Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ce gatim azi(5) - Pagina 4 EmptyAstazi la 7:16 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Ce gatim azi(5) - Pagina 4 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ce gatim azi(5) - Pagina 4 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Ce gatim azi(5) - Pagina 4 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ce gatim azi(5) - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ce gatim azi(5) - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ce gatim azi(5) - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ce gatim azi(5) - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ce gatim azi(5) - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Ce gatim azi(5) - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ce gatim azi(5) - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ce gatim azi(5) - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Ce gatim azi(5) - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ce gatim azi(5) - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ce gatim azi(5) - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ce gatim azi(5) - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ce gatim azi(5) - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ce gatim azi(5) - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ce gatim azi(5) - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ce gatim azi(5) - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ce gatim azi(5)

+62
AndreaIsfan
valentinadof
StMihaela
europolis
kmn
Maci
Cristache
stoy
irish05
tantza_m
Serban Valentina
alinutza_andrei08
rucsy
carmenco
ema
bobitica
musetel
diada
Camy
OananaShop
ileana cosanzeana
firicel
denis21
Anusca
Giobsy
marcus
Octa75
Clio_Ela
melus
CCristinaC
mnarcisa
piciul
ivanutamihaela
AlinaJ.Bijoux
aurishta
Chirrox13
Admina
mykya
emmancita
Floren
MagdaMarin
corina corina
ikuta
zylv
Karina33
katyP
Uca
louise27
mami jeni
violetas
arielas
teisoara
elenaxx
symos
annamaria26985
danniela
bubu85
carolina-bubulina
dienutzababy
SilviaDumitrescu
nicopop
MihaelaT
66 participanți

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Ce gatim azi(5) - Pagina 4 Empty Re: Ce gatim azi(5)

Mesaj Scris de melus Dum 08 Mai 2011, 9:50 pm

Cristina, te rog frumos sa-mi spui cum ai preparat ciupercile. Arata tare bine!
melus
melus
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 44
Localizare : romania
Data de inscriere : 03/08/2010

http://vecinagreierasului.blogspot.com

Sus In jos

Ce gatim azi(5) - Pagina 4 Empty Re: Ce gatim azi(5)

Mesaj Scris de CCristinaC Dum 08 Mai 2011, 10:06 pm

Melus, tocanita asta e cel mai simplu mod de a face ciupercile. Iei ciuperci champignon crude, le speli, le tai feliute si le fierbi in apa, sa se inmoaie un pic. Dupa ce au fiert, le pui la scurs. Calesti o ceapa (doar sa sticleasca) in doua linguri de ulei (eu pun si vreo trei linguri de apa), adaugi ciupercile, le calesti si pe ele sa ia putin ulei si pui usturoi pisat si sare dupa gust. Atentie insa sa nu folosesti ulei mult, ca nu arata bine si da un gust gretos.
Pofta buna!
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Ce gatim azi(5) - Pagina 4 Empty Re: Ce gatim azi(5)

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Dum 08 Mai 2011, 10:37 pm

Si mama tot cuperci a gatit azi. Supe de ciuperci cu galuste mici din faina si aua si pilaf tot cu ciuperci su cu carne de pui. Iar la cina omleta pt. mine cu patrunjel si smantana iar pt. tata cu ciuperci si slanina!!! Smile Poze nu am pt. ca nu m-am gandit sa fac!!!
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Ce gatim azi(5) - Pagina 4 Empty Re: Ce gatim azi(5)

Mesaj Scris de Clio_Ela Lun 09 Mai 2011, 12:58 am

Admina, si eu am reusit sa imi dezvat baietii de "carnarit" zilnic.
Ei spun mereu ca "leguma e cea mai sanatoasa, si e si gustoasa, insa... intai trebuie trecuta prin porc". Victor are inca o vorba "spanacul e mult mai gustos daca inainte de a fi consumat ... e inlocuit cu cartofi prajiti" rade rade
Noi nu mancam ciorbe, supa de pui si ciorba de perisoare sunt singurele feluri de "zama" pe care le pregaresc.

Peste iau de obicei congelat , filete de somon sunt preferatele baietilor, mai luam merluciu si macrou. (cred ca astea sunt)
Daca e ceva ce imi lipseste de cand am plecat din Spania ... e pestele. Mancam de 4-5 ori pe saptamana peste, si niciodata de doua ori acelasi sortiment. MMM, ce faina era tejgheaua de la pescarie... Aici peste proaspat nu prea gasesc pe aproape-

Pana acum doi ani aveam carne la fiecare masa, nu numai la pranz, sotul meu era carnivor inrait, desi mancadoar carne de vita, pasare, iar de porc numai muschi sau pulpa foarte slaba.
Incet incet l-am dezvatat.
Mezeluri consumam putine, 2-3 feliute de un milimetru-de obicei piept de pasare sau filete crude-afumate (cum era jambonul pe vremuri, dar nici pe departe asa bunatati ca atunci Sad ). Evit salamul, nu din cauza grasimii-ca cel de pasare e facut cu grasimi vegetale, ci din cauza chimicalelor.

Nu mancam decat maccare proaspat gatita, gatesc zilnic papa rapid.
Retetele chinezesti sunt la noi la ordinea zilei, cand nu pregatesc ceva in Wok , atunci cu siguranta la cuptor. Chiar si sosul pt spaghete, mazarea, fasolea verde, toate le fac rapid in Wok.
Nu fierb legumele ci le las aproape crude, putin innabusite sau calite in ff putin ulei (de rapita mai nou), mazarea o iau congelata si mai mult de 7-8 minute nu sta la foc. La friptura pun doar condimene, niciodata grasime. De obicei carnea o fac pe gratar sau in cuptor.
carne nu pregatesc mai multa decat mancam cel mult de doua ori, si atunci, daca e cu os (pulpe de pui mai ales), separ carnea si arunc osul, altfel pana adoua zi are gust rau.Dar asta se intampla rar, de obicei gatesc numai cat mancam intr-o zi.

Si acum va spun cam ce: mancaruri chinezesti, unde legumele sunt de obicei aceleasi, insa condimentele schimba 100% gustul, spanac cu ochiuri, mancarica de linte, legume la cuptor, spaghete cu sos de rosii sau cun branza, pastele fainoase f des din faina integrala, orezul-pt mine integral iar pt baieti alb, ca ei nu il vor pe ala tare Smile, Cartofii "prajiti" ii pregatesc de obicei la cuptor sau la tigaia de teflon-cu o lingura de ulei si la foc ff mic, sa fie mai mult innabusiti decat prajiti. Salate multe-mai ales vara, la care pun carnita de pui, filete de peshte sau doar branza si oua, depinde ce am la indemana.
Cand facem gratar, de obicei fac salate langa, dar salate "satioase" cu fasole, porumb, sau salate de paste fainoase.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] link (pe la jumatea paginii)
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Ce gatim azi(5) - Pagina 4 Empty Re: Ce gatim azi(5)

Mesaj Scris de melus Lun 09 Mai 2011, 2:08 pm

Cristina, multumesc mult pentru reteta!
melus
melus
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 44
Localizare : romania
Data de inscriere : 03/08/2010

http://vecinagreierasului.blogspot.com

Sus In jos

Ce gatim azi(5) - Pagina 4 Empty Re: Ce gatim azi(5)

Mesaj Scris de danniela Mar 10 Mai 2011, 1:14 pm

Noi inca mai carnarim!!! Si suntem o familie de mofturosi, exceptie face sotul meu care mananca absolut orice, pai la 120 kg ar putea refuza ceva???
Aseara am facut tocana de cartofi cu pui. Azi fac supa-crema de legume in care predomina prazul, la care adaug la sfarsit niste bacon taiat sbtiiire si prajit-uscat si crutoate de paine. Asta pentru ora 4 cand vine terminator si rupe usa la frigider. Pentru diseara pui ca cuptor.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Ce gatim azi(5) - Pagina 4 Empty Re: Ce gatim azi(5)

Mesaj Scris de mami jeni Vin 13 Mai 2011, 9:53 am

Dienuta, astept cu nerabdare reteta prajiturii cu nes. Nu ai avut timp s-au ai uitat de mine?
mami jeni
mami jeni
helper
helper

Numarul mesajelor : 61
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 13/07/2010

Sus In jos

Ce gatim azi(5) - Pagina 4 Empty Re: Ce gatim azi(5)

Mesaj Scris de Admina Vin 13 Mai 2011, 10:23 am

Clio_Ela a scris:Admina, si eu am reusit sa imi dezvat baietii de "carnarit" zilnic.
Nu mancam decat maccare proaspat gatita, gatesc zilnic papa rapid.
Retetele chinezesti sunt la noi la ordinea zilei, cand nu pregatesc ceva in Wok , atunci cu siguranta la cuptor. Chiar si sosul pt spaghete, mazarea, fasolea verde, toate le fac rapid in Wok.
Nu fierb legumele ci le las aproape crude, putin innabusite sau calite in ff putin ulei (de rapita mai nou), mazarea o iau congelata si mai mult de 7-8 minute nu sta la foc. La friptura pun doar condimene, niciodata grasime. De obicei carnea o fac pe gratar sau in cuptor.
carne nu pregatesc mai multa decat mancam cel mult de doua ori, si atunci, daca e cu os (pulpe de pui mai ales), separ carnea si arunc osul, altfel pana adoua zi are gust rau.Dar asta se intampla rar, de obicei gatesc numai cat mancam intr-o zi.

Si acum va spun cam ce: mancaruri chinezesti, unde legumele sunt de obicei aceleasi, insa condimentele schimba 100% gustul, spanac cu ochiuri, mancarica de linte, legume la cuptor, spaghete cu sos de rosii sau cun branza, pastele fainoase f des din faina integrala, orezul-pt mine integral iar pt baieti alb, ca ei nu il vor pe ala tare Smile, Cartofii "prajiti" ii pregatesc de obicei la cuptor sau la tigaia de teflon-cu o lingura de ulei si la foc ff mic, sa fie mai mult innabusiti decat prajiti. Salate multe-mai ales vara, la care pun carnita de pui, filete de peshte sau doar branza si oua, depinde ce am la indemana.
Cand facem gratar, de obicei fac salate langa, dar salate "satioase" cu fasole, porumb, sau salate de paste fainoase.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] link (pe la jumatea paginii)

Ela, la fel si aici. De obicei fac mancarea zilnic si feluri rapide. Cand fac o ciorba sau un fel doi, gen spanac (din mai mult de 1kg de frunze), ajunge mai multe zile. Dar in rest tot asa, trase la tigaie, rapid si al dente. Acroleina din ulei nu se produce decat la prajiri lungi si repetate. Dar in Romania daca zici ca gatesti mancare chinezeasca sau libaneza se uita lumea ciudat la tine, zic ca ma dau mare... ca sunt mofturi. rade Totusi sunt mult mai sanatoase decat ale noastre, traditionale. Si se vede pe strada, in oameni supraponderali (nu ma refer la persoane cu 5-10kg mai mult decat ar trebui sa aiba). Dar de, tentatia fast-food-ului si pizzeriilor e mult prea mare si putini se uita in farfurie. Eu spre exemplu la fast food comand salate. Sunt in culmea fericirii daca gasesc unul japonez, cu preturi decente. Sushi e o nebunie... foame Si zau ca nu ma dau mare; preparat in casa iese ieftin si e satios. Normal ca daca pui somon si ton, e scump; dar cu peste afumat sau file de cod sau chiar vegetariene, ies mai ieftine decat sarmalutele in foi de vita...

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce gatim azi(5) - Pagina 4 Empty Re: Ce gatim azi(5)

Mesaj Scris de Clio_Ela Vin 13 Mai 2011, 11:54 am

grija mare la spanac, eu am aflat in urma cu 4 ani... Spanacul NU se reincalzeste, se gateste cat pt o masa si se consuma imediat. Am citit pe punga cu spanac congelat, apoi am cautat pe net info. Din cauza nitratilor.

chiar mai mult, spanacul nu trebuie tinut nici macar la temperatura camerei prea mult .
Si inca un sfat, spanacul nu se consuma impreuna cu peshte. Asta am citit acum un minut... Culmea e ca mie imi place cu peshte, si mereu l-am consumat asa, iar baietii mei de obicei cu ochiuri.
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Ce gatim azi(5) - Pagina 4 Empty Re: Ce gatim azi(5)

Mesaj Scris de Uca Vin 13 Mai 2011, 12:03 pm

Ce sanatos gatiti voi. Imi faceti pofta.
Ela te rog imi dai si mie cateva idei de a condimenta legumele pregatite si ce legume pui de obicei? Am citit ca le faci in wok, desi nu am inca , am o tigaie cu care cred ca m-as descurca pana imi cumpar, vreau si eu sa gatesc asa.
Sau macar o sursa sigura de unde te-ai inspirat, eu am mai cautat pe net dar nu am incredere in tot ceea ce am gasit.
Multumesc!
Admina,cum prepari sushi in casa? Eu mananc de obicei pastrav afumat , luat de undeva din Bv de la o pescarie...foarte bun...

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Ce gatim azi(5) - Pagina 4 Empty Re: Ce gatim azi(5)

Mesaj Scris de Octa75 Vin 13 Mai 2011, 2:32 pm

Buna fetelor, astazi voi gati o specialitate sarbeasca, prebranac (a se citi prebranatz), care este un fel de iahnie de fasole, la cuptor.

Ingrediente
1/2 kg. fasole alba cu bob foarte mare
1/2 kg ceapa
1/2 kg coaste de porc afumate sau carnat afumat si bacon afumat cubulete
1 morcov mare
1 pastarnac mare
telina
sare, piper
boia dulce
ulei

Fasolea se pune in apa cu o lingurita de bicarbonat, peste noapte, de preferat la frigider.
Se toaca marunt 250 g. ceapa, morcovii, pastarnacul si telina se taie cubulete si se pun la fiert impreuna cu fasolea si coastele de porc. In cazul in care preferati carnatul, acesta se prajeste putin in ulei doar pe o parte (veti vedea mai incolo de ce).
Separat se calesc 250 g. de ceapa (optional si cubulete de bacon ) pana ce aceasta devine translucida, se ia de pe foc si se amesteca cu o lingura de boia dulce.
Cand fasolea este fiarta, se scuge pe trei sferturi de apa si se amesteca cu ceapa cu boia (si optional baconul). Se condimenteaza dupa gust, apoi se toarna fasolea int-un vas termorezistent, uns in prealabil cu ulei si de da la cuptor pentru inca 25 de minute, pana scade apa si se face deasupra o crusta.
Daca ati ales varianta cu carnat si bacon, carnatul se va aseza cu partea neprajita in sus si se va tine la cuptor pana se prajeste si pe partea superioara
Se serveste cu salata de varza.

Prijatno sau cu alte cuvinte, Pofta mare!
Octa75
Octa75
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 366
Varsta : 48
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/09/2010

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.373174042763091.87212.3

Sus In jos

Ce gatim azi(5) - Pagina 4 Empty Re: Ce gatim azi(5)

Mesaj Scris de Admina Vin 13 Mai 2011, 4:46 pm

Ela, merci de sfat. Parca auzisem si eu, candva. Adevarul e ca nu mananc mezeluri, deci nitriti nu am in alimentatie. Trebuia sa fac rost, de undeva... Si e o problema, cand cumpar proaspat nu imi vine sa fac din 3 frunze... In stare cruda nu are nitriti, nu?
Uca, daca vrei sa-ti cumpar condimente chinezesti, da-mi de stire. wink
Uite AICI si AICI retete de sushi. Iti trebuie orez special de sushi (sau de pilaf, mai bun), sushi nori (foile din alge), otet de orez (dar merge si cu otet de vin), wasabi si sos de soia. Le cam gasesti in Carrefour, pe toate. Si peste afumat (somon de preferat), surimi, castraveti, morcovi, avocado, seminte de susan, etc. Poti face si cu file de peste sau pui, la gratar sau la abur, dar sa nu fie condimentata carnea. Sau cu peste crud (somon, ton), daca iti place. Suspect

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce gatim azi(5) - Pagina 4 Empty Re: Ce gatim azi(5)

Mesaj Scris de danniela Vin 13 Mai 2011, 8:02 pm

Si noi suntem fani mancarea chinezeasca. Cand stateam in Mombasa aveam niste vecini care aveau restaurantul lor. Era foarte ieftin si daca nu ne vedea duminica in restaurant ne suna sa vada daca suntem ok. Din cate am inteles in Romania restaurantele cinezesti sunt scumpe. Admina eu te inteleg pentru ca si consum. Nu te dai mare dimpotriva ti-ai ales un mod mai sanatos de a manca.

No si eu fac ardei umpluti si salata de vinete. Ce-i drept din an in paste, dar mai fac....
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Ce gatim azi(5) - Pagina 4 Empty Re: Ce gatim azi(5)

Mesaj Scris de Uca Dum 15 Mai 2011, 12:47 pm

Admina, multumesc pentru retete, o sa le incerc. pofta
Vreau condimente chinezesti! Cam pe unde se gasesc? Pe la noi nu am vazut sau nu am cautat eu unde trebuie.
Multumesc frumos! Merci
Azi zicea sotul ca o sa gateasca el, fusili cu piept de pui, parmezan, smantana si ou... abia astept sa mananc. Defapt e un fel de Carbonara dar cu piept de pui in loc de sunca presata.
Poate reusesc sa fac si o poza.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Ce gatim azi(5) - Pagina 4 Empty Re: Ce gatim azi(5)

Mesaj Scris de annamaria26985 Dum 15 Mai 2011, 1:04 pm

si la noi gateste sotul azi:babgulas la ceaun, e un gulas din carne de vita , zarzavaturi si boabe de fasole uscata; si frigarui pe gratar(pregatite de mine rade ) si cartofi pai (tot pregatiti de mine rade ).
Sa aveti pofta mare si o zi frumoasa!
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Ce gatim azi(5) - Pagina 4 Empty Re: Ce gatim azi(5)

Mesaj Scris de Chirrox13 Dum 15 Mai 2011, 1:17 pm

si la mine tot sotul va intra in bucatarie wink , va prepara peste prajit cu usturoi, eu ma ocup de cartofii prajiti
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Ce gatim azi(5) - Pagina 4 Empty Re: Ce gatim azi(5)

Mesaj Scris de CCristinaC Dum 15 Mai 2011, 1:34 pm

Am reusit sa fac si eu in dimineata asta ceva de mincare, sa avem si miine, ca dupa serviciu iar plecam la gradina si nu mai e timp.
Am facut o ciorbita de loboda grasa si o mincarica de marar proaspat cu muuulta ceapa verde si copanele de pui. Incercam sa profitam din plin de verzituri. Smile
A, trebuie sa mentionez ca mincarea are un gust foarte bun ca loboda, ceapa si mararul sint din propria gradina. Smile
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Ce gatim azi(5) - Pagina 4 Empty Re: Ce gatim azi(5)

Mesaj Scris de arielas Dum 15 Mai 2011, 3:58 pm

Imi place si mie sushi, dar nu se pregatesc greu si se mananca repede? rade Am sa studiez problema si am sa fac. Mie imi plac. Si nu te dai mare. Ci nu au habar cei cu care discuti. Si eu am dat peste persoane care, daca nu au auzit ei despre anumite lucruri, cred ca nu exista. Cum sa crezi ca le stii pe toate cand sunt atatea posibilitati? Numai daca persoanele respective sunt reduse. si eu vorbesc aici despre orice problema, nu numai de mancare. scuze sunt off topic?
Noi am facut peste la gratarul de la aragaz cu cartofi la cuptor. Si inghetata la desert.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Ce gatim azi(5) - Pagina 4 Empty Re: Ce gatim azi(5)

Mesaj Scris de Uca Dum 15 Mai 2011, 6:39 pm

Arielas, ce bine arata!
Am revenit si cu poza:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Fusilli cu carne de pui taiata fideluta,condimentata cu piper, rozmarin, salvie, nucsoara, sare, o lingura de ulei de masline, pusa pe foc la parpolit.
Sosul facut din oua,parmezan si smantana care se toarna peste paste, se pune carnea, se amesteca bine si... se mananca. Suplimentar, la sfarsit a mai ras si mozzarela.
De data asta a fiert pastele al dente, s-a convins acum ca si asa sunt gustoase.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Ce gatim azi(5) - Pagina 4 Empty Re: Ce gatim azi(5)

Mesaj Scris de Karina33 Dum 15 Mai 2011, 8:38 pm

Uca arata bine! Data viitoare cauta si cumpara paste din grau dur . E punga albastra de obicei. Noi luam de cativa ani paste de-astea si orez brun sau salbatic si ne-am convins ca-s mai bune asa. Mai gustoase, raman alese, nu se lipesc indiferent cum sunt gatite.

Pentyru ca am reusit sa descarc camera foto va mai arat si eu ce-am mai experimentat in bucatarie.

Una din salatele mereu surpriza! De obicei pun ce gasesc prin frigider in asa fel incat sa iasa un fel de sine statator, rar este ca si garnitura. Castronul mare e al omului si cel mic al meu. Nu mancam ompreuna pentru ca acrim diferit, eu cu lamaie, el cu otet.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Pentru ca am vazut undeva mai demult o poza cu ceva ce mi-a ramas pe creier am incercat si-a iesit asa ceva: cartofi noi cu kaiser si condimente la cuptor. Dureaza cam mult pana se coc dar merita asteptarea. Am crestat cartofii, i-am impanat cu feliute de kaiser, am pus in tava si-am stropit cu apa, ulei, busuioc, marar, sare. Am mai stropit cu apa din cand in cand ca mi se parea ca nu se mai coc odata! La sfarsit, cand am oprit cuptorul am pus o fasiuta de cascaval pe fiecare cartof. Buni rau!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sambata trecuta a primit omul sase scrumbii proaspete si le-am facut cumva intre saramura si marinate. Mie nu-mi prea place sa ma tin de retetele altora, le cam fac dupa gustul, nevoile si resursele mele.
Asa ca am curatat bine scrumbiile, le-am decapitat (din capete am facut rapid un bors racoros) si le-am facut la gratarul de cuptor.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Le-am scos frumos in vasul oval de iena

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si-am turnat deasupra sosul ala intre marinata si saramura (suc de rosii, zeama grasa scursa de la peste, o ceapa data pe razatoare si-un morcov, condimente, zeama de la o lamaie fierte pana se ingroasa sosul putin si-o legatura mare de patrunjel proaspat tocat asa mai maricel, sa se simta si sa se vada), am pus capacul si-am lasat sa-si ia gust cam jumatate de ora. Am facut si-o mamaliga bine coapta si-am mancat mai mult cu mana...deh, pofta mare!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Ce gatim azi(5) - Pagina 4 Empty Re: Ce gatim azi(5)

Mesaj Scris de Admina Dum 15 Mai 2011, 9:17 pm

Mmmm, peste si salate, mi-ati facut o pofta... foame
Am mai gasit leurda si spanac, cam batraioare ce-i drept, dar nu au oase, macar... rade Karina, cum ai facut tu bolul mare, imi fac o salata, ca imi e o foame de lup. Pun uneori si lamaie si otet (de mere, de vin sau de plante).

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce gatim azi(5) - Pagina 4 Empty Re: Ce gatim azi(5)

Mesaj Scris de Karina33 Dum 15 Mai 2011, 10:06 pm

Admino pofta buna! Eu sar peste masa de seara, voi bea o cana de lapte acru de la tara si-atat. Azi am fost la tara si ne-am gratarit asa ca-s full.

Si ca intrebai mai demult cam cat de carnivori suntem iti raspund ca noi mancam carne mai mult in weekend. Atunci pot estima corect cand pun masa, cand pica omul acasa in cursul saptamanii e prea hamesit sa astepte dupa gratar, plus ca nu-i exclus sa am eu vreo clienta si atunci e mai bun ceva usor de incalzit.
Suntem fani supe, ciorbe, in general de legume, rar cu carne (vreo ciorba de perisoare, un bors de miel). Felul doi se face zilnic, ceva rapid si usor, cu aroma de carne pentru om (inca e convins ca cea mai buna leguma e porcul). Paste cu ceva sos, un gen de sufleuri de legume facute la cuptor cu smantana, ou si branza peste, piept de pui facut aschii gatit inabusit cu garnitura de orez sau rar cartofi. Salatele sunt prezente aproape zilnic si-s de obicei fel de sine statator. Ne mai plac salatele cu ton si diverse boabe, condimentate cu ierburi diverse.
Incercam sa mancam mai putin spre deloc sarat, eu nu mananc nici condimentat clasic (piper, usturoi, hrean nu vezi in farfuria mea) si am alergie la otet din copilarie cand bunica ne scotea din frisoane cu frectie cu otet. Dar nu-mi lipsesc lamaile din frigider. Si suntem dependeti de lactate.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Ce gatim azi(5) - Pagina 4 Empty Re: Ce gatim azi(5)

Mesaj Scris de marcus Lun 16 Mai 2011, 8:10 pm

Karina, toate cate le-ai postat ma fac sa-mi ploua torential in gura, dar cel mai mult, parca, acei cartofi cu kaizer...daca as acoperi tava cu folie de aluminiu nu s-ar face mai repede?
marcus
marcus
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 42
Localizare : vaslui
Data de inscriere : 30/04/2011

Sus In jos

Ce gatim azi(5) - Pagina 4 Empty Re: Ce gatim azi(5)

Mesaj Scris de Karina33 Lun 16 Mai 2011, 8:53 pm

Marcus incerca si spune-ne si noua. De buni sunt buni oricum.

Eu azi am gatit ce-aveam prin casa. S-a pus sa ploua si n-am avut chef de iesit asa ca am facut o supa de rosii cu orez si-am dezghetat o pulpa de miel si-am facut-o friptura la cuptor. Garnitura tot cu ce-am gasit prin congelator: fasole verde calita rapid cu marar din abundenta.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Ce gatim azi(5) - Pagina 4 Empty Re: Ce gatim azi(5)

Mesaj Scris de marcus Lun 16 Mai 2011, 9:03 pm

azi, n-am prea gatit...mai aveam o ciorba de perisoare din piept de curcan, dupa care fetele mele sunt inebunite, si isi mai fac singure cate-o omleta cu branza, cartofi inabusiti sau spaghete cu sos...dar ne place sa experimentam in bucatarie...voi face cartofii astia cat de curand si-ti voi spune reactiile familiei.
marcus
marcus
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 42
Localizare : vaslui
Data de inscriere : 30/04/2011

Sus In jos

Ce gatim azi(5) - Pagina 4 Empty Re: Ce gatim azi(5)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB