Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 EmptyIeri la 6:04 pm Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ornarea torturilor noastre VII

+63
victoriacus
Carmencyta
Gerlinde13
luminitza79
Maria Tatuti
Alehandra23
Andata
Steluzza
canadianca50
tiana
bubu85
barbin
piciul
Ais
AcidoR
diada
alban andreea
betymi72
silvia adriana
camelia84
ale_bebe
Karina33
silvisor
mari42
CarmenClaudia
Giorgi
kmn
annamaria26985
Dorulet
carmenfratila
nicole24
Giobsy
rivka
zylv
Gianina4ever
MagdaMarin
cld
danniela
oanaraluca
cristina07
AlinaJ.Bijoux
Mickey
tinap
SilviaDumitrescu
stoy
gabriela1554
cory74
valentinadof
zarina28
Admina
teisoara
adelina24
dorinami
MihaelaT
anc@
kitty_1973
denis21
Angelica18
arime
Motzu
Rimmelle
Uca
mimiady63
67 participanți

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de kmn Mier 02 Ian 2013, 8:57 pm

ce torturi frumoase.....felicitari fetelor!!!
kmn
kmn
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1056
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de Giorgi Mier 02 Ian 2013, 10:41 pm

Sa pun si eu tortul meu ...
A avut un blat cu migdale ,doua creme , de vanilie si bavaroise si piure de mango cu pere.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Hai sa-l pun si pe nr.2 ,sa nu fie gelos.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de Gianina4ever Mier 02 Ian 2013, 10:46 pm

Hmmm,cred ca a fost delicios!
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de Giorgi Mier 02 Ian 2013, 10:49 pm

A fost spectaculos .Data viitoare fac cantitati duble ca s-au batut pe el ,si la noi trebuie sa fie si mari ,frate ,nu doar sa manjesti farfuria . rade
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de CarmenClaudia Mier 02 Ian 2013, 10:51 pm

Giorgi a scris:A fost spectaculos .Data viitoare fac cantitati duble ca s-au batut pe el ,si la noi trebuie sa fie si mari ,frate ,nu doar sa manjesti farfuria . rade
Da-ne si reteta. Arata bine amandoua ,dar cel cu mango pare mai interesant.
CarmenClaudia
CarmenClaudia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 304
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 10/10/2012

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de Giorgi Joi 03 Ian 2013, 10:16 am

Carmen ,e un tort sofisticat .Reteta e cu masuri din alea pe care nu le pot suferi ,gen 35 gr..Hmmm.... Data viitoare ,cand stiu despre ce e vorba precis schimb gramajele ca ma dispera sa masor chiar totul la ultimul gram.Ce as modifica : as face mai multa crema .
Blatul se compune din doua grupaje :

Primul :
30 gr zahar
30 gr miere
1 albus
60 gr migdale macinate sau putem folosi nuca macinata
3 galbenusuri
un praf sare
Al doilea :
3 albusuri
35 gr zahar
45 gr faina
un praf sare
Crema Bavareza: 100 ml lapte
30 gr zahar
2 galbenusuri
5 gr gelatina
200 gr frisca lichida
esenta de portocala
un praf de sare
Crema de vanilie: 40-50 gr zahar pentru caramelizat (daca folosim smanatana dulce ,fara zahar putem pune chiar 60 gr zahar)
360 gr frisca lichida
vanilie,esenta
5 gr gelatina dizolvata in 4 linguri de apa sau compot
4 galbenusuri
Jeleul de fructe :
Am facut un piure din fructele dintr-un compot de pere si mango,mi-a iesit cam doua cani de piure ,doua cani mari .
trei bucatele mici (patratele ,ca la ciocolata) de glucoza
doua linguri de zahar numai daca il vreu mai dulce ,mie mi-a fost suficienta glucoza
10 gr gelatina

Blatul :Se bate albusul spuma tare cu un praf de sare, se adauga mierea si se bate (mixeaza) in continuare ,apoi incorporand migdalele macinate.La urma am pus galbenusurile ,incorporandu-le cu blandete ,ca la orice blat. Separat am batut 3 albusuri sarea ,apoi cu zaharul(35 gr) ,pana obtinem o spuma tare ,apo am incorporat usor faina . Am amestecat cele doua compozitii cu grija sa nu se lase albusul. Am pus in forma de tort unsa cu unt si tapetata cu faina .Putem pune hartie de copt in loc de tapetare.Am copt la cuptorul incalzit ,cam la 180*C.Facem testul cu scobitoarea sa vedem cand s-a copt ,daca se ia pe scobitoare compozitie mai lasam la copt.Incercam coacerea cam dupa 20 minute.
Crema bavareza :
Batem frisca lichida .Gelatina o punem la inmuiat in trei linguri de apa sau compot.Galbenusurile le mixam cu sarea ,zaharul ,laptele si le punem pe foc pe bain-marie ,amestecand mereu, pana se ingroase ca o smantana. Le tragem de pe foc si in apa folosita pentru ele pentru bain-marie punem vasul in care sta gelatina cu apa ,asta pentru ca sa se dizolve ,sa se faca lichida. Adaugam gelatina in crema de galbenusuri (cu precautie,intai punem o lingura ,apoi doua ,din compozitia de galbenusuri in gelatina ,apoi turnam aceasta in toata crema de galbenusuri ),o lasam sa se raceasca ,amestecand in ea si apoi ii incorporam frisca batuta spuma .
Crema de vanilie:
Se pune frisca la fiert ,amestecand mereu in ea.Separat caramelizam zaharul iar cand are culoarea mierii se adauga putin cate putin in frisca fierbinte.Se ia de pe voc ,se pune esenta de vanilie si cand e usor calduta se adauga galbenusurile frecate un pic ,apoi gelatina(toppita,lichida,pe bain-marie) ,tot asa cum am mai spus.Intai se pune o lingura,doua , din compozitie in gelatina ,apoi rasturnand aceasta in toata crema. Se lasa crema sa se raceasca la temperatura camerei
Am facut piureul de fructe si l-am pus la frigider pana a doua zi . A doua zi am dizolvat gelatina in putin suc si am topit-o pe bain-marie cu glucoza. Am amestecat cu piureul de fructe.
Asamblare : Am trei forme de tort ,cu pereti detasabili, de marimi diferite ,pentru blatul de tort am folosit marimea medie ,pentru asamblat am folosit marimea mica. Am pus o farfurie adanca pe forma cea mica de blat de tort ,am imbracat peste farfurie ,tot fundul tortului (care ulterior va deveni fata tortului) in folie si am prins inelul.Pe marginile inelului am pus hartie de copt apoi am turnat crema Bavareza .Am dat la frigider sa se intareasca apoi am pus crema de vanilie si apoi blatul si am dat la frigider pentru mai mult timp ,eu pana a doua zi . A doua zi am intors tortul invers si cu grija am desfacut peretii detasabili .Am dat la o parte farfuria ,cu ajutorul careia am format craterul in tort,si am pus piureul de fructe pe care l-am amestecat cu gelatina topita .Am pus la intarit si dupa cateva ore am decorat .
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de mari42 Joi 03 Ian 2013, 3:31 pm

Buna , va arat si eu niste mostre de tort... [img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img], cum vi se par?[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img] si ..[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img], la fel si eu le fac mari ca sa ne ajunga..
mari42
mari42
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 226
Varsta : 54
Localizare : bacau
Data de inscriere : 25/08/2011

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de Giorgi Joi 03 Ian 2013, 3:41 pm

Mariiii !!!Mi s-a facut o foame de lup!Eu am pus lacat la dulciuri ,astea sunt amintiri . rade
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de adelina24 Joi 03 Ian 2013, 3:44 pm

Ma imbolnavesc ! Voiam sa intru la regim ....
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 50
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de mari42 Joi 03 Ian 2013, 3:48 pm

Giorgii si eu de saptamana viitoare... gata... ca am sarit calul... si la 40 si ceva de ani... stii nu-i ca la 20.. tre sa dau cateva kg.... mai multe jos.
mari42
mari42
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 226
Varsta : 54
Localizare : bacau
Data de inscriere : 25/08/2011

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de Giorgi Joi 03 Ian 2013, 3:53 pm

Si eu ...Am avut la mine un "lighean " de salata ,cred ca acum trec la mancat ligheanul.
Sunt frumoase torturile ,imi imaginez cat de gustoase.
Gata ,pentru noi sunt doar pozele si in rest... coarda
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de kmn Joi 03 Ian 2013, 7:53 pm

fantastice...dar la gust cred ca au fost divine (la cum arata)....
kmn
kmn
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1056
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de mari42 Joi 03 Ian 2013, 7:58 pm

da, bine zici... au fost.. s-au dus.. dar bine ca s-au dus, ca e jale mare cu dulcele..
mari42
mari42
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 226
Varsta : 54
Localizare : bacau
Data de inscriere : 25/08/2011

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de silvisor Dum 20 Ian 2013, 8:17 pm

Ultimul meu tort cu crema ganache si ornat cu martipan.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/url]
silvisor
silvisor
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 177
Localizare : iasi
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de gabriela1554 Dum 20 Ian 2013, 8:20 pm

ce bunaciuni faceti aici foame
gabriela1554
gabriela1554
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 622
Varsta : 39
Localizare : oradea
Data de inscriere : 06/08/2011

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de zarina28 Dum 20 Ian 2013, 8:25 pm

Silvisor,este foarte elegant tortul tau.E o combinatie de mare efect.
zarina28
zarina28
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 215
Varsta : 43
Localizare : Mangalia
Data de inscriere : 23/08/2011

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de silvisor Lun 21 Ian 2013, 6:38 am

Multumesc Zarina! : kiss
silvisor
silvisor
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 177
Localizare : iasi
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de Giorgi Lun 21 Ian 2013, 7:49 am

Cand intru pe aici mor de pofta !
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de mimiady63 Lun 21 Ian 2013, 2:41 pm

Frumoase torturi aplauze aplauze aplauze
mimiady63
mimiady63
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 401
Varsta : 60
Localizare : Romania jud.HD
Data de inscriere : 02/01/2011

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de anc@ Mier 23 Ian 2013, 12:12 pm

Ieri baietelul meu a facut 4 ani,si i-am facut tortul mult asteptat:)

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
anc@
anc@
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 950
Localizare : acasa
Data de inscriere : 08/11/2009

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de silvisor Mier 23 Ian 2013, 12:46 pm

Sa-ti traiasca baietelul, la multi ani!
Foarte reusit si probabil si gustos!
silvisor
silvisor
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 177
Localizare : iasi
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de Rimmelle Joi 24 Ian 2013, 2:18 pm

sa iti traiasca, reusit tortul...mult de lucru... eu am incercat o data sa fac din pasta de zahar forme si m-am chinuit cu un trandafir de numa..pe urma am renuntat Smile)
Rimmelle
Rimmelle
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 335
Varsta : 36
Localizare : Italia
Data de inscriere : 03/07/2012

https://www.facebook.com/pages/Accesorii-Handmade/243547009098183

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de gabriela1554 Joi 24 Ian 2013, 3:25 pm

la multi ani baietelului. superb tortul.
gabriela1554
gabriela1554
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 622
Varsta : 39
Localizare : oradea
Data de inscriere : 06/08/2011

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de MihaelaT Joi 24 Ian 2013, 6:42 pm

La multi ani! Sa fie sanatos si fericit!
Foarte frumos tortul. A iesit super Mcqueen! Felicitari!

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de Giorgi Mar 29 Ian 2013, 2:00 pm

Va invit la un tort , azi ,o zi de iarna cu soare .
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 4 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB