Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Discutii despre croitorie -2

+72
Danutzaaa
-iulia-
Luissssa
Ladia
adumitrescu
oliv
anna_sandu
Irinax3m
teisoara
myky7robc
zmz
geanina_scumpica
irish05
kabunta
Gerlinde13
mariliv
orhapetru
valentinadof
Razvan P.
dorina narita
crina68
emmancita
Steluzza
cristina07
mariucamariuca
ioana soare
scoobbyy
carmenzoe
CarmenClaudia
cristi970
sybex
otilia gergely
i.xell
piciul
Lucia Ro
danniela
Amaliamda
aidil
arielas
lora77
barbin
Admina
CARMEN S
gabriela1554
Kristina
gmiki1
noraeleonora2009
darlex
mateia
nnkaulitz
afilimonb
fulguta28
geo
mischelle35
Andata
despina13cucli
aurelia.c
Karina33
wanna1687
rosita
tomari
gabi1972
diada
MihaelaT
SilviaDumitrescu
greieras
MagdaMarin
Buburuza
Panea Laura
alexaaa08
aurishta
lorellay
76 participanți

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de sybex Lun 05 Mai 2014, 10:54 pm

Iata "produsul finit". Sunt foarte incantata de cum a iesit. Multumesc tuturor pentru sugestii.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
sybex
sybex
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 101
Localizare : Romania
Data de inscriere : 10/12/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de -iulia- Mar 06 Mai 2014, 9:20 am

este minunata si iti sta foarte bine rochita. imi place foarte mult . sa o porti cu multa placere, sybex
-iulia-
-iulia-
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 149
Varsta : 56
Localizare : germania
Data de inscriere : 24/06/2012

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de i.xell Mar 06 Mai 2014, 9:26 am

Sybex, si mie imi place rochia! Imi place modelul, materialele, culoarea, cum se aseaza pe tine, tot imi place. Sa o porti cu placere!
i.xell
i.xell
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 611
Localizare : between cities
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de Danutzaaa Mar 06 Mai 2014, 10:07 am

Superrrrrr! Bravo sybex! La mai multe! love 
Danutzaaa
Danutzaaa
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 150
Varsta : 43
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 06/04/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de Gabica Mar 06 Mai 2014, 12:58 pm

sybex, frumoasă ţinută.
Felicitări
Fetelor am şi eu o întrebare. Aţi urmărit emisiunea România dansează? Cum se numesc materialele din care-şi face Monica rochiile? Par aşa finuţe....
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de oliv Mar 06 Mai 2014, 4:34 pm

Sybex, a iesit frumoasa rochia, s-o porti sanatoasa!
oliv
oliv
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 103
Varsta : 43
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 02/09/2011

http://victorsboutique.com

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de tomari Mar 06 Mai 2014, 6:04 pm

Sybex felicitari pentru ambitie, rabdare si perseverenta  Flowers  cu siguranta vei fi admirata si invidiata  Smile
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de nico21 Mar 06 Mai 2014, 6:24 pm

wooow Sybex e superba rochita  love , sa o porti sanatoasa
nico21
nico21
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 195
Varsta : 36
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 24/02/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de myky7robc Mar 06 Mai 2014, 10:49 pm

sybex e finuta si diafana rochia, dar cureaua parca strica finetea, ma gandesc sa gasesti altceva, eventual un siretel crosetat sau altceva.
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de sybex Mier 07 Mai 2014, 11:22 am

De acord cu tine. Am purtat-o fara curea la evenimentul la care am participat.
sybex
sybex
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 101
Localizare : Romania
Data de inscriere : 10/12/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de bobitica Lun 12 Mai 2014, 5:28 pm

Fetelor,vin sa pun o intrebare:Si-a comandat cineva tipare McCall`S ?Eu am comandat zilele trecute 2 si m-a costat destul transportul(mai mult decat dublul celor 2 tipare)ptr. 2 tipare ca niste foite de tigara.Imi e teama sincer sa le desfac sa nu se faca bucati.Daca cineva mai are asa tipare va rog sa imi spuneti cum se manevreaza foitele astea subtiri.
bobitica
bobitica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 206
Varsta : 47
Localizare : Galati
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de odrina Lun 12 Mai 2014, 6:31 pm

Se desfac cu grija si se taie...poti sa copiezi pe alta hartie, daca vrei (eu am folosit ziare vechi), masura care te intereseaza, asa am eu o serie de tipare clasice, tipare pe care le folosesc mai des si tipare pe care le-am ajustat - scurtat/lungit (vezi ca iti arata pe tipar unde). Mama le taia dupa masura cea mai mare, iar cand croia dadea semne dupa masura ei. Am zeci de tipare, unele vechi de peste 30 de ani (cumparate de pe la garage sale sau SH) si sunt in stare f buna, trebuie sa fii atenta cum le manevrezi si sa le impaturesti la loc pe "cutele" initiale.


Ultima editare efectuata de catre odrina in Lun 12 Mai 2014, 11:28 pm, editata de 1 ori
odrina
odrina
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 208
Localizare : USA
Data de inscriere : 09/09/2009

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de rosita Lun 12 Mai 2014, 10:23 pm

Bobitica, eu desfac hartia cu grija si o calc cu fierul fara abur la cea mai mica temperatura ca sa elimin toate cutele. Apoi transfer tiparul pe hartie si pastrez tiparul original neatins pentru cazul in care am nevoie sa ma intorc la varianta originala daca am facut ajustari care n-au mers, sau daca m-am ingrasat/slabit si am alta marime, sau daca il cos si pentru altcineva care are alta marime. Ma gandesc ca daca il tai aia e, raman cu marimea pe care am taiat-o. Apoi, pretul la care le cumparam noi aici e prea mare ca sa imi vina sa bag foarfeca in el. In State exista oferte la care tiparele astea costa 99 de centi.

Masoara tiparul inainte sa tai, sau cauta masuratorile finale, uneori sunt imprimate pe foaia respectiva in punctele cheie: talie, bust, etc. Daca le masori tu, nu uita sa scazi rezerva de cusatura care e inclusa. Citeste si instructiunile pentru modul de manevrare al tiparului, sunt incluse in plic.
Succes!
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de odrina Lun 12 Mai 2014, 11:25 pm

Are dreptate Rosita, rezervele sunt incluse. M-am exprimat gresit mai sus (o sa editez), eu nu le tai pe linia marcata pt masura mea, ci mai inauntru (cam la mijloc intre linia de taiere si cea pt cusatura), pt ca nu-mi place sa am rezerve asa de mari, asta am vrut sa spun, de fapt. Oricum e irelevant pt tine, intrebarea se referea la fragilitatea hartiei.
odrina
odrina
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 208
Localizare : USA
Data de inscriere : 09/09/2009

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de bobitica Mar 13 Mai 2014, 12:14 am

Mda,tocmai am incercat unul din tipare si m-a dezamagit destul de mult.Pe langa ca instructiunile sunt foarte succinte tiparul nu mi s-a potrivit deloc,si intr-un loc creionul a reusit sa strice hartia. zid zid.Am lucrat dupa Burda,Patrones,mi-am facut si singura tipare....dar asta....nu imi place neam.Asta e ,din greseli invata omul.Mie nu mi se potriveste.
bobitica
bobitica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 206
Varsta : 47
Localizare : Galati
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de odrina Mar 13 Mai 2014, 6:35 am

Wow, imi pare rau, mie imi plac mai mult cele americane decat Burda. Ce nu ti s-a potrivit? Masura? Mie mi se potrivesc toate (nu numai McCall's). Ce masura ai folosit?
odrina
odrina
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 208
Localizare : USA
Data de inscriere : 09/09/2009

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de sybex Mar 13 Mai 2014, 9:23 am

Bobitica, cum faci rost de tipare Patrones? Mie mi se par cele mai interesante.
sybex
sybex
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 101
Localizare : Romania
Data de inscriere : 10/12/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de bobitica Mar 13 Mai 2014, 11:06 am

sybex a scris:Bobitica, cum faci rost de tipare Patrones? Mie mi se par cele mai interesante.
Eu locuiesc in Madrid asa ca le gasesc la chioscuri.Daca iti place vre-un numar iti pot trimite.Dintre toate mie mi se potrivesc cel mai bine,modific prea putin.
Editez ptr. ca am citit si mesajul anterior.Eu am bustul destul de mare si pur si simplu arat parca imbracata cu haine de copii,linia bustului e f. sus.
bobitica
bobitica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 206
Varsta : 47
Localizare : Galati
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de rosita Mar 13 Mai 2014, 12:25 pm

Bobitica, tiparele de la McCalls, la fel ca si Burda, sunt construite pentru cupa B. Incearca sa inveti sa faci ajustari pentru bust mai mare (da o cautare dupa "full bust adjustment")si iti rezolvi nemultumirea. Sunt persoane care, cand cos dupa aceste tipare, trebuie sa faca "small bust adjustment", eu fiind una dintre ele.
 
Alti producatori de tipare cum ar fi Ottobre sau Colette isi fac tiparele pentru cupa C. Tu invata sa iti faci ajustarile de care ai nevoie si te vei descurca cu orisice tipar. Apropo, ai idee pentru ce cupa sunt tiparele Patrones?
 
Mai nou, vezi ca tiparele de la McCalls si celelalte tipare care sunt comercializate tot de ei (Vogue si Butterick) fac pentru acelasi tipar cupe diferite. Si e posibil cu ele sa nu mai ai nevoie sa faci ajustarea astea. Mie mi-s foarte dragi tiparele astea cu cupe diferite si le caut in mod deosebit la fiecare colectie noua de tipare.
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de bobitica Mar 13 Mai 2014, 3:44 pm

rosita a scris:Bobitica, tiparele de la McCalls, la fel ca si Burda, sunt construite pentru cupa B. Incearca sa inveti sa faci ajustari pentru bust mai mare (da o cautare dupa "full bust adjustment")si iti rezolvi nemultumirea. Sunt persoane care, cand cos dupa aceste tipare, trebuie sa faca "small bust adjustment", eu fiind una dintre ele.
 
Alti producatori de tipare cum ar fi Ottobre sau Colette isi fac tiparele pentru cupa C. Tu invata sa iti faci ajustarile de care ai nevoie si te vei descurca cu orisice tipar. Apropo, ai idee pentru ce cupa sunt tiparele Patrones?
 
Mai nou, vezi ca tiparele de la McCalls si celelalte tipare care sunt comercializate tot de ei (Vogue si Butterick) fac pentru acelasi tipar cupe diferite. Si e posibil cu ele sa nu mai ai nevoie sa faci ajustarea astea. Mie mi-s foarte dragi tiparele astea cu cupe diferite si le caut in mod deosebit la fiecare colectie noua de tipare.
Multumesc ptr. raspuns Rosita.Candva am facut un curs de croitorie si imi faceam singura tiparele,ajustam unde era nevoie dupa ce croiam(doar pantalonii nu mi-au iesit cu tiparul meu niciodata corecti).Problema e ca intr-o perioada a vietii mele eram ironizata ptr. croitorie si muuult timp nu am mai facut nimic iar acum mi-e teama sa croiesc singura(plus kg. extra castigate). Sad
bobitica
bobitica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 206
Varsta : 47
Localizare : Galati
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de rosita Mar 13 Mai 2014, 3:53 pm

Pai in cazul asta ar trebui sa ne explici tu noua cum devine treaba, nu noi tie Smile

Hai, razbuna-te pentru toate ironiile, si fa-ti niste rochii superbe! hug
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de sybex Mier 14 Mai 2014, 2:32 pm

bobitica a scris:
sybex a scris:Bobitica, cum faci rost de tipare Patrones? Mie mi se par cele mai interesante.
Eu locuiesc in Madrid asa ca le gasesc la chioscuri.Daca iti place vre-un numar iti pot trimite.

Apreciez intentia si iti multumesc pentru aceasta. Cred insa ce este mai mare daraua decat ocaua. Speram sa se poate face abonament anual cu livrare in Romania.
sybex
sybex
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 101
Localizare : Romania
Data de inscriere : 10/12/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de bobitica Mier 14 Mai 2014, 4:28 pm

Oh,mi-am adus aminte exista un site rusesc ptr. descarcat cateva numere bune din aceasta revista si asa doritoarele pot incerca daca li se potrivesc masurile.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
bobitica
bobitica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 206
Varsta : 47
Localizare : Galati
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de geanina_scumpica Mier 14 Mai 2014, 10:44 pm

mersi bobiticaa miai facut ziua fericita azi din cate vad am explorat putin situl si nu gasesti doar aceasta revista sunt si alte reviste precum burda sau vogue ,etc dar majoritatea au numere pentru crosetat sau impletit aviz amatoarelor de asa ceva  kiss


************************
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Joi 22 Mai 2014, 2:22 pm, editata de 1 ori (Motiv : separat capitole)
geanina_scumpica
geanina_scumpica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 226
Localizare : arad
Data de inscriere : 01/06/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie -2 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie -2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB