Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Invatam sa tricotam, impreuna

+90
reya
gaby67
odrina
Raresuca
24elena
emilia.d
ady_kat
iubiriska
margot
misela
ramona75
lyly20
lauricson
alicebi
crystyn
lili_janine
bubulina_bis
teisoara
denisia_16
maruska
andacoman
geany
Brindusa
mica
lucica
maria25510
Gabriela Miha
Ariadna30
IULIAvlad
Karina33
LYNDA
amira
ancush
Claudia w
Teodor Coca
AITEN
sarsuraki
ginab
marya
miha02
julix_2007
maria_covacef
felicia13
cimita123
costi_iacob
SilviaDumitrescu
matau mirela lavinia
Ana Maria
marlen372001
bubu85
marilyn
aidaalex
Dionisia
StMihaela
crysfresh
Antilopa Bongo
Noemi
totolina
alinutza80
maximlidia
dana_mi16
trice
DANIELA.I
dina_dorina
madalinutzaa
iris_damian@yahoo.com
ioana soare
aisha
larisuka
MihaelaT
Camy
little_light
angelnelias
Liana
Eva
Mimi
anca_22
roxx
irish05
julia
tomari
Socrate
ultimul_mohican
Ania
diada
cris69
cleo
arime
lorinaoo1
Admina
94 participanți

Pagina 19 din 24 Înapoi  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 24  Urmatorul

In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Ariadna30 Vin 15 Ian 2010, 10:04 pm

andacoman, multumesc frumos. Am inteles explicatiile tale. Sunt f. frumoase hainutele; mai vazusem primul pulover la o alta sectiune, chiar ma gandeam sa te rog sa-mi dai si mie diagrama. Cred ca majoritatea dintre voi lucrati fara rascroieli la subrat; mi-au mai explicat si alte fete metoda descrisa de tine. Teoretic, stiam si eu despre ce e vorba; doar ca n-am pus in practica niciodata si nu stiu daca mi-ar iesi. Eu vreau ca puloverul baietelului meu sa fie drept, cu rascroiala sub brat. Asa cum e cel expus de Ioana pe pagina anterioara (sau pag. 8, nu mai stiu exact) - cel montat pe placa, cu ace. Eh, daca nu-mi da nimeni indicatii in sensul asta, cred ca o sa ma apuc de una singura - sa vedem ce va iesi.
Inca o data, multumesc. O sa tin cont de indicatiile ce privesc rascroiala de la gat. (puloverul meu are 86 de ochi - spatele)
Ariadna30
Ariadna30
helper
helper

Numarul mesajelor : 46
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 03/01/2010

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Vin 15 Ian 2010, 10:37 pm

Ariadna nu stiu ce dimensiuni ar trebui sa aiba rascroiala manecii la un puloveras de copil, dar de regula se lucreaza asa: sa spunem pentru spate, unde trebuie sa lucrezi ambele rascroieli deodata - ai ajuns la inaltimea la care trebuie sa faci rascroielile, esti cu fata lucrului spre tine - deci urmeaza un rand de fata - inchei cateva ochiuri la inceputul randului , lucrezi pana la sfarsitul randului. Randul urmator(rand dos) inchei acelasi numar de ochiuri pe care l-ai incheiat si la marginea cealalta, lucrezi pana la sfarsitul randului. Randul urmator (rand fata) inchei cate 1 ochi la fiecare margine. Randul urmator (rand dos) lucrezi normal. Randul urmator(rand fata) inchei cate 1 ochi la fiecare margine. Daca e suficient de rascroita (la un copil nu e nevoie de f mult ma gandesc) atunci lucrezi drept pana la umar, daca nu mai inchei cate un ochi la urmatorul rand fata.

completare: Mai exista o metoda foarte buna - aceea de a face schita la dimensiunile reale. Adica daca ai posibilitatea sa scoti la imprimanta de aici link cateva pagini imprimate cu gradatia ochiurilor tale. Adica in functie de mostra ta de ochiuri treci in casutele de acolo asa: acolo unde scrie sts.(stitches) scrii nr. de ochiuri pe are il ai tu la 10 cm, acolo unde ai rows scrii nr. de randuri pe care tu il ai la 10 cm, la reduction lasi asa 1/1 pentru a iesi marime naturala si dai click pe "create". Iti va aparea o pagina gradata cu exact dreptunghiulete de marimea ochiurilor tale. Scoti la imprimanta si desenezi schita puloverasului cu rascroielile respective direct pe ea. In felul acesta iti faci o idee exacta de cum vor arata toate rascroielile tale, vei stabili exact cate ochiuri sa inchei si sa scazi la rascroieli . Poti chiar si sa decupezi pe liniiile trasate de tine si sa pui tiparul rezultat pe langa copil pentru a verifica cum ii vine. Dar e valabil pentru orice vei lucra de acum incolo, daca vrei sa ai in fata exact tiparul lucrului pe care vrei sa-l faci - ca un tipar de la croitorie.


Ultima editare efectuata de catre ioana soare in Vin 15 Ian 2010, 11:13 pm, editata de 2 ori (Motiv : completare)
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de marlen372001 Vin 15 Ian 2010, 10:49 pm

1. fetelor multumesc pentru aprecieri. am vrut sa arat numai ca daca e lucrat suficient de strans, rezista indiferent de fir. le spal numai de mana, cu balsam de mohair, etc. si eu nu le-am "blocat" ca n-am rabdare.

2. ancush, am lasat fetele sa te sfatuiasca. sa stii ca se poate incepe si de sus si de jos. inainte de a-ti spune ce e de facut vreau sa te intreb cat de incepatoare/ avansata esti? asta e un model de intermediar-avansat. ceea ce ma mira e ca nu ai cerut diagrama modelului. atentie ! a fost pe un site al unei firme de vanzare. se poate sa fie cu copyright, asa ca iti voi da lamuririle PM.

3. ariadna, sfatul lui andacoman e binevenit. si eu am lucrat multe pulovere cu maneca cazuta (scuza cacofonia), la copii se vor purta mereu. deci eu vad problema asa :
a. - alegi maneca de mai sus, cazuta - deci uita de scazatura de subrat, fiindca va trebui s-o "pupi" cu cea de la maneca si spuneai ca esti incepatoare. la asta montezi ochii cu crosetul (vezi detaliul meu de la pag dinainte cu puloverul meu verde) si lucrezi in cm cat de lunga iti trebuie maneca;
b. - daca totusi vrei scazatura, vezi 1 pag sau doua inainte unde am scanat un desen cu scazatura de la gat. pe acelasi principiu faci o scazatura de tipul : 4-2-2-1. la fel vei proceda la maneca. atentie ! maneca se va incepe de la manseta si trebuie sa faci : elasticul 3 -4 cm, cca 8-10 cm lucrat drept dupa care cresti la 6 randuri cate 1 ochi lateral cat iti trebuie lungimea masurata a bratului destinatarului pana subrat, apoi reiei scazatura de la fata-spate 4-2-2-1. e mai complicat si nu stiu cat vrei sa te complici. de incheiat se incheie ca la croitorie, incepand de subrat. daca nu coincid scazaturile, va iesi stramb si se vad cute.
model de scazatura, cum ti-am zis. intai cum se vede subrat, scazaturi identice si pe maneca si pe fata/ spate:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si aici cum se vede de sus. e puloverul meu (deci de dama) si are umarul pus + cute la maneca sa arate putin bufant:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

sper ca info sa-ti fie de folos. daca mai vrei vreo clarificare iti stau la dispozitie.

ariadna, am vazut din nou mesajul tau. firul ROSA e grosut, se lucreaza cu 3-3,5, nu ? in cazul asta o scazatura 2-2-1-1 ar trebui sa fie suficienta la subrat de copil, asa zic eu.

fetelor, va sarut,
marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de andacoman Sam 16 Ian 2010, 10:37 am

Ariadna, daca vrei modelele de vacute lasa-mi pe privat adresa ta de mail, si ti le trimit cu placere. E valabil pentru oricine.
Sincer, motivul pentru care nu incep manecile de jos, si sa fac pulovarasele cu rascroitura e pentru ca niciodata nu reusesc sa potrivesc maneca la pulovar: fie imi iese prea lunga/scurta maneca, fie nu am destul de multe ochiuri la sfarsit si iese destul de stramt..
ar fi o solutie.. sa gasim intr-o revista sau pe net un pulover de copii care sa fie cu rascroitura, si ai rezolvat problema. Dupa model nu ai cum sa nu reusesti, chiar daca esti incepatoare.
Uite un alt tip de rascroitura: aici [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
si iata si ce vrei tu, aici [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pe site-ul asta gasesti sute de modele gratuite: aici [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] pentru orice!
Sper ca ti-am fost de ajutor,
Spor la treaba,
Anda
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
andacoman
andacoman
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 42
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de maruska Sam 16 Ian 2010, 6:01 pm

buna ! sunt noua pe acest sait pt cine a lucrat caciulita ,eu scad asa:nu numar nimic decat:pe fata numar zece ochiuri si al 11 si 12 le iau impreuna'apoi un rand pe dos nu scad nimic ,randul urmator tot pe fata numar 9 ocghiuri si scad 10 si 11 ,apoi iar randul pe dos iar numar 8 ochiuri si scad 9 si 10si tot asa pana raman cam 15 -20 ochiuri pe care la strang toate odata .daca nu ai inteles las id meu sa vb pe mess craciun_mariana2006
maruska
maruska
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : constanta
Data de inscriere : 14/01/2010

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de denisia_16 Sam 16 Ian 2010, 7:29 pm

buna.am si eu nevoie de ajutor imi poate explica si mie cineva cum se fac romburile din aceasta poza.multumeschttp://www.hotcity.ro/files/i/044/01/munte2.jpg
denisia_16
denisia_16
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 23
Localizare : brasov
Data de inscriere : 08/11/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ancush Sam 16 Ian 2010, 7:38 pm

incerc eu sa ajut.....dar imi dau doar cu parerea...nu inseamna ca asa o fi....
se incepe cu primul opt, pe urma cele doua ochiuri ale optului le muti peste doua ochiuri prin fata in directia in care vrei sa mearga pentru a forma rombul....nu cred ca ma pot face inteleasa scratch
avatar
ancush
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 485
Localizare : cluj
Data de inscriere : 30/11/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de marlen372001 Sam 16 Ian 2010, 8:07 pm

draga denisia,

ancush, te pricepi. asa e, dar se muta numai peste 1 ochi dos - ca si-asa e destul de greu. fetele in vest au niste andrele speciale de torsade in forma de u.

Eu zic ca modelul e :
torsadele simple sunt din 3-3 ochi care se rasucesc mereu in aceeasi directie.

romburile se incep la fel pe 4 ochi, dar 2 o iau la dreapta si 2 la stg. intre torsade sunt vreo 8- 10 ochi as zice si se muta pe sub lucru mereu cate 1 ochi ca cele 2 brate sa se departa/ apropie. cand au ajuns lateral si mai sunt numai 2 ochi pe dos fata de torsadele inguste se schimba directia. cand ajung impreuna iar 4 ochi se lucreaza si aici o torsada ingusta simpla de 2x.

te-am ametit ? uite de la inceput :
- modelul este multiplu de 16 ochi +8 marginea
- montezi modelul : 2 dos pentru lateral 6 fata 10 dos 6 fata ..... si sa se termine cu 6 fata 2 dos pentru lateral. sa fie nr impar de 6 fata.
- hotarasti sa incepi cu torsada mica si apoi romburi - lucrezi ca mai sus.

se intelege ? daca nu, intreaba-ma.

marlen

andacoman : eu nu vad ochiul pe dos in interiorul torsadei. arata ca si cum ar fi dar sunt torsade simple


Ultima editare efectuata de catre marlen372001 in Sam 16 Ian 2010, 8:10 pm, editata de 1 ori
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de andacoman Sam 16 Ian 2010, 8:09 pm

incerc si eu sa te ajut... iti dau un exemplu numai pentru partea cu romburi:
rand 1: 5 ochiuri pe dos, 2 ochiuri pe fata, 1 ochi pe dos, 2 ochiuri pe fata, 5 ochiuri pe dos
rand 2: lucrezi ochiurile cum vin
rand 3: 4 ochiuri pe dos, treci ochiul pe dos pe andreaua din mana dreapta fata sa il lucrezi apoi ridici cele 2 ochiuri pe fata si ochiul pe dos il treci pe andreaua din mana stanga prin spatele celor 2 ochiuri pe fata, dupa care treci si cele 2 ochiuri pe fata pe andreaua stanga, lucrezi cele 2 ochiuri pe fata, 2 ochiuri pe dos, si repeti mutarea cu ochiul pe dos care il treci prin spatele celor 2 ochiuri pe fata.. lucrezi ochiul pe dos(in total intre cele 4 ochiuri pe fata trebuie sa ai 3 ochiuri pe dos), apoi cele 2 ochiuri pe fata, si 4 pe dos..
rand 4: lucrezi ochiurile cum vin
rand 5: 3 pe dos... etc si pana ajunngi sa nu mai ai nici un ochi pe dos in afara rombului... si ai sa vezi ca s-a format un V din ochiuri pe fata
Ca sa inchizi rombul.. lucrezi dupa explicatiile de mai sus.. numai ca invers.. in loc sa se mareasca numarul de ochiuri pe dos din interiorul rombului.. sa se maresca cel din afara rombului..
Cand ajungi din nou la succesiunea 2 pe fata 1 pe dos 2 pe fata, faci o torsada, si continui din nou de la randul 1, rand 2... etc..
Sper ca ai inteles ceva [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
andacoman
andacoman
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 42
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Ariadna30 Dum 17 Ian 2010, 1:59 am

`neata!
Fetelor, va multumesc tuturor pt. indicatii, sfaturi, explicatii si link-uri. Le-am citit la timp, pe unele dintre ele chiar am incercat sa le aplic, dar n-am mai apucat sa va raspund - am avut de rezolvat o groaza de chestiuni casnice.
Cu toate astea, cu regret, va trebui sa desfac tot ce am lucrat pana acum si sa o iau de la capat. Deh, asa e la inceput - incurcate sunt caile tricotajului.Smile Eu lucrez destul de strans si nu-mi place ce a iesit. Am tot zis ca n-are cum sa-mi iasa altfel, din moment ce asta e stilul meu de lucru, dar nu e chiar asa. Mi-a iesit foarte batut tricotul; ca sa nu mai zic de rascroiala - am stricat o data cateva randuri pt. ca era prea generoasa, iar a doua oara am scazut pe sistemul Marlenei (2/1/1) si a iesit si mai rau. Cred ca, pt. un pulover de copil, trebuie sa se scada ceva de genul 3-1-1 (3 la primul rand si apoi cate unul). Va comunic rezultatul cand voi verifica si metoda asta. Firul pe care-l am eu se lucreaza cu andrele 3 sau 3.5; eu am lucrat cu nr. 3. Si cu lucratura mea "zgarcita", a iesit ce am descris mai sus. Am schimbat andrelele sa vad ce iese, e mai relaxat lucrul cu andrele 3.5; acu` mi se pare si subtire totul, dracu` sa mai inteleaga cam cum ar trebui sa arate. rade
Ioana, multumesc pt. pontul cu schita si explicatiile ce privesc realizarea ei; deasemenea pt. cele legate de rascroiala.
Marlen, multumesc frumos pt. indicatii si exemplificari cu poze. E posibil sa renunt la rascroieli exact din motivul invocat de tine - nu cred ca voi reusi din prima sa croiesc si maneca dupa celelalte rascroieli. Mi-ar placea sa aflu care-s trucurile legate de aceste rascroieli pt. ca, mai incolo, vreau sa-mi fac si mie ceva pulovere si le vreau cu rascroieli; mai ales ca vreau si o jacheta lunga (descheiata).
Anda, ziceam mai sus acelasi lucru - nu ma gandisem din prima ca o sa-mi puna probleme potrivirea manecii, si mie mi-e teama ca n-o sa-mi iasa. Multumesc frumos pt. link-uri, dupa ce trimit mesajul, ma uit la toate. O sa-ti dau adresa de e-mail in privat. M-am uitat putin pe site-ul cu modele gratuite...stiu engleza, dar ce-i acolo mi se pare chineza.Smile Una ca limbajul e tehnic si-mi mai scapa 2-3 termeni (pe astia ii pot cauta in dictionar), dar mai e si partea cu abrevierile, ma omoara insiruirea aceea de litere si cifre, etc. zid Am vazut ca la unele sunt date si explicatiile pt. abrevierile folosite; e nevoie insa de ceva timp sa ti le insusesti/notezi - poate cand o merge piticu` la gradinita, acum nu prea sunt sanse.

Incerc sa retin ce imi sugerati voi, mai salvez link-uri la favorite, mai notez paginile ce contin informatii care trebuiesc retinute, cat se poate, din mers, deocamdata.
Ariadna30
Ariadna30
helper
helper

Numarul mesajelor : 46
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 03/01/2010

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Dum 17 Ian 2010, 3:49 am

Ariadna vezi ca pe ultima pagina de la subiectul "index de termeni" am pus un tabel cu abrevierile din engleza si explicatiile lor.

In legatura cu felul cum ar trebui sa arate impletitura (cat de batuta sau larga) incearca sa compari lucrul tau-mostra ta cu valorile scrise pe eticheta sculului pentru mostra de ochiuri. Aceea este tensiunea pe care producatorul o considera optima pentru firul respectiv. In timp, dupa ce vei lucra mai mult, vei putea adapta tensiunea in functie de ceea ce vrei sa lucrezi ( de ex la genti uneori e bine sa fie lucrat mai strans) , dar pentru inceput orienteaza-te dupa valorile date pe eticheta ghemului.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de sarsuraki Dum 17 Ian 2010, 10:31 am

Ariadna nu erau cam multe ochiuri...86? Eu tot cu fir acril rosa lucrez un pulover pentru fi miu care are 4 ani dar e mult mai dezvoltat si am inceput spatele cu 85 de ochiuri. Fetele au dreptate mai bine fara rascroit la maneci...eu am rascroit un pic 3-3-2-2-1-1 (am o poza mai prin spate), la gat spate am rascroit doar putin pe o lungime de 5, 6 randuri iar manecile le-am atasat asa cum mi-a spus Marlen direct de umar. Aseara am terminat pulovarul o sa pun o poza. Nu e perfect dar sunt mandra de el..acum o luna nu stiam mai nimic despre tricotat dar cu ajutorul lui Marlen si a Ioanei am tricotat 2 caciuli, un fular si un pulover Smile Multam.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
sarsuraki
sarsuraki
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 75
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 14/12/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de teisoara Dum 17 Ian 2010, 11:17 am

Felicitari pt.puloveras!E f.frumos si nu e tocmai simplu pt.o persoana care abia a invatat sa tricoteze.Daca imi e permis in scurta vreme iti vei intrece "mentorii". wink
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de marlen372001 Dum 17 Ian 2010, 11:53 am

draga sarsuraki,

cred ca e inutil sa spunem ca suntem foarte mandre de tine, nu ?

la inceput e mai greu si apoi va fi din ce in ce mai usor.

eu ma bucur ca sfaturile mele ti-au fost de folos.

marlen


Ultima editare efectuata de catre marlen372001 in Dum 17 Ian 2010, 4:41 pm, editata de 1 ori
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Ariadna30 Dum 17 Ian 2010, 12:18 pm

Salut!
Ioana, o sa ma uit la sectiunea indicata de tine. M-am uitat pe indicatiile de pe eticheta sculului inainte de a incepe lucrul, dar n-am respectat intocmai ce scria acolo - n-am facut proba ochiurilor asa cum se indica acolo, am pus mai multi ochi. O sa tin cont de asta pe viitor.
sarsuraki, asa credeam si eu cand am pus ochiurile; sotul meu imi indicase atunci sa mai adaug peste ce pusesem (86) si nu l-am ascultat. Mi se parea ca va iesi mare si cu 86, d-apoi cu mai multi. S-au dovedit insuficienti in final; cand am facut proba pe copil am observat ca ii venea fix. Acum nu stiu daca e din cauza ca lucrez strans sau din alte motive. Si copilul meu e mai dezvoltat decat alti copii de varsta lui (1.05 m, 17.5-18 kg), insa nu e grasut...e numai bine.
O sa ma uit acum la poza postata de tine, nu mai retin daca am vazut-o.

Da, m-am uitat: eu zic ca e foarte frumos si reusit puloverasul tau, mai ales ca esti incepatoare. Cred ca firul meu are aceeasi culoare cu cea de la baza si gulerul puloverului tau.
Editez din nou pt. ca, intre timp, am masurat pe lucrul meu cate ochiuri si cate randuri am pe o bucatica de 10/10 cm. Eu am 26 de ochiuri si 40 de randuri, spre deosebire de mostra de pe eticheta care arata ca ar trebui sa fie 24 de ochiuri si 30 de randuri. Deci, nu e doar impresia mea, chiar e batut lucrul. Mai sus, unde am lucrat cu andrele mai mari (3.5) nu prea am ce sa masor, sunt doar 10 randuri. Tostusi, la 3.5 cm (aproximativ), am 10 ranuri. E ok, iese dupa indicatiile de pe eticheta.
Acrilul e cam aspru; care fire sunt mai moi, in afara de mohair? Acrilul, care are si lana in compozitie, e la fel de aspru?
Ariadna30
Ariadna30
helper
helper

Numarul mesajelor : 46
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 03/01/2010

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de marlen372001 Dum 17 Ian 2010, 1:03 pm

draga ariadna,

ca sa nu iasa foarte strans : ia in calcul in plus 10% la nr de ochi si lucreaza cu andrele nr.4. dar fa treaba asta la inceput. asa iti dai seama ce ai da facut in continuare si nu vei desface mult, sa-ti para rau de timpul pierdut.

ce zici ?

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de sarsuraki Dum 17 Ian 2010, 1:31 pm

Arianda eu firul asta l-am lucrat cu andrele circulare de 4,5 iar elasticul cu 3,5. Eu am tendinta de a lucra mai strans cu andrele mai subtirele. Puloverul o sa iasa destul de grosut, merge peste o bluzita de bumbac. Deocamdata nu te crampona de material, incearca sa faci cu ceea ce ai un pulover cap coada, unul simplu fara model (eu l-am lucrat pe al meu un oki pe fata unul pe dos). Daca o sa desfaci de prea multe ori o sa te plictisesti si probabil o sa te descurajezi. Chiar daca o sa -i fie oleaca mic incearca sa-l duci pana la capat, sau fa-i doar o vesta cat sa te obisnuiesti. Eu din cauza asta m-am apucat mai intai de lucruri mai simplutze. Puloverul meu e plin de greseli dar in capul meu era sa-l duc pana la sfarsit. Si eu am desfacut de vreo 2 3 ori la rascroiala de la gat dar in final a iesit ceva si a 2 a oara chiar ma pot orienta mai bine. Sper sa te ajute sfaturile mele. Spor la treaba.
Fetelor va multumesc pentru aprecieri pupi
sarsuraki
sarsuraki
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 75
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 14/12/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Dum 17 Ian 2010, 9:29 pm

Sarsuraki foarte frumos puloverasul, n-ai zice ca-i primul! Felicitari pentru perseverenta! Te asteptam cu el si la "creatiile noastre tricotate pt cei mici". Flowers

Manecile pica bine asa? Se aseaza bine cand e purtat puloverul? Te intreb pentru ca maneca care se monteaza in rascroiala curbata ( asa cum ai avut tu) nu se incepe de acolo de sus, se incepe de la manseta, iar capul ei trebuie sa aiba forma aceea curba, ca maneca de la croitorie. Altfel daca ridici ochiuri din toata rascroiala si incepi sa lucrezi drept maneca nu ia forma care trebuie. De obicei poti lucra asa - sa ridici ochiuri si sa lucrezi maneca de sus atunci cand acea margine este dreapta(nerascroita). De asta vroiam sa stiu daca se aseaza bine pe corp.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de sarsuraki Lun 18 Ian 2010, 9:33 am

Ioana multam de aprecieri. Culmea e ca s-a asezat binisor. Ieri a fost imbracat toata ziua cu el, azi cand il prind o sa-i fac o poza sa vezi cum pica.
Uite pun o poza si cu spatele puloverului. Fi miu e si mai spatos de fel si se intinde bine pe spate.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Data viitoare m-am invatat minte..fara rascroiala.
sarsuraki
sarsuraki
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 75
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 14/12/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de bubulina_bis Lun 18 Ian 2010, 12:45 pm

Buna ziua ,

Am cumparat revista Lucru de mana si am in textul unui model de denumirea rc . Stie cineva ce inseamna ?????
bubulina_bis
bubulina_bis
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : internet
Data de inscriere : 08/12/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Lun 18 Ian 2010, 12:51 pm

probabil "rand circular"
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Ana Maria Lun 18 Ian 2010, 12:56 pm

Ai dreptate, Ioana, sigur asa este, m-am uitat in revista.
Ana Maria
Ana Maria
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/07/2009

http://www.firetricotat.ro

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de irish05 Lun 18 Ian 2010, 6:53 pm

bubulina_bis a scris:Buna ziua ,

Am cumparat revista Lucru de mana si am in textul unui model de denumirea rc . Stie cineva ce inseamna ?????
a aparut deja? poti sa pui cateva poze?
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de bubulina_bis Lun 18 Ian 2010, 8:57 pm

este numarul de iarna
bubulina_bis
bubulina_bis
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : internet
Data de inscriere : 08/12/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de teisoara Lun 18 Ian 2010, 9:03 pm

Cred ca rand circular,bubulina bis. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 19 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 19 din 24 Înapoi  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 24  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB