Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

+45
Aditza
Serban Valentina
Deliria
Steluzza
Gabiuta
elena_florescu
Aghata
canadianca50
natasaSV
kristadesign
firicel
mykya
Tache Marilena
stoy
Lucia.BlueFlower
lemnaru rodica
CCristinaC
pand_ora77
ladybird
daiana25
Ramonica
Iulia40
Uca
iuli.b
aba
Nicoleta Irimescu
m.m.
Admina
Ana Maria
MihaelaT
lotus nufar
martahoti
ema
silvisor
danadea
betymi72
tomari
europolis
myky7robc
dandana
adelina24
greieras
samo99ro
SilviaDumitrescu
crochetedaccessories
49 participanți

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de samo99ro Lun 23 Aug 2010, 11:20 am

lotus nufar ce fir ai folosit? Imi place cum se lucreaza cu el. Se vede ca se "aseaza" bine.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de lotus nufar Lun 23 Aug 2010, 11:28 am

fir de coton nr 20 DMC Babylon cu care de obicei crosetez. kiss
lotus nufar
lotus nufar
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 459
Localizare : satu-mare ,uneori, si mereu in Toscana.
Data de inscriere : 17/03/2010

http://artlotus-handmade.blogspot.com/

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de samo99ro Lun 23 Aug 2010, 11:38 am

Multumesc mult. Du-te [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]. Am pus ceva care te-ar putea interesa.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de Iulia40 Lun 23 Aug 2010, 7:30 pm

Lotus superb ca fiecare lucru ce l-ai facut. Felicitari si la cat mai multe ca ai talent la asa ceva.
avatar
Iulia40
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 528
Varsta : 54
Localizare : Vaslui
Data de inscriere : 12/01/2010

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de lotus nufar Lun 23 Aug 2010, 9:34 pm

Iulia40 multumesc multumesc pentru complimente ,iubesc artizanatul si tot ce se poate face cu acul si ata. kiss
lotus nufar
lotus nufar
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 459
Localizare : satu-mare ,uneori, si mereu in Toscana.
Data de inscriere : 17/03/2010

http://artlotus-handmade.blogspot.com/

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de lotus nufar Vin 03 Sept 2010, 6:17 pm

Pe aici nu mai trece nimeni!?atunci vin eu cu noutati.Am facut un inel ce ar putea bine sa stea la marturii de nunta ,de ce?! pentru o invitatie originala ,pentru o bomboniera unica sau de ce nu un inel pentru servetelul de pe masa festiva ,eu asa l-am gandit.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Uploaded with ImageShack.us

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Uploaded with ImageShack.us

lotus nufar
lotus nufar
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 459
Localizare : satu-mare ,uneori, si mereu in Toscana.
Data de inscriere : 17/03/2010

http://artlotus-handmade.blogspot.com/

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de samo99ro Vin 03 Sept 2010, 6:49 pm

E superb, Lotus. Eu n-am mai produs nimic in ultima vreme pentru ca ma ocup de crosetat. Am 3 proiecte in lucru, in paralel. Ce vrei, babutele se mai plictisesc, dar trec de la unul la altul. Am, deci, in lucru: un sal din mohair Red Heart, baza roz, plasa, pe care o sa aplic floricele, frunzulite, etc, tot din mohair, dar alte culori. Apoi, un bolero mov-pruna. Am gasit un punct de croset foarte dragut. Baza e gata, trebuie sa fac manecile si, de jur imprejur, in zona piept, gat, margine spate. Pentru terminatiile astea o sa foloses - cred - V stitch (sau Delta stitch). O sa iasa dragut. Si, al treilea proiect, o esarfa mov (mov curat de data asta), in punctul Love Knot (sau Salomon's knot). Nu stiu cum ii zice acum in lb. romana, dar bunica si mama ii ziceau "ploita".
Revenind la topic, m-am convins ca vreau sa invat sa fac tatting si cu naveta. Mi-a facut tata una din lemn cu spul (mosorel) rotund de masina de cusut. E cam din topor, dar l-am slefuit eu ca vad mai bine ca el si l-am lacuit. L-am si testat azi. E functional. Si imi face acum si unul metalic, cu spul lung, cum au masinile Singer foarte vechi. Dar mi-l face tata. Abia astept sa vad ce iese. Am niste proiecte de tatting in vedere, dar ma apuc de ele dupa ce termin ce fac acum.

Uite naveta:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Are 5,5 cm - 6 cm cu varful de croset cu tot.


Ultima editare efectuata de catre samo99ro in Vin 03 Sept 2010, 7:24 pm, editata de 1 ori (Motiv : adaugare foto)
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de lotus nufar Vin 03 Sept 2010, 7:06 pm

Samo99ro multumesc pentru aprecieri ,abia astept sa vad proiectele la care lucrezi acum,cat despte acea naveta eu nu am inca ,le fac pe ac dar cred ca o sa caut si eu prin comert sper sa fie usor de lucrat cu ea. kiss
lotus nufar
lotus nufar
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 459
Localizare : satu-mare ,uneori, si mereu in Toscana.
Data de inscriere : 17/03/2010

http://artlotus-handmade.blogspot.com/

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de samo99ro Vin 03 Sept 2010, 7:30 pm

Deocamdata nu mi se pare mai usor, pentru ca nu prea mi-am "facut" mana. E cu totul diferit. Dar, daca vrei sa lucrezi cu doua culori, se pare ca e mai usor cu doua navete decat cu acul. Oricum, nu strica sa mai inveti ceva. Cred ca pana la urma, dupa ce ma obisnuiesc si cu asta, o sa incerc o combinatie ac-naveta. Sa vad cum e.
Nu prea stiu daca se gaseste pe piata noastra asa ceva.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de myky7robc Vin 03 Sept 2010, 7:38 pm

Cum se foloseste naveta pentru tehnica asta si oare de ce se numeste asa? zid
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de samo99ro Vin 03 Sept 2010, 7:52 pm

Da cautare pe Google cu cuvintele cheie "tatting with a shuttle" si vei gasi tutoriale, inclusiv video in care vei vedea ce este si cum se lucreaza cu naveta. Iar naveta se numeste pentru ca face o miscare de du-te - vino.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de lotus nufar Vin 03 Sept 2010, 7:58 pm

samo99ro ,am gasit lucruri deosebite cautand dupa indicatia ta ,cred ca o sa-mi cumpar dupa posibilitati ceva din cartile ce le-am vazut ,multumesc Merci
lotus nufar
lotus nufar
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 459
Localizare : satu-mare ,uneori, si mereu in Toscana.
Data de inscriere : 17/03/2010

http://artlotus-handmade.blogspot.com/

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de samo99ro Vin 03 Sept 2010, 8:12 pm

Nu te grabi cu cumparatul. Poti cauta pe Google Picassa dupa cuvinte cheie: tatting sau frivolite si gasesti o multime de tutoriale si modele gratuite, fotocopiate.
Deocamdata, iti dau niste linkuri la documente adunate de mine si postate in Google Docs. Sper ca ai instalat Adobe Acrobat Reader, ca sa le poti deschide. Daca nu, da cautare , descarca-l si instaleaza-l. E gratis.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de lotus nufar Vin 03 Sept 2010, 10:08 pm

samo99ro esti o doamna multumesc din suflet sunt fantastice kiss kiss kiss
lotus nufar
lotus nufar
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 459
Localizare : satu-mare ,uneori, si mereu in Toscana.
Data de inscriere : 17/03/2010

http://artlotus-handmade.blogspot.com/

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de danadea Vin 03 Sept 2010, 10:14 pm

samo99ro, multumim, esti o adevarata enciclopedie
avatar
danadea
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 736
Localizare : Deva
Data de inscriere : 17/08/2009

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de samo99ro Vin 03 Sept 2010, 11:39 pm

Sper sa aveti cont pe Google. Daca nu, sa va faceti, ca sa puteti accesa fara probleme linkul de mai jos. Nu sunt sigura ca-l puteti accesa fara cont. Documentele de aici sunt in Google Docs:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

O sa incarc mai mult. Am adunat o gramada de chestii de pe net pentru tatting. Nici nu stiu daca incap toate pe spatiul pe care il am alocat. Sa vedem. Am acolo foldere pe teme, dar daca accesati, in coloana din stanga, primul rand - All items - vedeti tot ce am acolo. Sa vad daca aveti timp sa faceti tot ce e acolo. Iesiti la pensie pana atunci.
rade
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de Nicoleta Irimescu Dum 05 Sept 2010, 10:01 am

Modele usoare si usor de inteles love

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Nicoleta Irimescu
Nicoleta Irimescu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1159
Varsta : 54
Localizare : Vatra Dornei - Bucovina
Data de inscriere : 23/07/2009

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de aba Dum 05 Sept 2010, 12:33 pm

Superb inelul lotus nufar. Finutz si ingrijit lucrat.
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de martahoti Dum 05 Sept 2010, 2:54 pm

Fetelor am reusit sa scot o carte despre tatting tare buna de pe torente, e in japoneza dar daca studiezi un pic diagramele poti sa le discifrezi.
Pentru cei interesati va las link-ul picasa:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
martahoti
martahoti
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/07/2010

http://www.martishkafashion.blogspot.com

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de samo99ro Dum 05 Sept 2010, 6:35 pm

Va rog frumos incercati sa accesati linkul pe care l-am dat mai sus si spuneti-mi daca merge. Gasiti acolo modele si tutoriale... Dar sunt prea multe ca sa dau toate linkurile, asa ca l-am dat pe cel care ajunge la lista cu documente.
click
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de betymi72 Dum 05 Sept 2010, 6:49 pm

Samo nu merge...am incercat eu mai devreme si acum...
betymi72
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2531
Varsta : 51
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de Uca Dum 05 Sept 2010, 7:20 pm

Samo, mie imi functioneaza. E ok!

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de samo99ro Dum 05 Sept 2010, 7:21 pm

Nu ai cont pe Google? Poate de asta nu merge. Oooof! o sa incerc sa dau linkurile la fiecare. Dar sunt cam multe. Poate o sa dau in mai multe transe.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de betymi72 Dum 05 Sept 2010, 7:31 pm

am cont...am postat si eu cateva carticele ACUM DAR NU STIU SA DAU LINKUL.. Sad
oare e bun asta?


cred ca am reusit am pus linkurile la bijuterii...


Ultima editare efectuata de catre betymi72 in Dum 05 Sept 2010, 8:32 pm, editata de 1 ori
betymi72
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2531
Varsta : 51
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de samo99ro Dum 05 Sept 2010, 8:19 pm

E bun. Dar ar trebui sa-l pui la alt fel de bijuterii. Nu e tatting. Lasa-l si aici dar da-l macar la resurse. Vezi daca nu e un topic specializat pentru resurse la bijuterii. Sunt frumoase.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting" - Pagina 5 Empty Re: Tehnica "frivolite" pe ac sau "needle tatting"

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB