Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 EmptyAstazi la 7:38 pm Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 EmptyAstazi la 7:35 pm Scris de LRodica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 EmptyAstazi la 7:30 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

+88
Giobsy
denis21
bumbu antonia
aurahd
aleinad
obanceacristina
aurag14
deea_2kz
dorinamisov
Dodo-pui
ALICET
ivanoiuadela9
irinel62
cld
zorzonica_z
kitty_1973
Abinusu
georgeta.prnic
godeta
corina corina
daniela67
claudiana
delfin
Gianina4ever
gretty
b_blondutza18
tinap
snk_lorelay
ragazza
ionela stefan
valy_tud
amoni
CCristinaC
feliciagl
dorina64
licuta
Kristina
violetas
andrei aura
dadina
lenus70
alinutza80
fish
anca_criss
mariaz_09
canadianca50
alessia2007
mnarcisa
Uca
Admina
Gabriela_2011
virginia
lennny
firicel
elena_florescu
chis mioara
murca
lady
letho
LORIMAR
geo
first_sister_diana
danniela
raluca1234
anc@
Serban Valentina
crina68
anamaria79"
iuliana72
europolis
anasia
vasilica
danielabordei
mykya
valih
cozma felicia
mishou
rucsy
SilviaDumitrescu
arianalaura
samo99ro
romaya
kmn
emmancita
myky7robc
Octa75
emi
brunettzzica
92 participanți

Pagina 20 din 30 Înapoi  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 25 ... 30  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de anamaria79" Dum 11 Dec 2011, 12:58 pm

fetele iar va stresez cu acest bolero dar lam inceput si chiar vreau sa mil fac.am o intrebare pentru maneci(ca am inceput cu maneca sa vad daca imi iese modelul Smile la cate randuri se inmulteste ca sa iasa forma?
si inca ceva.din schema se vede ca spatele e impreuna cu o parte din fata?apoi se face separat celalalt model si se prinde sau cum?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
anamaria79
anamaria79"
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 327
Varsta : 45
Localizare : oradea
Data de inscriere : 16/05/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de gretty Dum 11 Dec 2011, 1:09 pm

Vrei neaparat sa faci maneca asa cu cap de maneca, sau accepti si varianta de maneca nerascroita, ca ti-ar fi mai usor? La sectiunea de topuri si bolerouri am pus eu un mod de lucru pt un astfel de bolerou, poti sa te orientezi. Daca nu, fa=ti un tipar de hartie, eventual dupa o bluza a ta si scazi dupa tipar ca difera in functie de grosimea firului.2. Asa se lucreaza, spate + piepti impreuna pana la scazutul manecii. Eviti astfel 2 cusaturi care la croseta ies cam groase. Mai intreaba-ma.
Revin, vad ca e vorba de 2 modele, deci se face spate + 2 jumatati de piepti, apoi se completeaza pieptii cu celalalt model, lucrat "pe invers"
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de anamaria79" Dum 11 Dec 2011, 1:42 pm

multumesc frumos.merge si cu maneca dreapta dar conteaza ca am inceput cu manceca sau tre sa fac intai spatele si fata?
anamaria79
anamaria79"
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 327
Varsta : 45
Localizare : oradea
Data de inscriere : 16/05/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de gretty Dum 11 Dec 2011, 1:48 pm

Uita-te la sectiunea de bluze si bolerouri, ai acolo ordinea, manecile se fac dupa ce inchei umerii. Daca ai facut mult din maneca poti sa le faci separat si sa le cosi pe urma dar trebuie sa lasi pt maneca tot cat ai largimea manecii ca sa se pupe amandoua. In acest caz faci maneca pana subbrat.Daca nu intelegi mai spune-mi,azi parca nu prea sunt cu mine...
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de anamaria79" Dum 11 Dec 2011, 1:55 pm

acum mam uitat la bolerouri.am intele si de acolo ca maneca e inceputa de la umar pe circular dupa cei gata fata si spatele.intradevar e mai usor asa.nu am mult facut din maneca .o sa incerc cu spatele ssi fata atunci si desfac maneca.multumesc mult. Merci
anamaria79
anamaria79"
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 327
Varsta : 45
Localizare : oradea
Data de inscriere : 16/05/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de gretty Dum 11 Dec 2011, 1:57 pm

Blogul Esperantzei din Peru:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

eu am accesat "Crochet" dar are si alte domenii, la ea gasiti si diagrame si filmulete.

Mesaj 2

anamaria79 e mai bine asa. spor sa ai! tricot

Edit MagdaMarin
Citeste Punctul 6 din Regulament ,te rog!
Multumesc


Ultima editare efectuata de catre MagdaMarin in Dum 11 Dec 2011, 2:20 pm, editata de 1 ori (Motiv : Unit mesaje)
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de Serban Valentina Dum 11 Dec 2011, 2:05 pm


Grety ! Multumesc pentru raspuns.
Si pentru ca esti pe Forum fetele spun ca te stiu dintr-o revista .
imi cer scuze daca ai mai scris pe undeva... chiar nu am avut timp zilele acestea.
Serban Valentina
Serban Valentina
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1493
Localizare : CERNAVODA -BUZAU
Data de inscriere : 02/01/2010

http://lucratoarea.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de myky7robc Dum 11 Dec 2011, 2:07 pm

grety, pe langa faptul ca esti o doamna frumoasa, esti si f generoasa cu explicatiile, rupandu-ti din timpul tau liber.
parca esti la maraton, ai inceput sa postezi de putin timp, dar de atunci incontinuu, poze si explicatii peste tot.
sa dea D-zeu sa-ti tii acest obicei mult timp de acum incolo si sa fii sanatoasa.
revenind la subiectul de discutie, chiar si eu vroiam sa fac acest bolerou si aveam cam aceleasi nelamuriri, dar acum m-ai limpezit si pe mine.
ms mult pupi


Ultima editare efectuata de catre myky7robc in Dum 11 Dec 2011, 2:08 pm, editata de 1 ori
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de gretty Dum 11 Dec 2011, 2:08 pm

Problema e veche, de prin 2002, scriam la Practic, vreo 2 ani si mai bine, nici nu mai stiu exact,nu era de trico.
Mihaela, eu dau explicatii pt toate cele interesate si le mai trimit pe cate unele la postarile mele anterioare. Eu lucrez in continuare, am multe sa va arat, si o fac cu placere. Am si multe resurse, imagini salvate in arhiva mea la care as sti sa va dau explicatii. Nici eu n-am reusit sa fac prea mult din ce am salvat acolo. Dar NOI trebuie sa renastem spiritul lucrului de mana la romani! Las si eu ceva in urma...
De frumusete sa nu-mi vorbesti, dupa 50 de ani trebuie sa fii intelept, generos si daca se poate...spiritual (atat cat poate fiecare!)
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de Serban Valentina Dum 11 Dec 2011, 2:20 pm

M-a dus gindul la ,,Lucru de Mina,, dar nu am toate numerele.
Cind apar ele nu sunt eu pe faza. Apar destul de rar.
aaaa in Practic care dintre ele ... sunt foarte folositoare toate desi repetitive uneori.
Sunt o persoana careia ii place inca sa aiba ziare si reviste acasa palpabile,dar vad
ca sunt din ce in ce mai rare , ...probabil ca nu se mai cumpara si astfel a trecut
toata lumea on-line.
Bine pe piata le gaseti pe cele care nu ofera idei solutii ...ci cit mai multa subcultura...
Daca vorbesti de Practic in bucatarie , am ceva editii din ele.
Scuze de off topic
Serban Valentina
Serban Valentina
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1493
Localizare : CERNAVODA -BUZAU
Data de inscriere : 02/01/2010

http://lucratoarea.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de gretty Dum 11 Dec 2011, 2:23 pm

Eu te scuz, admina... dar ai pm, foloseste-l.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

aici sunt o parte din simbolurile pt diagrame

Cerculetul plin e inceputul lucrului, semnul "T" este pic scurt (iei pe croseta si descarci prin toate odata) acelasi semn taiat cu o linie inseamna pic normal (iei pe croseta si descarci prin 2 apoi iei iar pe croseta si descarci prin celelalte 2) iar daca e taiat cu 2 sau 3 sau 4... liniute, de atatea ori iei pe croseta si descarci cate 2 bucle, pe rand.
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de claudiana Mar 13 Dec 2011, 11:35 am

Am gasit sapca asta la poze pt inspiratie si vreau sa o fac .Va rog sa-mi explicati si mie cum se fac randurile acelea iesite in relief. Eu am incercat ceva dar nu-mi ies chiar asa, Sad zid se vede altfel. Multumesc!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
claudiana
claudiana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 359
Varsta : 42
Localizare : Barsanesti/Bacau
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de gretty Mar 13 Dec 2011, 11:51 am

Modelul se face cu asazisele picioruse sugrumate,cauta si tu unde am sa-ti dau eu link sa vezi cum se fac piciorusele astea Sa retii: cand pic se ia prin fata lucrului, ies pic pe fata, adica dungile verticale proieminente din model; iar cand piciorusul se ia prin spatele lucrului, avem pic pe dos si ies asa cum se vad dungile in relief orizontale.Si cand ajungi la cozoroc intreaba-ma sa-ti zic eu cum sa-l faci sa iasa putin mai "evazat" ca asta din poza mi de pare prea drept, te ia de nas!.Dar trebuie sa stiu pe cate pic ai terminat bentita.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de claudiana Mar 13 Dec 2011, 12:04 pm

Multumesc muuult!!!! Merci Merci Deci procedam corect dar cred ca mi se parea mie altfel in poza pt ca firul este mai gros acolo.
claudiana
claudiana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 359
Varsta : 42
Localizare : Barsanesti/Bacau
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de gretty Mar 13 Dec 2011, 12:08 pm

Uite si aici modelul,doar ca e mai inalta si mai putin larga, ca o caciula nu ca o bereta. Dar vezi cozorocul sa intelegi ce am vrut sa zic.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de daniela67 Mar 13 Dec 2011, 12:10 pm

buna ziua d-na grety....eu am mai auzit de dvs prin practic in bucatarie....
o schita ati putea sa postati?
daniela67
daniela67
helper
helper

Numarul mesajelor : 20
Localizare : site
Data de inscriere : 28/04/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de claudiana Mar 13 Dec 2011, 12:14 pm

Gata m-am luminat complet!! Ma apuc de treaba! Merci
claudiana
claudiana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 359
Varsta : 42
Localizare : Barsanesti/Bacau
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de gretty Mar 13 Dec 2011, 12:25 pm

Daniela 67: am o schema dar e pt un model putin diferit poti insa sa iei inceputul (de sus se incepe) deci primele 2 randuri unde se monteaza pic in relief, unul pe fata, unul pe dos si sa cresti pic pe dos cu cate unul in fiecara interval dintre pic pe fata. Cand ajungi la cate pic iti asigura largimea nu mai cresti. Eu o sa postez pe urma si modelul de la aceasta schema poare o vrea careva. Daca aveti nelamuriri cautati-ma azi ca miercuri si joi nu sunt acasa si n-o sa am calculator.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre gretysimonica in Mar 13 Dec 2011, 12:37 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de corina corina Mar 13 Dec 2011, 12:43 pm

Grety , esti ca o enciclopedie ! Daca nu imi vine sa-mi iau un sac de gheme si sa ma mut la tine sa lucrez !Si esti atat de amabila ... hug
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de gretty Mar 13 Dec 2011, 12:55 pm

Pai stiu eu unde ti-e "carapacea" in care stai? ca la vara ne putem vedea, iarna e mai greu cu sobele... Uite aici o caciula cu mod de lucru in 2 filmulete.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de godeta Mar 13 Dec 2011, 3:40 pm

Grety, multumesc si eu, aferim pentru linkuri Merci
Eu n-am crosetat decat bascute, dar anul asta am intrat in febra caciulilor si mi-e mai la indemana croseta decat andrelele...
godeta
godeta
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 123
Localizare : Ici-colo
Data de inscriere : 02/09/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de gretty Mar 13 Dec 2011, 3:49 pm

Asa e, Croseta are avantaje: se lucreaza mai repede, capeti viteza mai repede, se preteaza mai mult la modele, permite continuarea lucrului fara sa desfaci (lungire, de ex) permite o gama mult mai larga de materiale neconventionale (sfoara, rafie, fasii de plastic sau panza, etc) dar are si dezavantaje, in principal ca intra mai mult material la acelasi produs decat la andrele. Si ai si independenta, adica daca scapi croseta din lucru poti sa reiei usor, pe cand daca iti ies andrelele.... Totusi la firele medii sau subtiri, tricotul din andrele e mai finut... Depinde de produs si de...mana.
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de godeta Mar 13 Dec 2011, 4:12 pm

Grety, intocmai, pe mine desiratul ma ucide, am asa un talent sa pierd socoteala randurilor si a ochiurilor... zid

de-aia prefer croseta:)
godeta
godeta
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 123
Localizare : Ici-colo
Data de inscriere : 02/09/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de violetas Mar 13 Dec 2011, 9:17 pm

Helpppp!
puteti sa ma ajutati si pe mine la acest model? zid

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

am facut pana la separarea pt maneci( mai este o plansa) si nu pricep cum fac legatura intre partile din fata si spate. Plansa a treia este in continuarea celei de a doua.( am impartit plansele pt a le putea printa mai mare)

pun mai bine linkul , am intrat deja in criza de timp si sigur nu pot fi explicita

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

apar la un moment dat 8 ochiuri si nu am idee unde sa le fac

multumesc din suflet! kiss
violetas
violetas
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 55
Localizare : Piatra Neamt
Data de inscriere : 05/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de gretty Mar 13 Dec 2011, 9:41 pm

Ai inceput de la gat, presupun. Acum sa sti ca : 1. ai facut ce era mai greu; 2. schema te poate incurca putin. Eu vad ca prima diagrama e de maneca si a doua e de jumatate fata. Tu tb sa te uiti la poza produsului finit si sa vezi ca pe 1/2 fata ai 2 "frunze" (pe randul2 de la gat in jos),pe maneca ai sigur inca 2, deci intre ele tb sa te cuplezi sarind peste partea de maneca.Pt spate cred ca ai tot 4 frunze, lucrezi modelul pe portiunea spatelui , sari urmatoarele frunze de la a 2-a maneca si te cuplezi cu al doilea piept. Deci practic tb sa continui bluza sarind partile cu frunze aferente manecilor. Manecile se fac pe urma continuand modelul. Sau, daca iti vine mai usor, identifica de unde pana unde sunt manecile (modelul, respectiv frunzele aferente lor) si fa-le intai pe acestea si apoi vezi singura cum te cuplezi. Eu miercuri si joi nu sunt acasa si nu voi avea calculator, dar de vineri sunt din nou. Sper sa te descurci.
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4 - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 4

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 20 din 30 Înapoi  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 25 ... 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB