Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


SCOALA DE BIJUTERII 4

+31
myky7robc
Rica Mateiuc
andrea georgeta
fiordaliso
vlad_mom
Admina
saharra
Mirelablj
cami26
Day
cristi970
Dionisia
Mihaela06
ancaanca
mitulina
iuliana72
andreea204
SilviaDumitrescu
czuky
Alehandra23
maddy13
Crissy86
bisisica bijuterii
Bijuterii Ramona
annamaria26985
Giorgi
crissy77
seandreea
emilly
Roxi_J
berindei sorina
35 participanți

Pagina 2 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 Empty Re: SCOALA DE BIJUTERII 4

Mesaj Scris de Crissy86 Joi 21 Mar 2013, 11:34 am

Acul numărul 12 e mai subțire decât acul nr 10
Crissy86
Crissy86
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 320
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/11/2010

Sus In jos

SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 Empty Re: SCOALA DE BIJUTERII 4

Mesaj Scris de crissy77 Joi 21 Mar 2013, 11:37 am

Flowers Crissy86, iti multumeste crissy77 Laughing
crissy77
crissy77
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 20
Varsta : 46
Localizare : Gura Humorului
Data de inscriere : 24/02/2010

Sus In jos

SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 Empty Re: SCOALA DE BIJUTERII 4

Mesaj Scris de crissy77 Mar 02 Apr 2013, 8:02 pm

Iarasi eu Embarassed
Aveti idee daca pot fixa cateva siraguri insirate pe nylon pt undite pe sarma de insirat? Nylonul e f subtire. Oare merge cu crimp bead?
Multumesc Flowers
crissy77
crissy77
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 20
Varsta : 46
Localizare : Gura Humorului
Data de inscriere : 24/02/2010

Sus In jos

SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 Empty Re: SCOALA DE BIJUTERII 4

Mesaj Scris de maddy13 Dum 12 Mai 2013, 9:11 pm

Am gasit ceva interesant si usor de facut
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
maddy13
maddy13
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 982
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 19/02/2010

http://maddyaur.blogspot.com/

Sus In jos

SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 Empty Re: SCOALA DE BIJUTERII 4

Mesaj Scris de annamaria26985 Lun 13 Mai 2013, 10:09 am

maddy super idee, multumesc am sa o incerc kiss
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 Empty Re: SCOALA DE BIJUTERII 4

Mesaj Scris de Alehandra23 Lun 13 Mai 2013, 10:18 am

Buna dimineata fetelor! Dupa ce am cutreierat forumul in lung si-n lat, am vizitat magazinele recomandate de fete, ''de unde ne aprovizionam'', urmaresc cat pot de mult si pe youtube diverse tutoriale, incep de la nivel zero, insa acum au inceput oarecum sa mi se clarifice lucrurile si sa pricep mai multe despre fimo.M-a captivat si rasina, insa deocamdata stau cuminte, nu ma ating de niciuna, doar ma informez, si fac lista cu necesarul.Pt ca locuiesc in Germania, nu stiu unde sa caut materiale pe aici, asa ca le voi comanda din Ro, si vreau sa am de toate, sa nu-mi lipseasca nimic :P.Am cateva mici nelamuriri , daca se poate cineva sa ma ajute cu cateva raspunsuri.le voi pune pe puncte, sa fie mai usor, sper ca nu indraznesc prea mult...
1.Cat timp si in ce conditii pot pastra o figurina/o bijuterie pana sa o bag in cuptor? Adica as vrea sa fac o tura de coacere, cu o tava plina de lucrusore, si nu pe rand
2.La realizarea unei figurine, am vazut pe youtube ca o baga in cuptor pt 5 minute, apoi iar ii mai adauga cate ceva (picioare de ex), apoi iar cuptor 5 minute si adauga altceva (maini)etc, iar la sfarsit un ciclu complet de coacere.Pot face asta si in cazul unui pandativ de exemplu, pe care as vrea sa adaug flori in relief? Il las un ciclu complet de coacere ( o baza simpla din fimo), apoi ii mai adaug ceva si apoi iar coacere completa sau il coc numa pe jumatate , cat sa nu se deformeze cand ii adaug florile de ex?
3.Am vazut lucruri extraordinare cu Ice Resin, insa imi e cam imposibil de gasit,adica am gasit aici la un magazin online, insa costul de livrare depaseste cu mult costul produselor, si deocamdata ma las pagubasa cu Ice Resin, voi ce rasina folositi?, nici la magazinele din Ro n-am dat de Ice Resin, sau poate n-am cautat eu unde trebuie Smile
4.M-ar interesa foarte foarte tare, un lipici foarte bun, daca cineva imi poate recomanda, as vrea sa stiu daca pot folosii acelasi lipici sa lipesc atat bucati de fimo intre ele, cat si fimo pe o baza de metal!
MUltumesc frumos! Sunt aici sa va urmresc din umbra :)cu siguranta voi mai reveni cu nelamuriri de indata ce ''intru iar in ceata'' :D
Alehandra23
Alehandra23
helper
helper

Numarul mesajelor : 31
Localizare : Germania
Data de inscriere : 03/05/2013

Sus In jos

SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 Empty Re: SCOALA DE BIJUTERII 4

Mesaj Scris de crissy77 Lun 13 Mai 2013, 11:33 am

Hristos a-nviat!
Alehandra, nu stiu cum e la bijuurile din fimo si alte paste, dar la restul se foloseste adeziv E6000. Repet, nu stiu daca e bun si pt fimo si rasina.
Spor la munca!
crissy77
crissy77
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 20
Varsta : 46
Localizare : Gura Humorului
Data de inscriere : 24/02/2010

Sus In jos

SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 Empty Re: SCOALA DE BIJUTERII 4

Mesaj Scris de maddy13 Lun 13 Mai 2013, 5:04 pm

Alehandra, indraznesc eu sa+ti raspund la niste intrebari. Fimo are nevoie de 30 minute si 120 grade sa si capete duritatea necesara. Daca este copt mai mult nu conteaza, doar sa fie temperatura constanta. Nu prea inteleg eu ce vrei sa faci dar daca vrei sa lipesti floricele tot din fimo pe un pandantiv sau pe altceva e indicat sa o faci cand este crud, cu siguranta se va lipi mai bine (daca vorbim despre tehnica filigree). Daca vrei sa lucreyi pe straturi suprapuse poti sa o faci dar piesa in ansamblul ei sa stea cel putin 30 minute la cuptor.
Daca vrei sa lipesti bucatile de fimo intre ele cel mai bun este fimo lichid, este ca fimo normal deci necesita coacere, le lipesti si le pui la cuptor. Poti sa faci asta si cu partile metalice lipite de fimo sau poti sa folosesti un adeziv dupa coacere. Eu folosesc si Loctite, am folosit si Picatura, in Germania nu stiu daca este sau mai este un adeziv bicomponent de la Bison ce se intareste in 5 minute dar trebuie sa fii foarte atenta sa pui din ambele tuburi in mod egal si sa lucrezi rapid ca se intareste repede
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
maddy13
maddy13
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 982
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 19/02/2010

http://maddyaur.blogspot.com/

Sus In jos

SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 Empty Re: SCOALA DE BIJUTERII 4

Mesaj Scris de Alehandra23 Lun 13 Mai 2013, 11:44 pm

Crissy77 multumesc de informatie!
maddy13 sarumana pt informatii pretioase Smile Eu am ceva aparte pemtru modelarea figurinelor, insa as vrea si ceva deosebit ca bijuterie, oricum stiu ca multe trebuiesc incercate pe propria piele, insa sunt recunoscatoare pentru indrumari! Eu abia invat si deja imi zboara gandul la creatie, la lucrusoarele acelea utile si frumos decorate cum ar fi sa-mi fac un set de tacamuri decorate cu fimo pt Paste/Craciun, sa transform banalele inele metalice pt servetele in ceva special, cu aplicatii fimo, suportul pt linguri de lemn sa-l inveselesc si cate si mai cate.Vreau eu multe, pt ca am vazut f multe chestiute foarte frumoase si utile.Pfuuu sa-mi decorez borcanele de sticla in care tin zahar, cafea, si altele....visez...:D
Ca tot a venit vorba de sticla...se intampla ceva paharele de exemplu daca le bag la cuptor decorate cu fimo? sau trebuie sa folosesc fimo cu uscare la aer?
In alta ordine de idei, nu mai vreau sa ma bag in bugetul familiei pt asta, ca baga sotul divortul hahaha, asa ca am 10 kg de pasta de zahar si un grup de fete interesate de cateva figurine, asa ca lucrez intens sa vand ceva figurine, ca sa-mi fac bani de fimo :D. O seara placuta si multumesc inca o data pentru indrumari!
Alehandra23
Alehandra23
helper
helper

Numarul mesajelor : 31
Localizare : Germania
Data de inscriere : 03/05/2013

Sus In jos

SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 Empty Re: SCOALA DE BIJUTERII 4

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 14 Mai 2013, 1:09 am

Orice ai vrea sa imbraci in lut polimeric il poti testa inainte in cuptor si vezi daca rezista.
Te poti uita si [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] daca n-ai facut-o deja. Sporuri!
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 Empty Re: SCOALA DE BIJUTERII 4

Mesaj Scris de maddy13 Mar 14 Mai 2013, 1:21 pm

Alehandra, daca bagi la cuptor sticla, dupa ce o scoti sa o lasi sa se raceasca bine pe o suprafata la temperatura camerei, sa nu pui pe ceva rece sau in niciun cay sa nu bagi in apa rece ca o sa crape sticla (vorbesc chiar din experienta). Ma bucur ca ai idei asa marete, eu nu am avut niciodata suficient material sa folosesc pe suprafete mari, desi as fi vrut si eu.
Atentie la tacamuri cum spuneai ca vrei sa faci. Din ce spuneau fetele si mai ales din experienta fimo nu adera cu metalul, deci risti sa se crape sau se nu se lipeasca pur si simplu de coada de lingura, asta pot confirma si fetele care au incercat. Continua sa visezi si sa-ti pui visele in aplicare.
maddy13
maddy13
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 982
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 19/02/2010

http://maddyaur.blogspot.com/

Sus In jos

SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 Empty Re: SCOALA DE BIJUTERII 4

Mesaj Scris de crissy77 Mar 14 Mai 2013, 3:25 pm

Din experienta mea de gospodina rade , cand fac conserve si sterilizez borcanele de sticla, le pun in tava de cuptor si le scot cu tot cu tava si pun tava pe un fund gros din lemn, nu schimb suprafata pe care stau (de fapt rar le scot, ca le las in cuptor sa se raceasca, dar banuiesc ca in cazul tau trebuie scoase dupa un anumit timp).
crissy77
crissy77
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 20
Varsta : 46
Localizare : Gura Humorului
Data de inscriere : 24/02/2010

Sus In jos

SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 Empty Re: SCOALA DE BIJUTERII 4

Mesaj Scris de Alehandra23 Mar 14 Mai 2013, 6:07 pm

Vlad_mom sarumana, asta l-am omis, dar am inceput sa citesc fiecare postare acum Smile.
maddy13 pai asa trebuie, sa tintim sus, dar sa urcam treptat, treapta cu treapta Smile.Intentionez sa ma aprovizionez serios, de aceea va mai dura ceva pana o sa am bani de tot ce-mi doresc in materie de fimoneala :D. Cat despre decorul pe linguri....nu stiu nimic, stiu doar ca vreau fac si ca am vazut pe fb la cateva fete care vindeau lingurite pt copii decorate cu Mikey Mouse si alte personaje.Cine stie, poate-s lipite, incercam, sper sa existe solutii, tare mi-as dorii si eu sa-mi incant odata musafirii cu o masa perfecta, si frumos aranjata , dar si bucate alese, imi place tare sa si gatesc :D.
Iar pentru pahare de sticla,sau borcane, am vazut prin magazine ceva din sticla groasa, adica destul de ''tzepene'' daca pot spune asa, voi cumpara cate-o bucata pt experimente, si daca functioneaza, imi fac seturi, daca nu....asta e, incercam.Smile
Crissy77 so sorry, eu nu am experienta la facut conserve DELOC, asta era traba mamei sau a soacrei, si tot ele vin in Germania cu sufertasu, cu tot ce trebuie :D, plus ca le face placere sa vina incarcate, iar eu las ca placerea sa fie de partea lor hahaha :P
Alehandra23
Alehandra23
helper
helper

Numarul mesajelor : 31
Localizare : Germania
Data de inscriere : 03/05/2013

Sus In jos

SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 Empty Re: SCOALA DE BIJUTERII 4

Mesaj Scris de czuky Lun 20 Mai 2013, 4:29 pm

Alexandra vad ce te pui pe fimoit :D Abia astept sa vad lucrariile tale,mult spor.
czuky
czuky
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 111
Varsta : 37
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 02/12/2011

http://anaty-jewelry.blogspot.com

Sus In jos

SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 Empty Re: SCOALA DE BIJUTERII 4

Mesaj Scris de Alehandra23 Mar 21 Mai 2013, 2:15 pm

czuky multumesc Smile.Inca nu ma apuc de fimoit, studiez.Acum am venit de pe topicul de bijuterii, unde am citit pataniile fetelor cu metalele care se oxideaza, si se fac urate.Acum.....sunt putin dezamagita, sau mai bine zis nu mai sunt asa entuziasmata de a lucra cu fimo.Dar daca o voi face vreodata, voi incepe cand voi avea resurse financiare destul de mari, incat sa-mi pot cumpara doar accesorii pt bijuterii din argint, nu doar placate.....chiar si asa, parca au zis fetele ca nu-i 100% safe Sad.As fi curioasa daca un furnizor imi da pentru piesele de argint, vre-un certificat de garantie, macar asa pt mine.....Mi-ar placea sa fac lucruri de calitate, si frumoase, in nici un caz nu ma apuc de nimic pana nu am tot ce am nevoie.Iar eu sunt una din persoanele care nu suporta alte metale, decat argint sau aur, mi se inrosesc urechile si ma amanca foarte tare daca port altceva decat aur sau argint.Pana atunci eu ma ocup de altele, de torturile mele si citesc experientele fetelor care ma ajuta enorm in a-mi facee o idee despre ce am nevoie, ce e ok si ce nu.O zi frumoasa!
Alehandra23
Alehandra23
helper
helper

Numarul mesajelor : 31
Localizare : Germania
Data de inscriere : 03/05/2013

Sus In jos

SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 Empty Re: SCOALA DE BIJUTERII 4

Mesaj Scris de czuky Mar 21 Mai 2013, 3:12 pm

Alehandra sunt conviinsa ca nu patesti nimic nicide la otel chirurgical ;) eu incep sa folosesc asta mai nou. E mai ieftin si e safe,plus nu se oxideaza precum argintul simplu.
Argintul este insemnat, din experienta mea nu am primit nici un fel de certificat cand am cumparat din ro, dar sincer nu se confunda. Daca vrei sa lucrezi cu argint cel mai bine lucrezi cu cel placat cu rodiu,acela nu se oxideaza, argintul simplu se oxideaza,se face urat Sad .
czuky
czuky
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 111
Varsta : 37
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 02/12/2011

http://anaty-jewelry.blogspot.com

Sus In jos

SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 Empty Re: SCOALA DE BIJUTERII 4

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Joi 22 Aug 2013, 12:05 am

Buna seara si aici fetele bijuterese. O intrebare la dumneavoastra.
A folosit cineva asa ceva link? Sunt rezistente? Adica cine le vrea  ( fiu-meu) ar vrea sa decupeze cu ele forme in foaie magnetica. Adica sa le puna pe foaia magnetica , sa ii traga un ciocan si sa iasa forma wink
Va multumesc!

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 Empty Re: SCOALA DE BIJUTERII 4

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 22 Aug 2013, 3:22 am

Nu taie nici polimerul foarte bine, marginea de taiere nu-i ascutita, tabla nu e foarte tare-se poate deforma cu mina. Nu stiu cu ce ar putea decit cu foarfeca, desi banuiesc de ce vrea cu ciocanul...mai rapid si margini drepte. (luasem demult feciorului o coala magnetica cu figurine- nici alea nu erau taiate bine, le-am scos greu din coala). Eventual ar putea cauta alte diverse chestii pe care sa le foloseasca cu ciocanul.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 Empty Re: SCOALA DE BIJUTERII 4

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Joi 22 Aug 2013, 9:44 am

Multumesc vlad_mom!

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 Empty Re: SCOALA DE BIJUTERII 4

Mesaj Scris de andreea204 Vin 24 Ian 2014, 3:22 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

As vrea sa fac pentru nepotica mea o brosa cum este cea din imaginea atasata.
Am in minte doua variante , dar nu stiu care este mai buna dpdv estetic si de durata. Aici am nevoie de sfatul vostru.

1. fac din fimo un banut si un "serpisor" le suprapun si am facut baza pe care o bag la cuptor. cand s-a racit pun poza (scoasa la un centru foto, nu la imprimanta) aplic un strat de fimo lichid si coc iar.

2. fac un banutz din fimo , pun poza apoi serpisorul in asa fel incat poza sa nu cada, bag la copt si cand s-a racit aplic lac peste tot, inclusiv poza.

Inclin spre prima varianta, dar am emotii pentru ca nu reusesc sa imi dau seama cand s-a copt fimo lichid. Am testat cu degetul dupa ce s-a racit si era lipicios, am aparut o amprenta de toata frumusetea.
Cand aveti timp dati-mi o mana de ajutor, va rog, si orice sfat care considerati ca este util in legatura cu coptul fimo lichid.
andreea204
andreea204
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 08/02/2011

Sus In jos

SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 Empty Re: SCOALA DE BIJUTERII 4

Mesaj Scris de vlad_mom Sam 25 Ian 2014, 2:12 am

Poti pune pe un geam o pata de fimo lichid, ceva mai mare decit poza, poza o asezi usor peste incit sa nu prinda aer, presezi usor cu degetul ca sa fie cit de cit uniforma ca inaltime, apoi la cuptor 10-15min la 110grade (cuptorul deja incalzit la temperatura asta). Dupa ce s-a racit poti desprinde de pe geam (te poti folosi de o lama sa desprinzi o margine si apoi poti trage cu incredere), decupezi cu foarfeca forma pe care o vrei, o ungi pe dos cu fimo lichid si o aplici peste banutul de fimo crud, pui serpisorul si ce mai vrei tu si coci. Asa vei avea o poza cu suprafata lucioasa si perfect dreapta.
Nu stiu cum reactioneaza hirtia foto la cuptor, insa hirtia normala nu se arde, am testat eu. Daca ai o imprimanta poti incerca.
Te poti uita si [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] sa vezi fimo lichid.
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 Empty Re: SCOALA DE BIJUTERII 4

Mesaj Scris de mitulina Lun 27 Ian 2014, 12:44 am

buna, eu sunt noua pe aici..
exista vreun topic pt incepatori?ca nu dau de el..multumesc
mitulina
mitulina
helper
helper

Numarul mesajelor : 59
Varsta : 42
Localizare : prahova
Data de inscriere : 23/01/2014

Sus In jos

SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 Empty Re: SCOALA DE BIJUTERII 4

Mesaj Scris de iuliana72 Lun 27 Ian 2014, 10:24 am

nu stiu daca este bine sa pun aici dar am caut ceva asemanator cu ce vreau eu sa intreb si ...sper ca am nimerit bine.cum se lipesc aceste margele si pe ce am incercat pe carton dar nu se lipeste as bine plus ca se indoaie putin poate stiti voi
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

iuliana72
iuliana72
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 804
Varsta : 52
Localizare : strehaia
Data de inscriere : 08/01/2010

http://iulianavioleta.sunphoto.ro/bijuterii_textile_de_vanzare

Sus In jos

SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 Empty Re: SCOALA DE BIJUTERII 4

Mesaj Scris de Day Lun 27 Ian 2014, 10:45 am

Mitulina,bun venit! Ai nimerit bine,aici e topicul incepatorilor intr-ale bijuteritului Smile
Iuliana,sunt lipite??Credeam ca sunt cusute...dar cum nu e aria mea de pricepere,mai bine las pe altele sa ne spuna Smile
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 Empty Re: SCOALA DE BIJUTERII 4

Mesaj Scris de iuliana72 Lun 27 Ian 2014, 11:24 am

nici eu nu stiu ,am intrebat fata aceea dar iti dai seama ca nu imi spune cum
iuliana72
iuliana72
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 804
Varsta : 52
Localizare : strehaia
Data de inscriere : 08/01/2010

http://iulianavioleta.sunphoto.ro/bijuterii_textile_de_vanzare

Sus In jos

SCOALA DE BIJUTERII 4 - Pagina 2 Empty Re: SCOALA DE BIJUTERII 4

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB