Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 EmptyIeri la 6:04 pm Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Provocarea 39- set mokume-gane special

+15
Giorgi
xgabitza
firimitura
kartusica
carjanmonica
Bijuterii Ramona
Dragonfly
loriem77
mari42
ILINCUTA
seandreea
ancaanca
darkpoke
Day
vlad_mom
19 participanți

Pagina 4 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de seandreea Mier 23 Ian 2013, 10:45 am

Super! Multumesc mult se sfaturi! Adevarul este ca Fimo este un material moale, deci trebuia sa-mi dau seama ca am merge manual. Acum o sa dau iar iama la tata in unelte :D .
seandreea
seandreea
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de Bijuterii Ramona Mier 23 Ian 2013, 2:07 pm

Foarte bine ti-a iesit setul andreea. O combinatie de culori destul de indrazneata. Cred ca niciodata nu m-as fi gandit sa combin albastru cu maro. Mai degraba verde cu maro. In sfarsit. Sunt bagata pana in gat in martisoare si toti banii care-i fac de pe bijuterii ii bag in materialele pentru martisoare. Stiu ca n-am o scuza valabila, dar cred ca este undeva si frica de esec. Daca la cealalta provocare nu mi-a iesit ce am vrut nu as vrea sa ma fac de ras si acum. Sa vedem. Cine stie?
Bijuterii Ramona
Bijuterii Ramona
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 235
Varsta : 52
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 15/11/2012

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 23 Ian 2013, 4:19 pm

Ramona, sa-ti amintesc ce ziceai aici ? Smile
Albastru-maro merg bine, de ce nu, mai ales bleo-maro, albastru-crem...insa nu intr-un degrade fara alb intre ele... altfel nu se amesteca frumos (albastru merge de fapt cu orice...asa cum merge o bluza de orice culoare la blugi).
Seandreea, am si eu o nedumerire, un pitic, un ce vrei tu...de ce pandant rotund si cercei ochi?

_________________
peace  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4638
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de seandreea Mier 23 Ian 2013, 4:37 pm

Nu-mi plac lucrurile simetrice si mai mult, identice. Formele sunt destul de similare, fiind totusi curbe, dar si diferite. Am si eu piticii mei :D
Si da, bleu si maro merg bine - probabil problema a venit de la repartizarea lor dar si de la degrade-ul direct. Puse una langa alta culorile merg foarte bine, dar imbinate dau nuante nua sa de atragatoare.
As vrea insa sa mentionez ca aceasta combinatie se datoreaza maro-ului, nu atat bleu-ului, intrucat este o culoare neutra - se realizeaza prin combinarea tuturor culorilor primare in diverse proportii (daca nu ma credeti incercati sa combinati mov si galben, verde cu rosu, portocaliu cu albastru).
Mai am de invatat insa la teoria culorilor si mai ales cum se aplica la Fimo :D .

Ramona - am si eu o sugestie - de ce nu imbini utilul cu placutul si folosesti cane-ul asta sa faci ceva martisoare(in afara de bratara, poti face pandantive care merg de minune ca martisoare).

Diseara sper sa apuc sa fac si prima varianta de mokume gane din provocare (cu straturile orizontale) in alte culori.
seandreea
seandreea
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 24 Ian 2013, 12:33 am

Daaa, cu combinatiile alea iese maro...dar daca punem alb intre ele va iesi mov-lila-galben deschis-galben...altceva wink
Prima varianta de cane in straturi mi s-a parut ca iese mai bine, adica se vede bine in fiecare felie taiata. Sporuri multe!

_________________
peace  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4638
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de loriem77 Joi 24 Ian 2013, 8:54 am

am facut si eu baza de bratara... dar restul nu voi putea lucra decit in w-e. ma asteptati? ;))

apropo... am facut baza de bratara ondulata/valurele, asa cum am vazut in niste poze unde aratau suuuuper bratarile. sunt dezamagita de ale mele si nu cred ca vor fi tocmai in regula. dar... vom vedea ce va iesi pina la urma ;))
loriem77
loriem77
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 316
Varsta : 46
Localizare : iasi
Data de inscriere : 16/09/2010

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de ancaanca Joi 24 Ian 2013, 8:58 am

Loriem, si ale mele sunt valurite. Al meu sot cand le-a vazut a crezut ca sunt stricate rade si strambe. Adevarul ca trebuiau valurite mai mult. Avand in vedere ca sunt primele, data viitoare stiu ce si cum sa le fac, sper. Smile
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de Bijuterii Ramona Joi 24 Ian 2013, 2:17 pm

Nu trebuie sa-mi amintesti ce spuneam vlad_mom. Stiu ce am zis si stiu ca ma arunc de cele mai multe ori fara sa ma gandesc, dar...
Oricum ai fost foarte tipicara in explicatii cu aceasta provocare. Felicitari!
Toata admiratia mea pentru voi, fetelor! Merci
Bijuterii Ramona
Bijuterii Ramona
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 235
Varsta : 52
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 15/11/2012

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de Anaderol77 Joi 24 Ian 2013, 3:12 pm

Hello, va tot citesc de ceva vreme si tot ma gandesc sa intru si eu in vorba dar n-am facut-o. Ideea cu bratara e foarte buna, multam, o sa incerc si eu varianta asta cu doza, sincer am incercat mai multe variante pana acum, dar nu mi-a trecut prin cap sa folosesc o doza, si era super simplu. Da, fac si eu bijuterii din fimo, nu sunt super experta, dar incerc sa ma perfectionez. Tehnica asta, cu mokugane am mai incercat-o de cateva ori pana acum, e interesanta, dar nu ma pasioneaza, e faina pentru suprafete mari, eu prefer milefiori. Dar cum milefiori manaca mult material.... Voi incerca si eu neaparat in weekend sa vedem ce iese, n-am copt niciodata fimo de doua ori. A, si nu am fimo lichid, im, sa vedem !!
Anaderol77
Anaderol77
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 191
Varsta : 43
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 19/11/2011

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de Bijuterii Ramona Sam 26 Ian 2013, 7:32 pm

Hai sa va arat minunatiile mele. O sa va cracanati de ras. rade rade rade rade rade rade rade rade rade rade rade rade
Si cum sunt o nesatula cand vine vorba de incercari, nu am facut o bratara si bine , ci doua. Una mai minunata decat alta. Offf...mama lui Vlad. Atat de usoare mi se par explicatiile tale si atat de clare, dar cand e sa trec la treaba totul se complica. Ambitia a fost mare si de data asta, dar atat.
Aceasta este a doua facuta. E stramba, nu este slefuita caci nici n-o mai slefuiesc, in schimb cerceii cred ca-i voi purta la vara.
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 36504_476280542428546_2097684537_n
Si cea de-a doua pe care tot asa nu am s;efuit-o. Nu am reusit sqa intind o foaie intreaga de material s-o pun inauntru. Greu ce sa mai. Nu am ce-mi trebuie si merge foarte greu cu primitivul. Dar ma duc eu la martisoare si-mi cumpar si masina de paste si extruder si voi fi si eu in randul lumii.

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 269197_476280549095212_484636894_n

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/64281_476280545761879_1064852247_n.jpg

Oricum la cum ies ale voastre, asa cum am mai spus, ar trebui sa ma las de meserie. Ale voastre toate ies superbe. Nu stiu ce se intampla. Aveti mai multa rabdare. Habar nu am.
Oricum eu le-am facut cu drag. Ma credeti? kiss
Bijuterii Ramona
Bijuterii Ramona
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 235
Varsta : 52
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 15/11/2012

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de ancaanca Sam 26 Ian 2013, 8:39 pm

Ramona, draga, eu una nu rad. Inteleg entuziasmul tau si imi dau seama ca fara scule nu ies bijuurile asa cum iti doresti. Bratarile mele au cam aceeasi curba ca si a ta, eu asa am vrut sa iasa rade Le-am prins cu schoci sa nu alunece de pe cutie c-au luat-o la vale (nu am agatat cutia de grilaj). Incearca sa o slefuiesti...sa-i mai iei din galme, s-o uniformiezi. Mai rau nu va iesi.
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de kartusica Dum 27 Ian 2013, 1:02 am

Ramona nu trebuie sa renunti. Cand vei avea toate uneltele necesare va fi mult mai usor hug
kartusica
kartusica
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 179
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/09/2011

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de Bijuterii Ramona Dum 27 Ian 2013, 8:51 am

Multumesc Anca si Kartusica pentru incurajari.
Bijuterii Ramona
Bijuterii Ramona
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 235
Varsta : 52
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 15/11/2012

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de Day Dum 27 Ian 2013, 9:42 am

Ramona,hai ca nu-i jalea chiar asa mare Smile Asta ar insemna ca pictura naiva nu e arta,nu? Sunt dragalase,incearca sale finisezi,poate mai salvezi cate ceva sub deviza "asa a vrut artistul " hug Nu rad,pe bune,cred ca au potential Smile
In alta ordine de idei,si eu sunt cam gata,adica maine slefuiesc si montez(sper sa nu ma pocneasca iar vreo lene,haha)
Revin,sa ii spun Ramonei ca eu mi-am luat masina de paste dupa un an,iar extruder acum vreo 3 saptamani.Pana la ele am lucrat manual,cu un spray pe post de roller si cu fel si fel de improvizatii,deci se poa'si fara scule wink
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de Bijuterii Ramona Dum 27 Ian 2013, 12:27 pm

S-o fi putand, dar acum chiar m-am incurcat. Cand a fost sa unesc feliutele de mokume si sa le intind. Asta da provocare. Si in cap am multe idei si toate (chiar va rog sa ma credeti) sunt tare reusite, insa nu stiu ce se intampla...cand pun mana se duce totul de rapa. Cred ca trebuie sa exersez mai mult. Habar n-am. O sa incerc sa le slefuiesc sa vad ce va iesi. Oricum e de retinut ca n-am vrut sa fiu lasa cum incepusem. rade
Si, apropo, Day, ai vazut ca m-am descurcat cu pozele. Si asta este strict meritul explicatiilor tale. Merci Multumesc.
Bijuterii Ramona
Bijuterii Ramona
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 235
Varsta : 52
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 15/11/2012

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de vlad_mom Dum 27 Ian 2013, 2:00 pm

Daca nu incerci nici n-ai sa stii daca poti, eu asa imi zic mereu cind mi-e teama de ceva nou (am o cutie plina cu experimente ratate, asa ca...).
Ca sa unesti feliutele le pui pe hirtie de copt, inca una peste si apoi cu sucitorul in toate directiile, nu presat tare. Si inca un ...secret...daca vrei sa faci un serpisor in loc de maini pune un geam, coperta de cd...si ruleaza asa, va iesi uniform.
Mi se pare mie sau nici tie nu ti-a iesit mokume cum trebuia?
Bratarile daca nu-ti plac le mai poti indrepta cu smirghel si dupa ce esti multumita cum arata le poti pastra ca armaturi pentru viitoare bratari.

_________________
peace  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4638
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de loriem77 Dum 27 Ian 2013, 3:27 pm

am facut si eu mokumele... acum ma pregatesc de feliute... of of... sper sa iasa ceva ;))
loriem77
loriem77
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 316
Varsta : 46
Localizare : iasi
Data de inscriere : 16/09/2010

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de mari42 Dum 27 Ian 2013, 3:43 pm

spor la treaba hug tuturor ce au in lucru bijuteriile, abia astept sa vad ce v-a iesiT
mari42
mari42
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 226
Varsta : 54
Localizare : bacau
Data de inscriere : 25/08/2011

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de ILINCUTA Dum 27 Ian 2013, 3:51 pm

Ramona dupa cum ai vazut nici ale mele nu au iesit prea grozave.Ne facem noi mari Smile , important e sa nu ne lasam si usor usor speram sa ajungem si noi fetele din urma.
ILINCUTA
ILINCUTA
helper
helper

Numarul mesajelor : 99
Localizare : ROMANIA
Data de inscriere : 30/05/2012

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de darkpoke Dum 27 Ian 2013, 7:00 pm

mie mi-a iesit mokumele..dar cum am zis si la alta sectiune..nu amf acut bratara
deci o sa va arat la fimo..ce a iesit..mie una imi place...trebuie sa mai slefuiesc..lacuiesc...asamblez Smile dar modelul a iesit..sper sa nu stric cu lacu..pt k nu mai sunt multumita de el..s-a mai ingrosat si imi cam face valuri..pe suprafata lacuita
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de Anaderol77 Dum 27 Ian 2013, 8:24 pm

Hello gata am terminat si cu pozatul, valurele mi-au iesit si mie, la mine armatura nu s-a copt asa de bine si mi-a fost frica sa apas prea tare pe ea, plus ca daca mai intindeam mult se amestecau culorile, din negru iese, ideea nu e rea de loc, dar sigur nu se rupe?, o v-oi purta eu o perioada sa vad cum se comporta sa nu o dau cuiva si sa se intoarca cu ea sparta, plus ca pot face si mai late si se vede modelul de mokume mai fain, plus ca pot folosi culori mai indraznete. Iata-le:
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 1046bt
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 1058o
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 1046l
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 1071k
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Te rog,respecta REGULAMENTUL,reciteste punctul 6 referitor la postarile succesive! Multumesc Smile


Ultima editare efectuata de catre Day in Dum 27 Ian 2013, 9:15 pm, editata de 1 ori (Motiv : unit postari succesive)
Anaderol77
Anaderol77
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 191
Varsta : 43
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 19/11/2011

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de darkpoke Dum 27 Ian 2013, 9:10 pm

f dragute ana
dar tu nu ai facut mokume gane clasic?
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de Bijuterii Ramona Lun 28 Ian 2013, 9:03 am

Foarte frumoase, Ana!Imi plac culorile.
Habar n-am cu ce am gresit la mokume. Am facut cum am vazut, dar poate...ma mai uit inca odata sa vad unde am gresit.
Acum am vazut. Am taiat mokumele in latul lui si nu in lungul lui. Si nu stiam de ce nu a iesit frumos ca al vostru. Pacat.
Bijuterii Ramona
Bijuterii Ramona
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 235
Varsta : 52
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 15/11/2012

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de loriem77 Lun 28 Ian 2013, 9:17 am

Am patit-o... la a 3a coacere am pirlit bratarile. Erau 3. Noroc ca mai aveam putin material pregatit si am mai facut una. Sper ca in seara aceasta sa le pigulesc si sa le ansamblez.

Frumos setul Ana! Ai facut mokume clasic? A
ici trebuia sa incerci un alt gen de mokume.


Ultima editare efectuata de catre loriem77 in Lun 28 Ian 2013, 9:50 am, editata de 1 ori (Motiv : mai aveam de adaugat cite ceva : ))
loriem77
loriem77
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 316
Varsta : 46
Localizare : iasi
Data de inscriere : 16/09/2010

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de Anaderol77 Lun 28 Ian 2013, 11:03 am

Scuze, dar chiar am citit cum se posteaza, dar una e sa citesti alta e sa faci, mii de scuze, nu se va mai intampla.
Da am facut clasic, am incercat prima data asa ca in tutorial si nu mi-a placut combinatia de culori, iesise prea inchis, un verde inchis, am stricat-o si am facut-o pe aia armatura si am facut un mokume clasic ca n-am mai avut rabdare, plus ca mi-a fost frica sa nu stric iar materialul. Dunga aia de pe mijloc din interior e urata, trebuia sa unesc pasta, dar asa invat, nu? pentru prima incercare eu zic ca e oki, adica se pot face mai bine, acum trebuie sa o port, e un pic elastica, asa ar trebui sa fie?
Anca, seturile tale sunt superbe, ultimul imi place la nebunie, toate sunt frumoase.
Ramona sa stii ca te inteleg, stiu ce inseamna sa nu ai unelte, sa stii ca nici eu nu am extruder, nici cutit dinala ondulat, eu folosesc lame normale de cutter. Masina de paste nu mi-am luat de mult, adevarul e ca simti diferenta, isi merita banii, lucrezi mai repede cu ea, dar am lucrat si eu mult cu un sprei si un rol ca era mai mic.
Vai ce vorbareata am devenit deodata!! scuzati-ma daca deranjez sau zic ceva prostii.
Anaderol77
Anaderol77
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 191
Varsta : 43
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 19/11/2011

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 4 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB