Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 EmptyIeri la 8:55 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Martisoare din diverse materiale VI

+33
monatibi
margelutamea
MihaelaT
raluk0182
mlizeta
AMEE
vlad_mom
mare_melisa
raluca ecaterina
adina.adcont@gmail.com
Giorgi
Dorulet
ionela07
corina corina
greieras
marianaelenabraicu
Gabica
Muravka
cretu_veronica22
Cristache
AlinaJ.Bijoux
anka_gabi
anc@
fiordaliso
annamaria26985
danyelyta28badea
whitefoxyy
LRodica
Celya_f40
gaza
nicoleta.a
Gratiela Handmade
piciul
37 participanți

Pagina 7 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

In jos

Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 Empty Re: Martisoare din diverse materiale VI

Mesaj Scris de LRodica Joi 17 Ian 2019, 10:13 pm

Alina foarte dragute.
Spor in continuare.

Flowers
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3663
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 Empty Re: Martisoare din diverse materiale VI

Mesaj Scris de piciul Vin 18 Ian 2019, 6:08 am

Da, Alina, primavara incepe cu un martisor! Cel putin pe meleagurile noastre!
Sper sa avem o primavara pe masura si soarele sa nu treaca direct sa arda tot!
Spor!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 Empty Re: Martisoare din diverse materiale VI

Mesaj Scris de Dorulet Vin 18 Ian 2019, 6:44 am

Asa sa fie,piciule!
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4798
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 Empty Re: Martisoare din diverse materiale VI

Mesaj Scris de margelutamea Vin 18 Ian 2019, 8:39 am

Foarte frumoase martisoarele, Alina. Felicitari si spor la vanzare ! hug
margelutamea
margelutamea
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 280
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 02/11/2009

http://www.margelutamea.ro

Sus In jos

Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 Empty Re: Martisoare din diverse materiale VI

Mesaj Scris de Dorulet Mar 22 Ian 2019, 8:29 am

Martisor poate fi si o pereche de cercei,cred:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4798
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 Empty Re: Martisoare din diverse materiale VI

Mesaj Scris de LRodica Mar 22 Ian 2019, 8:33 am

Cred ca da.
Sunt draguti.
kiss
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3663
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 Empty Re: Martisoare din diverse materiale VI

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 22 Ian 2019, 10:16 am

Faini! Chiar foarte potriviti! Mie mi se pare ca in ultimul timp lumea vrea altceva decat clasicele martisoare...probabil din cauza ca altceva poate avea utilitate mai mut de 8 zile.
Eu, de exemplu, port doar siret mai gros la haina, si cele pe care le primesc de la baietii mei.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4640
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 Empty Re: Martisoare din diverse materiale VI

Mesaj Scris de piciul Vin 25 Ian 2019, 9:25 am

Pai, Vlad_mom, mereu se cauta ceva util si purtabil in mai multe ocazii si sa surprinda cercul de persoane in care iti petreci viata. Adica nou, frumos, util!
Spor la "martisorit"!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 Empty Re: Martisoare din diverse materiale VI

Mesaj Scris de Dorulet Vin 15 Feb 2019, 6:56 am

Doua fire de matase,alb si rosu,un cartonas,altfel spus,martisor traditional:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4798
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 Empty Re: Martisoare din diverse materiale VI

Mesaj Scris de vlad_mom Vin 15 Feb 2019, 9:18 am

Ai pus fir peste patratelul de carton? Tare!
Imi amintesc ca odata demult a facut mama sireturi de martisor superfinute si la capete le facuse canaf cu 2 cartonase suprapuse decalat, cu fir de matase infasurat intr-un anumit mod si cu butoiase cu fir de matase, unul alb si unul rosu.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4640
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 Empty Re: Martisoare din diverse materiale VI

Mesaj Scris de LRodica Vin 15 Feb 2019, 9:26 am

Ce dragute sunt.
Nu imi dau seama cum sunt facute, dar imi plac. Flowers
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3663
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 Empty Re: Martisoare din diverse materiale VI

Mesaj Scris de Dorulet Lun 18 Feb 2019, 8:25 am

Pe cartonas,cu fire de matase:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Am folosit fire diferite,sa vad care e mai potrivit.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4798
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 Empty Re: Martisoare din diverse materiale VI

Mesaj Scris de mlizeta Lun 18 Feb 2019, 1:11 pm

Foarte frumoase. Spor la vanzare.
mlizeta
mlizeta
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 19/06/2013

Sus In jos

Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 Empty Re: Martisoare din diverse materiale VI

Mesaj Scris de piciul Mar 19 Feb 2019, 6:06 am

Sa aduca noroc si bucurie!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 Empty Re: Martisoare din diverse materiale VI

Mesaj Scris de vlad_mom Vin 22 Feb 2019, 9:23 am

Din nou o cerere de martisoare cu 2 zile inainte... chiar nu inteleg unii ca nu exista " 5 minutes craft" ...
Cum nu sunt acasa si nu am cu mine nici lut polimeric, nici accesorii de bijuterii. .. tot ce am putut sa incropesc este asta :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Carton de legatorie cu servetel si gel uv.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Portelan rece si bile de polistiren cu malai si acrilice
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Portelan rece si hartie de matase.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Felie de lemn, capacele de ghinde si floare de iarba... intentionez sa-i montez un ac de brosa cand ajung acasa.
Noroc ca aveam niste frunze modelate din portelan rece mai demult, ca ce am modelat alaltaieri nici acum nu s-au uscat complet....
Nu ma multumeste nici una.... 2 zile de munca...eu stiu foarte bine ca din rahat nu fac bici, d'apoi sa mai si pocneasca...

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4640
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 Empty Re: Martisoare din diverse materiale VI

Mesaj Scris de mlizeta Vin 22 Feb 2019, 10:09 am

Wow, super frumos ce ai incropit pe graba. Mie imi plac maxim. Felicitari!
mlizeta
mlizeta
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 19/06/2013

Sus In jos

Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 Empty Re: Martisoare din diverse materiale VI

Mesaj Scris de vlad_mom Vin 22 Feb 2019, 12:12 pm

Multumesc, dar tot nu consider ca sunt cine stie ce....Nu-mi place deloc sa fac martisoare....din mai multe considerente. Exista atatea martisoare frumoase in comert incat mi se pare inutil sa fac, plus ca n-am cum sa fac asemenea fineturi si superminiaturi.(ma refer strict la martisoare cu agatatoare de pus in piept cu bold, nu alti inlocuitori ce pot fi oferiti pe post de martisor)
N-am mai vazut de mult timp totusi un gen de martisoare: florile textile la cutiuta transparenta. Am o vaga idee cum se fac, insa n-am asemenea scula.... scule am, dar n-am cum sa le incalzesc.... si-mi lipsesc si textilele.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4640
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 Empty Re: Martisoare din diverse materiale VI

Mesaj Scris de piciul Vin 22 Feb 2019, 7:42 pm

"bile de polistiren cu malai"...imi imaginez malaiul cu lipici pe bile! Te-ai jucat cu spor!
Daca tu asta numesti "incropit", eu sunt falit!
De obicei ma gandesc si ma razgandesc pana renunt si fac altceva, la polul opus si pierd timp si iar ma intorc....nimic rentabil.
Sanatate si sa aduca noroc!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 Empty Re: Martisoare din diverse materiale VI

Mesaj Scris de vlad_mom Sam 23 Feb 2019, 12:10 am

Initial pe langa frunzele de portelan rece am incercat si material textil inmuiat in aracet si presat pe mulaj de frunza si lasat la uscat, apoi l-am vopsit cu acrilice , insa nu mi-a placut. ... prea plana, prea ne...frunza.... Eram la un pas sa ies la un magazin de hobby sa iau un pachet de polimer verde (desi am acasa), bine macar ca le-am gasit pe astea in cutie, uitasem de ele. Si apoi am realizat ca nici manusi n-aveam (xs nu prea se gasesc in magazine sau farmacii).
Nu mi-a reusit montajul cum ma gandeam, ca nu intotdeauna cand incerc ceva nou imi si iese... cateodata realizez ca ce sper eu nu e posibil de fapt. Si ma mai si enervez ca sunt presata de timp.
Bilele cu malai sunt relativ simple, am bagat sarma, indoita la capat ca sa nu se smulga, am uns bila cu aracet nediluat si am tavalit-o in malai(una e cu fulgi de nuca de cocos), dupa ce s-a uscat am vopsit cu lavabil, apoi cu acrilice.
Mai mult mi-a luat sa fac imitatia de liliac, am taiat cu perforator hartia, apoi am presat fiecare floricica cu o unealta cu biluta in capat pe burete, apoi lipite fiecare pe tija pregatita dinainte cu putin portelan rece si acrilice. ..
Ma cam scarpin cu mana stanga la urechea dreapta. .. zid

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4640
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 Empty Re: Martisoare din diverse materiale VI

Mesaj Scris de Dorulet Dum 24 Feb 2019, 8:08 am

Ti-au iesit miniaturi deosebite,facute cu ingeniozitate.Nici eu nu ma omor pentru martisoare,doar strictul necesar,familie,prieteni, schimburi.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4798
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 Empty Re: Martisoare din diverse materiale VI

Mesaj Scris de LRodica Dum 24 Feb 2019, 11:44 am

Shocked
Astea sunt 'incropite' pe graba? Mie îmi plac asa incropite. Primele două am crezut ca e altceva nu carton. Fimo sau ceva.. .
Si liliacul pare real.
Felicitări.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3663
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 Empty Re: Martisoare din diverse materiale VI

Mesaj Scris de vlad_mom Dum 24 Feb 2019, 1:07 pm

Multumesc mult, sunteți tare dragute!
Cartonul de legatorie (sau presat) este de 2mm grosime, smirgheluit putin pe margini si colturi, protejat cu vopseluri ...zici ca-i lemn sau plastic.
Incropit....pentru că nu aveam nici un fel de materiale pentru bijuterii cu mine, numai cele de bricolaj...

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4640
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 Empty Re: Martisoare din diverse materiale VI

Mesaj Scris de diada Dum 24 Feb 2019, 5:09 pm

Foarte frumoase!!! esti un talent! felicitari!


_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 Empty Re: Martisoare din diverse materiale VI

Mesaj Scris de piciul Mier 27 Feb 2019, 5:31 am

Cum le pot lipi cel mai bine? Voi alege panza de sac....dar ce lipici e cel mai bun? sa nu se pateze si nici sa nu se dezlipeasca? Si pot lipi si un ac de brosa pe spate?
Cred ca da ...dar e nevoie de perseverenta si imaginatie si eu la acest capitol sunt zid
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 Empty Re: Martisoare din diverse materiale VI

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 27 Feb 2019, 3:04 pm

Panza o poti lipi cu adeziv pva cu uscare transparenta (recomand moment cu capac rosu sau waterproof cu capac albastru), iar acul de brosa cu loctite gel....atentie sa fie gel, nu simplu, are marele avantaj ca nu se intareste pana nu suprapui cele 2 suprafete pe care vrei sa le lipesti, ilpoti intinde frumos pe baza acului de brosa cu o scobitoare. Eu asa am facut cu felia de lemn, apoi peste baza acului de brosa am lipit tot cu loctite gel un dreptunghi de hartie maro. (n-am mai fact poze, le-am pus ate, le-am pus pe cartonase si in pungulite si le-am dat).

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4640
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Martisoare din diverse materiale VI - Pagina 7 Empty Re: Martisoare din diverse materiale VI

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB