Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Fulare, saluri, esarfe tricotate II

+64
cory74
carmenco
MARI_H
ladybird
mira24
adar
betymi72
diada
Uca
mariucamariuca
aba
tzushky
Angelica18
samo99ro
manuela29
silvisor
mimmi
carmenush
canadianca50
europolis
melus
firicel
Karina33
Nicoleta Irimescu
iuli.b
bibitu
irish05
violetas
Kristina
anda81
CCristinaC
lotus nufar
mihaelavama
dienutzababy
claras
Love
Serban Valentina
aidaalex
lennny
mnarcisa
Admina
ribana
dicioanacris
Anuta Stanciu
Medi
corilex
Ana Maria
maria_covacef
geany
snoopy
solmizel
Dodo-pui
marlen372001
angells
MihaelaT
Stoian Angelica
rucsy
Giobsy
LYNDA
danadea
madalina78
SilviaDumitrescu
Noemi
ioana soare
68 participanți

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de irish05 Mier 11 Aug 2010, 7:21 pm

vaaaaaaaaaaaaaaaaaaai de mine! mai ce maini ai! n-am cuvinte! kiss
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de iuli.b Mier 11 Aug 2010, 8:02 pm

fara cuvinte!!
iuli.b
iuli.b
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 107
Localizare : galati
Data de inscriere : 29/03/2010

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de Nicoleta Irimescu Mier 11 Aug 2010, 8:04 pm

mirat2 aplauze aplauze aplauze

Superb Ioana! felicitari!
Nicoleta Irimescu
Nicoleta Irimescu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1159
Varsta : 54
Localizare : Vatra Dornei - Bucovina
Data de inscriere : 23/07/2009

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de Ana Maria Mier 11 Aug 2010, 8:43 pm

Ioana, de cand il asteptam!!! Mi s-a taiat respiratia! Ca de obicei atunci cand este vorba de ceea ce faci - si cum faci - tu, cuvintele sunt sarace! Este de vis! Jos palaria de nenumarate ori!!!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ana Maria
Ana Maria
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/07/2009

http://www.firetricotat.ro

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de mihaelavama Mier 11 Aug 2010, 8:47 pm

felicitari!!! aplauze stiu ca un astfel de lucru cere mult timp si rabdare. lucru de mana spune-mi Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 4246 cu ce nr. de andrele ai lucrat? aproximativ cat timp ti-a luat? scratch
mihaelavama
mihaelavama
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 383
Varsta : 59
Localizare : vama
Data de inscriere : 07/04/2010

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de irish05 Mier 11 Aug 2010, 9:10 pm

io cred c-a lucrat un chinez mic. aia e munca de chinez.
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de Karina33 Mier 11 Aug 2010, 9:55 pm

zid zid zid
Fara cuvinte sunt Ioana!!!

ce ma enervez pe mine ca nu am vreme sa intru pe-aici sa vad ce minunatii face Ioana!
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de firicel Mier 11 Aug 2010, 10:00 pm

Ioana,felicitari!Salul este super!Pot sa-ti spun ca am ramas fara cuvinte... Flowers Flowers Flowers Flowers
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de ioana soare Mier 11 Aug 2010, 10:25 pm

Va multumesc mult pentru cuvintele si gandurile voastre frumoase! Ma bucur mult ca va place, am lucrat cu mare drag la el! hug kiss

Mihaela eu am lucrat cu andrele de 3,5mm. Salurile de genul acesta se lucreaza cu andrele mai mari decat o cere firul, se poate experimenta lucrand cateva mostre in modelul respectiv cu andrele de diferite marimi, apoi se alege marimea folosita la mostra care ne place cel mai mult.
Nu am idee in total cat mi-a luat sa-l lucrez pe tot,pentru ca nu am lucrat doar la el si nu am lucrat in fiecare zi. Insa este mai simplu decat pare. A mers greu doar la primele repetitii de model, dar dupa ce am inteles logica modelului a mers destul de usor. La bordura, o repetitie de model ( un rand de romburi = 16 randuri de impletit) imi lua cam 40 de minute parca. Cand am inceput si modelul central a mers ceva mai repede, pentru ca acolo se lucreaza model dantelat doar la fiecare rand de fata (spre deosebire de bordura unde se lucreaza model dantelat la toate randurile). Insa cere foarte multa atentie, orice greseala se plateste scump, mai ales daca o descoperi dupa mai multe randuri lucrate de la acea greseala. Trebuie desirat ochi cu ochi (mers inapoi ca racul) pentru ca altfel se pierd ochiurile si nu le mai prinzi. Eu m-am trezit cu o gaura in el la un moment dat (se rupsese firul) si a trebuit sa desir munca de o dupa-amiaza intreaga. Iar desiratul mi-a luat aproximativ tot atat cat mi-a luat sa lucrez bucata respectiva.Smile)
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de melus Mier 11 Aug 2010, 10:33 pm

Voi nu va enervati cand gresiti?Ca mie, cand mi se intampla, imi vine sa arunc si lucru si tot.Mai ales cand am mult de reparat.
Insa, imi aduc aminte ca in timpul sarcinii(-lor) stateam sa lucrez pana la 3 dimineata si nu ma enervam deloc.
Ioana, salul tau e o opera de arta!
melus
melus
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 44
Localizare : romania
Data de inscriere : 03/08/2010

http://vecinagreierasului.blogspot.com

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de MihaelaT Mier 11 Aug 2010, 11:12 pm

mirat2 mirat2 mirat2 mirat2 mirat2 Ioana, da-mi una dupa ceafa sa nu lesin. Nu ma cuvinte. mirat2 Arata ...tot nu gasesc cuvantul potrivit pentru sal, ceva la supersupersuperlativ. Felicitari! primul [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de ioana soare Mier 11 Aug 2010, 11:40 pm

Mihaela esti super tare, m-ai facut sa rad:)))) Multumesc mult pupi

Melus endorfinele's de vina:))) Nici pe mine nu prea ma supara nimic in perioada asta:))
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de danadea Mier 11 Aug 2010, 11:49 pm

Ana Maria, Ioana, ca de obicei in fata lucrarilor voastre cuvintele nu-si afla rostul.
Flowers Flowers
Multumim pentru frumusetile cu care ne incantati. Va pup
avatar
danadea
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 736
Localizare : Deva
Data de inscriere : 17/08/2009

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de Ana Maria Joi 12 Aug 2010, 1:05 am

Va multumesc mult [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] , ma incurajati sa continui "expermentele"! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Bibitu, vopselele pe care le-am folosit sunt concepute special pentru fire naturale dar din cate am inteles se pot folosi si pentru altfel de fire. Eu nu am incercat deocamdata decat pe combinatia lana/acril si a iesit ce-ati vazut. Vopselele le-am luat de aici [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] , ai si preturile. Vopseaua este foarte concentrata, un borcanel de vopsea de 10g ajunge pentru a vopsi 1 kg fire la intensitatea maxima a culorii.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ana Maria
Ana Maria
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/07/2009

http://www.firetricotat.ro

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de Admina Joi 12 Aug 2010, 2:02 am

Of, nici nu apuc sa comentez despre niste minunatii vopsite si lucrate minunat si apare alta maiestrie de impletitura. Ma omorati cu zile... Flowers
Ana Maria, firele sunt superbe, culori care-mi merg la suflet si tricotajul tau e impecabil. lucru
Ioana, cu tine nu mai vorbesc, ca ma oftici. Ai timp sa cauti modele, ai timp sa cauti povestea din spatele lor, lucrezi o nebunie din fir usor ca matasea; un model complicat, dantelat si mult prea frumos. In plus job, tatic in devenire pe cap, bebe la purtator, forumit, alte cautari asidue de modele mirobolante, restaurezi mobila veche Suspect . Si nu te plangi niciodata...
Am zis-o, semneaza-ti pozele intr-un fel sau altul, ca sunt prea "de revista". pupi

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de Giobsy Joi 12 Aug 2010, 10:40 am

Ioana, te felicit si eu cu deplina admiratie. Nu mai laud lucratura in sine, ca nu sunt destule cuvinte.
Dar o sa spun ceva despre firul folosit: un astfel de fir as tricota fara sa dorm, fara sa mananc, fara sa...multe altele. Doar pe forum as intra uneori...
Nu exista masinarie care sa faca ceea ce pot face impreuna mainile, mintea si sufletul.
Arta ta merita o poiana cu flori.
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de europolis Joi 12 Aug 2010, 12:42 pm

Foarte frumoase fulare Ana Maria Flowers si multumim de pontul cu vopsitul, sper sa prind curaj si eu wink
Ioana superb sal, de o delicatete extraordinara Flowers hug
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3238
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de Ana Maria Joi 12 Aug 2010, 1:27 pm

Admina, Europolis, va multumesc mult pentru cuvintele frumoase, voi cele de aici sunteti o permanenta sursa de inspiratie si motivatie [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] .
Europolis, curaj! Avertizare: Creeaza dependenta [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] !
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ana Maria
Ana Maria
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/07/2009

http://www.firetricotat.ro

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de dienutzababy Joi 12 Aug 2010, 3:24 pm

superb sal. sa il porti sanatoasa kiss
dienutzababy
dienutzababy
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 697
Varsta : 35
Localizare : Nobitz, Germania
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de irish05 Joi 12 Aug 2010, 8:10 pm

ioana, cum il intretii? cum il speli? ar fi de invatat sa ne spui , daca esti draguta.... si cum esti, nu se pune problema , nu? kiss
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de anda81 Joi 12 Aug 2010, 10:43 pm

Ioana salul tau e superb.Ai cu ce te mandri!felicitari! Flowers
anda81
anda81
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 334
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de canadianca50 Vin 13 Aug 2010, 9:30 am

Ioana bravo , felicitari adevarata opera de arta .
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de carmenush Vin 13 Aug 2010, 3:15 pm

Ioana, o adevarat opera de arta a iesit din manutele tale. Felicitari!
Va arat si eu salul tricotat de mine
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
carmenush
carmenush
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 258
Varsta : 43
Localizare : Dambovita
Data de inscriere : 24/02/2009

http://www.creatii-carmen.blogspot.com

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de LYNDA Vin 13 Aug 2010, 4:58 pm

Woooaaaauu fetele sunteti adevarate maestre!!!!

Carmen esti primul

Merci Merci Merci Merci Merci Merci
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de ioana soare Vin 13 Aug 2010, 11:21 pm

Va multumesc frumos pentru aprecieri, ma bucur mult ca va place salul! hug

Admina cine ce sa faca cu pozele mele? Important e ca eu stiu ca sunt lucrarile mele. Si ar strica armonia pozelor niste litere puse acolo. Nu prea s-ar incadra in peisaj, in poveste:))
Irish salurile se spala cu mana, cu putin perwoll, apoi se limpezesc, se scurge apa fara a le lasa sa atarne, se ruleaza intr-un prosop pentru a absorbi excesul de apa , apoi se intind si se prind in ace la dimensiunile stabilite.Cu alte cuvinte ele trebuie blocate dupa fiecare spalare.

Carmenush e foarte dragut salul tau! Pare foarte fin si pufos! Flowers

edit: acum abia, marind pozele (prima oara fiin in goana mare), am observat modelul salului tau Carmenush. Este deosebit de frumos si este lucrat impecabil! love


Ultima editare efectuata de catre ioana soare in Dum 15 Aug 2010, 6:31 pm, editata de 1 ori (Motiv : am intrat pe goana pe net si am scris cu greseli:))))
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 5 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB