Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Jucarii crosetate
Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 EmptyAstazi la 10:54 am Scris de LRodica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 EmptyAstazi la 10:53 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 EmptyIeri la 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

+46
alban andreea
diblaru maria
tiana
piciul
despina13cucli
emmancita
Adina Grigoriu
Serban Valentina
danielanica
crina68
mnarcisa
letho
fizicuta
kitty_1973
valentinadof
anamaria79"
Gabiuta
Andata
aurishta
romaya
ismi3ismi
Dorulet
canadianca50
LN
arielas
diana-s
Kristina
Clio_Ela
amnro
diada
corina corina
ema
dorina64
LORIMAR
bubu85
Giobsy
Admina
danniela
kla78
geany
europolis
Floren
MihaelaT
CCristinaC
MagdaMarin
bobitica
50 participanți

Pagina 5 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de crina68 Joi 02 Aug 2012, 1:46 pm

PROGENITÚRĂ, progenituri, s. f. Vlăstar, urmaș, odraslă;
Există în DOOM și pluralul:progenituri.
Mihaela, am greșit cu ceva?

Valușca,tu ai o problemă cu profesorii,bag seama!!! wink
Nu nu am câștigat nimic,ba am pierdut(Mihaela e aici și poate confirma).Am rămas și fără drepturile câștigate anterior(salariul 13;100 de euro pt materiale didactice,salariul de merit,fondul de premiere de 2%,etc)
Eu nu m-am referit la legea salarizării(deși aș avea ce spune și aici) ci la tăierea unui sfert din salariu.Iar apropo de uscături,să știi că eu muncesc.
Altfel ,tăceam inteligent wink .
Nici eu nu l-am votat pe Antonescu sau Ponta.M-am dus să taxez un șef de stat pârât! hug

_________________
Trei lucruri arata caracterul unui om: cartile, prietenii si cadourile.
(Horace, Epistolele)

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de MihaelaT Joi 02 Aug 2012, 1:57 pm

Nu, departe gandul, dar nu-mi place cum suna si daca tot am citat (asa am gandit si eu) am preferat sa folosesc alt cuvant. Embarassed Nu am vrut sa supar. Merci

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de crina68 Joi 02 Aug 2012, 2:05 pm

Nici pomeneală de supărare!Eu sunt de formație realistă,așa că sunt dispusă să primesc sfaturi de la prieteni,atunci când este cazul! hug
Eu încerc să mă păstrez optimistă,iar expresiile folosite de mine au caracter hazliu,de cele mai multe ori!Cel puțin încerc....gata cu tristețea și durerea acestui subiect!Fug la croșetături!
Pup fetele de la avatar,mai ales pe moața mică! hug
De fapt,pentru viitorul lor,al copiilor noștri,suntem îngrijorați! hug


_________________
Trei lucruri arata caracterul unui om: cartile, prietenii si cadourile.
(Horace, Epistolele)

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de Serban Valentina Joi 02 Aug 2012, 2:20 pm

Draga mea draga Crina , mai draga, ca sa citez un clasic in viata ,sa nu plagiez ,nu am nimic cu nici o categorie sociala, fiecare trebuieste la casa omului rade rade , acum am inteles de ce esti suparata ca ti-a taiat 25 la suta .
S-a pus problema sa se taie de la aparatul bugetar ca nu merge economia ,sa se
incadreze in deficutul bugetar impus de FMI ,Comisia Europeanas si Banca Mondiala ca altfel nu primea bani de la acesti finantatori externi.
Pe vremea lui Tariceanu s-a umflat acest aparat de stat cu functionari ca manevra de vot , nu le-a pasat, ca atunci nu era criza economica declansata si acesta a dat acele sporuri si de venit din concediu , nu numai de plecat in concediu .Din cite stiu trebuiau sa trimita in somaj cam 400000 de oameni.
Si ca sa nu dea afara asa de multi dintr-o data ,au recurs la taiere .
Cind se da afara cred ca stii si tu , se incepe cumtria la romani , adica pilele incep sa functioneze ,dai in unul tipa doi .Licee intregi si facultati au angajati piramidal in virf de conducere ,mama ,tata, nora, fiica ,fiul, deci ar fi plecat tot cei fara pile si cu salarii mici , si nu s-ar fi facut economie la buget ca trebuia sa-i plateasca de la somaj.

Inca o data iti respect punctul de vedere , sa ne respectam opiniile pro si contra si sa mergem mai departe , in criza asta economica care ne maninca puterea de cumparare in fiecare zi ce creste euroiul si dolarul.
Nu cred ca pe seceta asta ,trebuiau sa declanseze aceasta operatiune cind mai era putin timp pina la aegerile din toamna.
Cei doi ,,aventurieri,, Crin si Ponta au promis ca dau si vor da , eiiii problema e de unde ? doar daca vor mari taxe si impozite , nici agricultura anul asta nu ne ajuta cu seceta asta interminabila. Privesc totul din punct de vedere economic , ce sa-i faci profesia e de vina, sunt realista si asta e . kiss hug


Serban Valentina
Serban Valentina
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1493
Localizare : CERNAVODA -BUZAU
Data de inscriere : 02/01/2010

http://lucratoarea.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de crina68 Joi 02 Aug 2012, 2:45 pm

Valușca, se zice:Draga mea dragă,de trei ori dragă! rade

Nu am speranțe deloc cu USL-ul.Am mai spus-o.Dar mi-am atins pragul de saturație.
Știu ,sună....materialist,egoist,când afirmi:mi-a tăiat 25% din salariu....adică am tupeul să cer bani,acum când țara este în criză.Dar este un sfert din salariu....știi cât mi-a luat?117 milioane.E puțin?Pentru mine este enorm,să știi.
Am muncit pentru banii aceștia.Și ca să te contrariez total Smile ,află că i-aș fi dat cu inima deschisă,dacă aș fi știut că au ajuns unde trebuie,că economia o ia din loc,dacă aș fi observat că noi toți depunem eforturi pentru a salva țărișoara noastră,de la bogat la sărac.Pe cuvânt de onoare!
Darrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr,când președintele țării îți bate joc de cetățeni,când își afișează nonșalant relația imorală cu faimoasa blondă,când strigă din gură de șarpe:Hoțiiiii...iar el nu poate justifica vilele fetelor domniei sale,din care agramata cea mică(vezi succesurile și nu numai) mai reprezintă și țara peste hotare,când se ia de piept cu Putin(vezi puricele și elefantul) de ne-a scumpit și gazele,când dă vina pe alții și el NICIODATĂ nu este vinovat,când îmi arată granițele dacă nu-mi convine...și câte și mai câte...nu te-ai simți nedreptățit?
Sincer,îmi face greață!El este vârful aisbergului iar ceilalți...
Poliliticienii?O șleahtă de lacomi și incompetenți!
Gata, că iar mă enervez!Am încheiat!Numai bine!

_________________
Trei lucruri arata caracterul unui om: cartile, prietenii si cadourile.
(Horace, Epistolele)

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de letho Joi 02 Aug 2012, 3:14 pm

Nici eu nu-mi fac sperante cu usl-ul! Dar nu mai vreau un presedinte care minte si indeamna la violenta, cum pot eu sa am incredere intr-un om care nu are doua vorbe la un loc, azi declara una maine contrariul, ce-i asta? Cum sa nu ai ca presedinte responsabilitatea propriilor vorbe? Cum poti sa te simti reprezentat de un om care nu are un dram de onoare? asa suntem noi ca natie?
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de Serban Valentina Joi 02 Aug 2012, 3:25 pm

Crina , eu ii acuz pe toti in egala masura pentru ca toti au fost la guvernare ,
ba mai mult s-au mai si imbirligat, adu-ti aminte ca au fost in toate formulele
in fruntea tarii... ca tu dai crezare numai unora din ei , e parerea ta .
Stii cum fac astia acum , le pare rau ca unii fura mai mult decit altii, intotdeauna hotul striga hotul .
Pe urma in criza , hotiile se vad mai abitir , cind nu era criza nu au fost capabili sa puna deoparte pentru vremuri grele , vezi Tariceanu a dat sporuri si meritate si nemeritate cind se apropiau campanii electorale ... sunt toti compromisi ...
A da, daca cei care au venit , vor intregi la loc si in plus pe linga, fara marirea taxelor si impozitelor , voi fi de acord cu tine, cu alte cuvinte sa-i vad la treaba , tot si-au dorit guvernarea mai repede si au creat artificial o criza politica in criza economica si seceta.
Or crezi cumva ca Ponta si Crin si neamurile lor ,isi vor vinde averile nesimtit de mari sa va reintregeasca salariile ? kiss hug

Serban Valentina
Serban Valentina
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1493
Localizare : CERNAVODA -BUZAU
Data de inscriere : 02/01/2010

http://lucratoarea.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de crina68 Joi 02 Aug 2012, 3:47 pm

Vali,cred că vorbim împreună și ne înțelegem separat! Smile

Unde am spus eu că îi susțin pe maimuțoii aceștia din USL?Chiar te rog să îmi arăți!M-ai făcut de am mai citit încă o dată postările mele!
Pe toată pagina l-am bombănit pe Băsescu și pe PDL-ul lui,dar și situația dezastruoasă din țară!
Iar în privința problemei ardente a salariilor și aducerea ei în derizoriu,ce să spun: până nu o pățești nu înțelegi sau sătulul nu crede,niciodată, celui flămând!Dacă ne-ar fi afectat foarte tare această chestiune,poate am fi muncit cu 75% din randament,dar ,te asigur că majoritatea dintre noi, și-au făcut datoria și mult peste....
Am obosit deja....oricum discuțiile acestea nu duc la nimic....

Daniela,acum am citit ce ai editat.
Înțeleg ce ai spus.Soțul meu este medic veterinar pe 3 comune și nu a avut un weekend liber de..10 ani,poate și mai bine, cu excepția celor 10 zile de concediu ce și le ia într-un an.Așa că înțeleg perfect.
Parcă nici Dumnezeu nu mai ține cu noi....culturile sunt arse de caniculă....

_________________
Trei lucruri arata caracterul unui om: cartile, prietenii si cadourile.
(Horace, Epistolele)

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de Admina Joi 02 Aug 2012, 5:03 pm

danielanica a scris:Mie de altceva imi e rusine, ca nu avem constiinta lucrului bine facut, ca nu ne asumam responsabilitati, ca nu muncim.Ma uit la emisiuni de pe unele posturi, nu stiu daca am voie sa dau nume, oamenii aia vin la serviciu sa munceasca si ceea ce fac, fac bine.Noi romanii, ne uitam cum sa plecam mai devreme acasa, cum sa il pacalim pe sef,mereu ni se pare ca ni se cere prea mult, mereu vrem drepturi dar fara obligatii prea multe.Gresesc eu?
Nuuu, deloc. Mare adevar ai grait.
Banc, fara referire la moldoveni, cred ca toti romanii suntem asa:
"Cite viteze are un moldovean ???
are 4 ...
Viteza 4 ...inshiet
Viteza 3 ...inshetisor
viteza 2 ...tat pi loc pi loc pi loc..
viteza 1 ...razamat."
Sau lasa pe maine ce poti face azi, ca poate poimaine se uita... wink

Se taie la bugetari, dar se taie si la particulari. De unde impresia ca salariile au ramas la fel la multinationale, in comert, in servicii? Chiar criza economica (MONDIALA, subliniez) afecteaza doar bugetarii romani? Preturile au crescut sau au ramas la fel, salariile au scazut, bonurile au fost taiate si asta la norocosi. Multe firme si-au redus personalul drastic, ca sa supravietuiasca.
Sunt multe profesii relaxate, nu sunt de cainat multi de la multinationale, Crina. Multi, dar multi cunoscuti o ard aiurea pe salarii in euro (micsorate, ce-i drept), dar au mii pauze de cafea si tigara, team-building-uri si concedii... dragele de concedii... Cum e posibil sa ai o luna sau mai mult de concediu, la 30 de ani? Asta fara sarbatorile legale si liberele de peste an. Eu nu-mi permit sa-mi iau concediu, ca mi-l iau pe banii mei si prefer sa trag de mine si sa ma multumesc cu zile libere, furate la sfarsit de saptamana. Dar am o verisoara care a stat 3 saptamani in concediu, acum e la mare, peste alte 2-3 saptamani pleaca iar, vreo saptamana... Alta prietena... cand o cauti e in vizita la sot, liberele se gasesc, urmeaza vacanta in afara... Ambele la firme mari, de telefonie si financiara (banca).
Crina si Mihaela, voi erati verificate de parintii vostri? Veneau la scoala in generala si liceu, in afara de sedintele cu parintii? La mine nu venea mama mea, pentru ca am fost copil cuminte si mi-am vazut de carte. Cred ca greseala e ca-i lasa sa le scape din mana si acasa. Daca tu vezi ca e pe maidan toata ziua, ca sta pe calculator si tv, cand ar trebui macar sa se faca sa-si face temele, de ce te mai intrebi ca la Bac ia note de... 2 si 3. Auzi, merg la examen machiate si cu pantalonasi de o palma, de parca ar merge la club. Mi-e mila de noi, cine o sa ne mai plateasca pensiile, asigurarile de sanatate? Cand o sa cada acest sistem ce o sa facem?

Se pare ca: "Statul român va începe, de săptămâna viitoare, restituirea celor peste 10 miliarde de euro împrumutate de la FMI în 2009, suma care, cu dobânzi cu tot, se va ridica la peste 13 miliarde de euro, anunţă NAŢIONAL.

BNR va plăti cu un miliard de euro mai mult decât a împrumutat între 2009 şi 2011, doar din diferenţa de curs, fără a lua în calcul dobânda. Dacă se adaugă şi dobânzile de 577 de milioane de euro, rezultă, din calculele făcute de COTIDIANUL, că până în 2016, banca centrală are de plătit Fondului Monetar 13,5 miliarde de euro, ceea ce reprezintă aproximativ 700 de euro pe cap locuitor." zid

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de aurishta Joi 02 Aug 2012, 7:07 pm

crina68 a scris:Aurishta ,îmi lași impresia unui om împlinit și fericit!
Bănuiesc faptul că ai un loc de muncă ,ce-ți aduce satisfacții morale și financiare!Te felicit pentru inspirația ce ai avut-o în alegerea meseriei,din moment ce sacrificiul ,celor 25% din salariu, nu te-a atins!
Crina, hug pupi sunt, intr-adevar, si implinita si fericita! Am un loc de munca permanent si absolut sigur pe care nu mi-l poate lua nici o restructurare wink fiindca sunt...casnica! Smile Taierea de 25% nu m-a afectat fiindca am 0 RON salariu Smile Deci ar putea sa-mi taie si 50% rade , chiar si 100% rade rade Am o familie numeroasa , dar am invatat sa gestionam ceea ce avem si sa ne cunoastem limitele. Sotul meu munceste "la negru" fiindca tentativa pe care a avut-o acum vreo 10 ani de a intra in legalitate deschizandu-si o firma ne-a aruncat intr-o capcana a taxelor, hartiilor, dosarelor, declaratiilor, amenzilor care ne-a "mancat " mai multi bani decat am castigat legal zid Am scapat cu greu de gaina moarta ce-o tineam atarnata de gat cu firma aia si ne-a trecut, cred, pentru totdeauna sa o mai facem zid Am spus toate astea ca sa intelegi ca nu am opinia pe care o am din cauza stabilitatii financiare sau sociale, ba, din contra, multi considera ca suntem "in aer". Am observat , de la revolutie incoace, felul in care politicienii au jonglat cu situatia noastra, a romanilor, si de aceea am hotarat sa ma dau la o parte. Imi vad de viata mea in circumstantele pe care le am si nicidecum nu-mi pun speranta in vreun om politic. Mi-am pierdut increderea ca glasul cetateanului este luat in seama, asa ca nu ii mai iau nici eu in seama.
Zicea cineva ca prin absenta mea de la vot i-am servit interesele dlui Basescu! Ei, si ce! Daca mergeam, i le serveam d-lui Antonescu!(asta chiar ca nu vroiam din motive pe care le-am expus mai inainte)
Si...asa,in incheiere...mi-a pierit gustul sa incerc sa dau jos vreun presedinte de cand am vazut in 13-15 iunie '90 ca din asta se poate muri wink
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de ismi3ismi Joi 02 Aug 2012, 9:06 pm

se refac listele.o decizie inteleapta,de bun simt .se pare ca incepe sa se faca lumina.Doamne ,ajuta!meritam o viata mai buna si suntem datori ,pt copiii nostri ,sa o facem mai buna!
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de Serban Valentina Joi 02 Aug 2012, 9:31 pm



S-au vazut infrinti , si nu stiu ce sa mai inventeze , este greseala lor , de
neprofesionisti , ministrul de interne a spus cu gura lui ,ca are liste actualizate inainte de Referendum in conferinta de presa , cum sa vii acum sa spui ca ai avut liste false ... cind lucrezi cu liste false esti pasibil de puscarie.
Conditiile Referendumului ei le-au impus , au toata conducerea tarii dar se dovedesc
incompetenti si prosti.... daca prostia ar durea , ce vaiete am auzi . rade


Ultima editare efectuata de catre Serban Valentina in Joi 02 Aug 2012, 9:41 pm, editata de 3 ori
Serban Valentina
Serban Valentina
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1493
Localizare : CERNAVODA -BUZAU
Data de inscriere : 02/01/2010

http://lucratoarea.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de aurishta Joi 02 Aug 2012, 9:35 pm

Admina a scris:
Deci si presedintele si primul ministru, au rol activ, in deciziile luate in stat. Vina nu este a unui singur om, clar. Nu poate trece presedintele peste Guvern si Parlament, dupa bunul plac. Problema este ca nu se lucreaza in echipa, fiecare isi vede de interesele partidului, in loc sa-i pese de interesele tarii, ale populatiei. Ce nu au inteles romanii, care l-au sanctionat pe preseninte... situatia economica a multor tari europene (si nu numai), este sumbra, indiferent de conducere. ..

Aceste masuri ne-populiste, trebuiau luate pentru bunul mers al tarii. Ca sa nu sacrifici un dirijabil, arunci nisipul sa te poti inalta, ca sa nu sacrifici viata pacientului, ii amputezi o mana, un picior... Exemple sumbre, dar cruda realitate. Asta nu intelegem noi, socialismul are multe hibe, nu se poate sa fie bine tuturor, tot timpul. Din pacare saracii saracesc si bogatii imbogatesc, asta doare mai tare. ...

..... In plus, mai vin fraudele la scara mare, ilegalitatile si abuzul de putere, la nivel inalt...Toate ne costa, pe toti, toti cei care platim asigurari, impozite pe salariu, TVA, rovignete, etc. Cum sa iesi din acest cerc vicios? Voi ce ati face daca ati ajunge maine, presedinte? De unde ati incepe si ati avea loc de intors, v-ar lasa ceilalti politicieni sa le taiati salariile, sa reduceti numarul de parlamentari, etc?

Iata un motiv pentru care nici cei dinainte, nici suspendatul, nici interimarul si nici eu wink Smile nu avem solutie:
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de Adina Grigoriu Vin 03 Aug 2012, 12:13 am

Azi am vazut pe facebook ca domnul Crin Antonescu a spus despre romanii care nu au votat ca inseamna ca sunt morti.M-a durut si m-am simtit jignita cu adevarat.Eu sunt plecata de aproape opt ani si muncesc in Spania.Unde sunt eu nu a fost prin apropiere nici o sectie de votare.Asa ca nu am votat.Si eu doresc o schimbare in bine....dar cu acest personaj cred ca nu este solutia ideala.Nici domnul Basescu nu o fi idealul,dar afirmatia domnului Antonescu este inadmisibila.
Dumnezeu sa ne aiba in paza!
Adina Grigoriu
Adina Grigoriu
helper
helper

Numarul mesajelor : 69
Localizare : Galati
Data de inscriere : 06/05/2011

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de aurishta Vin 03 Aug 2012, 8:42 am

Stiti ce nu inteleg? La referendumul asta a fost o participare mai mare ca niciodata, iar lucrul asta ar trebui sa fie privit ca un progres de organizatori. Dl Antonescu zice ca sunt "moarta" fiindca n-am vrut sa joc in hora lui. Si ca mine sunt multi.
Mai tineti minte barajul de la prezidentiale dintre dl Iliescu si dl CV Tudor, cand multi au votat contra convingerilor politice doar ca sa evite instalarea unui....sa nu spun cuvantul Embarassed ...la Cotroceni?
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de crina68 Vin 03 Aug 2012, 9:51 am

Naționalist!Acesta-i cuvântul.
D-nul Vadim este o enciclopedie bipedă,rar putem fi contemporani cu asemenea capacități intelectuale.Din partea mea:RESPECT MAXIM!
Ca politician lasă de dorit,mai ales că este tare slobod la gură...de multe ori,pe bună dreptate.Dar aceste lucruri sunt infime ,pe lângă genialitatea incontestabilă.....

_________________
Trei lucruri arata caracterul unui om: cartile, prietenii si cadourile.
(Horace, Epistolele)

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de emmancita Vin 03 Aug 2012, 10:10 am

Adina, noi am votat, la noi a fost sectie de votare la primarie. M-a pus omul pe drum de la 10 dimineata , sa nu pierdem votarea!
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de aurishta Vin 03 Aug 2012, 10:47 am

crina68 a scris:Naționalist!Acesta-i cuvântul.
D-nul Vadim este o enciclopedie bipedă,rar putem fi contemporani cu asemenea capacități intelectuale.Din partea mea:RESPECT MAXIM!
Ca politician lasă de dorit,mai ales că este tare slobod la gură...de multe ori,pe bună dreptate.Dar aceste lucruri sunt infime ,pe lângă genialitatea incontestabilă.....
Pai latura politica era cea in discutie, capacitatea dansului de a fi presedintele care ne-ar fi trebuit.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de ismi3ismi Vin 03 Aug 2012, 11:25 am

haideti sa nu mai spunem orice ,despre oricine,din fundul patului...unii chiar au realizari adevarate in viata,dupa mari straduinte!
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de romaya Vin 03 Aug 2012, 11:29 am

Sa nu incurcam lucrurile ..nu am avut de ales intre 2 presedinti ,a fost referendum =consultare populara pe o anumita tema ,in acest caz 256 de parlamentari -multi dintre ei penali ..de ex. Voicu care vota, intr-o veselie la ambele maini ,au hotarat suspendarea presedintelui .In cazul referendumului neprezentarea la vot sau boicotul inseamna ca nu intereseaza tema ,intrebarea pusa . Eu nu sunt de acord cum au procedat pucistii fortand Constitutia ,decapitand in 3 zile primele 3 functii in stat, CC,Avocatul poporului,ICR..etc doar ca sa scape de presedinte -e prea mult ,iar motivarea lor ca presedintele nu-i lasa sa guverneze e din alt film ...ganditi-va ,care sunt masurile bune pe care "cel mai cinstit guvern" a vrut sa le ia si presedintele n-a vrut ?Ce a facut acest guvern condus de un plagiator dovedit, plin de personaje incompatibile cu functia , "cinstite" si "competente" din ce au promis ? Si-au batut joc de increderea populara obtinuta la alegerile locale si uitati-va unde am ajuns : euro =4.63, ne pleaca investitorii ,somajul a crescut ,suntem priviti ca o tara nedemocratica care nu-si respecta angajamentele ..etc -astea ar trebui sa ne doara .
Au produs o criza politica prelungita in plina criza economica in Europa-uitati-va ce se intampla in jurul nostru , si doar ca sa scapam de "vinovatul" nr. 1 ?
Au ajuns pana la a-si contesta la CC listele electorale pe baza carora EI au organizat referendumul ! Asa ceva e de necrezut ! Foarte bine ,acuma o sa vedem cati "morti" au votat mai ales in localitatile cu prezenta la vot de 100%-200% !!
La finalul epistolei politice Smile musai sa-l citez pe Andrei Plesu ,care intrebat daca va merge la referendum ,a raspuns : "Nu, pentru ca nu vreau sa schimb un berbec pe doua gaste " .
kiss
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de despina13cucli Vin 03 Aug 2012, 11:33 am

poate gâstele fac ouă
berbecul e cam trecut si la lana si la potenta
gluma
despina13cucli
despina13cucli
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 19/05/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de crina68 Vin 03 Aug 2012, 11:53 am

Cuscra mea dragă,de trei ori dragă:
Unde sunt băieții tăi?De ce au plecat ?
Întrebare retorică,răspunsul îl știm.
Generăleasa noastră dragă,este fericita posesoare a unor copii super buni,din toate punctele de vedere.....fire modestă,nu a discutat public despre acest lucru,deși ,de departe, este un părinte model( o copiez cât pot).
Sunt mulți părinți în aceeași situație,chiar și aici pe forum.Mă plec în fața dvs..Jos pălăria!
Revin:
De ce trebuie să ne plece căpățânoșii ( sens apreciativ) din țară?!
Ne convine sau nu ,doar ei,tinerii aceștia creativi,deștepți,onești mai pot schimba ceva în patria noastră!Și totuși,pleacă....cu durere o spun...
Romaya,iartă-mă,dacă te-am supărat....

_________________
Trei lucruri arata caracterul unui om: cartile, prietenii si cadourile.
(Horace, Epistolele)

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de kitty_1973 Vin 03 Aug 2012, 12:05 pm

Care "avocatul poporului"?! O colega a facut sesizare in 2010 pentru nerespectarea unei legi... nu a primit raspuns nici in ziua de azi! Nedreptatea facuta celor care lucreaza in invatamant nu a fost corectata nici pana in ziua de azi!
Eu vreau sa plateasca toti cei care au furat, au luat mita, nu au respectat legile tarii... s.a.m.d. Sa le fie confiscate averile celor care nu le pot justifica! Ca, daca fac puscarie 2-6-n ani nu ma incanta! Pana acum au cam "picat capete" din unele partide, mai putine din PDL. Smile
In alta ordine de idei... sunt in asentimentul domnului... [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
kitty_1973
kitty_1973
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 796
Varsta : 50
Localizare : Onesti
Data de inscriere : 11/03/2009

http://preocuparihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de romaya Vin 03 Aug 2012, 12:36 pm

Nu m-ai suparat deloc Smile
Baietii mei vor pleaca la capatul lumii pentru ca vor sa traiasca intr-o societate democratica care respecta si promoveaza munca, inteligenta,seriozitatea ,talentul. Nu pleaca din cauze financiare ,programatorii sunt bine platiti si aici-sigur daca lucreaza la firme private ,altfel sotul meu cu aceeasi meserie dar la buget ..se stie ,dar nu ma plang.
In primul rand sunt uimiti de exemplele morale pe care le dau politicienii care ne conduc ! ,de coruptia ,limbajul,incompetenta,minciuna ,ipocrizia lor..
Tinerii nostri gandesc mult mai sanatos si curat :nu poti ajunge sa conduci in politica daca nu ai demonstrat in primul rand ca esti foarte bun in meseria ta ! Iar aici nu prea avem la indemana exemple, in Romania din pacate ,avem o dictatura a mediocritatii si coruptiei . Ultimul si cel mai elocvent exemplu este noul presedinte interimar : repetent in facultate, profesoras mediocru,muzeograf idem,apoi politician ,chiulangiu "remarcabil" -1%prezenta in parlament,nicio initiativa legislativa, intrat de pe locul 2 in parlament si ajuns presedinte ! Visul si l-a implinit ..nu conteaza pretul..
kiss

P.S Kitty,sunt de acord :TOTI CORUPTII sa plateasca ! E pentru prima data in 20 de ani cand vedem "capete picate" cum zici,nu e bine ? Cati psdisti ai vazut platind pentru faptele lor pe vremea guvernarii Nastase ?? Acuma sunt multi si mari si de la PDL -vezi Apostu si altii ,asta ne arata ca justitia incepe sa fie INDEPENDENTA !!
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de crina68 Vin 03 Aug 2012, 12:47 pm

Mă bucur pentru faptul că ai punctat și completat pertinent focarele problemelor.
În viață nu trebuie să,fim orbiți de bani,să ne facem un deziderat din a câștiga financiar,cât mai mult,făcând compromisuri peste compromisuri.
Personal,energia de care am nevoie pentru a merge mai departe,mi-o dă,în primul rând rezultatele muncii mele:copiii.Am senzația,câteodată,că putem muta munții ,cu ei.Respectul reciproc,alt punct fierbinte și apoi banii(uf,nu putem trăi fără ei,hrană fizică și mai ales spirituală( vizionarea unei piese de teatru,de exemplu, costă,fraților,benzină +bilete=200lei) apropo de revendicări salariale wink )
Pup,Generăleasa și urez succes ginerelui rade

_________________
Trei lucruri arata caracterul unui om: cartile, prietenii si cadourile.
(Horace, Epistolele)

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine...2 - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB