Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV

+78
kla78
rosita
denis21
manuela29
Chirrox13
Giobsy
amnro
aurelia.c
ancone
ghita
alice07
Dodo-pui
teisoara
cris_io_mat
StMihaela
Vianne
Gianina4ever
ikuta
Ramonica
chocolate
alinutza_andrei08
minutza
violetas
zahariaelouise
geo
arielas
nicopop
andreeaX
laurapopescu
SilviaDumitrescu
valentinadof
anc@
samo99ro
mykya
symos
ivanutamihaela
moruna
Motzu
amoni
came_lia
olympia
Buburuza
geany
emma90
MihaelaT
kamelyaa
kitty_1973
maraal01@yahoo.com
adelina24
ancuta_ancuta
zylv
tudose ileana zenaida
aurishta
alinamirian
elenaxx
emmancita
cris69
Savu Ramona
Steluzza
danabarbu2007
ionela stefan
alisa_minunata
corina corina
kabunta
diana_roxana
cory74
mariaz_09
stoy
clodi
Cristache
diada
mamiboom
Uca
firicel
vilcris
Karina33
Ioana Popa
MagdaMarin
82 participanți

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV

Mesaj Scris de alisa_minunata Mier 18 Mai 2011, 2:28 pm

Smile ce frumos... parca imi spui o poveste:)
deci ar trebui sa fac si eu un test, cred.

multumesc mult mihaela
alisa_minunata
alisa_minunata
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 17
Varsta : 46
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 03/05/2010

http://mademoisellecolette.blogspot.com/

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV

Mesaj Scris de aurishta Mier 18 Mai 2011, 2:53 pm

Karina33 a scris:
Corina aduna mama ca sa nu fiu singura careia i se lipesc de maini toate trentzele!
Timp sa fie ca materiale si idei de gasesc!
...si eu care credeam ca sunt singura...
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV

Mesaj Scris de arielas Mier 18 Mai 2011, 3:13 pm

Si eu la fel credeam, de aia ne adunam aici sa nu fim singure cu scamele noastre. rade
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV

Mesaj Scris de geany Mier 18 Mai 2011, 3:58 pm

Eu am facut un etui, la care am pus o plasa de plastic, nu foarte rigida, dar care mentine o forma frumoasa zic eu.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV

Mesaj Scris de ghita Mier 18 Mai 2011, 4:00 pm

Andreea, Aurelia, multumesc pentru sfaturi
ghita
ghita
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 602
Varsta : 54
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV

Mesaj Scris de nicopop Mier 18 Mai 2011, 4:01 pm

Geany,ce frumos este!e din catifea?
nicopop
nicopop
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 250
Varsta : 36
Localizare : Maramures,Romania
Data de inscriere : 11/03/2011

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV

Mesaj Scris de geany Mier 18 Mai 2011, 4:14 pm

Da, este din catifea si captusit cu tafta. Multumesc!Smile
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV

Mesaj Scris de amnro Mier 18 Mai 2011, 4:45 pm

si i-ai pus si fermoas ascuns?!?!? Shocked super!!!
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV

Mesaj Scris de Gianina4ever Mier 18 Mai 2011, 4:56 pm

Da,aia m-a mirat si pe mine..fermoarul ascuns...tare fain a iesit.Electrizanta culoare!
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV

Mesaj Scris de geany Mier 18 Mai 2011, 6:03 pm

Da, fermoarul este ascuns si intentionat negru. Initial voisem sa astept sa cumpar un fermoar rosu, apoi m-am gandit ca va fi atat de plictisitor... desi rosu... Asa ca m-am decis sa-l fac asa cum il vedeti; din catifea, tafta si fermoar ascuns, negru Smile
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV

Mesaj Scris de alisa_minunata Mier 18 Mai 2011, 6:19 pm

ce minunatie! finisajele sunt perfecte!
nu m-as fi gandit la asta... multumesc mult pentru idee, geany?

plasa este speciala? de unde se poate lua?

@ mihaela - am spalat deja o bucata de pasla si a intrat la apa cam 10%. Astept acum sa se usuce si o mai bag inca o data la spalat sa vad ce se mai intampla Smile

alisa_minunata
alisa_minunata
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 17
Varsta : 46
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 03/05/2010

http://mademoisellecolette.blogspot.com/

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV

Mesaj Scris de Vizitato Mier 18 Mai 2011, 6:38 pm

ghita a scris:Am confectionat si eu o gentuta dintr-o pereche de pantaloni. As vrea sa ii fac ceva aplicatii dar nu stiu ce sau din ce. Va rog daca doriti dati-mi ceva idei. ........

Eu as dori sa stiu din ce material sunt facute manerele. Multumesc!


Ultima editare efectuata de catre Habana in Mier 18 Mai 2011, 6:56 pm, editata de 1 ori
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV

Mesaj Scris de violetas Mier 18 Mai 2011, 6:44 pm

Geany, e supeer, culoarea, finisajele, se vede cat de ingrijit lucrezi. Felicitari!
violetas
violetas
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 55
Localizare : Piatra Neamt
Data de inscriere : 05/02/2010

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV

Mesaj Scris de geany Mier 18 Mai 2011, 6:56 pm

Dupa cum se vede, rola este in imagine, am cumparat de la OBI (gen Praktiker), unde sunt tot felul de plase atat metalice cat si plastice. Nu stiu exact la ce se foloseste asa ceva, in orice caz la renovari. Sunt de mai multe feluri, grosimi, rigiditati (cand spusesem unui angajat ce caut si pentru ce vreau se uita la mine ciudat). Aceasta imi place, ca se poate coase si la masina, fara a forta, dupa cum se vede, eu am inadit 3 bucati. Eu as folosi asa ceva si la corsete.

Fermoare ascunse la posetute, nu sunt prima care pune Smile, deci nu-s eu o descopieritoare a unei noi tehnici de lucru Smile

Va multumesc, sunteti foarte dragute.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV

Mesaj Scris de alisa_minunata Mier 18 Mai 2011, 9:20 pm

Multumesc mult geany, se pare ca magazinele de genul asta sunt o "comoara" pentru noi Smile

o sa ma infiintez si eu pe acolo; mi-ar placea sa gasesc niste plasa de genul asta, dar mai mare ca suprafata...sa o pot folosi la o geanta gen sacosa...
alisa_minunata
alisa_minunata
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 17
Varsta : 46
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 03/05/2010

http://mademoisellecolette.blogspot.com/

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 18 Mai 2011, 9:32 pm

Bravo Geany aplauze e frumos tare portofelul tau.Iar culoarea a preferata mea.
Plasa folosita de tine e plasa din fibra de sticla care se pune peste scartaietoare sau la colturi inainte de a se da cu glet sau cu adezivul pentru polistiren.
O cunosc caci am avut de a face cu ea la imbracarea casei.
Iar acum ce ne-a ramas il folosesc pus in 2 ca plasa de muste/tantari.
E ieftina la noi e cca 2 lei/m.
Mersi pentru pont Geany.
pupi

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV

Mesaj Scris de geany Mier 18 Mai 2011, 9:59 pm

Magda, este ca rafia, are 9 cm. inaltimea. Am dat pe rola cred ca 6 euro. Erau multe feluri, insa eu n-am vrut sa fie nici foarte rigida, ci sa mentina o forma cat de cat, dar totusi sa fie maleabila, dar si rezistenta la spalat daca e cazul, as putea sa o folosesc si la betelii, pe post de intaritura. Aici sunt foarte scumpe... avand in vedere ca sunt totusi materiale auxiliare...
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV

Mesaj Scris de ghita Joi 19 Mai 2011, 6:20 am

Habana manerele de la gentuta sunt din lemn, nu le-am facut eu, le-am luat de la o alta geanta. Spor
ghita
ghita
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 602
Varsta : 54
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV

Mesaj Scris de zahariaelouise Joi 19 Mai 2011, 8:50 am

rola pe care a folosit-o geany se pune la imbinarile de la placile de rigips ca sa nu crape la finisare,deci o gasiti la sectiunea cu articole pt rigips,plasa mai mare la rola gasiti la sectiunea polistiren,se foloseste la fatade pentru a prinde tencuiala de placile de polistiren.
sunt de diferite grosimi data de culoare(albastru,alb,portocaliu)
ps.puteti lua si din piete mai mici sau magazine mai mici unde gasiti si la metru,la magazinele mari dau la rola mare
zahariaelouise
zahariaelouise
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 670
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2011

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV

Mesaj Scris de Giobsy Joi 19 Mai 2011, 9:23 am

Dragele mele, despre plasa din fibra de sticla am mai scris eu pe undeva. Nu va sfatuiesc sa o folositi, deoarece:
1. Isi pierde tinuta, se blegeste definitiv la purtare.
2. Aschiile minuscule din fibra de sticla o sa va necajeasca si o sa va intre in piele cand va e lumea mai draga.
Toate astea vin din proprie experienta. Am folosit plasa respectiva ca intaritura la o geanta din blug, geanta la care am muncit cateva zile (buzunare, tighele, capse, captuseala etc). Ma usturau mainile si nu stiam de ce. La fel a patit si fiica mea la prima purtare a gentii. Intr-un tarziu ne-a lamurit sotul meu ca acea plasa e cu fibra de sticla si intepaturile pe care le simteam in miini sunt de la aschii.
E pacat de munca.

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV

Mesaj Scris de StMihaela Joi 19 Mai 2011, 9:51 am

Multumesc pentru idee. Vreau sa-mi fac un organizator pentru poseta si imi tot cazneam mintea ce sa pun in interior ca sa stea rigid dar sa fie si flexibil. Nu imi place ideea cu cartonul si ce mi-ai aratat tu pare ideal sa-l inlocuiasca.
StMihaela
StMihaela
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 49
Localizare : Romania
Data de inscriere : 03/01/2009

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV

Mesaj Scris de Vizitato Joi 19 Mai 2011, 10:12 am

ghita a scris:Habana manerele de la gentuta sunt din lemn, nu le-am facut eu, le-am luat de la o alta geanta. Spor

Da, mi-am imaginat. Insa, nedumerirea este cum speli aceasta geanta (sacosa). Este un material foarte sensibil ( ma refer la culoare) si dupa cum se vede, ai cusut-o direct pe manere.
Ok...nu trebuie sa-mi raspunzi.
O zi buna!
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV

Mesaj Scris de zahariaelouise Joi 19 Mai 2011, 10:35 am

se gaseste plasa din fibra de sticla,plastic sau rafie
cea da fibra de sticla nu e indicata dar cea de plastic sau rafie e ok,zic eu
zahariaelouise
zahariaelouise
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 670
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2011

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV

Mesaj Scris de geany Joi 19 Mai 2011, 11:31 am

Habana, din cate stiu, gentile nu se spala, in general gentile din comert, chiar si cele "de la mama lor" au aceasi regula, se curata chimic (uscat), la fel ca si incaltamintea.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV

Mesaj Scris de alisa_minunata Joi 19 Mai 2011, 1:04 pm

Da... asta ma doare si pe mine.... si de aceea am si deschis subiectul...
Mie personal imi plac gentile deschile la culoare. Si mi-ar placea sa le pot spala fara sa se deformeze...

multumim giobsy pentru atentionare si zahariaelouise pentru lamuririle suplimentare Smile

intre timp eu am terminat testul facut cu pasla si va pot spune ca a intrat si a doua oara la apa, dar daca tragi de ea.... se aseaza cat de cat.
Si pentru ca tot m-a "aprins" problema asta voi mai face inca o geanta Smile de data asta cu pasla spalata - sa vedem ce mai iese de data asta

De asemenea, tot citind pe aici mi-am adus aminte ca cineva mentiona o anume plasa de plastic- oare chiar la genul asta se facea referire?
alisa_minunata
alisa_minunata
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 17
Varsta : 46
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 03/05/2010

http://mademoisellecolette.blogspot.com/

Sus In jos

Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV - Pagina 10 Empty Re: Posete, genti si accesorii (croitorie) - cap. IV

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB