Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 6
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 EmptyIeri la 9:51 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 EmptyJoi 25 Iul 2024, 11:07 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 EmptyMier 24 Iul 2024, 9:43 am Scris de vlad_mom

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 EmptyDum 21 Iul 2024, 10:43 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 EmptySam 20 Iul 2024, 5:36 pm Scris de mlizeta

» Fotografia, intre hobby si arta
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 EmptySam 20 Iul 2024, 5:32 pm Scris de mlizeta

» Frivolite - cap 7
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 EmptySam 20 Iul 2024, 5:24 pm Scris de mlizeta

» casute de lemn pentru papusi
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 EmptySam 20 Iul 2024, 5:21 pm Scris de mlizeta

» Pirogravura
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 EmptyDum 14 Iul 2024, 9:59 am Scris de White_Raven

» Constructie tipare lenjerie intima
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 EmptyJoi 04 Iul 2024, 11:15 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau


Metoda servetelului capitolul VII

+52
aalexander
Elena Nicoara
Amalia T. Design
cory74
irish05
diaviviane
vlad_mom
adrianastanciu
Teodor Coca
dianaelena
Octa75
irinaroscacreations
culea mirela
despina13cucli
Angelica18
firicel
annamarya
diana-s
myky7robc
mowglina
danniela
carmendana
dia
Dorulet
pufoi
Artadar
moruna
MoniKozi
lucky
mb09
norelif
ikuta
elenaveronica
chocolate
simonelis21
darkpoke
anc@
zahariaelouise
clodi
letho
geo
mikybt
Gianina4ever
elenaxx
SilviaDumitrescu
mykya
cristina iosif
RamonaM
02gaviota
AlinaJ.Bijoux
aleynad
Lucia.BlueFlower
56 participanți

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de Dorulet Dum 22 Apr 2012, 7:45 am

Eu,care a mania ceasurilor,nu se putea sa nu le remarc frumusetea. Apoi,stropitoarea mi-as dori-o,ca am una veche,pe care trebuie s-o umplu de 3 ori ca sa ud toate florile din apartament.Iar cutia,ei,cutia as umple-o cu amintiri.Felicitari! aplauze
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4826
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de danniela Dum 22 Apr 2012, 9:36 am

Doamnelor, ce frumuseti faceti!!!!
V-am citit de la capitolul 1 de cand Mykybt invata aceasta metoda si vad cat de mult a avansat!!!
Un sfat va cer, vreau sa incerc si eu, mi-am gasit materiale, in fara de.....servetele, daca va imaginati. Va intreb de hartia imprimata de la librarii. De care,??? De aceea care este lucioasa si se foloseste la impachetat cadouri??? Am gasit una un pic grofata cu linii aurii iesite in relief, o frumusete de hartie dar era groasa rau si din ce am citit eu trebuie sa fie subtire.
Deci va rog, dati-mi un sfat, de care??
Multumesc in avans!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de ikuta Dum 22 Apr 2012, 9:45 am

Myki, superbe lucrari!Te rog spune-mi cu ce ai lipit dantela?Am si eu o cutiuta, si trebuie sa-i lipesc o panglica. Nu stiu cu ce sa lipesc sa nu arate urat.
ikuta
ikuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2183
Varsta : 66
Localizare : cluj napoca
Data de inscriere : 16/06/2010

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de mowglina Dum 22 Apr 2012, 10:43 am

Buna danniela, hartia care se foloseste este clasicul servetel pe care il gasesti in orice magazin (acum depinde de model unele se gasesc mai greu).Parerea mea este sa te documentezi mai mult despre tehnica servetelului (da un search pe google) si vei gasi tutoriale si instructiuni. Spor la treaba!
mowglina
mowglina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 10
Varsta : 36
Localizare : targu mures
Data de inscriere : 20/03/2010

http://flory-shop.blogspot.com

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de danniela Dum 22 Apr 2012, 11:12 am

Daca citeai tot capitolul vedeai ca unele fete au folosit hartie imprimata cu laser! Multumesc pentru sfat, mai bine spuneai vezi ca nu te-ai documentat bine! wink love
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de zahariaelouise Dum 22 Apr 2012, 12:28 pm

danniela a scris:Doamnelor, ce frumuseti faceti!!!!
V-am citit de la capitolul 1 de cand Mykybt invata aceasta metoda si vad cat de mult a avansat!!!
Un sfat va cer, vreau sa incerc si eu, mi-am gasit materiale, in fara de.....servetele, daca va imaginati. Va intreb de hartia imprimata de la librarii. De care,??? De aceea care este lucioasa si se foloseste la impachetat cadouri??? Am gasit una un pic grofata cu linii aurii iesite in relief, o frumusete de hartie dar era groasa rau si din ce am citit eu trebuie sa fie subtire.
Deci va rog, dati-mi un sfat, de care??
Multumesc in avans!!
pot sa-ti raspund eu?
am incercat tot felul de tipuri de hartie si cel mai frumos iese cu hartie groasa, nu se inmoaie oricat de lichid este aracetul, trebuie sa ai grija cum finisezi marginile
eu folosesc aracet pentru lemn si cand vreau sa inmoi hartia il diluez putin
spor la treaba si poti sa te joci cu hartia cum vrei tu, numai sa testezi inainte diverse variante
zahariaelouise
zahariaelouise
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 670
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2011

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de danniela Dum 22 Apr 2012, 1:34 pm

Iti multumesc din suflet Elouise love
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de pufoi Dum 22 Apr 2012, 2:00 pm

Elouise m-ai bagat in ceata totala.
si eu am cumparat ca Daniela de toate , chiar si servetele, inca dinainte de Craciun.
Am facut ceva, dar nu mi-a iesit frumos. poate ca am incercat direct e plastic?
am vazut aici la Brico,un compartiment cu asa ceva:o frumusete. cutii de diferite forme, ceasuri, de toate, toate din lemn si servetele anumea, cu niste modele mortale. mi-e tare ciuda ca nu pot face poze sa va arat si voua, care iubiti aceasta tehnica.sunt camere peste tot si nu vreau sa ma aleg cu vreo amenda.poate am sa incerc cu telefonul.
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de zahariaelouise Dum 22 Apr 2012, 2:22 pm

acum sa va spun ce am facut eu cu suporturile( carton, plastic, metal), din lipsa de acrilice am lipit hartie alba primul strat ca fond, sau hartie de la rola de bucatarie Smile ( asa iese granulata suprafata si mascheaza unele mici imperfectiuni, cute pe care le face servetelul)
zahariaelouise
zahariaelouise
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 670
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2011

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de pufoi Dum 22 Apr 2012, 3:57 pm

Buna idee Eli! pupi
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de myky7robc Dum 22 Apr 2012, 4:46 pm

mai fetelor, dar mie mi se pare ca sunt chiar reusite si cele cu cute de la servetele sau hartia folosita dedesubt.
in fine, eu zic ca parca sunt mai aproape de vintage
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 60
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de danniela Lun 23 Apr 2012, 10:50 am

Myky, e posibil daca te uiti de aproape sa nu fie chiar asa estetic, zic si eu ca nu am vazut, fetele stiu ele ceva de zic, nu??? Si mie din poze nu mi se par imperfecte. Mi sa par la fel de frumoase!
Elouise, mutumesc din suflet ca imparti cu noi!! E bine de stiut. Pufoi din prima nu poti fi perfecta, trebuie sa prinzi un pic de experienta, nu toate materialele se comporta la fel. Am gasit niste servetele cam sterse la culoare dar am zis sa incerc asa cu ele, si ma duc sa imi cumpar hartia cu trandafiri frumosi, parca am prins curaj. Inca nu am luat lac de barci ca avea doar la 4 litri cutia!!! Ce sa fac cu atata!!!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de diana-s Lun 23 Apr 2012, 11:01 am

elouise, buna ideea ta cu hartia de la rola de bucatarie
eu am folosit ca baza alba doar celelalte straturi de la servetele
oricum inca nu sunt multumita de ce-mi iese, comparativ cu ce vad pe aici ale mele sunt de copii mici dar o sa le pozez zilele astea
diana-s
diana-s
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 817
Varsta : 46
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 29/09/2009

http://douamainistangi.blogspot.com/

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de zahariaelouise Lun 23 Apr 2012, 11:03 am

Daniela, am avut si eu servetele sterse, cele cu ingeras pe care le-am folosit la coronitele de Craciun, dar le-am desfacut si am desenat cu creionul pe spate urmarind uneori conturul,am mai adaugat unele linii si umbre, asta pentru ca era servetelul aproape invizibil
poti incerca si cu creioane colorate, dar sa nu aibe varfurile ascutite ca-ti rupe hartia
eu le-am adaugat pe spate completarile si dupa ce le-am lipit aratau ca si cand desenul era de la inceput acolo
Diana, am folosit hartie de la rola pentru ca era mai groasa di destul de opaca sa-mi astupe desenele cutiei de dedesubt, era si la indemana si cu punctuletele granulate a iesit foarte frumos, aveti grija sa nu se inmoaie cu aracet ca devine transparenta si trebuie lasat sa se usuce bine fiecare strat
zahariaelouise
zahariaelouise
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 670
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2011

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de Artadar Lun 23 Apr 2012, 12:11 pm

servetele pe baze din CD-uri grunduite cu model gofrat
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Artadar
Artadar
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 177
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 23/03/2012

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de Gianina4ever Lun 23 Apr 2012, 1:00 pm

Artadar,m-ai lasat asa mirat2 ,vreau amanunte...ce ai pus dedesubt,cum,are ceva si pe partea cealalta?etc
Inca nu stiu despre care hartie de la rola vorbiti...sa fie de la servetele de bucatarie?!dar sunt subtiri...
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de danniela Lun 23 Apr 2012, 1:16 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Aste e hartia despre care spunea Elouise!

Editez sa ii spune lui Artadar ca sunt superbe!!!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de pufoi Lun 23 Apr 2012, 4:12 pm

Artadar superbe!!!
vrem detalii, nu ne lasa asa,in ceata!
hartia de la rolele de bucatarie e groasa si cu desene pe ea. eu nu gasesc hartie alba la role.
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de Gianina4ever Lun 23 Apr 2012, 4:40 pm

Aha,mersi,nu stiam ca exista hartie la rola asa mica...eu am avut la rola mareee,adica in lungime mare,a si nu se desprindea,era toata pe sul...deci s egaseste si la noi ?
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de myky7robc Lun 23 Apr 2012, 5:44 pm

artadar, e absolut surprinzator si f frumos ce ai lucrat pe cd-uri.
dar si eu vreau sa stiu tehnica asta Merci
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 60
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Lun 23 Apr 2012, 6:05 pm

F. frumoase Cd-urile tale!!! Felicitari pt. realizare!!! Flowers
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de mikybt Lun 23 Apr 2012, 8:12 pm

danniela a scris:Doamnelor, ce frumuseti faceti!!!!
V-am citit de la capitolul 1 de cand Mykybt invata aceasta metoda si vad cat de mult a avansat!!!
Un sfat va cer, vreau sa incerc si eu, mi-am gasit materiale, in fara de.....servetele, daca va imaginati. Va intreb de hartia imprimata de la librarii. De care,??? De aceea care este lucioasa si se foloseste la impachetat cadouri??? Am gasit una un pic grofata cu linii aurii iesite in relief, o frumusete de hartie dar era groasa rau si din ce am citit eu trebuie sa fie subtire.
Deci va rog, dati-mi un sfat, de care??
Multumesc in avans!!

danniela eu te sfatuiesc sa nu cumperi acea hartie. folseste servetele sau daca vrei neaparat hartie cauta un centru care imprima si du-te cu cu ce model vrei tu sa iti imprime. dar atentie sa fie imprimata doar cu laser.
cea imprimata cu inkjet nu merge.
sper sa nu fac reclama dar am un tutorial in care explic pas cu pas cum se lucreaza cu hartie imprimata, uite aici - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

ikuta a scris:Myki, superbe lucrari!Te rog spune-mi cu ce ai lipit dantela?Am si eu o cutiuta, si trebuie sa-i lipesc o panglica. Nu stiu cu ce sa lipesc sa nu arate urat.

dantela o lipesc cu banda dublu adeziva pe care am cumparat-o din librarie.

artadar foarte frumoase cd-urile.
mikybt
mikybt
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 287
Varsta : 43
Localizare : braila
Data de inscriere : 07/07/2010

http://decoupagebeauty.blogspot.com/

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de Artadar Lun 23 Apr 2012, 9:42 pm

Va multumesc fetelor ! Am scris in descriere pe ce am lipit Smile scurt si cuprinzator !
Hai sa va dau ceva detalii. Am razuit Cd-urile, le-am slefuit, am aplicat grund pastos cu ajutorul pensulei din burete, am tamponat urmele lasate cu periuta de dinti, dupa uscare am slefuit putin ridicaturile mai pronuntate si voila aspectul gofrat. E o scorneala de-a mea. Peste grund am aplicat un strat de grund alb si dupa uecare am lipit servetele. Fondul si amanuntele le-am pictat cu acrilice si dupa aceea am lacuit.
Detaliu
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Tot asa am facut si tablouasul acesta si multe altele.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Artadar
Artadar
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 177
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 23/03/2012

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de annamarya Mar 24 Apr 2012, 1:58 am

Artadar foarte interesantă metoda ta si ies lucruri uimitoare din mâinile tale! Felicitări! Poti sa le pui in rama si sa le vinzi ca tablouri. Sunt foarte dragute! Sper sa nu te deranjeze ca imi dau si eu cu părerea.
annamarya
annamarya
helper
helper

Numarul mesajelor : 85
Varsta : 35
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 05/02/2011

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de Dorulet Mar 24 Apr 2012, 8:08 am

Multa munca, cred, dar rezultatul e uimitor.Felicitari!
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4826
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 5 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB