Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 EmptyLun 06 Mai 2024, 10:18 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Link-uri utile catre tipare, pentru copii

+94
piciul
LRodica
any11
feerya
nico1206
ritame
PAULA CONSTANTIN
Dionisia
alice07
michelinebeaulieu
GinaP
plesa_simona
c_gabi77
carmensz
nalexandra
tinap7
dianacotiuga
cris_io_mat
lucyana
erika28sicilianu
CarmenClaudia
rivka
valentinadof
oliviamar
stefaniarrr
alexaaa08
alinutza_andrei08
Dodo-pui
geo
Floric
rosita
mnarcisa
corina corina
norelif
camybaby22
Gianina4ever
aidil
carmenzoe
StMihaela
sybex
fulguta28
Ionela.Radu
crinamaria26
musetel
bobitica
ALICET
Rox.ana
anto1999
cimpoesucamelia
violeta25
unique
Ioana Popa
anca viragh
rozina
Abinusu
bibitu
adelykitt
oana_007
zylv
teisoara
Uca
leonutza69
laurin
m-julie
mimmi
europolis
Amallya83
Maci
codruta-cosmina
scamutza
MihaelaT
dina_dorina
aurishta
cory74
lushca
geany
dandana
ancuta_ancuta
elena_florescu
mihamiha
zbughi_ro
MagdaMarin
danae
ramy
ilias
mada93
tomari
emi
totolina
aidaalex
Admina
oanabijux
natty
diada
98 participanți

Pagina 6 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 Empty Re: Link-uri utile catre tipare, pentru copii

Mesaj Scris de Admina Sam 05 Noi 2011, 3:03 pm

Cateva tutoriale dragute, in special decoratiuni interioare si hainute pentru copii. AICI

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 Empty Re: Link-uri utile catre tipare, pentru copii

Mesaj Scris de MihaelaT Mar 27 Dec 2011, 7:06 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

tutorial - 2 pernute pentru ace


_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 Empty Re: Link-uri utile catre tipare, pentru copii

Mesaj Scris de Ionela.Radu Mier 04 Ian 2012, 9:20 am

Buna fetelor ...poate va e de folos :


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Ionela.Radu
Ionela.Radu
helper
helper

Numarul mesajelor : 62
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/12/2011

Sus In jos

Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 Empty Re: Link-uri utile catre tipare, pentru copii

Mesaj Scris de fulguta28 Mier 04 Ian 2012, 10:06 am

Buna dimineata! Vreau sa-i fac fetitei mele un paltonas mai subtire de primavara dintr-o catifea roz pal. Azi-noapte pana la ora 2 am tot cautat ceva, ceva si nimic. Toate tiparele care le-am gasit erau pt inaltimea de peste 120 cm, iar eu caut ceva pt 80 cm. Are cineva niste tipare pt inaltimea de 80 cm? Multumesc! kiss
fulguta28
fulguta28
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/07/2011

http://www.quadrille.ro

Sus In jos

Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 Empty Re: Link-uri utile catre tipare, pentru copii

Mesaj Scris de sybex Mier 04 Ian 2012, 12:21 pm

fulguta28 a scris:Buna dimineata! Vreau sa-i fac fetitei mele un paltonas mai subtire de primavara dintr-o catifea roz pal. Azi-noapte pana la ora 2 am tot cautat ceva, ceva si nimic. Toate tiparele care le-am gasit erau pt inaltimea de peste 120 cm, iar eu caut ceva pt 80 cm. Are cineva niste tipare pt inaltimea de 80 cm? Multumesc! kiss

Eu am gasit tiparul modelului Simplicity 6018, dar pentru inaltime de cel putin 98cm. Pentru masuri mai mici (71-102cm) am gasit Simplicity 2292, dar si alte rochite subtiri.
Daca vrei ceva, trimite-mi adresa ta de mail.
sybex
sybex
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 101
Localizare : Romania
Data de inscriere : 10/12/2010

Sus In jos

Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 Empty Re: Link-uri utile catre tipare, pentru copii

Mesaj Scris de Ionela.Radu Joi 05 Ian 2012, 10:05 am

Aici se confirma proverbul " unde-s multi puterea creste " singure nu cred ca reuseam sa gasim atatea lucruri interesante ! Eu cu singuranta am cautat , insa pana de curand nici nu stiam cum sa caut . Inca o data multumiri ! bucurie
Ionela.Radu
Ionela.Radu
helper
helper

Numarul mesajelor : 62
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/12/2011

Sus In jos

Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 Empty Re: Link-uri utile catre tipare, pentru copii

Mesaj Scris de fulguta28 Joi 05 Ian 2012, 12:55 pm

Sybex, multumesc, sunt foarte frumoase, dar parca n-as da 5 dolari pe un tipar. O sa gasesc eu ceva gratis! Smile)
fulguta28
fulguta28
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/07/2011

http://www.quadrille.ro

Sus In jos

Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 Empty Re: Link-uri utile catre tipare, pentru copii

Mesaj Scris de sybex Joi 05 Ian 2012, 2:23 pm

fulguta28 a scris:Sybex, multumesc, sunt foarte frumoase, dar parca n-as da 5 dolari pe un tipar. O sa gasesc eu ceva gratis! Smile)
Fulguta, nu te costa nimic. Trimite-mi mailul tau si modelul pe care il vrei. wink
sybex
sybex
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 101
Localizare : Romania
Data de inscriere : 10/12/2010

Sus In jos

Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 Empty Re: Link-uri utile catre tipare, pentru copii

Mesaj Scris de fulguta28 Joi 05 Ian 2012, 2:43 pm

Multumesc mult, mult! bucurie
Primul model, Simplicity 6018
fulguta28
fulguta28
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/07/2011

http://www.quadrille.ro

Sus In jos

Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 Empty Re: Link-uri utile catre tipare, pentru copii

Mesaj Scris de tomari Vin 06 Ian 2012, 4:34 pm

Burda Kids toamna-iarna link cu tipare
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 Empty Re: Link-uri utile catre tipare, pentru copii

Mesaj Scris de fulguta28 Mar 10 Ian 2012, 1:40 pm

Am gasit si eu o revista mai noua, din 2011. Sper sa va fie de folos!
Aici gasiti revista Ottober: Ottober 1-2011 link
fulguta28
fulguta28
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/07/2011

http://www.quadrille.ro

Sus In jos

Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 Empty Re: Link-uri utile catre tipare, pentru copii

Mesaj Scris de sybex Mar 10 Ian 2012, 5:43 pm

Aici gasiti mai multe numere ale revistei Ottobre.
sybex
sybex
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 101
Localizare : Romania
Data de inscriere : 10/12/2010

Sus In jos

Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 Empty Re: Link-uri utile catre tipare, pentru copii

Mesaj Scris de StMihaela Mar 10 Ian 2012, 7:47 pm

sybex a scris:
Eu am gasit tiparul modelului Simplicity 6018, dar pentru inaltime de cel putin 98cm. Pentru masuri mai mici (71-102cm) am gasit Simplicity 2292, dar si alte rochite subtiri.
Daca vrei ceva, trimite-mi adresa ta de mail.

M-am uitat si eu pe modele si am vazut pe Simplicity 6018 un model de rochita la care ii caut tiparul de mult pentru fetita mea de 7 ani, si eram deja pregatita sa improvizez, ca n-am gasit nimic.
Este vorba de modelele A si B. Pot indrazni sa te rog si eu sa-mi trimiti tiparele? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
StMihaela
StMihaela
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 50
Localizare : Romania
Data de inscriere : 03/01/2009

Sus In jos

Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 Empty ana are mere

Mesaj Scris de carmenzoe Dum 15 Ian 2012, 10:38 am

Tutorial fustita "Sf Valentin' pt fetite de pe blogul SEW DANG CUTE CRAFTS (se poate gasi prin cautare Google, uitati-va la tutoriale)

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Valentine's Bubble Skirt

Diferite materiale de bumbac pt patchwork - aprox. 0.5 m material care se asorteaza (talie, tiv si buzunar). Se poate face din resturi asoratate de la alte haine din bumbac.
-3/8 m (de fapt yard, care este 0,93m) de material tricot ca pt tshirt daca doriti sa captusiti fustita (optional)
-ata
-1 yd (aprox 1 m) elastic de 1”(2,5 cm) pt talie
-1 yd elastic de aprox. 0.65 cm (1/4") pentru tiv )ca e fustita balon)
- un model pt inimioara

* toate tivurile au 1/4" (0.7 cm) daca nu se specifica altfel

Masurati talia copilului ca sa stiti ce latime trebuie sa aiba patchul pe care il veti coase din peticele. Aici s-a lucrat cu fasii de 1 inch (2,54 cm) si copilul avea talia de 20 inches (deci a folosit 20 de fasii egale), fiecare de 1 inch. Dar puteti folosi si fasii inegale. Atunci conteaza numai latimea totala.

Puteti face fustita mai larga, cu fasii mai inguste sus decat jos, pentru ca oricum se va increti.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Masurati lungimea fustitei. Ea a taiat fustita de 25 cm (9,5 inches). Daca e vorba de o marime mai mare, mai adaugati lungime cat este nevoie.

Coaseti fasiile una de alta. Finisati cusaturile cu overlock (serger) sau cu zigzag la masina de cusut (fustita se spala, deci nu trebuie sa se destrame!). Se calca pe cusatura pe dos asa cum este ca sa se fixeze tighelul, abia dupa aceea se desfac cusaturile si se calca in directii diferite. Apoi se mai coase inca un tighel pe fata, ca sa se fixeze cusatura, cam la 1-2 mm de cusatura centrala (topstitching). In loc de tighel drept la topstitching puteti folosi punctele decorative de la masina ca la crazy quilting

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Aveti acum baza fustei asa cum se vede mai sus.

Masurati ce dimensiuni are ( a ei are 41" = 104,5 cm x 9 1/2" = 24,13 cm).

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Taiati o bucata de aceste dimensiuni din materialul din tricot. Aceasta va fi captuseala si este optionala. Ea o foloseste pt ca in felul asta copilul nu mai simte toate tivurile verticale si zigzagurile pe piele.

Croiti acum si bucata pt tiv. Trebuie sa aveti o bucata de urmatoarele dimensiuni: dimensiunea cea mai lunga a fustei este lungimea. Latimea este de 6 inches (15,24 cm, adica 15,5 cm). Pentru fetite mai mari (talia este mai mare) folositi o latime de 8 inches (20,32 cm, adica 20,5 cm).

Puneti bucata de tiv cu fata in sus, apoi puneti fustita cu fata in jos (fata pe fata) si apoi materialul de tricot (presupun ca nu are fata, Carmen) cum se vede mai jos. Toate marginile se suprapun. Ea recomanda sa folositi ace de gamalie, pt ca tricotul aluneca si se deplaseaza cand coaseti.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

*NB. Tivul ei (rosu) este ceva mai putin lat decat fustita. Suprapuneti numai o margine a tivului cu celelalte bucati, care au aceeasi dimensiune. Important este ca acolo unde coaseti, marginile sa se suprapuna. Poza a fost pusa numai sa arate ordinea in care se aranjeaza materialele.
Coaseti cele 3 straturi. Finisati marginea (surfilat sau cu zigzag). Apoi calcati tivul spre captuseala.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Topstitch. (Coaseti pe fata in partea materialului patch = in felul asta fixati tivul sa ramana mereu in aceeasi parte si sa nu se deplaseze).

Acum facem tunelul in tiv pt ca sa iasa fustita balon. Este mai usor daca calcam acum inainte de a coase marginile scurte pe parti impreuna. Calcati marginea libera a tivului (cea opusa ultimei cusaturi care se vede mai sus) si pliati-o ca sa iasa un tiv de 1/4 inch (0,7 cm). Apoi indoiti marginea inca o data la o latime de 1/2 inch (2,25 cm). Astfel veti foma un tunel prin care va trece elasticul.Indoiti apoi fusta toata ca sa coasesti partea laterala (marginile scurte ale dreptunghiului se suprapun).
Mai jos se vede cum a calcat tunelul pt elastic (indoit de doua ori)..

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Cand coaseti partea laterala incepeti de sus, dar nu coaseti si tunelul. Partea indoita se ridica in sus si se incepe de la coltul care se vede. Asta fiindca daca coaseti totul nu veti mai putea adauga elasticul.

Dupa ce coaseti partea lateriala, minus tunelul pt elastic finisati tivul de ambele parti, de data asta inclusiv bucatile de tunel. Calcati in aceeasi parte ca si restul de peticele. Topstitch.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Daca e nevoie mai calcati o data partea de tunel, care nu a fost inclusa in tivul lateral. Acum se coase tunelul pe dosul fustei, avand grija sa nu coaseti 1”(2,5 cm) ca sa puteti baga elasticul.
Masurati cat de larga vreti sa fie fusta. Se masoara cam desupra genunchilor copilului, tinand seama ca trebuie sa fie suficient de larga sa se poata misca. De aceea se adauga 2 inches (aprox. 5 cm) in plus.
Ea a taiat pt aceasta fustita 17 inches din elasticul mai ingust, adica 43,18 cm (15 inches cat a masurat + 2 inches in plus). Puneti elasticul in tivul fustitei ca sa o faceti fustita balon.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Dupa aceeea coaseti capetele de elastic si coaseti orifilul unde l-ati bagat.

OBSERVATIE: Eu am vazut o metoda mai simpla si mai buna de pus elastic la Nancy Zieman: Ea lasa in permanenta marginea tivului in care se baga elastic necusuta, Inainte de asta coase numai tivul ‘tivului’ (care va arata ca o butoniera prin care se trece elasticul si se poate schimba. Coase cam la 0,3 mmm de indoitura scurta de ambele parti verticale, cum privesti fasia, si finiseaza ce a cusut, lasand o margine de aproximativ 0,5 cm. Asta ca sa nu te incurce la bagatul elasticului si sa se impiedica acul de siguranta cand tragi elasticul. Apoi coase tot tunelul pe partea lunga de la un capat la altul. Acea bucatica mica ramane in permanenta deschisa ca sa poti schimba elasticul cand vrei.
Pe urma ea nu coase marginile de elastic una peste alta cu zigzag, dupa ce l-a tras prin tunel, ca ies prea groase. Ea ia o bucata din acelasi material cam de 2,5 cm pe 2,5 cm si coase una din marginle elasticul la mijloc cu zigzag, sa ramana bine fixata. Apoi pune cealalta parte exact langa ea, cu taietura langa celalalt capat taiat si le fixeaza si pe astea cu zigzag. Dupa aceea taie peticelul cam langa zigzag si doar 1mm-2 mai lata decat latimea elasticului. Nu mai ramane din material decat o bucatica mica in spatele celor doua capete de elastic. Abia acum baga elasticul definitiv in tunel.

Incretiti fustita sus (marginea superioara lunga a fustitei din patch si captuselei de trico luate impreunat).

Acum trebuie croita bucata de material pt talie. Va avea in general dimensiunea taliei copilului + 5 inches = 12,7 cm (daca copilul este mai mare largimea creste si ea proportional si poate ajunge la pana la 6,5 inches (16,5 cm). Ea croieste de dimensiunile 25 (talia 20 + 5) inches si 5,2 inches (13,25 cm) largime.

9. O indoiti in doua suprapunand marginele scurte. Dati la masina.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Finisati si acest tiv (surfilat sau zigzag). Calcati. Topstitch.

9. Impartiti in 4 si marcati cele 4 divisiuni cu un ac de gamalie. Faceti acelasi lucru cu fustita.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Puneti banda pt talie avand grija sa fie fata pe fata si acele de gamalie de pe fustita si banda sa coincida.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Ea lucreaza cu banda in interior si fusta la exterioer.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Trageti atele de la incretit ca lungimea fustitei sa corespunda cu lungimea benzii si distribuiti cretii in mod egal intre acele de gamalie care marcheaza cele 4 sferturi. Folositi multe bolduri ca sa fie totul bine fixat si sa puteti coase bine cretii.

Dati la masina. Finisati cusatura (surfilat sau zigzag) Calcati tivul catre banda taliei. Dati un tighel pe fata pe banda taliei (topstitch) ca sa prindeti cusa tura asa cum este calcata.

Acum se face tunelul pt elasticul din talie, ca la tunelul pt elastic de jos. Indoiti marginea lunga libera a benzii rosii la 1/4 inch, calcati si mai indoiti o data la 1,5 inch (3,81 cm). Faceti tunelukl ca mai sus. Elasticul pt talie are lungimea “talia copilului minus 1 inch, adica 2,5 cm. La ea este de 20 inches - 1 inch = 19 inches, adica 48, 26 cm de elastic de 2,5 cm / lat. Puneti elasticul dupa metoda care va vine mai la indemana. Fustita arata acum asa.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Acum facem buzunarele! Luati modelel de inimioara (destul de mare ca sa fie un buzunaras) si taiati 2 inimi pt fiecare buzunar. Marcati cu bolduri cat de mare vreti sa fie partea buunarului in care se poate baga mana.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Coaseti partea de SUS a buzunarului intre cele doua bolduri cu tighel drept.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Pe urma ea zice sa intoarceti, sa calcati si sa atasati partea de jos, de dub cusatura cu zigzag sau cu punctul feston.

Dupa mine ce zice ea nu e bine, ca se vor destrama marginile de sub zigzag la spalat. Daca va place asta - e OK, dar se poate si altfel.
Faceti buzunarele cu captusite cu captuseala de haine sau cu acelasi material daca e mai subtire. Puneti cele doua parti (fata si captuseala) fata pe fata si coaseti pe dos pe margine, lasand o deschidere de aprox 3 - 4 cm lateral, ca sa puputeti intoarce buzunarul pe fata. Deschiderea trebuie lasata acolo unde marginea este dreapta, ca sa va vina usor la intors. As zice cam mai jos de unde a cusut ea. Apoi taiati tivul la 1/4 inch si aveti grija ca taiati putin oblic in material pe partile curbe, ca la aplicatii, pana la 2-3 mm de cusatura ca sa nu tina cand intoarceti. As coase de 2 ori conturul acolo unde taiati, ca sa nu aveti surprize. Apoi intoarceti pe fata, calcati frumos, inclusiv partea ramasa libera, pe unde ati intors si coaseti buzunarul de fusta in jos de semnele pe care zice ea ca trebuie sa le marchezi cu boldurile.
Cred ca asa va arata mai ingrijit.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si as mai zice inca o data: Cand faceti toptitch pe fustita de-a lungul fasiilor de patch puteti folosi cusaturi decorative, ca la crazy quilting. Si buzunarele le putiti atasa cu zigzag sau cu cusaturi decorative.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Trebuie sa arate asa (partea rosie este sub tricou)

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Carmen bee

carmenzoe
carmenzoe
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 88
Localizare : olanda
Data de inscriere : 22/11/2009

http://sewingzoe.blogspot.com/

Sus In jos

Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 Empty Re: Link-uri utile catre tipare, pentru copii

Mesaj Scris de aurishta Dum 15 Ian 2012, 1:26 pm

Multumesc, Carmen Merci !
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 Empty Re: Link-uri utile catre tipare, pentru copii

Mesaj Scris de aidil Dum 15 Ian 2012, 6:49 pm

Superb! Multumesc.
Mai spre vara incerc si eu, n-am atatea resturi, dar cumpar cate putin din mai multe modele de material, cos mai multe fustite si le fac cadou prietenelor care au fetite!
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 Empty Re: Link-uri utile catre tipare, pentru copii

Mesaj Scris de Gianina4ever Dum 15 Ian 2012, 7:39 pm

Superba fustita!Multumim!
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 Empty Re: Link-uri utile catre tipare, pentru copii

Mesaj Scris de camybaby22 Lun 23 Ian 2012, 3:33 pm

buna . Imi poate spune si mie cineva cat material imi trebuie la o rochie empire pana la o palma sub genunghi. Nu stiu cat sa iau. va multumesc
camybaby22
camybaby22
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 23/01/2012

Sus In jos

Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 Empty Re: Link-uri utile catre tipare, pentru copii

Mesaj Scris de aurishta Lun 23 Ian 2012, 3:45 pm

Cat de mare trebuie sa fie rochia?
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 Empty Re: Link-uri utile catre tipare, pentru copii

Mesaj Scris de camybaby22 Mier 25 Ian 2012, 12:30 pm

Cam o palma sub genunchi, am varice si nu pot purta scurta. Multumesc.
camybaby22
camybaby22
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 23/01/2012

Sus In jos

Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 Empty Re: Link-uri utile catre tipare, pentru copii

Mesaj Scris de aurishta Mier 25 Ian 2012, 2:53 pm

In principiu, 2m la latimea 1.50 ar trebui sa-ti ajunga, dar mai depinde si de model, cat de ampla vrei sa faci partea de jos, daca vrei maneci sau nu....mai bine pune o poza, macar aproximativa si hai cu subiectul asta la [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] caci acolo se potriveste hug
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 Empty Re: Link-uri utile catre tipare, pentru copii

Mesaj Scris de camybaby22 Joi 26 Ian 2012, 8:24 am

Multumesc de lamuriri
camybaby22
camybaby22
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 23/01/2012

Sus In jos

Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 Empty Re: Link-uri utile catre tipare, pentru copii

Mesaj Scris de norelif Mar 28 Feb 2012, 10:29 am

Pentru copii 2 pernute (am cautat si nu stiu alt loc unde sa le atasez)
[url=[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
[url=[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]]
norelif
norelif
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 158
Localizare : buzau
Data de inscriere : 06/12/2010

http://elaquilt.blogspot.ro/

Sus In jos

Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 Empty Re: Link-uri utile catre tipare, pentru copii

Mesaj Scris de Gianina4ever Mar 28 Feb 2012, 1:13 pm

Ce frumoase sunt! kiss
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 Empty Re: Link-uri utile catre tipare, pentru copii

Mesaj Scris de corina corina Mar 28 Feb 2012, 4:16 pm

Sunt superbe , Norelif !
Azi parca sunt in cautare de buzoience sau parca ne-am inteles sa postam cat mai multe din judet ! Scuze de off topic !
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Link-uri utile catre tipare, pentru copii - Pagina 6 Empty Re: Link-uri utile catre tipare, pentru copii

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB