Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 6
Scoala de bijuterii 3 - Pagina 12 EmptyIeri la 9:51 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Scoala de bijuterii 3 - Pagina 12 EmptyJoi 25 Iul 2024, 11:07 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoala de bijuterii 3 - Pagina 12 EmptyMier 24 Iul 2024, 9:43 am Scris de vlad_mom

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Scoala de bijuterii 3 - Pagina 12 EmptyDum 21 Iul 2024, 10:43 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Scoala de bijuterii 3 - Pagina 12 EmptySam 20 Iul 2024, 5:36 pm Scris de mlizeta

» Fotografia, intre hobby si arta
Scoala de bijuterii 3 - Pagina 12 EmptySam 20 Iul 2024, 5:32 pm Scris de mlizeta

» Frivolite - cap 7
Scoala de bijuterii 3 - Pagina 12 EmptySam 20 Iul 2024, 5:24 pm Scris de mlizeta

» casute de lemn pentru papusi
Scoala de bijuterii 3 - Pagina 12 EmptySam 20 Iul 2024, 5:21 pm Scris de mlizeta

» Pirogravura
Scoala de bijuterii 3 - Pagina 12 EmptyDum 14 Iul 2024, 9:59 am Scris de White_Raven

» Constructie tipare lenjerie intima
Scoala de bijuterii 3 - Pagina 12 EmptyJoi 04 Iul 2024, 11:15 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Scoala de bijuterii 3 - Pagina 12 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Scoala de bijuterii 3 - Pagina 12 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Scoala de bijuterii 3 - Pagina 12 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Scoala de bijuterii 3 - Pagina 12 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoala de bijuterii 3 - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Scoala de bijuterii 3 - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Scoala de bijuterii 3 - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Scoala de bijuterii 3 - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Scoala de bijuterii 3 - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoala de bijuterii 3 - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau


Scoala de bijuterii 3

+84
doinat2007
miridia
kartusica
Rica Mateiuc
cami26
aalexander
Amalia T. Design
maddy13
roxi16_1999
nicsitra
sanctuar
vanda.boutique
georgeta.prnic
lorinaoo1
iudit
denis21
serenita
Armeana
amoni
mb09
mameka
nancyrbd
fiordaliso
czuky
Anaderol77
nikkole
Aghata
andrea.z style
Adelaida
mamidebubu
vlad_mom
Adela Ispas
lenut
claudia_mami
narcisa
SilviaDumitrescu
MoniKozi
alina.melinte
Mortysha
chivucris
ador.mita
cristaaime
AndreaIsfan
Mia2005h
gadaan
JENI
Andata
mimy
Printesa Lia
Dragonfly
Day Lily
Day
ancush
Crissy86
Carmen's
cristinica_70
nana_vulpe
RamonaM
camellia
firicel
betymi72
Handmade DEEA
Margelutza
letho
Gabiuta
magdaR
alex
ancutza_47
zaharel
Kristina
anca viragh
ruxitzika
Admina
costi_iacob
margelutamea
darkpoke
LauraFlo
Lucia.BlueFlower
novac2
mykya
Aditza
plapandika
socela
ppisic
88 participanți

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

In jos

Scoala de bijuterii 3 - Pagina 12 Empty Re: Scoala de bijuterii 3

Mesaj Scris de maddy13 Mar 09 Oct 2012, 3:52 pm

Da, da, vreau sa vad si eu, poate asa ma ambitionez si-mi cumpar fimo florescent. Cred ca va fi foarte interesant asa la foc automat sa faceti tot, dar la ce ritm de lucru au copiii in ziua de azi...
maddy13
maddy13
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 982
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 19/02/2010

http://maddyaur.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de bijuterii 3 - Pagina 12 Empty Re: Scoala de bijuterii 3

Mesaj Scris de MoniKozi Mier 10 Oct 2012, 8:35 am

Eu am folosit fimo fosforescent (fluorescent ma duce cu gandul la markere si carioci, la culorile acelea tipatoare) Nu stiu daca am pus poza vreodata sau nu
E de efect. Nu am reusit insa sa-i fac poza noaptea, ca nu am aparat asa performant. Dar va pot arata cum e pe lumina:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Tot ce apare alb e fosforescent.
Dragonfly, daca te duci tu cu materialul, de ce sa nu faci niste carnati extrudati folosind fosforescent. Si acolo doar il feliati si-l folositi. Iar de transportat, transporti 'carnatii' intr-o cutie. Evident, daca dispui de extruder. Si asa economisiti si timpul de framantare. Ca sincer, intr-o ora... eu nu m-as apuca. ;)
Spor si sa ne arati poze!
MoniKozi
MoniKozi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1004
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/05/2010

http://monikozi.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de bijuterii 3 - Pagina 12 Empty Re: Scoala de bijuterii 3

Mesaj Scris de kartusica Mier 10 Oct 2012, 9:57 am

Sunt foarte frumoase Smile
kartusica
kartusica
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 179
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/09/2011

Sus In jos

Scoala de bijuterii 3 - Pagina 12 Empty Re: Scoala de bijuterii 3

Mesaj Scris de miridia Vin 30 Noi 2012, 1:25 pm

Fetelor am si eu o intrebare, vreau sa lucrez tehnica peyote cu margele de nisip de 2,3 si 4 mm ....cu ce ata trebuie sa lucrez?am inteles caci cu guta iese mai rigid si cred ca imi e mai usor cu ata ,doar ca as vrea sa ma sfatuiti voi care ati mai lucrat cu ce fel de ata, ce grosime ...etc...Va multumesc !
miridia
miridia
helper
helper

Numarul mesajelor : 24
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/10/2010

Sus In jos

Scoala de bijuterii 3 - Pagina 12 Empty Re: Scoala de bijuterii 3

Mesaj Scris de letho Vin 30 Noi 2012, 1:47 pm

Ata Nymo e foarte buna. E pe grosimi, eu am incercat B care este subtire si D un pic mai groasa. Cred ca D e undeva in jur de 0,3, probabil ti-ar fi buna. Doar ca e destul de scumpa si mai are dezavantajul ca nu se gaseste transparenta, cel putin nu era cand lucram eu. Spor la margelit.
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Scoala de bijuterii 3 - Pagina 12 Empty Re: Scoala de bijuterii 3

Mesaj Scris de miridia Vin 30 Noi 2012, 1:53 pm

Multumesc frumos letho pt raspuns....am cautat si am gasit ata nymo la 6 lei rola (cam 58 de metri scrie)dar ai dreptate sunt pe culori ,deci in functie de ce culoare au margelele foosite asa tre sa fie si ata sa inteleg ?
am mai gasit guta alb transparent de 0,2 mm , poate daca e mai subtire e mai buna.
miridia
miridia
helper
helper

Numarul mesajelor : 24
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/10/2010

Sus In jos

Scoala de bijuterii 3 - Pagina 12 Empty Re: Scoala de bijuterii 3

Mesaj Scris de letho Vin 30 Noi 2012, 2:33 pm

Guta cu cat e mai subtire cu atat e mai moale dar se si rupe mai usor la purtat. Aia mai groasa e rezistenta dar si foarte rigida, acum orienteaza-te si tu.... Cel mai mult am folosit guta de 0,18 si 0,2 iar la pietre 0,45. Cea de 0,18 acolo unde trebuia s-o trec de mai multe ori prin aceleasi margele. S-a intamplat sa nimeresc guta de 0,2 care sa nu-mi intre in ac. Guta gasesti la orice magazin cu articole de pescarie, chiar si prin piata, eu n-am luat-o niciodata de pe net, intr-o zi m-am dus chiar cu acul s-o probez pe cea de 0,2 rade
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Scoala de bijuterii 3 - Pagina 12 Empty Re: Scoala de bijuterii 3

Mesaj Scris de miridia Vin 30 Noi 2012, 4:13 pm

Si ac trebuie cel pt margele mai mici ca sa fiu sigura ca merge la mai multe dimensiuni de margea?
miridia
miridia
helper
helper

Numarul mesajelor : 24
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/10/2010

Sus In jos

Scoala de bijuterii 3 - Pagina 12 Empty Re: Scoala de bijuterii 3

Mesaj Scris de doinat2007 Lun 10 Dec 2012, 4:30 pm

nu stiu daca s-a mai postat dar va rog daca stie cineva cate ceva despre tehnica spike as vrea si eu niste detalii
----------------------------------------------------------------------------------
miridia a scris:Si ac trebuie cel pt margele mai mici ca sa fiu sigura ca merge la mai multe dimensiuni de margea?
eu am cumparat un fel de ac foarte subtire si care are gaura cat el de mare.practic sunt doua sarme sudate la capete si care se desfac la mijloc.l-am folosit si la magelele de 0,2mm. e extraordinar de util pentru "babele" care nu prea vad sa bage ata in ac.
-------------------------------------------------------------------------------------
Editat de Day.Te rog reciteste REGULAMENTUL,in special punctul 6.Urmeaza avertismentul!Nu mai posta separat,daca ai apucat sa dai drumul postarii,foloseste functia EDIT pentru a completa!


Ultima editare efectuata de catre Day in Lun 10 Dec 2012, 5:54 pm, editata de 1 ori (Motiv : unit postari succesive)
doinat2007
doinat2007
helper
helper

Numarul mesajelor : 9
Localizare : deva
Data de inscriere : 25/08/2010

Sus In jos

Scoala de bijuterii 3 - Pagina 12 Empty Re: Scoala de bijuterii 3

Mesaj Scris de miridia Dum 06 Ian 2013, 2:10 pm

Gata fetelor mi-a venit comanda,mi-am luat pe langa lanturi,pandantive,charmuri,linkuri si ata textila si ace,ate speciale pt margelute.
doina am luat si un ac de care zici tu,mie mi se pare cam ciudatel .....lucrez mai mult cu unul f subtire si mai lung decat cele obijnuite....e super....si ata la fel se vede diferenta fata de papiota cu care am incercat prima data :D
miridia
miridia
helper
helper

Numarul mesajelor : 24
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/10/2010

Sus In jos

Scoala de bijuterii 3 - Pagina 12 Empty Re: Scoala de bijuterii 3

Mesaj Scris de ancabanu Sam 19 Ian 2013, 3:01 pm

De ceva timp imi surade domeniul acesta al bijuteriilor. Va felicit pe toate pentru ca am vazut creatii minunate.
Am vazut o poza de inspiratie si as dori sa va intreb cate ceva pentru ca as dori sa imi fac si eu un astfel de brau.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Am cautat magazine de margele, cristale, satin gasesc si vroiam sa va cer cateva sfaturi:
1.se intaraste banda de satin pe care urmeaza sa se coase margelele?2.trebuie cusut asfel incat pe dos nu sa nu se vada sau se coase dublu ca sa tina mai bine?
3.se foloseste ata transparenta sau de culoarea braului?
4.de cate grame as avea nevoie?
Am gasit margele la 10g, 20 g dar nu imi dau seama cate mi-ar trebui pentru modelul pe care il am....
Ma puteti ajuta?
ancabanu
ancabanu
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 363
Varsta : 38
Localizare : Onesti, Bacau
Data de inscriere : 12/01/2012

Sus In jos

Scoala de bijuterii 3 - Pagina 12 Empty Re: Scoala de bijuterii 3

Mesaj Scris de xgabitza Sam 19 Ian 2013, 3:38 pm

Buna!
Nu stiu ce fel de margele vrei sa folosesti tu pentru braul tau, dar daca vrei sa il faci din perle si la fel de gros o sa ai nevoie de caeva sute de grame de perle. Adica o sa fie destul de greu oricum.
Ar fi bine sa treci prin fiecare margica de 2 ori si sa incerci sa le cosi destul de strans cat sa nu se agate. Poti prinde odata la cateva margele ata pe spatele braului, ca sa fie asigurat si sa nu iti cada multe in cazul in care agati sau se intampla ceva cu una. Cat despre spate il poti acoperi dupa ce termini cu acelasi material ca fata, astfel incat sa nu se vada cusaturile. Merge si ata de culoarea bazei, dar sa fie rezistenta. Daca folosesti guta ai grija cand prinzi capatul atei ca guta e tare si se desface mai usor.
Daca poti sa intaresti materialul, probabil n-ar fi o idee rea, ca sa cosi mai usor. Dar sa ai grija ca la sfarsit sa fie si suficient de flexibil, ca se intareste si "imbatoseaza" dupa ce il umpli cu margele.
Cam atat. Laughing Succes si spor!
xgabitza
xgabitza
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 243
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2012

http://margele-etc.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoala de bijuterii 3 - Pagina 12 Empty Re: Scoala de bijuterii 3

Mesaj Scris de ancabanu Sam 19 Ian 2013, 6:16 pm

Multumesc frumos! Ti-am admirat blogul si magazinul si ai niste lucruri minunate!! Am realizat ca te-am votat la concursul de bijuterii de luna trecuta pentru ca m-a inpresionat. Colierul cel din perle albastre este extraordinar!! Am observat ca in ultima perioada s-au inmultit colierele de acest gen si tot mai multa lume le poarta!!
Multumesc inca o data si cu siguranta il voi posta cand va fi gata! Inca sunt la stadiu de plan de bataie!!
ancabanu
ancabanu
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 363
Varsta : 38
Localizare : Onesti, Bacau
Data de inscriere : 12/01/2012

Sus In jos

Scoala de bijuterii 3 - Pagina 12 Empty Re: Scoala de bijuterii 3

Mesaj Scris de xgabitza Sam 19 Ian 2013, 7:05 pm

Mulţumesc pentru cuvintele frumoase! Şi pentru vot. Succes cu braul şi să îl pui neaparat să îl vedem!
xgabitza
xgabitza
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 243
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2012

http://margele-etc.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoala de bijuterii 3 - Pagina 12 Empty Re: Scoala de bijuterii 3

Mesaj Scris de Roxi_J Joi 07 Feb 2013, 10:34 pm

Buna seara si bine v-am gasit.
Sunt total incepatoare in ceea ce priveste bijuteriile, sarmulitele, margelele si restul si am nevoie de niste sfaturi.
Vreau sa fac un colier de genul bratarii acesteia, din lana impaslita
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Vreau un colier ale carui capete se intalnesc in partea din fata, capete pe care vreau sa le unesc cu niste pietre/margele. Nu va avea inchizatoare, se va pune peste cap.
Ce materiale imi trebuie si ce trebuie sa folosesc pentru a insira pietrele (vor fi dreptunghiulare de maxim 2 cm lungime si vor fi minim 2 pietre, maxim 4 daca ma hotarasc la niste pietre mai scurte, intre cele doua capete ale colierului) si in acelasi timp a le prinde de capetele colierului? Pe ce suport sa pun pietrele (margelele)? Guta, sarma, ata? Va fi un suport care trebuie sa intre prin lana impaslita si la un capat si la celalalt al colierului, sa prinda siragul de ea si sa inchida cercul colierului. (eu l-as prefera sa fie flexibil, nu rigid). Capacele de margele deja am pus pe lista, pentru a acoperi marginile impaslite.
Va multumesc. pupi
Roxi_J
Roxi_J
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 334
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/01/2012

http://love4felt.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoala de bijuterii 3 - Pagina 12 Empty Re: Scoala de bijuterii 3

Mesaj Scris de vlad_mom Vin 08 Feb 2013, 12:43 am

Am citit si dincolo, daca sint pietre si sint grele nu vor sta orizontal (cap in cap) pe guta sau ata, vor veni cam in V, fa o proba cu ata de cusut sa vezi cam cum vine. Eu as pune ata de cizmarie sau guta de 0,3, insa in functie de cum se aseaza pietrele s-ar putea sa mai fie nevoie de un element intre ele in cazul in care se vede ata.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4702
Varsta : 46
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoala de bijuterii 3 - Pagina 12 Empty Re: Scoala de bijuterii 3

Mesaj Scris de Roxi_J Vin 08 Feb 2013, 4:38 pm

Multumesc Vlad_mom. Ca nu vor sta perfect orizontal si vor sta in v nu e o problema, si asa ma gandeam intre ele sa pun sa atarne inca o piatra doua in jos, ca un pandantiv. Problema mea e cum sa conectez pietrele de cordonul de lana. Uf, e greu cand nu sunt in domeniul meu, nici nu stiu de ce ma bag la de astea la care nu ma pricep..
Intre timp cautand imagini care sa se potriveasca cu ce vroiam eu, am mai gasit ceva foarte misto, si vreau sa va intreb cum credeti ca au fost puse margelutele acelea de nisip pe bratara, cusute una cate una nu sunt sigur, pentru ca sunt si suprapuse unele, e posibil sa fie insirate pe o ata/guta si guta infasurata pe bratara? Si prinsa apoi (cusut siragul) de bratara din loc in loc?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Roxi_J
Roxi_J
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 334
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/01/2012

http://love4felt.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoala de bijuterii 3 - Pagina 12 Empty Re: Scoala de bijuterii 3

Mesaj Scris de vlad_mom Sam 09 Feb 2013, 12:17 am

Am inteles ce vrei sa faci.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Cam asa, eu as zice sa folosesti ata-eventual de matase, de cizmarie, nu guta. Inainte sa faci nodul impingi conurile pe cordonul de lina, ca in momentul cind stringi sa se aseze toate unde trebuie, iar capetele le tragi in piatra de linga nod. (am facut ceva de genul pentru ca voiam neaparat siret de catifea care nu incapea prin margele)
Margelutele mici de mai sus cred ca-s insirate si infasurate, desi ar merge facute cerculete separate si ingramadite acolo, in rest cred ca e la fel cum am gindit eu (pentru o bratara in loc de ata s-ar putea folosi elastic ca sa poata intra pe mina si sa nu fie larga).

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4702
Varsta : 46
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoala de bijuterii 3 - Pagina 12 Empty Re: Scoala de bijuterii 3

Mesaj Scris de darlex Joi 11 Apr 2013, 10:54 am

Buna,
Am tot "navigat" pe forum dar nu am gasit nimic legat de cocarde...dar nu din acelea care se pun in piept, ci legate de mana doamnelor... am nunta in iulie si ma gandeam sa fac pe post de cocarde pentru doamne un soi de bratara, dar nu stiu cum sa incep :D...Aveti vreo sugestie? MS!!...
darlex
darlex
helper
helper

Numarul mesajelor : 13
Localizare : google
Data de inscriere : 19/10/2012

Sus In jos

Scoala de bijuterii 3 - Pagina 12 Empty Re: Scoala de bijuterii 3

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB