Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

+65
zahariaelouise
monaoprescu
letho
ivanutamihaela
Karina33
tinassyliliana
Dodo-pui
danyelyta28badea
RamonaM
Fraise
EuIrinuca
bogdan_boo
valentyna_sweetly
aurishta
elena.habasescu
cory74
amoni
adrina
Nicoleta Irimescu
andramaria62
MagdaMarin
madelainemarie
lorinaoo1
ilinca82
Uca
samo99ro
firicel
Steluzza
milena
rivka
Serban Valentina
didi_cj
mimy
Angelica18
iuli.b
canadianca50
violetas
adelina24
mihaelavama
cata13lina
Bodea Simona
Alina.C
lushca
snoopy
ciucamona
tala
Gabiuta
pepy24
cretu_veronica22
came_lia
leonutza69
mihatm80
RoxanaL
marilyn
Monica
Doina
andrea.z style
Day
SilviaDumitrescu
Giobsy
StMihaela
diada
DANIELA.I
Camy
Admina
69 participanți

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? Vote_lcap33%Ce va motiveaza sa creati/lucrati? Vote_rcap 33% 
[ 118 ]
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? Vote_lcap31%Ce va motiveaza sa creati/lucrati? Vote_rcap 31% 
[ 114 ]
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? Vote_lcap10%Ce va motiveaza sa creati/lucrati? Vote_rcap 10% 
[ 36 ]
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? Vote_lcap7%Ce va motiveaza sa creati/lucrati? Vote_rcap 7% 
[ 27 ]
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? Vote_lcap19%Ce va motiveaza sa creati/lucrati? Vote_rcap 19% 
[ 67 ]
 
Total voturi : 362
 
 

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? Empty Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de Admina Dum 20 Sept 2009, 12:23 pm

Suntem pe un forum dedicat lucrului de mana, creatiilor frumoase, utile de multe ori si foarte originale. Sunt foarte curioasa ce va motiveaza sa va apucati de lucru, de un nou proiect. Va vine o idee si nu va da pace pana cand nu o puneti in practica, aveti nevoie de o fusta si preferati sa o lucrati singure, vindeti din produsele lucrate si "trebuie" sa va motivati?
Cred ca mare parte din reusita unui proiect sta si in motivatia care ne mana, in importanta lucrului inceput. De multe ori incep ceva ca sa scap de un material, ca sa imi ocup timpul liber, si daca nu este ceva ce incep si lucrez cu placere, nu-l definitivez sau nu-l port. Voi cum faceti, in ce gasiti motivatia?


Ultima editare efectuata de catre Admina in Dum 20 Sept 2009, 5:46 pm, editata de 1 ori

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de Camy Dum 20 Sept 2009, 3:43 pm

ADMINA te-ai gandit foarte bine la acest subiect,eu vreau sa raspund.
Mie imi plac foarte mult hainele,imi place mereu sa fiu eleganta,indiferent unde merg.Din acest motiv m-am apucat sa lucrez,incet,incet,cate putin,iar acum nu ma mai pot opri.

Eu lucrez din dorinta de a face mereu ceva nou,frumos si mai ales unic( modelul si materialul ,nu pot coincide niciodata cu lucrurile din magazine).De multe ori,vad o rochita,o bluzita imi place si vreau sa o am ,dar preturile sunt mai mult decat ar face,atunci eu o lucrez.Cumparand materialul fac si economie.

sau de multe ori am un material,imi place foarte mult si vreau neaparat sa vad cum se aseaza,ce poate iesi din el.

Iar acum mai nou,am inceput sa fac lucruri pentru a le pune la vanzare ca sa poata purta si bucura si alte persoane de ceea ce ies e din manutele mele.

Si nu in ultimul rand am o mare satisfactie cand cei din jur apreciaza ceea ce lucrez eu ,parca imi da mai mult curaj si dorinta de a face lucruri si mai frumoase.

deci...eu le bifez pe toate 4
va pupic dulce

hug Smile
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? Empty Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de DANIELA.I Dum 20 Sept 2009, 8:11 pm

De ce lucrez sau ce ma motiveaza?
1.imi place ceea ce fac.
2.modelele pe care le fac nu le are nimeni.
3.hainele mele sunt mai bine lucrate decat cele din magazin.
4.bani mai putin cheltuiti.
5.si din nou imi place ceea ce fac.
la inceput nu mi-a placut,eu am vrut sa ma fac profesoara de matematica ,insa nu am reusit si atunci am ales ceva la care aveam nevoie de aceleasi materii ca si la matematica,deci am ajuns la specializarea proiectant imbracaminte,am vrut sa renunt ,dar am descoperit ca are legatura foarte mare cu matematica,in special cu geometria plana si in spatiu.
am inceput sa desfac haine si sa le fac la loc,asa am invatat meserie si cu ce faceam cu inginera de specialitate am ajuns in stadiul acesta.tehnologia de lucru nu pot sa spun ca am furat-o de la cineva,m-am documentat f mult,am desfacut haine ,am cumparat carti de specialitate,insa RABDAREA face toti banii.am clientela mea ,iar cum s-ar spune banii de tigari si alte mofturi mi scot acasa,dar mai fac si acte de binefacere.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de diada Lun 21 Sept 2009, 12:39 pm

Eu fac chestii utile mai mult, cum ar fi mei tai-ul de ex, pai nu as fi dat 70 de lei pe cel mai ieftin port bebe, ma rog, in mare eu zic ca fac chestii utile, imi place ce fac, mai am multe de invatat in acest domeniu (croitoria). Se intampla si la mine sa nu termin un proiect, din pacate, asta este, din greseli invatam! Nu lucrez pe bani, poate mi-au mai iesit cand am facut cate-o lenjerie de pat sau de patut de copil, in rest "binefacere" cum zice Maistra wink
Deocamdata nu ma motiveaza nimic, sa fac nimic.... adica atat timp cat nu stiu copilul bine nu am chef de nimic....

mult spor in toate va doresc!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de StMihaela Lun 21 Sept 2009, 2:57 pm

Cand vad cat se bucura copii de orice prostioara le fac cu mana mea, merita tot efortul
StMihaela
StMihaela
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 49
Localizare : Romania
Data de inscriere : 03/01/2009

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de Giobsy Lun 21 Sept 2009, 3:59 pm

Orice activitate in domeniu handmade ma relaxeaza. Indiferent ca e vorba de tricotat, crosetat, bijuterit, bricolaj si chiar...papa bun - toate ma relaxeaza si imi alunga stresul si gandurile negative. Peste 2 minute plec acasa si bicotez! (vb unui prieten - ai 2 andrele, deci bicotezi, nu tricotezi). Va pooop!
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Lun 21 Sept 2009, 5:13 pm

Ce ma motiveaza? Trebuie neaparat sa am un motiv ca sa creezi/crosetezi? Eu crosetez din plictiseala, prea mult timp liber... si nu in ultimul rand de placere. crosetatul ma relaxeaza (asa cum spuea cineva mai sus), ma bucura atunci cand sunt apreciate lucrurile facute de mine, pentru a-mi demonstra mie ca pot face si eu ce fac alte persoane (si uneori chiar mai bine - cata modestie rade ) si daca uneori mai iese si un banut... cu atat mai bine (dar deocamdata ....slabut cu banii wink ). In momentul de fata am 1 sacosa cu lucrusoare crosetate si o multime date cadou, apropiatii ma intreaba ce fac cu ele, ....o sa vad eu, poate ies in piata cu ele pe mana sa le vand rade
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de Day Mar 13 Oct 2009, 1:05 pm

La mine a inceput ca o metoda de petrecere a timpului.Eram pensionata medical si a trebuit sa-mi gasesc si altceva de facut in afara de stat pe net toata ziua.Bine,si Fimo tot pe net l-am descoperit,dar mi-am facut de lucru in plus.Si faptul ca am de lucru in permanenta,fara sa ma doara capul de vreun sef ciudat,ca lucrez atunci cand ma simt inspirata,fara sa mi se forteze mana,ma motiveaza sa perseverez.Financiar,pot sa spun ca bijuterille mele aduc in casa suficienti bani incat sotul sa nu ma mai trimita niciodata la serviciu.Iata inca o motivatie.Dar principalul motiv pentru care fac bijuurile este ca IMI PLACE!
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de andrea.z style Mar 13 Oct 2009, 9:02 pm

Imi place sa-mi petrec timpul liber cu ceva folos. Tot timpul aveam tot felul de proiecte atat in casa, gradina cat si imbracaminte, bijuterii. In liceu imi faceam genti si sacose din blugi, impleteam bratari la tot liceul.
Ma relaxeaza, ma linisteste, si pot sa-mi fructific rabdarea.
Nu o fac pentru bani, desi am mai vandut din ele, toti banii castigati astfel sunt reinvestiti in materiale.
Imi face mare placere orice fel de apreciere, sotul meu este primul care imi vede creatiile inca crude si ma lauda de fiecare data rade
avatar
andrea.z style
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 243
Localizare : arad
Data de inscriere : 12/10/2009

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de Doina Mar 20 Oct 2009, 11:15 pm

Eu cred ca m-ar motiva toate afirmatiile sa lucrez, dar am bifat numai prima si a 3-a.
Este minunat sa lucrezi ceva cu mainile, sa obti un produs nou din te miri ce, materiale, ate, fire. Vezi ca lipseste ceva in casa si economisesti bani daca lucrezi tu, plus ca ai alta satisfactie cand ai facut tu, nu e de-a gata. Sper sa fie tot mai multe tinere care sa fie inspirate de forumul asta, ca e un lucru minunat sa va ajutati unele pe altele, sa va inspirati
avatar
Doina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/12/2008

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? Empty Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de Monica Mar 20 Oct 2009, 11:34 pm

La mine a reinceput lucrul de mana din dorinta de a ii face hainite catelului. Oricum am iesit muuuuuuuult mai ieftin decat ceea ce se gaseste in comert. Am inceput cu tricotatul, am faut mai multe modele (unul cu niste "trandafirasi" in relief). Apoi am trecut la un model cu mai multe culori, am luat un model de la ceva fel de broderie si l-am tricotat, apoi m-am apucat de o patura tricotata (pe care inca nu am terminat-o ca am trecut la altele si tricotez mai rar). Apoi am vazut modelele de broderi pe care le-am aplicat pe forum, mi-au placut si m-am apucat de ele. Initial au fost planuite sa fie prosoape de bucatarie, dar m-am razgandit si m-am hotarat sa le fac perne, dar am vrut sa le imbin cu un alt material. Initial am zis catifea, dar apoi m-am razgandit si mi-a placut sugestia Adminei cu brocartul sau jaquard (inca nu sunt gata nici astea ca nu am restul de material inca). Nici nu aveam masina de cusut cand le-am brodat. Apoi am vazut masina de cusut si mi-am cumparat-o, si printre primele piese de imbracaminte cusute la ea au fost colantii pentru ca licra nu trebiue surfilata. Dupa ce mi-am luat triplock-ul am facut si alte piese de imbacaminte, insa nu pe bani (nici nu prea aveam cum sa cer bani din moment ce unele au fost un fel de piese cobai, adica era ceva nou). Ideea e ca mie imi plac lucrurile noi, si in acest scop -adica pt a face lucruri noi- ma apuc de ele si le prind cum se spune din mers.
Monica
Monica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 86
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 07/10/2009

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de marilyn Lun 07 Dec 2009, 12:57 pm

eu m-am apucat de tricotat pt catelusa mea.este micuta si gasim greu hainute pe masura ei asa ca i le fac eu.Imi place foarte mult sa ii creez hainute.Apoi incet incet au vrut si prietenele mele si asa am ajuns sa fac hainute pt catei si pisici la comanda (fac numai atunci cand am cereri.nu lucrez mai multe modele pe care apoi incerc sa le vand.primesc o comanda o realizez o vand si tot asa Smile ) Mai lucrez si pt oameni dar mai rar
marilyn
marilyn
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 70
Varsta : 36
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 25/10/2009

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de RoxanaL Lun 07 Dec 2009, 1:19 pm

Eu am descoperit quillingul anul trecut, lucrand la un proiect in scoala, mi`a luat foarte putin timp sa`mi dau seama ce si cum, si de atunci nu m`am mai putut opri din creat, ma relaxeaza enorm de mult. Iar acum, daca nu lucrez, am inceput sa vand ce creez...nu ies multi bani, dar sunt foarte multumita :D De cand am gasit site`ul vostru, ma bate rau de tot gandul sa ma apuc de margelit, bijuterit, si ......de toate!!!! Acum strang banii din vanzari ca sa`mi cumpar materiale! Deci, va multumesc pt crearea site`ului, forumului!
RoxanaL
RoxanaL
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 173
Varsta : 39
Localizare : constanta
Data de inscriere : 10/11/2009

http://roxyquills.blogspot.com

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de mihatm80 Lun 07 Dec 2009, 4:38 pm

pentru mine tricotatul si crosetatul e un hobby , fac tot ce-mi doresc pentru fetita mea sa fie imbracata mai deosebit dacat celelalte fetite si mai fac pentru nepotii dar mai fac si pe bani[putini ]la vecini sau cine doreste . Si stiti cum e , toti vrea dar nici sa cumpere ata nu cumpara am facut bunuri caritabile dar m-am saturat
mihatm80
mihatm80
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 43
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 11/01/2009

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de RoxanaL Lun 07 Dec 2009, 8:18 pm

hehe....te inteleg, Miha :D Asa am tot facut si eu, dar am lasat rushinea la o parte shi mi`am spus parerea....daca ar fi fost sa cumpere de la magazin dadeau o groaza de bani, asha...ca fac eu...nu vreau ca la magazin, vreau doar jumatate...te ajut cu ce`ti trebuie, ca`ti sunt prieten, dar ajuta`ma si tu....Cine intelege e intr`adevar un om bine intentionat, cine nu...
RoxanaL
RoxanaL
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 173
Varsta : 39
Localizare : constanta
Data de inscriere : 10/11/2009

http://roxyquills.blogspot.com

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de leonutza69 Vin 05 Feb 2010, 11:14 pm

Eu am invatat sa fac de toate la scoala, pe vremea lui Ceausescu la scoala faceam o dupamiaza, 4 ore de lucru manual si asa am facut de toate, cruciulite,goblen, chelin,tricotat, broderie...bucatarie, la masina am invatat un pic de la mama, chiar daca mama nu ma prea lasa sa o folosesc caci rupeam acul tot timpul, era o masina cu pedala...deci din fiecare cate putin...acum ca am crescut imi place sa stiu sa fac orice, incerc, desfac si refac si numai daca chair nu reusesc cer ajutor...dar sant ambitioasa, vreau sa fac eu totul, ma linisteste, imi da satisfactie, e ca pescuitul la barbati atat ca la mine e si practic .
De croitorie m-am apucat doar de doua luni...am hotarat sa incep sa invat sa fac haine, inainte faceam numai fete de perna, perdele,cearceafuri, tivuri la pantaloni, mici reparatii pentru casa pana cand am zis ca trebuie sa ma specializez un pic, aici cu voi invat multe!
leonutza69
leonutza69
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Varsta : 54
Localizare : fizic-Italia,suflet -Fagaras!
Data de inscriere : 12/01/2010

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de Admina Sam 06 Feb 2010, 8:00 am

leonuza69 a scris:...e ca pescuitul la barbati atat ca la mine e si practic .

rade Buna comparatia. Ca parca ei s-ar intoarce cu ceva in traista... Noi macar facem ceva purtabil, interesant, frumos, cat de cat, dar ceva tot iese din mainile noastre. Nu doar stam sa ne creasca burta, band bere si asteptand sa muste pestele. lol!

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de came_lia Sam 06 Feb 2010, 10:26 am

Eu aveam nevoie de un hobby- desi am putin timp liber, un hobby care sa impleteasca creativitatea cu rezultatul util.
Zic sa fac ceva la care ma pricep putin- si am inceput cu tricotatul si crosetatul.
Am inceput e un fel de a spune pt ca mi-am scos din debara cei 2 saci pe care ii plimb dupa mine de 10 ani, si am analizat fiecare lucru inceput- si am hotarat ce voi termina ( daca mai e bun cuiva!!!) si ce voi refolosi.
Culmea este ca acum vreo 6 ani m-am hotarat sa renunt la sacii mei cu PNA, lana, mohair, si am vrut sa-i dau unei vecine, care sa-i dea si ea cuiva care lucreaza. Dar vecina mi-a zis ca nu stie pe nimeni care i-ar vrea.!!!!! Si au ramas in debara!
Vreau sa incep si croitoria- deocamdata imi pregatesc documetele cu tipare. si n-am nici masina de cusut, va mai dura cateva luni pana voi reusi sa-mi iau.
Mai nou observ la tv, la oameni pe strada modele interesante, amanunte pe care nu le vedeam pana acum.
Ioi da mult mai vorbesc!
came_lia
came_lia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 337
Varsta : 63
Localizare : Miercurea Ciuc
Data de inscriere : 04/10/2009

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de cretu_veronica22 Sam 06 Feb 2010, 12:56 pm

Eu lucrez pentru ca imi place.Imi place sa ticotez,sa creosetez,am lucrat multi ani croitorie acasa,pentru ca era nevoie in primul rand sa suplimentez veniturile casei,si pentru ca aveam copii mai mici si am considerat ca in felul acesta sunt acasa cu ei si ma pot ocupa mai bine de e,intra-devar asa a si fost.
Am lucrat penrtu toti ai casei tot ce era nevoie,baietilor le placea in mod deosebit ca hainele lor erau unice ca model.
De multe ori vad cate ceva de imbracat prin magazine la niste preturi pe care nu mi le permit sau de cele mai multe ori nu merita pretul si atunci ma inspir ,sau copii modelul.Folosesc si revistele de moda,modele afisate pe net,surse de inspiratie sunt.
cretu_veronica22
cretu_veronica22
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 192
Varsta : 61
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 01/02/2010

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de leonutza69 Sam 06 Feb 2010, 1:25 pm

cretu_veronica22 a scris:Eu lucrez pentru ca imi place.Imi place sa ticotez,sa creosetez,am lucrat multi ani croitorie acasa,pentru ca era nevoie in primul rand sa suplimentez veniturile casei,si pentru ca aveam copii mai mici si am considerat ca in felul acesta sunt acasa cu ei si ma pot ocupa mai bine de e,intra-devar asa a si fost.
Am lucrat penrtu toti ai casei tot ce era nevoie,baietilor le placea in mod deosebit ca hainele lor erau unice ca model.
De multe ori vad cate ceva de imbracat prin magazine la niste preturi pe care nu mi le permit sau de cele mai multe ori nu merita pretul si atunci ma inspir ,sau copii modelul.Folosesc si revistele de moda,modele afisate pe net,surse de inspiratie sunt.
si eu m-am hotarat sa incerc sa fac mai multe , ma refer la haine pentru ca daca am nevoie de un articol, de obicei cele ce privesc bustul, umblu de ametesc pana gasesc ceva sa-mi stea bine, sa intre pe mine, etc...si sa nu fie modele prea serioase....din cauza sanilor daca cumpar de ex. marimea L atunci poate ca stau bine dar sant destul de stramte pe sani, daca cumpar XL sant lungi la maneci si mari in umeri....un dezastru...asa si cu rochitele, de vara de exemplu, oricat as umbla nu gasesc ceva sa fie pe gustul meu decat daca merg la preturi mai ridicate si nu-mi permit chiar orice., in magazine gasesti orice pentru marimile mici, maxim 44 eu ca ajumg la 46 la pantaloni si cam 48 la bust pentru sani nu prea am succes...sper sa reusesc sa ma descurc in ale cusutului. cos
leonutza69
leonutza69
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Varsta : 54
Localizare : fizic-Italia,suflet -Fagaras!
Data de inscriere : 12/01/2010

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de pepy24 Sam 06 Feb 2010, 4:29 pm

buna!
am avut o pasiune in copilarie pt lucrul acesta, doar haine de papusi, apoi am renuntat, acum am revenit, hainele de copii sunt foarte scumpe, creandu-le sunt mai ieftine si mai bine finisate, am o fetita de 6 luni, plus ca abia astept sa-mi fac propria garderoba, asa cum doresc eu.
in 2008 am optat pentru designer vestimentar prin corespondenta, abia sunt la jumatatea cursului, dar cu tot ceea ce o sa gasesc aici si ma ajutati o sa fie ok!
multumesc pentru acest forum si pentru ajutor si toate raspunsurile!
pepy24
pepy24
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 108
Varsta : 44
Localizare : campulung
Data de inscriere : 31/01/2010

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de Gabiuta Sam 06 Feb 2010, 6:53 pm

Eu as zice cam asa:
placerea de a zari bucuria din ochii celorlalti cind vad creatiile mele ;alungarea pe geam a plictiselii zilelor mohorite si neproductive si nu in ultimul rind un cistig material ; dar cistigul nu s-a facut simtit pina acum Sad in schimb investitia DA Rolling Eyes .Dar nu disper.Imi place ceea ce fac iar descoperirea acestui forum mi-a creat o noua motivatie.Parca imi vine sa fac de toate kiss insa le iau pe rind si incetisor.
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de tala Sam 06 Feb 2010, 8:56 pm

Eu tot de la catel am pornit (cu o hainuta cusuta de mana), am evoluat apoi si mi-am luat masina de cusut si a venit bebe, iar orizonturile s-au largit considerabil (paturici, lenjerii). Inainte a fost insa pictura (este si in continuare dar sporadic) iar in momentul de fata ma tenteaza atat de multe domenii ale creatiei 'acasa' incat nu pot decat sa regret ca ziua e prea scurta.
tala
tala
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 106
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2010

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de ciucamona Mar 09 Feb 2010, 12:41 pm

prima data cand am bagat foarfeca aveam 5-6 anisori (materialul erau de fapt niste batice primite de mama de la soacra-sa )pt haine pt papusi n-a iesit nimic dar chiar daca am renuntat momenta cand mi-a venit inspiratia m-am apucat iar si tot asa nu stiu de cate ori am renuntat ba sa creez modele noi sa le desenez unele chiar am incercat si le-am croit un proiect l-am finalizat iulie 2008 e o bluza pt vara a fost prima idee pusa in practica .
eu am vrut ,nu ca acum n-as mai vrea, sa dau la o facultate de arta si design dar n-am liceul de profil si fara asta nu puteam nici sa visez la asa ceva
ce ma motiveaza ?cand ma candesc ca doar muncind creind investind lucrand imi vin fel si fel de idei si atunci simnt ca pot sa zbor sa pot sa-mi ating visul pe care-l am din copilarie sa devin desinger ,creator de moda ah ce vise am simnt cum ma ia valul si ma candesc ce as mai putea crea. cos tricot cos prietenie
ciucamona
ciucamona
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 198
Varsta : 34
Localizare : Rm.Valcea
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de snoopy Vin 12 Mar 2010, 2:04 am

eu din bucuria mare pe care o simt cand finalizez un lucru facut de mana mea, oricat de simplu ar fi el.
snoopy
snoopy
helper
helper

Numarul mesajelor : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 03/01/2010

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB