Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Jucarii crosetate
Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 EmptyIeri la 10:54 am Scris de LRodica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 EmptyIeri la 10:53 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Sunt Roman, deci ma mandresc...

+42
Gabica
Ducess
cristina07
Serban Valentina
stejara
Dorulet
mnarcisa
Angelica18
romaya
tinap
kitty_1973
luminitza79
fizicuta
Gabiuta
piciul
irish05
diada
pufoi
georgeta.prnic
Uca
letho
rosita
ismi3ismi
Giobsy
Floren
MagdaMarin
aurishta
firicel
margelutamea
amoni
danniela
Chirrox13
adelina24
SilviaDumitrescu
Steluzza
geany
betymi72
sunflowers
CCristinaC
ikuta
valentinadof
Admina
46 participanți

Pagina 3 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de danniela Joi 06 Oct 2011, 12:33 pm

Intotdeauna cei buni sunt dati la o parte. Ma uit si in compania in care lucrez. Cei buni ori sunt tinuti jos, deci promovarile vin greu ori pleaca ei de la sine , satui de atatea prostii. Asa e peste tot. Acum ani buni era ambasador aici un tip foarte de treaba. A fost schimbat pentru ca la fiecare alegeri se schimba si personalul ambasadelor. Dupa au venit .... nici nu am cuvinte sa spun.... Acum slava domnului sunt niste oameni de treaba. Si ma bucur din suflet.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de Floren Joi 20 Oct 2011, 10:58 am

Drag imi e de unitatea romanilor din strainatate! La fel de drag imi e si de RomanulDeServiciu, un mare transmitator al culturii, traditiilor si valorilor morale si spirituale ale romanilor de pretutindeni ! Pentru exemplificare, un video al susnumitului! Asta se intampla in fiecare septembrie in Pittsburg,SUA! kiss
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Joi 20 Oct 2011, 11:10 am

Floren m-ai emotionat pupi

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de Floren Joi 20 Oct 2011, 11:11 am

Silvia, sa ne fie foarte bine tuturor romanilor! kiss
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de letho Joi 20 Oct 2011, 11:20 am

Ce frumos! Multumiri pentru video! hug
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de Uca Dum 23 Oct 2011, 2:38 pm

Mulţumesc şi eu Floren pentru informaţii şi filmuleţ. hug

Abia aştept să vad filmul ăsta:



Mai multe informaţii aici.




_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de Floren Mier 02 Noi 2011, 10:34 am

Azi dimineata l-am descoperit si eu pe Daniel Iancu! Am crezut ca ma prapadesc de ras, asa ca mi-ar placea sa va pot bine-dispune si pe voi!
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de geany Mier 02 Noi 2011, 4:44 pm

Poate ati auzit sau poate nu de Peter Maffay. Imi place foarte mult muzica lui, si-un plus de respect pentru ceea ce realizeaza in folosul celor ce au nevoie.

Ajutor pentru copiii saraci

Proiectul Fundaţiei Peter Maffay

geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de Uca Mier 09 Noi 2011, 11:19 pm

Eu nu am reuşit să văd filmul la tv, nu am Travel Channel în grila de programe.

Pentru cine vrea să îl vadă, îl pun aici:


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de georgeta.prnic Vin 18 Noi 2011, 1:48 am

SUNT ROMANCA ,DECI MA MANDRESC...CU TARA MEA,CU LOCURILE DE UNDE VIN,CU FAMILIA MEA,CU EDUCATIA PE CARE AM PRIMIT-O,DUC CU MINE MULTE DORURI....MERG CU CAPUL SUS,SI NU-MI ESTE RUSINE CU ORIGINEA MEA. Aici oameni nu inteleg ca si romanii sunt si buni si rai,si cu educatie si fara,ca peste tot in lume.Pentru unii sunt inca"rumanca"dupa 5 ani petrecuti in comunitatea lor.Nu vor sa cunoasca omul din spatele etichetei.La inceput soacra mea a fost unul dintre acesti oameni,dar acum spune mandra:"eu nu am avut ce sa o invat,am anvatat eu de la ea".A fost persecutata la locul de munca,pt. ca ma lauda(si cine o cunoaste;este vaduva de 37 de ani;foarte atasata de fiul ei,unicul).Acum nu mai dam importanta rautatilor,ne sunt indiferenti.
georgeta.prnic
georgeta.prnic
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1535
Varsta : 48
Localizare : romania-serbia
Data de inscriere : 23/10/2011

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de Admina Lun 21 Noi 2011, 11:42 am

Pentru ca uneori se poate, sunt mandra ca sunt romanca. Let's do it Romania!
Sunt curioasa daca se oganizeaza anual astfel de campanii, pentru ca ma bate gandul sa particip. Sper sa ma primeasca, macar aici...

l.e. nu au nevoie de voluntari nici aici... zid of-of, nimeni nu ma vrea... Sad

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Lun 21 Noi 2011, 11:52 am

Admino hai fata la mine de fa curatenie ca eu te primesc rade Si ami dau dovada si de buna romanca wink rade

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de danniela Lun 21 Noi 2011, 11:58 am

Da' oare cine a facut mizeria aia??? scratch
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de Uca Joi 01 Dec 2011, 8:39 pm

Admina, se organizează anual, în 24 sau 25 septembrie, cumva să pice în week end.

Un filmuleţ pe care l-am văzut mai demult şi revăzut în seara asta:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de aurishta Vin 23 Dec 2011, 10:20 pm

M-am gandit azi la Revolutia din Decembrie. De ce? Nu sunt o adepta a aniversarilor, dar azi am auzit-o pe fiica mea fredonand imnul tarii si mi-a atras atentia un vers: "Viata-n libertate sau moarte! striga toti!"
S-au spus multe despre Revolutie, se vor mai spune inca si mai multe! Am auzit unele pareri care sustineau ca oamenii au iesit in strada fiindca vroiau banane, coca-cola si alte d'astea! Jalnica parere! Oamenii au iesit fiindca parea de neconceput sa strige in gura mare ceea ce se vorbea doar in soapta. Se auzise despre tinerii ucisi la Timisoara si revolta ii gatuia pe toti. A trebuit doar o scanteie ca sa se declanseze ceea ce s-a numit ulterior "revolutia anti-comunista". Ce au vrut, de fapt, manifestantii? Nu au vrut nmic. Revolutia nu avea sanse de izbanda. Ea era doar un strigat de revolta, ocazia de a-si exprima toate frustrarile, chiar cu pretul vietii. Nu cred ca a fost cineva acolo care sa nu fie constient de faptul ca putea fi ultima noapte din viata lui! Dar asta nu conta! Era o ocazie unica si asta ii atragea pe oameni ca un magnet!
Au fost numiti "eroi"! Oare? Nu, mai degraba niste victime! Ce puteau face niste oameni cu mainile goale in fatza mitralierelor si blindatelor?
Cu toate acestea, atunci au trait un sentiment unic, irepetabil! Oamenii s-au iubit, s-au ajutat, s-au respectat unii pe altii, fara sa tina seama de apartenenta sociala. Atunci s-a potrivit sintagma :"frati romani"! Era acea fratie care apare in fatza mortii si care dispare odata cu ea! Unii au murit, altii au supravietuit! Noi stim acum ca nu moartea lor a decis triumful revolutiei, insa ceea ce s-a petrecut atunci ar trebui sa fie o dovada a faptului ca au fost oameni care au refuzat sa fie multumiti cu mediocritatea, cu demagogia, oameni ce au avut taria de caracter sa spuna lucrurilor pe nume cu orice pret!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de pufoi Vin 23 Dec 2011, 11:10 pm

Auras frumos ai scris!
hug
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de diada Vin 23 Dec 2011, 11:44 pm

Eu zic asa: daca Ceausescu ne-ar fi lasat sa vorbim ar fi trait si acum!
Acum avem o mizerie de guvern, de sef de stat, vorbeste toata lumea, ne fura pe fata, ne bate pe fata si ce se intampla? vorbim la tv despre asta, despre toate astea... si noi asteptam se se duca mandatul, bravo!
Daca ne-ar fi lasat sa vorbim, traia si acum! Doar sa vorbim.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de CCristinaC Vin 23 Dec 2011, 11:56 pm

Eu zic ca ar fi cam greu. Nascut la 26 ianuarie 1918, Ceausescu ar fi avut 93 de ani, curind 94 wink
Revolta, manifestatiile... toate astea au fost, fac parte din trecutul nostru pe care trebuie sa-l cinstim, bun sau rau. De noi depinde sa fim fericiti. Doar de noi...
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de Admina Sam 24 Dec 2011, 3:00 am

Diada, ai fost la vot la ultimele prezidentiale? Te duci data viitoare? Marea majoritate a celor pe care-i intreb, raspund aproape la fel: nu merg mai, nu-mi pierd timpul, oricum iese cine trebuie si alte din astea... zid
Ce-i mai grav e ca cei putini care merg, nu prea au pe cine vota. Nici opozitia nu e deloc bine reprezentata, nu avem oameni politici, figuri marcante care sa impuna. Nici macar nu se mai obosesc sa promita, ca oricum nu s-ar tine de cuvant. Doar se pierd in dezbateri si certuri televizate, ca astea vrea romanul, paine si circ.
Eu nu regret perioada de trista amintire. Atat cat imi aduc aminte si nu regret. Lipsa libertatii de opinie nu am simtit-l pe pielea mea, dar cozile, nedreptatile clasei conducatoare si discrepantele dintre ei si noi, lipsurile, frigul, lipsa curentului, a gazelor, a mancarii, a hainelor, etc. Nu era vorba de Cola, era vorba de un lapte mai gras, altceva in afara de tacamuri (nu vorbesc ca se gaseau pe sub mana si alte parti de pui, dar cati aveau pile...). Martirii de la Revolutie, au fost romani adevarati. Au avut un ideal, au avut o speranta, au vrut sa schimbe in bine viata tuturor. Au fost altruisti. Acum rar vezi un roman altruist... fiecare e pentru el si ar da in cap celorlalti, doar pentru ca asa ii place.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de betymi72 Sam 24 Dec 2011, 7:11 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
am citit ...mi-a placut ..si i-am dat dreptate...cititi si voi...
betymi72
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2531
Varsta : 51
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de aurishta Sam 24 Dec 2011, 8:17 am

Admina a scris:Acum rar vezi un roman altruist... fiecare e pentru el si ar da in cap celorlalti, doar pentru ca asa ii place.
...din pacate, asa este...hai sa ne mutam la "...mi-e rusine.."
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de diada Sam 24 Dec 2011, 10:44 am

CCristinaC a scris:Eu zic ca ar fi cam greu. Nascut la 26 ianuarie 1918, Ceausescu ar fi avut 93 de ani, curind 94 wink

rade nici nu m-am gandit la asta, dar cu siguranta nu ar fi fost impuscat.

Admina a scris:Diada, ai fost la vot la ultimele prezidentiale? Te duci data viitoare? Marea majoritate a celor pe care-i intreb, raspund aproape la fel: nu merg mai, nu-mi pierd timpul, oricum iese cine trebuie si alte din astea... zid ...

Eu nu regret perioada de trista amintire. Atat cat imi aduc aminte si nu regret. Lipsa libertatii de opinie nu am simtit-l pe pielea mea, dar cozile, nedreptatile clasei conducatoare si discrepantele dintre ei si noi, lipsurile, frigul, lipsa curentului, a gazelor, a mancarii, a hainelor, etc. Nu era vorba de Cola, era vorba de un lapte mai gras, altceva in afara de tacamuri (nu vorbesc ca se gaseau pe sub mana si alte parti de pui, dar cati aveau pile...). Martirii de la Revolutie, au fost romani adevarati. Au avut un ideal, au avut o speranta, au vrut sa schimbe in bine viata tuturor. Au fost altruisti. Acum rar vezi un roman altruist... fiecare e pentru el si ar da in cap celorlalti, doar pentru ca asa ii place.

Ma duc la vot, cum sa nu ma duc, si am fost la vot si am dat telefoane la cateva prietene sa se duca si au zis exact cum zici tu mai sus zid

Nici eu nu regret, dar acum.... multa vorba pentru nimic, am avut experienta sa lucrez intr-un colectiv destul de mare, in echipa cum se zice, se vorbea, facem, dregem, nu muncim ca nu ne da, nu venim.. etc... venea maistrul, inginerul si ne zice: trebuie sa lucram in ziua de Craciun, asta este, trebuie sa plece comanda, zi libera nu aveti, o sa va platim normal, la anul, si toata lumea ce crezi? a miscat vreuna? toata lumea a venit.... si asa este si acum in aceasta societate cu care ne mandrim hug

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de ismi3ismi Sam 24 Dec 2011, 11:52 am

Acelasi indemn ,atunci,ca si acum...se pare ca romanii se trezesc cam greu,de felul lor...Ar trebui rescris,pt zilele noastre...

Andrei Mureşanu
DEŞTEAPTĂ-TE ROMÂNE!
(UN RĂSUNET, 1842)
(text complet)

Deşteaptă-te, române, din somnul cel de moarte,
În care te-adînciră barbarii de tirani!
Acum ori niciodată croieşte-ţi altă soarte,
La care să se-nchine şi cruzii tăi duşmani.

Acum ori niciodată să dăm dovezi în lume
Că-n aste mîni mai curge un sînge de roman
Şi că-n a' noastre piepturi păstrăm cu fală-un nume
Triumfător în lupte, un nume de Traian.

Înalţă-ţi lata frunte şi caută-n giur de tine,
Cum stau ca brazi în munte voinici sute de mii;
Un glas ei mai aşteaptă şi sar ca lupi în stîne,
Bătrîni, bărbaţi, juni, tineri, din munţi şi din cîmpii.

Priviţi, măreţe umbre, Mihai, Ştefan, Corvine,
Româna naţiune, ai voştri strănepoţi,
Cu braţele armate, cu focul vostru-n vine,
"Viaţa-n libertate ori moarte!" strigă toţi.

Pre voi vă nimiciră a pizmei răutate
Şi oarba neunire la Milcov şi Carpaţi
Dar noi, pătrunşi la suflet de sfînta libertate,
Jurăm că vom da mîna, să fim pururea fraţi.

O mamă văduvită de la Mihai cel Mare
Pretinde de la fii şi-azi mînă d-ajutori,
Şi blastămă, cu lacrămi în ochi, pe orişicare
În astfel de pericul s-ar face vînzători.

De fulgere să piară, de trăsnet şi pucioasă,
Oricare s-ar retrage din gloriosul loc,
Cînd patria sau mama, cu inima duioasă,
Va cere ca să trecem prin sabie şi foc.

N-ajunge iataganul barbarei semilune,
A' cărui plăgi fatale şi azi le mai simţim;
Acum se vîră cnuta* în vetrele străbune,
Dar martor ne e Domnul că vii nu o primim.

N-ajunge despotismul cu-ntreaga lui orbie,
Al cărui jug de seculi ca vitele-l purtăm;
Acum se-ncearcă cruzii, cu oarba lor trufie,
Să ne răpească limba, dar morţi numai o dăm.

Români din patru unghiuri, acum ori niciodată,
Uniţi-vă în cuget, uniţi-vă-n simţiri.
Strigaţi în lumea largă că Dunărea-i furată
Prin intrigă şi silă*, viclene uneltiri.

Preoţi, cu crucea-n frunte, căci oastea e creştină,
Deviza-i libertate şi scopul ei preasfînt.
Murim mai bine-n luptă, cu glorie deplină,
Decît să fim sclavi iarăşi în vechiul nost' pămînt.
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de Uca Mar 24 Ian 2012, 8:29 pm

Astăzi se împlinesc, după cum ştim cu toţii, 153 de ani de la Unirea Principatelor Române.
Tot la 24 ianuarie, dar cu 10 ani mai devreme, la 1849, s-a născut Badea Cârţan.

Am toată admiraţia mea pentru acest domn, AMBASADOR al României!


Gheorghe Cârtan, cunoscut mai ales sub numele de Badea Cârţan, născut la data de 24 ianuarie 1849 în comuna Cârtisoara, a fost un tăran sibian autodidact care a militat activ si logistic pentru independenta românilor din Transilvania.

Intrat în legenda locurilor, acest cioban ardelean, născut într-o familie cu încă sase copii, reprezintă unul dintre cele mai elocvente simboluri ale constiintei nationale românesti. Însetat de cunoastere, el nu numai că si-a procurat cărti din România dar a si răspândit cu desaga prin satele din sudul Transilvaniei, circa 200.000 de volume.

Printre localnici mai circulă încă întâmplarea care i-a desteptat tânărului fiu de cioban iubirea fată de neamul românesc.
Aflat împreună cu părintele său si cu turma de oi pe crestele muntilor, într-o zi senină de vară, în care panorama Făgărasilor se distingea până departe în zare, acesta a avut curiozitatea de a-si întreba tatăl ce se afla dincolo de crestele semete ale muntilor. Răspunsul cum că acolo sunt români, l-a nedumerit pe pusti care i-a replicat:

Dar noi ce suntem? Nu suntem tot români? De ce aici nu-i tot România?

De atunci a simtit nevoia să treacă dincolo, în Vechiul Regat. A ocolit străjile unguresti si a ajuns la ciobanii argeseni. Acolo l-a întâlnit pe intelectualul brasovean Ion Cotigă, caruia i-a devenit discipol, învătând aproape totul despre trecutul neamului său.

În anul 1877, si-a pus turma de oi la dispozitia armatei române, înrolându-se voluntar în Războiul de Independentă. A călătorit pe jos, timp de 45 de zile, până la Roma, pentru a vedea cu proprii săi ochi Columna lui Traian si celelalte mărturii ale vechimii si latinitătii poporului român. Acest lucru i-a impresionat profund pe italieni, care au titrat în toate ziarele vremii, pe prima pagină: Ajuns acolo, Badea Cârțan s-a dus mai întâi la Columna lui Traian.
„Cum era singur și a nimănui, cum se făcuse seară, s-a așezat pe trotuar și s-a culcat la picioarele Columnei. A doua zi dimineața, trecătorii, polițiștii, ziariștii, au avut o revelație: un țăran din Corjați, un dac la picioarele Columnei lui Traian. "

Presa din Roma a scris în ziua următoare:

„Un dac a coborât de pe Columnă: cu plete, cu cămașă și cușmă, cu ițari și cu opinci”.

I s-a publicat fotografia, i s-au luat interviuri, a făcut senzație la Roma, a fost invitat la mediile politice, culturale, jurnalistice din Italia, fiind primit cu simpatie și prietenie.
De-a lungul vieții sale a călătorit prin Ungaria, Austria, Italia, Elveția, Egipt, Germania, Ierusalim și în atâtea locuri prin țară. Dacă alți călători celebri și-au dedicat viața expedițiilor din dorința de a descoperi noi teritorii, ori pentru a se îmbogăți, Badea Cârțan a călătorit pentru a vedea cu ochii săi strămoșii poporului român și din dragoste pentru istoria lor. Badea Cârțan a fost cunoscut, îndrăgit, prețuit de bărbații politici, de oamenii de cultură, de mediile patriotice din Vechiul Regat.

De mentionat că, la Cârtisoara se află Muzeul Etnografic si Memorial ce poartă numele celui mai reprezentativ fiu al satului, Badea Cârtan, cuprinzând tot felul de obiecte ce au apartinut acestuia. De asemenea în Parcul “Astra” din Sibiu se află si un bust al celebrului tăran autodidact, confectionat în 1974 din bronz, înalt de 1,20 m si asezat pe un soclu de travertin, operă a sculptorului sibian Kurtfritz Handel.

S-a stins din viată la 7 august 1911, fiind înmormântat la Sinaia.
La căpătâiul său stă scris: “Aici doarme Badea Cârtan, visând la întregirea neamului său”.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de irish05 Mar 24 Ian 2012, 8:46 pm

il ascult acum la stiri pe acest repetent , pe acest pilos , caci asa a trecut prin scoala, cu pile, baiatu' lu' tata, acest presedinte ce nu da drumu' la os. discursu' lui. exact ca ceausescu . de vina sunt 'agenturile straine' .
simt indignare, revolta si puterea de a darama muntii pentru o viata mai buna.


irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... - Pagina 3 Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB