Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Pergamano, tehnica dantelei de hirtie

+20
munteanu otilia
gabriela1554
zarina28
Dorulet
Celya_f40
ramona_fm
bulugioiu marilena
anc@
cocotel
Lucia.BlueFlower
corina corina
despina13cucli
Tiama
Artadar
godeta
loriem77
irish05
pufoi
Gianina4ever
LN
24 participanți

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 Empty Re: Pergamano, tehnica dantelei de hirtie

Mesaj Scris de anc@ Joi 17 Mai 2012, 11:18 am

Pufoi,chiar nu stiu,aici unde stau eu nu gasesc mai ,nimic,carton sau foi ceva mai special.
Hartia de calc,aici e pergamena,poate gasesti la magazinele mai mari.Eu nu m-am uitat dar am sa ma uit:)
anc@
anc@
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 950
Localizare : acasa
Data de inscriere : 08/11/2009

Sus In jos

Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 Empty Re: Pergamano, tehnica dantelei de hirtie

Mesaj Scris de pufoi Joi 17 Mai 2012, 1:30 pm

Multumesc frumos Anca.
Of, of la mine sunt la magazine, de nu am bani!
si multe chestii le gasesc la cartolerie, de unde isi cumpara baiatul pentru scoala diverse. Ieri, a cumparat pasta per modellare, 500 gr cu 5£. e ca un fel de fimo, dar alb si muult mai ieftin.
Azi ma duc sa vad de hartia asta , cu care fac fetele numai minuni!
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 Empty Re: Pergamano, tehnica dantelei de hirtie

Mesaj Scris de anc@ Joi 17 Mai 2012, 1:34 pm

Asa e Pufoi,si eu imi doresc multe dar...nu sunt bani,de vreo doua luni nu am mai cumparat mai nimic,si as vrea asa multe sa incerc...
anc@
anc@
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 950
Localizare : acasa
Data de inscriere : 08/11/2009

Sus In jos

Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 Empty Re: Pergamano, tehnica dantelei de hirtie

Mesaj Scris de bulugioiu marilena Vin 29 Iun 2012, 3:55 pm

LN,astept de multe zile noutati.Ai promis ca dupa Pasti vei reveni cu mai multe explicatii.
bulugioiu marilena
bulugioiu marilena
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : campulung
Data de inscriere : 30/03/2012

Sus In jos

Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 Empty Re: Pergamano, tehnica dantelei de hirtie

Mesaj Scris de LN Sam 07 Iul 2012, 7:21 pm

sint obligata sa va cer scuze pentru ca nu m-am tinut de cuvint dar sint extrem de ocupata; dupa cum am mai spus la un alt subiect mi-am rezervat un loc de vinzare la un salon de loisirs creatif: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
si acum muncesc cu disperare sa-mi fac produse proprii, marca scrapmania; am facut peste 4000 de flori textile si acum am trecut la fimo si apoi am inca o multime de chestii de facut si totul de ambalat pina in septembrie.
ca sa nu va suparati totusi pe mine va rog sa-mi puneti intrebari la care ma voi straduii sa raspund punctual fiindca subiectul e foarte vast si pentru moment nu am timp.
Inca o data mii de scuze ! boo
LN
LN
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 182
Localizare : Globul terestru
Data de inscriere : 27/08/2010

Sus In jos

Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 Empty Re: Pergamano, tehnica dantelei de hirtie

Mesaj Scris de bulugioiu marilena Dum 08 Iul 2012, 12:59 am

Iti urez spor la traba,imi pare rau dar nu prea urmaresc alte subiecte.Astept sa te mai eliberezi,pentru ca sunt multe intrbari care ma chinuie.Sper ,de fapt sunt sigura ca vei avea satisfactii si din punct de vedere financiar.
Inca o data spor la toate.
bulugioiu marilena
bulugioiu marilena
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : campulung
Data de inscriere : 30/03/2012

Sus In jos

Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 Empty Re: Pergamano, tehnica dantelei de hirtie

Mesaj Scris de LN Dum 08 Iul 2012, 8:49 am

multumesc de intelegere si incurajare si pune intrebarile ce te framinta;din cind in cind am sa mai intru si iti voi raspunde!
si iata primul sfat ce ti-l pot da pentru hirtie:
pentru a incepe "sa-ti faci mina" poti folosii hirtia obisnuita de calc dar trebuie sa stii ca aceasta, fiind mult mai subtire decit hirtia parachemin, rezultatele sint aproximative fiindca e practic imposibil sa nu o gauresti.
trebuie sa apesi foarte usor si repetat, iar pentru perforatii sa utilisezi un ac f subtire.mai e ceva f important : cum alegi fata hirtiei pentru operatia pe care vrei sa o executi: trebuie sa stii ca embosarea se face pe fata lisa a hirtiei iar desenul si perforarea pe cealalta , care e de fapt fata lucrarii.
stiu ca e greu sa-ti dai seama care e una si care e alta dar poti face in felul urnator: pe o bucata de hirtie calc trasezi cu bila mijlocie o linie p o fata si apoi te uiti pe fata cealalta; repeti operatia pentru fata cealalta a hirtiei si ai sa observi o diferenta de intensitate a liniei embosate alegi pentru embosat fata pe care linia se vede mai sters.
cind reusesti sa faci mai putin de 2 gauri involuntare la o lucrare terminata, poti trece la parachemin. kiss
daca ai intrebari....te ascult!
LN
LN
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 182
Localizare : Globul terestru
Data de inscriere : 27/08/2010

Sus In jos

Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 Empty Re: Pergamano, tehnica dantelei de hirtie

Mesaj Scris de ramona_fm Lun 24 Sept 2012, 9:43 pm

buna Daniela eu sunt Ramona si sunt interesata de unde-ti cumperi instrumentele pentru pergamano mai ales sabloanele mar interesa daca ai putea sa imi spui te rog frumos.
ramona_fm
ramona_fm
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 55
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 31/12/2010

http://ramonaquiling.blogspot.com/

Sus In jos

Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 Empty Re: Pergamano, tehnica dantelei de hirtie

Mesaj Scris de LN Vin 12 Oct 2012, 12:12 pm

Fetelor, am terminat cu salonul, toate sint bune si frumoase wink
Fiind din nou mai libera, cu toate ca munca nu lipseste niciodata, va astept cu intrebari, si va stau la dispozitie cu lamuriri.
kiss
LN
LN
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 182
Localizare : Globul terestru
Data de inscriere : 27/08/2010

Sus In jos

Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 Empty Re: Pergamano, tehnica dantelei de hirtie

Mesaj Scris de bulugioiu marilena Dum 14 Oct 2012, 12:31 pm

LN,daca toate's bune si frumoase ma bucur pentru tine.Inainte de intrebari,as vrea sa ma incanti macar cu o lucrare de-a ta de la acel salon.
Multumesc anticipat.
bulugioiu marilena
bulugioiu marilena
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : campulung
Data de inscriere : 30/03/2012

Sus In jos

Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 Empty Re: Pergamano, tehnica dantelei de hirtie

Mesaj Scris de Celya_f40 Dum 14 Oct 2012, 2:57 pm

mirat2 masca am ramas....asa ceva chiar nu voi reusi sa fac, vaaai dar ce minunatii!
Celya_f40
Celya_f40
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1280
Varsta : 61
Localizare : Când pe ici, când pe colo
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 Empty Re: Pergamano, tehnica dantelei de hirtie

Mesaj Scris de LN Mar 16 Oct 2012, 2:06 pm

Draga Marilena, la salon am fost ca sa vind iar o mare parte din articolele prezente in standul meu le poti vedea in filmuletul de pe blogul din semnatura!
Acum astept intrebarile kiss
LN
LN
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 182
Localizare : Globul terestru
Data de inscriere : 27/08/2010

Sus In jos

Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 Empty Re: Pergamano, tehnica dantelei de hirtie

Mesaj Scris de Dorulet Mier 17 Oct 2012, 12:57 am

Nina,mi-am bucurat ochii si sufletul cu lucrarile tale.Felicitari!
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4791
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 Empty Re: Pergamano, tehnica dantelei de hirtie

Mesaj Scris de LN Mier 17 Oct 2012, 10:15 am

Multumesc frumos pentru cuvintele bune!
love
LN
LN
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 182
Localizare : Globul terestru
Data de inscriere : 27/08/2010

Sus In jos

Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 Empty Re: Pergamano, tehnica dantelei de hirtie

Mesaj Scris de zarina28 Joi 18 Oct 2012, 3:20 pm

Am sa va arat si eu una dintre timidele mele incercari.Am lucrat ceva in tehnica asta,nu am avut materialele necesare si am adaptat.Spre exemplu,aceasta este realizata cu un pix vechi,care nu mai scria si colorata ulterior.Nu are deloc perforatii (oricum si pe acelea le fac cu un ac varat intr-un pix).Mi s-a parut prea scump sa comand de pe un site specializat,asa ca am adaptat.Mai am si altele lucrate,dar nu le-am lipit inca;o sa va mai arat pe parcurs.[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
zarina28
zarina28
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 215
Varsta : 43
Localizare : Mangalia
Data de inscriere : 23/08/2011

Sus In jos

Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 Empty Re: Pergamano, tehnica dantelei de hirtie

Mesaj Scris de anc@ Joi 18 Oct 2012, 3:40 pm

Foarte frumoasa Zarina,felicitarea,te asteptam si cu celalalte:)
anc@
anc@
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 950
Localizare : acasa
Data de inscriere : 08/11/2009

Sus In jos

Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 Empty Re: Pergamano, tehnica dantelei de hirtie

Mesaj Scris de pufoi Joi 18 Oct 2012, 4:17 pm

LN am fost si eu in vizita la blog-ul tau si mi-au placut tare mult lucrarile tale.
Felicitari! kiss
Zarina si felicitarea realizata de tine e foarte finuta! wink
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 Empty Re: Pergamano, tehnica dantelei de hirtie

Mesaj Scris de zarina28 Joi 18 Oct 2012, 4:39 pm

Multumesc,ca de obicei,in realitate e mult mai frumoasa.
zarina28
zarina28
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 215
Varsta : 43
Localizare : Mangalia
Data de inscriere : 23/08/2011

Sus In jos

Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 Empty Re: Pergamano, tehnica dantelei de hirtie

Mesaj Scris de zarina28 Vin 19 Oct 2012, 2:04 pm

Revin cu o noua creatie,(de fapt...60,ca sunt marturii pentru un botez)[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
si[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
zarina28
zarina28
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 215
Varsta : 43
Localizare : Mangalia
Data de inscriere : 23/08/2011

Sus In jos

Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 Empty Re: Pergamano, tehnica dantelei de hirtie

Mesaj Scris de Gianina4ever Vin 19 Oct 2012, 10:20 pm

Frumoss,si cu ce le colorezi?
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 Empty Re: Pergamano, tehnica dantelei de hirtie

Mesaj Scris de gabriela1554 Sam 20 Oct 2012, 12:00 am

mirat2 m-au fermecat aceste lucrari. sunt superbe. felicitari! si eu vreau sa invat!!!
gabriela1554
gabriela1554
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 622
Varsta : 39
Localizare : oradea
Data de inscriere : 06/08/2011

Sus In jos

Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 Empty Re: Pergamano, tehnica dantelei de hirtie

Mesaj Scris de gabriela1554 Sam 27 Oct 2012, 10:22 pm

de unde iti procuri sabloanele? am vazut ceva tutoriale si aveau sabloane.
si eu vreau sa invat sa fac si sa stiu ce si de unde le pot procura
gabriela1554
gabriela1554
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 622
Varsta : 39
Localizare : oradea
Data de inscriere : 06/08/2011

Sus In jos

Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 Empty Re: Pergamano, tehnica dantelei de hirtie

Mesaj Scris de LN Mier 31 Oct 2012, 12:42 pm

....
LN
LN
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 182
Localizare : Globul terestru
Data de inscriere : 27/08/2010

Sus In jos

Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 Empty Re: Pergamano, tehnica dantelei de hirtie

Mesaj Scris de gabriela1554 Mier 31 Oct 2012, 1:24 pm

bine. multumesc.
gabriela1554
gabriela1554
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 622
Varsta : 39
Localizare : oradea
Data de inscriere : 06/08/2011

Sus In jos

Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 Empty Re: Pergamano, tehnica dantelei de hirtie

Mesaj Scris de munteanu otilia Joi 15 Noi 2012, 7:58 pm

Fetelor am incercat si eu sa fac cateva felicitari, iata ce a iesit
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
munteanu otilia
munteanu otilia
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 123
Varsta : 49
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 02/09/2010

Sus In jos

Pergamano, tehnica dantelei de hirtie - Pagina 2 Empty Re: Pergamano, tehnica dantelei de hirtie

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB