Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Costume de baie, lenjerie intima, pijamale...(3) - Pagina 7 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Costume de baie, lenjerie intima, pijamale...(3) - Pagina 7 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Costume de baie, lenjerie intima, pijamale...(3) - Pagina 7 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Costume de baie, lenjerie intima, pijamale...(3) - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Costume de baie, lenjerie intima, pijamale...(3) - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Costume de baie, lenjerie intima, pijamale...(3) - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Costume de baie, lenjerie intima, pijamale...(3) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Costume de baie, lenjerie intima, pijamale...(3) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Costume de baie, lenjerie intima, pijamale...(3) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Costume de baie, lenjerie intima, pijamale...(3) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Costume de baie, lenjerie intima, pijamale...(3) - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Costume de baie, lenjerie intima, pijamale...(3) - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Costume de baie, lenjerie intima, pijamale...(3) - Pagina 7 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Costume de baie, lenjerie intima, pijamale...(3) - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Costume de baie, lenjerie intima, pijamale...(3) - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Costume de baie, lenjerie intima, pijamale...(3) - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Costume de baie, lenjerie intima, pijamale...(3) - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Costume de baie, lenjerie intima, pijamale...(3) - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Costume de baie, lenjerie intima, pijamale...(3) - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Costume de baie, lenjerie intima, pijamale...(3) - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Costume de baie, lenjerie intima, pijamale...(3)

+42
tomari
Samarineanca
arielas
i.xell
aisha
mlizeta
Danutzaaa
dorina narita
geany
ema
valentinadof
clauditzuka
Marchioness
nico21
geanina_scumpica
Gabica
Karina33
odrina
myky7robc
CarmenClaudia
cleobejan
dada17
danabarbu2007
bobitica
SilviaDumitrescu
diada
Adelle23
aurishta
manuela29
ionelacazy
teisoara
emmancita
MihaelaT
aidil
aurelia.c
Panea Laura
Miniona
carmenzoe
afilimonb
rosita
MagdaMarin
Admina
46 participanți

Pagina 7 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

In jos

Costume de baie, lenjerie intima, pijamale...(3) - Pagina 7 Empty Re: Costume de baie, lenjerie intima, pijamale...(3)

Mesaj Scris de Admina Joi 12 Noi 2015, 4:45 pm

Scuze ca n-am raspuns, am compus ieri un ditamai mesajul si nu l-am trimis... zid
Tiparul il gasiti AICI si explicatiile de cusut.
Sunt comode la purtare, nu prea se simt. Eu folosesc chiloti normali, nu tanga sau alte nebunii, de obicei si metoda asta mi se pare foarte buna. Oricum cele subtiri, uneori trebuie schimbate la jumatatea zilei, mai ales daca e vara si cald, cu astea n-am avut nicio problema.
Nu tin de cald, nu le prea simt. Poate vara, dar acum e toamna si n-am avut probleme. Dar cred ca se pot face din batist, din 4 straturi si sigur ar fi si mai subtiri, asa.
Au doua straturi de bumbac simplu, gen poplin si insertul e din doua straturi de finet, dar merge folosit tot bumbac, ca sa fie si mai subtiri. Cele cu finet mi se par foarte ok, sunt fine. Capsa nu se simte, n-am avut probleme cu ea, fiind de plastic si pe exteriorul chilotului.
Se pot folosi si la inceputul si sfarsitul perioadei, cand arunc un absorbant folosit foarte putin, 80% gol. Ma gandesc si la Planeta, ca se aduna atata plastic, dar sunt si mult mai confortabile decat cele de plastic. Pentru cele cateva zile de stop, trebuie unele cu un strat impermeabil, si mai multe straturi de finet, insa.
Dar sa revin la cele de zi cu zi, se spala si ingrijesc ca lenjeria, pentru ca, de fapt, daca n-am folosi nimic ce am face cu chilotii? Erau vremuri cand nu existau pantyliner, protejslip si lumea se descurca. Deci spalate in mod normal, se curata bine si tin mult. In timp se va scamosa putin finetul, stiu sigur, dar nu deranjant; de aia e bine sa fie material de calitate buna. Asta pe care l-am pus e de camasi, nu de paturici de bebei si tine mai bine.
Daca aveti in casa sau de unde sa luati capse de plastic si cleste (eu aveam deja de la scutecele refolosibile ale lui fi-miu wink), merita incercat. Dar se pot pune si capse patent, care se cos, din cele de plastic. Se cose unul in 10-20 de minute si puteti incerca sa vedeti cum vi se pare. Eu nu mai am in casa protejslipuri si cred ca o sa fac si cateva mai groase, pentru zilele celelalte. Sunt mult mai comode, de fapt, desi par mai groase. Fata de plasticul ala, astea sunt parfum.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Costume de baie, lenjerie intima, pijamale...(3) - Pagina 7 Empty Re: Costume de baie, lenjerie intima, pijamale...(3)

Mesaj Scris de geany Joi 12 Noi 2015, 6:35 pm

Admina, ti-am inteles intentia. Eu sunt de aceeasi parere, pe langa plastic e vorba e noi. Eu am avut probleme cu zlnicele, chiar daca nu cumpar cel mai ieftin produs, nu sunt multumita. Chimicalele folosite la prelucrare nu-mi priesc.

Ca incheietoare, cred ca ar merge si scai. De preferat slab.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Costume de baie, lenjerie intima, pijamale...(3) - Pagina 7 Empty Re: Costume de baie, lenjerie intima, pijamale...(3)

Mesaj Scris de Admina Joi 12 Noi 2015, 10:24 pm

Fiind asa de mici, merg facute incercari cu materiale diferite si cu inchideri diferite. Cu arici parca n-am vazut, dar nu e exclus sa fie ok. Tiparul de mai sus chiar e bun si suficient pentru protejslip. Se mai gasesc niste tipare cu aripile drepte, lunguiete. Mie nu mi-a iesit sa le finisez... Am incarcat asta vara, va ceream sfaturi pe la surfilare, dar nu mi-au iesit ok. Asta iese bine si usor.
Nici nu se compara. Plasticele tot plastice raman, chiar cele mai bune. Nici servetelele umede nu sunt ok, sunt pline de chimicale care raman pe pielea noastra, a copiilor nostri. Nu merita. Pe vremea bunicii nu erau atatea infectii, ciuperci, nebunii, desi se folosea vata sau torsoane (tot niste absorbante textile) si lenjeria simpla. Acum cremele pt.probleme femeiesti sunt super bine vandute, alaturi de contraceptive si pastile de inima...

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Costume de baie, lenjerie intima, pijamale...(3) - Pagina 7 Empty Re: Costume de baie, lenjerie intima, pijamale...(3)

Mesaj Scris de kabunta Mier 21 Sept 2016, 4:25 pm

Ma tot chinuia talentul cum sa fac sa mai pot folosi din impremeuri si pentru mine si am gasit o solutie: pijamale. Asta e prima veriune si am facut-o scurta sa vad cum vine. Intentionez sa imi fac si mai de iarna:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Mi-am facut eu alta vipusca ca nu prea aveam chef de aia satinata din comert:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
kabunta
kabunta
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 421
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/06/2010

http://georgiasew.blogspot.ro/

Sus In jos

Costume de baie, lenjerie intima, pijamale...(3) - Pagina 7 Empty Re: Costume de baie, lenjerie intima, pijamale...(3)

Mesaj Scris de gobelin Mier 21 Sept 2016, 6:01 pm

E frumoasă!
gobelin
gobelin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 139
Localizare : Timis
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Costume de baie, lenjerie intima, pijamale...(3) - Pagina 7 Empty Re: Costume de baie, lenjerie intima, pijamale...(3)

Mesaj Scris de ppisic Mier 21 Sept 2016, 9:40 pm

Faina pijamaua, foarte muncita!!!
Folosesti niste materiale forte frumoase Kabunta, sunt luate din Ro sau online de prin alte zone ?
ppisic
ppisic
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 390
Varsta : 43
Localizare : Olanda
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.ppisic.blogspot.com/

Sus In jos

Costume de baie, lenjerie intima, pijamale...(3) - Pagina 7 Empty Re: Costume de baie, lenjerie intima, pijamale...(3)

Mesaj Scris de piciul Joi 22 Sept 2016, 4:51 am

Kabunta, am citit ca o adevarata poveste si la tine pe blog!
O simpla pijama poate deveni o aventura cu peripetii si e bine ca se termina cu happy-end! Felicitari si sa o porti sanatoasa sub pilota...ca a venit vremea rece!
Musai sa te grabesti cu cea groasa! sa vedem ce tehnici vei invata de data asta!
Succes!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Costume de baie, lenjerie intima, pijamale...(3) - Pagina 7 Empty Re: Costume de baie, lenjerie intima, pijamale...(3)

Mesaj Scris de kabunta Joi 22 Sept 2016, 8:41 am

Multumesc mult fetelor!

Materiale cumpar de peste tot ( eu sunt cu materialele cam cum era Carrie Bradshaw cu pantofii ) ... dar de astea de panza subtire imprimata se gasesc si la noi destul de multe variante si preturile sunt cele mai bune cand le iau de la noi. Din afara comand mai multe tricoturi ca la capitolul ala oferta de aici e slaba si putinele care sunt nu sunt de calitate - se intind si raman asa intinse sau sunt sintetice ...
kabunta
kabunta
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 421
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/06/2010

http://georgiasew.blogspot.ro/

Sus In jos

Costume de baie, lenjerie intima, pijamale...(3) - Pagina 7 Empty Re: Costume de baie, lenjerie intima, pijamale...(3)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB