Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 6
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 EmptyIeri la 9:51 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 EmptyJoi 25 Iul 2024, 11:07 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 EmptyMier 24 Iul 2024, 9:43 am Scris de vlad_mom

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 EmptyDum 21 Iul 2024, 10:43 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 EmptySam 20 Iul 2024, 5:36 pm Scris de mlizeta

» Fotografia, intre hobby si arta
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 EmptySam 20 Iul 2024, 5:32 pm Scris de mlizeta

» Frivolite - cap 7
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 EmptySam 20 Iul 2024, 5:24 pm Scris de mlizeta

» casute de lemn pentru papusi
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 EmptySam 20 Iul 2024, 5:21 pm Scris de mlizeta

» Pirogravura
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 EmptyDum 14 Iul 2024, 9:59 am Scris de White_Raven

» Constructie tipare lenjerie intima
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 EmptyJoi 04 Iul 2024, 11:15 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau


Metoda servetelului capitolul VII

+52
aalexander
Elena Nicoara
Amalia T. Design
cory74
irish05
diaviviane
vlad_mom
adrianastanciu
Teodor Coca
dianaelena
Octa75
irinaroscacreations
culea mirela
despina13cucli
Angelica18
firicel
annamarya
diana-s
myky7robc
mowglina
danniela
carmendana
dia
Dorulet
pufoi
Artadar
moruna
MoniKozi
lucky
mb09
norelif
ikuta
elenaveronica
chocolate
simonelis21
darkpoke
anc@
zahariaelouise
clodi
letho
geo
mikybt
Gianina4ever
elenaxx
SilviaDumitrescu
mykya
cristina iosif
RamonaM
02gaviota
AlinaJ.Bijoux
aleynad
Lucia.BlueFlower
56 participanți

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de mikybt Dum 20 Mai 2012, 3:05 pm

ikuta felicitari pentru tot ce ai decorat pana acum.
iata ce am mai mai facut eu in ultimul timp.

un cuier shabby chic

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

o farfurie cu lac monocomponent

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

o decoratiune pe post de tablita

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

un suport pentru servetele

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
mikybt
mikybt
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 287
Varsta : 43
Localizare : braila
Data de inscriere : 07/07/2010

http://decoupagebeauty.blogspot.com/

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de culea mirela Dum 20 Mai 2012, 6:33 pm

Toate sunt deosebite ...insa suportul de servetel ma atrage cel mai tare...felicitari pentu creatii miky.
culea mirela
culea mirela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 327
Varsta : 48
Localizare : constanta
Data de inscriere : 15/03/2012

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de irinaroscacreations Dum 27 Mai 2012, 12:17 pm

aleynad, foarte reusit setul de ceai, felcitari!
irinaroscacreations
irinaroscacreations
helper
helper

Numarul mesajelor : 84
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 26/05/2012

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de Artadar Dum 27 Mai 2012, 4:36 pm

finute si lucrarile tale mikybt aplauze

Ieri am decorat o farfurie de sticla
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si-o piatra
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cu bucatele din acelasi servetel
Artadar
Artadar
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 177
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 23/03/2012

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Dum 27 Mai 2012, 6:00 pm

F. frumos da, observ ca te-a prins microbul cu Egiptul Antic!!! Flowers
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de mikybt Lun 04 Iun 2012, 10:03 pm

artadar foarte frumoasa farfuria
va prezint si eu ultimele lucrari cu care ma voi duce la targ

ceasuri

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

inimioare lucrate cu transfer de imagine si servetel. inimioarele sunt lucrate de mine cap-coada (daca imi permiteti sa me exprim asa).

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

mikybt
mikybt
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 287
Varsta : 43
Localizare : braila
Data de inscriere : 07/07/2010

http://decoupagebeauty.blogspot.com/

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de irinaroscacreations Lun 04 Iun 2012, 10:09 pm

wowwwwww, dar ce minunatii de inimioare, cea cu ursuletul e ochioasa Smile
irinaroscacreations
irinaroscacreations
helper
helper

Numarul mesajelor : 84
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 26/05/2012

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de pufoi Lun 04 Iun 2012, 10:50 pm

Artadar imi place piatra!
Eu sunt satula de egitienii astia, de cand am venit aici. Serbare cu costumase egitiene, excursie la Muzeul egitienilor, desenele de anul asta de la arta, mi-au pus capac. Cu hartie imbibata in cafea, uscata cateva zile apoi in creion, apoi bratarile alea... sunt un chin!!!
Inimioarele sunt dragute foc!
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de Gianina4ever Mar 05 Iun 2012, 12:03 am

Ti-am admirat lucrarile si pe blog...foare frumoase!Sa ai spor la vanzare! kiss
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de Artadar Mar 05 Iun 2012, 12:25 am

La piatra n-am avut alta interventie decat ca am lipit servetel si lacuit...nu-i mare lucru...farfuria a scos untul din mine Smile cu tehnica inversa, lacuri de crapare, patina antica, lipire, dat fondul cu alb, lacuire. E prima data cand urmez pasii astia si nu m-am uitat pe vreun tutorial.
M-a prins rau microbul egiptean rade si voi mai lucra, ca mai am servetele cu fresce egiptene....doar ca nu am suporturi de decorare.

Pufoi..deci in Italia e la moda Egiptul antic ? Despre ce bratari zici ?

Dragute si inimioarele. Sunt pernite pt. ace ? Imi plac si ceasurile. As fi vrut sa fac si eu macar un ceas, dar mi-a trimis furnizorul un mecanism defect...
Mult succes la targ !
Artadar
Artadar
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 177
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 23/03/2012

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de pufoi Mar 05 Iun 2012, 12:32 am

Artadar zic de bratarile si podoabele care trebuiesc desenate la doamnele egiptene. Cata munca si cat chin!Arta egipteana mi-a mancat ficatii anul asta!
Si da; la italieni le place tare mult tot ce tine de Egipt!
Am sa ma gandesc unde sa postez ceva poze de la serbarea baiatului, sa vedeti ce frumos, si desenele si pergamentul.
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de Octa75 Mier 20 Iun 2012, 3:10 pm

Buna fetelor! Se zice ca in viata trebuie sa incerci sa faci de toate si iata ca am incercat si eu sa ma joc nitel cu metoda servetelului pe suporturi reciclate, mai precis, hartie de ziar. Le-am postat si la "Materiale reciclabile" dar se incadreaza si aici.
Uitati ce a iesit:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Pentru cosulet am folosit vopsea acrilica si lac-adeziv pentru decupaj de la Pentart iar cutiutei i-am aplicat doar servetelul.
Va multumesc pentru toate informatiile in detaliu despre aceasta metoda. Promit sa mai fac, ca m-a prins "microbul". Smile
kiss
Octa75
Octa75
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 366
Varsta : 48
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/09/2010

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.373174042763091.87212.3

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de dianaelena Lun 25 Iun 2012, 11:29 am

Buna ziua la toata lumea!
am incercat si eu metoda servetelului pe un suport din metal pentru servetele si un ghiveci din plastic! am aplicat pe ambele adeziv si Lac universal - Pentart(am aplicat pe o suprafata un pic mai mare decat a servetelului), am pus servetelul si am aplicat iar cu adeziv si lac de la Pentart. Am lasat o zi sa se usuce si m-am gandit eu ca sa dau cu un Lac lucios pe baza de alcool de la Pentart. Insa creatiile mele nu au iesit asa cu mi-as fi dorit(sa nu se observe adezivul pe margini) si asa cum v-au iesit si voua. Am o mare rugaminte, sa imi spuna cineva unde am gresit?cum trebuie sa aplic adezivul?

[img][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
[img][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
dianaelena
dianaelena
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 13/01/2011

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de irinaroscacreations Mar 26 Iun 2012, 8:00 pm

Hop top si eu sa ma laud cu minunatiile mele realizate cu tehnica servetelului , imi place enorm sa ma joc cu aceasta tehnica, nu cred ca ma voi satura vreodata Smile

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]




[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
irinaroscacreations
irinaroscacreations
helper
helper

Numarul mesajelor : 84
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 26/05/2012

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de Gianina4ever Mar 26 Iun 2012, 9:20 pm

Foarte frumoase...si-mi place servetelul cu buburuzeee wink
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de Dorulet Mar 26 Iun 2012, 9:25 pm

Vesele buburuze,frumoase realizari. aplauze
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4826
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de carmendana Mier 27 Iun 2012, 7:46 am

Wow! bine Si mie imi plac cele cu buburuze!
carmendana
carmendana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 302
Localizare : ?
Data de inscriere : 27/02/2010

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de MoniKozi Mier 27 Iun 2012, 8:18 am

Mie-mi plac toate trei! Foarte reusite si vesele! Ingrijit lucrate. Felicitari!

LE: Treceti pe la Irina pe blog. Atata veselie si buna dispozitie...!!! Foarte tonic blogul. Ce ne-a aratat ea aici sunt doar niste 'seminte'. Intrati pe blog la ea sa vedeti ce gradina a veseliei e acolo! Irina, la tine pe strada nu ploua niciodata? Numai bine! Felicitari! Mi-au placut scaunele!
MoniKozi
MoniKozi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1004
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/05/2010

http://monikozi.blogspot.com/

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de irinaroscacreations Mier 27 Iun 2012, 10:44 am

Monikozi, mi-au dat lacrimile de bucurie pentru cuvintele tale atat de frumoase. Ma bucur ca pot transmite buna dispozitie prin ceea ce fac. Ei pe stada mea ploua(uneori ma inunda), mai o furtuna, un cutremur, dar imi revin repede fortele cand vad multimea de cutiute si alte proiecte incepute si nefinalizate si uite asa ma incurajez sa merg mai departe.
Multumesc Dorulet, Carmendana, Gianina pentru aprecieri. Imi creste inima mai ales ca aprecierile vin de la cunoscatori kiss
irinaroscacreations
irinaroscacreations
helper
helper

Numarul mesajelor : 84
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 26/05/2012

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de mikybt Lun 02 Iul 2012, 9:48 pm

dianaelena a scris:Buna ziua la toata lumea!
am incercat si eu metoda servetelului pe un suport din metal pentru servetele si un ghiveci din plastic! am aplicat pe ambele adeziv si Lac universal - Pentart(am aplicat pe o suprafata un pic mai mare decat a servetelului), am pus servetelul si am aplicat iar cu adeziv si lac de la Pentart. Am lasat o zi sa se usuce si m-am gandit eu ca sa dau cu un Lac lucios pe baza de alcool de la Pentart. Insa creatiile mele nu au iesit asa cu mi-as fi dorit(sa nu se observe adezivul pe margini) si asa cum v-au iesit si voua. Am o mare rugaminte, sa imi spuna cineva unde am gresit?cum trebuie sa aplic adezivul?


din ce am vazut in poze cred ca nu ai desprins cele 2 straturi ale servetelului.
servetelul pe care l-ai folosit este format din 3 straturi ?
mikybt
mikybt
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 287
Varsta : 43
Localizare : braila
Data de inscriere : 07/07/2010

http://decoupagebeauty.blogspot.com/

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de dianaelena Mar 03 Iul 2012, 8:10 am

din ce am vazut in poze cred ca nu ai desprins cele 2 straturi ale servetelului.
servetelul pe care l-ai folosit este format din 3 straturi ?
a fost un servetel foarte gros! m-am chinuit foarte mult sa indepartez doar un strat!
dianaelena
dianaelena
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 13/01/2011

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de Teodor Coca Vin 06 Iul 2012, 4:57 pm

Buna! Am o rugaminte la dv. Nu am lucrat niciodata decoupage - am citit toate capitolele de pana acum, dar tot am o nelamurire. Pentru inceput nu am vrut sa investesc prea multi bani (am facut-o altadata cu alte tehnici si am constatat ca nu ... merge) si deci folosesc ce am gasit prin casa, adica niste patrate din sticla. Le-am degresat, le-am dat cu grund gesso de 2 ori. Apoi am vazut pe net ca trebuiesc slefuite cu un smirghel foarte fin - nu aveam! Am gasit pe net un forum de auto unde spuneau ca au inlocuit acest smirghel cu ... pile de unghii - din acelea din carton. Am slefuit si ... merge! Acum iar m-am blocat. Nu am cumparat servetele ci am imprimat cateva imagini pe hartie foarte subtire (de scris). Problema pentru care va cer ajutorul acum apare... Lipesc imaginea pe grund sau trebuie sa dau cu acrilic inainte? Daca depasesc cu adezivul marginile imaginii, acrilicul mai prinde peste adeziv? M-am gandit sa dau cu acrilic si apoi sa lipesc imaginea dar in mintea mea nu stiu daca dupa ce o lipesc nu voi vrea sa fac fondul cu o alta culoare, sau un degrade... Am scris mult si habar n-am daca se intelege ceva...
Multumesc frumos!
Teodor Coca
Teodor Coca
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 34
Varsta : 66
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 17/12/2009

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de irinaroscacreations Sam 07 Iul 2012, 6:55 pm

Hello draga Coca
Lipesti imaginea pe grund, acrilicul il dai pe langa imagine pentru a face fundalul. Grundul se da in primul rand ca sa ai fundal alb pentru imaginea de vrei sa o lipesti(daca pui o imagine pe fundal negru ai surpriza sa nu ti se mai vada nimic din imagine ci doar niste pete ciudate), in al doilea rand (valabil pentru suprafetele cu pori deschisi, care absorb culoarea - lemn, ceramica etc ) se aplica grundul pentru a inchide porii iar acrilicul aplicat sa isi pastreze nuanta pe cate ti-ai dorit-o. Mai poti gasi ceva tutoriale si materiale [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Acrilicul prinde pe orice tip de suprafata. Ai grija la haine ca nu se mai curata.

Spor si inspiratie iti doresc si sa ne arati si noua ce minunatii ai realizat kiss
irinaroscacreations
irinaroscacreations
helper
helper

Numarul mesajelor : 84
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 26/05/2012

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de Teodor Coca Sam 07 Iul 2012, 7:18 pm

Multumesc frumos, Irina.
Teodor Coca
Teodor Coca
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 34
Varsta : 66
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 17/12/2009

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de irinaroscacreations Sam 07 Iul 2012, 7:27 pm

Sper ca ti-am fost de folos Coca. Uitasem sa mai spun ca, de regula, Hartia trebuie umezita putin inainte de a fi aplicata pe orice fel de suport. La servetel si hartia de orez nu e valabila etapa asta. Daca ai printat cu ink ai grija sa nu intre culorile una in alta, deci nu uda tare hartia, tamponezi usor cu o carpa umeda. Daca ai printat cu laser esti salvata wink
Spor

kiss
irinaroscacreations
irinaroscacreations
helper
helper

Numarul mesajelor : 84
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 26/05/2012

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 7 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB