Ultimele subiecte
» Modele de brodat
Ieri la 8:49 pm Scris de RAMONA1982

» Broderie computerizata, la masina de brodat 2
Ieri la 8:45 pm Scris de Djmanianfs

» Pirogravura
Ieri la 2:13 pm Scris de White_Raven

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Dum 10 Dec 2017, 6:54 am Scris de Dorulet

» Ce melodie asculti acum !-5
Sam 09 Dec 2017, 10:24 pm Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sam 09 Dec 2017, 12:40 pm Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Sam 09 Dec 2017, 10:00 am Scris de vlad_mom

» Explicatii simboluri diagrame - tricotat
Joi 07 Dec 2017, 11:05 pm Scris de sarabendis

» Tutorial decoratiuni pentru Craciun - diverse
Mier 06 Dec 2017, 8:19 pm Scris de piciul

» Fimo-Ce putem face cu fimo (2)
Mier 06 Dec 2017, 7:50 am Scris de LRodica

» La sueta .... de seara ! 22
Mar 05 Dec 2017, 8:47 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)
Lun 04 Dec 2017, 8:30 pm Scris de LRodica

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 01 Dec 2017, 9:33 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii fimo (33)
Lun 27 Noi 2017, 2:27 pm Scris de vlad_mom

» Resurse si link-uri pentru croitorie 2
Sam 25 Noi 2017, 11:41 pm Scris de Anna_Xandra

» Probleme tehnice (masini de cusut) 5
Joi 23 Noi 2017, 11:23 pm Scris de Lucica67

» Recomanda un film, o piesa de teatru!
Lun 20 Noi 2017, 11:37 am Scris de White_Raven

» Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti)
Dum 19 Noi 2017, 8:39 pm Scris de White_Raven

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sam 18 Noi 2017, 8:51 pm Scris de Djmanianfs

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Vin 17 Noi 2017, 9:46 am Scris de Gabica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Medicina homeopata

Pagina 3 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de diada la data de Vin 17 Sept 2010, 1:01 pm

sa-ti dea Dumnezeu sanatate ca buna a mai fost! nici rezerva in salin nu mai aveam, asa ca a venit la fix! bine ca ti-ai adus aminte sa ne zici, el se simte mai binisor, vroiam sa mai zic ca i-a iesit iar giardia la analiza, am sunat dr homeopat sa-i spun, luni ma duc dupa remediu si cand termina tratamentul de raceala trecem la cel de giardia si schema pe care am intrerupt-o momentan. Sper sa ne dea la toti de giardia remediu.

Sarumana inca o data, mie mi-a fost de foarte mare ajutor ceapa la respirat, si intr-adevar miroase intr-un fel, dar am dormit linistita si el cu gura inchisa. pupi

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de Giobsy la data de Vin 17 Sept 2010, 3:02 pm

"...In 1919 cand gripa a ucis 40 milioane de oameni, un doctor vizitafermierii pentru a-i ajuta sa combata gripa. Multi dintre fermieri sifamiliile lor o contractasera si multi chiar murisera.
Doctorul aajus la un fermier unde, spre surprinderea lui, toti membrii familieierau sanatosi. Cand doctorul a intrebat fermierul ce facea el diferitde ceilalti, sotia lui a spus ca a pus o ceapa necuratata intr-un vasin fiecare camera a casei..."
restul despre ceapa si despre altele [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link], postat de Luminita_Khader.
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 49
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de kla78 la data de Vin 17 Sept 2010, 4:38 pm

ma bucur ca am putut fi de ajutor,de acum incolo stii ce trebuie sa faci(bine ar fii sa nu ai nevoie)

Giobsy-interesant articolul ,multumiri!
kla78
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 520
Varsta : 39
Data de inscriere : 28/12/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mar 12 Oct 2010, 12:43 am

A trecut un an de cand am fost internata cu copilul in spital, de laringita. A fost groaznic, 3 zile pe reanimare si una pe salon, tratament acasa inca vreo 10 zile.

Sambata seara fi-miu face iar laringita. Am hotarat cu taicasu ca nu ne mai ducem la urgente, ii dau ce aveam prin casa de la dr homeopat. I-am facut nebulizare cu ser fiziologic si in somn i-am pus saculet cu sare calda pe piept. Vreau sa va spun ca nici nu am indraznit sa ma schimb in pijamale in noaptea aia, cu gandul la ce-am patit anul trecut! zic, daca se intampla ceva il iau repede si cu el la urgente.

Dar nu s-a intamplat nimic, tratamentul i-a mers foarte bine, noi mergem pe gemoderivate, asa ca azi cand am sunat dr mi-a mai dat o singura chestie in plus si ne mai auzim vineri.

Eeee si acum intrebarea: de ce este atat de periculoasa laringita asta? de ce o fac medicii de la urgenta atat de periculoasa, iti baga branula si ti-o tine pana se satura ei, apoi ii mai dau antibiotic si pe gura, ca parca ar mai fi o urma de rosu in gat. Cate nu ne-am confruntat cu asta? sau numai eu am patit-o?

Acum multumesc lui Dumnezeu ca am dat de femeia asta (a se citi dr. homeopat) si am scapat si copilul si pe mine de chinul spitalului, de antbiotice, nu zic nu, dar cand e cazul domnule, nu asa, la orice chestie care poate trece cu plante de ex. La mine merge si noi suntem foarte incantati, amandoi suntem fericiti (eu si sotul) pentru ca anul trecut a fost tare greu pentru noi.

Cand am spus unei asistente sambata ca a facut din noua laringita, mai ca nu mi-a zis ca nu sunt sanatoasa de stau cu copilul acasa. Acum v-am povestit si voua experienta mea. Adevarul e ca si asta a fost una din intrebarile pe care i le-am pus dr la prima consultatie: tratati si laringita? rade
Tratam si mai rau a venit raspunsul!

multa sanatate!

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de teisoara la data de Mar 12 Oct 2010, 8:46 am

N-am prea avut incredere in medicina homeopata dar s-au intamplat lucruri in jururl meu si atunci s-a nascut gandul ca trebuie sa incerc pe pielea mea.
Pt.ca a venit sezonul bolilor ap.respirator o intrebare am la voi fetelor:
-de unde cumparati remediile/numai de la cab.medicului ? pupi
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 46
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de amnro la data de Mar 12 Oct 2010, 10:30 am

si la mine problemele cu cea mare au inceput cu o banala raguseala. avea 2 ani jumate si dr. mi-a zis ca e laringita. i-a dat antibiotic, siropuri de tuse (i-am dat sinupret vreo 2-3 luni de zile), nurofen (mi-a zis sa-i dau 7 zile, in timp ce alta dr. s-a ingrozit cand a auzit asa ceva) si aerosoli cu adrenalina si inca doua porcarii. am scapat de laringita dar am dat in pneumonie, dupa aia otita si iar pneumonie si in timpul asta otita nu a dat niciun semn de vindecare. si asta timp de 6 luni (pe la mijlocul perioadei eu am nascut-o pe cea mica, cand m-am intors acasa cea mare nu mai auzea si ii curgea sange din ureche. asa ca dupa trei zile de la cezariana umblam cu ea prin oras pe la ORL). am avut 3 ture de antibiotic care nu au avut niciun efect, iar ultima tura (a patra) trebuia sa fie un antibiotic pentru adulti din care trebuia sa rup si eu "o bucatica mai mica decat jumatate" affraid. Asa mi-a zis dna dr iorgulescu sefa sectiei ORL de la Alexandrescu, pe care am reusit sa o prind doar la Medicover.

Cam asta e povestea (varianta scurta) am mai povestit-o stiu, dar o s-o povestesc in continuare oricui vrea sa asculte. Pentru ca dupa 6 luni de chin si tratament alopat fara rezultat, am ajuns la dna dr. homeopat care in doua saptamani mi-a facut copilul bine cu granule, gemoderivate si ceaiuri.

si acum pe puncte:
1. laringita este foarte periculoasa pentru ca la copii laringele este foarte subtire si daca se inflameaza poate aparea sufocarea (uneori fatala).
2. teisoara - remediile homeopate se gasesc si in farmacii sau magazine naturiste (plafar). poti sa cauti pe net unde anume.
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Mesaj Scris de Cristina_Ionela la data de Mar 12 Oct 2010, 1:35 pm

Fetelor sper sa nu pic acum ca nuca in perete ,dar socotesc ca de aceea ne-am inscris aici pentru a ne ajuta reciproc. Inteleg disperarea mamicilor de a face tot posibilul ca puisorii lor sa fie bine dar, uitati, eu stiu despre medicina asta homeopata ca e o forma de vrajitorie moderna .Si de aceea am vrut sa trag un semnal de alarma catre toate mamicile ca nu cumva sa le faca rau tratamentul acesta. Am citit o gramada de pareri pro si contra despre acest subiect si va spun ca parerile pro nu m-au convins ,uitati cititi si voi ceea ce am gasit eu pe unul din site-uri. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Dragele mele mai vreau sa stiti ca o cunostinta de a mea a facut un tratament pentru cancer cu homeopate si pe urma a aflat ca aceste granule pe care le-a primit proveneau din Spania si ca in prealabil se citisera incantatii de catre cele mai vestite vrajitoare ale tarii pe ele(se stie ca cele mai tari vrajitoare se afla in Spania, a aratat odata pe PRO tv ca acolo se tine congresul mondial al vrajitoarelor). Bine nu zic ca pe toate se citeste in Spania...dar totusi cred cu tarie ca "ceva e putred in Danemarca".
In fine e viata fiecaruia si nu vreau sa ma intelegeti gresit insa eu una m-as gandi de doua ori inainte sa apelez la acest tip de tratament....chiar si pentru simplul fapt ca nu stim cu siguranta provenienta lui si a "tratamentului" la care a fost supus.
Deci asta am vrut sa va zic sa aveti grija sa nu fie o mare inselatorie .
Eu una nu as da copilului meu un tratament controversat.Iertati. kiss
Cristina_Ionela
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 94
Varsta : 34
Localizare : Apuseni
Data de inscriere : 04/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu la data de Mar 12 Oct 2010, 1:41 pm

Pe medicamentele traditionale nu se pot face incantatii? Sau de alea nu se lipeste vraja? hai sa fim seriosi cu vrajitoriile si incantatiii ca e o "vrajeala"

SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12695
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de amnro la data de Mar 12 Oct 2010, 2:21 pm

CRISTINA BAIASAN a scris: eu una m-as gandi de doua ori inainte sa apelez la acest tip de tratament....chiar si pentru simplul fapt ca nu stim cu siguranta provenienta lui si a "tratamentului" la care a fost supus.

Cristina, e bine sa avem si pareri pro si contra, ca sa putem lua o decizie in cunostinta de cauza, asa ca orice comentariu e binevenit. dar din ce spui tu inteleg ca la tratamentele homeopate nu cunoastem provenienta, in schimb la cele alopate da? poate imi spui si mie provenienta vaccinului prevenar, care este contestat in toata lumea in schimb la noi nu numai ca e bagat pe gat in pofida contraindicatiilor, dar mie personal mi s-a recomadat sa fac doua doze "ca sa fim siguri" (citez in continuare din dna dr iorgulescu). si e numai un exemplu nu are rost sa continui lista medicamentelor pe care le-am bagat in fetita cea mare, fara niciun rezultat.

in al doilea rand, probabil ai vazut ca majoritatea persoanelor care au ajuns la homeopat au incercat fara succes (ca sa nu fiu dramatica si sa zic mai rau) medicina alopata. deci pana la urma homeopatia a fost pe ultimul loc in lista alegerilor.

si ca sa mai schimb o vorba si cu admina hug, incidenta cazurilor de autism in randul comunitatilor amish, unde vaccinarea este interzisa de religie, este zero! asta cred ca ar trebui sa ne puna pe toti de ganduri.

amnro
Expert
Expert

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de rosita la data de Mar 12 Oct 2010, 5:25 pm

Cristina Baiasan, fac si eu un tratament homeopat de un an de zile, si inainte de a-l incepe am incercat sa ma documentez pe net despre rezultatele unui asemenea tratament. Atunci am aflat cat de controversat e subiectul si ce de "acuzatii" i se pun in carca, in special asta cu forma moderna de vrajitorie. M-am cam speriat atunci, dar am incercat sa raman rationala. M-am gandit, oare medicina alopata are o carte de vizita asa de imaculata, ca sa cred in ea orbeste?

Cine stie, poate ca la scara mica exista vreun doctor/doctori nebun(i) care practica incantatiile (sau mai stiu eu ce) asupra granulelor homeopate, dar de ce n-ar face asta si cu tratamentul alopat? Sa fim seriosi, remediile homeopate se fabrica la scara industriala cine sta sa le incanteze inainte de a le introduce in flacon? Si in plus, nu ma pot abtine sa nu cred ca si medicina alopata are un interes direct sa puna umarul la discreditarea celei homeopate...

In ce priveste tratamentul pe care il fac eu, nu am avut rezultate foarte rapide sau spectaculoase, dar stiu ca e un proces pe termen lung, asa ca mi-am setat asteptarile corespunzator. Abia cum pot sa zic ca vad niste rezultate, si pe bune, daca ar fi fost vorba de vrajitorie, as fi avut niste pretentii mai ridicate
lol!
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de bibidesign la data de Mar 12 Oct 2010, 7:20 pm

discutii pe aceasta tema - alopat vs homeopat- au fost si vor fi intotdeauna...
ideea este ca tre sa intelegem ca ele nu se exclud...
sunt situatii in care homeopatia face minuni, dar si momente in care poti sa iei cele mai tari homeopate si sa nu obtii rezultate, de ex in stari febrile acute cu 39-40 grade...
parerea mea este ca medicina alopata este eficienta si trebuie apelat la ea in boli acute, iar homeopatia are efecte in boli cronice sau in boli de lunga durata si cu risc de recadere...

poate e adevarat ca amishii nu au autisti, dar e oare adevarat si ca nu fac tbc, sau alte boli de care noi ne protejam prin vaccinarile obligatorii????

si alte religii care au interdictie la anumite tratamente nu sunt excluse de la imbolnaviri...

prejudecatile nu folosesc la nimic bun, trebuie doar sa sti sa discerni intre situatiile care impun trattamente alopate si cele care pot profita de pe urma homeopatiei.
deci cel mai bine ar fi daca aici si-ar povesti fiecare experientele pozitive din viata, fara sa combata alte practici... doar asa cred ca ne putem alege cu ceva bun ...

de exemplu eu am o prietena care a rezolvat problema unei otite devenita cronica cu trat homeopat

dar in ceea ce ma priveste, daca nu iau antibiotic cand am si cea mai usoara viroza, nu scap mult si bine wink
bibidesign
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 174
Varsta : 53
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 05/08/2010

http://www.bibidesign.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mar 12 Oct 2010, 8:52 pm

da, tocmai de-aia povestesc si eu ce ni s-a intamplat. Dar dr mea zice mereu, trece temperatura de 38,5 ii dai nurofen, calpol, alternate chiar la 4 ore.

Fi-miu a scapat de o alergie cu ajutorul homeopatelor, mai aveam putin si faceam anul de cand o aveam si nimeni nu ii dadea de cap, am luat de la dr de familie pana la dermatolog, care ne-a dat si regim alimentar, o tragedie pentru un copil de nici 2 ani. Dermatologul zicea ca e din mancare si nu a putut rezolva in 2 luni nimic, nu inainta, atat. Ajunsi la homeopat a zis ca e medicamentos facut (adevarul e ca a iesit cand am fost internati in spital, dar dermatologul nu ma intelegea cand ii ziceam asta), si vreau sa va zic, cand am iesit de la homeopat i-am luat copilului 2 banane, va spun ca le-a mancat singur, imi era o mila de el, imi venea sa plang de cate l-am privat tot acest timp. Trei saptamani pampersii lui au mirosit a antibiotic. Din prima zi de cand am inceput trat homeopat a inceput sa i se retraga alergia, desi dr ne-a zis ca e posibil sa se faca mai rau! Definitiv i-a trecut in 4 luni, dar in tot acest timp copilul nu a avut regim alimentar.

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de bibidesign la data de Mar 12 Oct 2010, 9:58 pm

alergiile sunt boli oarecum cronice si greu de vindecat, deci se preteaza la homeopatie.
doar catrebuie urmat tratamentul potrivit (de multe ori nu iese din prima), dat de homeopat si personalizat fiecarui pacient...
trebuie multa rabdare si atentie in administrarea conform schitei date si mentinerea tratamentului si dupa aparenta disparitei a simptomelor...

ma bucur ca a fost eficient tratamentul la pitic si a avut efect destul de repede...
si eu am o rinita alergica si ma tot imboldesc sa ma duc la homeopat, da nu am avut dispozitia necesara pt a ma inhama la un program de genul asta...
bibidesign
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 174
Varsta : 53
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 05/08/2010

http://www.bibidesign.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Cristina_Ionela la data de Mier 13 Oct 2010, 10:12 am

Fetelor eu nu ma indoiesc ca voi sunteti foarte bine intentionate si e normal sa fie asa .Faptul pentru care am scris aici este pentru ca am crezut ca daca stiu trebuie sa si spun .(in prostia mea ma gandindu-ma ca poate sunteti care nu stiti). In ce priveste ori ce tip de tratament fiecare este liber sa il urmeze pe propria lui raspundere.
Nu vroiam sa intru intr-o polemica s-au ceva de genul acesta, vroiam doar sa imi exprim parerea si sa va spun ca acest tip de tratament este foarte controversat si mai ales numit intr-un fel care nu poate sa nu ne puna in garda "vrajitorie moderna", "practica ioghina" .
Si mai vreau doar sa amintesc (bineinteles celor care doriti sa stiti si sa credeti) ca Parintele Paisie Aghioritul (un mare parinte al Greciei care in curand va fi canonizat ca sfant ) considera homeopatia o sarlatanie , iar Biserica Ortodoxa a Greciei a luat deja o pozitie impotriva acestei practici oculte.
Si da intotdeauna vor fi oameni care vor afirma "hai sa fim seriosi "sau "lasa-ma in pace cu prostiile astea" sau "gandesti prea habotnic" dintotdeauna au fost cate doua tabere .....insa repet nu as risca sanatatea mea sau mai ales a copilului meu daca nu as fi absolut sigura ca cea ce ii ofer este bun.
Mi-as dori din suflet sa gresesc insa mi-e teama ca pana la urma ne vom convinge de aceasta 'sarlatanie" insa vroiam sa nu ne convingem pe pielea noastra si m-as bucura daca facand o gresala cineva mi-ar atrage atentia, eu una recunosc ca nu pot deosebi inca cu adevarat binele de rau dar ma bazez pe opinia celor care stiu si au demonstrat ca o pot face.
Repet inca o data toate actiunile noastre sunt pe propria raspundere si inca avem libertatea de a alege binele sau raul.Iertati.

Cristina_Ionela
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 94
Varsta : 34
Localizare : Apuseni
Data de inscriere : 04/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 13 Oct 2010, 3:32 pm

Hai ca am mai auzit una astazi: daca faci tratamente naturiste nu mai reactioneaza corpul la virusi si e mai rau zid

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Zana Mica la data de Joi 14 Oct 2010, 2:20 pm

Din cauza astora avem 80.000 de biserici noi si nici o scoala sau spital in constructie.

Ultima editare efectuata de catre Zana Mica in Joi 14 Oct 2010, 3:35 pm, editata de 1 ori
Zana Mica
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 41
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2009

http://www.crazydesigns.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Uca la data de Joi 14 Oct 2010, 3:30 pm

Sincer, eu nu stiu cine face aceasta medicina controversata dar eu de cand ma stiu am baut ceaiuri naturale de cimbrisor, sunatoare, musetel, coada soricelului, soc, menta, cimbru, busuioc, sunatoare, ceapa, scai vanat, macese si lista poate continua ( fiecare dimineata la noi in familie este inceputa cu un ceai).
De mica adunam cu bunica de pe campuri tot felul de plante, ea ma invatat sa le deosebesc, sa le culeg atunci cand trebuie culese sa putem folosi proprietatile lor...
Bunica facea inclusiv creme cu grasime animala si cu tot felul de plante ( si nu era vraci sau vrajitoare).
Pentru asta sunt un om sanatos, ea are 79 de ani si inca e bine.
Cand sunt racita imi trece mult mai repede cu infuzie cu plante si sare decat cu orice buline albe chimice.
Cand am avut probleme de spate mi-au trecut cu bai de pleava de fan.
Deci?
Pana la urma toti avem dreptul sa facem cum consideram dar daca nici nu am incercat si judecam in aparenta atunci mai bine sa tacem.
Si plantele acestea au fost studiate de-a lungul vremii din cele mai vechi timpuri altfel nu puteam face diferenta dintre o ciuperca comestibila si una otravitoare de exemplu.

Nu cred ca ar trebui sa amestecam credinta cu Biserica ca sunt doua lucruri total diferite ( as avea o gramada de argumente dar nu vreau sa intru in alte polemici).

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3914
Varsta : 32
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Steluzza la data de Joi 14 Oct 2010, 3:49 pm

Eu prefer sa ma tratez cu ceaiuri din plante pe care le culeg eu,cred ca e mult mai bine decat sa iau tot felul de pastile care pe deoparte iti fac bine dar si rau.Doar in caz de urgenta apelez la pastile.
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 18 Oct 2010, 11:14 pm

Multumesc Diada si Amnro, pentru sfaturile voastre. Flowers Eram cu frica in san ca cea mica are otita (pe langa diminuarea auzului, stare generala proasta, avea dureri in urechi si febra -38,3 ieri seara). Acum nu stiu ce sa zic, sa-i treaca intr-o zi, ma indoiesc... dar se simte bine, nu mai are stare de raceala, nu mai are febra desi dimineata iar se apropia de 38. I-am dat scoarta de salcie, coacaz negru, imunogrip junior si ceva arin si carpen, dimineata. Deci de 3 ori pe zi, din acestea si acum e ok, nu mai are febra, ii curege nasul moderat, nu o mai doare nimic, nici apasata pe urechi.
Vineri intram si noi in clubul copiilor homeopatizati. Sper sa fie ok. love Oricum nu mai bag antibiotic in ea, cum a stat 4,5 ani fara, se poate si de acum incolo.

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8709
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mar 19 Oct 2010, 11:57 pm

Bravo!

Eu va inteleg perfect ce ziceti voi, si la mine merge cu ceaiuri, dar nu intelegeti gresit, exact cum zice si Admina, tot cu plante am scapat si noi copii. Nu vreau sa fac pe nimeni sa se duca la homeopat, sunt copii vostri face fiecare ce crede ca-i mai bine pentru ei, eu doar am vrut sa povestesc experienta mea. Sa tii in frau o laringita, o otita cu gemoderivate mi se pare de vis! Oricare dintre voi/noi/copii v-ati duce la urgente cu aceste boli nu plecati de-acolo fara tratament injectabil sau si mai rau internare! Aii face homeopatia diferenta!

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de amnro la data de Mier 20 Oct 2010, 9:46 am

admina- multa sanatate pt cea mica.

imunogrip contine deja coacaz negru, asa ca nu mai trebuie dat separat. pastreaza-l si i-l dai cand termini schema de imunogrip.

amnro
Expert
Expert

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Vin 22 Oct 2010, 9:13 pm

Gata vizita la d-na dr. Padureanu. Foarte draguta, mi-a mers si mie la suflet. Si cea mica s-a inteles de minune cu dansa. Deci ma alatur si eu, clubului vostru.
A primit coacaz negru dimineata, muguri de brad dupa-amiaza (ambele gemoderivate); apoi bobite phosphorus timp de o saptamana. Ne-a invatat sa o capotam (baterea pe spate, pentru eliminarea mucozitatilor din plamani) si chiar m-am mirat ca dupa cateva batai pe spate a reinceput sa tuseasca, cea mica; semn ca trebuie sa elimine si a ajutat-o.
Acum ideea e ca vreau si eu... Smile Voi ati fost (nu tu Diada, ca stiu ca ai in plan)? Banuiesc ca sunt eficiente remediile si pt adulti, dar nu trebuie luate in doze mai mari? Sau doar sunt mai concentrate? Peste o luna am deja programare, dar sunt curioasa foc.
Si Amnro, ayurvedice ai folosit pt fete? Sunt bune? La o prima impresie mi s-a parut scumput un ulei de masaj, la 40lei (100ml). Shocked

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8709
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de canadianca50 la data de Vin 22 Oct 2010, 9:44 pm

Imi cer iertare daca nu postez bine dar vreau sa intreb de tratamente cu miere de albine si plante
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de rivka la data de Dum 24 Oct 2010, 6:36 pm

si pt adulti sunt bune remediile dar si ele se prescriu personal nu la toata lumea merge su ce mia dat medicul mie sau altuia wink
ma bucur ca am gasit topic si despre homeopatie noi am incercat tratamentul homeopat la fata cea mare care acum are 19 ani ,cand avea 10 ani a facut hepatita A,a fost o epidemie in clasa ei si cand am stat in spital cu ea a intors-o a doua oara sa ingalbenit mai rau a slabit 8 kg in spital nu mai stiam ce sa fac cu ea era intruna cu perfuzi nu putea sa manance nimic ,pe semnatura am luat-o acasa cu regim si cu tratament homeopat sa pus pe picioare... dr. a venit acasa sa o vada nu mai stiu ce remedi a luat ca au trecut 9 ani de atunci dar si acum noi apelam incontinoare la homeopatie fata cea mare nu poate lua antibiotic e alergica la majoritatea antibioticelor .
va doresc sanatate sa nu aveti nevoie de nici un remediu numai sanatate fara reparati wink
rivka
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 879
Varsta : 46
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de amnro la data de Dum 24 Oct 2010, 6:47 pm

admina ma bucur ca ai fost si ca e ok.

am fost si eu pt mine odata, dar cat am apucat sa-i povestesc una alta despre mine m-am emotionat si-mi camdadeau lacrimile. si acum mi-e cam tarsa sa merg ca sigur ma face sa plang lol!

le-am dat ayuverdice celor mici, tulsi si alma le-au facut foare bine. eu am luat triphala si chiar am slabit remarcabil (e adevarat ca in timp). am luat si un ulei brahmi 37 lei dar pute groaznic, tocmai l-am donat Smile .
amnro
Expert
Expert

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat