Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Invatam sa tricotam, impreuna

+90
reya
gaby67
odrina
Raresuca
24elena
emilia.d
ady_kat
iubiriska
margot
misela
ramona75
lyly20
lauricson
alicebi
crystyn
lili_janine
bubulina_bis
teisoara
denisia_16
maruska
andacoman
geany
Brindusa
mica
lucica
maria25510
Gabriela Miha
Ariadna30
IULIAvlad
Karina33
LYNDA
amira
ancush
Claudia w
Teodor Coca
AITEN
sarsuraki
ginab
marya
miha02
julix_2007
maria_covacef
felicia13
cimita123
costi_iacob
SilviaDumitrescu
matau mirela lavinia
Ana Maria
marlen372001
bubu85
marilyn
aidaalex
Dionisia
StMihaela
crysfresh
Antilopa Bongo
Noemi
totolina
alinutza80
maximlidia
dana_mi16
trice
DANIELA.I
dina_dorina
madalinutzaa
iris_damian@yahoo.com
ioana soare
aisha
larisuka
MihaelaT
Camy
little_light
angelnelias
Liana
Eva
Mimi
anca_22
roxx
irish05
julia
tomari
Socrate
ultimul_mohican
Ania
diada
cris69
cleo
arime
lorinaoo1
Admina
94 participanți

Pagina 15 din 24 Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 19 ... 24  Urmatorul

In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de LYNDA Mar 05 Ian 2010, 9:21 pm

Acum sa va prezint si eu lucrarile mele...

Am crosetat finutilor mei ( din poza ) la cel mic papucei si caciulita
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
si la cel mare caciulita si fular ...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Barbatelului meu iubit , i-am tricotat un fular

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Si mie mi-am tricotat un fular si o caciula...


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sper sa va placa,
Linda.
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de IULIAvlad Mar 05 Ian 2010, 11:00 pm

buna seara!
da , sunt f. reusite
imi place modelul de pe fata botosilor
IULIAvlad
IULIAvlad
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 49
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/01/2010

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Ariadna30 Mar 05 Ian 2010, 11:39 pm

Buna seara!
Sunt noua aici, dar v-am citit multe din mesaje zilele acestea si v-am admirat hainutele tricotate sau crosetate. Bravo, jos palaria!
Eu am tricotat f. putin in trecut, am uitat aproape tot ce stiam; nici sa pun ochiuri duble nu-mi mai amintesc exact cum se face. :D De vreo saptamana, de cand observ la o anumita emisiune tv ca toate doamnele de acolo tricoteaza, m-a apucat cheful de o asemenea activitate. As vrea sa-i fac baietelului meu (3 ani) un pulover. Sotul mi-a cumparat un scul mare (200 g) de PNA - de acesta este legata intrebarea mea. Am incercat vreo 4 perechi de andrele pe mostra mea de lucru, primele f. subtiri, apoi alte 3 de la nr. 3 in sus; cu toate andrelele rezultatul mi se pare un tricot f. subtire...ceva de genul bluzelor de primavara. Ar trebui sa pun firul in doua? Ma gandesc ca doar asa ar rezulta ceva consistent, nu-mi place cum arata acum. Cred ca firul de acril (din ce imi mai amintesc) are grosimea dubla fata de ce am eu acum.
O sa mai am intrebari, deocamdata ma rezum la aceasta.
Ariadna30
Ariadna30
helper
helper

Numarul mesajelor : 46
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 03/01/2010

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de LYNDA Mier 06 Ian 2010, 9:28 am

Ariadna, bine ai venit printre noi.... hug

Nici eu nu sunt experta dar pot sa iti spun parerea mea ... cu orice mohair am lucrat pana acum , la modelul bob de orez ( un ochi pe fata si unul pe dos , iar la randul urmator cel care era pe fata il faci pe dos si invers) arata gros ca si un pulover.

Iulia iti multumesc , dar sa stii ca eu l-am inventat ... dupa un model care l-am vazut...

Linda.
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de marlen372001 Mier 06 Ian 2010, 10:26 am

draga linda,

super totul !!! sa inteleg ca le aveai de o perioada de timp si nu le-ai postat.

sau ne-ai intrebat numai sa ne verifici ? wink

imi plac botoseii, ai iesit super : ce model ai facut deasupra ? nu-mi dau seama daca sunt lucrati de tot cu croset sau si cu andrele.

draga ariadna,

daca firul este tot ala de-l stiu eu, nu se lucreaza niciodata intr-un singur fir. grosimea optim iese din firul pus in 3. cum se face ? foarte simplu, dar trebuie sa postez un filmulet aici (o s-o fac pe seara), ca am eu o metoda care-l face direct in 3.
si andrelele folosite trebuie sa fie 2,5 - 3 daca imi amintesc eu bine. asa iese pulover - ca sa-ti fie de folos si nici sa nu te chinui mult la lucru cu fir subtire. si inca ceva, nu vreau sa te supar. sa fii pregatita ca firul de PNA va face scame in timp, dupa vreo 2-3 spalari.
si cel mai important : nu stiu daca iti ajung cele 200g. asa ca daca vrei sa fii sigura, mai ia un scul. de ramas nu-ti ramane ca-i poti face un fes/ caciula din rest.

te sarut - marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Mier 06 Ian 2010, 11:35 am

Lynda frumoase lucrusoarele tale, imi place setul verde in mod deosebit!
Dar e pacat sa se piarda prin subiectul acesta. De ce nu le postezi pe fiecare la subiectele la care se incadreaza?

Ariadna parerea mea e ca e pacat sa lucrezi cu un fir de proasta calitate, e pacat de toata munca ta. Mai spunea cineva pe aici ca i-a lucrat mama ei un pulover foarte frumos, dar care dupa primul spalat arata ca o carpa de sters pe jos. Nu zic sa te avanti din prima la fire scumpe, dar cel mai bine e sa mergi tu la mercerie si sa cauti un fir mai bun, deja din mai multe fire rasucite la grosimea pe care o doresti (nu e acelasi lucru sa pui tu un fir in 3 , nu este rasucit ca cel din fabrica si se observa in impletitura) , sa aiba si ceva lana in compozitie pentru a-i tine si de cald baietelului tau. Pe eticheta firului vei avea recomandari pentru ce marime de andrele sa alegi si cam cat fir intra pentru un pulover de adult. Te poti orienta cam cu cat mai putin sa iei pentru un copilas de 3 ani, sau ceri si sfatul vanzatoarei. Dar parerea mea e ca e pacat de munca si de timpul tau daca faci ceva ce sa va strica rapid la primele spalari si care nici nu-i va tine prea bine de cald baietelului tau. Fiind la inceput s-ar putea ca asta sa te descurajeze si e pacat pentru ca se pot face atatea lucruri minunate cu andrelele.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de LYNDA Mier 06 Ian 2010, 12:33 pm

Draga Marlen ,

Le-am facut la sfarsitul anului trecut...
De cand m-am lasat de fumat.... Embarassed
Nu am stiut cum sa le postez pozele si abia ieri am reusit... bucurie
Tot am facut dupa capul meu cu croseta... si talpa nu mi-a placut deloc cum mi-a iesit , dar pentru poza i-am aranjat eu sa nu se vada... wink


Ioana scuze dar aseara deabia am reusit sa postez si nu am stiut cam arata...Promit sa le pun fiecare la sectiunea ei!!!
Merci

Va pup,
Linda. kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Ariadna30 Mier 06 Ian 2010, 6:05 pm

Buna seara!
Multumesc frumos pt. primirea calda si pt. raspunsurile elaborate.
Nu optasem pt. PNA, asa e cand trimiti barbatii la cumparaturi. :d Am observat si eu, putin cat am lucrat cu acest fir, ca se scamoseaza cand desfaci lucrul, cand se incurca firul, etc. Eu vroiam acril, lana sau ceva de genul asta. Nu m-am gandit sa cumpar fire scumpe din prima pt. ca nu stau pe roze din pct. de vedere financiar in momentul asta si nici avansata nu sunt in ale tricotatului. Daca tot mi-a cumparat PNA, ma gandeam sa incerc sa fac ceva simplu din el pana capat ceva experienta. E ultima data cand cumpar asa ceva, asta e sigur.
Marlen, clar ca nu-mi ajung cele 200 g daca pun firul in 2 sau 3. O sa ma orientez catre altceva (o vesta de ex.), nu vreau sa mai cumpar PNA.
Astept filmuletul...cand o sa ai timp desigur. Multumesc pt. sfat.

Ioana, multumesc pt. sugestii si explicatii.

Acrilul isi modifica forma la spalat, purtat, etc. ? (ma refer la produsul finit - hainutele)

Scuze pt. forma mesajului, nu ma descurc prea bine cu optiunile de aici. Plus ca e a doua oara cand il scriu (am apasat gresit prima data si s-a dus tot mesajul).

L.E. Scuze pt. forma mesajului anterior, nu ma descurc prea bine cu optiunile de aici. Am incercat sa editez, dar n-am reusit; tot cum l-am scris initial a ramas.


Ultima editare efectuata de catre diada in Mier 06 Ian 2010, 9:25 pm, editata de 1 ori (Motiv : unit mesaje)
Ariadna30
Ariadna30
helper
helper

Numarul mesajelor : 46
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 03/01/2010

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de IULIAvlad Mier 06 Ian 2010, 11:04 pm

buna seara
v-am urmarit discutia despre calitatea firelor
aveti mare dreptate!
nimeni nu vrea sa muncesca doar pana la primul spalat
dar o sa va postez poze cu tricotaje lucrate din PNA romanesc si bulgaresc , care au cel putin 5 ani vechime si care au fost spalate la masina de spalat in perioada aceasta
fiecare fir are secretul lui
cel putin eu nu lucrez niciodata dupa indicatiile etichetei
nr. 3 la andrele acopera deficientele pt. majoritatea firelor de tricotat indiferent de calitate , firma etc

si mai e ceva
din imagine se observa clar ca executia este a unei incepatoare
in mainile unei experte orice fir devine ce vrea ea , nu el

dar toata lumea tb incurajata
este f. bine ca nu renunta, iar cu timpul o sa invete din greseli si din sfaturi

acesta este si motivul pt. care am incurajat-o si i-am apreciat munca


Ultima editare efectuata de catre ioana soare in Joi 07 Ian 2010, 8:29 am, editata de 1 ori (Motiv : unit mesaje)
IULIAvlad
IULIAvlad
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 49
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/01/2010

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Joi 07 Ian 2010, 8:58 am

IULIAvlad a scris:buna seara
nr. 3 la andrele acopera deficientele pt. majoritatea firelor de tricotat indiferent de calitate , firma etc

Nu inteleg ce vrei sa spui. Adica tu lucrezi firele de orice grosime ar fi ele cu andrele nr.3? Cum adica acopera deficientele? Lucrand un fir pe andrele de o marime nepotrivita pierzi enorm la calitatea "materialului" obtinut. Va fi ori prea batut,indesat,batos, caz in care isi pierde drapajul,fluiditatea pe care ar trebui sa le aiba, ori prea lalai,labartat, caz in care isi va pierde forma dupa primul purtat si spalat. Iar proasta calitate nu poate fi ascunsa cu nimic. Ba chiar dimpotriva, folosind si andrele de o marime nepotrivita ii scazi si mai mult din calitate. Nu zic sa se urmeze orbeste indicatiile de pe eticheta, pentru ca ei pot recomanda acolo andrele nr.4, dar daca este o persoana care lucreaza ff strans atunci va trebui sa lucreze pe andrele ceva mai mari pentru a obtine acelasi rezultat. Mai importanta decat nr de andrele recomandat este acea mostra de ochiuri ce apare pe eticheta, este tensiunea pe care producatorul o considera optima , la care "materialul",impletitura are calitatile optime. Iarasi nu zic sa urmezi orbeste, te orientezi si in functie de ceea ce lucrezi. Eu la genti de ex. lucrez pe andrele cu o jumatate de nr, maxim un nr. mai mici. Dar e vorba de geanta, care trebuie sa aiba tinuta, nu de un pulover care trebuie sa cada fluid pe langa corp, nu sa stea ca un sac.

IULIAvlad a scris:din imagine se observa clar ca executia este a unei incepatoare
in mainile unei experte orice fir devine ce vrea ea , nu el

despre ce imagine e vorba? Ariadna nu ne-a aratat poze.

Dupa parerea mea un fir prost va ramane mereu prost, indiferent de cine-l lucreaza. poate capata un model mai frumos decat in mainile unei incepatoare, dar calitatea lui ramane neschimbata. Esential dupa parerea mea este felul cum tratezi tricotajele dupa ce ai terminat lucrul cu andrelele, de la blocarea la dimensiuni (intins si prins in ace fiecare bucata) pana la modul de spalare (si bineinteles cu ce spalam) si uscare. Si iarasi revenim la calitate, un fir prost nu se va comporta niciodata la fel ca unul bun.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de roxx Joi 07 Ian 2010, 9:46 am

Buna dimineata!
Imi cer scuze ca dau buzna asa, n-am mai postat de o gramada de timp, dar acum am nevoie de ajutor. Daca se poate, bineinteles.
As vrea sa fac asa ceva, dar nu reusesc sa-mi dau seama de unde si cum e inceput.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Am vazut ceva asemanator la Ioana Soare. Ioana, ma poti ajuta? Te rog frumos. Smile
Multumesc.
roxx
roxx
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 52
Varsta : 43
Localizare : la mare, la soare :)
Data de inscriere : 02/12/2008

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de marlen372001 Joi 07 Ian 2010, 10:01 am

draga ioana,

nu vreau sa te supar : poate ariadna a lucrat mai multe fire de grosime corespunzatoare andrelelor 3, sau ea a considerat ca andrelele 3 se potrivesc cel mai bine la ce a lucrat ea.

firele de PNA nu sunt chiar asa rele. firele 100% acryl - majoritatea mohairului de la noi - ce credeti ca sunt ? TOT AIA: FIRE ARTIFICIALE CARE SE SCAMOSAZA.

Singurele fire care se comporta perfect la spalare sunt alea de lana 100%, pentru care avem PERWOLL, etc si raman la fel ca la inceput. DAR SUNT SI FOARTE SCUMPE. eu ma gandesc de 2x inainte de a lucra ceva din ele, fiindca vreau ca rezultatul sa fie impecabil. aici ioana iti dau dreptate : indiferent ce scrie pe eticheta, proba de ochiuri de la inceput e sfanta.

am si eu lucruri din PNA (fusta si pardesiu), de pe vremea dinainte si inca sunt perfecte. depinde mult si faptul ca atunci le spalam mult de mana. si pe urma s-au inventat aparatele care curata de scame, si credeti-ma ca sunt foarte bune. si tot atunci puteam numai sa visam la firele astea cu care ne laudam azi, ca nu aveam de unde face rost.

ariadna, firul PNA e bun pentru un pulover de copil, ca ai vazut ce fac ei la joaca si ca trebuie spalate lucrurile mai des ca ale noastre. dar tot mai trebuie sa cumperi completare. daca vrei vreun sfat, iti stau la dispozitie. poti sa-mi faci si PM.

fetelor, va sarut si spor la treaba ! - marlen

draga roxx,

e atat de simplu, ca-mi vine sa rad in hohote : e inceput ca un pulover raglan de la gat. inchipuieti-l fara elasticul de jur-imprejur pe care il faci la urma, dupa ce ai montat ochiuri cu crosetul.

eu zic ca e asa : 20 ochi spate si cate 7-10 ochi la maneci. se intercaleaza de 2x pentru portiunea de separare cate 2 ochi pe dos. total 38 ochi.
se lucreaza tricot simplu (un rand pe fata, un rand pe dos), se creste la fiecare rand pe fata de o parte si de alta a portiunii de separare si la capete.
dupa cca 30- 35 cm masurati pe diagonala de crestere se incheie.
acum se monteaza ochuri cu croseta de jur-imprejur pentru elastic.

te rog sa faci proba de ochiuri pe firul tau si sa masori dimensiunile tale, ca sa iasa exact ce-ti trebuie.

sper ca info sa fie destul de detaliate,

spor la treaba
marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de roxx Joi 07 Ian 2010, 10:19 am

Multumesc frumos, Marlen.
Trebuie sa-mi iasa, intr-adevar e simplu. O sa postez rezultatul. wink
roxx
roxx
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 52
Varsta : 43
Localizare : la mare, la soare :)
Data de inscriere : 02/12/2008

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Joi 07 Ian 2010, 11:12 am

Marlen nu era vorba de Ariadna, era vorba de IULIAvlad care a scpus ca "nr. 3 la andrele acopera deficientele pt. majoritatea firelor de tricotat indiferent de calitate , firma etc". Eu nu am inteles cum vine asta , de asta am intrebat-o. Eu am inteles din afirmatia ei ca orice fir daca e lucrat cu andrele nr.3 iese perfect si de asta sunt nedumerita.
Ai dreptate , PNA-ul si acrilul - tot un drac.Smile Si ceea ce in Romania se numeste mohair numai mohair nu este. Nu-mi dau seama de ce il denumesc asa. Mohairul se obtine de la capra de Angora.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de IULIAvlad Joi 07 Ian 2010, 3:06 pm

ma refeream la firele de tricotat de PNA , alpin , lana , lana mercerizata

nu am lucrat niciodata facand proba de ochiuri , dar daca voi asa v-ati obisnuit este f. bine
imi pare rau ca v-am dat atatea batai de cap...


Ultima editare efectuata de catre ioana soare in Joi 07 Ian 2010, 3:21 pm, editata de 1 ori (Motiv : unit mesaje)
IULIAvlad
IULIAvlad
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 49
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/01/2010

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Joi 07 Ian 2010, 3:29 pm

Iulia te rog sa folosesti functia edit atunci cand mai ai ceva de adaugat si intre timp nu a raspuns nimeni la mesajul tau.

Mostra de ochiuri nu tine de obisnuinta - ea este esentiala. Altfel risti sa incepi si sa desfaci iar sa incepi iar sa desfaci, pana cand obtii marimea dorita dar cu ocazia asta ti-ai consumat atat nervii cat si bucata respectiva de fir care intre timp s-a stricat de la atata desfacut. Este esentiala si atunci cand vrei sa incorporezi un desen. Ca sa poti calcula ce dimensiune va avea diagrama respectiva pe lucrul tau. Altfel risti sa patesti ca cineva de aici care a lucrat un pulover muuult prea lung din cauza ca nu se mai termina diagrama. Modelul era foarte dulce si frumos, dar din cauza ca nu a luat toate datele in calcul inainte de a se apuca de lucru i-a iesit un pulover mult prea mare.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de IULIAvlad Joi 07 Ian 2010, 3:31 pm

multumesc de sfat , dar dupa 20 de ani de tricotat chiar nu mai poti scapa de unele naravuri
IULIAvlad
IULIAvlad
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 49
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/01/2010

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Joi 07 Ian 2010, 3:36 pm

Eu sunt de parere ca niciodata nu suntem prea batrani si niciodata nu este prea tarziu sa invatam lucruri noi si folositoare. Altfel riscam sa ne plafonam.
Mie mereu imi place sa invat cate ceva nou, iar daca aflu ceva ce ma ajuta sa ma perfectionez si sa fiu mai buna, indiferent de domeniu, atunci cu siguranta ca voi aprofunda acele noi informatii.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Ariadna30 Vin 08 Ian 2010, 12:37 am

Buna seara!

Aoleu! Daca as fi stiut ce va iesi dupa mesajul meu, n-as mai fi indraznit sa intreb. Un fel de telefonul fara fir - la final am aflat si eu ca "se vede din poze ca e lucru de incepatoare", ca am lucrat nu stiu cate fire numai cu andrele nr. 3. Nici n-am apucat sa pun mana pe andrele propriu-zis, ca m-am si trezit cu puloverul (terminat/purtat/spalat) carpa de sters pe jos. Se poate, dom'le, asa ceva??
Glumesc, sper sa nu va suparati. In prima faza am fost contrariata, apoi amuzata, apoi....mi-a parut rau ca o banala intrebare despre PNA a putut starni atatea dispute.
Fetelor, eu practic n-am tricotat inca nimic. Am facut doar proba firului cu vreo 4 perechi de andrele, atat. In toate cazurile, rezultatele au fost nesatisfacatoare - tricotul iesea prea subtire. De asta am si intrebat aici, voi avand experienta indelungata in domeniu.
Din start, cand am vazut cum arata firul de PNA pe care mi l-a cumparat sotul meu, am remarcat ca e subtire si i-am si zis (sotului) acest lucru. Da' el nu si nu, ca maica-sa are masina de tricotat si ca la aia lucreaza cu fir si mai subtire. Puteam sa-l contrazic altfel decat aratandu-i o mostra cu minunatul rezultat?! Asta asa, ca o paranteza.
Lasa ca azi mi-am luat altceva...care am auzit (tot aici) ca e la fel de bun ca si PNA-ul; deci...din lac in put am nimerit. Am luat acril, 100%. ura
Eh, pt. incercarile mele umile de a construi ceva care sa poata fi imbracat, zic ca e bun si ala deocamdata.
Gata, am terminat polologhia. Faceam si eu haz de necaz, sper sa nu se interpreteze ca ader la vreo conspiratie. Smile Multumesc din nou fetelor care mi-au raspuns. O sa revin cu intrebari cand ajung cu lucrul sub brat, nu mai tin minte cati ochi se scad (la primul rand, la al doilea, per total, etc.)
Ariadna30
Ariadna30
helper
helper

Numarul mesajelor : 46
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 03/01/2010

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de marlen372001 Vin 08 Ian 2010, 10:54 am

draga ariadna,

polemica e buna, fiindca e constructiva. asa ca eu nu m-am suparat, numai tu sa nu te fi suparat. trebuie sa invatam, nu ?

daca firul de acryl e intretinut cum trebuie, se scamoseaza mai greu. adica sa-l speli la program de mana, cu perwol, sau detergent lichid, program fara stoarcere si tot asa.

eu am pulovere de acryl mai vechi (15 ani!) care arata inca foarte bine si-mi sunt dragi, ca nu mai are nimeni la fel.

pentru sot : lucrul cu andrelele de mana nu se compara cu tricotul de masina. e adevarat ca tricotul masinii e perfect uniform si accepta si fire subtiri, dar daca se pricepe el asa bine, de ce nu face el puloverul la masina.
(aici sper sa nu se supere sotul tau... Sad )
lucrul cu andrele de mana.... ehehe e altceva. de aia ne omoram toate aici sa facem modele nemaivazute si care mai de care originale. astea nu merg in veci la masina asa complicate.
daca rezultatele sunt bune, stiti, fetelor, cat costa la magazin un pulover cu model complicat- intermediar ? nu e unul mai mic de 200 de lei !! si credeti-ma ca am verificat in toate buticurile
te sfatuiesc sa incepi sa lucrezi.
cand va vedea sotul rezultatul, n-o sa mai vrea lucrat la masina.
daca vrei sa ma mai intrebi ceva, iti stau la dispozitie.

te sarut,
spor la treaba fetelor - marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de amira Sam 09 Ian 2010, 8:25 pm

va rog sa ma ajutati cu o traducere Merci cast off 6 sts each side for armhole (i.e. 3 sts on each side of marker) = 128-140-152-164-180-196 sts. Put piece aside and knit the sleeves. nu imi dau seama daca trebuie sa scad doar la markerul din mijloc sau si la primul, de la marginea randului.

Multumesc

link [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
amira
amira
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 6
Varsta : 37
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 31/12/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de maria_covacef Sam 09 Ian 2010, 8:33 pm

Pai dupa cum am vazut eu in link-ul pe care l-ai dat, trebuie scazut de fiecare parte a fiecarui marker, pentru ca se lucreaza circular. si atunci trebuie sa scazi pentru ambele maneci :D Sper sa iti fi fost de ajutor.
Spor si de abia astept sa vad tunica.
kiss
maria_covacef
maria_covacef
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 308
Varsta : 42
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 03/06/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de amira Sam 09 Ian 2010, 8:36 pm

adica 6 la mijloc, si cate 3 la fiecare margine? merci de raspuns
amira
amira
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 6
Varsta : 37
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 31/12/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Sam 09 Ian 2010, 8:50 pm

Amira ai doua markere ce-ti marcheaza lateralele. Trebuie sa scazi pt rascroiala manecilor cate 6 ochiuri pentru fiecare maneca - deci la fiecare marker lateral. 6 ochiuri la laterala dreapta ( inchei 3 ochiuri inainte de marker, scoti markerul, inchei inca 3 ochiuri) si 6 ochiuri la laterala stanga ( inchei 3 ochiuri inainte de marker, scoti markerul, inchei inca 3 ochiuri). In total 12 ochiuri.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Gabriela Miha Dum 10 Ian 2010, 9:47 pm

love Sunt Gabriela si sunt nou venita in forum. Imi place sa pot discuta cu cineva despre pasiunile mele, adica lucru de mana, crosetat, tricotat, goblen. Acum tricotez o jacheta pentru un bebe (nepotelul meu).
Am sa va arat in imagini modul meu de lucru. Ma descurc zic eu cu orice model.
Va trimit cateva imagini , nu am prea multe poze cu ce lucrez.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Este prima data cand incerc sa trimit poze pe forum. Sper ca mi-a iesit!!!! wink tricot
Am sa va arat cum rascroiesc eu la maneca si la gat la un pulovar tricotat.
Gabriela Miha
Gabriela Miha
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Varsta : 55
Localizare : Ilfov Buftea
Data de inscriere : 01/01/2010

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 15 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 15 din 24 Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 19 ... 24  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB