Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

+65
zahariaelouise
monaoprescu
letho
ivanutamihaela
Karina33
tinassyliliana
Dodo-pui
danyelyta28badea
RamonaM
Fraise
EuIrinuca
bogdan_boo
valentyna_sweetly
aurishta
elena.habasescu
cory74
amoni
adrina
Nicoleta Irimescu
andramaria62
MagdaMarin
madelainemarie
lorinaoo1
ilinca82
Uca
samo99ro
firicel
Steluzza
milena
rivka
Serban Valentina
didi_cj
mimy
Angelica18
iuli.b
canadianca50
violetas
adelina24
mihaelavama
cata13lina
Bodea Simona
Alina.C
lushca
snoopy
ciucamona
tala
Gabiuta
pepy24
cretu_veronica22
came_lia
leonutza69
mihatm80
RoxanaL
marilyn
Monica
Doina
andrea.z style
Day
SilviaDumitrescu
Giobsy
StMihaela
diada
DANIELA.I
Camy
Admina
69 participanți

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 Vote_lcap33%Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 Vote_rcap 33% 
[ 118 ]
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 Vote_lcap31%Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 Vote_rcap 31% 
[ 114 ]
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 Vote_lcap10%Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 Vote_rcap 10% 
[ 36 ]
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 Vote_lcap7%Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 Vote_rcap 7% 
[ 27 ]
Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 Vote_lcap19%Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 Vote_rcap 19% 
[ 67 ]
 
Total voturi : 362
 
 

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de lushca Mier 14 Apr 2010, 9:05 am

poate nu ma credeti dar lipsa banilor si cererea copiilor ma facut sa invat detoate,am invatat de la mama,care nu o mai am acum si de la scoala .Eu fac de toate si acasa si intrerupatoare repar,sotul are un servici fffff aglomerat si nu am ce face,iar dupa toate cele imi si place
lushca
lushca
helper
helper

Numarul mesajelor : 69
Localizare : braila
Data de inscriere : 10/02/2010

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de Alina.C Mier 14 Apr 2010, 10:45 am

Pentru mine joaca preferata cand eram mica era sa fac haine la papusi! Iar cand am crescut mai mare imi doream sa am o fetita, sa-i fac codite si rochite multe! Smile
Si desi uitasem de pasiunea mea din copilarie, de lucrul de mana nu m-am lasat aproape niciodata, am cusut goblen in toata perioada liceului, (in vacante, ziua coseam, noaptea cand nu mai vedeam sa cos, citeam carti...alta placere de-a mea...) Apoi, in facultate a fost o perioada mai grea, mult de invatat, mult stres, "lupta" pentru supravietuire, pentru ca traiam aproape numai din banii de bursa, am vandut unele goblenuri dar nu am apucat sa fac altele.
Iar acum, de vreun an, mi-am redescoperit pasiunea pentru croitorie (dintr-o joaca mai mult... desi aveam masina de cusut, nu o foloseam decat la scurtat pantaloni, si uitasem total ca se pot face si alte lucruri), lucrez din placere in special pentru fetita mea! Iar acum, cand vad unele rochitele ca sunt destul de scumpe, nici nu-mi vine sa-i mai cumpar, mai degraba "fur" modelul, si-i fac eu.
Si mai nou, unele cunostinte apeleaza la mine pentru diverse modificari la haine, m-am oferit eu si am cusut cate o bluza din material tricotat, de exemplu pentru vreo prietena, etc... Si uneori mai castig bani de pe urma muncii mele, alteori "multumiri", dar e ok per total; mi-am cumparat a doua masina de cusut, mult mai buna decat prima, din banii facuti din croitoreala, deci sunt multumita, pentru inceput e bine pentru o amatoare-incepatoare Smile.
Alina.C
Alina.C
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 535
Varsta : 44
Localizare : in lumea mea...
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de Bodea Simona Joi 13 Mai 2010, 9:17 pm

De ce imi place sa creez/lucrez?pentru a-mi "umple timpul".cand crosetez ma relaxez/sant doar eu cu gandurile si framantarile mele,iar la finalul lucrului pe care il fac sunt multumita de creatia mea.Ma inspir foarte mult din revistele poatate pe internet,insa incerc sa adaug/scot parti din model pentru a crea un unicat.si sincer imi place sa imi personalizez creatiile mele si nu sant putine.Desi sunt inca tanara am facut mai multe feluri de lucru de mana:cusut in cruci,poantlas,tricotaje,dar crosetatul imi place cel mai mult.pacat ca tinerelor din ziua de azi nu le place sa lucreze (lucru de mana) zid
cam atat .bafta tuturor celor care lucreaza de mana.se spune ca au mainile de aur.mai vorbim. : pupi
Bodea Simona
Bodea Simona
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : internet
Data de inscriere : 05/01/2010

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de cata13lina Joi 13 Mai 2010, 9:58 pm

Am inceput sa impletesc doar pentru ai dovedi mamei ca sunt totusi fata si nu baietoi (ca eram la fotbal, furat fructe, genunchi juliti, maini rupte , etc) , apoi "m-a prins" impletitul asta incat dupa o vreme am inceput sa mai si castig un ban ; apoi am "goblenit" foarte mult , descoperisem o firma in Focsani, faceam comanda si stateam ore intregi nemiscata pe scaun pana terminam; goblenuri nu am vandut insa m-au salvat in foarte multe situatii: cadouri la prieteni, la doctori, etc..Acum m-au cam lasat ochii (dar de curand adica de cand am inceput sa lucrez faimoasa mea fusta <<a se vedea Balaceanca.... >> mi-am achizitionat o lampa de carte cu bec fluorescent si chiar azi ma gandeam, ce-ar fi daca....)Acum , de cand cu criza, de cand nu mai am nimic de lucru ,impletitul ma relaxeaza , ma linisteste, gandurile parca nu mai sunt atat de rele...dar... am cam terminat materialele ...dar vad eu ... acum imi trebuie o bluza la fusta tocmai terminata .....
avatar
cata13lina
helper
helper

Numarul mesajelor : 95
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de mihaelavama Joi 13 Mai 2010, 10:28 pm

am fost pregatita de vechea scoala romaneasca unde am invatat sa fac de toate. am tricotat, am cusut la masina, goblen si mai nou am si crosetat. cand erau mai mici baietii mei imi comandau modelele de pe bluze: barca si pescar sau diverse mesaje. au crescut si la vremea martisoarelor, sub invazia kitchurilor, au dorit sa ofere fetelor ceva deosebit asa ca am facut martisoare: din margele, din lut cu uscare rapida si crosetate. acum o fac mai mult ca sa-mi ocup timpul si mintea, sa ma relaxez...ca terapie antistres. dar recunosc ca sunt incantata de ceea ce imi iese din mana...desi am vazut pe aici lucruri mult mai frumoase.
mihaelavama
mihaelavama
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 383
Varsta : 58
Localizare : vama
Data de inscriere : 07/04/2010

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de adelina24 Vin 14 Mai 2010, 8:38 am

Pe mine ma relaxeaza atunci cand lucrez de mana .
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 50
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de violetas Vin 14 Mai 2010, 9:26 am

Mama mea are o vorba: "daca tot te odihnesti, fa un pic de treaba". Si cat ma odihnesc, fac 2pe dos 2pe fata.
Am inceput si eu cu rochite pt papusi,am continuat cu cruciulite pe etamina, si apoi din dorinta de a avea altceva decat in magazin, mi-am tot facut ba una, ba alta. Cand era fata mica ,recunosc, pentru ca ne era foarte greu cu banii, ii faceam tot :pantaloni, geci, camasute, rochite, cusute, tricotate.A fost o perioada cand am lasat-o mai moale , dar de cand v-am descoperit, parca as incerca de toate.Si pe mine ma relaxeaza foarte mult.Uneori e ca o provocare.
violetas
violetas
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 55
Localizare : Piatra Neamt
Data de inscriere : 05/02/2010

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de leonutza69 Vin 14 Mai 2010, 4:13 pm

eu nu mai am chef nici de casa, treaba, curatenie..de-abia astept sa ma asez la masina de cusut!
leonutza69
leonutza69
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Varsta : 54
Localizare : fizic-Italia,suflet -Fagaras!
Data de inscriere : 12/01/2010

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de canadianca50 Dum 27 Iun 2010, 8:13 pm

ma relaxez , ma deconectez de ori ce stare sufleteasca mai rea si ma linisteste .tot numar si apoi ma minunez cind reusesc sa fac modelul apoi inca o bucurie cind se bucura persoana pentru care fac lucrul repectin
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de iuli.b Dum 27 Iun 2010, 8:37 pm

de obicei lucrez in salturi,cind am inspiratie lucrez cu gramada,multe si diverse,apoi o pauza lunga de ex.acum sunt intr-o pauza de vreo luna dupa ce am lucrat ca nebuna genti fulare caciuli,am modificat diverse haine,deci astept inspiratia
iuli.b
iuli.b
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 107
Localizare : galati
Data de inscriere : 29/03/2010

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de ciucamona Lun 28 Iun 2010, 5:06 pm

ehei leonutza69 asa sunt si eu in schimb las multe scame la locul actiuni fie cand croiesc fie cand cos [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ciucamona
ciucamona
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 198
Varsta : 34
Localizare : Rm.Valcea
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de Angelica18 Lun 28 Iun 2010, 5:43 pm

In general lucram mai mult iarna,dar de cand sant cu voi m-am molipsit.Pe mine ma deconecteaza de tot.Se pare ca e un refugiu al meu.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de mimy Vin 09 Iul 2010, 4:40 pm

Este modul in care scap de stresul acumulat in general la serviciu , peste zi...! De regula impletesc la chipsurile de cristale si sarmulitele pentru copacei , atunci cand privesc la tv , serialul preferat..!
mimy
mimy
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 61
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/05/2010

http://www.mimyshop.blogspot.com

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 Empty Frumusetea unui lucrurilor unicate

Mesaj Scris de didi_cj Mier 14 Iul 2010, 11:23 am

Sunt motivata sa fac artizanale sau haine sau bijuterii... pentru ca am o mie de idei noi si nastrusnice Smile cu bani putini si multa imaginatie pot iesi cele mai originale si personalizate lucrusoare. Important e sa indraznesti sa indraznesti!
didi_cj
didi_cj
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 08/07/2010

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de Serban Valentina Mier 14 Iul 2010, 3:51 pm

Imi place lucrul de mina,sunt incintata ca-mi reuseste ceva ce imi propun sa realizez. Lucram in special iarna,dar cu prelungirea zilelor ploioase din acesta vara am mai lucrat si acum cite ceva.Scap de stresul de peste zi ,ma concentrez uneori de nu aud nimic chiar daca este televizorul deschis.Este o provocare pentru mine ,cind vad ce frumuseti pot realiza si alte pasionate ale lucrului de mina pe acest deosebit forum
Serban Valentina
Serban Valentina
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1493
Localizare : CERNAVODA -BUZAU
Data de inscriere : 02/01/2010

http://lucratoarea.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de rivka Lun 02 Aug 2010, 10:40 pm

ce ma motiveaza sa creez si sa sa lucrez ? tricot

este buna intrebarea , am patru fete deci patru domnisoare de gatit cat mai frumos lucru de mana
fetele ma inspira si sunt foarte mandra de ele cand imbraca un lucru facut de mine si vad cat sunt de incantate ......mai ales ca sunt domnisoare mari .....cea mare are 19 ani
a doua 16ani si apoi vin cele mici 13 si 12 ani ..
deci va dati seama ca si din placere dar si din necesitate cos la masina .

ma bucur foarte mult ca am dat de acest forum cu sfaturi si modele ma ambitionez sa incerc si lucruri noi ........va multumesc fetelor pt toate sfaturile


kiss
rivka
rivka
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 896
Varsta : 52
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de cretu_veronica22 Lun 02 Aug 2010, 10:48 pm

[/b]violetas,mamamta are dreptate.Si eu ma odihnesc lucrand cate ceva.Inca nu am ajuns sa ma plictisesc niciodata.Eventual nu-mi ajunge timpul pentru odihna.Asa-i ca sun modesta wink
RIVKA,sa-ti traiasca fetele si tu sa fii sanatoasa sa poti sa le lucrezi cat mai multe.Eu am 3 baieti,ne facem cuscre? hug Si stam si aproape,...
cretu_veronica22
cretu_veronica22
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 192
Varsta : 61
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 01/02/2010

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de milena Mar 03 Aug 2010, 8:08 am

Ce ma motiveaza sa lucrez ,imi place sa lucrez sa-mi omor timpul liber la tv nu am stare sa stau si atunci lucrez de placere ,apoi a fost o peroada acum 1 an cand sotul meu a avut probleme de sanatate ,suspect de tumoare pe femur ,a stat un an acasa in baston si cadru etc ,am inceput sa lucrez un pic mai mult sa pot tine casa si cu ajutorul bunului dumnezeu am reusit ,nu pot spune ca sunt foarte buna la ceva anume ,ma refer la tricotat dar am facut caciulite si fulare, la croitorie imi este teama sa fac la comanda ,asa ca fac ce-mi trece prin cap ,am facut ceva gentute si inca mai fac, ieri am facut o fusta si si-a gasit stapan si uite asa incercam sa supravietuim pe vremuri de criza .Muti imi spun ca fac prea multe, dar eu stiu ca asa trebuie ,nu este usor dar daca avem un dar trebuie sa-l folosim .
milena
milena
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 440
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/12/2009

http://miledynaturals.blogspot.com/

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de rivka Mar 10 Aug 2010, 9:02 pm

milena ai dreptate cu darul trebui sal folosim ,sper ca sotul tau se simte bn acum caci daca ai sanatate celelalte vin mai usor si cred ca bunul d-zeu tea intari si ti-a dat putere sa mergi mai departe si sa lucrezi pt .fam ta . kiss
VERONICA multumesc la fel si tie cu baieti sa-ti traiasca ,iar in privinta incuscritului tot ce se poate wink mai ales ca stam aproape love
uite astea sunt tarancutele mele [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Uploaded with ImageShack.us
rivka
rivka
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 896
Varsta : 52
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de Steluzza Mar 10 Aug 2010, 10:19 pm

motivul?sant mai multe:in primul rand imi place foarte mult sa stiu ca fac ceva cu manutele mele si e unicat,ma relaxeaza,am si rabdare muuuulta ca si aia mai trebuie.oricum e ceva ce e mai tare ca mine. sper ca am sa reusesc sa fac ceea ce imi place pentru ca am o multime de idei.doar ca timpul asta ma omoara zid .oricum visele nu mi le ia nimeni. plange
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de firicel Mar 10 Aug 2010, 11:04 pm

si mie im place lucrul de mana indiferent ce fac;am invatat in vechea scoala romaneasca sa brodez,sa lucrez cu andrelele,cu croseta dar si sa fac stergatori pt.picioare din pasnusi de porumb.pe masura ce-a trecut timpul,am obervat ca am inspiratie si ca pot lucra orice:bluze,pulovere,fuste si cu andrele dar si cu croseta si chiar si cu masina de cusut.lucrez cu sfoara de canepa impletituri in tehnica macrame-ului,gentute crosetate din bumbac(in aceasta vara am lucrat 12 din care am si vandut(de,criza!)dar am si oferit.multe lucrusoare facute de mine sunt creatie proprie si ma bucur cand vad ca sunt sursa de inspiratie pt.alte persoane Smile
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de samo99ro Vin 20 Aug 2010, 11:29 am

Ei, la mine a inceput cam asa: inca de mica (cam 12-13 ani), mama mea m-a luat pe langa ea cand lucra si incet-incet m-a invatat si pe mine: sa tricotez, sa crosetez, sa fac laseta, sa brodez. Am facut si cruciulite si kelim, cam de toate. Un pic de croitorie am invatat la scoala, la atelier. Se pare ca aveam ceva inclinare pentru ca s-au prins toate de mine. La croitorie am probleme cu croitul, asa ca aici nu insist. Dar imi fac lenjeria de pat, mi-am facut fuste si chiar o pereche de pantaloni (i-am descusut pe cei vechi si am croit dupa ei).
Cam la varsta aceea, cel mai mult am tricotat si am facut laseta cu mama (faceam si umpluturi, dar snurul, ei bine, snurul era sarcina mea). N-as putea sa spun de ce, dar chestia cu crosetul nu-mi placea deloc.
Dupa ce m-am mutat "la casa mea", am ramas doar la tricotat.
Au fost perioade in viata mea in care, ca multi altii la vremurile acelea, am dus-o cam greu cu banii si aveam si un copil de crescut. Tricotatul m-a salvat. Prietenele si colegele mele deja imi comandau diverse chestii pe care le suceam, le rasuceam, le modificam, doar ca sa iasa unicat. Erau sigure ca nimeni nu mai poarta ceva la fel. Alte persoane au vazut, au vrut, au comandat. Lucrez foarte repede si (experienta, evident) fac ochiurile foarte egale. Dintr-o revista italiana am invatat sa lucrez pe masuri si cum si ce masuri sa iau, sa fac mostra pe care sa-mi fixez numarul de ochiuri si de randuri. In acest mod, am lucrat pentru persoane pe care nu le-am vazut niciodata, persoane din tara sau strainatate (cu rude aici, bineinteles). N-am avut nici o reclamatie, niciodata.
Ca anecdota: o colega de serviciu a uneia din prietenele mele mi-a trimis o sacosa cu gheme de mai multe culori, sa-i fac ceva din ele. La inceput m-a umflat rasul, dar am acceptat provocarea. Am separat ghemele pe culori si am ales un roz foarte frumos pentru fond. Era in cantitatea cea mai mare. Pe urma am ales din celelalte culori care se potriveau (n-am folosit toate culorile) si mi-am facut un proiect pentru un joc de semne de carti de joc (joc de culoare, de marime). Pana la urma a iesit o chestie la care nu ma asteptam nici eu. Foarte frumos. Dar nu ma intrebati cate castroane, oale si ulcele aveam pe langa mine. Cate una pentru fiecare ghem...

In 1995 am incetat lucrul pentru ca aveam un job zi-lumina. Dar, la inceputul anului trecut am iesit la pensie. Ce credeti ca am facut? Repede-repede, un pulover si o bluza. Pe urma am constatat ca mileurile din casa fiului meu nu mai au culoarea originala. Prietena lui de atunci nu nvatase sa desparta culorile la masina de spalat. Am simtit un gol in stomac si am luat crosetul in mana. Si nu l-am mai lasat, de parca tot ce nu facusem in tinerete trebuia sa fac acum. Ca sa recuperez.
wink
Si acum sa va spun DE CE:
1 - este evident ca trebuie intai "sa ai chemare"; daca nu te atrage sau daca ai doua maini stangi, incearca altceva. Sigur te vei pricepe mai bine la altceva.
2 - imi place enorm sa pot reproduce sau inventa ceva frumos si sa vad cum imi iese acel lucru din mana;
3 - de multe ori mi s-a intamplat sa vad o chestie frumoasa, sa vreau si eu, dar sa nu-mi permit; asa ca am luat masuri: mi-am facut singura.
4 - am un principiu (atunci cand pot sa-l respect): fa-ti singur, pune banii in buzunarul celalalt si zici ca i-ai dat;
5 - la urma, dar nu in ultimul rand, lucrul de mana, cu tot ce inseamna el, ma relaxeaza enorm. Mi-ar fi placut sa am timp (vorbesc de perioada de dupa '95) sa "dau putin din maini" sa-mi treaca stresul si oboseala. Asta e rezultatul: o stare teribila de bine, de relaxare si de satisfactie.

Cu aceasta experienta in spate am evaluat gentile fetelor care s-au prezentat la concurs. Poate - ca model - mi-ar fi placut altele cateva. Dar am luat in calcul nu numai modelul in sine al gentii, ci si: impresia pe care o creeaza cand te uiti la ea (si impresia a fost de eleganta, de clasa), tehnica de lucru (simpla sau complexa), experienta (care se vede in punctul facut regulat - da impresia ca e lucrat la masina, in modul in care a fost lucrata partea interioara a gentii, modul in care au fost facute imbinarile). Apoi, foarte important este alegerea firului potrivit pentru modelul pe care vrei sa-l faci, de asa maniera incat firul sa puna in evidenta frumusetea punctului (de croset in cazul nostru) ales. Degeaba alegi un punct de croset frumos pe care-l ascunzi sub un fir pufos sau inegal.
Poate ca, pentru a ajunge la o evaluare mai adecvata, evaluarea ar trebui sa contina doua note, la care sa se faca media: impresia tehnica si impresia artistica. In acest fel, se elimina foarte mult din doza de subiectivism la care este tentat evaluatorul.

Trebuie sa recunosc faptul ca imi este de mare ajutor faptul ca ma descurc foarte bine in trei limbi straine (engleza, franceza, italiana) si mi-am putut lua tutoriale si modele cam de peste tot de pe net. Acolo unde se poate si nu-mi ia prea mult timp, mai fac cate o explicatie in limba romana pentru colegele noastre care inca nu s-u hotarat sa invete macar engleza care este limba de baza pe net si le pun pe net sa poata fi accesate sau descarcate. Nu pot face traducerea unui material de pe net, asa cum e el, pentru ca intru in conflict cu autorii. Ar trebui sa le cer acceptul si, de obicei, astia cer bani. Asa ca ma rezum doar la niste explicatii care sa nu fie traducerea materialului respectiv, dar fac trimitere la el pentru imagini (daca nu am creat eu insami imaginile). Ma gandesc ca ar putea intra intr-o arhiva de documente a acestui forum pentru a fi accesate de cele care au nevoie.

Si mai am un principiu pe care-l respect: invata-i si pe altii ce stii tu. Sigur, nu obligi pe nimeni. Dar, daca te intreaba si vor sa invete, ajuta-i. Chinezii spun ca, daca un elev nu te intrece in iscusinta, inseamna ca nu esti un profesor bun.
Nu este un citat, nu-mi aduc aminte exact textul, dar ideea este bine redata.

Spor la lucru fetelor si, daca vreti sa invatati, intrebati, nu va fie jena.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de Uca Vin 20 Aug 2010, 12:25 pm

Doamna Samo, mi-a placut foarte mult ceea ce ati scris mai sus.
Iubesc lucrul de mana,tricotat, crosetat, croitorie, cel mai mult croitoria ( tricotatul imi ia foarte mult timp) si chiar daca nu am studii in domeniul acesta, incep sa simt ca prind contur, ca ceea ce invat prin documentare, prin intermediul site-ului acesta si a vastului internet ma ajuta enorm.
Acum 2,3 ani de zile eram foarte compexata ca nu reuseam sa fac nimic, nu mi ieseau cum mi-ar fi placut sau cum am vazut, dar cu timpul am constatat ca defapt nu aveam tehnica, ca nu cunosteam notiuni de baza, si asa am devenit autodidact.
Am inceput cu doua carti luate de la anticariat, dar nu foarte compexe si am continuat si cu documentare si cautare pe site-uri, pe torenti, pe forumuri.

Ce ma motiveaza sa lucrez?
1. Faptul ca ma relaxeaza lucrul de mana, cand termin ceva facut de mine am o stare care nu stiu daca poate fi descrisa in cuvinte... oricum exceptionala.
2. Ca sunt curioasa cand vad ceva mai complex si imi place sa incerc sa il fac si eu.
3. Lucrez doar pentru mine si pentru familia mea, si sincer sunt mandra ca poarta si apreciaza ceea ce le cos / le confectionez. ( Daca ar fi dupa socrul meu ar fi bucuros sa ii fac zilnic cate ceva)
4. Imi place ca un articol vestimentar sa fie bine executat, fara sa ii atarne atele si sa ii curga nasturii, iar de multe ori cand mergeam sa imi cumpar cate ceva si vedeam ca pretul e mare si executia lasa de dorit, preferam sa nu mai imi cumpar ci sa imi fac.
Consider ca orice lucru creat, executat corect, ingrijit si facut cu pasiune , devine opera de arta.



_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de ilinca82 Vin 20 Aug 2010, 2:19 pm

pentru mine pur si simplu e o evadare din lumea asta atit de ... asa cum e de altfel, uit de ora tirzie noaptea, uit de mincare, uit de mine, de tot, ceea ce vad doar e rezultatul creatie.......
ilinca82
ilinca82
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/05/2010

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de iuli.b Vin 20 Aug 2010, 11:11 pm

desi cos la masina de la 6-7 ani nu prea mea placut,provin dintr-o familie de croitori iar tatal meu a invatat meseria furind-o de aceea pe la 6 ani ma punea la masina de cusut cea mai micuta si ma punea sa trag drept pina ma lua naiba,desi stiu toate etapele de productie a unei piese recunosc ca nu mi-a placut acum imi pare rau ca fugeam cind facea tiparele si croia,stiu asa pe sarite dar ma descurc la o fusta ,un capot,o bluza mai simpla;acum la fel descos un pantalon cind vreau tiparul,dar pina la urma ii dau de cap,dar oricum nu mai dau bani pe un scurtat,strimtat,modificat,fermoar,etc
imi place mai mult crosetatul,tricotatul si broderia,a si sa nu uit mai desenez cite un model de rochie sau bluza,adica design,daca o doresc mult de tot pina la urma o si lucrez dar cu oarecare retinere daca nu iese?
iuli.b
iuli.b
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 107
Localizare : galati
Data de inscriere : 29/03/2010

Sus In jos

Ce va motiveaza sa creati/lucrati? - Pagina 2 Empty Re: Ce va motiveaza sa creati/lucrati?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB