Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

+111
victorela
melinda2012
vserbanoiu
tinap
maria_covacef
odrina
tomari
mihamihaela
arielas
i.xell
ileana buha
luminitza79
geo
keysha
Gabiuta
Carmencyta
ema
andreeautza
uirinagabriela
carmenzoe
DANIELA.I
aidil
ioana_5k
pica geanina
bebe 1989
elenaveronica
despina13cucli
FLOREA ALINA
petronik_2006
musetel
rosita
adriuta
StMihaela
Miniona
AndreeA__
alice07
mihaela bucataru
annamaria26985
Abinusu
cosmina46
llaurflori
ancone
biancajianu
adela09
geany
esconado
kamelyaa
zylv
nicoleee
dinankara
roxana096
rivka
norelif
dandana
mariaz_09
violeta25
angells
vilcris
bedienutza
kla78
iolanda evelina
Liusy
anigherman
totolina
zsofia
dktimi
stefutza3
gaza
aurishta
florentina69
virus
Admina
costy_nika
carolina-bubulina
me
laurrra
cris_tkp
nana_nicoleta
valentinadof
m-julie
clodi
bibitu
Bogdanka Daniela
laurin
ancacib
louise27
Giobsy
M.Emilia
Onna
MagdaMarin
haute_couture
dan
teisoara
pirvu ana roxana
danniela
lucky
Amalthea
mirned3
alinutza80
Karina33
ioana soare
Uca
amnro
cobzaru
Danny24
crumaoli
lorinaoo1
kerkyra
dorin22
Andreas
MihaelaT
115 participanți

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de Gabiuta Mar 28 Feb 2012, 7:24 am

Multumeeeeeeeeesc muuuuuuult fetelor.Multumesc. hug kiss
Iertare ca nu am vazut acest topic despre tipare Embarassed ; Karina m-ai salvat chiar am si gasit modelul care imi place(5577).Sper sa imi iasa ca lumea si sa imi stea si bine.
Nu imi fac palarie ca sa ma aflu in treaba ci pentru ca eu chiar nu am voie sa ies pe timp de vara cu capul descoperit.Oricum nu ies in orele interzise dar daca se mai intimpla citeodata trebuie sa pun ceva pe cap si atunci...tranc o palarie rade .
In tinerete Embarassed am purtat mult timp palarii.Fetrul pe care il folosesc acum este de la acele palarii.Aveam fel de fel de modele si culori.Mi-au placut intotdeauna Rolling Eyes
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de ioana_5k Joi 01 Mar 2012, 5:49 pm

buna fetelor !
vreau sa va multumesc pentru raspunsurile voastre referitoare la rochia galbena kiss
pana acum am reusit sa-mi confectionez un manechin dupa ideile pe care le-am gasit aici pe forum si acum urmeaza sa-mi gasesc materialul.
Voi cum calculati cam cat material trebuie pentru o rochie?
sper ca 1 martie sa fie o zi plina de martisoare pt fiecare dintre voi!
ioana_5k
ioana_5k
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 09/01/2012

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de keysha Joi 01 Mar 2012, 9:53 pm

reusesc sa vad prea putine tipare.. imagini la diverse persoane... de ce ?
keysha
keysha
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : suceava
Data de inscriere : 01/03/2012

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 Empty transfer pensa.

Mesaj Scris de DANIELA.I Vin 02 Mar 2012, 5:36 am

Andreeautza pensele de la linia umarului le transferi pe linia orizontala a bustului.trimite o poza pe mail la mine cu modelul si iti spun ce trebuie sa faci.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de geo Vin 02 Mar 2012, 8:29 am

Ioana, daca ai tiparul, il asezi ca si cum l-ai pune pe material, pe o latime de 1,4m (sau cat are materialul) si vezi ce lungime iti trebuie.

Keysha, pozele care nu se mai vad au fost sterse de pe site-urile de gazduire.
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de ioana_5k Lun 05 Mar 2012, 3:27 pm

ms mult geo :*
sper sa masor corect
ioana_5k
ioana_5k
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 09/01/2012

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de luminitza79 Sam 10 Mar 2012, 10:07 am

salutare,de 3 zile caut cum se face tiparul de sacou clasic,si nu gasesc deloc,daca m-ati putea ajuta va rog ,poate nu am vazut eu,macar sa ma indrumati unde trebuie.va multumesc
luminitza79
luminitza79
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 98
Varsta : 44
Localizare : braila
Data de inscriere : 05/02/2012

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de Karina33 Sam 10 Mar 2012, 7:08 pm

Luminita cauta la resurse si linkuri ca au pus fetele carti de croitorie scanate.
sau lucreaza dupa tipare din Burda.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de luminitza79 Sam 10 Mar 2012, 7:28 pm

multumesc o sa mai caut,poate gasesc ceva
luminitza79
luminitza79
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 98
Varsta : 44
Localizare : braila
Data de inscriere : 05/02/2012

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de Miniona Lun 26 Mar 2012, 2:57 am

ma puteti ajuta si pe mine cu un tipar pentru fusta aceasta ? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] multumesc !!
Miniona
Miniona
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 157
Varsta : 36
Localizare : cluj
Data de inscriere : 27/09/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de aidil Lun 26 Mar 2012, 8:24 am

Silvia, cred ca te poti descurca si fara tipar. Sunt 2 bucati in forma de trapez. In talie, in locul destinat penselor de cambrare se formeaza pliuri, pe care le reglezi astfel incat sa-ti vina bine pe talie. Belelia pare usor mai lata in fata comparativ cu partea laterala. Dupa ce stabilesti forma beteliei, transpui forma si pe partea din fata a fustei, dar "in oglinda", astfel incat cusute (belelia si fusta) sa obtii talia fustei ca in foto.
Cea din poza nu e evazata prea tare la cusaturile laterale, dar si aici ai loc de note personale.
Succes
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de Karina33 Mar 27 Mar 2012, 10:09 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Simona uita-te in poza asta la imaginea 10. Cam asa ar trebui sa arate tiparul pentru fusta ta, cu mentiunea ca partea larga va veni in talie.
Pentru banda din talie a scris complet aidil.
Spor la lucru ca nu-i grea fusta!
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 Empty cerere tipare

Mesaj Scris de ileana buha Vin 30 Mar 2012, 9:19 am

Buna dimineata
Numele meu este Ileana si m ar interesa un sa intru in posesia unui tipar de rochie de vara cu bretele sau oricum ar fi si a unui tipar de pantalon de in
va multumesc
ileana buha
ileana buha
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 1
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/03/2012

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de Karina33 Vin 30 Mar 2012, 12:00 pm

ileana buha a scris:Buna dimineata
Numele meu este Ileana si m ar interesa un sa intru in posesia unui tipar de rochie de vara cu bretele sau oricum ar fi si a unui tipar de pantalon de in
va multumesc

Buna! Al meu este Karina!
Lasa, te rog, masurile si modelul ca sa putem (noi astea care n-avem ce face si stam pe net toata ziua) sa-ti facem tiparele personalizate!
Cu placere! Si altadata...
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de i.xell Vin 30 Mar 2012, 1:08 pm

ileana buha, bine ai venit!
esti exact la topicul care trebuie, cauta in capitolul 1 si 2 si acolo gasesti modalitatea de constructie atat a rochiei cat si a pantalonului, daca nu ma insel Maistra le-a explicat. Spor la cos
i.xell
i.xell
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 611
Localizare : between cities
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de Miniona Joi 03 Mai 2012, 10:31 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


fetelor, va rog tare mult daca aveti idee sa-mi spuneti si mie cum se face rochita asta. sau in cazul in care aveti un tipar...ajutati-ma si pe mine ! va rog mult !multumesc
Miniona
Miniona
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 157
Varsta : 36
Localizare : cluj
Data de inscriere : 27/09/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de arielas Vin 04 Mai 2012, 1:44 pm

Ce tare ai fost Karina cu paranteza. rade Ce-mi plac mie fetele astea, nici macar nu trec prin pagini. A vazut ce raspuns i-ai dat Silviei si....nu vreau sa completez.
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de geany Sam 05 Mai 2012, 4:52 pm

Silvia, din cate tipare ai cerut (sau ajutor pentru diferite modele) cate ne-ai si aratat la gata?
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de mihamihaela Sam 05 Mai 2012, 5:07 pm

ma poate ajuta si pe mine cineva cu un tipar ptr balerini.vreau sai fac fetitei mele ptr la sala de dans

mihamihaela
mihamihaela
helper
helper

Numarul mesajelor : 90
Localizare : giurgiu
Data de inscriere : 28/04/2011

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de tomari Sam 05 Mai 2012, 7:03 pm

mihamihaela poate iti este de ajutor [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] link
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de odrina Dum 06 Mai 2012, 4:23 am

Buna, Ileana, uite niste sites cu tipare:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

odrina
odrina
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 208
Localizare : USA
Data de inscriere : 09/09/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de maria_covacef Lun 14 Mai 2012, 8:12 pm

Buna seara fetelor.
Am o mare rugaminte catre voi toate. Dupa ce am cautat ca bezmetica vreo 3 zile prin tot forumul (nu am venit direct cu cersitul) Smile, mi-am facut curaj sa va rog ceva. Dupa cum o parte dintre voi stiti eu practic tir cu arcul (asta e, alt sport nu am gasit Smile ). La sfarsitul lunii mai (31.05-04.06), precum si la sfarsitul lunii iunie (21.06-30.06) voi participa din partea Romaniei la doua concursuri internationale. Problema este ca la ambele concursuri nu avem voie sa ne imbracam in echipamente moderne (nu adidasi, trening, tricou), trebuie musai sa avem echipament "istoric", drept pentru care am cautat pe internet informatii (poze) despre arcasii romani pentru a vedea cum as putea sa ma imbrac (atat eu, cat si prietenul meu). Pe mine ma intereseaza de fapt daca exista cineva care sa ma poata ajuta cu un tipar de camesa barbateasca lunga si cu un tipar de itari. La cusut ma mai descurc, dar la facut tipare nu am nicio sansa. Chimirele din piele sunt deja in lucru la Ciubotaru.
Atasez aici o poza cu arcasul gasit de mine pe net si sper din tot sufletul sa gaseasca cineva un tipar pentru asa ceva.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Va multumesc din suflet si va raman datoare.
Va pup pe toate. kiss
p.s. ca sa vedeti despre ce competitie este vorba, uitati un link (asta este al doilea concurs): [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
maria_covacef
maria_covacef
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 308
Varsta : 42
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 03/06/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de tinap Lun 14 Mai 2012, 9:21 pm

Maria,ma bucur pt tine,si-ti doresc sa cistigi!
Mamaaaa...si la turci..!!!Du-te tu Marie imbracata ca arcasii lui Stefan cel Mare,sa-si aduca aminte ce bataie le-a tras,daca cumva au uitat! rade
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de Karina33 Lun 14 Mai 2012, 10:11 pm

Maria intai si-ntai bafta multa!
Si-n al doilea rand nu cred ca-ti trebuie vreun tipar deosebit. Mai degraba iti trebuie material adecvat. Vezi ca are Zsofia panza cruda, aia ar fi buna si de camasa si de itari.
Ca si tipar poti folosi la itari o pereche de pantaloni mai lejeri de trening si-i mai stramtezi la proba in functie de nevoi cat sa nu jeneze.
Iar la camasa poti merge pe varianta de ie pentru tine si prietenului sa-i croiesti dupa un tricou largut lungind cat e nevoie si facand fenta aia la gat.

Mai poti incerca sa gasesti ceva tipare gratuite pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] de tunica pe care s-o transformi in camasa.

Spor la cautat/transformat si nu ezita sa ne intrebi daca ai nevoie de ajutor! pupi
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de Miniona Mar 15 Mai 2012, 1:50 am

geany a scris:Silvia, din cate tipare ai cerut (sau ajutor pentru diferite modele) cate ne-ai si aratat la gata?


am sa va si arat cand am timp am sa le pozez pe toate wink Dar rochita aceea violet am abandonat-o pt ca e prea complicata asa ca i-am facut altfel clientei mele.
Miniona
Miniona
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 157
Varsta : 36
Localizare : cluj
Data de inscriere : 27/09/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 11 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB