Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Articole din piele II - Pagina 9 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Articole din piele II - Pagina 9 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Articole din piele II - Pagina 9 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Articole din piele II - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Articole din piele II - Pagina 9 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Articole din piele II - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Articole din piele II - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Articole din piele II - Pagina 9 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Articole din piele II - Pagina 9 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Articole din piele II - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Articole din piele II - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Articole din piele II - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Articole din piele II - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Articole din piele II - Pagina 9 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Articole din piele II - Pagina 9 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Articole din piele II - Pagina 9 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Articole din piele II - Pagina 9 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Articole din piele II - Pagina 9 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Articole din piele II - Pagina 9 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Articole din piele II - Pagina 9 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Articole din piele II

+41
Steluzza
amnro
danabarbu2007
lucianemil
ionela stefan
maria_covacef
margelutamea
roxanabacila
Cazimi
Savu Ramona
kristadesign
Gabiuta
firicel
mnarcisa
Lucia.BlueFlower
stoy
aisha
Ciubotaru'
alixandrina
cris69
MihaelaT
diada
SilviaDumitrescu
PetiteChat
m.m.
sandydeea
AlinaJ.Bijoux
Karina33
chocolate
ioana soare
clodi
zylv
danae
LYNDA
teisoara
Admina
RalucaS
Uca
canadianca50
denisia_16
diana-s
45 participanți

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Articole din piele II - Pagina 9 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de lucianemil Joi 09 Dec 2010, 3:03 pm

Ciubotaru' a scris:

poate nu are legatura cu ceea ce lucrezi, dar m-am gandit sa te intreb.
am o geaca de musama, cred ca e materialul, adica pe dos, ce vede ca ar fi panza.
am desfacut geaca asta, pentru ca vreau sa copiez tiparul.
poti sa-mi spui, cum sa calc, fara sa distorsionez materialul, ca sa aplatizez si marginile care au fost prinse in cusatura?
e indicat sa folosesc aburi?
daca e offtopic, scuze, dar nu am gasit subiect pe tema asta, la cautare.
lucianemil
lucianemil
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 46
Varsta : 43
Localizare : roman
Data de inscriere : 13/05/2010

https://www.facebook.com/pages/Cute-last-minute-gift-ideas/33984

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 9 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Savu Ramona Joi 09 Dec 2010, 4:13 pm

Revin si eu cu o borseta care trebuia sa fie cadou de mos Nicolae , dar abia astazi am reusit sa o termin si sa o dau Smile
Binenteles ca nu se compara cu frumusetea de geanta , dar fiind inca incepatoare ma declar multumita de cum a iesit .
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Savu Ramona
Savu Ramona
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 312
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/07/2010

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 9 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Ciubotaru' Joi 09 Dec 2010, 4:16 pm

Salutare tuturor,
Va multumesc inca o data pentru cuvintele frumoase, ma faceti sa ma simt minunat in mijlocul vostru. Cazimi, ma flatezi, e prea mult spus, sunt inca incepator si eu si mai e mult pana departe vorba filmului Smile . Imi place sa impartasesc cu voi ce mai aflu in domeniu, ce mai experimentez , asa cum faceti si voi, forumul devenind astfel nu doar un loc de socializare dar si de invatatura. Atat cat voi putea voi ajuta cu placere pe toata lumea, cum si eu la randul meu am fost ajutat, caci daca noi intre noi nu ne ajutam, atunci cine sa ne ajute. wink
Ionela Stefan, m-a impresionat foarte mult mesajul primit si m-a facut sa zambesc pentru ca nu ma asteptam. Desi am trecut de prima varsta a copilariei (si nu prea am fost cuminte anul acesta) inca mai cred in Mos Craciun si sper ca an de an sa treaca si pe la mine. Cu o conditie, ca in loc de traditionala poezie, mosul sa primeasca in schimb ceva dragut, lucrat manual , eventual din piele Smile .Va multumesc frumos.
Promiteam ieri sa mai prezint ceva instrumente ce pot fi realizate acasa si care ne sunt de ajutor in lucrul cu pielea. Si daca tot am pomenit de finisarea marginilor prin frictiune am cautat ceva poze cu cateva dispozitive pentru asemenea operatiuni. Pozele nu-mi apartin, le-am gasit pe net, sper sa fie ok. Instrumentul se numeste edge slicker sau edge burnisher. Desi sunt mare fan al limbii romane, imi pare rau ca nu am gasit un termen corespunzator in limba noastra. Instrumentul a fost folosit cu siguranta si la noi, dar tremenul probabil s-a pierdut, pe masura ce mestesugul pielaritului a inceput sa se stinga trepatat. Chiar mi-as dori , cand voi avea ocazia sa intalnesc un mester curelar, sa il intreb despre denumirile anumitor scule. Cel de-al doilea motiv pentru care uzez de termenii in limba engleza este acela ca pentru o cautare de informatii si imagini suplimentare pe net, aceste denumiri sunt favorabile. Este posibil sa mai fi facut mentiunea o data, nu mai insist, scuze anticipat daca ma repet.
Acum despre instrument, poate avea forme diferite si poate fi confectionat din materiale multiple. Ca forma "slefuitorul" poate fi fusiform, plat cu varf ascutit sau rotunjit, discoidal( in forma de scripete) etc. putand fi realizat din lemn, plastic, os, corn, exclus metal.
Cel mai simplu de realizat, in opinia mea este cel plat, eventual cu varf ascutit, care se poate dovedi o unealta multifunctionala extrem de utila.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Corpul instrumentului este biconvex in sectiune longitudinala, iar santurile din capatul superior sunt de dimensiuni variabile pentru mai multe grosimi de piele. Varful ascutit poate servi ca instrument de presare a indoiturii in cazul in care executam modele din piele inmuiata in apa si prinsa pe negativ de lemn. De asemenea tot in cazul tehnicii "wet forming" ne ajuta sa formam gaici, butoniere, catarame din piele, care dupa simpla realizare prin efectuarea a doua taieturi paralele, necesita "volum" pentru brida centrala prin care va trece cureaua/curelele. Nu in ultimul rand, partea plata a "slefuitorului" ne este de folos cand avem de finisat decupaturi interioare de mici dimensiuni, ovale, rotunde sau de alta forma (de exemplu gaura oval pentru prinderea cataramei unei curele) in care accesul este dificil.
Santurile din capatul superior al instrumentului pot fi realizate cu ajutorul unor pile semirotunde/ rotunde, la dimensiunile dorite. Cum insa aceste scule nu se gasesc in orice casa, lucru lesne de inteles, intervine metoda artizanala. O "pila" rotunda cu bune rezultate pe lemn poate fi confectionata ruland si lipind pe un bat rotund niste smirghel cu granulatie mare, puternic abraziv. Finisarea se va face in final cu o bucata de smirghel fin, cu granulaie mica, rulat la capatul opus al batului. Daca nu gasim nici bete potrivite nu-i bai. Rezultate foarte bune se obtin folosind ca suport pentru smirghel, cozile preducelelor individuale care au marele avantaj ca au diametrele controlabile, stiind astfel pentru ce tip de piele facem santul. Eu am folosit cu succes metoda si sunt f. multumit. Pentru lipirea smirghelului pe corpul preducelei cel mai bun adeziv este cel de tip pernandez, care pe langa o priza foarte buna asigura si curatarea ulterioara a corpului preducelei, fara ai produce neajunsuri.
Un alt tip de slefuitor este cel fusiform:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
dar pentru a carui realizare este necesara operatiunea de strunjire. Cine are posibilitatea poate incerca , avantajul produsului lucrat pe strung fiind perfectiunea
wink .
Cel de-al treilea tip este cel in forma de scripete, care poate fi folosit atat manual, cat si mecanic (prins in bormasina, sau un alt motor) daca prin centrul cercului este efectuauta o gaura prin care este prins un surub pe post de ax.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Cum se foloseste instrumentul? Simplu, dupa taierea muchiilor cat mai drept, impregnam cantul cu apa folosindu-ne de un burete, sau cu ceara de albine, frecand direct calupul pe muchie. Apoi selectam "canalul" slefuitorului cat mai apropiat de grosimea bucatii de piele folosite si frecam energic, punand o usoara presiune pe material. Rezultatul este deosebit, nu are rost sa il descriu, va sfatuiesc sa incercati.
Ca o mentiune speciala, in cazul in care folositi piele subtire (1-1,5 mm) si moale merge mai bine cu apa. Pentru piele mai groasa(3-4 mm) ambele metode sunt bune. Pentru pielea groasa se mai executa de obicei o operatiune suplimentara si anume se "rotunjesc" marginile muchiei bucatii de piele cu ajutorul unei dalti speciale cu profil in forma de "U". Daca nu avem asa ceva putem sa executam operatiunea utilizand un instrument de manichiura, sincer nu-i cunosc exact denumirea, utilizat pentru indepartarea pielitelor. Taisul acestui instrument, bine ascutit(el oricum vine ascutit deci puteti incerca direct) se pozitioneaza in unghi de 45 de grafe pe muchia bucatii de piele, apoi este impins catre inainte , obtinandu-se un fir de piele foarte subtire care se indeparteaza. operatiunea se repeta si pe dosul bucatii de piele, rezultand in final un cant usor rotunjit, mai degraba trapezoidal. Apoi se finiseaza cu "slefuitorul", care va comprima fibrele , rotunjindu-le. In final se vopseste in culoare dorita, sau se poate lasa nature, efectul fiind foarte placut.
Voi atasa si un link cu o demonstratie a variantei mecanice, pentru o mai buna intelegere a sistemului si a principiului de functionare ( sunt convins ca pe alocuri m-am pierdut in cuvinte si am fost mai greoi in exprimare) :
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Finisarea marginilor unui articol din piele este foarte importanta, de calitatea ei depinzand cumva si calitatea produsului final. Poate si de aceea am insistat ceva mai mult pe marginea acestui subiect. Citeam mai demult pe forumul american de pielarie ca valoarea unui mester se poate cuantifica analizand calitatea finisajului marginilor/ muchiilor. Este si asta un aspect, cu siguranta mai sunt si altele.
Nu mai am spatiu sa scriu si despre altceva, ca iar am depasit terenul, insa voi reveni.
Numai bine tuturor si pe curand.
Ciubotaru'
Ciubotaru'
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 47
Varsta : 42
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 31/01/2010

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 9 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de stoy Joi 09 Dec 2010, 4:34 pm

Ramona frumoasa borseta. Felicitari asteptam si cadourile pentru copii( rucsacurile copiilor, daca nu ma insel ?)
Ciubotar abia azi m-am uitat sa vad ce frumuseti s-au mai postat si intradevar m-am minunat. Felicitari e foarte frumoasa si foarte frumos executata. Multumim si de informatiile utile.
stoy
stoy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1277
Varsta : 48
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 31/10/2009

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 9 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Ciubotaru' Vin 10 Dec 2010, 5:03 pm

Salutare,
Felicitari Ramonei pentru borseta, foarte reusita. Marturisesc ca pentru mine atasarea fermoarelor la produse din piele reprezinta inca o provocare, din simplu motiv ca nu am masina de cusut adecvata iar cusatura manuala imi pare inca dificil de realizat pe piele subtire.
Chiar as avea si eu o intrebare legata de acest subiect si anume cum se poate fixa fermoarul cat mai bine pe pozitie inainte de a executa cusatura; pentru materiale textile banuiesc ca se folosesc boldurile, dar la piele e mai dificil datorita gaurilor suplimentare. La merceria de unde mai cumpar diverse furnituri am vazut ca au o banda dublu adeziva ce se foloseste pentru fixarea tivului inainte de coasere(spunea vanzatoarea). Voiam sa intreb daca a incercat cineva asa ceva si daca credeti ca se preteaza. Eventual si alte solutii sunt binevenite.
Lucian nu prea ma pricep la croitorie si la trasat tipare dar iti pot spune ce as face eu. Din ce am inteles, materialul nu este chiar piele, si daca are tesatura pe interior e posibil sa fie piele artificiala din aceea folosita la tapitat, scaune, canapele si multe altele. Nu cred ca e nevoie sa te chinui cu abur ci pur si simplu sa o calci cu fierul dar fara sa intre in contact direct. De exemplu eu am indreptat o bucata subtire de piele destul de cutata, cu fierul de calcat. Am bagat bucata de piele intr-o patura impachetata in doua si am calcat direct pe patura apasand moderat. Rezultatul a fost foarte bun , dupa cateva minute obtinand o bucata de piele drepta ca de fabrica.Nu s-a distorsionat de loc, poti incerca deci. O alta alternativa a aburului ar fi suflanta cu aer cald (heatgun-ul) de care, ca baiat e posibil sa dispui.
O alta rezolvare a problemei ar putea fi urmatoarea. Copiezi tiparul exact dupa bucatile din geaca desfacuta pe un carton (un carton mai solid, sa zicem un carton de tip duplex, costa cam 1 leu o coala de 100x70 cm si se gaseste la orice papetarie), fara a mai indrepta zonele pe care s-a efectuat cusatura (acestea ramanand aplatizate). Masori exact ce latime au aceste zone( fasii) si apoi cu un compas desfacut la latimea dorita (latimea pe care s-au efectuat cusaturile +1-2 mm care se pierd la indoituri) te plimbi pe conturul din carton, sprijinind acul compasului de muchia cartonului, creionul trasand exact tiparul dorit. Bineinteles totul suprapus peste materialul(foaia) pe care doresti sa executi tiparul final. Vei obtine astfel copia fidela dorita, fara a avea emotii ca distorsionezi materialul si fara prea mule batai de cap. Eu unul cam asa as proceda, din simplu fapt ca nu prea am experienta la croit si oricum sunt genul care masor de multe ori pana sa tai o data.
Voiam de ieri sa va mai arat ceva foarte interesant, dar nu am mai avut spatiu; un dispozitiv realizat tot din lemn, foarte util pentru cei care cos piele manual. Se numeste stitching pony si este un fel de menghina in care se fixeaza bucatile de piele ce urmeaza a fi cusute. Desi se gasesc si in comert, majoritatea acestor dispozitive se fabrica personalizat in functie de talia cusatorului cel va utiliza pentru un confort cat mai mare.
Iata despre ce este vorba:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ca mod de constructie dispozitivul este realizat din sipci de lemn solide dispuse paralel, cu un distantier de lemn la partea inferioara. Tot ansamblul este montat pe o a treia bucata de lemn dispusa perpendicular. Pe bratele aparatului in zona mediana este atasat un surub, cu piulita pentru stangerea "falcilor". Ce mai buna piulita pentru asa ceva este cea de tip "fluture" care permite o cat mai usoara infiletare si desfiletare, executate manual. Ar mai fi de spus faptul ca unul din cele doua brate verticale este fixat ferm pe talpa transversala prin incleiere sau suruburi, celelalt brat fiind fixat de talpa cu ajutorul unei balamale dispuse la unghi drept. Acest sistem permite departarea si strangerea falcilor aparatului in funchie de grosimea materialului ce urmeaza a fi cusut. In partea superioara falcile au un adaos de lemn taiat la unghi de 45 de grade pentru o priza cat mai buna si pentru a creea un spatiu in care se va depozita restul materialului. Falcile sunt captusite cu piele pe interior pentru a proteja de zgarieturi bucatile de piele ce vor fi cusute.
Iata o imagine cu aparatul la lucru:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Cum se utilizeaza: se alege un scaun cu spatar, un fotoliu ect, iar talpa dispozitivului se introduce sub picioare pentru fixare. Bratele ar trebui sa ajunga undeva la nivelul pieptului intr-o pozitie cat mai comoda in care putem efectua cusatura. Introducem bucatile de piele in falci, strangem surubul si incepem. Marele avantaj este acela ca avem mainile libere putand realiza mult mai usor cusatura cu doua ace, cu ata sau cu snur de piele. De asemenea sistemul se dovedeste de un real folos daca avem de realizat forme circulare, cilindri sau cusaturi la 90 de grade, caz in care gaurile cusaturii trebuie efectuate pe loc pentru o imbinare cat mai buna. In acest caz libertatea de miscare a mainilor se dovedeste cruciala pentru scurtarea timpului de executie.
In final atasez si o schita cu forma initiala a dispozitivului, forma ce ia dat de altfel si denumirea, in cazul in care exista doritori pentru un asemenea model:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
precum si un link cu ceva informatii suplimentare in legatura cu modul de constructie:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Pe curand. Toate cele bune si spor la lucru.
Ciubotaru'
Ciubotaru'
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 47
Varsta : 42
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 31/01/2010

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 9 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Cazimi Vin 10 Dec 2010, 5:31 pm

E conceput pentru baieti! Fetele nu-l pot folosi din motive de fusta. Foarte sexist dispozitivul asta.

Am glumit. Mi se pare foarte interesant, nu doar pentru cusut piele, ci si pentru multe alte lucruri, care in mod normal se tin in poala. Mersi, Ciubotaru'. Raman la ce-am zis mai inainte, aia cu guru.
Cazimi
Cazimi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 306
Localizare : Orange County
Data de inscriere : 29/09/2009

http://agendata.blogspot.com

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 9 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Uca Vin 10 Dec 2010, 6:49 pm

Ciubotaru' multumesc pentru ca ne impartasesti din experienta ta, informatiile sunt utile. Un asemenea dispozitiv am si eu pe lista, intr-adevar e foarte util.
Referitor la ce se utilizeaza in loc de ace pentru a fixa bucatile de piele, am vazut candva un tutorial pe care acum nu il mai gasesc in care o doamna folosea clipsuri pentru hartie ca acestea[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

clipsuri pe care le folosesc si eu cu spor puse din loc in loc, orientativ, si cand ajungi aproape de el cu cusatura, se da la o parte si se continua coaserea..
Pentru fermoar nu stiu ce sa spun, am mai vazut ca unii il lipeau inainte cu adeziv si dupa coseau.
Eu clipsurile acestea le folosesc si sa presez marginile a ceea ce lipesc, pe muchii in general, au o forta considerabila si preseaza bine, rezultatul mi-a fost intotdeauna bun.
Am folosit si banda din aceea pentru tivuri, dar am lipit o captuseala de o geanta plic facuta din piele si s-a lipit chiar bine.


.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 9 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Cazimi Vin 10 Dec 2010, 7:25 pm

Eu folosesc numitele clipsuri, de diverse marimi, pe post de presa de hartie cand fac agende, ca sa tin laolalta fascicolele, pana prinde adezivul. Foarte bune! Am vazut in papetariile mai smechere dar si, zilele trecute, la sectiunea de papetarie de la Cora.

Insa pentru Ciubotaru aveam eu alta sugestie. La magazinele de feronerie exista o banda adeziva de hartie, usor galbuie (in engleza ii zice foate bine masking tape), folosita pentru protejarea la vopsit. Mai exista una, mult mai buna, albastra, folosita in vopsitoria auto, dar nu stiu daca se gaseste in magazine.
Cazimi
Cazimi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 306
Localizare : Orange County
Data de inscriere : 29/09/2009

http://agendata.blogspot.com

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 9 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Ciubotaru' Dum 12 Dec 2010, 3:42 pm

Salut,
Multumesc frumos pentru sugestii, am aplicat ambele metode din pura curiozitate si sunt multumit. In curand sper sa finalizez primul meu proiect cu fermoar si sa-l postez aici.
Pe curand.
Ciubotaru'
Ciubotaru'
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 47
Varsta : 42
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 31/01/2010

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 9 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Savu Ramona Dum 12 Dec 2010, 4:02 pm

Abia astept sa vad ce minunatie mai faci Ciubotaru , cat despre metode de atasare a fermoarului , eu una doar am presat bine pielea inainte de coasere.
Cat despre masina de cusut eu folosesc momentan un Singer vechi care spre norocul meu merge mai incet ,mai chinuit , dar coase si piele groasa in 2.
Insa a venit o prietena la mine recent cu o masina Sanda veche descoperita in pod, despre care nu stia nimic, si nici eu , dar am inceput sa o curat , sa ii fac probe sa umblu la reglaje etc desi e prima oara cand pun mana pe o masina electrica , si spre surprinderea mea coase inclusiv piele groasa in 3. Am cautat apoi pe net sa vad la ce pret se poate achizitiona asa ceva si spre surprinderea mea am gasit la 200 lei. Deci momentan o sa iau si aceasta varianta in considerare , caci in loc sa imi iau una industriala dedicata piele , s-ar putea sa renteze mai mult una asa si un Brother 3500 pe care am pus ochii.Caci una dedicata piele , dupa nenumarate documentari si cautari , am gasit cea mai ieftina la 2.300 lei.Deci in Ianuarie garantat voi alege intre cele 2 variante. Pana atunci ma maichinui cu batranica mea Smile
Savu Ramona
Savu Ramona
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 312
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/07/2010

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 9 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Uca Dum 12 Dec 2010, 9:03 pm

Ramona, frumoasa borseta ta, imi place cum ai cusut fermoarele, eu inca nu m-am incumetat.

Am lucrat si eu saptamanile trecute o geanta pentru o doamna draga mie, prietena virtuala in momentul de fata, dar ne vom vedea noi candva. pupi


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

E lucrata dintr-o piele cu aspect de reptila cu o textura de solzi.

Am captusit-o cu velur subtire, are un buzunar interior cu fermoar iar sistemul de inchidere e cu magnet.

Pentru margini am folosit o cusatura decorativa la care am lucrat in acelasi timp cu sase snururi: patru de culoare neagra, unul bej si unul maro si arata identic pe ambele parti ale gentii, mi s-a parut ca aceasta s-ar potrivi cel mai bine.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Cel mai important lucru pentru mine este ca doamnei ii place rezultatul.


_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 9 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de danabarbu2007 Dum 12 Dec 2010, 9:15 pm

uca ce frumoasa este! mai dar voi aici faceti de toate, nu va dati in laturi de la nimic. va admir in fiecare zi! bravo!!!!
danabarbu2007
danabarbu2007
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 702
Varsta : 42
Localizare : Calarasi
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 9 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de lucianemil Dum 12 Dec 2010, 10:22 pm

Ciubotaru' a scris:

sunt pur si simplu uimit de raspunsurile detaliate pe care le oferiti aici pe forum.
eu unul nu ma mai satur de citit.
va multumesc.
lucianemil
lucianemil
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 46
Varsta : 43
Localizare : roman
Data de inscriere : 13/05/2010

https://www.facebook.com/pages/Cute-last-minute-gift-ideas/33984

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 9 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 12 Dec 2010, 10:26 pm

Wouuuuu! Uca, este super! Esti foarte priceputa. Felicitari si s-o poarte sanatoasa prietena virtuala!

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 9 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Uca Dum 12 Dec 2010, 10:36 pm

Multumesc Dana,
Saru'mana Mihaela. Multumesc pentru cuvintele frumoase.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 9 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de cris69 Dum 12 Dec 2010, 10:38 pm

e unica si perfecta.
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 9 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Savu Ramona Lun 13 Dec 2010, 8:13 am

Foarte frumoasa Raluca , sa o poarte cu placere. Ai migalit ceva la ea cu cele 6 snururi insa a iesit superba. hug
Din cauza unei nemernice de raceli ce ma chinuie nu m-am mai apucat de proiecte mai mari insa tot le-am facut copilasilor mei cate o pereche de cipici. Vii arat si voua caci ai mei copii sunt foarte incantati de ei si chiar ii poarta ( cu papucii de casa nu prea se intelegeau).
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Savu Ramona
Savu Ramona
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 312
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/07/2010

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 9 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Uca Lun 13 Dec 2010, 11:32 am

Cris pupi .
Ramona, frumosi cipici, sa ii poarte sanatosi iar tie insanatosire grabnica sa te poti apuca de treaba.


Ultima editare efectuata de catre ucabesty in Lun 13 Dec 2010, 11:33 am, editata de 1 ori (Motiv : corectat)

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 9 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de ioana soare Lun 13 Dec 2010, 11:52 am

Uca mereu raman cu gura cascata cand postezi ce ai lucrat! aplauze aplauze aplauze E perfecta geanta, arata excelent, imi place forma si imi plac foarte tare cusaturile. Si manerele, cu sistemul de prindere! Super super super! primul
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 9 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de amnro Lun 13 Dec 2010, 12:14 pm

uca, e fantastica geanta. felicitari!

ramona, tare draguti cipicii. le-ai pus ceva antiderapant pe talpa, sau nu a fost nevoie?
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 9 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Uca Lun 13 Dec 2010, 12:50 pm

Ioana, Amnro va multumesc din suflet.
Acum mi-am dat seama ca am uitat sa scriu despre manere.
Baza a fost un cablu de (0,6 cm in diametru, lungimea totala de 105 cm ) din acelasi din care am folosit si la manerele postate mai demult, capetele le-am unit si am facut un cerc pe care l-am imbracat intr-o fasie din piele lipita cu adeziv, dupa care din sens invers am mai prins o fasie de piele dar de data asta doar cusuta si taiata fix sa imi vina muchie in muchie.
Dupa ce am terminat de cusut, l-am bagat in apa fierbinte pana a devenit moale si usor de modelat.

Am masurat latimea gentii, am indoit un capat si am inceput sa infasor cu chinga manerul in asa fel incat sa vin odata cu ambele pana la celalalt capat format, am strans le-am dat forma ( parca era o mumie contorsionata) si la sfarsit le-am blocat capetele pe o rigla din scandura exact sub forma pe care o vedeti. Era uscat a doua zi cand m-am apucat sa le montez pe geanta. ( cam 15 ore cred )




_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 9 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de stoy Lun 13 Dec 2010, 1:02 pm

Super Uca (ca de obicei).
Ramona buna idee cu "ciupici", imi plac tare mult.
stoy
stoy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1277
Varsta : 48
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 31/10/2009

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 9 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Ciubotaru' Lun 13 Dec 2010, 8:12 pm

Salutare,
Vad ca lumea lucreaza, nu se incurca si asta nu poate fi decat incantator. Felicitarile mele fetelor. Uca, foarte reusita geanta, e mult de munca la asa ceva, in special la cusatura; multa migala si nervi tari . Bravo!
Lucian ma bucur daca ti-am putut fi de folos macar intr-o oarecare masura. Cat priveste raspunsurile mele detaliate ce pot sa spun, de felul meu sunt destul de vorbaret, mai slab stau la scris, dar ma straduiesc Smile . Acum serios vorbind, imi face o deosebita placere sa impartasesc cu voi cunostintele acumulate, si asta reprezinta un motiv suficient pentru mine. Ar mai fi ceva, un pic off-topic, am doar 28 de ani (nu am precizat la profil ca nu m-am prins inca unde e rubrica), deci in acest caz apelativul "dvs" nu-si mai are rostul. wink E vina mea ca am omis detaliul, deci nu o lua ca pe un repros. Merci.
Astazi, am primit de la un coleg niste fotografii cu cateva bratari si breloace pe care le-am realizat cu ceva vreme in urma. Ii multumesc pe aceasta cale chiar daca (inca) nu este pe acest forum. M-am hotarat sa va prezint o fotografie colaj, ce mi s-a parut mai reusita.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Va urez spor la lucru si toate cele bune.
Ciubotaru'
Ciubotaru'
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 47
Varsta : 42
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 31/01/2010

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 9 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de cris69 Lun 13 Dec 2010, 8:19 pm

stau si ma uit la monitor si nu ma pot hotara care este mai frumoasa.
fiica mea ma intreaba daca poti scrie pe ele. cine stie ce ii trece prin cap!!!
sincera sa fiu as purta o bratara de piele subtire in locul celor de aur.
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 9 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de ionela stefan Lun 13 Dec 2010, 8:24 pm

Este reusita fotografia colaj,ce-i drept...dar asta paleste la cat de reusite sunt bratarile!Esti maestru cu adevarat,felicitarile mele!Sunt intr-adevar deosebite si deosebite si deosebite!E clar ca nu am nici o sansa sa imi reuseasca vreodata asa ceva,pardon,sa imi reuseasca ceva, asa trebuie sa spun...
Am si eu vre-o doua curele cumparate cu imprimeul sau decorul sau cum s-o fi numind si mereu oftam uitandu-ma la ele...si acum vad artizanul,ei da,sa-ti tot clatesti ochii cu asa calitate!Felicitari inca odata si multumim colegului...
ionela stefan
ionela stefan
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 424
Localizare : Bucuresti/Delta Dunarii
Data de inscriere : 13/05/2009

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 9 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB