Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Medicina homeopata - Pagina 2 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Medicina homeopata - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Medicina homeopata - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Medicina homeopata - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Medicina homeopata - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Medicina homeopata - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Medicina homeopata - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Medicina homeopata - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Medicina homeopata - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Medicina homeopata - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Medicina homeopata - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Medicina homeopata - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Medicina homeopata - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Medicina homeopata - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Medicina homeopata - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Medicina homeopata - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Medicina homeopata - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Medicina homeopata - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Medicina homeopata - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Medicina homeopata - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Medicina homeopata

+27
aurishta
stoy
rob roy
pufoi
ivanutamihaela
ismi3ismi
olympia
rivka
canadianca50
Steluzza
Uca
bibidesign
SilviaDumitrescu
Cristina_Ionela
Giobsy
kla78
Cristache
rosita
anamaria79"
Zana Mica
teisoara
petronela2008
mnarcisa
Admina
feliciagl
amnro
diada
31 participanți

Pagina 2 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Medicina homeopata - Pagina 2 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de rosita Mar 08 Iun 2010, 1:12 pm

Buna tuturor! Am descoperit acum subiectul asta si mi se pare de interes pentru ca am inceput si eu de 6 luni un tratament homeopat, iar rezultatele sunt nehotarate, ca sa zic asa. Afectiunile pentru care m-am dus la homeopat in principal sunt foarte putin ameliorate, in schimb s-au vindecat altele, minore, la care nici nu ma mai gandeam. Dar stiu ca trebuie un timp mai indelungat pentru rezultate vizibile, asa ca am rabdare.
Eu ma duc la medic o data pe luna si imi da remediu pentru cinci zile. Asa cum spunea cineva mai sus, toate manifestarile neobisnuite ale corpului intre doua vizite, trebuie observate (eventual notate ca sa nu uitam) si spuse doctorului. De exemplu, am observat ca medicul meu da tuturor pacientilor lui un nr de telefon la care sa il sune in caz de urgente. Stiu pe cineva care a avut crize de ficat in trei nopti succesive si a trebuit sa-l sune.
Poti sa-i amesteci tratamentul homeopat cu cel alopat.
Cred ca se amesteca tratamentele de la caz la caz. O cunostinta de-a mea cu pb de inima, tensiune, etc a fost sfatuita sa continue tratamentul alopat pe care il urma deja. Altcineva care avea tratament pt artrita a trebuit sa renunte la el. Mie mi-a zis ca daca am dureri care ar putea trece cu nurofen, sa iau nurofen. Deci difera sfatul, cel mai bine e ca fiecare sa intrebe pentru afectiunea lui.
In final, am o intrebare: am vazut ca cineva spunea intr-un topic (scuze, nu gasesc unde, ca sa dau citat) ca copiilor mici nu li se pun picaturile in nas din pozitia culcat. Cum se pun corect picaturi in nas copiilor? Multumesc.
P.S. Imi cer scuze, acum am vazut ca subiectul asta este scris la categoria "Burtici si Mamici", deci probabil se referea la homeopatia pentru copii, iar eu am fost complet off-topic cu textul meu. Daca exista un topic mai potrivit pentru postarea mea, rog sa fie mutat.


Ultima editare efectuata de catre rosita in Mar 08 Iun 2010, 1:23 pm, editata de 1 ori (Motiv : adaugare text)
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 2 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de diada Sam 03 Iul 2010, 5:38 pm

Mie imi vine sa ma dau cu capul de pereti ca nu am reusit sa ma duc la dr homeopat si cu cel mic, de fapt d-na doctor a intrat in concediu si noi am facut colici zid acum este programat pe data de 23 iulie, hai ca nu mai e mult (ma imbarbatez singura)... asta este, si, uite ca am gasit si remedii homeopate contra colicilor:

Belladonna - Inceput brusc, cu dureri sfasitoare; abdomenul superior poate aparea incordat sau umflat, iar vibratiile si atingerea usoara cresc discomfortul. Presiunea asupra zonei sau aplecarea in fata poate ajuta. Persoana afectata poate parea supraexcitata, cu ochii dilatati, sau din contra, ametita.

Bryonia - Dureri intepatoare in abdomen, agravate la cea mai mica miscare; abdomenul pare balonat sau dureros la atingere, iar vorbitul si respiratul creste discomfortul. Caldura si nemiscarea completa poate aduce ameliorare.

Carbo vegetabilis - Acest remediu este indicat cand pacientul are abdomenul dilatat, dureri si eructatii. Tenul poate fi palid, iar mainile si picioarele sunt reci. Alte indicatii pentru Carbo vegetabilis sunt starea de lesin, slabiciunea si dorinta de miscare in aer liber.

Chamomilla - Acest remediu este indicat cand o persoana este hipersensibila la durere. Este folositor mai ales la bebelusii cu colici care plang, tipa si vor tot timpul sa fie leganati si purtati in brate. Abdomenul poate fi dilatat de gaze. Alte indicatii sunt transpiratiile calde si inrosirea fetei.

Colocynthis - Crampe si dureri sfasietoare care fac pacientul sa se chirceasca. Presiunea pe abdomen aduce de obicei ameliorare. Bebelusii careau nevoie de acest medicament sunt foarte nerabdatori si se simt mai bine cand sunt dusi pe brat, cu burta in jos. Colocynthis este indicat si pentru adultii care sufera de colici dupa accese de furie sau de indignare.

Cuprum metallicum - Cand durerile abdominale si spasmele violente au loc la intervale de timp. Abdomenul este dureros, strans si fierbinte, iar apa rece poate aduce o ameliorare.

Dioscorea - Pentru durerile abdominale care se amelioreaza de la indoirea spre spate. Bebelusii pot arcui spatele si incearca sa ramana in aceasta pozitie. Durerea are loc in crize, adesea insotita de gaze, eructatii sau greata.

Magnesia phosphorica - Pentru durerea ameliorata de caldura si presiune. De ajutor pot fi sticlele cu apa fierbinte, pernele electrice, bautura calda sau masajul abdominal. Pacientul sau bebelusul poate parea nervos datorita durerii.

Nux vomica - Acest remediu este de folos pacientilor incordati si nerabdatori, care au colici cauzate de exces de mancare sau abuz de cafea, alcool si alte substante stimulante. Abdomenul este rigid si durerile iradiaza in sus, facand respiratia dificila. Compresele calde si bauturile calde pot fi de ajutor. Bebelusii care au nevoie de acest remediu isi arcuiesc spatele si pot fi iritati si nervosi.

sursa link

nici nu stiam ca exista atatea tipuri de colici, cred ca el se incadreaza la Chamomilla, parerea mea, dar sa vedem ce zice si d-na doctor, dar oricum Petru facea mult mai rau la colici, imi pare rau ca nu am stiu de-atunci de remediile astea, evitam multe neplaceri, este bine si acum, multumesc inca o data, ca voi m-ati convins.

Am uitat sa zic, cand a venit dr la vizita acasa, la Stefan, i-am povestit ce-am patit cu Petru ca dupa 2 luni de tratament la dermatolog i-a trecut cu homeopate ca nu-i dadea nimeni de cap, nu este trecut definitiv, dar este foarte bine, avem rabdare, sa revin, eu ii spun ca o sa-l duc si pe cel mic, la care ea: nuuuu, sa nu-i dati nimic de-acolo, este prea mic sa ia ceva de-acolo (de parca ar fi otrava, ca daca ii baga antibiotic pe branula la 1-2 zile nu e mic), nu am mai zis nici eu nimic, oricum il duc, bineinteles ca nu i-a picat bine, isi pierde clientii la antibiotice zid


_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 2 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de diada Dum 25 Iul 2010, 9:11 am

Si a venit data de 23 ca parca stateam pe maracini!

am fost cu el, doar s-a uitat la copil si l-a luat tati acasa ca noi sa putem discuta despre el, acum are o luna si 3 saptamani. Cum banuiam i-a dat Chamomilla CH7 5-6 granule de 2 ori pe zi, dimineata si seara.

i-a mai dat si ARSENICUM ALBUM CH9 5-6 granule o data la 2 saptamani si ANAS BARARIAE K210 5-6 granule o data la 2 saptamani.

mi-a mai dat sa am in casa pentru raceli, cum ai zis si tu Amnro, salcie, pentru faringite maces si pentru nas arin negru si carpen.

La fel mi-a zis si mie ca o pot suna cand am nevoie si imi spune ce sa-i dau, numai sa nu fie in weekend ca isi inchide telefonul, si cum al meu copil in weekend se imbolnaveste zid

Cand te duci la homeopat parca te descarci de toate, e ca psihologul, te intreaba de toate cele si este asa de interesat de problema ta, mai si noteaza lol! mie in general nu-mi place sa-mi laud copii sau sa vorbesc excesiv despre ei, dar aici chiar simti nevoia sa-i spui tot, desi se pare ca si de adta asta am uitat cate ceva, le notez si la urmatoarea sedinta le zic.

In schimb homeopata mea nu este de acord cu vaccinurile la bebelusi, chiar acum i l-am facut pe-ala din maternitate BCG-ul si imi spunea ca daca as vrea/putea sa nu i le fac ar fi excelent, pentru ca este o presiune foarte mare vaccinul pentru un copil atat de mic, pentru copii in general. Am o prietena care nu i le-a facut pentru ca la vaccinul de 2 luni era sa-i moara copilul. Cum zicea si d-na dr. nu se stie daca o sa le fie de folos vreodata si este prea mare socul, sunt unii copii care nu rezista (cum a fost al prietene mele).

Eu sincer nu i le-as face, dar ce ma fac ca nu mi-l primeste la cresa/camin. Stiti ceva despre asta, se poate rezolva? d-na spunea ca pe-ai dansei i-a primit, pai ce, eu sunt doctor? cred si eu ca a tras ceva sfori, dar noi, muritori? prietena care nu i le-a facut a zis ca se descurca de vaccinuri, ii da dr ei fisa cum ca le-ar fi facut pentru ca ele sunt prietene foarte bune, dar pentru mine nu se risca dr mea de familie sa-mi dea mai ales ca ea nu este de acord cu homeopatia. Si ma mai pune sa cumpar si vaccinul zid

Amnro, tie ti-a zis ceva despre vaccinuri?

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 2 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de Zana Mica Dum 25 Iul 2010, 9:59 am

Diada eu i-am facut micutei cele trei vaccinuri la 2luni,5luni si respectiv un an.Doar polio hepatita etc.Tbc ul nu l a facut.Si pe cel de la un an ROR ul l am refuzat pentru ca m am documentat mult si suspecteaza mai nou ca ar provoca autism.Nu stiu ce sa zic despre gradi pt ca am o prietena la bv care a dus copilul la gradi fara sa aiba toate vaccinurile facute.A declarat ca schimbase medicii si se pierduse fisa asa ca a semnat o foaie pe proprie raspundere cum ca baietelul a facut toate vaccinarile.Si l au primit asa.
Am si eu o intrebare:esti din Bucuresti?La ce homeopat mergeti?Fetita mea din pacate are ceva probleme de sanatate mai serioase in ultimul timp si pediatra noastra,homeopat,imi pare depasita de situatie,de aceea m ar interesa la ce homeopat mergeti.Daca poti sa mi dai PM cu datele de contact.Multumesc mult si sanatate maxima tuturor!
Zana Mica
Zana Mica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 41
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2009

http://www.crazydesigns.ro

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 2 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de amnro Dum 25 Iul 2010, 4:40 pm

diada, si mie mi-a zis de vaccinuri ca sunt socante pentru copii, dar pe vremea aia nu prea eram la curent. intre timp m-am pus la punct, sunt si eu total impotriva lor, mai ales dupa ce am patit cu cea mica dupa vaccinul de 1 an (a inceput sa faca spasma hohotului de plans si statea fara sa respire pana i se invineteau buzele. intre timp a rezolvat-o tot homeopata.

pe noi la gradi nu ne-au primit pentru ca nu facusem un vaccin care se facea intre 3 si 5 ani (intre timp s-a schimbat schimbat schema de vaccinare). eu i-am zis asistentei ca il mai aman (alexandra avea 3 ani) dar mi-a zis ca nu se poate. asa ca l-am facut zid

stiu pe cineva care a evitat toate vaccinurile, cu atentiile de rigoare. sincer nu mi-ar fi tecut prin cap zid . dar este o varianta si cum zice zana mica. zici ca ai pierdut carnetul si ce pot sa-ti faca?

zana mica, eu merg la dr. iulia padureanu, [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] este o femeie extraordinara. daca mai citesti pe aici o sa vezi ca am tot povestit de pe la consultatii.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 2 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de Zana Mica Dum 25 Iul 2010, 5:08 pm

Multumesc mult amnro.E foarte titrata Dna Padureanu deci o iau in considerare serios.Vezi ca ai pus link-ul cu un m in plus.Poate mai sunt interesati si altii si ar fi pacat sa nu poata accesa.O curiozitate: imi poti spune cat costa consultatia?
Merci mult!
Zana Mica
Zana Mica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 41
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2009

http://www.crazydesigns.ro

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 2 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de amnro Dum 25 Iul 2010, 5:22 pm

prima consultatie dureaza 1 ora si costa 100 ron, urmatoarele dureaza 30 min si costa 70 ron.

am citit si eu in pagina ei si printre cei pe care-i numeste ca mentori am gasit: Dr. Tinus Smits -homeopat, expert in problematica sindromului postvaccinal si autist. (oare ce-o insemna asta?? deja pare mai grav decat era. chiar o s-o intreb la urmatoarea consultatie)
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 2 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de diada Dum 25 Iul 2010, 8:32 pm

Zana Mica a scris:......Nu stiu ce sa zic despre gradi pt ca am o prietena la bv care a dus copilul la gradi fara sa aiba toate vaccinurile facute.A declarat ca schimbase medicii si se pierduse fisa asa ca a semnat o foaie pe proprie raspundere cum ca baietelul a facut toate vaccinarile.Si l au primit asa.
Am si eu o intrebare:esti din Bucuresti?La ce homeopat mergeti?Fetita mea din pacate are ceva probleme de sanatate mai serioase in ultimul timp si pediatra noastra,homeopat,imi pare depasita de situatie,de aceea m ar interesa la ce homeopat mergeti.Daca poti sa mi dai PM cu datele de contact.Multumesc mult si sanatate maxima tuturor!

da, e o idee de evitare a vaccinului chiar ma gandesc serios cum sa fac sa nu le fac. Eu sunt din Buzau, ma duc la dr Mihaela Hanganu aici detalii despre clinica si d-na doctor. Costa 70 lei consultatia, sa vad a doua cat ma costa, nu stiam ca difera, pe mine ma cheama la 3 luni, adica daca vrei sa continui te duci peste 3 luni.

amnro a scris:diada, si mie mi-a zis de vaccinuri ca sunt socante pentru copii, dar pe vremea aia nu prea eram la curent. intre timp m-am pus la punct, sunt si eu total impotriva lor, mai ales dupa ce am patit cu cea mica dupa vaccinul de 1 an (a inceput sa faca spasma hohotului de plans si statea fara sa respire pana i se invineteau buzele. intre timp a rezolvat-o tot homeopata.

......

stiu pe cineva care a evitat toate vaccinurile, cu atentiile de rigoare. sincer nu mi-ar fi tecut prin cap zid . dar este o varianta si cum zice zana mica. zici ca ai pierdut carnetul si ce pot sa-ti faca?

m-ai omorat definitiv, eu la Petru nu am avut probleme la vaccin, nici nu mai tin minte febra daca a facut... Adevarul este ca eu am schimbat medicul de familie dupa ce am nascut primul baiat si nu mi-am luat fisa de-acolo si nici dr la care ne-am dus nu a insistat ca o vrea asa ca s-au dus pe apa sambetei toate datele mele.

Am uitat sa mai zic, mi-a zis ca febra 38,6 este ok, ii dau salcie, ce trece peste 38,6 pot da un antitermic de preferat nurofen, nu este de acord cu supozitorul paracetamol, nu stiu ce substanta are zid

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 2 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de amnro Dum 25 Iul 2010, 10:47 pm

diada, teoretic ar trebui sa ai carnetul de vaccinari. daca-l ai, orice medic iti face o adeverinta cu vaccinurile. dar chiar e interesant de aflat ce se intampla daca nu mai ai carnetul.

eu in caz de febra am urmatorii pasi:
1. impachetari cu cearceafuri ude; daca nu merge:

2. frectii cu otet, spirt, carmol etc dupa caz, salcie si impachetat bine ca sa transpire (asta nu cred ca e indicat la copii fff mici, mai ales daca nu stiu sa vorbeasca); si daca nu si nu:

3. antitermice. mi-a indicat paracetamolul, pentru ca nurofenul contine ibuprofen care e asimilat mai greu de ficat. iar supozitoarele mi-a zis ca si ele sunt traumatizante pt copii. zicem noi ca nu-i nimic, ca intra repede, dar nu e chiar asa. si luatul temperaturii in fundulet, la fel. mai bine nu. (oricum eu stiam de novocalmin, cele cu algocalmin. astea le prescriu si la spitalul de urgenta)
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 2 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de Zana Mica Lun 26 Iul 2010, 8:51 am

Multumesc mult pentru raspunsuri.Cat despre vaccinari eu pot sa va spun cu siguranta ca sunt vaccinuri care in occident nu se mai fac demult de exemplu tbc ul.Eu am nascut in italia si nu i l au facut.Cel de varicela e optional.Etc.Multa sanatate!
Zana Mica
Zana Mica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 41
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2009

http://www.crazydesigns.ro

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 2 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de Cristache Mar 03 Aug 2010, 3:35 pm

Tin si eu sa spun ca sunt foarte incantata de medicatia homeopata pentru Alexandra mea - imunizare (racea foarte des si n-o primea la gradi cu tuse, asa ca fata mea statea acasa o sapt, una mergea la gradi...) - tratamentul a durat 4 luni si sunt tare incantata...
si eu mi-am tratat (in mare) sinuzita. Am mers cu neincredere la homeopata, a durat 5 luni tratamentul, dar si-a facut efectul. Inainte ma durea capul cam o saptamana- doua pe luna. acum daca ma doare 2-3 zile pe luna... se zice ca de sinuzita (daca cumva este "ajutata" de o deviatie de sept - cum e si cazul meu) nu scapi niciodata. Asa sa fie oare?
Cristache
Cristache
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 635
Varsta : 48
Localizare : Slobozia
Data de inscriere : 28/06/2010

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 2 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de Zana Mica Mar 03 Aug 2010, 4:14 pm

Revin asupra discutiei despre vaccinare.Argumentele contra vaccinarii traduse mai mult din studii straine le gasiti aici: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ca argumentele pro le stim cu totii.
Zana Mica
Zana Mica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 41
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2009

http://www.crazydesigns.ro

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 2 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de diada Lun 09 Aug 2010, 7:12 pm

Uite ca eu nici nu am carnet de vaccinari la cel mare! Mi-a dat din maternitate dar nu mi l-a cerut dr de familie la vaccin. La cel mic i l-am trecut pe carnet pentru ca l-am vaccinat "in grup" si parintii aveau carnetele la ei asa ca l-am dat si eu... chiar, mi-o mai scrie din urma la cel mare vaccinurile?

Si uite ca mi s-a imbolnavit copilul cel mare.... muci lichizi si febra noaptea, acum pare ca inghite greu... doarme... si nici nu respira prea ok, al meu zicea ca azinoapte a fost mai rau. Sunt super obosita.

Am sunat homeopata si mi-a zis sa-i dau salcie pentru febra (eu i-am mai bagat si calpol si m-a certat, a zis ca nu e cazul cand temperatura e mai mica de 39, dar eu sunt speriata de fel cu temperatura), mi-a mai zis sa-i dau arin negru si carpen, deocamdata atat si sa vedem cum merge asa, nu e cazul de mai mult.

Ce vreau sa va intreb, voi la cat timp de cand ai inceput aceste tratamente ati vazut ameliorari?

aa, si sa nu-l scot afara, dar maine ma duc la tara si multe prietene mi-au zis sa iau si un antibiotic sa fie acolo ca nu se stie, eu sincer nu as lua...cum am zis sunt obosita si stresata, mersi de raspunsuri hug

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 2 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de Zana Mica Lun 09 Aug 2010, 7:49 pm

Pt mucii fluizi la noi functioneaza mereu kalii bichronicum 9ch cate 3 granule de 3 ori pe zi,pt orice fel de tuse stodal sirop 1lg de 3 ori pe zi si pt rosu in gat sirop cu echinacea pt copii.Oricare.Vit c si d cat mai mult.Pt febra mare cu extremitati reci belladona.Sanatate multa!
Zana Mica
Zana Mica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 41
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2009

http://www.crazydesigns.ro

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 2 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de diada Lun 09 Aug 2010, 8:02 pm

mersi mult, dar la cat timp s-au vazut ameliorarile? saracutul, abia azi am inceput cu picaturile, e clar ca este devreme, numai ca nu vreau sa avanseze...

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 2 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de Zana Mica Mar 10 Aug 2010, 9:07 am

Cu granulele ii trec mucii cam in 48 h dar am inteles ca depinde de fiecare cat de compatibil este cu tratamentul.Oricum dupa descrierea tratamentelor pe care vi le da doca voastra e naturopat nu homeopat.Homeopatia e ceva mai rapida ca efect pt ca merge pe principiul cui pe cui se scoate.Adica daca ai de exemplu o infectie ei iti dau o dilutie a bacteriei care a provocat o.Se confunda frecvent naturopatia cu homeopatia dar sunt f diferite.Sanatate!
Zana Mica
Zana Mica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 41
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2009

http://www.crazydesigns.ro

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 2 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de amnro Lun 13 Sept 2010, 10:26 pm

bad news, ca sa zic asa, plantextrakt a fost preluat de ozone prin labormed. probabil ca daca nu pot sa interzica tratamentele naturiste si preventive e mai simplu sa cumpere producatorii. articol.

se pare ca urmeaza preluarea companiei fares. o sa ramanem doar cu usturoiul si patrunjelul plange
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 2 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de diada Mar 14 Sept 2010, 9:47 am

Sa scriu repede ca de mult trebuia s-o fac: face muci petru cu putina febra, duminica (intr-o duminica) si homeopata pe weekend nu raspunde la telefon. In schimb imi zisese sa iau, sa am in casa gemoderivate de salcie, carpen, arin negru si maces. Maces nu am gasit atunci, restul le-am cumparat. eu de frica i-am dat si calpol, sa fie acolo.... m-a certat, bineinteles, dar eu cu frica mea de febra...

i-am dat asa: in prima saptamana salcie - carpen - arin negru de 3 ori pe zi la o ora diferenta intre ele, 1 picaturi, scrie si pe cutie, difera la varsta

a doua saptamana: carpen si arin negru de 2 ori pe zi tot la o ora diferenta

a treia saptamana: carpen si arin negru 1 data pe zi la o ora diferenta.

si asa ne-au trecut mucii, noi care dupa tratamente naturiste, luate dupa urechea mea bineinteles, ajungeam la urgente si aveam branula, copilului meu nu ii merge osciloccocccinumul asta (ca nici nu stiu cum se scrie) si sirop cu echinacea sau mai stiu eu, poate merge dar dat tot de dr homeopat, o fi pe sistem Smile

eu sunt foarte incantata, chiar mi-a zis nici ser cu apa de mare sa nu ii bag pe nas, doar aspirat, in 10 zile i-au trecut de tot, din ce in ce mai putin aspirat pe zi, in a 10 zi doar o data si apoi deloc.

Apropo de ozone, eu i-am cumparat acum IMUNOGRIP cu ozone pe el, nu cred sa se opreasca din productia de medicamente naturiste.

Ce vroiam eu sa va mai intreb: voi cat dati pe remedii? eu dau 15 lei pe o stiluta mica, imi zicea cineva ca le ia cu 5-7 lei din bucuresti. Doar ca dr mea le si trateaza cu ceva pana ti le da, de-aia nicinu ai voie sa le tii langa telefon, prize, etc. de radeti voi de mine, relelor!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 2 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de Zana Mica Mar 14 Sept 2010, 10:50 am

Eu pe remedii dau intre 6 si 7 ron tubuletul. Granulele facute de Plantextrakt nu de Boiron.Picaturile gemoterapice tot de la Plantextrakt le platesc pana in 15 ron, depinde de plafar sau farmacie. Cat despre cumpararea Plantextrakt-ului de catre Ozone mie farmacista mi-a spus asa: ca cei de la Ozone au cumparat licenta de vanzare a siropurilor cele mai vandute si anume: Imunorezistan, Imunogrip, Energotonic si Giardinophyt care vor continua sa fie produse de Plantextrakt pentru cei de la Ozone sub marca lor. Eu am cumparat deja Imunorezistanul si Imunogrip asa, deci cred ca se confirma ceea ce mi-a spus farmacista.
Sanatate multa tuturor!
Zana Mica
Zana Mica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 41
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2009

http://www.crazydesigns.ro

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 2 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de rosita Mar 14 Sept 2010, 1:17 pm

diada a scris:Ce vroiam eu sa va mai intreb: voi cat dati pe remedii? eu dau 15 lei pe o stiluta mica, imi zicea cineva ca le ia cu 5-7 lei din bucuresti. Doar ca dr mea le si trateaza cu ceva pana ti le da, de-aia nicinu ai voie sa le tii langa telefon, prize, etc. de radeti voi de mine, relelor!

Diada, eu fac tratament homeopat din decembrie anul trecut, si mie doctorul imi da la fiecare vizita acele granule albe si imi spune sa nu le apropii de telefon, etc, deci nu inteleg de ce ar rade cineva de chestia asta. Dar nu le trateaza in nici un fel suplimentar fata de cum le ia din recipientul lor. Stiu asta pentru ca l-am intrebat, eu am venit la el cu rezerve mari fata de acest tratament pentru ca citisem tot felul de chestii despre asta pe internet. Doctorita ta cum ti-a spus ca le trateaza, sau ce le face?
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 2 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de diada Mar 14 Sept 2010, 6:25 pm

le baga intr-un aparat inainte sa mi le dea, ionizare ceva...

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 2 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de kla78 Joi 16 Sept 2010, 11:44 am

am citit pe sarite ca s-a trezit odrasla si nu mai pot sta la pc doar vreau sa va spun repede ca al meu cand e racit,are muculeti si nu respira bine ii pun noaptea in camera o ceapa curatat si taiata felii mai mari si doarme linistit,respira binisor si nu se trezeste ca nu poate respira,pute rau in camera la el dar se aeristeste si gata.

revin ca am vazut ca s-a discutat de vaccinuri .
kla78
kla78
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 522
Varsta : 45
Data de inscriere : 28/12/2008

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 2 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de Zana Mica Joi 16 Sept 2010, 1:26 pm

kla78 a scris:am citit pe sarite ca s-a trezit odrasla si nu mai pot sta la pc doar vreau sa va spun repede ca al meu cand e racit,are muculeti si nu respira bine ii pun noaptea in camera o ceapa curatat si taiata felii mai mari si doarme linistit,respira binisor si nu se trezeste ca nu poate respira,pute rau in camera la el dar se aeristeste si gata.

revin ca am vazut ca s-a discutat de vaccinuri .

Asa este! Si noi folosim ceapa taiata noaptea cu succes! E f buna in caz de muci. De aerisit e mai greu.... rade
Zana Mica
Zana Mica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 41
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2009

http://www.crazydesigns.ro

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 2 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de diada Joi 16 Sept 2010, 3:03 pm

e na? nu stiam, la noapte ceapa deci! ca am copilul racit, desigur, dupa zile de cresa zid

din nou macerate: maces, carpen, arin negru, salcie, imunogrip, de 3 ori pe zi la o ora diferenta si anas barbariae de 2 ori pe zi 5-6 granule. Asa ca saptamana asta acasa. Macar nu mai sunt asa inspaimantata, copilul isi ia "picul" si nu bag in el antibiotic! cel mai important.

sanatate, va pup!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 2 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de kla78 Vin 17 Sept 2010, 11:43 am

Diada-a functionat ceapa? Smile

si al meu e bolnavior ,cica are infectie in gat si pe langa asta ii ises si o maseluta....deci dormim jumate de ora si ne trezim....iar dormim iar ne trezim suntem zombie amandoi ,i-am pus ceapa azi noapte si "jur pe rosu" ca ma pisca nasu de nu mai pot ca am dormit cu el in camera lui, el n-are nimic din contra l-a ajutat sa respire ,asa si pute in casa frate de numa ca n-am rezistat si am lasat usa deschisa...asa ca acum ma pun ppe smotruit cu solutie parfumata pe jos si bag in prize ceva ambientadoare de bebei....pana deseara va fi ok dar deseara alta ceapa,maine iar pute...si tot asa pana trec muculetzii!
kla78
kla78
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 522
Varsta : 45
Data de inscriere : 28/12/2008

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 2 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB