Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 EmptyIeri la 6:04 pm Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

+111
victorela
melinda2012
vserbanoiu
tinap
maria_covacef
odrina
tomari
mihamihaela
arielas
i.xell
ileana buha
luminitza79
geo
keysha
Gabiuta
Carmencyta
ema
andreeautza
uirinagabriela
carmenzoe
DANIELA.I
aidil
ioana_5k
pica geanina
bebe 1989
elenaveronica
despina13cucli
FLOREA ALINA
petronik_2006
musetel
rosita
adriuta
StMihaela
Miniona
AndreeA__
alice07
mihaela bucataru
annamaria26985
Abinusu
cosmina46
llaurflori
ancone
biancajianu
adela09
geany
esconado
kamelyaa
zylv
nicoleee
dinankara
roxana096
rivka
norelif
dandana
mariaz_09
violeta25
angells
vilcris
bedienutza
kla78
iolanda evelina
Liusy
anigherman
totolina
zsofia
dktimi
stefutza3
gaza
aurishta
florentina69
virus
Admina
costy_nika
carolina-bubulina
me
laurrra
cris_tkp
nana_nicoleta
valentinadof
m-julie
clodi
bibitu
Bogdanka Daniela
laurin
ancacib
louise27
Giobsy
M.Emilia
Onna
MagdaMarin
haute_couture
dan
teisoara
pirvu ana roxana
danniela
lucky
Amalthea
mirned3
alinutza80
Karina33
ioana soare
Uca
amnro
cobzaru
Danny24
crumaoli
lorinaoo1
kerkyra
dorin22
Andreas
MihaelaT
115 participanți

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de musetel Mier 26 Oct 2011, 9:59 am

ah, a răspuns între timp şi Rosita Smile. dar las mesajul, poate îţi e mai clar de la 2 persoane.

Adriuta, nu cumperi alt tipar. "Desenele" din plic raman aşa cum sunt, nu le decupezi. Pentru fiecare marime, trebuie sa copiezi pe altă foaie (sau folie transparentă) tiparul, cu toate marcajele. Folia asta o decupezi.

Îţi recomand să citeşti capitolul cu revista Burda, te ajută mult. Sau Şcoala de croitorie, de pe la începuturi.

Ah, şi eu când am comandat tipare de la americani şi am dat o grămadă de bani pe transport, mă aşteptam să am tiparul gata decupat pentru fiecare mărime. click nu, nu a fost aşa.

off topic - dar de ce faci pijamale din muşama?
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de Admina Mier 26 Oct 2011, 11:17 am

Din musama face tiparele, sa-i tina, cred. wink

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de petronik_2006 Mier 26 Oct 2011, 4:21 pm

vreau si eu tiparuri pentru pantaloni si pentru o jachetica de stofa..am tot cautt pe net..nu prea gasesc eu port o marime mica..si de aceea prefer sa mi-o fac eu am niste cunostinte de croitorie dar imi e ciudatica croiala manecii si mie frica sa nu iasa creata. multumesc mult!
petronik_2006
petronik_2006
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : bacau
Data de inscriere : 08/01/2011

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de adriuta Joi 27 Oct 2011, 1:11 am

Rosita, merci pt raspuns, nu vreau pt fiecare marime acum, dar cel mic va creste si este inclusiv pana la adulti. Acum ii dac marimea XS dar poate la anul va fi S, M ...si tot asa. Nu vroiam sa ruinez tiparul acum cu xs-ul si pe urma sa il arunc.
musetel esti haioasa, am rcitit mesajul:)) am uitat sa specific ca am facut tipare pt fiecare marime din musamaua aia.
Admina, da este mai bine din musama. Imi prebuia ceva transparent si rezisten, ori hartie si transparenta si rezistenta mai greu. Musamaua a fost cea mai buna sol.

Va multumesc pentru raspunsuri. Mi s-a parut absurd ca sa vinzi asa ceva, probabil asta e ideea ca acasa fiecare sa isi faca copie. Daca unii au bani de dat asa treaba lor, aici tot e posibil. Ce stiti voi ca se preteaza ff bine la copierea de tipare? Eu am ales musamaua asa cum spuneam pt ca vroiam ceva durabil si transparent, ori hartie care sa imi permita asta n-am gasit asa sa tina.

Diseara ma apuc de taiat.
wink
adriuta
adriuta
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 242
Localizare : acasa
Data de inscriere : 17/09/2011

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de rosita Joi 27 Oct 2011, 1:16 pm

Adriuta, de ce crezi ca hartia de copiat tiparele nu e suficient de durabila? Din ce am vazut la mine, in timpul croirii tiparul nu este supus unui "stres" prea mare, iar apoi il depozitez in cutiuta lui si n-are de ce sa se uzeze foarte tare. Bine, depinde si de cat de des il vei folosi, dar la cat timp crezi ca iti vei face o pijama noua?
Din ce am vazut pe forum, se folosesc diferite suporturi pentru copiat materiale: folii de celofan, hartie de ziar, hartie de copt, hartie de ambalat, etc. De obicei, in timp vezi ce metoda iti convine cel mai mult.
Spor!
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 Empty tipar fusta

Mesaj Scris de FLOREA ALINA Joi 24 Noi 2011, 6:57 pm

as dori tipar de fusta cu pliuri


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Joi 24 Noi 2011, 7:04 pm, editata de 1 ori (Motiv : subiecte fuzionate)
FLOREA ALINA
FLOREA ALINA
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : prahova
Data de inscriere : 02/05/2011

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de MihaelaT Joi 24 Noi 2011, 7:00 pm

Si eu as dori sa studiezi mai intai REGULAMENTUL si forumul. Multumesc!

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de FLOREA ALINA Vin 25 Noi 2011, 8:46 pm

multumesc, nu am vrut sa supar doar ca nu am stiut cum sa gasesc tiparele
FLOREA ALINA
FLOREA ALINA
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : prahova
Data de inscriere : 02/05/2011

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de despina13cucli Vin 25 Noi 2011, 10:33 pm

alina, cumpara revista burda si ai un model de fusta cu pliuri.
spor la treaba!
despina13cucli
despina13cucli
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 19/05/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de elenaveronica Lun 28 Noi 2011, 6:50 am

alina, fustele sunt cel mai usor de proiectat si facut.Eu te-as incuraja sa faci o incercare proprie si nu te vei mai opri.chiar si cu mici retusuri, va iesi ceva original si vei avea un motiv de mandrie suplimentar.
Pentru partea din talie, te-ai putea inspira dintr-o fusta pe care deja o ai in garderoba si iti vine bine, iar in partea de jos, posibilitatile sunt nelimitate!din ce am vazut in oras, aproape orice se poarta

elenaveronica
elenaveronica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 280
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 Empty rochie in clos

Mesaj Scris de bebe 1989 Mier 30 Noi 2011, 10:11 pm

ma poate ajuta cineva cu un tipar asemanator rochiei postate?va multumesc love
bebe 1989
bebe 1989
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : babadag
Data de inscriere : 30/11/2011

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 Empty fustita clos atlas

Mesaj Scris de pica geanina Sam 10 Dec 2011, 1:49 pm

cine imi poate arata mai exact cum pot face un tipar pt fustita clos , ambele parti sant la fel,nu am croit nimic pana acum
fustita este pt o fetita de 6 ani si trebuie facuta pe elastic
HELP
MULTUMESC ANTICIPAT
pica geanina
pica geanina
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : craiova
Data de inscriere : 10/12/2011

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de MagdaMarin Sam 10 Dec 2011, 1:59 pm

Daca dadeai o cautare pe net skirt pattern care inseamna tipar fusta si apesi ca sa vezi doar imagini gaseai singura tiparul cautat.
Sau doar tipar fusta clos.
Asta e tiparul de fusta clos pus pe materialul indoit la jumatate.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de MagdaMarin Dum 08 Ian 2012, 7:17 pm

Folosirea riglei si a florarului in constructia de tipare

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 Empty Tipar rochie

Mesaj Scris de ioana_5k Vin 13 Ian 2012, 4:40 pm

Buna fetelor, sunt noua printre voi si sunt foarte incantata ca v-am gasit.
Va rog sa va dati cu parerea despre rochia aceasta, am nevoie de cat mai multe indicatii si sfaturi despre croiala, material, etc.
va multumesc!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ioana_5k
ioana_5k
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 09/01/2012

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de aidil Vin 13 Ian 2012, 6:48 pm

Rochia e vaporoasa, curge frumos din talie. Este remarcabila prin simplitatea liniilor; observ cu bucurie ca merge purtata si de o femeie cu sanii ceva mai generosi (e problema mea si ma cam obsedeaza/incurca). E captusita toata cu un material lucios, saten sau poate chiar tafta.
Partea de jos este din voal, croita dublu closch (360grade) si incretita in talie. Captuseala aferenta fustelinei merge si closch normal (180grade).
Topul este tot din voal, dar nu-mi dau seama daca este un voal cumparat in aceeasi culoare/nuanta gata incretit sau este tot cel de la fustelina, incretit corespunzator in timpul executiei. Aici nu stiu, dar cred ca se poate improviza cu ce avem la indemana/ne pricepem fiecare, ca nu trebuie sa copiem 100% tot!
Braul presupun ca e aplicat peste partea superioara, poate fi prins in cusatura din talie si rasfrant peste top si apoi brodat manual cu margele, paiete, broderii si alte nebunii.
Iarasi presupun ca rochia este in v si la spate si se inchide cu fermoar.
Stiu ca sunt multe semne de intrebare, dar depinde foarte mult de stilul de lucru al fiecareia/fiecaruia, de materiale gasite/alese etc. Sunt foarte multe moduri artistice de finisare, aproape dupa gustul fiecarui executant/beneficiar.
Sper sa mai primesti si alte explicatii, ca sa ai de unde alege.
Ma intereseaza si pe mine subiectul, pt ca voi fi nasa la vara. Rochia ast mi-ar sta si mie bine si nu pare greu de executat (asa zic mereu cand ma uit la poze!)
Succes!
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de DANIELA.I Sam 14 Ian 2012, 11:18 am

Aidil, in mare parte ai dreptate cu privire la rochia pusa de ioana,eu vin cu niste completari,daca nu te superi.
Materialul de baza al rochiei este voal,da,insa dublura rochiei(captuseala )este satin.Atat partea superioara cat si partea inferioara sunt din aceleasi materiale.Partea superiora este taiata sub piept(dupa forma braului la linia superioara),partea inferioara este un clos 360,este adevarat insa nu incretit pe partea de talie.Ai impresia ca e incretita deoarece closul este foarte amplu, iar voalul este un material care pica foarte frumos.
Este superba,insa conteaza mult si materialul si culoarea acestuia.



Ultima editare efectuata de catre DANIELA.I in Sam 14 Ian 2012, 11:35 am, editata de 2 ori (Motiv : postare dublata)
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de MihaelaT Sam 14 Ian 2012, 11:32 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Nu-s eu prea priceputa, dar am decupat si schimbat dimensiunea pozei...pare incretita si sub bust (se vad niste cute).

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de DANIELA.I Sam 14 Ian 2012, 11:34 am

Sub bust da ,dar nu pe linia taliei.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de MihaelaT Sam 14 Ian 2012, 11:37 am

Cred ca Aidil a scris talie in loc de sub bust referindu-se totusi la linia de imbinare a celor doua parti.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de aidil Sam 14 Ian 2012, 12:15 pm

Multumesc de lamuriri, felelor, ma bate gandul sa-mi fac si eu una asemanatoare, poate visinie sau tot galbena, daca gasesc nuanta de vis din poza. Eu credeam ca e incretit closchul in talie, insa Daniela.I are dreptate, nu sunt creti in talie, ci faldurile unui closch bogat, se vede mai b ine in poza marita.
Si cred ca partea de sus nu e incretita prea tare, dar mi se pare mai bine sa fie croita din acelasi material, altfel ar fi prea multe amestecuri.
Cine stie, stie. Cine nu, intreaba si invata.
Dar ce s-ar intampla, adica cum s-ar aseza rochia daca captuseala ar fi croita din tafta. Ar sta cumva fustelina mai infoiata si si-ar pierde din fluiditate rochia?
Multumesc din nou.
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de DANIELA.I Sam 14 Ian 2012, 12:43 pm

Mihaela, rochia are de fapt 2 linii de imbinare.Intre rochie si partea superioara exista(se si vede)o a treia piesa(braul),deci partea superioara cu cea inferioara se asambleaza cu ajutorul braului.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de MihaelaT Sam 14 Ian 2012, 12:53 pm

Da, sunt trei parti, dar cand am scris m-am referit doar la imbinarea dintre brau si partea de jos (acolo vad eu niste cute sau cum se numesc), nu am luat in calcul si partea de sus. In talie chiar se vede ca nu are cum sa fie incretita, nu e nicio linie de imbinare pe linia taliei.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de DANIELA.I Sam 14 Ian 2012, 1:06 pm

Braul ,daca observi este pozitionat de la linia taliei pana la linia de sub bust,deci fusta este chiar asamblata pe linia taliei,transformarea rochiei apare doar la partea superioara(bluza mai bine zis).
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de MihaelaT Sam 14 Ian 2012, 1:12 pm

Eu am avut senzatia ca e mai sus de talie, dar closul e incretit si cutele ce se vad le-am marcat cu bulina.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB