Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Fulare, saluri, esarfe tricotate II

+64
cory74
carmenco
MARI_H
ladybird
mira24
adar
betymi72
diada
Uca
mariucamariuca
aba
tzushky
Angelica18
samo99ro
manuela29
silvisor
mimmi
carmenush
canadianca50
europolis
melus
firicel
Karina33
Nicoleta Irimescu
iuli.b
bibitu
irish05
violetas
Kristina
anda81
CCristinaC
lotus nufar
mihaelavama
dienutzababy
claras
Love
Serban Valentina
aidaalex
lennny
mnarcisa
Admina
ribana
dicioanacris
Anuta Stanciu
Medi
corilex
Ana Maria
maria_covacef
geany
snoopy
solmizel
Dodo-pui
marlen372001
angells
MihaelaT
Stoian Angelica
rucsy
Giobsy
LYNDA
danadea
madalina78
SilviaDumitrescu
Noemi
ioana soare
68 participanți

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de Giobsy Sam 23 Oct 2010, 8:51 pm

Am reusit, in sfarsit, sa birui comanda speciala a fiicei mele: un fular lat, lung, fin, negru sau gri. Am sacrificat aproape 100 g din acest mohair.
Sunt incantata de firul asta si il folosesc cu maxima zgârcenie.
Dupa blocare, dimensiunile salului/fular sunt de 40x180 cm.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de anda81 Sam 23 Oct 2010, 9:05 pm

imi place modelul,imi place culoarea ... e foarte reusit! Felicitari... bucurie Poate ne dai si noua schema de la model...cu multumiri anticipate kiss
anda81
anda81
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 334
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de Giobsy Sam 23 Oct 2010, 9:48 pm

Anda, ma bucur ca iti place.
Eu am printat cam tot ce mi-a placut din sutele de link-uri puse aici pe forum.
Am deja vreo 4 bibliorafturi cu modele si puncte pentru croset si tricot.
Nu am scanner la indemana, si era cat pe ce sa nu iti pot da modelul.
Dar l-am cautat acum pe Picassa si l-am gasit.
Eu am repetat modelul pe latimea si pe lungimea salului, dupa inspiratia de moment.
Uite aici gasesti diagrama.

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de firicel Sam 23 Oct 2010, 10:00 pm

Gibsy,fii draguta si spune-mi si mie ce inseamna ca ai blocat ceva Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 4246 Am mai intalnit acest termen si sunt batutincap si nu inteleg.Poate a fost explicat pe undeva ,dar nu l-am retinut zid Oricum este o frumuste de sal si nu-i doresc fiicei tale decat sa-l poarte sanatoasa iar mamica ei sa fie sanatoasa sa-i mai faca Smile pupi este foarte frumos si modelul iar culoarea este una dintre preferatele mele wink Si cum ti-au intrat doar 100 grame la ditamai salul zid
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de Giobsy Sam 23 Oct 2010, 10:16 pm

Firicel, multumesc pentru cuvintele frumoase.
Despre blocare a explicat Ioana Soare, pe undeva, pe forum.
Pe scurt: dupa ce am terminat salul, l-am inmuiat in apa cu balsam si apoi l-am presat in prosop pentru a elimina excesul de apa.
Am intins salul pe o coala de scârţ-scarţ (Isopor folosit la izolarea locuintelor), i-am dat forma dorita prinzand marginile salului in ace cu gamalie. Apoi am asezat coala pe o suprafata orizontala si am lasat salul sa se usuce. (Eu am pus salul in doua, pentru ca era mult mai mare decat coala de isopor).
Da, au intrat aprox. 100 de grame. Firul este natural, foarte subtire si foarte pufos. imi este atat de drag!
L-am luat de la fire second hand, ca altfel nu mi-as fi permis.

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de samo99ro Sam 23 Oct 2010, 10:56 pm

firicel a scris:Gibsy,fii draguta si spune-mi si mie ce inseamna ca ai blocat ceva Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 4246 Am mai intalnit acest termen si sunt batutincap si nu inteleg.Poate a fost explicat pe undeva ,dar nu l-am retinut zid Oricum este o frumuste de sal si nu-i doresc fiicei tale decat sa-l poarte sanatoasa iar mamica ei sa fie sanatoasa sa-i mai faca Smile pupi este foarte frumos si modelul iar culoarea este una dintre preferatele mele wink Si cum ti-au intrat doar 100 grame la ditamai salul zid
A bloca inseamna a incheia lucrul. Este ultimul ochi la croset si ultimul rand la tricot.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de firicel Sam 23 Oct 2010, 11:13 pm

Multumesc Samo Smile Ce batutincap si nu sunt blonda rade Credeam ca se pune intins pe un planseu,ceva si umezit ca sa stea modelul desfacut zid Doamne,ce aiureli m-a dus mintea rade
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de geany Sam 23 Oct 2010, 11:55 pm

Firicel, de data asta tu ai dreptate si samo a gresit.

Blocarea este prinderea in ace a lucrului pentru a-i reda forma la dimensiulie precalculate. fuga
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de aba Sam 23 Oct 2010, 11:58 pm

Gobsy, foarte frumos modelul. Sa-l poarte cu placere. Spor in continuare la tricot
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de firicel Dum 24 Oct 2010, 12:02 am

geany a scris:Firicel, de data asta tu ai dreptate si samo a gresit.

Blocarea este prinderea in ace a lucrului pentru a-i reda forma la dimensiulie precalculate. fuga
deci,nu sunt prea"blonda?" rade Multumesc,Geany kiss
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de geany Dum 24 Oct 2010, 12:05 am

Pai este exact ce-a explicat Ioana de foarte multe ori si este exact ce-a explicat Giobsy ca a facut...(si asa fac si eu) wink
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de firicel Dum 24 Oct 2010, 12:07 am

Cred ca am chiulit la la lectia despre "blocare"si n-am citit nici din urma Embarassed
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de tamara Dum 24 Oct 2010, 9:23 am

Giobsy, te felicit si eu pentru fularul lucrat. Este foarte frumos. Ai maini de aur. Sa-l poarte cu placere fetita.
tamara
tamara
helper
helper

Numarul mesajelor : 13
Localizare : botosani
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de mira24 Dum 24 Oct 2010, 9:53 am

Foarte frumos salul, Giobsy, sa-l poarte cu placere !
mira24
mira24
helper
helper

Numarul mesajelor : 16
Localizare : MM
Data de inscriere : 12/01/2010

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de samo99ro Dum 24 Oct 2010, 11:51 am

Scuze daca am gresit - in tehnica in limba romana, dar in explicatiile in lb. engleza, dupa ce termini lucrul, cand trebuie sa intaresti firul cu care ai lucrat, ei numesc "blocking" cand faci randul terminal unde, practic, inchei lucrul.
Cred ca trebuie sa ma mai informez si sa invat si terminologia romana sa nu mai incurc lucrurile.
Inca o data, scuze.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de ioana soare Dum 24 Oct 2010, 2:57 pm

Samo gresit ce spui si acum.
Prin "blocking" si englezii si americanii inteleg exact acelasi lucru pe care l-au spus fetele mai sus si pe care l-am explicat si eu in amanunt undeva pe aici.Dupa ce gasesc pun link catre explicatii.

Giobsy este minunat fularul tau! love Atat de fin si delicat!
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de geany Dum 24 Oct 2010, 3:04 pm

Giobsy, m-am luat cu blocarea si am uitat sa-ti felicit lucrarea. Este frumos salul, si-mi place foarte mult cum ai realizat modelul. Daca te rog ai putea sa pui o schema, vreau si eu sa-l fac. Firul il am asemanator cred...
Multumesc anticipat. Smile
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de tzushky Dum 24 Oct 2010, 4:45 pm

Karina33 a scris:Mai prin tinerete o numeam beduina, acum nu stiu cum s-o mai numi ciorapul asta de tras pe cap.

E simpatic foc burlanul tau verde! Acum cateva zile am terminat si eu unul, jumatate bej, jumatate rosu, si mi-am dat seama cu ocazia asta ce lucru folositor poate fi. Poze nu am, ca l-am daruit Smile

Inainte sa ma apuc de lucru am cautat pe net modele si-am gasit cateva care mi-au placut:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (acopera bine umerii, ceafa si gatul, si poate fi prelungit pentru cap)

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Vedeti ca trebuie sa va faceti cont ca sa aveti acces la poze si modele, dar nu costa decat cateva secunde. Eu zic ca merita, mai ales ca burlanele astea tare sunt in voga.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
tzushky
tzushky
helper
helper

Numarul mesajelor : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/07/2010

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de Giobsy Dum 24 Oct 2010, 8:20 pm

Aprecierile voastre inseamna foarte mult pentru mine. Va multumesc din suflet.
Am explicat ce inseamna blocarea spre sfarsitul paginii anterioare. Tot acolo am pus si link-ul spre schema modelului.
hug

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de samo99ro Dum 24 Oct 2010, 11:04 pm

ioana soare a scris:Samo gresit ce spui si acum.
Prin "blocking" si englezii si americanii inteleg exact acelasi lucru pe care l-au spus fetele mai sus si pe care l-am explicat si eu in amanunt undeva pe aici.Dupa ce gasesc pun link catre explicatii.

Giobsy este minunat fularul tau! love Atat de fin si delicat!
Stiu, stiu. M-am dus imediat si am verificat. Nu stiu ce-a fost in scafarlia mea la ora aia. Bine ca ai fost tu pe aproape ca zapaceam fata de tot. love
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de geany Lun 25 Oct 2010, 10:28 am

hihi, multumesc!!! Daca nu ai pus "aici" cu clopotzei sa-mi sune si mie in cap.... Am salvat schema, poate reusesc sa fac si eu ceva aproape la fel de frumos:)
kiss
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de samo99ro Lun 25 Oct 2010, 10:37 am

Geany, vezi si aici niste modele gratuite. Pentru inspiratie.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de Giobsy Lun 25 Oct 2010, 10:53 am

Geany, sunt sigura ca vei face ceva si mai frumos.
La adresa indicata de mine (fara clopotei [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] ) vei gasi multe diagrame pentru dantele.

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de samo99ro Lun 25 Oct 2010, 11:04 am

Giobsy, cred ca trebuie sa-i facem rost si de o pereche-doua de maini suplimentare... wink
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de Giobsy Lun 25 Oct 2010, 11:56 am

Daca s-ar gasi, le-as lua eu. Despre "maini suplimentare vorbesc"...

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 11 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB