Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Scoala de croitorie(9)

+72
oana_007
adinuk2004
Alexandra Ioana Firica
FlorinaN
sybex
adriuta
maria123
despina13cucli
emmancita
babi leana
ady_seby1419
tomari
cristi.m
danae
glamvintage
biank86
ellybijoux
luizasimion
clodi
olegmarinaa
simonaema
lelia40
lennny
POP MERRY
justme_maia
aurishta
arielas
claudia_mami
Miniona
victorita neculai
RalucaS
Andata
rheea
ALICET
violeta25
dandana
Uca
iriclau
Indra
ChrisReeana
Larisa
Monica77
Admina
amnro
MihaelaT
sarthina
Camy
Panea Laura
aurelia.c
badulet iolanda roxana
Rall_baby
zylv
geo
tryhldree
zahariaelouise
ismi3ismi
Chirrox13
musetel
kerkyra
EuIrinuca
alice07
Motzu
...l...
SilviaDumitrescu
Adighh
StMihaela
diada
nicoleta_vls
Karina33
geany
rosita
MagdaMarin
76 participanți

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

In jos

Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 Empty talia pantalonului

Mesaj Scris de loredana Joi 24 Noi 2011, 11:20 am

vreau sa modific o pereche de blugi in talie ..sa fie mai mici in talie.. si nu stiu cum sa fac.. sa zicem ca din marimea 34 vreau marimea 30.. Daca ar fi sa fac cum stiu eu ar ramane cusatura exact de la sold aiurea.. nu ma pricep desi am masina de cusut.. va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi cum ar trebui sa fac.. un video ar fi super tare ..dar nu cred ca are nimeni Sad
avatar
loredana
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : romania
Data de inscriere : 06/08/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie(9)

Mesaj Scris de aurelia.c Joi 24 Noi 2011, 12:16 pm

loredana, daca diferenta de marime este mica, iar pantalonii iti vin largi in talie, modificarea se face pe cusatura de la spate.
Desfaci betelia cativa cm in fiecare parte a cusaturii, ajustezi cusatura cam cu cat ai avea nevoie, tai surplusul de material, ajustezi betelia si o cosi inapoi. Ceva de genul... Atentie insa daca ai buzunare, ca eu am patit la primele incercari sa nu le aliniez, astfel incat pareau unul mai sus si unul mai jos.

Daca iti vin largi si pe picior, si vrei sa-i ajustezi si acolo, poti sa faci modificare, dar cusand pierdut spre talie (in talie deja iti vin bine, datorita modificarii anterioare).

Cam asta ar fi in mare, nu stiu daca este cea mai buna metoda, eu asa procedez si asa am mai auzit si pe la altii.
aurelia.c
aurelia.c
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 305
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 20/11/2010

https://cevrajiamaifacutnevastamea.wordpress.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie(9)

Mesaj Scris de arielas Vin 25 Noi 2011, 11:57 am

Am si eu nevoie de ajutor: am de mofificat un umar la o camasa, e prea cazut, din 15 cm trebuie sa raman cu 10 cm final. Cum fac moficarea.? Rascroiesc totul de jur imprejur si atunci nu se ia din latimea partilor, a fetelor si a spatelui? zid
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie(9)

Mesaj Scris de aurishta Vin 25 Noi 2011, 12:18 pm

De obicei, la problema asta se adauga si o largime prea mare a camasii. Eu rezolv asta cu "zeama de foarfeca". Tai pe cusatura laterala si pe cea a manecii, copiez rascroiala la diferenta ceruta si stramtez si lateralele corespunzator, in functie de necesitati.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie(9)

Mesaj Scris de arielas Vin 25 Noi 2011, 12:42 pm

Multumesc asa o sa fac pupi Cam asa credeam si eu. Am largimea camasii.
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie(9)

Mesaj Scris de rosita Vin 25 Noi 2011, 1:19 pm

Arielas, daca camasa e larga cu totul, atunci, asa cum zice si Aurishta, o iei la ajustat cu totul. Daca problema e doar la umar, ar trebui sa tai surplusul de la linia umarului, si sa vii apoi la subrat si sa il adancesti cu acelasi nr de cm. ceva de genul asta (linia albastra e cu cat s-a coborat linia umarului, respectiv la subtioara):
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

In felul asta nu trebuie modificat capul manecii (daca exista si maneca), ca practic, dimensiunea rascroielii manecii ramane neschimbata.
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie(9)

Mesaj Scris de arielas Vin 25 Noi 2011, 1:39 pm

Ohh, ma ajuta mult poza si explicatiile tale Rosita, inca ma invart in jurul ei. Merci
Si da camasa e cu totul larga, merge luata si de la spate, dar daca ii i-au din rascroiala manecii se ingusteaza in spate. E, e greu ca nu e pentru mine. zid


Ultima editare efectuata de catre arielas in Vin 25 Noi 2011, 1:52 pm, editata de 1 ori (Motiv : uituca la explicatii)
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie(9)

Mesaj Scris de rosita Vin 25 Noi 2011, 1:43 pm

A, si inca ceva ce am uitat sa-ti spun: s-ar putea ca dupa ce tai surplusul la umar, la proba sa constati nu e nevoie sa iei si de la subtioara. In cazul asta sa ai grija ca s-a micsorat circumferinta rascroielii manecii, si sa modifici capul de maneca corespunzator. E mai dificila varianta asta, sper sa nu fie cazul sa o aplici.
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie(9)

Mesaj Scris de arielas Vin 25 Noi 2011, 1:57 pm

Pai asta-i varianta si de asta ma chinui, ca doar umarul e prea lung, ( e cazut si nu-l vrea) in rest rascroiala era buna. zid zid


Ultima editare efectuata de catre arielas in Vin 25 Noi 2011, 2:33 pm, editata de 1 ori (Motiv : corectat)
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie(9)

Mesaj Scris de rosita Vin 25 Noi 2011, 4:43 pm

Arielas, vazand ce ai scris acum, mi-am dat seama ca prin "umar cazut" ai vrut sa spui ca umarul era prea lung. Am crezut ca umarul persoanei care poarta camasa e mai cazut (inclinat) fata de umarul camasii, si de aia ti-am dat solutia de mai sus, care nu se prea aplica la ce vrei tu. Imi pare rau, am inteles eu gresit. Deci, asa cum zicea Aurishta, "zeama de foarfeca" si rabdare, lol!
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie(9)

Mesaj Scris de arielas Vin 25 Noi 2011, 4:54 pm

Am facut eu ceva, dar tot ma dau cu capul zid
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie(9)

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 25 Noi 2011, 5:47 pm

Deoarece nu am gasit tipare de marimi apropiate ca sa-ti arat diferenta intre marimi sper ca aceasta pagina dintr-o editie din octombrie 1997 a revistei Avantaje sa te ajute pe viitor.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie(9)

Mesaj Scris de arielas Vin 25 Noi 2011, 10:34 pm

Multumesc fetelor, eu pana acum nu am mai cerut ajutor, am zis ca ma descurc eu cum oi putea. Azi m-ati ajutat. kiss
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 Empty cum sa citesc un tipar?

Mesaj Scris de sabina sanda Dum 27 Noi 2011, 10:35 am

Buna!
Ieri am cumparat un tipar de rochita pentru fetita mea (instructiuni de folosire in spaniola,dar am zis ca ma descurc eu cumva).Acum ma uit la zecile de linii ca gaina in lemne.Banuiesc ca e un cod universal valabil.Poate cineva sa ma ajute?
Multumesc si sa aveti o duminica binecuvintata!
sabina sanda
sabina sanda
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : iasi
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie(9)

Mesaj Scris de rosita Dum 27 Noi 2011, 5:15 pm

Sabina, daca ne spui mai multe despre tipar, poate stim sa te ajutam mai bine. E dintr-o revista, download, plic cu tipar individual, sau cum e?
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie(9)

Mesaj Scris de aurishta Dum 27 Noi 2011, 5:28 pm

sabina sanda a scris:Buna!
Ieri am cumparat un tipar de rochita pentru fetita mea (instructiuni de folosire in spaniola,dar am zis ca ma descurc eu cumva).Acum ma uit la zecile de linii ca gaina in lemne.Banuiesc ca e un cod universal valabil.Poate cineva sa ma ajute?
Multumesc si sa aveti o duminica binecuvintata!
...sau pune o poza cu el, sa ne dumirim... Smile
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie(9)

Mesaj Scris de marabr Dum 27 Noi 2011, 9:20 pm

cum se fac rascroielile la gat si la maneci corect, sa nu tina , cand pun materialul acela pe bie?x
marabr
marabr
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 850
Localizare : baragan
Data de inscriere : 18/01/2010

http://fmbijoux.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie(9)

Mesaj Scris de aurishta Lun 28 Noi 2011, 3:35 pm

Rascroielile se fac normal, caci bie-ul se "aseaza"cum trebuie, de aceea se si foloseste!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie(9)

Mesaj Scris de arielas Mar 29 Noi 2011, 10:50 am

Iar vin cu o intrebare : ce faceti cand se trage un fir la materialele tip voal sau mai plin, tripluvoal? Cum reparati?
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie(9)

Mesaj Scris de sybex Mar 29 Noi 2011, 11:48 am

aurishta a scris:Rascroielile se fac normal, caci bie-ul se "aseaza"cum trebuie, de aceea se si foloseste!
Apropo de taieturi bie, doua tutoriale care mi-au placut foarte mult. Desi sunt in engleza sper sa va inspire:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
sybex
sybex
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 101
Localizare : Romania
Data de inscriere : 10/12/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 Empty tipar

Mesaj Scris de sabina sanda Mier 30 Noi 2011, 7:10 am

rosita a scris:Sabina, daca ne spui mai multe despre tipar, poate stim sa te ajutam mai bine. E dintr-o revista, download, plic cu tipar individual, sau cum e?

Tiparul era luat de la un second hand(plic).Imi placuse mie modelul (stilul anilor 80) si am zis ca dau lovitira, ii fac fetii ceva mai deosebit pt.Anul Nou.Sotul meu mi-a spus sa ma duc sa ii iau ceva de gata ca iti trebuie talent innascut sa poti face asa ceva.Asa ca i-am cumparat o rochita noua, dar mi s-a lipit de mina si un tipar nou-nout cu instructiuni in engleza-franceza( limbi cu care sint mai confortabila).Tot 1000 de linii are,dar nu ma las.
Am vazut ca sint si ceva informatii pe you tube.Prima mea intrebare ar fi:tiparul are inculs si cei1,5 cm pt margini/tiv sau nu?Banuiesc ca nu.Noul tipar e o rochita simpla de vara (ca sa am timp sa o termin pina e sezonul) Simplicity 5234 size AA 8-16.
Multumesc,
Sabina
PS Promit sa fiu o eleva silitoare.

******************************

aurishta a scris:
sabina sanda a scris:Buna!
Ieri am cumparat un tipar de rochita pentru fetita mea (instructiuni de folosire in spaniola,dar am zis ca ma descurc eu cumva).Acum ma uit la zecile de linii ca gaina in lemne.Banuiesc ca e un cod universal valabil.Poate cineva sa ma ajute?
Multumesc si sa aveti o duminica binecuvintata!
...sau pune o poza cu el, sa ne dumirim... Smile
tipar
Scris de sabina sanda Astazi la 23:10

.rosita a scris:
Sabina, daca ne spui mai multe despre tipar, poate stim sa te ajutam mai bine. E dintr-o revista, download, plic cu tipar individual, sau cum e?

Tiparul era luat de la un second hand(plic).Imi placuse mie modelul (stilul anilor 80) si am zis ca dau lovitira, ii fac fetii ceva mai deosebit pt.Anul Nou.Sotul meu mi-a spus sa ma duc sa ii iau ceva de gata ca iti trebuie talent innascut sa poti face asa ceva.Asa ca i-am cumparat o rochita noua, dar mi s-a lipit de mina si un tipar nou-nout cu instructiuni in engleza-franceza( limbi cu care sint mai confortabila).Tot 1000 de linii are,dar nu ma las.
Am vazut ca sint si ceva informatii pe you tube.Prima mea intrebare ar fi:tiparul are inculs si cei1,5 cm pt margini/tiv sau nu?Banuiesc ca nu.Noul tipar e o rochita simpla de vara (ca sa am timp sa o termin pina e sezonul) Simplicity 5234 size AA 8-16.
Multumesc,
Sabina
PS Promit sa fiu o eleva silitoare.

**************************************

rosita a scris:Sabina, daca ne spui mai multe despre tipar, poate stim sa te ajutam mai bine. E dintr-o revista, download, plic cu tipar individual, sau cum e?

Si uite ca am prins ceva curaj si mai am niste intrebari:
Din ce am inteles eu, de pe instructiuni, materialul se pliaza in 2 cu fata la interior, pe lung.Tiparul de fata se pune cu fata in sus si cel de spate cu fata in jos si amindoua aliniate la marginea foldului.Nu-mi dau seama cum mai pun fermoar la spate daca tai spatele pe fold.Nu ar trebui o rezerva de material? Mineca e o alta aventura: are niste cercuri mici care sint in interiorul tiparului si in dreptul cercului nr corespunzator marimii.Ce ma fac cu ele?
Minecile nu se pune pe materialul pliat, se croiesc separat fiecare.
Am sa incerc sa pun o poza cu tiparul de mineca.
Multumesc,
Sabina


Ultima editare efectuata de catre Uca in Mier 30 Noi 2011, 1:06 pm, editata de 1 ori (Motiv : unit mesaje)
sabina sanda
sabina sanda
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : iasi
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie(9)

Mesaj Scris de arielas Mier 30 Noi 2011, 7:50 am

Pai marimea este de la varsta 8 la 16. Banuiesc ca asta e modelul. Ai mai multe variante de rochita, trebuie sa urmaresti in instructiuni care este modelul tau, de la A la I sau nu stiu cat ai, sa vezi cu ce culoare este desenat si sa-l scoti. Symplicity sant foarte frumoase de facut. Bafta.
Asta este?
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie(9)

Mesaj Scris de sabina sanda Mier 30 Noi 2011, 8:31 am

Buna,
Da,asta e,da nu stiu daca rezervele si tivul sint incluse in tipar (banuiesc ca nu) si ce ma fac cu cerculetele alea cu numere atasate de la mineca din interiorul tiparului?
Si cu fermoarul ?Daca spatele e croit pe fold tai pe mijloc tiparul la spate pt fermoar?Nu ar trebui o rezerva si acolo?
Asa urmaresc eu linia pt marimea 10, dar nu stiu daca am interpretat bine instructiunile.
Multumesc,Sabina
sabina sanda
sabina sanda
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : iasi
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie(9)

Mesaj Scris de rosita Mier 30 Noi 2011, 8:34 am

Sabina, tiparele la plic au informatii despre rezerva de cusatura, daca este sau nu inclusa in tipar. De obicei este, si are 1.5 cm la cusaturi si un pic mai mult la tivuri. Ar trebui sa scrie pe prima pagina a instructiunilor, la General Directions.
TIparul de spate nu e musai sa fie cu fata in jos, cand il aliniezi pe fold. Doar daca nu poti tu sa-l incadrezi altfel din cauza ca n-ai material suficient, etc, sau daca imprimeul tau are o anumita directie, etc.
M-am uitat si eu la tiparul indicat de tine, si vad ca n-are niciun fermoar, m-am uitat pe informatiile despre "notions", le gasesti pe dosul plicului. Probabil ca rochita are suficienta largime si nu e nevoie sa te complici cu fermoar.
Cercurile de la maneci, le copiezi pe alea care corespund marimii tale, si mi se pare ca vin la 1.5 cm distanta de margine. Este un punct de reper pt tine, cam pe unde vine cusatura. In general ele mai pot indica pana unde sa vina incretitura manecii, dar nu cred ca e cazul la modelul tau. Cand croiesti maneca pune materialul dublu fata peste fata.
Si atentie la firul drept Smile
Spor!
PS: si inca ceva ce te-ar putea ajuta: citreste TOTI pasii din instructiuni inainte sa te apuci de treaba. In felul asta stii ce poti sa faci si ce nu. Plus ca te dumiresti si cu fermoarul Smile
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie(9)

Mesaj Scris de Uca Mier 30 Noi 2011, 1:12 pm

*******************


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


*******************

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(9) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie(9)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB