Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Articole din piele II - Pagina 6 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Articole din piele II - Pagina 6 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Articole din piele II - Pagina 6 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Articole din piele II - Pagina 6 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Articole din piele II - Pagina 6 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Articole din piele II - Pagina 6 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Articole din piele II - Pagina 6 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Articole din piele II - Pagina 6 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Articole din piele II - Pagina 6 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Articole din piele II - Pagina 6 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Articole din piele II - Pagina 6 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Articole din piele II - Pagina 6 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Articole din piele II - Pagina 6 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Articole din piele II - Pagina 6 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Articole din piele II - Pagina 6 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Articole din piele II - Pagina 6 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Articole din piele II - Pagina 6 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Articole din piele II - Pagina 6 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Articole din piele II - Pagina 6 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Articole din piele II - Pagina 6 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Articole din piele II

+41
Steluzza
amnro
danabarbu2007
lucianemil
ionela stefan
maria_covacef
margelutamea
roxanabacila
Cazimi
Savu Ramona
kristadesign
Gabiuta
firicel
mnarcisa
Lucia.BlueFlower
stoy
aisha
Ciubotaru'
alixandrina
cris69
MihaelaT
diada
SilviaDumitrescu
PetiteChat
m.m.
sandydeea
AlinaJ.Bijoux
Karina33
chocolate
ioana soare
clodi
zylv
danae
LYNDA
teisoara
Admina
RalucaS
Uca
canadianca50
denisia_16
diana-s
45 participanți

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Articole din piele II - Pagina 6 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Uca Joi 04 Noi 2010, 10:49 am

Am citit ca acele talpi se folosesc doar pentru interior.
Ioana, ai decupat talpile din cauciucul ala?
Eu inca nu l-am inceput, ma gadeam sa imi fac o pereche de sandale / balerini crosetati si cu piele inclusiv cu talpa facuta de mine... parca mi-e frica sa il tai...

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 6 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de RalucaS Joi 04 Noi 2010, 11:16 am

Din ce am vazut, acea "piele vegetala" este una groasa, teapana in care se modeleaza, se fac curele, probabil si talpi?
RalucaS
RalucaS
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 376
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2009

http://manufactura-creativa.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 6 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de ioana soare Joi 04 Noi 2010, 11:47 am

Nu am decupat inca talpile, astept sa impaslesc balerinii si apoi sa le decupez pe potriva. Am promis ca nu ma apuc de ei pana nu termin geanta la care tot bibilesc de atat vreme:)) Si eu am emotii si sper sa nu stric:))
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 6 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de stoy Joi 04 Noi 2010, 1:20 pm

Uca, eu asa am gasit un tutorial in engleza si acolo ziceau ca e piele vegetala, cred ca e ce zice Raluca S.
Poate apare Ciubotaru si ne lamureste.
Mai nasol e acuma ca Mariuca mea, a reusit sa-mi mazgaleasca cu un marker o fata a posetei si sunt tare necajita ca am sters cu spirt si s-a luat si din culoare si acum trebiue sa fac o improvizatie ca nu mai am piele la fel. Doamne 2 secunde daca nu sunt cu ochii pe ea face cate o prostioara.
stoy
stoy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1277
Varsta : 48
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 31/10/2009

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 6 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Uca Joi 04 Noi 2010, 1:27 pm

Stoy, arata-ne si noua tutorialul.
Chiar nu stiu cu se sa iti recomand sa o stergi, incearca cu apa si sampon, dupa care pune-o in panza de tifon sau bumbac la uscat.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 6 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de stoy Joi 04 Noi 2010, 1:40 pm

Uca nu stiu sigur daca e asta, acum sunt la servici si nu am sonor, cand ajung acasa iti trimit pm daca e altul aici link
stoy
stoy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1277
Varsta : 48
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 31/10/2009

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 6 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de danae Joi 04 Noi 2010, 3:23 pm

De unde ai cumparat pielea asta? Se gaseste pe la noi?
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 6 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Ciubotaru' Joi 04 Noi 2010, 3:57 pm

Salutare.
Nici nu stiu cu ce sa incep ca s-au discutat mai multe chestiuni si desi am stat mai mult pe forum nu am apucat sa scriu nimic ca mereu intervenea cate ceva.
Sa incepem cu cele vechi Smile :
In legatura cu marirea diametrului interior al preducelei dupa ascutire nu exista un asemenea pericol intrucat pulberea abraziva indeparteaza cantitati infime de metal. Popular cand taisul unei lame nu mai taie asemeni unei lame de ras si trebuie corijat se spune ca se indeparteaza "ata". Altfel spus ascutirea cu sfoara tare si pulbere abraziva este un fel de slefuire in uram careia se obtine un polish al lamei aceasta devenind perfect stralucitoare. Sfoara cu pulbere se va innegri datorita pilituri de metal indepartat. Este importanta pozitia de tragere a sforii , pe axul taisului in nici un caz stanga sau dreapta intr-un plan ce face un unchi obtuz cu preduceaua. Operatiunea cu sfoara nu trebuie repetata des, fiind mai degraba o operatie de intretinere, baza ascutirii ramanand smirghelul fin frecat pe conul exterior.
Acum, tot legat de preducele, un mic truc pe care l-am vazut la George Hurst, domnul carunt din filmuletul postat de care Stoy. Pentru o cat mai buna si usoara taiere, acesta inmuia taisul preducelei intr-un calup de ceara de albine, inainte de a executa gaurirea. Bineinteles ca nu la fiecare gaura in parte dar din cand in cand. El afirma ca astfel viata preducelei este prelungita cu mult iar gaurirea se realizeaza mult mai usor, De altfel metoda apare verificabila daca ar fi sa fac o paralela cu traforajul din copilarie pe a carui panza dadeam cu sapun pentru a aluneca cat mai bine. O singura mentiune ar fi aceea ca el folosea in demonstratie preducele simple pe care le lovea cu ciocanul, insa cred ca metoda poate fi aplicat cu succes si in cazul preducelelor patent. Asta in legatura cu preducelele.
Acum cate ceva despre tipuri de piele. Cel putin cam ce stiu eu pana la ora asta cu mentiunea ca sunt la fel de amator ca si voi, hobby-ul acesta al marochinariei fiind relativ nou si pentru mine. La ora actuala exista multe categorii de piele( functie de metoda de prelucrare/ tabacire) dintre care as enumera doar cateva: piei cromate(tabacite cu sulfat de crom), piei tabacite cu uree, piei tabacite cu organe (creierul animalului in general; metoda a fost folosita intens de amerindieni) si nu in cele din urama piei tabacite vegetal. Exista mult mai multe tipuri si metode de tabacire iar daca este cineva care cunoaste informatii suplimentare il rog frumos sa ma completeze(si eventual corijeze daca spun prostii Smile ) intrucat si eu vreau sa aprofundez.
Deci cum spuneam, una dintre categorii este pielea tabacita vegetal, pe scurt piele vegetala, sa nu creada cineva ca jupuim ciuperci sau mai stiu eu ce si confectionam apoi bratari, curele gentute si alte nebunii. Smile Nu stiu daca pielea de porc se preteaza la un asemenea tratament insa cu siguranta dupa aceata reteta se tabaceste pielea de bovina. Tabacirea vegetala consta in cufundarea pieii jupuite in solutii (numite taninuri) realizate din radacini, coji de copac si alte "produse" asemanatoare cu care mama natura ne-a inzestrat din plin. Nu cunosc exact procesul si nici durata si etapele acestuia, insa stiu cu certitudine ca rezultatul si anume pielea tabacita vegetal este singura care se preteaza pentru modelarea cu ponsoane, carving cum ii spun americanii. De asemenea este extrem de plastica putand fi modelata cu usurinta daca este umezita bine. Din experienta mea am constatat ca se modeleaza mult mai usor decat pielea tabacita cu uree(toval) iar rezultatele sunt de durata.
Ca pielea tabacita vegetal este mai subtire sau mai groasa, aceasta reprezinta doar o variabila. De regula cu cat pielea este mai subtire, cu atat a suferit mai multe procese de prelucrare , ajustare, rectificare si implicit este mai scumpa. Sunt disponibile bucati de grosimi diferite, in functie de varsta la care animalul a fost sacrificat, insa pielea tabacita vegetal fiind potrivita pentru carving se foloseste de obicei la grosimi de 3-4 mm pentru curele, harnasamente si alte accesorii. Fiind foarte plastica poate fi usor indoita, grosimea nereprezentand un dezavantaj. Pentru subtiere se folosesc dispozitive mecanice cand este vorba despre o bucata mai mare sau dupa caz manuale cand suprafata este mica. Eu personal folosesc o dalta pe care am cumparat-o de pe net si merge foarte bine, dar pentru suprafete mici, de exemplu pentru subtierea zonei (indoiturii) de prindere a unei catarame la curea. De asemenea pot fi construite cateva dispozitive artizanale foarte eficiente si ieftine pentru asemenea operatiuni, iar daca sunt persoane interesate voi revenii cu completari pe aceasta tema.
Legat de film, intr-adevar este piele tabacita vegetal, iar domnul este o somitate in materie de carving, cel putin asa afirma prietenii americani. Recunosc ca dupa ce am vazut filmuletul pentru prima data m-am imbolnavit definitiv si m-am decis sa investesc si eu intr-un set de scule pentru asa ceva. Rezultatul: satisfactie 100%, insa boala grea acum mai vreau si altele.
Cat priveste talpile pentru cizmele crosetate, nu cred ca pielea tabacita vegetal ar fi o solutie, intrucat e scumpa si nu prea se gaseste( eu am gasit ceva la magazinul de furnituri de cizmarie de langa Cocor). Pentru talpi merge bine pielea box sau chiar toval oparit si lasat la soare sa se usuce. sau talpa de cauciuc de care spuneati.
Cred ca mai voiam sa adaug ceva dar am uitat ca m-au napadid ideile.Imi voi aminti si voi adauga. De felul meu sunt vorbaret dar nu credeam ca pot sa dau atat din maini . Smile Sper sa nu va fi plictisit si sa va fie utile informatiile. Toate cele bune si pe curand.
Ciubotaru'
Ciubotaru'
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 47
Varsta : 42
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 31/01/2010

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 6 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Uca Joi 04 Noi 2010, 4:15 pm

Ciubotaru' multumesc pentru lamuriri si informatii.
Habar nu aveam ca exista atatea metode de tabacire si cat conteaza tabacirea pentru aspect si utilitate.
Ne mai poti plictisi cu asemenea informatii rade .
Interesant si carvingul, dar de unde atata timp... sper sa nu ma prinda microbul... inca


_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 6 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de ioana soare Vin 05 Noi 2010, 10:20 am

oo, multumesc mult pentru toate informatiile, sunt foarte utile!
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 6 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Uca Vin 05 Noi 2010, 11:11 am

Ioana, cam cat de gros a fost plasticul pe care l-ai gaurit cu preduceaua?
Mai am si eu ceva in plan si ma gandeam sa folosesc pentru intaritura un ambalaj de la o mapa de cd-uri, si mi-a venit ideea ( desi o sa dureze mai mult) sa incing un ac sau un electrod si fac gauri prin ardere... sper sa imi iasa.


Ultima editare efectuata de catre ucabesty in Vin 05 Noi 2010, 11:12 am, editata de 1 ori (Motiv : am uitat semnul ?)

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 6 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de ioana soare Vin 05 Noi 2010, 11:53 am

Cam 1mm/1,5mm . Este tare, mai tare decat panza de plastic, dar inca maleabil. Mergea sa dau gauri si cu un ac tare, dar ar fi iesit cu denivelari pe dos si am zis ca iese mai curat perforat si nu agata.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 6 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de stoy Vin 05 Noi 2010, 6:56 pm

Multumim Ciubotaru, eu una chiar as fi interesata daca ne-ai putea da niste informatii despre dispozitivele realizate artizanal pentru asemenea operatiuni. Mai bine spus pe sotul meu si pe mine ne-au impresionat realizarile tale si apoi am inceput sa cautam si alte informatii despre lether carving si chiar am avut mici incercari pe piele normala. Dar neavand ustensilele necesar iti inchipui ca nu a iesit ceva extraordinar. M-as bucura nespus daca ai putea sa ne mai impartasesti cate ceva din experienta ta in aceasta, nu cred ca gresesc numind-o, arta.
stoy
stoy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1277
Varsta : 48
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 31/10/2009

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 6 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Uca Mar 09 Noi 2010, 9:08 pm

Scotoceam prin arhiva de poze si peste ce am dat?
Prima mea pereche de sandale facuta in 2004 din talpa pe care am folosit-o mai apoi la perechea pe care v-am aratat-o mai demult [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link].
Pielea e luata dintr-o pereche de cizme din piele inoarsa de-a matusii.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Maieul e facut tot de mine... nici nu il mai am, ii cususem trei romburi pe fata pentru ca era putin transparent si se vedea... Embarassed , dar din pacate nu am nici o poza cu fata.


Ultima editare efectuata de catre ucabesty in Mar 09 Noi 2010, 9:30 pm, editata de 1 ori (Motiv : Completare)

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 6 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de stoy Joi 11 Noi 2010, 2:30 pm

Uca super faine, acum scuze ca postez si eu dupa tine dar abia acum am terminat poseta inceputa ( sa stii ca din cauza ta m-am apucat, dupa ce am vazut ce minunatii faci, am zis sa incerc si eu) pentru ziua cumnatei mele. Pielea eu am luat-o de la Krysta .
Cam asta e poseta
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

In interior mai trebuie sa lucrez putin la ea, iar floarea cu FD(am vrut sa o personalizez) e putin in relief dar nu se vede in poza, e facuta de sotul meu (am vrut sa iasa cam ce am vazut la Ciubotaru, dar noua atat ne-a iesit)


Ultima editare efectuata de catre ucabesty in Joi 11 Noi 2010, 2:52 pm, editata de 1 ori (Motiv : sters [img] in plus din cod imagine)
stoy
stoy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1277
Varsta : 48
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 31/10/2009

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 6 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de kristadesign Joi 11 Noi 2010, 2:39 pm

e superba stoy, cu initiale, sa o porti cu placere kiss
kristadesign
kristadesign
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 434
Varsta : 42
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 10/03/2010

http://www.kristadesign.ro

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 6 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Uca Joi 11 Noi 2010, 2:47 pm

Stoy, e super faina, ce sa spun, imi place mult de tot! In genul asta am una in plan pentru mine.
Imi place mult cum ai crosetat-o pe margine,ai trecut de trei ori printr-o gaura?
La marginile imbinate cum ai facut? Ai presat putin pielea sau ai lipit-o de se vede asa?
Imi place si fluturasul si floricica ( vezi ca tot raul e inspre bine, nu degeaba a desenat gaza ta pe piele rade )
In concluzie imi place. Sa mai faci.
Imi plac si initialele si chiar le vad in relief, cum le-ati realizat?
Doar atat vreau sa iti recomand, incerca sa bagi manerul pe sub captuseala gentii, se va vedea mai frumos. In rest e SUPER, SUPER!
Va fii super incantata cumnata ta!
FELICITARI!


Flowers Flowers Flowers Flowers Flowers Flowers Flowers

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 6 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de cris69 Joi 11 Noi 2010, 3:11 pm

ma innebuniti de tot. ce mai.
stoy felicitari, este foarte frumoasa si faptul ca e facuta manual ii da un aer aparte.e mai pretioasa.
uca, maine ai o surpriza. wink
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 6 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de stoy Joi 11 Noi 2010, 6:38 pm

Multumesc fetelor.
Uca marginile sunt doar crosetate nu le-am lipit, se vede asa pentru ca am pus o bucata de plastic ca sa fie mai tare fundul gentii( si a fost putin mai mare decat piele).In fiecare gaura e bagat de 5 ori si intre gauri nu am facut ochi de lant.
Iar ca sa iasa in relief florile le-a batut sotul cu o dalta neascutita si cu niste scule improvizate.
Mai gasesti idei si pe link link
stoy
stoy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1277
Varsta : 48
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 31/10/2009

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 6 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de firicel Joi 11 Noi 2010, 6:45 pm

stoy, ce frumoasa geanta,tot inainte pupi
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 6 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Uca Joi 11 Noi 2010, 8:55 pm

Cris, mersi pentru surpriza de pe acum!
Stoy, felicitari si sotului tau atat din partea mea cat si a sotului, a spus ca e super reusit ce a realizat.
Eu vreau sa detaliezi putin, te rog, cum a facut.
Multumesc! Merci kiss

Asa... sa va mai arat ce am gasit prin dulap... uitasem si cum arata... noroc ca am mania sa scotocesc tot ce prind.
Gentutele astea le-am facut tot in liceu... nu sunt asa de reusite, dar nu ma pot desparti de ele :

Geanta pentru mama prietenului meu ( soacra mea in momentul de fata rade )

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Geanta pentru prietenul meu ( acum sot)


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


E format putin mai mare decat A4, sa ii incapa toate cursurile de la facultate ( ca si mergea des rade )

O purta in general cand isi lua pantalonii de piele si geaca motor... ce vremuri...


_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 6 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de cris69 Joi 11 Noi 2010, 11:15 pm

oooooooooooooooo, super. fata ai maini de aur. a stiut sotul tau ce sa aleaga.
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 6 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de stoy Vin 12 Noi 2010, 11:03 am

Uca, acum te cert eu. de ce zici ca nu sunt asa reusite chiar sunt super frumoase.
La geanta te intereseaza cum a facut floarea personalizata nu?
A scos de pe pe calc un model de floare si cele 2 litere, le-a asezat pe fata posetei si le-a conturat cu markerul oricum aveam semne de la Maria stii tu, apoi cu o dalta (tocita) a batut pe margini ca sa contureze floarea si literele si apoi interiorul si dunga din exterior cu un holsurub cu cap rotund si un ciocan( cred ca ii zice holsurub Smile cu sculele nu ma am) a tot batut pana a batucit pielea.
Acum sa nu razi da nu ma pricep la explicatii dar ti-am dat mai sus un link noi am intrat pe forum ne-am facut cont si gasesti acolo tot felul de idei de improvizat scule si am furat de acolo si alte idei.
Peste o saptamana merg acasa, tatal meu are strung si imi mai fac acolo niste scule si le fotografiez si iti trimit si tie sa vezi. pupi wink
stoy
stoy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1277
Varsta : 48
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 31/10/2009

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 6 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de ioana soare Vin 12 Noi 2010, 1:00 pm

Foarte frumoasa gentuta Stoy! Imi place mult cum ti-a iesit, iar aplicatia cu floarea si fluturasul ii da un plus de farmec!

Uca cum adica nereusite? Sunt foarte frumoase si spun foarte foarte multe despre creativitatea, indemanarea, si placerea ta de a lucra, mai ales ca sunt facute in liceu, la o varsta la care cei mai multi tineri au cu totul alte preocupari!
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 6 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Uca Vin 12 Noi 2010, 2:17 pm

Va multumesc frumos ca apreciati ceea ce am realizat eu si pe la inceput.
Spuneam ca sunt nereusite in ideea ca am vazut cateva greseli pe care acum nu le-as mai face si nici nu mi le-as mai accepta.
Stoy, o sa imi fac si eu cont sa ma mai "inspir".

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele II - Pagina 6 Empty Re: Articole din piele II

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB