Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Scoala de croitorie(7)

+78
alice07
elenasimion_pl
nicoleta_mc
alexia
ivanutamihaela
alinatoma
vero50
Nicoleta Irimescu
pisi
dienutza
roxana096
rianna
amnro
nicopop
kabunta
Admina
nicola_2
lencik86
olympia
ikuta
anca viragh
panseluta
florentina69
nightoflady
Buburuza
emmancita
stoy
smihaelaviorica
Miniona
clodi
nykonyk
cory74
MihaelaT
geany20062006
jujabila25
palmierdany
EuIrinuca
IrisT
corina corina
violetas
kla78
Indra
aurelia.c
ancone
musetel
iriclau
angells
Camy
virus
valentinadof
krissa
danae
zsofia
MAYA
aurishta
diada
romaya
Panea Laura
elenaxx
rivka
geany
dktimi
SilviaDumitrescu
rosita
oana_007
mariaz_09
Ioana Popa
mnarcisa
zylv
andreeaX
diana_roxana
margot
Karina33
vilcris
pasha2002
Uca
ema
MagdaMarin
82 participanți

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(7)

Mesaj Scris de andreeaX Joi 20 Ian 2011, 6:22 pm

Vanam raspunsul asta Merci
Merci mult pupi
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(7)

Mesaj Scris de Karina33 Joi 20 Ian 2011, 6:42 pm

Pentru putin! Spor la treaba!
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(7)

Mesaj Scris de rosita Joi 20 Ian 2011, 10:53 pm

Cine poate sa ma ajute si pe mine cu un raspuns, va rog frumos? Trebuie sa montez un fermoar ascuns pe o cusatura mijloc spate la o rochie, iar fermoarul pe care il am eu se cracaneaza la partea de sus unde se opreste cheita. Nu stiu cum sa il montez asa incat sa evit cracanatura aia, ca daca vin cu terminatia fermoarului fix sub cusatura de la gat spate, asa o sa se vada si pe rochie.
Solutia cred ca ar fi sa vin cu terminatia fermoarului deasupra liniei de la gat spate, dar cum se mai opreste cheita, apoi?
Cum se face corect?
Multumesc!

PS: am cautat tutoriale pe net, dar am gasit numai despre cum se cos diferite tipuri de fermoare, nimic specific despre cum se trateaza partea de sus a fermoarului. Atasez si o poza cu fermoarul impricinat, sa vedeti la ce cracanatura ma refer, lol

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(7)

Mesaj Scris de zylv Joi 20 Ian 2011, 11:13 pm

incearca sa desfaci portiunea de plastic de sus,acolo unde se opreste cheita.fermoarul se cracana asa cand nu poate sa ajunga pamna la capat,caci e lipit.nu stiu cum sa fiu mai explicita.o sa facmaine o poza ,si revin
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(7)

Mesaj Scris de Karina33 Joi 20 Ian 2011, 11:17 pm

Rosita te poti opri linistita pana-n intaritura ca nu se va strica fermoarul. Nu trece cheita de cusatura superioara de fixare a dublurii sau captuselii.
Sau poti incerca sa apropii capetele cu-n mos si baba pe dosul rochiei.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(7)

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Joi 20 Ian 2011, 11:19 pm

Incearca sa cumperi al fermoar mai.... "top model" (ne cracanat) rade
Scuze dar nu m-am putu abtine, si pana la urma cred ca e cea mai simpla solutie iar pe viitor.... de retinut a nu se cumpara fermoare cracanate.

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(7)

Mesaj Scris de zylv Joi 20 Ian 2011, 11:39 pm

am revenit cu poze,ca tot nu am somn
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(7)

Mesaj Scris de rosita Joi 20 Ian 2011, 11:43 pm

Ce de raspunsuri intr-un timp asa de scurt, fetelor sunteti grozave! Daca ati sti cat m-a tinut chestia asta pe loc, pana am cercetat netul dupa o solutie! Mai bine intrebam aici, de la inceput.
Zylv hai ca pana am bricolat eu la raspunsul meu tu ai postat si metoda ta. O sa incerc si asta maine, sa vad daca rezulta ceva elegant. Ca oricum vad ca trebuie sa il tai sus, intr-un fel sau altul.
Karina, solutia ta e cea mai simpla, dar recunosc ca mi-e frica sa tai fermoarul Embarassed (ca banuiesc ca la asta se ajunge daca il inalt mai sus, nu?). Dar trebuie sa imi fac curaj, pastrez asta ca ultima solutie.
Silvia m-ai amuzat cu raspunsul tau, am un fermoar de moravuri cam usoare Smile) Dar din ce am vazut eu, fermoarele ascunse facute din plastic, cam asa sunt, cracanate acolo sus din cauza opritorilor.

Fetelor Flowers

De fapt eu intrasem sa editez repede intrebarea mea anterioara, si anume sa adaug inca una pe sestache. Acu o scriu aici repede: vreau sa aplic o bentita de intaritura termocolanta pe toata lungimea pe care voi aplica fermoarul, ca materialul meu e usor elastic pe lungime. Habar n-am daca e musai sa fac asta, dar asa zice Google ca se face. Dar zice ca se aplica bentita termocolanta doar pe rezerva de cusatura, e ok asa? Ca mi se pare cam ineficient daca nu e suficient de lata sa vina si cusatura fermoarului pe ea. Ce parere aveti?


Ultima editare efectuata de catre rosita in Vin 21 Ian 2011, 12:02 am, editata de 1 ori (Motiv : corectat confuzie)
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(7)

Mesaj Scris de Karina33 Vin 21 Ian 2011, 12:07 am

Rosita drept e ca defectul asta il au majoritatea fermoarelor pe relon si sunt mai 'curate' cele pe panza ca cel pozat de Zylv.
Intaritura aia de la fermoar e enervanta si ca zgaraie, asa ca deseori daca nu merge smulsa o ascund in cusatura.

La a doua intrebare eu te-as sfatui sa lipesti intaritura si unde vei coase, nu sta stabilizata suficient doar pe rezerva. Si daca materialul este elastic incearca sa insaili fermoarul intai. Risti sa se intinda materialul si sa stea valurit, umflat fermoarul.

Altceva? ca mi-e somn si fug la nani... pupi
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(7)

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Vin 21 Ian 2011, 8:03 am

rosita a scris: Dar zice ca se aplica bentita termocolanta doar pe rezerva de cusatura, e ok asa? Ca mi se pare cam ineficient daca nu e suficient de lata sa vina si cusatura fermoarului pe ea. Ce parere aveti?
Iar ma bag ca musca'n... undeva,... dar cred ca "se aplica bentita termocolanta doar pe rezerva de cusatura" se refera la rezerva de cusatura a rochiei, nu la ce ramane dupa coaserea fermoarelui pentru ca uneori nici nu mai ramane material care sa iasa de sub fermoar.
Daca vorbesc prostii... spuneti-mi sa tac wink

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(7)

Mesaj Scris de rosita Vin 21 Ian 2011, 9:52 am

Karina, draga de tine, multumesc ca ai stat asa de tarziu ca sa imi raspunzi! pupi Eu cred ca ma bagasem la nani in timp ce tu scriai, ca m-am gandit ca nu mai e nimeni la ora aia.
Eu credeam ca fermoarele ascunse sunt numai asa, de relon, lol. Ca sa nu iti mai spun ca prima data cand am vazut fermoare ascunse si habar n-aveam pentru ce sunt, eu am crezut ca sunt cu defect, cand am vazut ca cheita sta pe partea care mie mi se parea a fi dosul fermoarului Embarassed
Oricum, acum ca mi-ai zis ca exista si de panza, o sa incerc sa le evit pe astea de relon, dar iti dai seama, cand gasesti unul la lungime, si se mai potriveste si culoarea, parca nu-ti vine sa-l mai rejectezi. De aia trebuie sa invat trucuri dinastea, ca cele pe care mi le-ati spus mai sus wink

Deci o sa pun bentita termocolanta mai lata decat rezerva de cusatura, si iti dai seama ca voi insaila fermoarul cand il montez, clar! Si chiar si asa prevad ca il voi desface de 2-3 ori, ca nu se va alinia nu-stiu-ce cusatura Smile

Silvia, da, la rezerva de cusatura a rochiei ma refeream hug

Asa, si mi-am adus aminte: Zylv, tu cum ai scos opritorile de plastic la ce ai aratat mai sus? Ca m-am uitat si eu la cele de la fermoarul meu, si sunt cam zdravan fixate, nu stiu cum le-oi scoate. Zici ca sunt fixate cu puncte de cusatura, dar foarte marunte.
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(7)

Mesaj Scris de rosita Sam 22 Ian 2011, 2:07 pm

Ok, deci am executat fermoarul, a fost cam asa:
- montez fermoarul cu bolduri pe marginile proaspat lipite cu intaritura. Verific si remarc ca cusaturile din talie nu se aliniau, desfac;
- prind din nou fermoarul in bolduri cu grija sa se alinieze cusaturile din talie. Observ ca fermoarul e montat pe dos, desfac;
- inainte sa il prind a treia oara, imi amintesc ca fermoarul invizibil trebuie calcat pe zimti inainte de montaj (Google zice), calc si incep sa montez, cu grija sa fie pe partea care trebuie. La a doua jumatate observ ca partea cu zimtii e curbata destul de tare probabil am tinut fierul o secunda prea mult in zona respectiva;
- disper si vreau sa arunc totul pe geam (afara ninge ingrozitor, rochia ar fi fost acoperita de zapada instant si n-as mai fi vazut-o niciodata, deci perfect);
- imi aduc aminte ca odata cu fermoarul pe care l-am stricat am mai cumparat unul, cu 10 cm mai scurt, dar potrivit la culoare. incep sa-l caut in toate locurile posibile, nu e. zic gata, arunc rochia;
- dar cautand fermoarul am gasit niste ciocolata inceputa, mananc (sa ma scuze fetele la dieta), zic o rugaciune in gand, dau la o parte insertul cu instructiunile burda de pe masa si gasesc fermoarul;
- reincep, cautand sa evit toate greselile de mai devreme. treaba merge bine mai ales ca fermoarul asta e pe suport de panza si nu e asa de cracanat, deci am scapat sa ma mai gandesc si la aspectul ala.
Iata cum a iesit:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Onorabil, zic. Si da, partea din dreapta e mai inalta cu 2 mm.
Deci simt ca am rasturnat muntii. Mai am de facut tivul si de calcat. Dar din pacate nu mai pot sa ma ocup de ea azi, deci o reportez pe saptamana viitoare cand voi lucra la ea iar cu taraita, serile, dupa serviciu. Asta am vrut sa va zic. Credeti ca trebuia sa postez la "veniti de dati cu capul?" Smile

ps: nu primesc observatii despre doua mesaje postate succesiv. dupa faza cu fermoarul am voie. ca sa nu mai zic ca functia "edit" nu mai era valida Smile
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(7)

Mesaj Scris de dktimi Sam 22 Ian 2011, 3:40 pm

Rosita, ai facut o treaba buna cu fermoarul. Nici nu se vad acei 2 mm, cred ca ti-a trebuit destul de multa rabdare pana ai terminat! cos
dktimi
dktimi
helper
helper

Numarul mesajelor : 59
Varsta : 37
Localizare : Tg Mures
Data de inscriere : 01/02/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(7)

Mesaj Scris de MagdaMarin Sam 22 Ian 2011, 5:23 pm

Rosita ai fost regulamentar cu mesajele successive caci al doilea a fost postat la mai mult de 24 de ore de la ora primului mesaj.
Am verificat ora si e ok wink

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(7)

Mesaj Scris de geany Dum 23 Ian 2011, 11:21 am

Rosita, dupa atata stres cu acel fermoar, ma bucur ca ai gasit ciocolata si te-ai calmat, asa ai gasit si ce cautai pupi Fermoarul arata bine Flowers
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 Empty Scoala de croitorie

Mesaj Scris de rivka Dum 23 Ian 2011, 6:38 pm

fetelor am primit materialul acesta parca e lycra ficamea vrea o rochie din el dar eu nu am mai cusut lycra si nu stiu cum se lucreaza ma puteti ajuta cu ceva sfaturi si eventual un model ca mis in plop [url][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [/url] zid wink
rivka
rivka
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 896
Varsta : 52
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(7)

Mesaj Scris de rosita Lun 24 Ian 2011, 12:43 pm

Am gasit un tutorial despre cum putem face o bentita continua pe bie, cu minimum de cusaturi. Poate voi stiati metoda, eu nu o stiam si mi se pare super! In principiu, se taie un patrat pe diagonala, se coase pe doua laturi ca sa se formeze un tub (aici e un chichirez cu alinierea laturilor, dar cred ca se intelege din poze) apoi se taie in spirala latimea dorita pentru bie si rezulta o bentita lunga. Il gasiti aici. Sporuri!
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(7)

Mesaj Scris de Ioana Popa Lun 24 Ian 2011, 1:15 pm

Ma bucur mult Rosita ca ai postat mesajul cu bentita pe bie...imi foloseste mult si nu stiam cum sa o fac! Multumesc!
Ioana Popa
Ioana Popa
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 51
Varsta : 40
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 07/01/2011

http://www.gentutzehandmade.blogspot.com

Sus In jos

Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(7)

Mesaj Scris de elenaxx Mar 25 Ian 2011, 3:18 pm

Buna fetelor, ma puteti ajuta si pe mine cu o chestie?Cum se croieste o maneca bufanta, si cum se coase, pentru a si iesi bufanta. Multumesc Merci
kiss
elenaxx
elenaxx
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 936
Varsta : 51
Localizare : pitesti,arges
Data de inscriere : 17/11/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(7)

Mesaj Scris de vilcris Mar 25 Ian 2011, 6:36 pm

elenaxx a scris:Buna fetelor, ma puteti ajuta si pe mine cu o chestie?Cum se croieste o maneca bufanta, si cum se coase, pentru a si iesi bufanta. Multumesc Merci
kiss

Tipuri de maneca bufanta si manipularea tiparului de maneca clasica pentru a obtine tiparul de maneca bufanta.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(7)

Mesaj Scris de Panea Laura Mier 26 Ian 2011, 12:30 pm

Si eu ma bucur Rosita ca ai pus tutorialul, tot imi bateam capul cum se face bentita pt. bie, si nu imi dadeam seama. hug
Panea Laura
Panea Laura
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 717
Localizare : ROMANIA, ARAD
Data de inscriere : 12/03/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(7)

Mesaj Scris de elenaxx Mier 26 Ian 2011, 8:38 pm

Multumesc frumos vilcris, ieri nu am vazut poza, si dupa cateva cercetari pe net, am gasit ceea ce cautam.
kiss
elenaxx
elenaxx
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 936
Varsta : 51
Localizare : pitesti,arges
Data de inscriere : 17/11/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(7)

Mesaj Scris de romaya Vin 28 Ian 2011, 9:27 am

Fetelor, va rog un sfat si pentru mine. Vreau sa lucrez din dantela o trena detasabila si nu stiu tiparul zid M-am gandit ca daca se aplica din talie atunci o lungime de 120 cm aprox. ar fi suficient dar nu stiu ce latime si ce forma trebuie sa aiba ca sa "mature podeaua" . Si ce sistem de prindere imi recomandati ?
multumesc
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 Empty sablon litere

Mesaj Scris de diada Vin 28 Ian 2011, 4:43 pm


aurishta a scris:Intr-adevar,imi place mult sa lucrez pentru ei. Daca as avea etichete, pe fiecare as scrie: ''cu multa dragoste, de la mama'' Ei stiu asta si se bucura mult de orice lucrusor facut de mine.

geany a scris:Eu am niste sabloane cu litere. Sunt anume pentru scris numele pe prosoape sau produse ce trebuiesc personalizate de ex. pt.: gradinita, spital, concedii... Se scrie cu pixul pe o bentita din bumbac si se prinde de produs...

geany a scris:Se scrie cu pixul pe o bentita din bumbac si se prinde de produs...

interesant, chiar mi-ar trebui asa o bentita scratch



Ultima editare efectuata de catre geany in Vin 28 Ian 2011, 7:28 pm, editata de 2 ori (Motiv : introdus startul discutiei)

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(7)

Mesaj Scris de aurishta Vin 28 Ian 2011, 5:12 pm

Buna idee, nu m-am gandit!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(7) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(7)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB