Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Religia pentru copii, si nu numai

+47
Gabiuta
anamaria79"
Love
MagdaMarin
europolis
MihaelaT
mykya
amoni
Lucia Ro
rosita
Giobsy
corina corina
valentinadof
geo
ikuta
StMihaela
musetel
kla78
julix_2007
CCristinaC
Chirrox13
geany
Uca
aurishta
Cristina_Ionela
Floren
ema
T_mihaela
danniela
melus
danyelyta28badea
sunflowers
iulia sevcenco
RamonaM
adelina24
andrea.z style
PetroN
olympia
danae
Admina
Karina33
SilviaDumitrescu
diada
emi
totolina
Alina.C
amnro
51 participanți

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de amnro Joi 28 Iul 2011, 10:42 pm

eu personal nu le iau apararea preotilor, sper ca nu asta s-a inteles din mesajele mele. eu ma refeream la un principiu: daca nu-ti place ceva, atunci de ce sa accepti o bucatica din acel ceva? respectiv daca nu crezi in religie preoti si biserica, atunci de ce nunta botez inmormantare? e doar un compromis? si daca tot accepti de ce sa te plangi pe urma?

admina, raspunsul la intrebarile tale este: pentru ca si preotii sunt oameni. si au si ei pacate si fac greseli ca noi toti. daca stau sa ma gandesc cred ca de aici pleaca cea mai mare confuzie pentru ca ne imaginam ca preotul este un sfant pe pamant si realitatea ne dezamageste. si atunci ne intoarcem cu spatele.
dar hai sa vedem si cealalta parte pentru ca exista si preoti cu har, exista calugari care fac minuni si exista dovezi stiintifice ca rugaciunile au efect, in special cele colective sau cele facute de copii.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de diada Joi 28 Iul 2011, 11:00 pm

Admina a scris:Mie imi pare ca faceti bisericute: Uca si Ioana; Diada si Amnro, etc. wink
Fetili, pace, pace!
Diada, rautate mica. Lasa lumea sa zica: la naiba! cu accent pe "nai", daca vrea. Pacifista cum te vrea biserica, nu trebuie sa vorbesti de rau, pe aproapele tau. ...

Eu sunt rautate? si fac bisericuta cu Amnro? lol! Asta mi-a placut, dar eu tot o sa ma duc la biserica si o sa aprind lumanari pentru copii mei, familia mea (am prietene care si-u facut concediul pe langa o manastire si le-am rugat sa aprinda o lumanare pentru copii mei, ce vrei daca eu cred ca asta ajuta?), si merg inainte pe ideea mea cu tinutul post, spovedit, nu vreau sa intru cu picioasrele inainte in biserica nespovedita, na!

Si cum am mai zis, ma repet ca se pare ca nu ma intelegi... cand o sa treci printr-un deces... nastere, la mine a fost simplu fata de ce povestesc alte fete pe-aici, cum se zice: ce nu te omoara te intareste, o sa te schimbi cu siguranta si tu. Si totusi nu doresc nimanui asta, inca am in memorie acele 3 zile, desi acum se fac 2 ani. Vezi tu mai Admina, fiecare la ce nivel a ajuns, eu aici sunt, o sa-mi povestesti tu peste ani si ani... cat mai multi.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de Admina Joi 28 Iul 2011, 11:32 pm

Amnro, eu zic ca daca vezi batrana ca-si plange sotul si stii situatia materiala (multi sunt preoti la sat, in parohii mici) si stii ca are o pensie de toata jena si-i ceri milioane sa-i ingropi barbatul, ca de: lasa mamaie, ca te ajuta nepotul de la oras, lasa ca-ti trimite fata din Italia... Pai ma scuzi, aia nu sunt sfinti sigur, dar ce sunt? Ca sa ma spovedesc unui astfel de om, nu as putea.
Si inca un lucru, biserica e o institutie ca oricare alta. Are departamente financiare, contabile, are capi si executanti. Accepta contributii, donatii, executa biserici, are acareturi, vezi Catedrala Mantuirii... Deci hai sa nu incurcam mere cu pere. De la tine am pretentii, ce... cuvantul cu n? hug Deci recomand impatimitelor de biserici si preoti, fanelor si admiratoarelor, sa citeasca istoria religiilor, in orice editie de ori autor. Sa vada de unde traditia cu mielul, care sunt elementele comune intre riturile "pagane" care sarbatoreau natura si ciclurile ei si crestinism. Sa vada similitudini intre Buddha si Iisus, sa vada perioada istorica in care au trait si cand s-a scris de fapt Biblia. Va recomand Joseph Campbell.
Nu mai suntem pe vremurile cand satul nostru era lumea noastra, nu existau carti, nu exista cunoastere si tot ce spunea preotul satului, era sfant. El asculta de superiori si ei ascultau de ... ei stiau cine. Deci sa sustii ca biserica e una cu credinta si Dumnezeu, imi pare ceva mult prea inapoiat pentru timpurile in care traim. Puterea crucii si a rugaciunii, individuale sau de grup este data de credinta individului, nu de respectarea unor ritualuri bisericesti, impuse de preacinstiti si preafericiti. Sunt sigura ca-mi pun lumea in cap si chiar nu se vrea un ton vehement, dar nu vad rostul sanctificarii unor angajati bugetari, pentru ca poate macar 50% din ei, aia sunt. Si totul se reduce la bani, cand e vorba de orice institutie si se stie ca banul e ochiul... stim noi cui. Deci nu ii victimizati pe bietii preoti, ca de sunt oameni...
Calugarii sunt alta mancare de peste. Desi multi sunt in pas cu lumea, au celulare si socializeaza pe bloguri, sunt oameni care au renuntat la lume, pentru dragostea de Dumnezeu. Sa asisti la slujbe de atatea ori pe zi, noaptea chiar, nu poti face din interes.
Diada, merci ca ma faci inaintata in ale spiritualitatii, pana la piciorul broastei. kiss Imi pare rau ca nu ai gustat gluma mea... Din cate tin minte tu ai trecut prin acel eveniment inainte de a te schimba in convingeri. Ai depasit momentul pentru ca i-ai avut pe cei dragi aproape. Copii tai sunt niste dulci, normali si doar copii, dar asa e bine. Eu cred ca e buna schimbarea, dar extremele sunt periculoase...
Vezi tu, dragostea de care vorbea Iisus Hristos e aia cand ti se da o palma si tu intorci si celalalt obraz si te rogi sau il ajuti pe celalalt. Deci, eu tot te iubesc pe tine. Am multe de invatat, asa e. Cand o sa iubesc pe toti, cu bune si rele, atunci o sa fiu OM. Nu am nevoie de o institutie, sa ma invete asta.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de amnro Joi 28 Iul 2011, 11:39 pm

iar monologam fiecare in camera ei ? lol!
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de Admina Joi 28 Iul 2011, 11:45 pm

Totul a plecat de la afirmatia ta: "si atunci daca biserica e una si credinta e alta, daca biserica e institutie si preotii sunt niste profitori, atunci de ce faceti nunta in biserica? de ce botezati copiii? de ce la inmormantare chemati preotul?"
Deci na, eseu pe tema data. Pe viitor sa citesti de 10 ori, inainte sa dai Trimiteti. rade
Si da, stiu ca am cu cine sa discut, de aia dezvolt. Oricum mut la Religia... ca aici suntem cu totul pe langa.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de amnro Joi 28 Iul 2011, 11:55 pm

in continuare nu inteleg. daca nu e nevoie de preoti si biserica de ce sunt bagati in seama? mi-a placut de uca care a explicat simplu si la obiect alegerea ei: NU pe toata linia. mi se pare super ok. dar sa alegi cu jumatati de masura... asta nu inteleg eu. dar poate nu trebuie... poate peste cativa ani lol!

si contrar aparentelor, eu nu am mari legaturi cu BOR. eu ma raportez strict la biserica la care ma duc eu si preotii de acolo. si mi-e greu sa cred ca ei sunt exceptia care confirma regula.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 Empty ana are mere

Mesaj Scris de diada Vin 29 Iul 2011, 12:02 am

Eu nu am inteles cine este impatimita de biserici si preoti aici? oi fi eu? si bineinteles ca nu gust glume, ca de 4 ani nu am reusit sa ne facem un concediu si se pare ca or sa mai treaca inca pe-atat, daca nu mai bine, asta este, altele sunt greutatile acum, si crede-ma ca ma tratez lol! cu calciu magneziu zinc, cand imi aduc aminte, ca la homeopat nu am reusit sa mai ajung, din aceeasi cauza scratch
Si tot recitesc mesajul si zau daca pricep ceva, incerc si maine! Oricum, nu ma baga in seama, am pitici pe creier.

P.S. si eu vreau sa ajung la performanta sa iubesc pe toata lumea cu bune si cu rele (si incerc in primul rand cu soacra... merge greeeeu, fooooarte greeeu).


Ultima editare efectuata de catre diada in Vin 29 Iul 2011, 10:26 am, editata de 1 ori

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de diada Vin 29 Iul 2011, 2:08 am

Admina a scris:
Cat despre calendar, ce parere aveti ca acum 8-10 ani nu erau dezlegari la peste mai deloc, in postul Craciunului. Acum se mananca in fiecare weekend.

Eu habar nu am cum era acum 10 ani, dar cu siguranta dezlegare la peste are doar cine tine post. In rest, la ce sa te dezlegi?SPun asta pentru ca sunt foarte multe persoane care nu tin post, dar cand vine vorba dedezlegare... mama, mama scot pestele la gratar! nu este cazul meu, nu te uita asa!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de Karina33 Vin 29 Iul 2011, 7:18 am

Admina in adolescenta am tinut posturile fix cum scrie la dogme. Si zilele de post din cursurile saptamanii (luni, miercuri si vineri) la fel. Fara ulei vinerea si in postul Pastelui. Asa ca asteptam dezlegarile la peste cu nerabdare. Si da, postul Craciunului este mai usor (intampina un eveniment placut) si-s dezlegari la ulei si miercurea, iar sambetele si duminicile pana in Sf. Nicolae sunt cu dezlegare la peste.
Ca nu mai tin acum posturile e alt treaba, tine de ce discutati voi in contradictoriu. Si cum am avut nenumarate interferente cu religia, biserica si apoi cu alte religii si alti oameni eu zic ca am evoluat spre ce mi-e mie confortabil. Nu intorc musai obrazul celalalt dar evit sa incasez palme de la habotnici si ocolesc conflictele cat pot. De nu se poate sunt caine, lupt pentru convingerile mele pana la capat. Cu oricine!
Am in familie monahi (bunica, mama, un unchi si-o matusa) asa ca stiu prea bine ce se intampla si acum in manastiri. Am avut ocazia in timp sa cunosc, ascult, invat de la oameni cu adevarat sfinti, am avut duhovnic ce stia fara sa marturisesc pacatele, am vazut apoi preot ce mi-a dat voie sa ma impartasesc dupa ce ma spovedisem ca facusem avort. De curand, imediat dupa ce-a murit Andra, unul din preotii ce ma stiu de copila in loc sa ma sprijine si aline ma certa ca Andra a preacurvit (traind necununata cu iubitul ei) si ca in iad va zace! Nu vreti sa stiti ce-am raspuns si cum s-a terminat spovedania mea...
Asa ca incerc sa nu mai amestec religia si credinta cu biserica si oamenii ei!
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de Admina Vin 29 Iul 2011, 8:21 am

Amnro, aia e, fiecare in camera ei...
Ortodoxia si catolicismul sunt niste religii in scadere, la nivel mondial. Si desi bisericile dintre blocuri sunt pline, duminica, asta nu inseamana ca ii baga in seama majoritatea populatiei; la strand e mai multa lume, la ora aia. Strictetea lor, a ortodoxilor, nu o sa le castige adepti. De ce crezi ca aleg oamenii sa fie atei? Apropo de preoti, ca sa intelegi ca exista exceptii, dar regula e alta... Nu e greu sa vezi, cel putin in orase, legatura intre fetele bisericiesti si ochiul...aluia cu d. Vorbeste lumea, zic si eu, o fi ceva adevarat, ca statul ii plateste ca pe orice bugetar, iti spun din surse sigure. Si apropo de surse sigure, stiu si eu un preot de acest gen si am mai vazut cativa care au carisma, in preajma carora simti vibratii inalte. Si da, simt si eu chestii, desi sunt mai paralela, asa... (atentie gluma wink )
Diada, ce legatura are cu prefectura? Nu inteleg cine iti face interpretarile astea si de ce crezi ca daca esti pus cu cele sfinte o sa mergi la mare, la soare. Crezi ca puhoiul de turisti care se prajesc acum pe litoral, lasa plajele pustii si merg duminica la biserica? scratch
Cat despre iubire, spicuiesc (din amintiri) din predica de Paste a preotului de care va ziceam: iubirea este mai presus de orice. Prin iubire il cunoastem pe Dumnezeu, ne apropiem de el, ne apropiem de ceilalti. Nu conteaza daca aproapele nostru e mahomedan, iudaic, etc. Iisus Hristos ne-a invatat sa iubim neconditionat, dandu-si viata pe cruce, pentru noi. Tot asa si noi trebuie sa iubim, ca sa fim aproape de El. Acelasi preot i-a recomandat sotului meu sa citeasca, Coranul, daca are ocazia.... Asta numesc eu har si carisma, asta e normal sa fie la toate fetele bisericesti. O deschidere catre realitate, toti suntem copii lui Dumnezeu si pe toti ne iubeste egal. Cand o sa invatam sa iubim neconditionat, pe TOTI ( nu doar soacrele Laughing ), o sa trecem la nivelul urmator, in evolutia noastra spirituala.


_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de Chirrox13 Vin 29 Iul 2011, 8:29 am

Doamne, Karina imi pare rau pentru cuvintele spuse de acel preot, m-ai lasat fara cuvinte. Sunt preoti si preoti, padure fara uscaturi nu exista, dar se pare ca uscaturile predomina in acest domeniu.
Acum 4 ani, nu aveam job, nu reuseam sa am o relatie cu nimeni, cu parintii nu mai intelegeam deloc...am decis de una singura sa ma duc la o biserica din Ploiesti (nu dau nume)...dupa 2 luni de zile preotul mi-a spus ca am cununiile legate...asa a fost...la o saptamana dupa ce mi-a spus asta mi-am gasit job si l-am intalnit pe sotulmeu dupa cateva luni....dar dupa slujba preotul tinea o cuvantare in care cerea enoriasilor sa plateasca taxa la biserica, etc...asta nu mi-a placut deloc....
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de Admina Vin 29 Iul 2011, 8:50 am

Chirrox, ajungem la aceiasi concluzie. E institutie, de aceea cerea contributia de la enoriasi. Cat despre dezlegari de cununii, deschis cartea si alte aspecte controversate... cred ca schimbarea ai facut-o tu, ti-ai schimbat mentalitatea, te-ai rugat mai mult (ai sperat, ai fost optimista) si automat te-ai schimbat in bine, stiind ca te ajuta Dumnezeu.
Karina, cuvintele tale ma intristeaza si ma bucura, in acelasi timp. Ma cutremur cand citesc cata cruzime au unii preoti... Cata lipsa de umanitate, de compasiune.
Filozofia ta de viata ma fascineaza si imi confirma ca Dumnezeu e in noi. Daca ai avut puterea sa Il cauti si sa I te rogi in continuare, ai tot respectul din partea mea. Flowers Asta e adevarata credinta si nu este ingradita de niste ziduri, de cutume si constrangeri.
Si zen-ul la care ai ajuns (evit sa incasez palme de la habotnici si ocolesc conflictele cat pot), sper sa ma inspire si pe mine. Inca ma implic in discutii, desi imi dau seama ca e monolog (vorba lui Amnro).

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de Chirrox13 Vin 29 Iul 2011, 8:58 am

Admina, una e institutia, alta este credinta si alta este personalul acelei institutii...nu ma intelege gresit,... eu ma refer la personalul din ea, ca lasa de dorit de multe ori. Cat despre institutie si la banii pentru intretinerea ei, statul aloca mereu bani pentru asta dar trebuie folositi chibzuit...nu sa jagmanesti nasii/enoriasii la evenimente/zile festive fara chitanta...daca ar fi fost bani folositi pentru biserica dadeau chitanta pentru suma primita, nu jumatate (ca in cazul CCristina, danniela) din ea sau deloc (de cele mai multe ori).
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de StMihaela Vin 29 Iul 2011, 9:54 am

Admina :
Flowers Flowers Flowers
StMihaela
StMihaela
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 49
Localizare : Romania
Data de inscriere : 03/01/2009

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de Cristina_Ionela Vin 29 Iul 2011, 9:59 am

Dragele de voi , sunteti asa de scumpe toate. Intradevar admina ,asa fac majoritatea preotilor cer bani si de multe ori ofera servicii de proasta calitate dar pe de alta parte mi se pare normal ca ori ce padure sa aiba uscaturile ei ,cu toate ca uneori sunt chiar nesimtiti ...si se vor face vinovati de caderile noastre.
Cu toate acestea uitati ce am gasit eu odata referitor la ce ati scris voi mai sus. “Te-ai dus la Hristos acolo si acolo l-ai judecat pe preot c-a luat-o la stanga in loc s-o ia la dreapta, sau nu stiu ce. Asta este o mare gresala, pentru ca, va spun: daca vinul il bei dintr-un pahar de cristal [sau dintr-unul de pământ], vinul tot vin este. Pentru ca nu vrednicia preotului a făcut marile transformari din vin in Sange, si din paine in Trup, ci Harul lui Dumnezeu. Deci fie vrednic, fie nevrednic preotul, nu e-n functie de om, e in functie de har, asa ca nu te grabi sa-l judeci, ca faci o enorm de mare greseala. El raspunde amarnic de faptele lui, dar tu o sa raspunzi amarnic… si de faptele lui, pentru ca l-ai judecat.” (Pr.Arsenie Papacioc)
“Când cineva începe să facă cedări în păcat, se înnegreşte lăuntric, i se tulbură ochii sufletului său şi pe toate le vede tulburi. După aceea este molipsit de păcat şi păcatul îl zăpăceşte. Încă şi pe cele curate le poate vedea în chip păcătos. Există oameni care nu pot crede că, de pildă, unii tineri sau tinere trăiesc o viaţă curată. “Este cu neputinţă să se întâmple aceasta astăzi”, spun ei. Sărmanii, sunt atât de afundaţi în păcat, încât pe toate le văd în chip păcătos. Oamenii care dorm cu drăcuşorii nu pot gândi că există alţii care dorm cu îngeraşii. Dar să nu cerem de la porci să aibă evlavie la crini. Vezi că şi Hristos a spus: „Nu aruncaţi mărgăritarele voastre înaintea porcilor, ca să nu le calce în picioare!Unii oameni au alt tipic şi alt canonarh şi nu pot distinge Sfântul Mir de apa de colonie.” (Pr. Paisie )
Cristina_Ionela
Cristina_Ionela
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 94
Varsta : 41
Localizare : Apuseni
Data de inscriere : 04/05/2010

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de ikuta Vin 29 Iul 2011, 10:05 am

Karina, ti-am mai spus: te admir, cum ti-ai revenit din necaz si durere, iar acum te admir cum ai tratat preotul si problema ta.Cred ca nu as mai fi calcat in biserica,daca pateam ca tine.Te admir ca ai nervul tare, pe mine ma cam lasa mai ales in anumite probleme kiss
ikuta
ikuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2183
Varsta : 66
Localizare : cluj napoca
Data de inscriere : 16/06/2010

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de geo Vin 29 Iul 2011, 10:16 am

amnro a scris:exista dovezi stiintifice ca rugaciunile au efect, in special cele colective sau cele facute de copii.

Au fost facute multe studii asupra efectelor rugaciunii, dar nu au avut aceleasi rezultate. Unele au zis ca este benefica, altele ca ar face rau, altele ca nu au niciun efect. O alta parere, care este si a mea, este ca subiectul este in afara sferei stiintifice.
De curand am inceput sa citesc mai mult si sa ma uit la documentare si dezbateri intre atei si credinciosi de diferite religii. Din cate am citit/vazut eu pana acum, stiinta respinge ideea de dumnezeu, cel mult accepta spiritualitatea, dar fara nicio legatura cu religia si credinta intr-o forta supranaturala care impune reguli sau face minuni.

Dintr-un documentar vazut recent (The God Delusion - Richard Dawkins), am aflat ca exista un loc de pelerinaj in sudul Frantei, unde s-a aratat fecioara Maria. De mai mult de un secol, 80 000 de oameni bolnavi merge in fiecare an acolo. Din toti acestia, 66 au fost vindecati (cifrele sunt date de un preot de acolo). Statistic, asta e egal cu 0. In plus, nu stim ce boli/probleme aveau cei vindecati. Cu siguranta nu picoare lipsa, sindromul Down sau alte boli care nu se pot vindeca de la sine.
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de Chirrox13 Vin 29 Iul 2011, 10:29 am

Daca disperi nu rezolvi nimic in viata....
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de valentinadof Vin 29 Iul 2011, 10:31 am

Biserica ortodoxa are niste rugaciuni foarte bine puse la punct,degeaba ne rugam daca nu stim cum,eu am 2 repere:"prin cuvintele voastre va veti ridica si tot prin cuvintele voastre veti cadea"adica fericirea noastra depinde de noi insine,de ceea ce rostim ,de cum gandim ,de cum actionam si 2:"acolo unde sunt doi sau mai multi oameni care se roaga in numele meu acolo sunt si eu cu ei",de aceea merg la biserica sa ma intalnesc cu linistea si -pacea lui Dumnezeu.

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de geo Vin 29 Iul 2011, 10:50 am

Desi nu sunt religioasa si nu merg la biserica, sunt total de acord cu ce ai spus valentina: "fericirea noastra depinde de noi insine, de ceea ce rostim, de cum gandim, de cum actionam". Stiu ca fericirea mea depinde intru totul de mine. Sa nu credeti ca viata mea e roz, dar eu sunt o persoana fericita. Am un set de valori si principii, multe din ele se regasesc si in diferite religii, care ma ajuta sa am o viata frumoasa. Cu siguranta ele se vor dezvolta si vor evolua in continuare, o data cu trecerea timpului si datorita unor noi trairi si experiente. Tot ce imi doresc este doar sa evolueze astfel incat eu sa fiu un om mai bun, pentru mine si pentru oamenii din jurul meu.
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de StMihaela Vin 29 Iul 2011, 12:27 pm

Valentina: Biserica ortodoxa are niste rugaciuni foarte bine puse la punct rade

Ce spune Biblia: Matei 6

1. Luati seama sa nu va indepliniti neprihanirea voastra inaintea oamenilor, ca sa fiti vazuti de ei; altminteri, nu veti avea rasplata de la Tatal vostru care este in ceruri.

2. Tu, dar, cand faci milostenie, nu suna cu trambita inaintea ta, cum fac fatarnicii, in sinagogi si in ulite, pentru ca sa fie slaviti de oameni. Adevarat va spun ca si-au luat rasplata.

3. Ci tu, cand faci milostenie, sa nu stie stanga ta ce face dreapta,

4. pentru ca milostenia ta sa fie facuta in ascuns; si Tatal tau, care vede in ascuns, iti va rasplati.

5. Cand va rugati, sa nu fiti ca fatarnicii, carora le place sa se roage stand in picioare in sinagogi si la colturile ulitelor, pentru ca sa fie vazuti de oameni. Adevarat va spun ca si-au luat rasplata.

6. Ci tu, cand te rogi, intra in odaita ta, incuie-ti usa si roaga-te Tatalui tau, care este in ascuns; si Tatal tau, care vede in ascuns, iti va rasplati.

7. Cand va rugati, sa nu bolborositi aceleasi vorbe, ca paganii, carora li se pare ca, daca spun o multime de vorbe, vor fi ascultati.

8. Sa nu va asemanati cu ei; caci Tatal vostru stie de ce aveti trebuinta, mai inainte ca sa-I cereti voi.

9. Iata, dar, cum trebuie sa va rugati: "Tatal nostru care esti in ceruri! Sfinteasca-se Numele Tau;
...
StMihaela
StMihaela
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 49
Localizare : Romania
Data de inscriere : 03/01/2009

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de diada Vin 29 Iul 2011, 1:14 pm

diada a scris:........ ca de 4 ani nu am reusit sa ne facem un concediu si se pare ca or sa mai treaca inca pe-atat..

rectific: noroc cu tine ca ne-ai scos weekendul la munte, multumesc. revin...

am revenit pentru ca nu mi s-a dus mesajul, doar ca acum sunt prea obosta, si eu zic la fel, cand vin de la biserica sunt mai linistita, impacata cu mine, doar ca asta se intampla foarte rar pentru ca nu am cum sa ajung, asa ca, macar acasa am grija ca intre orele 9-10,30 duminica sa aprind candela (asta este permis si in zilele de ciclu) si sa stau linistita cu familia mea. Admina, eu te iubesc orice ai crede tu despre mine lol!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de valentinadof Vin 29 Iul 2011, 2:32 pm

nu stiu de ce ai ras de mine Stmihaela,ti-as recomanda sa citesti psalmul 50 si rugaciunea lui Efrim Sirul.

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de StMihaela Vin 29 Iul 2011, 3:09 pm

Psalmul este o cantare, si mie imi place foarte mult Psalmul 23 al lui David.
De ce am ras? Pentru ca Dumnezeu stie dinainte de a deschide gura ce vrei tu, stie chiar si ce e mai bine pentru tine, chiar daca nu asta vrei tu Smile
Dumnezeu nu are nevoie de balmajeli fara rost. Auzi, rugaciuni bine puse la puct...
Da, cred si eu ca bisericile, mai ales cele vechi, sunt incarcate cu o puternica energie pozitiva, cred si eu ca rugaciunea are o mare influenta asupra starii noastre sufletesti, dar nu cred ca un popa ortodox imi poate preda tehnica rugaciunii corecte Smile
Si ca sa nu sune asa personal, nu am de tine, ci de cum suna "rugaciuni foarte bine puse la punct". Hai, serios...
De fapt majoritatea "rugatoarelor" nu au citit Biblia in viata lor. Le da mura-n gura BOR-ul o carticica de rugaciuni si vai ce fericire s-a revarsat in casa. Se gasesc in Biblie atatea versete inspirationale incat nu ar mai fi nevoie de nimic, dar nu-i puteai spune taranului de pana acum 100 sa citeasca ditamai Biblia, si nici nu era in interesul popilor sa ghideze prostimea. Dar de, din ce ar mai face biserica cate un leu, daca n-ar vinde si "carticici" cu rugaciuni. Si sunt o gramada!

PS: Efrem Sirul, nu Efrim Sirul. Si sa imi fie cu iertare, dar acest om nu este mai important decat Cartea Sfanta, care este singura de gen pe care o am in casa, la capatai. Daca am chef sa mai citesc una-alta, intru pe net. Nu neg sfintenia acestui minunat om, dar sunt multi sfinti si, desi apreciez munca fiecaruia in parte, recunosc ca nu pot citi tot ce a scris fiecare. Poate ce l-a inspirat pe unul, nu ma strabate si pe mine.


Ultima editare efectuata de catre StMihaela in Vin 29 Iul 2011, 3:18 pm, editata de 1 ori
StMihaela
StMihaela
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 49
Localizare : Romania
Data de inscriere : 03/01/2009

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de aurishta Vin 29 Iul 2011, 3:12 pm

CRISTINA BAIASAN a scris: Intradevar admina ,asa fac majoritatea preotilor cer bani si de multe ori ofera servicii de proasta calitate dar pe de alta parte mi se pare normal ca ori ce padure sa aiba uscaturile ei ,cu toate ca uneori sunt chiar nesimtiti ...si se vor face vinovati de caderile noastre.

N-as vrea sa te supar, dar cazul acesta ar trebui ilustrat altfel:"orice depozit de uscaturi mai are si cativa pomi verzi". Coruptia bisericeasca este atat de extinsa , si nu ma refer doar la ortodocsi, incat nimeni nu o mai contesta.
CRISTINA BAIASAN a scris:
Cu toate acestea uitati ce am gasit eu odata referitor la ce ati scris voi mai sus. “Te-ai dus la Hristos acolo si acolo l-ai judecat pe preot c-a luat-o la stanga in loc s-o ia la dreapta, sau nu stiu ce. Asta este o mare gresala, pentru ca, va spun: daca vinul il bei dintr-un pahar de cristal [sau dintr-unul de pământ], vinul tot vin este. Pentru ca nu vrednicia preotului a făcut marile transformari din vin in Sange, si din paine in Trup, ci Harul lui Dumnezeu. Deci fie vrednic, fie nevrednic preotul, nu e-n functie de om, e in functie de har, asa ca nu te grabi sa-l judeci, ca faci o enorm de mare greseala. El raspunde amarnic de faptele lui, dar tu o sa raspunzi amarnic… si de faptele lui, pentru ca l-ai judecat.” (Pr.Arsenie Papacioc)
Nici cu asta nu sunt de acord ! Cum ar putea avea credibilitate cineva care nu traieste ceea ce invata pe altii? Domnul Hristos a trait fiece cuvant pe care l-a vorbit, dar un betiv, de pilda , e doar un betiv, indiferent de haina pe care o poarta si pe care o necinsteste , un afemeiat , un escroc sau un negustor al constiintei nu ar trebui onorat ca o persoana ce-i invata pe altii cele sfinte. Cel putin, eu asa sunt, onorez, respect si iau aminte de la cineva care crede si traieste ceea ce vorbeste.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii, si nu numai - Pagina 4 Empty Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB