Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


CONCURS CROITORIE - SARAFAN

+27
Andata
Greteledelweiss
Buburuza
mar_ysa_28
aurishta
barbin
fulguta28
CarmenClaudia
Buza ildiko Emese
mlizeta
anna_sandu
Giorgi
kabunta
Gabica
valentinadof
PAULA CONSTANTIN
piciul
Danutzaaa
brunics
macanetu
MihaelaStefan
SilviaDumitrescu
aliste
dorina narita
gaza
nico1206
diada
31 participanți

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 Empty Re: CONCURS CROITORIE - SARAFAN

Mesaj Scris de Admina Lun 29 Sept 2014, 12:13 am

Concurenta 9.

Produsul meu pentru acest concurs are tema simfonie de toamna.
In viziunea mea toamna nu trebuie sa fie neaparat pastelata si terna ci poate fi si colorata .
Am cumparat acest material de pe net, fiind dragoste la prima vedere. Nu stiam ce voi face din el. Si  cum in penultima zi de concurs m-a lovit inspiratia. Asa ca am facut tot posibilul ca printre treburile casnice ,redecorarea casei pentru sezonul friguros, am gasit si cele cateva ore destinate croirii si coserii acestei rochii.
Cum duminica am plecat in vizite am fost prevazatoare si am plecat cu aparatul foto,sarafanul si pantofii in geanta.Am avut noroc si de o zi frumoasa prielnica pentru sedinta foto.
Tiparul e clasic printat de pe Leko.Imi place acest model deoarece se aseaza pe corp ca turnat. wink .
Am folosit triplockul la imbinari si liniara la aplicat banda bie si la tivit.
E un sarafan simplu si foarte practic deoarece materialul folosit fiind suficient de elastic permite ca produsul sa fie imbracat fara fermoar.
Iar captuseala nu am folosit deoarece eu nu folosesc capruseala numai daca tesatura este transparenta.
Sper ca va place sarafanul meu ,va doresc vizionare placuta si mult succes.

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 Materialintregtiparsiparticroite

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 Rochiepozadintumpullucrului

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 Rochiedosprodus

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 Rochie3pozePoze2

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 Rochie3pozePoze

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 Rochievederespate


_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 Empty Re: CONCURS CROITORIE - SARAFAN

Mesaj Scris de Admina Lun 29 Sept 2014, 12:17 am

Mai sunt de editat si postat inca vreo cateva concurente cu tot cu creatiile lor, dar nu stiu daca le termin in aceasta seara. De asemenea, nu sunt verificate toate concurentele, daca intrunesc toate conditiile. Faptul ca le postam in seara asta nu inseamna ca vor ramane in concurs (la votare), daca nu respecta toate cerintele de la regulamentul concursului.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Concurenta 10.
Pentru mine acest concurs a venit ca o oaza de relaxare  si deci am profitat din plin. Aveam nevoie de o astfel de provocare . Modelul imi apartine in totalitate si materialul este o stofa potrivita pentru vremea de afara  combinata cu o dantela de bumbac sa dea o tenta mai romantica.
 Partea de sus am croit-o dupa tipare construite de mine , in asa fel incat sarafanul sa se petreaca parte peste parte. Spatele  si poalele sunt croite pe bye asa ca a trebuit sa asez materialul putin diferit si nu ati putut vedea toate tiparele desenate pe materialul intreg . Partile din fata si cordonul care leaga bustul de fusta sunt termoculate pentru a da profi si a se aseza bine. O atentie deosebita am acordat aspectului pe dos - captusala si bizeti . Am incercat sa ma joc cu dantela si am ales ca sistem de inchidere nasturii si cordonul din talie care se poate lega printr-o fundita sau sub forma de nod de cravata. Ca detaliu va arat partea din fata si dosul produsului pentru ca aici am lucrat cel mai mult.  Sper sa va placa si multumesc adminelor pentru provocare, mai ales ca am aproape 1 an de repaus intr-ale croitoriei.

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 Fotografie3453

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 Fotografie3467

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 DSCN1091

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 DSCN1098

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 DSCN1099

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 DSCN1102

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 DSCN1101



Ultima editare efectuata de catre Admina in Lun 29 Sept 2014, 12:17 pm, editata de 1 ori

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 Empty Re: CONCURS CROITORIE - SARAFAN

Mesaj Scris de Buburuza Lun 29 Sept 2014, 1:04 am

Ieri dupamiaza m-am hotarat brusc sa incerc. De ce nu? Mi-am zis ca nu conteaza ca nu (mai) am masina de cusut - cos de mana. Pentru ca pot! Da nu asaaa, ceva simplu si rapid. Ntz! Ca eu daca tot e sa ma complic, pai ma complic, nu gluma. Schite, stofa, captuseala, fermoar, taieturi rotunde, paspoal de matase in loc de surfilat, buzunare, slituri laterale. Si iaca asaaa, dupa un marathon de cusut de vreo 30 de ore (dintre care vreo 20 cu acul si degetarul), si o tona de cafea si foooarte multe tigari am reusit sa... nu!!!!

Mi-ar mai fi trebuit vreo jumatate de ora ca sa termin... rade rade rade Mie totdeauna imi mai trebuie jumatate de ora.

Mai, da' ce frumusete de sarafan o sa am eu maine! Pentru ca maine o iau de la capat cu cusutul si am timp si de niste finisaje mai complicate... ca intre timp mi-au mai venit niste idei
CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 Schite

N-am apucat sa fac prea multe poze, dar am facut cateva poze cu detalii. Cu un buzunar, de exemplu:
CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 Buzunar

Bafta concurentelor, multumiri Admina si Diada (si sponsorului) pentru concurs, ne vedem data viitoare,
rade
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 Empty Re: CONCURS CROITORIE - SARAFAN

Mesaj Scris de Admina Lun 29 Sept 2014, 1:17 am

Concurenta 11.

Concursul m-a atras de la inceput, nu putem castiga toate, dar e frumos sa participi, nu? Mi-am dorit un sarafan cu care sa-mi pot duce fetele la gradi si sa nu fiu mamica vesnic in blugi, ceva dragut si practic, sper ca mi-a iesit. Sunt foarte mandra ca mi-am facut singura banda bie si ca am folosit pentru prima data un fermoar metalic. Sper sa va placa!

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 10581137_10204666899343215_1910726821_n

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 10668685_10204666897423167_864821656_n

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 10714720_10204666897063158_1889417951_n

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 10719239_10204666974345090_161148642_n

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 10717660_10204666974105084_1561448856_n

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 10579937_10204666973305064_1814477231_n

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 10716039_10204666990665498_1745096457_n



Ultima editare efectuata de catre Admina in Lun 29 Sept 2014, 12:19 pm, editata de 1 ori

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 Empty Re: CONCURS CROITORIE - SARAFAN

Mesaj Scris de Admina Lun 29 Sept 2014, 1:21 am

Concurenta 12.

Acesta este sarafanul meu, este facut din spandex, este lucrat doar la mana, cusut la mana, imi cer scuze pentru fundal puteam decupa eu poza dar nu am vrut sa fie poza decupata ca sa nu para colaj. modelul l-am inventat eu  inspirandu-ma din mai multe tipuri de rochii, am facut mai intai un sarafan cu tiparele acelea portocalii dintr-un cearceaf, apoi am facut un sarafan dintr-un cearceaf alb, iar al treilea saran este acesta. are fermuar in spate, are buzunare functionabile in fata, iar la mijloc si la gat are panza tare pe dedesupt lipita cu fierul de calcat.

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 _MG_0277

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 IMG_0299

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 IMG_0310

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 IMG_0328

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 IMG_0495

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 IMG_0496

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 IMG_0499



Ultima editare efectuata de catre Admina in Lun 29 Sept 2014, 12:22 pm, editata de 1 ori

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 Empty Re: CONCURS CROITORIE - SARAFAN

Mesaj Scris de aurishta Lun 29 Sept 2014, 8:58 am

primul Multe mi-au placut, dar al Buburuzei mi-a rupt inima! primul rade
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 Empty Re: CONCURS CROITORIE - SARAFAN

Mesaj Scris de mar_ysa_28 Lun 29 Sept 2014, 9:32 am

Moamaaa ce colecție... Ma declar rapitade sarafanul concurentei  nr 9..felicitări draga mea,  faci și la comanda?  Vreau și eu unul wink  Sau poate îți fur modelul
Concurenta nr 11 respect pt cusut de mana însă arata mai bine dacă descarcai  cusăturile.
Buburuza  nu ne dai poza și cu el întreg ?
Ce o avea forumul... Imi baga spații aiurea.. Nu pot scrie cuvinte corect.. A luat-o razna zid



Ultima editare efectuata de catre mar_ysa_28 in Lun 29 Sept 2014, 9:37 am, editata de 1 ori
mar_ysa_28
mar_ysa_28
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 147
Varsta : 37
Localizare : internet
Data de inscriere : 06/10/2012

Sus In jos

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 Empty Re: CONCURS CROITORIE - SARAFAN

Mesaj Scris de Buburuza Lun 29 Sept 2014, 9:35 am

aurishta a scris:primul Multe mi-au placut, dar al Buburuzei mi-a rupt inima! primul rade
rade Las'ca e bine! Oricum nu aveam cum sa termin exact-exact cum era in schite si in capul meu adica si cu niste aplicatii 3D si cu siret aplicat peste cusauri. Si mai am de surfilat doua cusaturi care nu se vad, da' ma inebunesc pe mine la cap ca stiu eu ca sunt acolo nesurfilate rade Si mai e o cusatura care se vede si in poza cu buzunarul si care nu se "pupa" perfect; are o galma cam de 2-3 mm. Si o gramada se alte mici chestiute care trebuie corectate.  Si-n plus, nici nu se aseza prea bine pe solduri - l-am croit direct pe manechin si cu aceasta ocazie am constatat ca sunt cu unul sau chiar doua numere mai "mica" decat manechinu' gras; Yeeee!

Revenind: bafta concurentelor. Sunt cateva piese care mi-au placut. Si ma bucur ca au mai aparut si alte doamne si domnisoare care si-au facut curaj si au lucrat manual. Asta e foarte tare!  Succes tuturor.
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 Empty Re: CONCURS CROITORIE - SARAFAN

Mesaj Scris de valentinadof Lun 29 Sept 2014, 10:06 am

Buburuza,ce curioasa m-ai facut si pe mine,hai sa vedem! love
Felicitari participantelor,ma bucur ca ati reusit o piesa noua in garderoba voastra.Totusi nu inteleg de ce s-a confundat sarafanul cu rochia?!Fie ea cu manecute sau fara!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 Empty Re: CONCURS CROITORIE - SARAFAN

Mesaj Scris de aurishta Lun 29 Sept 2014, 11:14 am

valentinadof a scris:B...Totusi nu inteleg de ce s-a confundat sarafanul cu rochia?!Fie ea cu manecute sau fara!
Da, chiar asa! scratch
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 Empty Re: CONCURS CROITORIE - SARAFAN

Mesaj Scris de Greteledelweiss Lun 29 Sept 2014, 11:16 am

Ma bag si eu ca musca-n lapte si continui ideea valentinei: sunt foarte frumoase multe din lucrarile de mai sus insa eu stiam ca sarafanul nu e doar o rochie fara maneci, ci are o croiala specifica, cum sa zic ... mai de sarafan. Imi amintesc de vestitul sarafan de scoala de pe vremuri, cu cordon si rascroieli adanci, de nu-l puteai purta fara bluza. Eu cel putin asa stiu ca rochia fara maneci se poarta fara nimic pe dedesubt si are rascroieli mai finute. Acum sa nu ma bateti, ca doar v-am zis ca m-am bagat si eu asa in seama, insa nu-mi dadea pace chestia asta. wink
Greteledelweiss
Greteledelweiss
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 606
Varsta : 49
Localizare : ro/ constanta-braila
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 Empty Re: CONCURS CROITORIE - SARAFAN

Mesaj Scris de Andata Lun 29 Sept 2014, 11:23 am

Buburuza, musai sa vedem capodopera ta intreaga rade . Inceputul e promitator.
Revenind la lucruri serioase, schita chiar imi place mult (cea din mijloc). Ai mai multe detalii pentru ea?
avatar
Andata
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 783
Varsta : 53
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 16/09/2010

http://stylehandmade.wordpress.com/

Sus In jos

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 Empty Re: CONCURS CROITORIE - SARAFAN

Mesaj Scris de Admina Lun 29 Sept 2014, 12:00 pm

Concurenta 13.

Ma bucur de sansa oferita, mai ales ca este prima rochie/sarafan executata de mine. Materialul era din cateva bucati, cred ca este o vascoza plina; a fost cumparat de ani de zile.
Am folosit un tipar spate de sacou, care l-am aplicat pentru croit fata si spate. Pe masura ce probam, tot modificam. Este prima data cand ajustez un tipar, acum am inteles ce inseamna sa modifici in functie de necesitati.

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 1-1

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 2-1

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 3-1

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 4-1

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 5-1

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 6-1

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 7-1


p.s. Concurenta 13 a trimis pozele de alaltaieri, dar m-am incurcat in mail-urile primite. Scuze.

Legat de diferentele dintre sarafan si rochie, voi aveti dreptul la vot, deci puteti sa nu includeti ce nu considerati ca se incadreaza in tema. Vom specifica in subiectul de votare sa se respecte cerintele initiale si le vom repeta in acel subiect. Votarea va incepe azi si se va incheia miercuri sau joi, cel mai probabil. Multumim pentru participare, concurentelor! Flowers Si pentru efortul suplimentar celor care au cusut de mana si au demonstrat ca se poate fara masina de cusut. ura


Ultima editare efectuata de catre Admina in Lun 29 Sept 2014, 8:20 pm, editata de 2 ori

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 Empty Re: CONCURS CROITORIE - SARAFAN

Mesaj Scris de Andata Lun 29 Sept 2014, 12:05 pm

Sunt 2 concurente cu nr. 9
avatar
Andata
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 783
Varsta : 53
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 16/09/2010

http://stylehandmade.wordpress.com/

Sus In jos

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 Empty Re: CONCURS CROITORIE - SARAFAN

Mesaj Scris de Admina Lun 29 Sept 2014, 12:15 pm

Merci, merci. N-am dormit bine ieri noapte, intai am avut de terminat concursul si apoi sa hotarat piticul sa nu doarma pana pe la 3.30 dimineata. Deci, ma scuzati. rade
Daca mai gasiti greseli, va rog sa scrieti.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 Empty Re: CONCURS CROITORIE - SARAFAN

Mesaj Scris de tomari Lun 29 Sept 2014, 12:30 pm

Am asteptat daca si alte persoane vad ceea ce mie mi s-a parut evident, adica mai mult rochii decat sarfane. Bineinteles ca si sarafanul e tot o rochie dar cu "statut special" in unele institutii scolare si nu numai.  

SARAFÁN, sarafane, s. n. Obiect de îmbrăcăminte femeiască, în formă de rochie decoltată, fără mâneci (și fără umeri), care se poartă peste bluză.

Indiferent de confuzie,felicit toate concurentele pentru curajul de a participa la concurs!  Flowers

Buburuza la tine orice piesa (inclusiv manechinul din cate imi amintesc) pe care o creezi necesita mult timp, pentru ca artistul este vesnic nemultumit; desi se apropie de terminarea lucrarii, apar alte si alte idei care trebuie transpuse.  hug


Ultima editare efectuata de catre tomari in Lun 29 Sept 2014, 12:40 pm, editata de 1 ori
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 Empty Re: CONCURS CROITORIE - SARAFAN

Mesaj Scris de Buburuza Lun 29 Sept 2014, 12:37 pm

mar_ysa_28 a scris:Buburuza  nu ne dai poza și cu el întreg ?
N-am apucat sa fac poze "la gata" decat pe dos (e poza mai jos)... Si acum e tardiv, ca e in "refaceri"; deja l-am descusut pe laterale pentru ca nu-mi placea linia.

Andata a scris:Buburuza, musai sa vedem capodopera ta intreaga  rade . Inceputul e promitator.
Revenind la lucruri serioase, schita chiar imi place mult (cea din mijloc). Ai mai multe detalii pentru ea?
Modelul din mijloc? Pai... decolteu patrat cu colturi rotunjite, destul de amplu, umar ingust (cam 6-7cm), clin lateral cu taierura princess, terminat "rotund" la jumatatea soldului, ca la surcota, "sarafanele" medievale (asta a fost una dintre sursele de inspiratie) cu buzunar ascuns in cusatura, usor evazat, lungime cam o palma deasupra genunchiului, slituri laterale lungi cu colturile rotunjite, finisate cu anform, fermoar la spate... La modelul asta am renuntat pentru ca visual lateste umerii si zona bustului si eu zau ca eu n-am nevoie de asta ca sa arat ca un dulap.
tomari a scris:Buburuza la tine orice piesa (inclusiv manechinul din cate imi amintesc) pe care o creezi necesita mult timp, pentru ca artistul este vesnic nemultumit; desi se apropie de terminarea lucrarii, apar alte si alte idei care trebuie transpuse.  hug
Multumesc! Cred ca sunt putin maniaca! Partea buna la toata nebunia asta (a mea) cu concursul e ca mi-a trezit din nou cheful sa croitoricesc, ca de vreo cativa ani am lasat-o cam moale... foarte moale, spre deloc.

tomari a scris:Am asteptat daca si alte persoane vad ceea ce mie mi s-a parut evident, adica mai mult rochii decat sarfane. [...]
SARAFÁN, sarafane, s. n. Obiect de îmbrăcăminte femeiască, în formă de rochie decoltată, fără mâneci (și fără umeri), care se poartă peste bluză.
Da. Am vazut. Dar, vorba Adminei, avem la dispozitie votarea... Cand vine vorba de croitorie (si nu numai), odata cu anii (varsta) eu am devenit foarte, foarte toleranta cu ceilalti si extrem de exigenta cu mine insami (pana la absurd).

In alta ordine de idei: ati vazut pe undeva genul asta de material? E ca un fel de atlaz imprimat, mai plinut - se folosea pe timpuri la capoate. Eu am gasit un cupon, lat de 90 cm, printr-un geamantan la o matusa; sunt cel putin 35 de ani de cand ma astepta acolo si l-am folosit pentru captuseala.  Mi-a mai ramas putin dar mai vreau!!! Si mai am maaare nevoie! Sau satin imprimat (daca e grosut)?
CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 Captuseala
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 Empty Re: CONCURS CROITORIE - SARAFAN

Mesaj Scris de Samarineanca Lun 29 Sept 2014, 1:42 pm

Felicitari tuturor participantelor si mult succes!
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 Empty Re: CONCURS CROITORIE - SARAFAN

Mesaj Scris de Giorgi Lun 29 Sept 2014, 2:13 pm

Succes tuturor !Ce frumos!Ce frumos!
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 Empty Re: CONCURS CROITORIE - SARAFAN

Mesaj Scris de aurishta Lun 29 Sept 2014, 2:37 pm

tomari a scris:

Buburuza, la tine orice piesa (inclusiv manechinul din cate imi amintesc) pe care o creezi necesita mult timp, pentru ca artistul este vesnic nemultumit; desi se apropie de terminarea lucrarii, apar alte si alte idei care trebuie transpuse.  hug
La asta ma gandeam si eu..... Smile
In plus, apreciez foarte mult ca s-a lucrat si fara masina.......mi-amintesc ca prima rochie facuta de mine a fost cusuta manual.... recunosc, nu putea fi purtata rade , dar pentru mine a ramas un obiect cu valoare sentimentala! love Si pana ce am avut masina, am lucrat mult exclusiv manual!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 Empty Re: CONCURS CROITORIE - SARAFAN

Mesaj Scris de piciul Lun 29 Sept 2014, 5:11 pm

Felicitari concurentelor si organizatorilor! flower
Cum spunea cineva mai sus, timpul e unul si urgentele se tot inmultesc.
Materialul l-am ales, tiparul cu putine indoieli si timp de cusut cand e sa fie! Nimic nu este intamplator, asa ca se rezolva toate intr-un fel!
Bafta tuturor fetelor cu sarafane sau rochite noi!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 Empty Re: CONCURS CROITORIE - SARAFAN

Mesaj Scris de DANIELA.I Mier 01 Oct 2014, 9:30 am

Foarte adevarat Tomari, avem 3 rochite in concurs, iar in privinta votarii, zic eu ca un cuvant de spus ar avea cei care ofera premiul, sunt in materie.
Dar, sarafanul , este adevarat, are un alt statut.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

CONCURS CROITORIE - SARAFAN - Pagina 3 Empty Re: CONCURS CROITORIE - SARAFAN

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB