Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Medicina homeopata - Pagina 4 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Medicina homeopata - Pagina 4 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Medicina homeopata - Pagina 4 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Medicina homeopata - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Medicina homeopata - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Medicina homeopata - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Medicina homeopata - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Medicina homeopata - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Medicina homeopata - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Medicina homeopata - Pagina 4 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Medicina homeopata - Pagina 4 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Medicina homeopata - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Medicina homeopata - Pagina 4 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Medicina homeopata - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Medicina homeopata - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Medicina homeopata - Pagina 4 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Medicina homeopata - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Medicina homeopata - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Medicina homeopata - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Medicina homeopata - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Medicina homeopata

+27
aurishta
stoy
rob roy
pufoi
ivanutamihaela
ismi3ismi
olympia
rivka
canadianca50
Steluzza
Uca
bibidesign
SilviaDumitrescu
Cristina_Ionela
Giobsy
kla78
Cristache
rosita
anamaria79"
Zana Mica
teisoara
petronela2008
mnarcisa
Admina
feliciagl
amnro
diada
31 participanți

Pagina 4 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Medicina homeopata - Pagina 4 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de rosita Dum 24 Oct 2010, 8:07 pm

Admina, tratamentele homeopate sunt si pentru adulti, sigur! Eu urmez unul, si sora-mea, si cumnatu-meu, am trimis-o si pe o colega de-a mea care vreau sa spun ca era foarte neincrezatoare iar acum e "convertita". Colega mea, ca si mine, suferea de dureri articulare dar la ea si-a facut efectul mai repede tratamentul, la mine inca nu sunt asa de evidente rezultatele, dar nu ma las Smile
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 4 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de canadianca50 Dum 24 Oct 2010, 8:15 pm

si pe mine ma intereseaza cum sa tratam durerile articulare
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 4 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de rosita Dum 24 Oct 2010, 8:23 pm

Canadianca, daca vrei sa te tratezi homeopat, ar trebui sa mergi sa te evalueze doctorul, pentru ca o sa-ti dea remediul in functie de tipologia ta. Mie mi-a pus o gramada de intrebari care mi s-au parut ciudate, si care aparent n-aveau legatura cu afectiunea mea. Dar in functie de ele mi-a dat un anumit tratament. Mai depinde si de cat de veche e boala, etc.

Daca vrei sa te tratezi cu plante, stiu ca arnica e eficienta in unguente. De exemplu, eu acum mai folosesc o crema cu arnica si untul-pamantului (asta e tot o planta) Smile
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 4 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de canadianca50 Dum 24 Oct 2010, 8:31 pm

Rosita , multumesc mult .Si eu folosesc o crema cu untul pamintului
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 4 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de Admina Lun 25 Oct 2010, 9:13 pm

Amnro, ma sperii... Pai am programare intr-o luna, sa-mi iau batistutza la mine? Shocked Si apropo de uleiul cu pricina... mie imi place cum miroase, doar ca e scump al naibii. Daca stiam ca ai unul si nu-ti place.wink
L-am folosit eu cand eram f.f.f. obosita si mai aveam mult de lucru (ma usturau si ochii), chiar mi-a luat ceata de pe neuronul obosit si vederea incetosata. Ieri seara, l-am masat pe sotul meu, pe frunte si sprancene, ca se plangea de o durere groaznica de cap (il tine de vreo 3-4 zile zid ) si l-a lasat durerea. Acum nu stiu ce sa zic, azi l-a lasat durerea, tot de la masaj cu unguent camforat (mentolat), nici vorba sa cedeze la Eferalgan, vit. C si chiar scoarta de salcie. Acum, poate am si eu ceva magnetismuri in palme, de imi vindec jumatatea, asa usor... Suspect sau sunt bune chestiile astea, de uns local...

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 4 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de amnro Mier 27 Oct 2010, 10:04 am

admina eu zic sa-i trimiti link la "partenerii nostri" si la "salonul 7" si las-o sa citeasca singura ce si cum rade rade
nu stiu cat de emotiva esti tu, dar eu sa fiu in locul tau (din ce ai povestit tu pe aici) cred ca m-as boci intr-una rade (hai ca m-ai facut sa rad).

serios vorbind, eu m-am emotionat putin ca am povestit de copilarie si perioade la care n-am avut timp sa ma mai gandesc de mult. (si inca n-am ajuns la istoria recenta, ca sa nu mai zic de cea contemporana. de-aia nu-mi vine sa ma duc lol!)
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 4 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de Admina Mier 24 Noi 2010, 1:36 am

Amnro, nu am sa zic decat: rautate mica... scratch
Am fost si mai merg, asta e concluzia mea. Daca aveti probleme de orice natura (inclusiv psihologice), nu ezitati sa apelati, daca aveti incredere in homeopati, pentru copii vostri.
Discutia e mai intima, decat la un medic generalist, normal. Trebuie sa vorbesti mult despre tine, despre ce-ti place, ce te sperie, etc. Dar ajuta mult sa si discuti anumite probleme. Nu ti se spune: ne e bine, sa nu mai faci. Normal ca ti se dau sugestii, dar foarte generale. Plus ca d-na doctor a fost foarte draguta, desi i-am zis ca am fobie de medici...Smile
Si orice tratament este de minim 3 luni, deci trebuie rabdare. Planuiesc sa ma tin de tincturi, mai ales ca una dintre ele imi e foarte buna "prietena", respectiv cea de mladite de zmeur.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 4 Empty remedii pt durere

Mesaj Scris de olympia Mier 24 Noi 2010, 8:19 am

canadianca50 a scris:si pe mine ma intereseaza cum sa tratam durerile articulare

Tata ia Arnica si e foarte multumit. Am inteles ca se gaseste la farmacii fara reteta.
olympia
olympia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 547
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2008

http://www.penecolorate.blogspot.com

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 4 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de canadianca50 Mier 24 Noi 2010, 7:21 pm

olympia ! arnica ceai sau prafuri ceva ?
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 4 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de diada Vin 22 Iul 2011, 1:25 am

revin: acum 2 saptamani, copil mic cu febra mare, peste 39,2, merg la medicul de familie-> rosu in gat! stiti cu toti tratamentul! o sacosa de medicamente, m-am speriat, sincer! mai ales ca incepuse copilul sa-mi vomite antitermicul, darami-te antibioticul! si m-a "amenintat" medicul de familie cu branula!!!
Am sunat dr homeopat (ca doar ne ducem de vreun an), am rugat-o sa imi vada copilul, m-am dus cu sacosa in mana (de la medicul de familie), mi-a recomandat un exudat (75 lei, mai mult decat consultatia ei cu remediile), a fost greu intr-adevar, am avut o noapte alba cu febra mare, dar multumesc Amnro ca m-a sustinut si Miruna (o fata de pe alt forum) sa am incredere in homeopata si sa nu-i dau copilului antibiotic + inforenergetica (o prietena maajuta) si cartof ras la gat (multumesc Stoy), am reusit sa scap copilul de antibiotic! Cu cateva granule de 4 ori pe zi si gemoderivate de 3 ori pe zi, in 4 zile era ca nou! Duuuupa careeee, au venit mucii la cel mare... nici nu am mai sunat dr, l-am bagat direct pe granule si remedii + inforenergetica si a doua zi era fresh copilul, nu mi-a venit sa cred! Din partea mea, merita fiecare banut homeopata! Sanatate tuturor!


aaa, uitam ce era mai important: am gasit o lista cu remedii homeopate pe care trebuie sa le ai in casa de urgenta:


ARSURI – autotratamentul in arsuri il puteti face numai in cazul arsurilor superficiale, aflate pe suprafete foarte reduse si in zone nepericuloase.
Arsuri de gradul 1 - caracterizate prin roseata, durere si edem (umflatura):
Apis melifica
piele de culoare rozie
edem
dureri intepatoare
ameliorare la aplicarea de comprese cu apa rece

Belladona
piele rosie, fierbinte
care degaja caldura

Se pot folosi si comprese reci cu solutie preparata din Calendula TM sau unguentul homeopatic Homeoplasmin, in strat subtire, de cateva ori pe zi.

Arsuri de gradul 2 - afectare mai profunda, ce produce, in plus fata de arsurile de gradul 1, formarea de flictene (basici) cu lichid clar:
Cantharis
vezicule mari, cu lichid seros
dureroase

Pyrogenium sau Calendula– in caz de pericol de infectii
Se mai pot folosi comprese reci cu solutie preparata din Calendula TM.

CONTUZII - (leziuni ale partilor moi prin obiecte contondente – in care pielea si muschii sunt traumatizati prin presarea intre os si obiectul dur). Rezulta echimoza (vanataie) si durere.

Arnica - este remediul cel mai eficace atat timp cat persista durerea si vanataia dureri “ca si cum ai fi batut” sensibilitate crescuta la atingere (pacientul se teme chiar si de apropierea altei persoane)

ENTORSE, LUXATII - Sunt afectiuni traumatice ale articulatiilor. Mai des folosite sunt urmatoarele remedii:

Ruta graveolens - durere si senzatie de contuzie

Calcarea fluorica - entorse cu tendinta la repetitie, ceea ce tradeaza o hiperlaxitate ligamentara agravare la umiditate, la repaus si la inceputul miscarii ameliorare la continuarea miscarii si la caldura locala

FRACTURI, TRAUMATISME ALE OASELOR

Symphytum
durere locala
dureri ce persista mult timp dupa lovitura
“dureri ale membrelor fantoma“ (dureri ce persista la nivelul membrelor amputate)
grabeste calusarea (sudarea) fracturilor

GRIPA - Este o stare acuta de cauza virala, caracterizata prin febra, frisoane, dureri de cap, dureri musculare, uneori asociate cu iritatie traheo-bronsica si dureri oculare. Uneori poate exista o participare digestiva: greata, diaree. In caz de gripa, medicamentul la care se apeleaza cat mai urgent este un complexism de genul Gripstop, Paragrip etc. Acesta se ia fie sub forma de granule, fie dizolvat in apa. Exista mai mult modalitati de administrare a acestui remediu, dar din proprie experienta schema pe care v-o prezentam s-a dovedit cea mai eficienta. Remediul se ia la intervale scurte de timp la inceput, apoi mai rar: in primele doua-trei ore se ia cate o doza (5 granule sau o lingurita de solutie) din sfert in sfert de ora, apoi la interval de o jumatate de ora, apoi la o ora, ajungandu-se la ritmul de administrare de 3 doze pe zi incepand cu a doua zi si pana la vindecare. Un alt remediu care poate fi folosit cu succes este Anas barbariae (hepatis et cordis), care are efecte asemanatoare si care poate fi folosit in acelasi mod. In functie de simptomele care predomina mai puteti lua:
Gelsemium

febra
oboseala intensa
apatie
frisoane, tremuraturi
dureri de cap
absenta setei

Rhus toxicodendron

febra
apatie
dureri musculare ameliorate la miscare
sete vie de apa rece

Eupatorium perfoliatum

dureri osoase
senzatie de ruptura
dureri oculare

Bryonia

tuse seaca, iritanta
dureri in piept
uscaciunea mucoaselor
sete vie de apa rece
ameliorare la repaus

INDIGESTIA - Indigestia este o stare brusca si trecatoare de incetinire sau chiar blocare a functiilor digestive. Incepe cu indispozitie generala, transpiratie rece, greturi, uneori chiar varsaturi, urmate in stadiul urmator de colici si diaree.
Antimonium crudum - corespunde ca tip individului mancacios, gurmand limba cu depozit alb pe toata suprafata sa eructatii (ragaieli) ce au gustul imentelor consumate
diaree - jumatate apoasa, jumatate solida

Nux vomica

limba cu depozit alb in partea posterioara
somnolenta dupa masa
senzatie de piatra in stomac
greturi ameliorate de varsaturi
eructatii
agravare la alcool, tutun, condimente

Ipeca

limba curata sau doar putin incarcata
greturi si varsaturi ce nu amelioreaza senzatia de greata
hipersalivatie
diaree dupa consum de fructe verzi

In cazul in care exista o cauza clara a indigestiei – excesul alimentar sau, dimpotriva, consumul unor cantitati foarte mici din alimente la care persoana respectiva are intoleranta – administrarea remediilor se face dupa cum urmeaza:

Nux vomica – exces (sau intoleranta) de vin, bauturi spirtoase, stimulente
Antimonium crudum – otet
Arsenicum album – fructe
Lycopodium – ceapa, usturoi, scoici
Kali bichromicum – bere
Pulsatilla – grasimi, creme, frisca, prajituri

INTOXICATIA ALIMENTARA - Intoxicatia alimentara se datoreaza, cel mai adesea, consumului de alimente alterate sau contaminate chimic (legume si fructe stropite cu ierbicide sau ingrasaminte chimice). Cel mai adesea se caracterizeaza prin aparitia diareei, insotita de dureri abdominale si de o stare generala proasta. Recomandam ca administrarea remediilor sa se faca numai daca exista o cauza clara, iar simptomatologia cedeaza dupa cateva doze de remediu. In caz contrar trebuie sa va prezentati de urgenta la medic. Este indicata administrarea unei doze de remediu dupa fiecare scaun:

Arsenicum album

toxiinfectie alimentara determinata de consumul de peste alterat, scoici, carne si produse din carne (pate etc) alterate
diaree cu miros urat
scaun foarte inchis la culoare, aproape negru
senzatie de arsura la eliminarea scaunului
oboseala accentuata

Veratrum album

diaree in jet, ca in cazul holerei
crampe abdominale
transpiratie rece
deshidratare

INTEPATURI DE INSECTE

Apis melifica – in general pentru intepaturile de albina, viespe, taun etc.

edem (umflatura)
dureri intepatoare, arzatoare
ameliorare la aplicarea de comprese reci

Urtica urens – pentru reactia ce apare dupa contactul pielii cu o meduza

roseata
dureri locale
prurit (mancarime)

In afara de aceste remedii homeopatice, se pot folosi local comprese cu solutie preparata din Calendula TM si Apis melifica TM.

PLAGI PRIN INTEPATURI PROFUNDE (prin ac, cui etc )

Hypericum perforatum

traumatisme la nivelul varfurilor degetelor – plagi contuze, intepate, unghii smulse etc.
cu dureri acute, zvacnitoare, sfasietoare, insuportabile, ce iradiaza spre corp, de-a lungul traiectului nervului
agravare la miscari bruste (zdruncinaturi)
“dureri ale membrelor fantoma“

Ledum palustre

traumatisme ale varfurilor degetelor cu
dureri surde ce nu iradiaza

RACEALA BANALA SAU GUTURAIUL - Guturaiul este o afectiune benigna ce apare de obicei ca urmare a schimbarilor de anotimp sau la expunerea la frig si este caracterizata de o inflamatie la nivelul mucoasei cailor respiratorii superioare. Pacientul poate prezenta obstructie nazala (nas infundat), insotita sau nu de eliminarea de secretii, stranuturi frecvente, febra moderata, dureri de cap, pierderea gustului sau mirosului, inflamatie si secretii oculare. Remediile cele mai des folosite sunt:

Allium cepa

stranuturi frecvente
secretie nazala arzatoare, ce irita buza superioara
secretie oculara neiritanta
ameliorare la aer rece

Rhus toxicodendron

frisoane
dureri articulare ameliorate la miscare (ca urmare pacientul isi schimba permanent pozitia in pat)
sete mare
are legatura cu apa: fie apare dupa ce pacientul a fost udat de ploaie, fie daca a stat in frig transpirat fiind dupa un efort.

Gelsemium

secretie intepatoare, ce produce escoriatii
febra
frisoane de-a lungul coloanei vertebrale
dureri de cap ca o banda in jurul capului
dureri musculare

Bryonia

sete de cantitati mari de apa rece
uscaciune a mucoaselor
tuse uscata
agravare la cea mai mica miscare
ameliorare daca sta nemiscat


In caz de raceala instalata brusc, cele mai des folosite remedii sunt:
Aconitum

febra dupa expunere la frig uscat sau
febra consecutiva insolatiei sau expunerii bruste la caldura
fara transpiratie
sete de cantitati mici de apa rece
fata rosie si calda
frisoane
tuse uscata
agitatie
anxietate

Belladonna

febra inalta, uneori oscilanta
cu transpiratie
cap fierbinte, maini si picioare reci
fata foarte rosie, devine palida cand pacientul se ridica in picioare
ochi stralucitori, cu pupilele dilatate
agravare la lumina si zgomot
uscaciune a mucoasei nazale
nu are sete
tuse uscata

Frecvent, la inceputul febrei, inainte ca pacientul sa inceapa sa transpire, se administreaza Aconit, iar dupa ce transpiratia se instaleaza, se continua cu Belladonna.

RAUL DE MISCARE - Raul de miscare este o tulburare caracterizata de ameteli, paloare, greata urmata sau nu de varsaturi, ce apar in cazul deplasarii cu un mijloc de locomotie (masina, vapor etc). In acest caz remediile homeopatice se iau preventiv, inainte de inceperea calatoriei, 1–2 doze la interval de cateva ore si se repeta pe parcursul calatoriei, daca este cazul. Trebuie sa facem precizarea ca tratamentul cel mai corect al raului de miscare este cel cu remedii constitutionale, pe care il poate face numai un homeopat experimentat. Dar pentru situatia acuta se pot utiliza urmatoarele remedii: Cocculus indicus

ameteli, dureri de cap
greata, varsaturi
slabiciune extrema
agravare la cea mai mica miscare
ameliorare la caldura

Tabacum

ameteli, dureri de cap
greata, varsaturi
paloare
ameliorare la aer proaspat si cu ochii inchisi

Petroleum

ameteli, dureri de cap
greturi, varsaturi bruste si violente
ameliorare cu ochii inchisi, la caldura si mancare

Nux vomica

greata
are senzatia ca varsaturile i-ar ameliora starea
agravare la mancare
ameliorare la somn

TAIETURI - (plagi deschise prin obiecte taioase: cutit, lama, bisturiu)

Staphysagria - Acest remediu poate fi folosit cu succes si dupa interventii chirurgicale, pentru vindecarea mai rapida a plagilor.

TRAUMATISME ALE OCHIULUI

Ledum palustre - traumatism al tesutului din jurul orbitei (“ochi invinetit”)

Symphytum - traumatism al globului ocular prin obiect dur, neascutit (de exemplu lovirea cu mingea de tenis sau cu cotul).

Ruta graveolens - microtraumatism cauzat de efortul vizual (lectura prelungita, la lumina artificiala)

SURSA

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 4 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de Cristache Vin 22 Iul 2011, 8:35 am

Eu iti multumesc Diada pentru remediile homeopate. Merci
Cristache
Cristache
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 635
Varsta : 48
Localizare : Slobozia
Data de inscriere : 28/06/2010

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 4 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de ismi3ismi Vin 22 Iul 2011, 8:57 am

Diada,ce insemna infoenergetica?
Admina,te rog,spune-mi unde o gasesc pe dr Padureanu?Inteleg ca ai fost si e buna,da?
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 4 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de Admina Vin 22 Iul 2011, 11:01 am

Diada, se pot cumpara toate, fara retete? Eu le iau de la cabinet si cand am cumparat de la Helpnet am mers cu reteta. Si din cate am inteles nu e bine sa le amestecam, sa luam prea multe. Sunt foarte puternice si se pot bate cap in cap.
Ismi, si eu sunt curioasa ce raspuns iti da Diada. Smile De cateva luni tot aud, am cautat pe net, am citit si tot nu bag mana in foc ca stiu exact ce si cum. Dar stiu ce e Reiki si-mi ajunge.
AICI o gasesti pe d-na dr. Eu sunt foarte multumita de ea. Este foarte atenta la detalii, mi-a schimbat remediile cand am fost (nu merg lunar, recunsc) si mi-a rezolvat niste probleme hormonale, cu doar 4ml de tincturi pe zi. Trateaza pacientii holistic, deci si pe plan psihic-emotional, dar nici ca se poate mai bine. Marea majoritate a problemelor de sanatate (in afara de accidente, poate), se trag de la psihic.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 4 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de ismi3ismi Vin 22 Iul 2011, 11:14 am

Multumesc mult,AdminaVoi merge si eu la d-na doctor,pt fetita mea de 4 ani,care,in primul an de gradinita a racit foarte des...poate gasesc o rezolvare la treaba asta.Am dat cautare pt Reiki,pt ca,binenteles,acum aud pt prima data de asta.Inteleg ca se refera la asta:"Tratamente cu energia Reiki pentru reechilibrarea organismului si obtinerea starii de sanatate."Tu in ce sens zici ca iti ajunge?E buna sau e rea ,tehnica asta?
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 4 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de Admina Vin 22 Iul 2011, 11:29 am

Reiki e foarte bun. E o metoda de vindecare cu mainile, folosind niste energii benefice din Univers(nu ale terapeutului, ca la bioenergie). Poate la fel ca si inforenergetica, nu se poate explica de ce functioneaza, dar functioneaza. Si spun asta pentru ca inca testez Reiki, desi sunt convinsa. Nu e placebo, nu e auto-influentare, pentru ca merge si pe copii, pe animale, pe plante.
Amnro merge cu fetele, la d-na dr Padureanu. Eu am mers luna trecuta cu a mea, dupa o pauza lunga. Si m-a cam certat, dar a gasit-o pe cea mica bine si i-a trecut supararea. Smile E foarte priceputa cu cei mici, va merge de placere fetita ta, dupa. Eu cred ca o sa fie bine, mai bine mergi din timp; in toamna deja sa aiba imunitatea mai puternica.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 4 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de amnro Vin 22 Iul 2011, 11:32 am

diada, asa tare ma bucur de mesajul tau... mi-aduc aminte acum vreun an ce munca de lamurire am dus impreuna cu Admina sa renunti la medicamentele alopate sunny

despre lista de medicamente pe care ne-ai dat-o... cred ca e un pic cam periculos. asa cum am stabilit deja Smile homeopatia trateaza persoana si nu boala. si cum fiecare persoana este unica tratamentele nu se aplica la fel tuturor.

de ex. am citit aici, parca Ileana Consanzeana ne spunea, despre tratamentul cu Belladona pentru raceala si febra si muci. Am insistat cateva luni la dr. noastra sa ne dea belladona, i-am zis ca m-am saturat de nurofen si panadol, si ca stiu eu ca belladona face minuni. Nu a vrut si era cat pe ce sa nu ma mai duc la ea. Doar ca, de vreo trei luni, ne-am oprit la cate un remediu pentru fiecare dintre fetite. se pare ca remediile respective se muleaza pe problemele si personalitatea fiecareia, asa ca mi-a dat cate un tub din fiecare remediu. deja ma lasa sa le dau eu cand cred ca e nevoie, cat cred ca e nevoie, si acoperim un spectru larg de probleme: febra, muci, voma, dureri de burta, agitatie etc. Mai mult decat atat, cand am inceput sa testam remediile respective, mi-a dat din cele pe care scria "N" iar acum imi da "CH2". Nu stiu sigur ce reprezinta, banuiesc ca e legat de concentratie dar ideea e ca sunt multe remedii, in multe concentratii pentru diverse tipuri de persoane asa ca e putin hazardat sa ne adminstram singuri remedii.

Cred ca ar fi mult mai important sa ne informam, mai ales cu privire la cauzele bolilor. Pana la urma orice boala este doar un efect, importanta este cauza. Si din pacate medicina alopata inabusa simptomele bolilor (efectele) fara a rezolva cauza.

Sunt de acord cu Admina, ca foarte multe boli pleaca de la cap. Si probabil ca la fel de multe de la alimentatie. Eu momentan (de cateva luni) ma ingrozesc despre ce aflu despre carne. As vrea sa renuntam la ea dar e tare greu. Dar se pare ca e una dintre cauzele multor boli si ca oricum nu aduce nimic bun cand o consumam.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 4 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de ismi3ismi Vin 22 Iul 2011, 11:41 am

Da,Admina,voi merge pana sa inceapa gradinita din nou,cu siguranta.M-am saturat de nurofen,panadol,vibrocil,olinth,klacid,etc,etc,date lunar anul trecut,la gradinita.De fiecare data i le dau cu inima stransa,ca stiu ca au si efecte adverse...
Tu ai facut cursuri pt Reiki sau terapie efectiv?Sincer,cam am un pic de retinere vizavi de ceea ce nu se poate explica "stiintific",in sensul ca ...sa nu faca rau din cauza de scapare de sub control,ca sa zic asa.Dar tu zici ca ai testat si merge,nu?Unde ai fost pt asta?
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 4 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de diada Vin 22 Iul 2011, 12:04 pm

Admina a scris:Diada, se pot cumpara toate, fara retete? Eu le iau de la cabinet si cand am cumparat de la Helpnet am mers cu reteta. Si din cate am inteles nu e bine sa le amestecam, sa luam prea multe. Sunt foarte puternice si se pot bate cap in cap.
Ismi, si eu sunt curioasa ce raspuns iti da Diada. Smile De cateva luni tot aud, am cautat pe net, am citit si tot nu bag mana in foc ca stiu exact ce si cum. Dar stiu ce e Reiki si-mi ajunge.

eu remediile mi le cumpar numai de la cabinet, deci trebuie sa stie dansa pentru ce imi trebuiesc, tu esti mai castigata in cazul asta! helpnet nu am in buzau, dar in lista de mai sus sunt cu concentratii mici, pentru urgente, de ex in weekend cand nu dai de dr homeopat, celputin a mea nu raspunde la telefon in weekend. De ex mie mi-a dat acum: gripstop, Eupatorium (dar parca avea alta terminatie) siinca unul care imi scapa acum cate 3 granule mari sau 5-6 mici din fiecare + gemoderivate: salcie, maces, mesteacan - 10 picaturi de 3 ori pe zi.

Remediile astea le-am scris mai mult pentru informare, pentru cine nu stie, multa lume are impresia ca dr homeopat iti da siropel de tuse pe care il gasesti in plafar de ex, in general se merge pe impresia gresita ca iti da remedii de plafar. Am cunoscut multe mamici care fac aceasta greseala si nu map pot intelege cu ele, le las in pace, incerc sa scriu si eu pe internet, cine vrea informatii o sa le gaseasca!

Ismi, vezi ca a deschis Admina [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] un subiect legat de terapiile alternative. Nu pot spune prea multe despre inforenergetica dar si eu sunt convinsa de ea. Mai multe poti afla facand cursul. Pot sa spun ca trebuie multa schimbare. Eu am reusit macar sa renunt la carne, nu mi-a fost greu (la mine nu mananca decat baiatul cel mare) si ma simt foarte bine. Nu fac cursul.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 4 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de Admina Vin 22 Iul 2011, 1:29 pm

Ismi, homeopatia e un inceput bun. Apoi mai poti citi de alte metode alternative, cai spirituale si poti vedea ca fata de unele nu ai nici o chemare, nu te intereseaza. Altele poate ti se par interesante si aprofundezi. Eu am reactionat (rezonat) la Reiki, citind de inforenergetica, auzind de la Diada. Infor se axeaza foarte mult pe aspectul religios si pe masurare; este mai complex decat Reiki, dar e si complicat (cred). Reiki e simplu, natural. Nu impune nimic, schimbarea apare in timp, in ritmul tau. Nu trebuie sa renunti la carne, la fumat, la nimic. Nu conteaza religia, rasa, varsta, orientarea sexuala, etc. E universal, ca si energia care ne inconjoara si pe care inveti sa o folosesti.
Ca si la homeopatie sau chiar medicina clasica, trebuie sa-ti gasesti un terapeut in care sa ai incredere sau un instructor/ maestru, daca vrei sa practici. Si nu face rau, terapeutul doar canalizeaza ceva ce deja este acolo; nu isi foloseste mintea sa impuna, sa directioneze aceasta energie. Se simt curenti de aer, caldura, furnicaturi, somnolenta/ cascat (chiar si de catre persoane sceptice). Eu m-am convins cand am simtit lucruri despre care nu citisem inainte si mi-au spus persoane ca au simtit lucruri, fara sa le povestesc sau sa citeasca inainte. De asemenea, animalele se linistesc, plantele reactioneaza pozitiv, copii se calmeaza, adorm repede, etc. Asta o spun pentru ca stau foarte prost cu increderea in oameni, am scris peste tot ca nu am incredere in medici si in persoane la mana carora, suntem. Tot d-na Padureanu m-a asigurat ca o sa gasesc pe cineva de incredere, daca am fost interesata de Reiki. Si asa a fost. Daca trebuie sa se intample, se intampla, atunci cand e cazul.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 4 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de ismi3ismi Vin 22 Iul 2011, 1:44 pm

Foarte interesant.Multumesc mult,Admina!Nici eu nu am prea mare incredere in oricine,sunt fel de fel de sarlatani in domeniile acestea,dar asta nu inseamna ca toti sunt asa :merci:Din cauza asta,daca se vad rezultate,e bine de stiut unde putem merge cu incredere.
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 4 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de Admina Mar 24 Apr 2012, 1:02 am

Cat de des va cheama la cabinet medicii vostri homeopati? Este adevarat ca nu se poate urmari evolutia pacientului daca nu se fac consultatii mai mult de 6 luni?
Am ceva dificultati in mersul la medic (fie el si homeopat), fara nici un motiv. Ultima oara am intarziat mai mult de 6 luni si acum cred ca iar mi-am depasit termenul... nu mai indraznesc sa merg la d-na dr. la care mergeam, ultima oara am avut o discutie in contradictoriu si nu vreau sa se repete. Sunt homeopati care va cheama mai rar decat o data la o luna sau la doua? Sau care chiar va lasa sa mergeti la nevoie?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 4 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de diada Mar 24 Apr 2012, 7:33 am

Pe mine ma cheama la 3 luni, acum se fac 4 de cand nu m-am mai dus cu copii, si nu pentru ca nu m-as fi dus la 3 dar am prins foarte greu programare... Copii mei au sckema de luat in astea 3 luni si mi se pare mie, ca dupa astea 3 luni nu le mai trebuie acest tratament, drept pentru care li-l si schimba, copii se schimba foarte mult in 3 luni, cel putin asa este la mine.
Mie asa mi se pare corect, la 3 luni sa ma duc cu ei, chiar in mai facem 2 ani de cand il duc pe cel mare si sunt foarte multumita, s-a schimbat foarte mult copilul rezista mult mai bine la raceli, eu, care ajungeam la urgente la febra...

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 4 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de ivanutamihaela Mar 24 Apr 2012, 7:52 am

Dupa mai multe vizite la diversi medici cu copii,pentru anumite raceli care numai treceau,am descoperit si eu o pediatra foarte buna in constanta.De exemplu la o rinofaringita a baiatului mi-a recomandat Stodal (homeopat) si Colargol(tot homeopat).Cum eram disperata sa-i treaca imediat copilului,am consultat si medicul de familie,care si acesta mi-a recomandat 3 chestii de tuse(Humex expectorant,humex pentru tuse seaca si fluimucil pliculete)plus continuarea tratamentului cu stodal.Cand le-am luat,farmacista nu intelegea de ce si expectorant si tuse seaca,asa ca am pus mana pe telefon si am sunat dr.pediatra,care ma calmat si mi-a spus sa nu-i dau copilului decat stodal si sa astept ca tusea nu trece in 3 zile.Asa ca nu i-am mai dat copilului decat medicamentul homeopat in cateva zile tuse sa calmat.Asa ca si eu o sustin pe Diada,medicamentele homeopate sunt intradevar si ieftine si bune,daca ai rabdare si incredere.
ivanutamihaela
ivanutamihaela
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 162
Localizare : google
Data de inscriere : 28/03/2011

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 4 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de Admina Mier 25 Apr 2012, 12:15 pm

Diada, parca spuneai ca exista si gemoterapeuti sau ma rog, care lucreaza doar cu tincturi? Stie cineva cabinete de acest gen, in Bucuresti?
Sper ca nu e la fel ca la homeopati, sa fie obligatorie vizita la ei, lunara sau la 2-3 luni. Adica inteleg sa merg de cateva ori pe an, 3-4, dar mai mult, daca nu sunt boli grave, e cam greu de digerat pentru mine.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 4 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de diada Joi 26 Apr 2012, 7:34 am

Homeopata mea ofera si consutatii de gemoterapie, sunt si mai ieftine, pana acum nu am incercat sunt prea mici copii, vreau sa mai merg putin pe homeopatie, plus ca imi da si si cand sunt bolnavi.
Chiar ma gandeam , pai eu de 4 ori ma duc pe an la consultatie, dar eu cred ca depinde mult de dr, vezi ca aceasta clinica este si in Bucuresti ce de-acolo a inceput ramura prima data! si mai exista in Cluj si vor sa se mai extinda in 7 orase zicea doamna dr la tv, am vazut-o la o emisiune pe antena2. Se duce la multe emisiuni tv doar ca nu le stiu, atunci se nimerise ca aveam programare si ne-a reprogramat pe toti. Tocmai de aceea si pacientii din toata tara. Hai ca i-am facut reclama rade

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Medicina homeopata - Pagina 4 Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB