Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 6
Organizarea casei - 1 - Pagina 4 EmptyIeri la 9:51 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Organizarea casei - 1 - Pagina 4 EmptyJoi 25 Iul 2024, 11:07 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Organizarea casei - 1 - Pagina 4 EmptyMier 24 Iul 2024, 9:43 am Scris de vlad_mom

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Organizarea casei - 1 - Pagina 4 EmptyDum 21 Iul 2024, 10:43 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Organizarea casei - 1 - Pagina 4 EmptySam 20 Iul 2024, 5:36 pm Scris de mlizeta

» Fotografia, intre hobby si arta
Organizarea casei - 1 - Pagina 4 EmptySam 20 Iul 2024, 5:32 pm Scris de mlizeta

» Frivolite - cap 7
Organizarea casei - 1 - Pagina 4 EmptySam 20 Iul 2024, 5:24 pm Scris de mlizeta

» casute de lemn pentru papusi
Organizarea casei - 1 - Pagina 4 EmptySam 20 Iul 2024, 5:21 pm Scris de mlizeta

» Pirogravura
Organizarea casei - 1 - Pagina 4 EmptyDum 14 Iul 2024, 9:59 am Scris de White_Raven

» Constructie tipare lenjerie intima
Organizarea casei - 1 - Pagina 4 EmptyJoi 04 Iul 2024, 11:15 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Organizarea casei - 1 - Pagina 4 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Organizarea casei - 1 - Pagina 4 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Organizarea casei - 1 - Pagina 4 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Organizarea casei - 1 - Pagina 4 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Organizarea casei - 1 - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Organizarea casei - 1 - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Organizarea casei - 1 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Organizarea casei - 1 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Organizarea casei - 1 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Organizarea casei - 1 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau


Organizarea casei - 1

+58
fiordaliso
Gabica
Carmencyta
emilia-elena
CarmenClaudia
piciul
jessica
coripin
despina13cucli
ivanoiuadela9
Andreescu Sorina
Aghata
olympia
Giobsy
ikuta
AlinaJ.Bijoux
michelinebeaulieu
myky7robc
arielas
rodishor
Eva
Floren
mimycry
cris_27
andarlidia
ghita
valentinadof
rosita
rucsy
musetel
violetas
aurishta
geany
mnarcisa
marcus
Karina33
Uca
firicel
danniela
CCristinaC
tomari
ismi3ismi
danyelyta28badea
Clio_Ela
danae
SilviaDumitrescu
clodi
diada
nicopop
emi
MagdaMarin
stoy
Admina
zylv
MihaelaT
letho
SandyB.
StMihaela
62 participanți

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de rucsy Mier 18 Mai 2011, 2:30 pm

Si eu folosesc lavete de microfibra. Le-am descoperit in 2003 cand firma la care lucrez si-a adaugat la activitatile pe care le desfasoara si servicii de curatenie profesionala. Printre utilaje si ustensile de curatenie achizitionate de la o renumita firma, au luat si aceste lavete. Vazand cat sunt de bune, la urmatoarea achizitie sefa noastra a luat mai multe si ne-a dat la fiecare cate 3 bucati. Sunt 8 ani de atunci si inca le folosesc. Se spala numai cu sapun si se limpezesc ff bine, astfel isi pastreaza proprietatile.
rucsy
rucsy
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 350
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 23/09/2009

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de rosita Mier 18 Mai 2011, 3:03 pm

Fetelor, am mai invatat ceva de la voi cu lavetele astea! Eu am geamuri mari acasa, ceea ce imi place ca am lumina multa, dar cand vine vorba sa le spal e un chin! Le voi cauta si eu prin magazine, mai ales ca ziceti ca sunt de folosinta universala!
kiss
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de clodi Mier 18 Mai 2011, 3:32 pm

Trebuie sa incerc si eu laveta asta, sper ca de data asta sa nu uit sa o si cumpar Smile
Ultima oara am luat de la cif o solutie ce se foloeste in bucatarie, am curatat aragazul imediat cu ea. Am si cif din cel pentru inox... mare branza nu mi se pare ca face.
Asta e solutia pt bucatarie:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de nicopop Mier 18 Mai 2011, 3:57 pm

Am o intrebare pentru cele care aveti mobila culoarea wenge sau zebrano,cu ce o curatati ca sa nu ramana urme?eu cu orice o sterg,tot raman urme...mai ales cea zebrano(am in bucatarie,arata cam asa:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
nicopop
nicopop
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 250
Varsta : 36
Localizare : Maramures,Romania
Data de inscriere : 11/03/2011

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de StMihaela Mier 18 Mai 2011, 4:52 pm

Eu ma stresez cand nu e ordine, mai bine ma organizez ca sa scap de-un stres Smile Daca nu apuc sa-mi fac treburile nu dorm bine, deci pentru mine e o chestie de liniste sufleteasca. Problema e ca e greu, obiceiurile din copilarie se pastreaza la maturitate ... prea bine zid
Si urasc curateni gena "hei-rup". M-am certat cu mama si de Pasti si de Craciun: pentru ce te omori cu firea sa faci casa luna sau sa rupi masa cu mancare? Simte-te bine, doar e sarbatoare. Ce bucurie mai e si aia cand zaci frant de sarbatori.
Incerc sa-mi intre in obicei cand sunt la baie si ma spal pe dinti, alea 3 min, sa dau cu laveta (aia de spala singura rade ) pe oglinda, pe chiuveta; la toaleta dureaza 10 secunde sa dau cu peria, ca o fac zilnic si-mi place mult cum luceste, fac alergie cand merg undeva si vad toalete murdare sau cu inelul ala maro pe vas unde se termina apa. Am reusit sa dau cu mopul zilnic imediat dupa ce ajung cu copii acasa si dureaza 10 min. Manca apoi de pranz intr-un aer parca mai curat.
Geamurile nu le-am spalat toate odata: la o camera azi, la alta maine, nici nu s-a simtit, mai ales ca a durat 10 min cu tot cu clatit laveta la baie.
De 3 zile nu mai am vase in chiuveta. Le spal in timp ce gatesc, apoi dupa masa, inca "proaspete" , se clatesc imediat. Mai dau cu un puf de Mr.Muscle portocaliu in chiuveta, dau cu laveta si luceste. Asta cu vasele e musai de respectat, mai ales ca vine vara si 1) apar mustele, 2) se va usca mancarea si dup-aia e greu sa freci la ele si 3) se vor imputi de la pranz pana la cina, sau de seara pana dimineata in chiuveta.
Eu folosesc Cif in cutie albastra cu eticheta violet, merge si la aragaz si la vana din baie, si la pantofii de sport (albi batutincap ) ai copiilor.
Pentru geamuri mai am, ca ajutor, ramase din perioada dinaintea lavetelor, Mr. Muscle si Cif de geamuri. Ambele foarte bune. Dar nu stiu daca voi mai lua dupa ce se termina, cred ca nu mai am nevoie. La Mr. Muscle portocaliu nu voi renunta ca imi place cum ii da luciu la chiuveta dupa ce termin cu vasele, si nici la Cif universal.
Incerc sa nu ma stresez, sa o iau usor si tocmai prin a face lucrurile din rutina, la timpul lor, sa imi fac mai mult timp liber.
OMG dar ce greu e Suspect
Eu am scapat de "statul" acasa cu copii. Sunt ... mari flower (aproape 7 si aproape 10 ani). Ma inteleg cu ei si sunt (cat se poate de) cuminti. Si de asta incerc sa fiu un model pentru ei, ne copiaza cum nici nu ne inchipuim... Daca mama face o treaba cu placere apoi ne distram impreuna, asa vor creste. Daca eu ma culc cu ei la 8.30 si citim ceva impreuna, dormim linistiti si ma pot trezi la 6 sa mai fac una-alta, odihnita. Nu dati cu rosii, asa as vrea sa fac, nu imi iese prea des. Noroc cu sotul meu care ma salveaza de multe ori. E amuzant sa aud cum ma striga copii: "Mama! Vino ca tata ne citeste ... (nu-stiu-ce)! Hai ca pierzi inceputul." rade
Imi cer scuze pentru folosirea expresiei "mama care sta acasa" . Acel sta e cel mai neadevarat fapt care il poti spune despre o mama care e acasa cu un copil mic.
Sunt constienta ca nu voi avea niciodata casa ca un pahar de cristal, vreau sa-mi traiesc si eu viata, dar la finalul acestui Proiect wink voi putea deschide usa fara jena oricui la orice ora.
kiss

Nicopop: cu laveta noastra, desigur rade . Eu am in bucatarie o gresie si o faianta rosie, lucioasa, de ti-e mai mare dragul. Imi lua ore ca sa o inretin si de multe ori nu arata multumitor. Acum sunt super multumita si ma rog de sanatatea dragutei doamne MihaelaT care mi-a spus de ea.


Ultima editare efectuata de catre StMihaela in Joi 19 Mai 2011, 9:44 am, editata de 1 ori (Motiv : Am corectat Mr. Musculo cu Mr. Muscle)
StMihaela
StMihaela
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 50
Localizare : Romania
Data de inscriere : 03/01/2009

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de nicopop Mier 18 Mai 2011, 6:01 pm

Chiar ma faceti sa o incerc si eu !Multumesc [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
nicopop
nicopop
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 250
Varsta : 36
Localizare : Maramures,Romania
Data de inscriere : 11/03/2011

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de valentinadof Mier 18 Mai 2011, 6:30 pm

sa va spun ca azi mi-am cumparat si eu laveta si mi-am facut casa luna?ei...... nu chiar toata!acum nu siut daca de dragul lavetei am avut eu spor sau chiar face treaba singura! pupi
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de ghita Joi 19 Mai 2011, 7:01 am

Fetelor, am vazut ca laudati foarte mult aceasta laveta de microfibra. Intreb si eu, cred ca sunt mai grea de cap, trebuie dat cu solutii de curatare speciale inainte? Adica Clin pt geamuri si altele pentru toalete, cazi, chiuvete si apoi folosesc laveta?
ghita
ghita
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 602
Varsta : 54
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de danniela Joi 19 Mai 2011, 9:05 am

Mihaela, ai zis bine ca trebuie intai sa te vindeci de stresul pe care il ai cu curatenia si apoi sa te gandesti la organizare!!!
Nu inteleg de ce trebuie sa dai cu mopul in fiecare zi??? Stai intr-o zona cu praf?? Cel mai bine e sa faci curatenie foarte des, pe cat de des e posibil la usa la intrare, unde va lasati incaltamintea. Eu aveam o prietena bolnava de curatenie, la inceput a fost jenant cand am vazut-o cu carpa de sters la usa de la intrare, dar apoi i-o ceream eu ca na, ii era in obicei, asa nu se cara in casa. Tine geamurile deschise atat cat e necesar. Alta problema, eu le tineam vesnic deschise si stateam si la strada, normal ca era necesar mop in fiecare zi, acum m-am invatat minte, le deschid dimineata si seara inainte de culcare, la bucatarie stau cu usa deschisa, ma rog si se poate.
Cu Pastele si Craciunul din experienta mea. Primul Craciun aici, da-i si cauta alimente, alea alea, nici nu se gaseau nici nu stiam eu sa caut. Stai doua zile si gateste ca nebuna, fa curat, freaca. In ziua de Craciun mi-a adus omul o familie el roman ea africanca cu 5 copii, un venezuelean, un turc si un bulgar. Mi-a spart 2 farfurii, am cam stat sluga la servit, si cu toate ca venezueleanul a zis ca nu e politicos sa inceapa sa manance fara ca stapana mesei sa stea si ea la masa, sotul meu a facut un gest care mi-a taiat tot cheful. Dupa musafiri ne-am certat cu voci ridicate, eu am plans, copiii au plans, iar omul s-a apucat sa isi puna in pahar.
Al doilea an, nu am avut musafiri, insa a fost asa de trist, nu prieteni, nu nimic. Sotul a plecat la munca, noi ne uitam pe geam. Dupa asta am stat si m-am gandit si am reflectat bine, se merita???? Nu
Al treilea an, NU am gatit decat ceva usor, NU am cocarit, nu am facut sarmale, nu am stat sa ranesc in casa. Sotul meu a fost MUT. Cum fara sarmale si fara friptura, si fara cornulete, faguri si alte cocaturi care nici nu tineau in frigider, la noi de Craciun sunt 35 grd C.
Dar neavand, nu a putut comenta, am luat copiii si am plecat la plaja, ne-au sunat 2 ucrainience, am palavragit toata ziua cu ele, seara am pus pe masa ce aveam eu, ce aveau si ele, ne-am si impartit cadouri micute, fara valoare monetara, si a fost super frumos!!!
Asa am invatat ca nu se merita. Nimeni nu m-a criticat si nu s-a mirat de ce eu nu zac.
Acum fac sarmale cand avem chef toti, racitura la fel, si alte chestii. De Craciun si Paste fac doar unele mancaruri, nu umplu firigderul. Si ne e bine.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de StMihaela Joi 19 Mai 2011, 9:32 am

danniela, nu e prea mult praf, din punctul asta de vedere ar merge mopuit si la 3 zile, dar eu m-am pricopsit cu porumbei ca animale de companie. Nu fac atata mizerie cu gainatii cat s-ar astepta toata lumea, ca sunt foarte sanatosi si mai trag cate o baleguta doar cand mananca multa verdeata. In rest sunt niste bobite bine organizate Smile pe care le luam cu un servetel. Multa mizerie fac doar peste noapte, dar au locul lor de dormit unde le pun o musama dedesupt si pe care o iau dimineata. Nici nu circula in toata casa, au teritorul lor. Cel mai mult le place dimineata, cand le dau voie in camera copiilor si se duc la ei sa-i trezeasca.
Asa stand lucrurile se impun 10 min de dat cu mopul, cu apa calduta si un capacel de Pronto. Am mop din burete care se stoarce de la un maner, mai zicea o doamna de el pe undeva mai sus, curata foarte bine si se usuca aproape imeiat.
Am uitat ieri sa spun ca in organizarea asta a casei incerc sa prind si minim 15 min si pentru mine Smile . Dimineata vreau sa fac un pic de gimnastica, un gomaj si o masca de frumusete pe fata, seara un ingrijit manichiura etc

ghita, eu nu dau cu nimic inainte. Umezesc (ud si apoi storc) laveta, sterg geamuri, oglinzi, faianta, gresie, mobila, ecrane calcu si tv. La prima lor folosire m-am mai ajutat de Mr.Muscle portocaliu unde mi se parea ca sunt pete de grasime pe gresia si faianta din bucatarie si nu s-au luat dupa prima mana, in baie m-am ajutat tot asa de cel alb si pe geamuri de solutia de geamuri. Dar asta dupa ce am spalat cu laveta si mi s-a parut ca mai am nevoie de retusuri pe ici-colo. Dar dupa ce am facut casa luna odata, nu mai am nevoie decat de laveta umezita cu apa de la robinet.
Prima data cand le-am luat le-am pus pe raft si am asteptat... o zi, doua... nimic. Dupa o saptamana, cand am vazut ca nu fac chiar singure, le-am ajutat un pic si eu rade
StMihaela
StMihaela
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 50
Localizare : Romania
Data de inscriere : 03/01/2009

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de danniela Joi 19 Mai 2011, 10:08 am

rade rade rade
ce tare esti cu lavetele astea, cum se cheama in engleza sa ma uit poate or fi aparut si aici la lumea a 3-a si nu stiu eu.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de Clio_Ela Joi 19 Mai 2011, 10:35 am

Danniela, microfiber se cheama in engleza.
Lavetele sunt din poliester facute, dar textura materialului e importanta.
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 49
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de danniela Joi 19 Mai 2011, 12:34 pm

Saru' mana Ela, o sa ma uit dupa ele.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de clodi Joi 19 Mai 2011, 12:36 pm

Am luat si eu 2 lavete ieri - una pentru geamuri si oglinzi si una pentru sanitare. Cum eram super incorsetata cu croitoreala, am spalat doar chiuveta si oglinda de la baie si imi place ce face. aaa si mi-am informat sotul ca nu cumva sa ia minunatele ajutoare sa stearga bicicletele cu ele rade
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de Clio_Ela Joi 19 Mai 2011, 12:38 pm

grija la asta Smile)
Sora mea m-a sunat acum doi ani sa ii mai trimit cateva lavete, ca au ajuns in masina sotului. Smile
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 49
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de danniela Joi 19 Mai 2011, 12:43 pm

rade rade rade
Al meu nu calca prin bucatarie sau balconul unde tin eu astea de curatat, dar mai stii!!! Cand te astepti mai putin iti face boroboata.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de geany Joi 19 Mai 2011, 12:45 pm

DA; grija mare! Partenerul meu de viata, le foloseste la tot ce are de curatat. Imi vine sa-l strang de gat, atunci cand il vad ca isi curata bicicleta pe langa latz cu lavetele de microfibra.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de ghita Vin 20 Mai 2011, 10:21 am

Multumesc de raspuns Mihaela.
ghita
ghita
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 602
Varsta : 54
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de nicopop Lun 06 Iun 2011, 5:50 pm

E vara si e cald,probabil la multe case se lasa geamurile deschise in perioada asta si ne invadeaza mustele,tantarii si alte insecte.Ce faceti cu ele,fetelor?Ce folositi impotriva lor?
E drept,noi ne-am propus sa ne punem plase la geamuri,dar inca nu am reusit.Spray nu folosesc in nici un caz din cauza copiilor,asa ca ramane la indemana...paleta! lol!
Voi cum faceti?
nicopop
nicopop
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 250
Varsta : 36
Localizare : Maramures,Romania
Data de inscriere : 11/03/2011

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de ghita Lun 06 Iun 2011, 7:01 pm

Noi avem plase. Astfel am scapat de toti musafirii nepoftiti. Rar se intampla sa mai apara cate unul dar doar atunci cand lasam si plasa deschisa.
ghita
ghita
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 602
Varsta : 54
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de StMihaela Lun 06 Iun 2011, 7:10 pm

Noi am primit de la o firma de deratizare o solutie netoxica, cu care am dat pe la colturi, geamuri si ce intra moare. Dar tot plasa ramane de baza, ca de intrat tot intra iar pe jos spal zilnic, deci efect zero cu orice as da.
Dar acum avem si soparla, deci mergem spre mai bine rade
StMihaela
StMihaela
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 50
Localizare : Romania
Data de inscriere : 03/01/2009

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de danniela Lun 06 Iun 2011, 8:48 pm

Eu stau in tara cu cei mai multi si mai periculosi tantari!!! Baza este plasa la toate geamurile, noi nu am gasit praguri la usi si de cate ori ne-am mutat am avut grija sa pun si praguri niste bucati de scandura sa nu intre nici o musca pe sub usa. Daca plasele de la geam nu faceau fata puneam si plasa deasupra patului. Daca ai copii cauta sa dai cu solutii pe afara pe rama geamurilor pe unde nu ajung ei. Si la usa daca o tii deschisa poti sa iti pui o perdea din asta stil plasa sau chiar o rama cu plasa de tantari montata pe ea.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de nicopop Mar 07 Iun 2011, 4:38 pm

Cu usi deschise nu e cazul la noi,decat la terase rabatate,dar pana la urma tot plasele or sa fie si salvarea noastra.Facem ce facem si tot ne punem!
nicopop
nicopop
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 250
Varsta : 36
Localizare : Maramures,Romania
Data de inscriere : 11/03/2011

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de Admina Mier 22 Iun 2011, 5:35 pm

Fetelor harnicutelor... eu am o mare dilema, nu mai stiu cu ce sa sterg parchetul, ca e plin de dare. Am avut un stergator plat si acum am revenil la clasicul mop, care oricat l-as stoarce, tot plin de apa e. Si parca nu se clateste bine, desi schimb apa des. Ultimele dati am sters cu Pronto, un detergent lichid si putin Domestos (am un fix cu dezinfectarea). zid Desi nu intram incaltati, tot intra praf in casa, ca stam cu geamurile deschise.
Nico, tot plase am si eu. Nu ma pisca, nu ma bazaie, nu ma doare capul.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de geany Mier 22 Iun 2011, 5:51 pm

Admina, in cazul darelor, eu ti-as recomanda, ca dupa mop sa dai cu un teu pe care ai pus o carpa de microfibra, ca sa usuci imediat. Alta idee n-am...
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 4 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB