Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

+51
diblaru maria
cristina07
Motzu
teisoara
ema
Eva
Mickey
stoy
danabarbu2007
geo
Danu
wanna1687
ancabanu
zahariaelouise
denis21
Angelica18
Giobsy
Dorulet
Chirrox13
SilviaDumitrescu
CCristinaC
bubu85
Carmencyta
roxana_elle
stejara
Karina33
MagdaMarin
mimiady63
aurishta
mnarcisa
trandafiras78
RamonaM
pufoi
kitty_1973
danae
danachesches
coripin
Nina Constantin
GinaP
fulguta28
diada
kmn
musetel
Uca
valentinadof
danyelyta28badea
MihaelaT
firicel
ioana soare
AlinaJ.Bijoux
Admina
55 participanți

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de aurishta Mar 07 Aug 2012, 2:05 pm

ioana soare a scris:Va multumesc mult pentru urarile si gandurile voastre bune! kiss
Inca nu am nascut:) , nu am contractii si nici nu am pierdut lichid amniotic. Astept:)))

Ioana, mai esti acasa? hug pupi Sau.... bebic se aude deja un planset mic? bebic
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de ioana soare Mar 07 Aug 2012, 3:09 pm

Sunt tot acasa, tot cu bebe la purtator, cu tot alergatul si cu tot efortul depus la curatenia de dupa renovari. Se pare ca e hotarat sa mai ramana un pic la adapost:)
Dau cu siguranta de veste cand se va schimba situatia! pupi
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de Admina Mar 07 Aug 2012, 3:21 pm

Ooo, mai lasa-l acolo ca e prea cald sa iasa. E mai cald decat in burtica, afara. wink
Si eu cred ca o sa stai mai mult in spital (mai mult de 24 de ore) chiar daca e totul ok. Asa e politica spitalelor (de stat, dar cred ca si particulare). Si eu vroiam sa plec in dimineata aia (am nascut noaptea), dar pana nu a luat pitica in greutate, nu ne-au dat ok-ul.
Nastere usoara, Ioana! Tinem pumnii.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de ioana soare Mar 07 Aug 2012, 4:16 pm

Da, si eu ma gandeam exact la acelasi lucru, ca e mai racoare in burtica decat afara:)))

Dar cum sa ia in greutate, ca in general bebelusii sunt externati cu o greutate mai mica decat la nastere scratch Adica sa inceapa sa ia, dupa ce a scazut initial? Ce aiureala, poate foarte bine sa inceapa sa ia in greutate si acasa. Doar nu merg cu el undeva intr-un loc uitat de lume, merg acasa la 30 de minute de spital, am cantar, daca nu ia in greutate pot merge cu el imediat la control. Si daca nici dupa 3 zile nu incepe sa ia in greutate, il mai tin in plus? Inteleg problema daca e prematur, dar daca e la termen si bine dezvoltat, atunci pentru ce?
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de diada Mar 07 Aug 2012, 4:28 pm

da, eu am stat 5 zile la ambii, vreo 3 zile au scazut dupa care incet, incet au inceput sa ia in greutate, numai Admina cate telefoane imi dadea sa le dau spaga sa ma lase sa plec, le dadeam ca oricum nu ai cum sa nu dai, dar nu te lasa. La noi, dupa ce nasti, dr ginecolog care ti-a urmarit sarcina nu mai vine sa te vada, doar da acordul scris de iesire din spital, formalitati, in rest, dr neonatolog iti da OK sa pleci acasa.
Daca se intampla ceva cu copilul, nu te mai introci in maternitate, ci te duci in spitalul judetean cu el, si asta nu dorec nimanui. Sad

Nastere usoara Ioana, tinem pumnii, oricum tu esti in alta lume fata de Buzau.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de fulguta28 Mar 07 Aug 2012, 4:42 pm

Eu stiu ca doar daca are o greutate de sub 2,5 kg, te tin in spital peste cele 3 zile. Eu am nascut-o pe Mara cu 2,65 , a scazut la 2,6 si am stat doar doua nopti in spital. La cererea mea si bineinteles cu acordul dr. gineco si cel neonato ne-au dat drumul acasa.
Ioana, de cateva zile tin sa-ti zic ca s-ar putea ca cel mic sa nu aiba acces in maternitate si sa-l opreasca la poarta. In ce spital nasti?
fulguta28
fulguta28
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/07/2011

http://www.quadrille.ro

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de kitty_1973 Mar 07 Aug 2012, 11:04 pm

Ce repede trece timpul! Parca ieri, alaltaieri ne anunta Ioana ca asteapta inca un bebe! Si... in curand urmeaza sa nasca!
Nastere usoara si un bebe sanatos si mancacios! ura
Eu am stat in maternitate o saptamana. Baiatul meu tot scadea in greutate. Pana la urma i s-a facut mila unei asistente si mi l-a facut sa creasca ca Fat-frumos! Pe hartie bineinteles! wink Acasa nu am mai avut probleme.
kitty_1973
kitty_1973
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 796
Varsta : 50
Localizare : Onesti
Data de inscriere : 11/03/2009

http://preocuparihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de diada Mier 08 Aug 2012, 1:28 am

Oooo, ai subliniat perfect Kitty!!! cel putin la noi in maternitate este stresul cat casa, oricum femeia lahuza este vulnerabila, asistentele sunt care mai de care sa tipe sa te faca carpa, daca le bagi banu' miere sunt.
Sa va povestesc o zi din maternitatea unde am nascut eu:
- ora 5,30 - 6 trezirea, asta daca cumva nu are bebelusul colici (cum avea al meu si il plimbam toata noaptea) si pe la 4,30 adormea si el si eu bustean, la 6 ma trezeam, imi faceam toaleta.
- ora 7 - venea infirmiera sa spele copilul, dezbraca-l/imbraca-l (bani)
- intre timp se faceau si toaletele la mame (bani)
- dupa vreo juma de ora venea asistenta cu cantarul pentru copil: dezbraca-l/imbraca-l (bani)
- masa, imi placea sa mananc in spital, ceva de speriat rade (gratis)
- pana-n 9-10 - venea si dr neonatolog dezbraca-l/imbraca-l (bani)

rezumat: copilul in mai putin de 2-3 ore il dezbracam de 3 ori, plansete ca ii stricam somnul, adormea dupa baie, dezbraca-l sa-l cantareasca si tot asa... sper ca nu va recunoasteti in povestirea mea.

Dupa ce trecea vizita dr se mai calmau treburile. Apoi chin pe sot sa intre sa-mi aduca/ia ce mai aveam nevoie, este sistem cu cartela, trebuia sa prinzi vreo infirmiera (bani) sa treci si uite-asa...

si tot ca fapt divers/nesimtire si eu proasta, primesc si eu un buchet de flori, singurele, si nu de la sot ca el nu-mi da flori si le pun si eu frumos intr-un borcan si le admiram cand vine o asistenta si mi le cere pe fata, eu... zic da, ca doar v-am zis cum sunt... ce sa fac daca am nascut fix cand se faceau serbari la scoala? zid

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 08 Aug 2012, 7:58 am

Diada ai stat la rezerva mama si copilul?
In camera cu el?
Eu am stat separat la ambii copii nu ii vedeam decat la alaptat si atat in rest odihna si plaja la soare pe balcon.

Ii dadeam san la program din 3 in 3 ore.FARA BANI
Toaleta mamelor de 2 ori pe zi dimineata si seara 1-2 lei/sedinta
Mancat de la spital (imi facea o foame alaptatul ca m-a descurcam de 2 portii de felul 2 cu carne wink )
Orele de vizita daca aveam vizitatori bine daca nu nu,nu putea veni zilnic Vio.
In rest stateam in pat ,pe balcon sau ma plimbam prin spital cu castile de la mobil in urechi ascultand muzica ca sa nu ma plictisesc .
Chiar am iesit la magazinul de vis-a-vis de m-am indopat de prajituri.foame

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de valentinadof Mier 08 Aug 2012, 2:25 pm

Pai de ce sa dai mai Diada atatia bani?O,Doamne!
Bani pt spalat copilul?N-au cum sa-l lase nespalat,cand vine dr la vizita,copilul tre sa fie curat,daca nu-i,e vina asistentei si chiar nu cred ca-i convine sa fie luata in focuri.
Eu imi infasam singura copilul,doar mi-l spala si paaa!
Toaleta perineala mi-o faceam singura de mai multe ori pe zi cu apa calduta si sapun si apoi comprese cu rivanol schimbate des.Daca nu mergeai sa ceri sa ti
se faca toaleta locala nu te bagau in seama,nu ca mi-as fi dorit!
Consider ca-i cel mai bine sa stai in camera cu bebelusul decat sa faci kilometri pana la salonul nou nascutilor.Il poti schimba cand vrei,vezi tot ce i se face,il alaptezi cand cere si nu exista riscul sa-i fie dat lapte din biberon cu fenobarbital,are sapunul si cadita lui,esti singura si linistita.
Eu le-am spus asistentelor ca le chem daca am nevoie si chiar nu mi-a fost greu sa ma descurc.
Nastere usoara Ioana!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de trandafiras78 Mier 08 Aug 2012, 2:37 pm

Fetele, dar la ce toaletare va referiti voi? Pt nastere naturala sau prin cezariana?

Eu am nascut natural, dar nu venea nici o asistenta sa ma spele (valabil si la celelalte mamici) ulterior. Da, imi faceam singura dus si aveam la dispozitie tampoane speciale. De asemenea, in fiecare dimineata, venea doctorul de garda sa verifice daca e totul in regula. Mentionez ca am nascut in Germania si poate e diferita situatia. De aceea, intreb.
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de diada Mier 08 Aug 2012, 4:54 pm

Pai da, singura ne-o faceam si noi ca doar nu te duceai la ele fara sa ti-o faci, dar asa era procedura, chiar si cele cu cezariana se duceau! daca indrazneai sa refuzi... jar mancai! te stia tot spitalul. Iti iei frumusel vata in mana si te duci fara chiloti si astepti la usa sa te cheme, pleci frumusel avand grija sa nu pierzi vata rade cum suna... sa fac scrisul mic macar Embarassed

Magda, de unde draga atatia bani de rezerva? ti se pare poveste de rezerva? am inteles ca te costa 100 lei pe noapte acolo. Toti copii stateau cu mamele, pai cine sa aiba grija de ei? Doar prematurii care trebuiesc ingrijiti special stateau separati de mame. Dupa ce isi revin si ei, stau in pat cu mamele pana la externare. La primul copil am stat pe sectia de prematuri, era o mamica de 5 saptamani statea in spital si se bucura petru fiecare gram pe care lua copilul = intoarcere acasa.

Cat despre masa, puteam sa 2 portii usor, abia veneau fetele la masa, eu eram nemancata rau rade ti-am zis ca imi place maxim mancarea de spital, si ma crede lumea nebuna. In general se evita mancarea de spital. Nu am iesit afara in aceasta perioada, pentru ca exista riscul sa ramai pe dinafara si cine se uita de copilul tau? ca si colega il avea pe-al ei.

Singure ne imbracam si noi copii, dar daca nu-i dadeai se purta urat si ce mare spalare... la chiuveta din camera ca ti-era si frica sa nu-l scape pe jos sau sa nu ti-l opareasca sau spalat cu apa rece...

Ioana, sa dai un semn si tu, tinem pumnii, bb sanatos!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de ioana soare Mier 08 Aug 2012, 5:02 pm

Kitty, Valentina va multumesc! hug


Trandafiras, fetele vorbesc de nasterea naturala si de toaletarea cusaturii, a epiziotomiei. La MedLife te cheama o asistenta sa-ti faca toaleta de doua ori pe zi, dar cred ca poti spune ca ti-o faci si singura, ca nu e mare lucru, faci dus si pui comprese cu rivanol, cum spunea si Valentina. Eu m-am dus la toaletare doar pentru ca eram mai nestiutoare si mai nesigura , dar acum vreau sa ma descurc singura, un motiv in plus sa fie de acord sa ma externeze mai repede:)

Acum voi naste tot la MedLife, tocmai pentru a evita situatiile descrise de Diada. Pt mine e un stres f mare sa trebuiasca sa dau bani, sa bag in buzunar, nu ma pricep, nu ma descurc, nu stiu cand trebuie, asa ca pentru linistea mea prefer sa dau un ban in plus dar sa fiu tratata omeneste.
Si daca stai sa te gandesti, la cati bani trebuie sa dai doctorului, anestezistului, asistentelor, infirmierelor, etc... tot cam acolo ajungi.

Si pe Paul tot la MedLife l-am nascut si a fost foarte bine, exceptand mancarea care mi s-a parut cam putina si asteptam mult supa ea.Am o singura amintire neplacuta, dar nu a fost vina lor. A fost din cauza ca dupa nastere am ramas cu incontinenta urinara (care a trecut in vreo 3 luni) si murdaream f des torsoanele. De fel nu-mi place sa cer, iar atunci am fost nevoita sa cer mereu torsoane in plus. Mi se dadeau fara discutii, n-a fost asta problema, dar nu-mi placea mie sa tot trebuiasca sa cer. Acum, pentru ca sunt aproape sigura ca voi avea din nou aceeasi problema, am cerut voie sa-mi aduc de acasa tampoanele mele (seni), asa ca am scapat de un stres.

Eu pe bebe il tineam toata ziua cu mine, iar noaptea il duceam la camera cu bebelusi. E adevarat ca ma trezeam pe la 6 si mergeam repede sa-l iau, dar nu mi-l dadeau pana nu-l vedea neonatologul. Chiar l-am auzit o data pe neonatolog (foarte de treaba dealtfel) ca le spune asistentelor "duceti-i d-nei Soare copilul ca sta si asteapta pe la usi"Smile)

I-au dat lapte praf fara sa ma intrebe daca sunt de acord sau nu, nu imi dau seama de ce. Dar nu cu fenobarbital (nici nu stiu ce este), i-au dat lapte Topfer Bio Pre.

Acum vreau sa-l tin mereu langa mine, si ziua si noaptea, ca sa ne intram si eu si bebe in ritm cat mai repede. Si ca sa nu-i mai dea lapte praf:)) Dar nu-l voi da altcuiva sa-l spele, o sa-l spal cand va fi cazul, la mine in rezerva. Si pe Paul tot asa, il schimbam in rezerva cand era nevoie in timpul zilei, ceream scutec si tot ce-mi trebuia si imi aduceau. Nu i-am vazut primul caca, cred ca s-a intamplat cand era in camera cu bebelusi. Prima baita cu totul a fost dupa doua zile, cand a venit asistenta cu tot ce trebuie in rezerva mea si i-a facut o baie demonstrativa, la care am ajutat si eu, ca sa invat. Acum nu va mai fi nevoie de asta.
Eu sper sa nu fie probleme nici cu bebe, nici cu mine si nici cu vreo regula de-a spitalului si sa fie de acord cu externarea rapida.E al doilea copil, ma descurc, stiu ce trebuie si ce nu trebuie, stiu cand e cazul sa ma ingrijorez, stiu sa-l hranesc, cum sa-l hranesc, cand sa-l hranesc, cum sa am grija de el, toate astea sper ca vor conta si vor fi de acord.

Trandafiras, tu cat ai stat in spital? Exista in Germania reguli in privinta asta?

Fulguta inca nu am intrebat daca e voie sa vina copiii mici in vizita, dar sper ca da. Macar pana la intrarea pe etaj si tot ar trebui, nu stiu. Este doar planul meu sa vina Paul si sa-l cunoasca pe bebe inca din maternitate, sa vedem cat din el e posibil sa se indeplineasca. Il duc in rezerva mea, cu bebe al meu, nu sta sa alerge pe culoare, sau sa deranjeze alti oameni. Sa vedem cum va fi.

completare ca a mai scris Diada: Vai de mine , dar ce spui tu sunt povesti de groaza, cred ca in locul tau as fi ales sa nasc acasa, cum spunea Pufoi ca i-ar fi placut.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de mnarcisa Mier 08 Aug 2012, 5:19 pm

ioana soare a scris:

dar cred ca poti spune ca ti-o faci si singura, ca nu e mare lucru, faci dus si pui comprese cu rivanol

Cand am mascut-o pe Mara tot de doua ori pe zi ne chema la tualetare. Am am avut norocul sa pot dicuta mai multe chestii cu una din asisistente care era foarte draguta (fara sa ii dau nimic).
Nu se pune probelema ca multe femei nu ar putea sa isi faca singure tualeta, dar din pacate, mai sunt si destule cazuri la care apar diverse modifica, cum ar fi hematoame sialte nebunii. Odata cu tualetare se inspecteaza si zona epiziotomiei. De fapt acesta este principalul scop al tualetarii. Este o zona unde schimbarile sunt mai greu de observat de catre femeia in cauza si daca nu apare durerea chiar nu iti dai seama ca e ceva in neregula.

In ceea ce priveste externarea dupa nastere, am inteles ca acum se face mult mai repede, adica la min 48 de ore. Acum medicii au mevoie de un mitiv bineintemeiat sa te mai tina in spital. Asta face parte din miile de reduceri de orice. Am fost la mare vara asta si fata gazdei a nascut prin cezariana si a dormit doua nopti in spital, atat. I-au pus copilul in brate si au trimis-o acasa. Mi se pare totusi ca trebuie sa faca icterul in spital ca sa poti pleca (este foarte posibil sa bat campii)
Cand am nascut eu se facea dupa trei zile, nu mai repede. Eu am stat 5 pentru ca am avut eu probleme. NEonatologul zicea ca din punctul ei de vdere pot pleca acasa din a doua zi. Copila facuse icter, dar nu zisese nimeni nimic de luat in greutate. La baiat sa pus problema asa. Atunci am stat cam 4 zile, numai tin minte exact.
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de ioana soare Mier 08 Aug 2012, 5:35 pm

Dar ginecologul cu care ai nascut nu a venit sa te vada? Ca la mine asa a fost, a venit in fiecare zi pana la externare si s-a uitat la cusatura sa vada daca e in regula.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de Karina33 Mier 08 Aug 2012, 5:38 pm

Ioana nastere usoara si bebe cuminte si sanatos sa ai!
Restul le descurci si le pui tu pe fagasul cel bun, nu-ti mai face atatea probleme!
Si eu iti pandesc postarile sa vad daca bebe mic asteapta racoarea!

kiss
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de mnarcisa Mier 08 Aug 2012, 5:48 pm

ioana soare a scris:Dar ginecologul cu care ai nascut nu a venit sa te vada? Ca la mine asa a fost, a venit in fiecare zi pana la externare si s-a uitat la cusatura sa vada daca e in regula.

A venit Ioana. Era musai sa fina ca am facut un hematom de toata frumusetea si la o ora dupa ce am nascut am intrat in sala de operatie. La mine a fost invers, intai am nascut si apoi m-au anesteziat rade
Venaa dimineata si de cele mai multe ori statea langa asisistenta si asista la toate. Era ori ea ori alt medic. La doua zile dupa ce am nascut sa refacut hematomul si sa sesizat asistenta de seara si a anuntat doctorul.
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de stejara Mier 08 Aug 2012, 5:57 pm

Nastere usoara, Ioana!
stejara
stejara
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 548
Varsta : 53
Localizare : judetul iasi
Data de inscriere : 24/06/2012

http://cretucarmen.wordpress.com/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de Admina Mier 08 Aug 2012, 6:41 pm

valentinadof a scris:Pai de ce sa dai mai Diada atatia bani?O,Doamne!
rade La stat, dai si fugi... La toaleta mea, dadeam 5lei ca altfel era vai si amar. Odata am uitat sa iau banii si m-a lasat sa plec cu apa (sau cu ce ne toaletau asstentele) taras, pe picior... Niste nesimtite si jumatate. Normal ca-mi faceam toaleta zilnic, de cateva ori. Imi aducea mama/ tatal (ca nu am avut consort, atunci) o sticla cu ceai de pelin cu galbenele si ma clateam de cateva ori. Dar era regula, toata lumea mergea.
La copii a fost usor, eu am spalat-o singura de capul meu. Nu mi-a aratat nimeni, cand au venit ele, copila era deja spalata si schimbata. Nu se infasa, deci am scapat de obiceiuri arhaice. Dar daca o vedea dr. sau a fost nevoie intr-o noapte sa cer lapte praf, ca nu imi venise inca, am dat ca altfel nu se putea... Era o tanara gravida, pacienta sefului de sectie si o tinea internata... preventiv. Nu avea simptome, nu avea contractii, dar era in spital dinante sa vin eu si aveau de gand sa-i provoace nasterea... candva. Caz clar de... scoate spaga si te las acasa, sau "te rezolv". shot
Ioana, nu putem compara nasterea la spital particular cu una la unul de stat. Se pastreaza aceleasi reguli de baza, dar e diferenta mare, multe practici alimentate de spaga, dispar. wink Daca ar fi sa mai nasc, cred ca as opta tot pentru o clinica privata, ce-i drept. Pentru nastere in apa... nor
Am scapat cu mult mai putin decat daca nasteam la particular, totusi. Si uneori, nascutul la particular nu te scuteste de malpraxis. O prietena s-a captusit cu un microb si infectie la taietura de cezariana si la a doua nastere cel mic a luat un microb de acolo... de la Euroclinic... in 2006 si 2008.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de trandafiras78 Mier 08 Aug 2012, 10:28 pm

Imi cer scuze ca am disparut ca magarul in ceata dupa ce am pus intrebarea, insa am plecat de la servici si apoi a trebuit sa ma ocup de copilas.

Revenind la subiect, va multumesc pt lamuriri. Acum am inteles despre ce este vorba. Ca sa raspund si la intrebarea Ioanei, in Germania sunt niste reguli de care se tine cont. Voi povesti cam cum se deruleaza totul, pe scurt - sper eu Smile), ca sa nu plictisesc.

Pe parcursul sarcinii te urmareste un doctor, care te cheama la fiecare 4 saptamani pana prin saptamana 32, dupa care la fiecare doua saptamani pana spre saptamana 36 si apoi saptamanal. In acest interval, se decide daca e nevoie sa faci cezariana sau nu. De regula, la stat, se naste natural, intr-ucat plateste asigurarea de sanatate tot. Cezariana este platita de asigurare, numai in cazul in care este necesara si recomandata de doctorul care te monitorizeaza. In caz contrar, te costa, insa nu am idee cam care e tariful. Am inteles ca e de ordinul catorva mii de euro, dar nu vreau sa induc in eroare cu aceasta informatie.

In paralel cu toate aceste consultatii, tb sa-ti alegi spitalul la care vei naste si te inscrii din timp pt a fi sigura ca o sa ai loc atunci cand te apuca travaliul. Mai departe, te preia spitalul cu moasele de acolo si doctorul de garda. Doctorul care ti-a urmarit sarcina nu apare deloc pe parcursul nasterii si nici dupa. Acesta nu lucreaza in spital, ci la un cabinet in afara spitalului. Legat de anestezie pt nastere, tb sa completezi un formular la inscrierea la spital prin care sa optezi pt tipul de anestezie dorit.

Am ajuns la travaliu. Mergi la spital impreuna cu sotul/mama/tata sau cine vrei tu, insa numai o singura persoana poate sta cu tine in rezerva pe parcursul travaliului, a nasterii (daca doresti) si dupa nastere. Imediat ce nasti, ti se da copilul si apoi ti-l masoara etc in aceeasi camera unde te si coase in caz de epiziotomie. Practic, e totul sub ochii tai. Apoi, ti-l pun la piept. Urmeaza trecerea in salon alaturi de una sau inca doua mamici cu bebeii lor. Bebele e in permanenta cu tine, iar daca noaptea doresti sa te odihnesti, il poti da asistentelor sa aibe grija de el. De regula, se sta in spital 3 nopti, pt cazul in care totul e in ordine. Imi amintesc, ca la o ora sau doua dupa nastere, m-a pus asistenta sa fac pipi, timp in care ma monitoriza sa vada ca e totul in regula. Apoi, mi-a aratat cum se face toaletarea si asta a fost. In fiecare dimineata, venea doctorul de garda si verifica sa fie totul in regula la locul cu pricina. Moasele sunt dispuse sa te ajute ori de cate ori ai nevoie si de regula sunt foarte amabile. Nu se da absolut nimic, nici macar un cent pt amabilitate. Te invata cum sa schimbi copilul de scutece, cum sa-l imbraci, te incurajeaza etc. Clar, ca mai e si cate o acritura, insa o ocolesti Smile). De asemenea, imi amintesc ca l-au luat pe bebe pt a-i face consult si toate cele si a lipsit maxim 2 ore. In ziua iesirii din spital, a trebuit sa merg la un consult amanuntit la un doctor de acolo, iar bebele sa treaca prin a doua consultatie obligatorie din viata lui, unde i s-a verificat pana si auzul. Programul de vizite e de la 8 la 20, oricand si oricine. Daca vroiam sa am pe cineva apropiat si noaptea, trebuia sa platim cazare ca la hotel pt acea persoana careia i se dadea o camera speciala. Nu am considerat necesar acest lucru.

SPer ca nu am uitat ceva. Imi cer scuze ca "scurt" a iesit ceva mai mare. Sper ca nu am plictisit pe careva.
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de roxana_elle Joi 09 Aug 2012, 12:15 am

Buna seara,
A nascut cineva cu d-na dr. Cristina Vasiliu la sp. Municipal??
Mai precis prin cezariana, m-ar interesa costurile.
Multumesc
roxana_elle
roxana_elle
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : google search
Data de inscriere : 09/08/2012

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de fulguta28 Joi 09 Aug 2012, 12:49 am


Eu cand am nascut-o pe Mara am dat la doctorita mea care m-a urmarit 1200 lei la o nastere naturala. Asa am considerat eu ca trebuie si nu-mi pare rau. La moasa 100 lei, asistentele cate 50 de lei. Dupa ce am nascut, mi-au adus-o sa o pup, apoi mi-au luat sotul de o toarta la cererea doctoritei si a vazut-o si el la cateva minute dupa ce s-a nascut.
In rezerva, am avut-o la cererea mea dupa ce am stat in salonul de lauze cu gheata aia pe burta. La 5.30 mi-o aduceau, la 12.30 noaptea o duceau la nani. Nu am inteles programul asta ... dar na, se supui ca n-ai ce face. De schimbat mi-o schimbau ele, dar niciodata nu a venit una sa-mi arate, de aici si o mica disputa cu asistenta sefa pe care am chemat-o sa o schimbe pe Mara, pt ca facuse copilul meconiu si m-am speriat ca nu stiam sa o schimb.Smile) M-a luat aia de parca eram carpa ei ca nu-s in stare sa schimb un copil. Ashhhh, si m-am enervat, m-am ratoit la ea si i-am replicat ca jobul ei este sa ma invete pe mine, mamica tanara fara experienta sa schimb copilul si daca mai are atitudinea asta de sus ma duc la conducerea spitalului si depun plangere. Din acel moment nu a mai pupat una un banut, decat cea care imi facea toaleta.
Acum cand o sa nasc in noiembrie, o sa fiu si mai nesimtita. Una nu mai pupa un banut in afara de doctorita mea si echipa ei cu care o sa nasc. Prea s-au invatat toate gloabele sa stea cu buzunarul intins.
fulguta28
fulguta28
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/07/2011

http://www.quadrille.ro

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de diada Joi 09 Aug 2012, 1:02 am

fulguta28 a scris:
.... Prea s-au invatat toate gloabele sa stea cu buzunarul intins.

Asa te vreau fata mea rade hug

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de roxana_elle Joi 09 Aug 2012, 1:27 pm

asa este. Nici eu nu sunt de acord cu spaga. Daca ar fi dupa mine nu as da nimic. Pentru ca normal nu costa nimic, dar pentru binele tau si al copilului, esti nevoit sa faci si asta....
roxana_elle
roxana_elle
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : google search
Data de inscriere : 09/08/2012

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de aurishta Joi 09 Aug 2012, 3:08 pm

Spre binele meu si al copilului nu am dat nimic si am supravietuit, la fel de bine ca si cele care au cotizat "la greu" Smile Abia "dupa", la cateva zile, am facut daruri celor carora am considerat ca merita, pentru atitudinea profesionista si dezinteresata.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7 - Pagina 4 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-7

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB