Ultimele subiecte
» La sueta .... de seara ! 22
Ieri la 11:02 pm Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Ieri la 7:12 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Aparate si ustensile din bucatarie
Ieri la 10:38 am Scris de ElenaZaileanu

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 8:42 am Scris de LRodica

» Jucarii homemade
Ieri la 7:57 am Scris de Gabica

» Bijuterii fimo (33)
Mar 22 Aug 2017, 9:40 pm Scris de ancaanca

» Intelepciune prin povestiri
Mar 22 Aug 2017, 10:36 am Scris de Dorulet

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Lun 21 Aug 2017, 10:11 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Lun 21 Aug 2017, 10:28 am Scris de Gabica

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Joi 17 Aug 2017, 6:50 pm Scris de LRodica

» Despre compoziția și grosimea firelor pentru tricotat la mașină
Mier 09 Aug 2017, 2:16 pm Scris de Alessia 1996

» Florile din gradina mea(2)
Mier 09 Aug 2017, 9:40 am Scris de LRodica

» Scoala de croitorie (15)
Mar 08 Aug 2017, 9:35 pm Scris de kisslandia

» Carte-jucarie cusuta
Vin 04 Aug 2017, 12:17 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 04 Aug 2017, 12:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Rochii, fuste crosetate -14
Vin 04 Aug 2017, 6:39 am Scris de gretty

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 01 Aug 2017, 11:22 pm Scris de gabriela1554

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 01 Aug 2017, 11:14 pm Scris de gabriela1554

» Sa construim un Dream catcher
Mar 01 Aug 2017, 10:49 pm Scris de fulvia

»  Masinile noastre de cusut (6)
Lun 31 Iul 2017, 10:54 pm Scris de Danutzaaa

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Religia pentru copii, si nu numai

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Religia pentru copii, si nu numai

Mesaj Scris de aurishta la data de Sam 24 Dec 2011, 8:34 pm

diada a scris:Cum le povestiti voi copiilor de ce vine Mos Craciun? Cum ne educam copii in spiritul credintei? Cati dinte ei stiu ce sarbatorim de Craciun?
La mine este simplu, copiii stiu adevarul inca de la inceput. Am pastrat acest lucru, cel dea le spune intotdeauna doar adevarul! Le-am spus din frageda pruncie istoria nasterii Domnului, asa cum a fost ea, dezbracata de toate podoabele cu care suntem obisnuiti. Le-am spus ca Mos Craciun n-are nici o legatura cu asta si ca este doar o traditie pentru a oferi cadouri. Nu vreau ca ei sa creada ca pot obtine ceva in mod supranatural, nu mi se pare educativ. Poate ca vi se pare cam spartana abordarea aceasta, dar nici mie nu mi-au placut si nici nu-mi plac minciunile frumoase.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 49
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Dum 25 Dec 2011, 9:06 am

Am auzit si eu spunandu-se sa nu mai crestem copiii in minciuna asta cu Mos Craciun.Si daca mi=amintesc a fost dramatic,copil fiind,cand am aflat ca nu exista de fapt si mi se naruise o lume construita in mintea mea dupa spusele celor mari si ma intrebam ce astfel de dezamagiri vor mai aparea ,de fapt ce e real din ce-a fost ,care e adevarul acestei lumi...
...Si fata mare ma tot intreba daca Mosul chiar exista si eu continui s-o mint....

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3156
Varsta : 40
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Dum 25 Dec 2011, 10:01 am

valentinadof a scris:Si daca mi=amintesc a fost dramatic,copil fiind,cand am aflat ca nu exista de fapt si mi se naruise o lume construita in mintea mea dupa spusele celor mari si ma intrebam ce astfel de dezamagiri vor mai aparea ,de fapt ce e real din ce-a fost ,care e adevarul acestei lumi...
.
Asa a fost si cu mine. Mama nu ne mintise nicodata si, cand am aflat, am intrat intr-o mare confuzie. Acum, cu mintea de adult, as fi preferat de mii de ori sa ne spuna adevarul, mai cu seama ca ea facea eforturi aproape supranaturale ca sa tina pasul ( ne-a crescut singura) Copiilor mei le fac deseori daruri si ei se bucura nespus de mult ca tin seama de ceea ce-si doresc, chiar daca ei nu-si exprima explicit dorintele.
Ca sa va dau un exemplu, fiica mea cea mare , Simona, isi dorea foarte mult o revista, iar noi eram intr-o perioada de mare stramtorare financiara si chiar nu ne puteam permite s-o cumparam. Dupa cateva zile, am luat-o si am ascuns-o sub perna ei. Abia dimineata, cand a vrut sa-si faca patul, a gasit-o. Credeti-ma, a fost asa de fericita incat a plans! Si avea 12 ani! Nu a fost nevoie sa mint, sa imbrac in supranatural, n-a venit nici un mos, nici o zana, a fost doar o mama care a tinut cont de dorinta fiiceiei dragi!
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 25 Dec 2011, 2:18 pm

Deci da... iar a luat impartasania dupa batrani bagati in fata inaintea copiilor, care stateau la rand. zid A venit cu greata si dureri de burta, acum se chinuie sa vomite si nu poate. Ori a fost vinul, ori nu mai stiu. Cert e ca daca si la biserica asta de la tara nu se mai tine cont sa se dea copiilor inaintea adultilor, nu o sa o mai duc la impartasit.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Dum 25 Dec 2011, 3:40 pm

Saracul pui! Sad
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Dum 25 Dec 2011, 5:09 pm

Buna ,fetelor,si sarbatori fericite!
La mine,copil,nu a venit mosu` intr-un an(venea in carne si oase,nu-mi aducea mare lucru,dar VENEA!
In anul acela n-a venit seara,noaptea,dimineata;am intrebat-o pe mama si ea a zis ca a avut rate;initial m-am necajit,dar pina seara am devenit o fericita ca sint cu mine mereu,Mos Craciun si Craciunita,asa ca-adevarul mi-a adus magia in viata reala si mi-a adus si in constienta realitatea de a ma vrea sa ma nasc,amandoi,nu ca mosul din legenda care nu a vrut sa se nasca Iisus in casa lui,asa ca m-am simtit divina,puiul lor dorit!Mi-au venit toate astea,avalansa in capul meu de copil si abia atunci m-am linistit si mi s-a asezat duiosia in suflet,o duiosie asezata,perena,pe care mi-au sadit-o parintii,pas cu pas(ca au mai fost si alti...pasi!!!).
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1189
Varsta : 50
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Dum 25 Dec 2011, 6:40 pm

Admina a scris:Deci da... iar a luat impartasania dupa batrani bagati in fata inaintea copiilor, care stateau la rand. zid A venit cu greata si dureri de burta, acum se chinuie sa vomite si nu poate. Ori a fost vinul, ori nu mai stiu. Cert e ca daca si la biserica asta de la tara nu se mai tine cont sa se dea copiilor inaintea adultilor, nu o sa o mai duc la impartasit.

Dar de ce te duci cu ea la impartasit EXACT in ziua de Craciun? Eu i-am impartasit la inceputul postului si saptamana trecuta. Si n stau la rand, ma duc oricand la biserica cu ei, ma duc in fata altarului si iese un preot si ii impartaseste si gata, nu astept sfarsitul slujbei. In oras avem cate 2 preoti la biserica si este mereu unul disponibil sa ia bilete sau sa impartaseasca!

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6488
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 25 Dec 2011, 9:14 pm

Deci n-o mai duc si clar. A luat un microb, unde e forumista care spunea ca imparasania e sterila, nu are microbi si nu te atinge nimic. Acum are si diaree si dupa cateva varsaturi, e clar luat de acolo. La noi a baut niste lapte cu negresa dimineata si din ambele am mancat si noi si erau proaspete, nu aveau nimic. Singurele sunt cele 3 lingurite de vin de dimineata. Sad Daca am ajuns sa o banuim si de deochi de la babele satului, asa de rau i-a fost toata ziua. Mai bine nu chinuiam copila sa o scol la 7.30 si statea linistita cu noi.

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu la data de Dum 25 Dec 2011, 9:21 pm

Admina a scris: . Singurele sunt cele 3 lingurite de vin de dimineata.
3 lingurite? Eu stiam ca se da putin vin cu lingurta o singura data nu de 3 ori la o impartasanie scratch

album picasa
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12694
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Dum 25 Dec 2011, 9:31 pm

mai la ce biserica ai dus-o tu? cum 3 lingurite? le da putin, nici macar una intreaga! foarte ciudat... nu mi s-a intamplat niciodata, dar cum am mai zis, nu o mai duce chiar in zi de sarbatoare poti oricand s-o impartasesti.

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu la data de Dum 25 Dec 2011, 9:36 pm

Cu toate ca sunt off topic spun ca eu nu cred ca e de la impartasanie wink Chiar daca a mancat tot ce ati mancat voi ea e totusi un copil si e mai sensibila ca voi. Corpul ei nu are posibilitatea sa lupte impotriva "relelor" ca si corpul vostru. sau poate fi un virul luat din aer pe drumul pana la/de la biserica. Sau pur si simplu de prin curte. wink (am inteles ca sunteti la tara) (nu da cu sarmale da cu carnati)

album picasa
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12694
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Dum 25 Dec 2011, 9:51 pm

Admina a scris:Deci n-o mai duc si clar. A luat un microb, unde e forumista care spunea ca imparasania e sterila, nu are microbi si nu te atinge nimic. Acum are si diaree si dupa cateva varsaturi, e clar luat de acolo. La noi a baut niste lapte cu negresa dimineata si din ambele am mancat si noi si erau proaspete, nu aveau nimic. Singurele sunt cele 3 lingurite de vin de dimineata. Sad Daca am ajuns sa o banuim si de deochi de la babele satului, asa de rau i-a fost toata ziua. Mai bine nu chinuiam copila sa o scol la 7.30 si statea linistita cu noi.

si totusi,igiena e igiena si gata,e posibil sa se transmita ceva din lingurita(ca nu le-o fi rusine microbilor de credinta),cat despre deochi,mi se intampla o chestie ciudata,la un anume preot,si doar la el,ma durea capul dupa miruire.nu o singura data,ci mereu,asa am crezut si eu,ca e alt motiv,dar daca s-a tot repetat,l-am...abandonat!De unde se vede ca nici macar Dumnezeu nu trece prin cine nu doreste,ca sa faca bine omului.
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Dum 25 Dec 2011, 10:24 pm

michelinebeaulieu a scris:si totusi,igiena e igiena si gata,e posibil sa se transmita ceva din lingurita(ca nu le-o fi rusine microbilor de credinta),cat despre deochi,mi se intampla o chestie ciudata,la un anume preot,si doar la el,ma durea capul dupa miruire.nu o singura data,ci mereu,asa am crezut si eu,ca e alt motiv,dar daca s-a tot repetat,l-am...abandonat!De unde se vede ca nici macar Dumnezeu nu trece prin cine nu doreste,ca sa faca bine omului.

eu nu m-am gandit niciodata ca se imbolnavesc copii de la impartasanie, eu abia l-am facut pe cel mare sa ia abia acum, dupa 2 ani de chin si refuz de biserica, in postul Craciunului, penrtu ca i-am promis ca ii cumpar ceva, asa m-am bucurat ca a acceptat sa intre in biserica si sa ia! daca el a fost singurul din clasa care nu a vrut sa ia impartasanie de la parinte! a fost parintele la gradinita.
Nu este vorba de "rusine" eu stiam ca lingurita si pocalul sunt de argint si chiar nu se transmit microbi.

Cat despre chestia ciudata cu preotul, eu zic ca aveai ceva nerezolvat cu el si niste rugaciuni de iertare ar fi fost suficiente Poti incerca!

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Dum 25 Dec 2011, 11:56 pm

Admina, pai mai ieri te cruceai de mamele care le dau copiilor mancare mestecata si de "dudele" din gura lor si tu-i bagi copilului in gura o lingurita trecuta prin gurile a nenumarati straini? Dar e de o mie de ori mai scarbos si neigienic!!!! Nu sunt de acord nici cu prima, si eu m-am ingretosat cand am auzit, dar asta cu lingurita de impartasanie e de o mie de ori mai gretoasa, ma inverzesc numai cand ma gandesc la o baba nespalata pe dinti de o luna, care a fost la wc si nu s-a spalat pe maini ca sa faca economie la apa, pe urma s-a scobit in dinti, apoi in nas si apoi iar intre dinti..., sa-si lase scuipatul infect pe lingurita care ajunge in gura puiului meu.

Diada , impartasania de la gradinita a fost cu acordul parintilor?
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 37
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de T_mihaela la data de Lun 26 Dec 2011, 12:04 am

Biserica ar trebui sa renunte la impartasania cu lingurita, se poate impartasi lumea si altfel ca doar nu suntem in evul mediu .Nu mi-as las acopiii sa puna gura pe lingurita minune autodistrugatoare de microbi.
T_mihaela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 311
Varsta : 41
Localizare : canada
Data de inscriere : 03/03/2010

http://www.ravelry.com/people/mikadog

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Lun 26 Dec 2011, 1:11 am

Diada,sint din argint,dar un examen bacteriologic ar releva altceva.virusii isi dezvolta "imunitate" de la un an la altul,nu mor nici dupa antibiotic,nici vaccinul nu tine de cald,daca ar fi fost sa moara cu argint,se folosea metoda pe scara larga.
Dar chiar asa,cum zicea Ioana,doar daca se transmit produse biologice,si asta nu e de contestat,si e de ajuns de neavenit.
Parerea mea e mult mai transanta:ca Iisus nu e in coma alcoolica,ca impartasania se face cu idei,cum vorbea Iisus multimilor altadata si ca "metodele" astea se perpetueaza din motive neplacute evolutiei omenirii.
Ema plangea cand era bebelusa cand sa ia impartasania,dupa mai multe refuzuri nu i-am mai dat,apoi la trei ani mi-a explicat ca ea nu vrea pentru ca..."copiii nu beau vin".Suna asa de logic,incat i-am dat maxima dreptate si am plecat acasa sa ne impartasim din povesti,fabule,cantece.Educatia armonioasa face omul,nu impartasania cu vin.Poate ca n-ar strica,Diada,sa-l intrebi pe copil de ce nu vrea,dupa ce l-ai fi asigurat dinainte ca e liber sa spuna ce vrea el,efectiv,si sa nu tina cont,o clipa,de parerile tale de pina atunci. Daca vrei sa faci asta,desigur.

Cat despre necesitatea rugaciunilor de iertare,discutabil,tinind cont de faptul ca preotul era intr-o pozitie oficiala,de reprezentant de Dumnezeu(pentru asta ma dusesem acolo,si pentru asta se duce toata lumea,nu pentru reglari personale;mai ales ca nu-l stiam deloc personal)si ca Dumnezeu trebuia sa-mi atinga fruntea,nu preotul.
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Lun 26 Dec 2011, 9:58 am

Ioana, nu a fost cu acordul parintilor, bineinteles ca nu, dar nu a zis nimeni nimic, tot al meu a fost pus la "colt" ca nu e dus la biserica rade

Copilul refuza siropul de la parinte pentru ca ii e frica de parinte, ca are barba si e negru, dar am reusit sa-l ducem la o biserica unde parintele este imbracat in rosu, galben sau verde, ca un fluturas wink

Despre restul nici nu am ce comenta. Sunteti foarte inversunate si nu vreau sa ma lupt cu voi peace eu o sa-mi duc copii la impartasit lunar daca o sa pot (normal este la 40 de zile) si va asigur ca ai mei nu se vor imbolnavi din asta.

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Lun 26 Dec 2011, 10:10 am

Daaaa,si eu sper sa se schimbe treaba asta cu impartasania cu aceeasi lingurita,vorbeam cu cineva si-i spuneam ca o sa intreb preotul de ce nu se poate cu lingurita de unica folosinta,a ras de mine si mi-a spus sa nu ma mai duc decat sa-l intreb asta.Am tinut postul dar nu m-am impartasit nici eu nici familia,eu mai sper ca se va schimba modalitatea asta de impartasire.

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3156
Varsta : 40
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Lun 26 Dec 2011, 10:23 am

Bine ca nu am fost eu unul din parintii vreunui copil de la acea gradinita! M-ar fi tinut minte toata viata! Pai cum sa faci ceva, sa dai ceva, sa-mi supui copilul la un ritual la care eu nu sunt de acord sa fie supus. Este inadmisibil din atatea puncte de vedere incat ma revolt numai cand ma gandesc.

Inca ceva, Diada, ti-ai invatat copilul sa ia mita, ceea ce nu cred ca este de dorit. L-ai invatat ca daca face ceva ce nu prea vrea, dar vrei tu, primeste ceva in schimb. Nu inteleg de ce acest lucru te bucura. El nu a acceptat impartasania pentru ca a inteles despre ce este vorba si i se pare un lucru bun, a facut-o pentru ca astepta o recompensa. Eu consider ca motivatia pentru care faci un anume lucru conteaza de o mie de ori mai mult decat faptul ca il faci.
Si inca ceva, spuneai ca ai amintiri traumatizante din copilarie de la mancatul cu lacrimi in ochi - acelasi lucru il faci copilului tau, numai ca este vorba de o alta convingere. Ai tai erau convinsi ca trebuie sa mananci si te obligau, tu esti convinsa ca trebuie sa fie supus unor ritualuri inventate de om si il obligi sa faca asta, in ultima instanta recurgand la mita. Poate ca nu-ti dai seama, poate metodele si comportamentul difera oarecum, dar in esenta este acelasi lucru.
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Lun 26 Dec 2011, 11:11 am

Multumesc

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Lun 26 Dec 2011, 11:24 am

Si ca sa ma urasti de-a binelea:) - faptul ca a refuzat impartasania de la preotul de la gradinita trebuia laudat si raslaudat! E un semn bun si un exercitiu bun de a spune nu si de a nu-i fi rusine atunci cand ai o alta convingere, pentru atunci cand va fi mai mare si va veni colegul smecher la el si ii va spune ca e un fraier si va rade de el daca nu fumeaza tigara aia.
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de tinap la data de Lun 26 Dec 2011, 12:02 pm

Ioana,de acord cu tine:motivatia din spatele oricarui lucru pe care-l facem noi,asta conteaza!Daca ma duc la biserica,daca citesc Biblia,daca donez(chiar si milioane $)daca fac orice fapta buna,conteaza motivatia pentru care o fac!Asa vom fi si judecati intr-o zi de Dumnezeu.Sint oameni care nu lipsesc de la biserica,care citesc biblia de n ori(profesori de relibie,istorici..etc..).Dar care e motivul adevarat din spatele acestor fapte bune de fapt?Lauda de sine,scutirea de impozite,sa ma vada lumea,...si cite alte motive personale.Si noi tot asa judecam.Daca copilul nostru a planui sa faca ceva bun dar a esuat,il judecam dupa intentia buna,chiar daca nu ne place ce a rezultat.Si invers,a facut ceva bun,dar cu un plan care sa pagubeasca pe altul si in final el sa beneficieze,ranind sau sa acopere alta fapta rea.Motivatia care se afla in spatele oricarui actiuni ale noastre,acolo se afla adevarul adevarat.
Impartasania-traditie inventata de om.Unde este aplicatia din Biblie?Ca sintem la religie,si singurul standard este Biblia.Religia crestina(si nu numai) este plina de traditii inventate de om si preluate automat din generatie in generatie,fara ca omul sa-si puna propiile intrebari sufletesti,marea majoritate sintem asa.Preotul este om ca noi ceilalt,facut din tarina,deci pacatos.Cum ar putea o fiinta pacatoasa sa ierte pacatele?Numai Dumnezeu iarta pacatele,iar intre noi si El nu este nimeni.El ne-a dat acest mare privilegiu de a comunica DIRECT cu El!Prin rugaciune,vorbind cu El
In Evul mediu,iezuitii ii speriau pe oameni ca vor arde in focul vesnic daca nu vor plati bani ca sa li se ierte pacatele.Erau asa numitele penitente,plateai si preotul iti spunea ca ai fost iertat!Ar fi multe de spus,dar ma opresc.
Diada,desi eu personal nu cred in popi si impartasanie,totusi respect credinta ta.(pavel ne avertizeaza sa nu facem pe un frate(sora) de-al nostru
sa se simpta gresit(a)doar ca eu am alta convingere cu privire la un fel de mincare,sau altul,sau cu privire la o zi sau alta)
Daca tu esti incredintata ca e bine,(vorbim de impartasanie)si nu ai indoieli,atunci asta e bine.Asta e credinta ta,si eu respect credinta fiecarei persoane.Cine-as fi eu sa judec??Numai Cine a facut Legea,are dreptul sa judece.El e judecatorul suprem!
Aceasta a fost doar parerea mea fetelor,take me easy!
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 56
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de olympia la data de Lun 26 Dec 2011, 12:05 pm

Eu vad mai multe feluri de a privi problema: ori credinta e atat de mare incat te apara de orice boala, sau presupunand ca o iei totusi, te vindeci datorita credintei, ori ne ferim pe cat putem de virusi si microbi si atunci ne invatam copiii sa respecte regulile de igiena, ceea ce automat inseamna ca nu vor imparti tacamurile cu nimeni, nu vor saruta obiecte sarutate si de altii.
Sigur ca a-l impartasi in zile in care nu-i lume la biserica, e cumva o cale de mijloc si un risc mai mic. Alegerea e insa a parintilor, ca si in alte privinte, a botezului de pilda unde si acolo au fost accidente, stiti bine. Si parintilor li s-a spus ca n-au avut destula credinta de-aia s-a-ntamplat, nu ca preotul a gresit. Preotii sunt oameni si nu-s toti la fel. Stiu de pilda ca bunicii mei ne duceau la impartasit dar vorbeau intre ei ca preotul nostru de atunci, unul batran si prieten cu bunicul, avea cel putin 2 lingurite si stabileau cu el cand sa mergem... . Oricum noi nu tineam post, nu-mi amintesc sa fi baut copil fiind altceva decat lapte dimineata, asta ca sa ne lamurim ca era tot un compromis.
Sunt oameni care aleg o cale sau alta, mergand pana la a face sau nu copiilor vaccinuri, sau numai unele dintre ele, a-i pazi de virusi si microbi respectand strict reguli de igiena sau facand exceptii de la ele cand e vorba de ritualuri. Eu nu-s ok nici cu pusul bebelusilor pe jos in biserica la botez de pilda.
olympia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 547
Data de inscriere : 06/12/2008

http://www.penecolorate.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Lun 26 Dec 2011, 12:41 pm

olympia a scris: Eu vad mai multe feluri de a privi problema: ori credinta e atat de mare incat te apara de orice boala, sau presupunand ca o iei totusi, te vindeci datorita credintei, ori ne ferim pe cat putem de virusi si microbi si atunci ne invatam copiii sa respecte regulile de igiena, ceea ce automat inseamna ca nu vor imparti tacamurile cu nimeni, nu vor saruta obiecte sarutate si de altii.
Sincer, nu cred ca autosugestia ne fereste de imbolnavire. Faptul ca noi credem cu tarie ceva nu Il obliga pe Dumnezeu sa faca intocmai, afara de cazul in care este scris negru pe alb in Biblie. In privinta impartasaniei, nu scrie nimic de genul asta. Este mai prudent sa fie respectate regulile de igiena, zic eu.
Apoi, vizavi de ceea ce povestea Admina, mi se pare, totusi, destul de putin probabil ca un microb luat cu acea ocazia sa aiba o dezvoltare asa de rapida. Maicurand ar putea fi ori o viroza care incuba deja si a fost doar o coincidenta, sau o reactie de dezgust a copilei, daca are sensibilitati de genul asta. Eu, de pilda, din copilarie si pana azi, fac herpes instant daca sunt silita sa mananc ceva care nu imi place.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de olympia la data de Lun 26 Dec 2011, 12:57 pm

Eu ma gandeam la oameni cu foarte mare credinta Aurishta
Nici in privinta autosugestiei nu m-as risca sa-i trasez limitele.
De pilda tu cand faci herpes "de sila", in starea aceea de disconfort general iti scade imunitatea, ca virusul e-n organism oricum Smile , numa ca in mod obisnuit esti capabila sa-l tii la respect ca sa zic asa.
Psihicul nostru cu toate zonele sale, constientul si mai ales partea de care nu suntem de obicei constienti, influenteaza intreaga noastra functionare, stiinta o dovedeste din ce in ce mai mult.

Ultima editare efectuata de catre MagdaMarin in Lun 26 Dec 2011, 3:32 pm, editata de 2 ori (Motiv : Separat capitole)
olympia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 547
Data de inscriere : 06/12/2008

http://www.penecolorate.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat