Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

+19
vlad_mom
Gabica
myky7robc
mylena
piciul
kmn
Floren
dorinamisov
cristina iosif
Angelica18
corina corina
lilibili
aisha
LRodica
mishou
romaya
Dorulet
ioana soare
gretty
23 participanți

Pagina 3 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de mylena Joi 24 Mar 2016, 11:34 am

....un link util pentru cine are rabdare si timp!                                                                                                                                                                                                                             [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
mylena
mylena
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 7
Varsta : 55
Localizare : Hamburg-Germany
Data de inscriere : 31/10/2015

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de myky7robc Joi 14 Apr 2016, 10:58 pm

Iata aceeasi diagrama pt fata de masa, dar redusa de mine cu 1/3 din cea postata mai inainte pe aici. Am fost nevoita sa fac asa pt ca in biserica sunt si obiecte mai mici, care trebuie decorate.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de gretty Lun 19 Dec 2016, 9:47 pm

Pentru cadouri

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de LRodica Mar 20 Dec 2016, 9:36 pm

Gretty, ce haioase sunt.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3638
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de gretty Mier 21 Dec 2016, 7:02 pm

Multumesc, s-au batut pe ele, le-am trimis la un targ...
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de myky7robc Vin 06 Ian 2017, 9:19 pm

ce frumoase sunt, ca niste jucarioare. Paharele sunt de unica folosinta din plastic?
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de gretty Vin 06 Ian 2017, 10:30 pm

Da, le-am pus asa sa se vada mai bine dar sunt pt cani... asa le-am trimis la targ
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de myky7robc Vin 06 Ian 2017, 10:32 pm

care targ si cu cat s-au vandut asemenea minunatii?
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de gretty Sam 07 Ian 2017, 12:02 am

A fost un targ de Craciun, de o zi, in Dobroesti-Fundeni (Bucuresti) a fost nora mea, cu 7 lei le-a dat. Daca stiam mai din vreme faceam mai multe, nici ea n-a stiut
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de Dorulet Sam 07 Ian 2017, 7:02 am

Ce dragalasenii!Si eu m-as fi batut pe asa ceva.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de Gabica Lun 04 Dec 2017, 10:03 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Tehnica se numeşte latch hook nu e greu de făcut dar e migălos. Am cumpărat kitul care conţinea inclusiv croşeta aceea specială şi un ac gros pentru festonare.
Pe faţă modelul nu este bine conturat din cauza firelor lungi. Se vede mai bine pe spate.
La final am decupat şi cusut pe spate o plasă anti_alunecare. M-am gândit că protejează şi lâna şi nu se mişcă prea rău pe parchet. Marginea este festonată la mână.
Este gros.
Soţul a zis că-i pare rău să-l pună pe jos, o să-l fixeze pe perete cum fixa bunica lui ştergarele!!! rade rade rade
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 04 Dec 2017, 10:56 am

Ooo, ce frumos! Asta e tehnica prin care se fac covoarele manual? Croseta e cea care impinge si taie, nu? Vazusem un documentar despre covoare, cu o scula mai antica si cu surata ei moderna electrica, dar practic era tot multa migala si munca. La final tratau pe dos cu ceva adezivi speciali, puneau o pinza...complicat, dar frumos!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de Gabica Lun 04 Dec 2017, 11:17 am

Croşeta nu taie.
uite aici ceva asemănător cu ce am avut eu.

Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de mlizeta Lun 04 Dec 2017, 12:10 pm

mirat2 arata super. Rezultatul, munca depusa merita din plin primul
mlizeta
mlizeta
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 927
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 19/06/2013

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 04 Dec 2017, 3:06 pm

Am inteles, asta e croseta de remaiat, ai pus firicel cu firicel taiate gata... Ce vazusem eu lucrau cu fir continuu. Ambele metode...rabdare si pasiune ca altfel nu iese nik!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de LRodica Lun 04 Dec 2017, 8:30 pm

Gabica, arata foarte bine.
Flowers
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3638
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de LRodica Mier 11 Iul 2018, 9:37 pm

Pentru ca nu am gasit, topic o sa pun aici pozele cu ce vreau sa termin. A fost inceput de mama unei colege care a murit, Dumnezeu sa o odihneasca. Colega mea stia ca , cu ani in urma am lucrat si eu macrame-uri, sau cel putin noi asa ii spunem. Pe net am gasit , in special pe site-uri rusesri , si ii spune dantela romaneasca. Cand m-a apucat de terminarea lui, am realizat cat de mult am uitat modelele de umplere. Noroc cu netul Smile .
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3638
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 11 Iul 2018, 9:46 pm

Asta e mileul acela facut cu snur crosetat separat, cusut pe materialul pe care s-a trasat modelul, apoi facute picioruse printre buclele de snur? Bunica mea facea asa, dar umplutura era un material bej(nu etamina, ceva dens) pe care broda cu ata degrade flori si frunze ... imi placea sa stau linga ea culcata si sa ma uit in ochii ei ca folosea ochelarii de-aproape si-i faceau ochii enormi Smile ...asa ca n-am invatat de la ea nici sa crosetez, nici sa cos... pierderea mea, deh... aveam alte prioritati pe vremea aia, iar acum e prea tarziu ...ca nu o mai am pe bunica... Sad
Am un set de-asta facut de ea ...cadou de nunta! Nu-l folosesc, dar il pastrez in cutia cu amintiri.
Spor la lucru si sa-l vedem gata!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de piciul Joi 12 Iul 2018, 6:35 am

Spor! Vei reusi sa-l duci la capat! Sanatate!
Si mama mea lucra asa ceva. Mai am si eu pe undeva un set de mileuri.
Romancele au lucrat mereu, lasand gandurile intre fire si realizand ceva placut ochiului si practic!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de LRodica Joi 12 Iul 2018, 9:31 am

Da, Vlad-mom acela e, se coase snurul pe panza si apoi se umple. Mama si eu le umpleam doar cu ata crem tip macrame, facut de talmaciu si ziceau cu ani in urma ca e cel mai bun. Mai era ceva fabrica care facea dar nu imi amintesc.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3638
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de vlad_mom Vin 13 Iul 2018, 9:49 am

Da, vad ca este alt model, ai deja flori si frunze conturate din snur. Bunica avea tot felul de modele cu multe anse si onduleuri, asa ca dadeau bine medalioanele cu broderie inserate la final.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de LRodica Dum 15 Iul 2018, 9:28 am

Cand ai zis medalioane mi-am adus aminte ce am gasit cautand cu se facmodele:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sper ca nu sunt duble, nu pot insera decat 3 imagini o data.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3638
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de vlad_mom Dum 15 Iul 2018, 9:54 am

Cel cu 5 floricele e drăguț, restul îmi par mileuri de pus la gât.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de LRodica Dum 15 Iul 2018, 2:24 pm

Da, cam asa zic si eu.
Mie imi place si al doilea, cu o singura floare, parca trifoi.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3638
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 16 Iul 2018, 12:14 am

Si ala trifoi e dragut, dar brosa poate... ca nu prea merge, din punctul meu de vedere, baza de colier de sarma/lant/etc. si pandant crosetat.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3) - Pagina 3 Empty Re: Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB