duci acasa
Spor mult la treburi si belsug sa dea Dumnezeu
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de danniela Mier 15 Mai 2013, 6:30 pm

Si pe mine ma prinzi, te citesc cu tare drag. Dar deja imi ploua in gura si imi imaginez salata aia frageda de pe taraba ta. Iar pe sotul tau cu palarie texana il vad ca prin filme. Sa va dea D-zeu belsug in toate!!!
Editez ca am vazut pozele Victoriei!! Foarte frumos si la tine si florile imi plac foarte mult. Si tie iti urez sa ai spor la toate si belsug!


Ultima editare efectuata de catre danniela in Joi 16 Mai 2013, 11:26 am, editata de 1 ori
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de claudiana Joi 16 Mai 2013, 9:14 am

Uraaaa!!! Bucurie mare a plouat putintel, ar mai trebui dar pt moment e bun si atat! Merci
claudiana
claudiana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 359
Varsta : 42
Localizare : Barsanesti/Bacau
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de gloriamix Joi 16 Mai 2013, 2:34 pm

victoriacus a scris:Eu am zmeura normala si remontanta rosie, si galbena care este mult mai parfumata decat cea rosie.
Va mai arat si eu cateva poze din gradina mea
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
si floarea mea preferata,clematita Fujimusume
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

E superba clematita flower

Victoria, cam cat dureaza pana intra zmeurul pe rod? Oare e ca la capsuni, adica daca plantez butasii acum, voi avea ceva fructe vara viitoare?? Merci Merci
CUm e zmeura remontata?

Claudiana si restul fetelor, va mai dau de la mine ploaie, la noi ploua de vreo 2 zile si e frig brrr
gloriamix
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 141
Localizare : SUA
Data de inscriere : 22/07/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de ema Joi 16 Mai 2013, 3:08 pm

Gloria, pentru ca in State destul de frig iarna, sa ai grija sa protejezi zmeura sa nu-ti inghete iarna si sa-i dai apa multa de cand infloreste si pana incepe sa se coaca Eu pe a mea de acasa (e rosie, parfumata si e luata de la basarabeni) am plantat-o intr-un loc unde nu prea da ploaia la ea si culmea ca e un curent rece iarna de te taie la oase Si mi-a mai inghetat din ea sau am uitat sa o ud suficient cand era seceta Asa ca am pierdut din ea si-mi pare tare rau pentru ca sunt innebunita dupa zmeura
Chiar, ce e aia zmeura remontata?
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (5) - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume (5)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB