Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

+19
vlad_mom
Gabica
myky7robc
mylena
piciul
kmn
Floren
dorinamisov
cristina iosif
Angelica18
corina corina
lilibili
aisha
LRodica
mishou
romaya
Dorulet
ioana soare
gretty
23 participanți

Pagina 4 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de piciul Lun 16 Iul 2018, 6:33 am

"...mileuri de pus la gat..." E bine sa si zambim!
Spor Rodica! Sa-ti iasa cum doresti!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 16 Iul 2018, 7:52 pm

Zambind am zis asta... Smile

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de LRodica Mar 17 Iul 2018, 8:27 am

Multumesc Piciule.
Vlad-mom, mie la bijuterii imi place doar sa ma uit. Sa port, nu. Am ceva perle, perlute Smile care le pun cand merg la nunti sau alte ocazii (e bine cand sunt rare, ocaziile).

LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3638
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de Gabica Mier 08 Mai 2019, 9:49 am

Uitându-mă la perdelele Romayei mă gândesc că poate într-o zi voi reuşi şi eu să ating perfecţiunea.
Până atunci lucrăm covoraşe. Am strâns ghemele rămase de la diverse proiecte.
Firul negru este lână. Cu ajutorul păpuşii de lemn realizez şnurul rotund. Apoi învelesc "şerpişorul" urmărind schema unui cerc. Câteodată strâng prea mult şi rup aţa. Atunci închei şerpişorul şi încep altul. Îl cos de cel rămas în discul deja format şi continui. Astfel îi pot mări diametrul cât vreau.
Vor sta sub masa din bucătărie să ţină de cald la picioare.




[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Pe spate voi ataşa doc, am de mult prin casă. Şi binenţeles pt fixare, covoraş antianulecare.

La şnur pot lucra şi în maşină în drum spre ţară. Pe unde merg eu peisajul îşi schimbă doar culoarea... în funcţie de anotimp.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de kmn Mier 15 Mai 2019, 8:55 am

e foarte frumos ce faci, mult succes!
kmn
kmn
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1056
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de Gabica Mier 15 Mai 2019, 10:51 am

Mulţumesc KMN nu am avansat prea mult, încă fac la şnur.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de LRodica Joi 16 Mai 2019, 8:28 am

Gabica foarte interesant.
Inteleg bine? Faci acel snur pe care il cosi in forma de cerc? Il prinzi de fapt cu croseta?
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3638
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de Gabica Joi 16 Mai 2019, 12:47 pm

Rodica, nu îl cos. Croşetez cu un alt fir peste şerpişor, respectând o schemă a unui cerc.
O să încec să fac un filmuleţ ca să fie mai clar.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de LRodica Joi 16 Mai 2019, 10:07 pm

Am inteles.
Am vazut tehnica asta folosita la un cos.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3638
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de Gabica Vin 17 Mai 2019, 10:20 am

Rodica am făcut filmuleţul, dar până învăţ cum stă treaba cu youtubul am căutat şi găsit deja modelul meu de lucru.

Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de LRodica Vin 17 Mai 2019, 10:48 am

Multumesc de filmulet.
Am inteles.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3638
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de LRodica Mier 25 Sept 2019, 11:05 pm

Am reusit in sfarsit sa fac poze la covorasul despre care vorbeam la 'cafea'. Este din fir gros tip spagheti, nu sunt incantata de el. mi se pare micut (41*96 Smile cm) si cam scump pentru dimensiunea lui. Adica la 8 sculuri cat am folosit (de 100 g) credeam ca va fii mai mare . Am cusut si plasa antiderapanta. Dar sa il folosim sanatosi.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3638
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 26 Sept 2019, 7:14 am

Fain, sa-l folositi sanatosi.
Au fost mai mult de 30lei firele si plasa? Cam atat costa covorasele de 50/80 cu spuma memorie la interior.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de LRodica Joi 26 Sept 2019, 8:02 am

Plasa a fost 9 lei si firele 8 lei sculul. 64+9=72 Smile .
Am vrut sa fac din fir si o perechi de papuci de casa (slipper) rade . Data viitoare.
Bine ca ne place cum arata in baie.
Acum m-am uitat cu atentie la poze si am observat ca unul din sculuri are un pic alta nuanta.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3638
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 26 Sept 2019, 1:14 pm

Da, deci inca odata...materia prima costa exagerat de mult, cel putin din punctul meu de vedere. Sad

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de LRodica Vin 27 Sept 2019, 8:00 am

Si din al meu. hug

LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3638
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de piciul Joi 03 Oct 2019, 6:30 am

Sa-l folositi cat mai mult timp!
ura
Da, toate sunt din ce in ce mai scumpe!
Chiar si vorbele de bine din partea oamenilor...
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de LRodica Joi 03 Oct 2019, 7:48 am

Multumim.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3638
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de LRodica Mier 29 Ian 2020, 9:36 am

Cu pernuta asta am avut ceva spor. Firul folosit e acril, nu e foarte mare, 35*28 cm, dar am inceput-o luni si azi dimineata am terminat-o. Asi fi avut timp pana in 14 februarie cand face Victoria un an rade . (Ghinion pentru ea, e nascuta de ziua indragostitilor.)

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3638
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 29 Ian 2020, 10:11 am

Ce simpatica e!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de LRodica Mier 29 Ian 2020, 10:24 am

Multumesc.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3638
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de diada Joi 30 Ian 2020, 10:24 am

Chiar ca simpatica! Poate din contra, o sa fie iubita toata viata! O sa fie in centrul atentiei pe 14 feb fie ca are iubit fie ca nu! love Si o mai cheama si Victoria!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de LRodica Joi 30 Ian 2020, 12:33 pm

Da, nu am gandit asa. Dar sa fie sanatoasa. Toata lumea o iubeste, bunici, matusi, unchi, strabunici chiar .
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3638
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de LRodica Mar 04 Feb 2020, 9:39 am

Poza cu incercarile pentru suporturile de pahar. Nu am fost multumita ori de model ori de marime. Nu am mai stricat se distrugea prea tare firul. E bumbac.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Acum cand ma uit mai bine la ele poate o sa fac sa am patru din modelul din stanga jos.

LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3638
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de mlizeta Mar 04 Feb 2020, 9:43 am

Mie imi plac amandoua de jos. Cred ca ar merge si cel mic de sus ca suport.
mlizeta
mlizeta
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 927
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 19/06/2013

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 4 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB