Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Organizarea casei - 1 - Pagina 9 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Organizarea casei - 1 - Pagina 9 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Organizarea casei - 1 - Pagina 9 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Organizarea casei - 1 - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Organizarea casei - 1 - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Organizarea casei - 1 - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Organizarea casei - 1 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Organizarea casei - 1 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Organizarea casei - 1 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Organizarea casei - 1 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Organizarea casei - 1 - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Organizarea casei - 1 - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Organizarea casei - 1 - Pagina 9 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Organizarea casei - 1 - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Organizarea casei - 1 - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Organizarea casei - 1 - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Organizarea casei - 1 - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Organizarea casei - 1 - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Organizarea casei - 1 - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Organizarea casei - 1 - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Organizarea casei - 1

+58
fiordaliso
Gabica
Carmencyta
emilia-elena
CarmenClaudia
piciul
jessica
coripin
despina13cucli
ivanoiuadela9
Andreescu Sorina
Aghata
olympia
Giobsy
ikuta
AlinaJ.Bijoux
michelinebeaulieu
myky7robc
arielas
rodishor
Eva
Floren
mimycry
cris_27
andarlidia
ghita
valentinadof
rosita
rucsy
musetel
violetas
aurishta
geany
mnarcisa
marcus
Karina33
Uca
firicel
danniela
CCristinaC
tomari
ismi3ismi
danyelyta28badea
Clio_Ela
danae
SilviaDumitrescu
clodi
diada
nicopop
emi
MagdaMarin
stoy
Admina
zylv
MihaelaT
letho
SandyB.
StMihaela
62 participanți

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 9 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de myky7robc Mier 09 Noi 2011, 11:23 am

danniela, tu sigur iti primesti rasplata, cand iti vine sotul acasa, ca ziceai ca e mai mult plecat, nu? rade pupi
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 9 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de StMihaela Mier 09 Noi 2011, 11:27 am

Eu m-am saturat sa scormonesc prin dulap si niciodata sa nu am ce imbraca, asa ca am intrat in haine si m-am scapat de o gramada. Am trei lucruri bune de purtat (la figurat doar trei wink ) si nici pe alea sa nu le vad in lanul de haine de pe cand eram fata la mama in casa?
Cu jucariile era jale, mormane peste tot, care adunau un praf de nu va spun. Mi-am pus in plan sa le ordonez cumva. M-a salvat inundatia de anul trecut Embarassed A inundat in asa hal la Mall ca a picat un tavan in depozit la Auchan. Baietii, dupa ce au reparat, au scos la reduceri niste ladite de plastic cu capac si rotite pline de noroi uscat (aratau mai mult prafuite, nu va imaginati ca erau ca scoase din glodul din brazda Smile ) In mod normal erau la 60 de lei, acum aveau pret 9 lei. Va imaginati ca am facut doua drumuri cu cosul plin de ladite la masina, le-am golit raionul intr-o ora (erau cam 12 ladite maricele, cred ca s-au speriat unde au disparut asa repede rade ) iar jucariile mele stau, in sfarsit, ordonate, aranjate si ferite de praf. Copii le manevreaza usor si toata lumea e fericita.
StMihaela
StMihaela
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 49
Localizare : Romania
Data de inscriere : 03/01/2009

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 9 Empty Organizarea hainelor

Mesaj Scris de Andreescu Sorina Mier 09 Noi 2011, 11:38 am

Va scriu pt prima data impartasindu-va si din experienta mea in ale rufelor. Ca in orice familie si eu aveam problema hainelor purtate o data dar care nici nu puteau fi puse in sifonier, nici in cosul de rufe. Asa ca mi-am cumparat un suport de haine pentru umerase, acolo pun frumos pe umerase hainele sa nu se mototoleasca, le mai port o data cel mult de doua ori apoi vor lua calea cosului de rufe. Este util si atunci cand calc, pun hainele direct pe umerase frumos pe suport, unele raman acolo pt purtare in zilele urmatoasre, altora le fac loc in sifonier si gata. wink
Andreescu Sorina
Andreescu Sorina
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Internet
Data de inscriere : 06/02/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 9 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de musetel Mier 09 Noi 2011, 11:59 am

Hmm, dacă vă mai citesc mult, vrednicelor, mă apucă deprimarea... din nou.
Eu mă străduiesc de multă vreme să fie ordine la mine, dar nu prea îmi iese.

Întrebare: voi cât timp din zi petreceţi făcând curăţenie?
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 9 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Mier 09 Noi 2011, 12:33 pm

musetel a scris:Hmm, dacă vă mai citesc mult, vrednicelor, mă apucă deprimarea... din nou.
Eu mă străduiesc de multă vreme să fie ordine la mine, dar nu prea îmi iese.

Întrebare: voi cât timp din zi petreceţi făcând curăţenie?

Musetel trebuia sa spui ,, cat timp din zi/noapte ,, ca eu abia dupa ce adorm toti apuc sa mai deretic cat de cat . Plec dimineata la 7.30 cu copii la cresa si scoala si ajung seara la 18. Ce sa fac mai intai ? Le dau sa manance , lectii , mancare pentru a doua zi si apoi trec la adunat jucarii si hainute de prin camere . Stefanuta al meu s a plictisit de toate jucariile si acum ca s a mai inaltat un pic si ajunge la manerul de la sifonier ( in camera lor ) le scoate si le intinde pe jos ( zice ca le calca cum fac eu) si iti vine sa l omori ca nu mai ai pe unde calca de hainutele lui si cand se plictiseste le ia gramada si le baga intr-o plasa zid si mami noaptea trebuie sa le puna la loc . Am legat si usile de la sifonier cu un snur dar degeaba .... cand nu le mai gaseste pe ale lui ia toate incaltarile de pe hol si le probeaza pe toate . chiar o s o rog pe Silvia sa va puna o poza sa l vedeti incaltat cu bocancii si pantofii lu tasu .
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 9 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de StMihaela Mier 09 Noi 2011, 1:06 pm

Si eu am avut momente de deprimare in care am simtit ca nici un program nu functioneaza, ca daca e sa vrei sa ai casa ca un pahar ai nevoie de o armata de servitoare. Asa este wink
Acum urmaresc sa fac sa arate casa decent, sa nu am nimic pe mese/ noptiere, sa gasesc in orice moment haine de imbracat, sa apuc sa fac mancare cel mult pe doua zile (daca fac mai multa, pun pe portii in congelator si cand n-am timp scot la dezghetat de seara si a 2-a zi doar incalzesc)...
Urmez programul de curatenie cu luni aspirat, marti sters praful, miercuri spalat pe jos (desi imi fac zilnic timp sa dau cu mopul 15 minute prin hol, sufragerie si bucatarie), joi sterg tot ce e geam prin casa, vineri scimb asternuturile, sambata dezinfectez wc-uri, vana, chiuvete baie. Asta inseamna ca fiecare activitate e amanuntita, ca asa in fiecare zi mai dau cu carpa daca e nevoie, uneori le mai inversez daca ma inspira altceva ... Acum, spre exemplu, ma duc sa iau carpa sa sterg mobila, ca ieri am avut chef de spalat pe jos Smile
Incerc sa impamantenesc obiceiul ca fiecare lucru daca e luat de undeva, trebuie sa ajunga la loc dupa ce a fost folosit, dar mai avem scapari, ca suntem mici sau lenesi Embarassed
Dar si la noi, tot rufele sunt calcaiul lui Ahile peace
StMihaela
StMihaela
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 49
Localizare : Romania
Data de inscriere : 03/01/2009

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 9 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de aurishta Mier 09 Noi 2011, 1:25 pm

Nici la mine nu functioneaza un program strict fiindca viata noastra este foarte complicata si, ca sa fie totul impecabil, ar trebui sa facem din asta principalul scop. Din fericire, nu este asa, curatenia este ca sa ne simtim bine, nu ca sa ne streseze. Se mai intampla sa raman cu treburile in urma, dar surmontez decalajul atunci cand pot. Bine ca n-am nici un ochi critic pe-aproape wink , un "ochiomete", cum zice sotul meu rade In rest, am obisnuit copiii cu anumite responsabilitati de care se achita dupa puterea lor wink , mai retusez, ii mai laud, ii mai cert, dar, una peste alta, o scoatem la capat! cheers
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 9 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de myky7robc Mier 09 Noi 2011, 1:39 pm

daniela, poti sa zici ca viata nu e frumoasa si asa in dezordine si cu asa strengari langa tine? hug strang rufe spal vase cafea coarda lucru de mana Organizarea casei - 1 - Pagina 9 351247 prietenie bucurie
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 9 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de clodi Mier 09 Noi 2011, 1:39 pm

Adela, este super haios pustiul rade

Am citit ce ati scris mai sus in legatura cu hainele purtate si care inca nu sunt de spalat .. nu inteleg de ce nu pot sta tot in dulap? Ca doar nu sunt contaminate... Din punctul meu de vedere daca sunt de spalat stau in cosul de rufe, daca-s de purtat stau in dulap. Nu inteleg utilitatea, practic vorbind, a unei categorii suplimentare (si un spatiu separat) de haine? Daca le tineti pe scaun/stativ/alt dulap la ce ajuta?
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 9 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de danniela Mier 09 Noi 2011, 2:02 pm

Mie nu imi plac stativele alea nici sa ma bati. Clodi, eu cred ca pot sta in dulap daca le-ar pune altcineva decat noi!!!!
Musetel, pare curat luna si totul aranjat din citite, dar NU cred ca este totul perfect, altfel nu am mai scrie pe aici!!!!
Ce dulceata ai tu Adela acolo, mi te imaginez cu usile legate, dar pana mai creste si invata si el o sa tot ai de lucru. Mai toate dintre noi am trecut prin asta. Sau trecem. Pana mai cresc copii tot saraca mama le face cam pe toate.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 9 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Mier 09 Noi 2011, 2:31 pm

Nu i asa ca e simpatic motanelul meu incaltat ? Cateodata iti vine sa l mananci si cateodata parca l-ai inchide undeva sa nu te mai impiedici de el rade . Acum e la cresa si il ia fata pe la 4.30 si pana la 6 cand ajung eu acasa e vraiste peste tot.
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 9 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de musetel Mier 09 Noi 2011, 2:42 pm

Clodi, merci pentru mesajul tău de mai sus. Eram gata-gata să cred că sunt defectă, că nu ştiu mai nimic despre curăţenie şi casă...Dar cred că sunt normală că pun hainele purtate o dată în dulap.

Când eram mică/ adolescentă asta nu îmi plăcea la ai mei: îşi puneau hainele care mai puteau fi purtate agăţate te miri unde... Mai degrabă prefer să spăl hainele chiar dacă mai merg purtate.

Ah, o chestie: unde uscaţi hainele? Rog fetele care au spaţiu special pentru aşa ceva, din arhitectura casei, să se pun în locul nostru, carea vem apartamente ceauşiste. Eu am un balcon deschis... ador cum miros hainele uscate la aer curat şi nici nu stau pe o stradă aglomerată. Dar când plouă, le mai udă, iarna se usucă greu şi mai şi trebuie să te îmbraci cu pufoaica să mergi în balcon să întinzi/strângi.
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 9 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de clodi Mier 09 Noi 2011, 2:57 pm

Musetel, nu stiu daca sunt defecta sau nu, doar ca eu nu ii vad utilitatea celei de-a 3-a categorii de haine.

La intrebarea cu rufele pot sa iti raspund caci nu am un spatiu dedicat. Locul uscatorului variaza: vara il pun seara pe balcon ca pana dimineata sunt uscate si avem din nou loc de stat la cafea/suc pe balcon. Cand se raceste afara adio iesit in frig sa intind rufe, asa ca de cele mai multe ori uscatorul in pun in living (acolo nu ne impiedicam de el) langa geam si deschid geamul pe batant ca sa iasa umezeala. Daca se anunta musafiri il mut in dormitor pentru cateva ore cat stau musafirii sau in baie in cada daca stau peste noapte. L-as tine mereu in baie dar nu avem geam la baie ci doar ventilator si se face umezeala daca nu merge ventilatorul continuu. Deci sunt ca melcul... ma plimb cu uscatorul prin toata casa Smile
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 9 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de Aghata Mier 09 Noi 2011, 3:05 pm

Musetel, eu nu stau intr-un apartament ceausist, dar problema uscarii rufelor nu este rezolvata. vara este mai simplu, dar de toamna pana primavara, ma plimb si eu, ca si clodi, cu uscatorul prin toata casa. ma deranjeaza peste tot. nici eu nu am geam la baie si tin usa deschisa. plus ca nu stiu cum fac, dar mereu spal si uscatorul este mereu incarcat....
Aghata
Aghata
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 01/04/2010

http://topbijuterii.blogspot.com/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 9 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de StMihaela Mier 09 Noi 2011, 3:46 pm

Oooo, danniela, mare adevar ai grait hug
Ne adunam aici sa ne mai incurajam, sa ne mai dam un ghiont, sa ne mai inspiram Smile Cel putin eu.
Am zile in care casa straluceste si zile in care ma bucur ca nu-mi suna nimeni la usa rade Dar daca ai un copil dimineata la scoala, unul dupa-amiaza, tot pleci, vii, mai ai si de lucru, nu ai cum sa ai totul perfect. Dar ma inarmez cu gandire pozitiva, multumesc lui Dumnezeu ca am un sot minunat si niste copii cuminti si sanatosi (si destepti si frumosi love ) si ... si sting calculatorul, gata pauza, inapoi la treaba Flowers
StMihaela
StMihaela
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 49
Localizare : Romania
Data de inscriere : 03/01/2009

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 9 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de CCristinaC Mier 09 Noi 2011, 7:42 pm

Si la mine stau hainele purtate o singura data, in dulap, numai ca intr-o zona separata. Ca sa scapati de hainele de pe scaune, nu mai tineti scaune in dormitoare. Doar nu o sa depozitati hainele in bucatarie, nu? O sa fie greu rau la inceput, insa va veti obisnui. Vorbesc din proprie experienta.
Legat de uscarea rufelor, eu am balcon inchis cu termopan si calorifer. Vara deschid doua geamuri pe fatza si cite unul pe laterale, iar iarna am caldura de la calorifer.Problema mea e ca trebuie sa fiu mereu atenta si, cum nu intind lenjeria intima pe sirma aflata spre strada, la fel nu intind lenjeria intima pe sirma aflata spre camera. O pun la mijloc, ca ar fi culmea sa am musafiri si sa se vada din sufragerie chilotii pe sirma. rade
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 9 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de Admina Joi 10 Noi 2011, 11:35 am

Am venit sa raportez. Ieri nu am curatat canapeaua. zid
Azi am curatat chiuveta, am organizat un raft cu condimente si am sters un corp de bucatarie si portiunea aferenta de faianta. Cu pasi mici-mici, ne miscam. rade In ritmul asta sper sa lustruiesc toata casa pana la anul... Trebuie sa maresc doza zilnica si sa pastrez curat ce eliberez. E musai!
Uneori as vrea o casa comunista, ca as avea holuri, balcon, debarale. Asa nu am decat un singur hol in casa, spre baie si ala e plin cu biroul meu de cusut, masinile, etc. Nu am debara, camara si nici balcon. Ei ziceti si voi pe unde sa le mai pitesc? Mopul, matura, farasul stau in baie, aspiratorul prin dormitor. Rufele le usuc pe calorifere iarna si pe uscator pe care-l tin in dormitor. Am primit un uscator vertical electric wink dar nu l-am pus la treaba inca. Daca as reusi sa inchesui 5-7kg de rufe pe el, odata as scapa de parte din harmalaie.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 9 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de musetel Joi 10 Noi 2011, 12:42 pm

Bravo Admina pentru munca de azi! Fiindcă eşti un exemplu, las şi eu formul şi mă duc la deritecat un pic prin casă, cât doarme copilul.

Cum este uscătorul vertical?
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 9 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de Admina Joi 10 Noi 2011, 1:15 pm

Arata cam ca un Ozn:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Nu-l pot recomanda inca, l-am primit de la cineva care l-a folosit putin si eu nu l-am incercat inca. Daca isi face treaba bine si cu relativ putin curent consumat, va scriu, normal.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 9 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de despina13cucli Joi 10 Noi 2011, 1:46 pm

doamne, aflu aici tot felul de minunatii(noutati)!
ma bucur de fiecare data cand intru aici ca m-am inscris pe acest forum!
felicitari super femei!!
despina13cucli
despina13cucli
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 19/05/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 9 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de valentinadof Joi 10 Noi 2011, 2:15 pm

clodi a scris:Adela, este super haios pustiul rade

Am citit ce ati scris mai sus in legatura cu hainele purtate si care inca nu sunt de spalat .. nu inteleg de ce nu pot sta tot in dulap? Ca doar nu sunt contaminate...
Sa nu te superi Clodi,dar hainele purtate o data ,eu le consider contaminate!Ori in mijloacele de transport in comun,ori in atmosfera incarcata cu praf ce poarta cu el virusi si bacterii sau pe unde ne mai atingem putem duce acasa toate aceste microorganisme si daca le punem in sifonier langa celelalte rufe curate clar pt mine ca vor fi si acestea contaminate.
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 9 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de arielas Joi 10 Noi 2011, 2:38 pm

Pare fain uscatorul asta. Pui rufele ude ude sau mai putin ude? Adica zvantate?
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 9 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de myky7robc Joi 10 Noi 2011, 3:20 pm

pfuu....uuu, ce ma bucur ca si unele dintre voi faceti ca mine, adicatelea, si io ma plimb cu stativul de rufe prin casa, dar mai ales in sufra, ca e mai mare, tot in dreptul geamului. strang rufe
Asa si mai departe, valentina si eu sunt de acord cu tine si anume ca rufele purtate prin diversae medii sunt contaminate cu microorganisme si praf. barfa
Dar sa zicem ca le scutur si le pun intr-un sifonier care are numai umerase, deci compartiment absolut separat de celelalte, care au alte usite.
Mai fetelor, dar admina are o vointa de fier si isi impune sa mearga mai departe, bravo, eu mai am de lucrat aici cu respectarea programarilor, ca apare aproape mereu ceva neprevazut si urgent. ups lucru de mana lucru


Ultima editare efectuata de catre myky7robc in Joi 10 Noi 2011, 3:22 pm, editata de 1 ori (Motiv : corectat text)
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 9 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de Admina Vin 11 Noi 2011, 10:08 am

Iar la raport, ca altfel ma las pe tanjeala. Oscilam intre a scrie aici sau la parteneri... de ce oare?
Ii ziceam de luni de zile sa taie filtrul pentru hota si sa il schimbe. Azi tot eu am facut-o, am lustruit hota, dulapurile pe deasupra si plita. Acum am luna corpul mare din bucatarie, datorita imboldurilor de aici. Deci o sa ma tin de program, desi chiuveta din bucatarie nu am mai lustruit-o integral, doar cuva.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 9 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de mnarcisa Vin 11 Noi 2011, 10:16 am

Admina imi palce ca esti perseverenta. E o idee buna. Am incercat si eu o perioada,dar la mine e mai complicat ca pana ajung in cealat capat al casei nuse mai vede pe unde am trecut. Peste doua saptamai ma voi apuca mault mai seios si am sa iti urmez pasii.
Spor in continuare.
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 9 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB