Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

+111
victorela
melinda2012
vserbanoiu
tinap
maria_covacef
odrina
tomari
mihamihaela
arielas
i.xell
ileana buha
luminitza79
geo
keysha
Gabiuta
Carmencyta
ema
andreeautza
uirinagabriela
carmenzoe
DANIELA.I
aidil
ioana_5k
pica geanina
bebe 1989
elenaveronica
despina13cucli
FLOREA ALINA
petronik_2006
musetel
rosita
adriuta
StMihaela
Miniona
AndreeA__
alice07
mihaela bucataru
annamaria26985
Abinusu
cosmina46
llaurflori
ancone
biancajianu
adela09
geany
esconado
kamelyaa
zylv
nicoleee
dinankara
roxana096
rivka
norelif
dandana
mariaz_09
violeta25
angells
vilcris
bedienutza
kla78
iolanda evelina
Liusy
anigherman
totolina
zsofia
dktimi
stefutza3
gaza
aurishta
florentina69
virus
Admina
costy_nika
carolina-bubulina
me
laurrra
cris_tkp
nana_nicoleta
valentinadof
m-julie
clodi
bibitu
Bogdanka Daniela
laurin
ancacib
louise27
Giobsy
M.Emilia
Onna
MagdaMarin
haute_couture
dan
teisoara
pirvu ana roxana
danniela
lucky
Amalthea
mirned3
alinutza80
Karina33
ioana soare
Uca
amnro
cobzaru
Danny24
crumaoli
lorinaoo1
kerkyra
dorin22
Andreas
MihaelaT
115 participanți

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de kamelyaa Mier 04 Mai 2011, 11:19 pm

ucabesty a scris:Giobsy, eu deja am descarcat jumate din ea, merge repede, va recomand la fel, mai bine le descarcam ca cine stie cat stau acolo, sa nu le pierdem.
pupi

Teisoara pupi
nu-mi poti trimite si mie cartea te rog in format electronic
kamelyaa
kamelyaa
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 39
Varsta : 36
Localizare : alba
Data de inscriere : 23/01/2011

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de esconado Dum 08 Mai 2011, 6:04 pm

Poate sa-mi explice cineva cum ajung la topicul Pantaloni (tutorial cu poze. Il caut si nu dau de el.
Va multumesc 1
esconado
esconado
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 8
Localizare : Romania
Data de inscriere : 27/04/2011

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de nicoleee Dum 08 Mai 2011, 6:15 pm

scrie pantaloni (tutorial cu poze) la cautare wink
nicoleee
nicoleee
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 34
Varsta : 35
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 28/03/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de geany Dum 08 Mai 2011, 7:52 pm

Se pare ca la schimbarea capitolului a fost schimbat si numele acestuia

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] link
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de adela09 Lun 09 Mai 2011, 9:26 pm

Salut
Vreau sa imi fac rochia aceasta pentru o nunta, ce material ar trebui sa fie? Dar o idee de tipar?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
adela09
adela09
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Gorj
Data de inscriere : 14/01/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de louise27 Mar 10 Mai 2011, 10:21 am

Tiparul pt corsetul rochiei (partea de sus) i-l poti lua din burda decembrie 2010(este tipar pt o rochie dreapta fara bretele cu balene) sau burda mai 2011 (modelul de pe coperta) si-l faci fara cupe...Materialul ar trebui sa fie potrivit pt rochiile de seara :satin, crep-satin,tafta,sau o combinatie cu voal pt partea de jos a rochiei sau de ce nu matase wink
louise27
louise27
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 174
Varsta : 41
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de nicoleee Mar 10 Mai 2011, 11:05 am

rochia este superba love si eu am vrut sa optez pentru genul acesta de decolteu dar trebuie sa ai mare grija cum o croiesti,din ce material ca sa nu faci topless in cazul in care dansezi ups ......este un risc
ca sa nu alunece pe sani poti sa ii faci captuseala dintr-un jerseu fin ,partea de deasupra un georgette
nicoleee
nicoleee
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 34
Varsta : 35
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 28/03/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de louise27 Mar 10 Mai 2011, 11:18 am

Nicoleee ,unde gasesti tu georgette in Buc???? .......Daca o face suficient de stransa pe corp si-i pune balene nu cred ca va ramane dezbracata rade
louise27
louise27
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 174
Varsta : 41
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de nicoleee Mar 10 Mai 2011, 11:29 am

eu am gasit georgette in sam expo.... am avut o rochita stil corset la balul din cls 12-a,era cumparata ......si crede-ma ca nu m-am simtit prea bine,aveam tendinta sa trag de el ...... din fericire nu am facut topless, dar eram ingrijorata.........cred ca este ok pentru cineva care nu prea danseaza.........si mai conteaza si marimea sanilor fuga
nicoleee
nicoleee
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 34
Varsta : 35
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 28/03/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 Empty hello fetele

Mesaj Scris de biancajianu Mier 11 Mai 2011, 8:01 pm

Am gasit pe net un model de rochita de care m-am indragostit instant si as vrea sa o fac pt ca este foarte posibil ca in oras sa nu gasesc acest model, insa nu am nici cea mai vaga idee despre cum as putea sa construiesc tiparul. Credeti ca m-ati putea ajuta?

URL=https://2img.net/r/ihimizer/i/noveltyprintdress.jpg/][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/URL]
biancajianu
biancajianu
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Google
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de ancone Mier 11 Mai 2011, 9:37 pm

Bianca, uite aici explica Daniela (Maistra) foarte bine cum se face tiparul. Tu doar il adaptezi cerintelor tale. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Spor la treaba!
ancone
ancone
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 128
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 14/01/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de biancajianu Joi 12 Mai 2011, 12:03 am

Multumesc frumos :* As mai avea o intrebare si anume ce material ar trebui sa folosesc, nu trebuie neaparat sa fie ceva pretios , tin sa precizez ca nu e o rochie pt un eveniment grandios (ex: nunta/botez/banchet)
biancajianu
biancajianu
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Google
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de nicoleee Dum 22 Mai 2011, 4:58 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
m-am apucat de rochie......si am revenit cu intrebari.Partea de jos a rochiei am captusit-o cu acelasi material,georgette,oare la partea de sus sa fac captuseala din acelasi material si sa folosesc intaritura sau sa folosesc un material elastic,saten.....as vrea sa se aseze bine si sa o pot cambra mai usor
cos
nicoleee
nicoleee
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 34
Varsta : 35
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 28/03/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de Karina33 Dum 22 Mai 2011, 6:06 pm

Nicolee nu ramane trasparenta cu voalul aplicat pe voal?

In partea de sus ti-as recomanda sa pui doua foi de voal cu captusala intre foi. Si eventual niste cupe de sutien care sa ajute si sa sustina pieptul.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de nicoleee Dum 22 Mai 2011, 6:08 pm

nu este transparenta,am un voal mai plin,dar ce fel de captuseala?
Merci
nicoleee
nicoleee
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 34
Varsta : 35
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 28/03/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de Karina33 Dum 22 Mai 2011, 6:14 pm

nicoleee a scris:nu este transparenta,am un voal mai plin,dar ce fel de captuseala?
Merci

Daca e plin voalul nu mai ai nevoie de captusala. Poate pui totusi intre fata-dos niste coji de-alea de sutien.

Captusala recomandata in general este cea de vascoza, prin mercerii este cunoscuta ca si Eugenia sau serjul mai gros putin si lucios.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de nicoleee Dum 22 Mai 2011, 6:16 pm

multumesc mult Karina
kiss
nicoleee
nicoleee
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 34
Varsta : 35
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 28/03/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de Karina33 Dum 22 Mai 2011, 6:18 pm

Cu placere! Astept sa vad rochita gata, imbracata bineinteles! pupi
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de nicoleee Dum 22 Mai 2011, 6:20 pm

cu siguranta...... wink
nicoleee
nicoleee
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 34
Varsta : 35
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 28/03/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de esconado Lun 30 Mai 2011, 8:05 pm

Va rog spuneti-mi daca cursul de la EUROCOR ajuta cu ceva ? Ca pretul e semnificativ !
esconado
esconado
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 8
Localizare : Romania
Data de inscriere : 27/04/2011

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de MagdaMarin Mar 31 Mai 2011, 7:00 am

Eu una nu cred ca te ajuta mult acel curs.E doar teorie pe care o gasesti si in cartile vechi de croitorie.Una e sa citesti despre cum se croieste si cum se coase si alta e sa iti arate cineva.
Cursul Eurocor nu te invata croitorie. Este curs de design vestimentar

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de nicoleee Mar 31 Mai 2011, 9:29 am

eu mi-am cumparat aceste cursuri anul trecut fara sa ma documentez prea mult si nu am fost prea incantata de ele..... daca ai carti de croitorie mai vechi nu are rost sa dai atatia bani pe ele, iar daca nu ai mai bine te duci pe la anticariate si cauti....oricum iti spun ca aceleasi notiuni de baza le gasesti si in cartile vechi de croitorie wink
nicoleee
nicoleee
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 34
Varsta : 35
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 28/03/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de esconado Mar 31 Mai 2011, 6:28 pm

Va multumesc frumos pt. raspuns marinmagdei si nicoleeei
esconado
esconado
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 8
Localizare : Romania
Data de inscriere : 27/04/2011

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de anigherman Mier 01 Iun 2011, 2:37 pm

Vai! Si eu m-am inscris chiar luni la cursul de creatie vestimentara de la Eurocor. Ma gandeam ca ma va ajuta sa inteleg mai bine croitoria. Citisem niste mesaje postate pe diverse site-uri cu pareri despre acest curs si majoritatea spuneau ca pentru cine doreste sa invete croitorie, acele cursuri sunt indicate. Mi-ar parea rau sa dau atatia bani si sa nu ma ajute. Ca aici in Tg. Mures nu prea sunt cursuri de croitorie. Sau stie cineva despre niste cursuri?
anigherman
anigherman
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 321
Varsta : 41
Localizare : TARGU MURES
Data de inscriere : 28/02/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de nicoleee Mier 01 Iun 2011, 2:49 pm

sunt utile din punct de vedere teoretic dar ca sa inveti croitorie ai nevoie de niste cursuri practice ..........ori cei de la eurocor iti dau niste caiete cu teorie si doar atat nu tin si cursuri practice Merci
nicoleee
nicoleee
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 34
Varsta : 35
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 28/03/2010

Sus In jos

Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III - Pagina 7 Empty Re: Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - III

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB