Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Hainute pentru copiii nostri (12)

+50
auricaco
dansdk
valentina_d1986
kla78
danabarbu2007
Gianina4ever
myky7robc
cleobejan
Lucia Ro
danniela
bobitica
corina corina
dienutzababy
Andante
danae
firicel
Uca
teisoara
LYNDA
feliciagl
mnarcisa
Clio_Ela
valentinadof
Nikoll_baby
marabr
carmenzoe
Panea Laura
symos
Cristache
Dodo-pui
zsofia
tinap
arielas
rob roy
aurishta
Chirrox13
diada
ismi3ismi
Karina33
Motzu
geany
Admina
musetel
MihaelaT
stoy
mamiboom
aidil
michelinebeaulieu
PAULA CONSTANTIN
MagdaMarin
54 participanți

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 Empty Re: Hainute pentru copiii nostri (12)

Mesaj Scris de diada Vin 06 Ian 2012, 4:43 pm

Chirrox13 a scris: Am nevoie de un sfat pentru fustita...e larguta de nazdravana mea si nu prea stiu cum sa ii pun sus elasticul....ma gandeam sa cos pe dos o panglica de saten, formand astfel un tub si prin el sa bag banda de elastic...voi ce ziceti?

Eu as face asa: elastic rotund pe care-l introduc intr-un tub de material si cu totul l-as coase de fusta. De fapt asa am pus elastic la blugi de ex, banda elastica lata de 2,5 cm, cusuta rotund, am taiat material de 6 cm pe 50cm (sa zicem, nu mai retin exact), dupa care am cusut cu totul de pantaloni. Daca nu ai inteles o sa reiau procedura sau poate fetele or sa-ti explice altfel. hug

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 Empty Re: Hainute pentru copiii nostri (12)

Mesaj Scris de MihaelaT Vin 06 Ian 2012, 4:59 pm

Chirrox13, frumoase hainute. Felicitari!
Poate ar fi usor daca ai renunta la bentita lila din partea de sus. Eu am transformat foarte rapid rochia de Craciunita a Dianei. Am descusut partea de jos, am cusut elastic lat de vreo 2-2,5 cm pe marginea de sus cu zig-zag, am indoit cat era elasticul, am tinut intins si am tras o cusatura dreapta chiar pe margine, iar fustita arata asa. Sper ca se intelege din poza asta, de nu fac una fustitei.


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 Empty Re: Hainute pentru copiii nostri (12)

Mesaj Scris de Chirrox13 Vin 06 Ian 2012, 5:10 pm

Am inteles Mihaela. Smile ..Fetelor multam fain de sfaturi...o sa le aplic.
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 Empty Re: Hainute pentru copiii nostri (12)

Mesaj Scris de arielas Vin 06 Ian 2012, 6:49 pm

Ei fetelor dar ce de postari, curg, curg de cand nu am intrat. Motzu, multumesc ca ai pus poze, sunt faine. Stii ca te-am mai intrebat, dar de facut nu am facut grosi, desi am pregatit materialul. Nici vremea asta nu ma inspira.
Chirrox vad ca-ti merge manuta, felicitari. Sa vezi tu cand mai creste fetita cum te pune sa faci de toate. kiss
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 Empty Re: Hainute pentru copiii nostri (12)

Mesaj Scris de Motzu Vin 06 Ian 2012, 7:39 pm

Mihaela, e foarte buna transformarea, ca fustita o poarta mai des.
Chirrox13, m-ai amuzat cand am citit de 2 fermoare...chiar asa neastamparata la imbracat este? Imi place sarafanul verde-gri (eu asa vad culoarea), sa-i mai faci ca sunt frumoase hainutele cat sunt mici si se fac repede.
Eu prefer sa las mereu loc sa umblu la elastic, poate slabeste sau se ingrasa copilul, urasc elasticele cusute de banda. In cazul elasticului de 2,5cm banda o tai de 6 cm inaltime plus rezerve x grosimea pantalonului in talie si pe partea interioara ii las fanta pe unde bag elasticul cu acul de siguranta. La pantalonii de fabrica, cu fermoar, in banda au elastic cu gauri ce se regleaza in nasturi. Copilul mereu fiind slab, mereu strang elasticul.
Pantaloni cu banda pusa
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Fusta de la o uniforma medicala cu banda indoita si elastic inauntru. Nu se observa pe fata gaura pentru ca se increteste banda de la elastic.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Motzu
Motzu
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 528
Varsta : 48
Localizare : Rimnicu Vilcea
Data de inscriere : 26/12/2010

Sus In jos

Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 Empty Re: Hainute pentru copiii nostri (12)

Mesaj Scris de tinap Vin 06 Ian 2012, 8:05 pm

Ce frumuseti de hainute face-ti fetelor!
Chirrox13 imi place mult sarafanul gri si rochita rosie si cea de bumbac,felicitari ca stii sa faci asa hainute la fetita ta!Tare mult doresc si eu sa invat sa fac ceva hainute la fetele mele si la nepotica.
Motzu,tare frumoasa salopeta si pantaloni!Sa-i poarte sanatosi si sa le mai faci,ca te pricepi!
Mihaela,ce frumos a iesit fustita,iar fetita ta Diana(am si eu o Diana de 20 de ani)e frumoasa foc!
Intr-o zi o sa-mi fac curaj si eu si sa iau foarfeca si sa incerc sa fac si eu ceva,macar o fustita.am atitea materiale,dar n-am incredere in mine.
Felicitari la toate!
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 Empty Re: Hainute pentru copiii nostri (12)

Mesaj Scris de zsofia Sam 07 Ian 2012, 11:31 am

Mihaela tare mult imi place pantalonul facut de tine,tot ma uit cum ai facut mecisorul,dar nu imi dau seama,as dori sa fac una pentru fetita mea,si una pentru mine,poate incerc sa fac melcii asa cum ai spus tu cum ai facut,inca nu stiu daca reusesc ,dar trebuie neaparat sa reusesc ,sa poarte sanatos fetita ta ,foarte bine se aseaza pe ea pantalonul. Motzu foarte frumos este salopeta,sa o porta sanatos Armin. Chirrox13 iesti o mama harnicuta ,ai facut niste rochite foarte frumoase pentru fetita ta felicitari.
zsofia
zsofia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 438
Varsta : 56
Localizare : Sfantu Gheorghe
Data de inscriere : 13/11/2010

Sus In jos

Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 Empty Re: Hainute pentru copiii nostri (12)

Mesaj Scris de Chirrox13 Sam 07 Ian 2012, 2:56 pm

Fetelor, sunt incepatoare in ale croitoriei, va multumesc Merci , de la voi am invatat, nu am scoala in domeniul asta.....Motzu, uneori 2 persoane nu sunt suficient de puternice pentru a imbraca pe nazdravana mea rade si nu a papat spanac Smile Voi reveni si cu alte poze sper, saptamana urmatoare.
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 Empty Re: Hainute pentru copiii nostri (12)

Mesaj Scris de diada Sam 07 Ian 2012, 5:10 pm

tinap a scris:Intr-o zi o sa-mi fac curaj si eu si sa iau foarfeca si sa incerc sa fac si eu ceva,macar o fustita.am atitea materiale,dar n-am incredere in mine.
Felicitari la toate!

Cum adica nu ai incredere in tine? taie materialul, ceva trebuie sa iasa si la cate informatii avem pe forum nu are cum sa nu-ti iasa, numai sa ai tu placere sa cosi, ca de obicei asa mi se spune: nu-mi place sa cos.... Si daca mai ai si o revista burda, e de vis! iti iese de revista! sper ca te-am convins rade

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 Empty Re: Hainute pentru copiii nostri (12)

Mesaj Scris de Dodo-pui Sam 07 Ian 2012, 6:26 pm

diada a scris:Si daca mai ai si o revista burda, e de vis! iti iese de revista! sper ca te-am convins rade
..cand eram la mama fata...deci acum un miliard de ani aveam o revista burda...care ma salva din toate necazurile.Acum nu mai am....din n+1 motive...dar imi doresc o revista burda ...aveti idee de unde pot achizitiona?
Scuze de off topic off topic
Dodo-pui
Dodo-pui
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 965
Varsta : 51
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 25/11/2009

http://sperantamoareultima.wordpress.com/

Sus In jos

Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 Empty Re: Hainute pentru copiii nostri (12)

Mesaj Scris de aidil Lun 09 Ian 2012, 9:22 pm

De la orice chiosc de ziare ceva mai mare.
Exista un capitol special cu discutii despre revista Burda, undeva pe forum.... sigur gasesti daca dai un search.
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 Empty Re: Hainute pentru copiii nostri (12)

Mesaj Scris de diada Lun 09 Ian 2012, 10:08 pm

Iarta-ma Dodo, acum am vazut postarea ta, uite [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] aici, chiar 4 capitole! Chiar iti sugerez sa ti-o cumperi pe cea pe ianuarie pentru ca sunt costume de carnaval pentru copii. Daca nu te descurci ne auzim la un telefon pentru alte detalii.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 Empty Re: Hainute pentru copiii nostri (12)

Mesaj Scris de Cristache Mier 11 Ian 2012, 4:49 pm

va arat si eu ce-am facut pentru ziua unei fetite de 6 ani.
tricoul e cumparat, i-am atasat din material un tort cu 6 lumanerele, despre care spuneam ca e din fistic cu crema de capsuni.
si o fusta creata cu tul la tiv pentru volum
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Cristache
Cristache
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 635
Varsta : 48
Localizare : Slobozia
Data de inscriere : 28/06/2010

Sus In jos

Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 Empty Re: Hainute pentru copiii nostri (12)

Mesaj Scris de Motzu Mier 11 Ian 2012, 7:10 pm

Cristache, e foarte misto tortul tau cu fistic Smile iar fustita destul de infoiata. Cum ai cusut la tricou sa nu se sparga materialul?
Motzu
Motzu
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 528
Varsta : 48
Localizare : Rimnicu Vilcea
Data de inscriere : 26/12/2010

Sus In jos

Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 Empty Re: Hainute pentru copiii nostri (12)

Mesaj Scris de symos Mier 11 Ian 2012, 11:22 pm

super tare cristache ,imi place ,original pupi
symos
symos
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1114
Varsta : 43
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 10/05/2010

Sus In jos

Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 Empty Re: Hainute pentru copiii nostri (12)

Mesaj Scris de ismi3ismi Joi 12 Ian 2012, 12:18 am

cristache,foarte frumoasa aplicatia.este cusuta sau lipita?si fustita fff frumoasa!
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 Empty Re: Hainute pentru copiii nostri (12)

Mesaj Scris de Panea Laura Joi 12 Ian 2012, 9:20 am

Cristache foarte frumoasa si fustita si aplicatia, fetita ta sigur e incantata de ele. Felicitari
Panea Laura
Panea Laura
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 717
Localizare : ROMANIA, ARAD
Data de inscriere : 12/03/2010

Sus In jos

Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 Empty Re: Hainute pentru copiii nostri (12)

Mesaj Scris de Chirrox13 Joi 12 Ian 2012, 12:35 pm

aplauze bravo Cristache, imi place muuuult ideea ta cu tortul...si fustita e tare frumoasa...sa le poarte sanatoasa printesa ta
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 Empty Re: Hainute pentru copiii nostri (12)

Mesaj Scris de aidil Joi 12 Ian 2012, 4:51 pm

Foarte frumoase hainutele cusute de voi, ma inspirati adesea. Multumesc pentru ideile frumoase si practice.
Zilele astea am cusut si eu doua rochitele pntru Maria. Una am criot-o dintr-o bluza pe care o purtam cand eram insarcinata, pastrand partea brodata, inclusiv tivul. Pentru a doua am avut un tricot nou, mov pruna. A doua ii place mai mult, din cauza materialului. Am vrut sa exersez pe overlock-ul abia achizitionat si a functiont foarte bine.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 Empty Re: Hainute pentru copiii nostri (12)

Mesaj Scris de Panea Laura Vin 13 Ian 2012, 8:09 am

Aidil felicitari, frumoase rochite wink
Panea Laura
Panea Laura
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 717
Localizare : ROMANIA, ARAD
Data de inscriere : 12/03/2010

Sus In jos

Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 Empty Re: Hainute pentru copiii nostri (12)

Mesaj Scris de MihaelaT Vin 13 Ian 2012, 11:20 am

Cristache, foarte frumos ai inveselit tricoul. Felicitari! Mi-ar fi placut sa vad fustita imbracata.
Aidil, frumoase rochite, prima imi place tare mult. Felicitari!

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 Empty Re: Hainute pentru copiii nostri (12)

Mesaj Scris de Cristache Vin 13 Ian 2012, 12:48 pm

Imi cer scuze ca va raspund tarziu.
tricoul si fustita au fost cadou pentru o fetita - n-a vrut sa se imbrace - si mi-a parut rau ca n-a probat intai a mea fata.... ma rog

cum am facut la tort? in primul rand ideea am preluat-o de pe net (un site american - cred - sau international - pe care se vinde ce tine de lucru de mana- cine stie stie Smile)
am facut baza tortului un dreptunghi cu latimea -baza tortului - incretit din loc in loc(cam 3 cm intre cusaturi), astfel incat din lungimea lui a devenit latime.
si acesta l-am cusut pe tricou - l-am cusut cu zig-zag pe cusaturile de incretire.
apoi am incercat sa cos panglicutele orizontale si dantela - ca si creme, tavita, straturi- dar nu-mi iesea drept - asa ca le-am lipit cu banda pentru tivuri ce se lipeste cu fierul.
Cristache
Cristache
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 635
Varsta : 48
Localizare : Slobozia
Data de inscriere : 28/06/2010

Sus In jos

Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 Empty Re: Hainute pentru copiii nostri (12)

Mesaj Scris de ismi3ismi Vin 13 Ian 2012, 1:20 pm

aidil,imi plac rochitele facute de tine din tricot.felicitari!
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 Empty Re: Hainute pentru copiii nostri (12)

Mesaj Scris de aidil Vin 13 Ian 2012, 4:33 pm

Multumesc Ismi, sunt bune la capatat experienta, dar si la purtat.
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 Empty salopeta de copil de 2 ani (Burda 9652)

Mesaj Scris de carmenzoe Sam 14 Ian 2012, 2:36 pm

As fi vrut sa postez niste imagini ale unei salopete de copil de 2 ani (tipar cumparat Burda 9652). Nu stiu insa cum se posteaza imagini, nu pricep cum se face pe acest grup, pt ca este un alt stil decat la alte grupuri la care sunt inscrisa. Poate imi spuneti unde sa gasesc instructiunile pt postare. Nu sunt o catusi de putin o stea brilianta pe firmamentul cumputerelor...
Imaginile le puteti vedea pe blogul meu, ultima postare, pana reusesc sa le pun aici.

E vorba de o salopeta in care am schimbat doua lucruri:
(1) la buzunar am folosit marginea cu franjuri a materialului de jeans, care a eliminat tivul de la buzunar;
(2) am captusit platca cu un material de bumbac, ramas de la niste pantaloni de pijama, care micsorat grosimea tivului (daca as fi pus doua straturi de material de jeans ar fi fost mai greu de cusut).

Buzunarul nu l-am facut cu captuseala, cea mai simpla metoda de a reusi colturiel rotunjite. Am desenat tiparul de buzunar pe un carton (ca cel folosit la dosare) si am calcat marginea peste marginea cartonului, ca sa dau forma buzunarului. Se poate umezi putin cu apret, daca vrei sa-ti iasa si mai bine (tehnica de quiltuit pentru aplicatii).
Apoi am plasat buzunarele pe fata si pe spate, lipindu-le cu lipici si calcandu-le sa se fixeze. Asa nu mai am nevoie de ace de gamalie sau insailari si raman la locul lor la cusut. Metoda asta am invatat-o de la quiltuit si din America (pusul buzunarelor si al fermoarelor cu lipici pentru textile, dar nu GUttermann, lichid)
Trebuie folosit un lipici tub de copii (adica acel lipici care nu este toxic si iese la spalat, daca isi murdareste copilul hainele). Dupa ce dati cu lipici pe partea pe care vreti sa o aplicati, calcati. Asa se fixeaza.

In iunie voi avea primii nepoti (gemeni!), deci cred ca voi vizita acest forum destul de des, ca sa mai aflu chestii practice de la tinerele mamici.

Carmen bee
carmenzoe
carmenzoe
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 88
Localizare : olanda
Data de inscriere : 22/11/2009

http://sewingzoe.blogspot.com/

Sus In jos

Hainute pentru copiii nostri (12) - Pagina 2 Empty Re: Hainute pentru copiii nostri (12)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB